mirela kumbaro

Veliaj-gjate-firmosjes-se-marreveshjes-me-ministren-Kumbaro-2-1280x853.jpg
gra moz13:50 | 13/05/2018

Tirana sipas kryetarit të bashkisë, Erion Veliaj, po kthehet në qendër të kulturës europiane.  Kryebashkiaku Veliaj nënshkroi një memorandum bashkëpunimi për shtimin e jetës kulturore me ministren e Kulturës, Mirela Kumbaro.

Shtimi i aktiviteteve artistike e kulturore në kryeqytet janë thelbi i marrëveshjes së bashkëpunimit të nënshkruar nga Bashkia e Tiranës, Ministria e Kulturës dhe Ekphrasis Studio.

Kjo marrëveshje synon përfshirjen e komuniteteve në zhvillimin e politikave për artin publik, me qëllim përmirësimin cilësisë së jetës artistike në Tiranë dhe në gjithë Shqipërinë.

 “Po bashkëpunojmë për t’u siguruar që Tirana, përveç infrastrukturës për rrugët, shkollat, kopshtet, çerdhet, pemët, trotuaret, të jetojë edhe me art publik, me hapësira që çlirojnë energji të mirë për qytetin. Ka ardhur koha që të kemi një politikë të mirëfilltë, që të mos varet nga një kryetar bashkie apo një ministër kulture, që Tirana të ketë një manual të mënyrës se si funksionon arti publik dhe se si qyteti ushqen nevojën për art publik”.

“Qëllimi i projektit është të vendosë bashkëpunimin institucional, siç kemi në rast Ministrinë e Kulturës dhe Bashkinë e Tiranës, e gjithashtu, të sjellë në vëmendje dhe rritur ndërgjegjësimin për artet publike në qytet, si dhe për të angazhuar komunitetet për të krijuar një qytet akoma më të bukur dhe të këndshëm me pjesëmarrje të gjithë qytetarëve. Në fakt, me Bashkinë e Tiranës kemi dy vjet që po japim modelin më të mirë se si dy donatorët më të rëndësishëm, por edhe politikëbërësit kulturorë, pra Ministria e Kulturës dhe Bashkia e kryeqytetit, janë duke i dhënë një stimul shumë të madh skenës së pavarur”.

Kryebashkiaku i Tiranës theksoi se falë këtij bashkëpunimi janë financuar shumica e ideve që kanë sjellë pasurim të jetës kulturore dhe artistike. Sipas Veliajt,Tirana po kthehet në një qendër të kulturës rajonale.

“Fakti që jemi kthyer jo vetëm në epiqendër të Shqipërisë, por gjithnjë e më shumë po shesim bileta për opera e teatër te qytetarët e Kosovës, Maqedonisë, të jugut të Serbisë apo të Malit të Zi, praktikisht po e kthejmë Tiranën në një kryeqendër të kulturës. Nuk besoj se do jetë e largët dita ku bashkë me ministren do konsiderojmë seriozisht të aplikojmë Tiranën si një kryeqytet i kulturës në Europë”.

Ndërkaq, në 1 dhe 3 Qershor, në sheshin Skënderbej, Tirana do të mirëpresë në koncert këngëtarët Ermal Meta dhe Rita Ora./abcnews.al

dhermi.jpg
gra moz14:02 | 15/04/2018

Ka nisur rindërtimi i Kishës Athanas në Dhërmi. Pas debateve të shumta që shkaktoi shembja e saj tre vjet më parë, ministrja e Kulturës, Mirela Kumbaro, inspektoi punimet e nisura për të ndërtuar të njëjtin objekt kulti që u ngrit në vitin 1800.

Këto këmbana që ranë tre vjet më parë në fshatin Dhërmi alarmuan banorët për prishjen e kishës Shën Athanas nga inspektoriati kombëtar i mbrojtjes së territorit.

Në atë kohë qeveria premtoi se do ta rindërtonte, sipas projektit të vjetër. Dhe kështu duket se po ndodh tre vjet më pas.

Është ministrja e Kulturës, Mirela Kumbaro, që inspektoi punimet për ringritjen e kishës që u ndërtua për herë të parë në vitet 1800.

Fokusi i ministrisë së Kulturës janë edhe qëndrat historike të fshatrave Dhërmi e Vuno të Bashkisë Himarë, të cilat do të jenë gati për këtë sezon turistik pasi ka nisur të investohen për to rreth 7 milionë euro.

Kryetari i Bashkisë Himarë, Jorgo Goro, i ka bërë thirrje jo vetëm investitorëve të huaj e vendas, por edhe vetë banorëve që të kthehen e t’i bëjnë të banueshme shtëpitë e tyre.

Të gjitha këto ndërhyrje synojnë që turizmi në jug të vendit të jetë gjatë gjithë vitit./abcnews.al

mirelaa-kumbaro.jpg
gra moz16:12 | 13/04/2018

Në ambientet e Ministrisë së Kulturës u nënshkrua marrëveshja ndërmjet ministrisë dhe skenës së pavaruar kulturore për përmirësimin e ligjit për artin dhe kulturën.

Një ndër propozimet që skena e pavarur ka kërkuar edhe më herët është kthimi i qederes së artit, për menaxhimin e projekteve. Marrëveshja u nënshkrua nga zëvendësministrja. zonja Shujaku dhe përfaqësuesit e skenës së pavarur, Andi Tepelena dhe Ilda Mara në prani të ministres Kumbaro.

Përmirësimet e ligjit do të kryhen me frymën e bashkëpunimit mes dy palëve, por gjatë takimit zëvendministrja tha se do të hapin edhe një faqe on-line ku presin sugjerime./abcnews.al

vendimmarrja-1280x664.jpg
gra moz15:36 | 28/03/2018

Ministrja e Kulturës, Mirela Kumbaro, në seancën degjimore të komisionit të medias deklaroi se nuk ka nje vendimmarrje juridike për çështjen e Teatrit Kombëtar. Kumbaro deklaroi se çdo vendimmarrje do të bëhet publike.

Ministrja pasi dëgjoi të gjithë deputetët e opozitës dhe mazhorancës, ku i drejtuan shumë pyetje, ajo nisi të përgjigjej dhe u ndërpre disa herë.

Pas 5 orësh, për shkak të shkeljes së etikës nga drejtuesja e komisionit, Alban Vokshi dhe disa deputetëve të opozitës, Mirela Kumbaro u largua nga komisioni./abcnews.al

gjiknuri-1280x662.jpg
gra moz14:45 | 11/03/2018

Hyrja e qytetit të Sarandës do të përfundojë para sezonit turisik. Lajmin e jep ministri i Infrastrukturës dhe Energjisë, Damian Gjiknuri, i cili njoftoi edhe fillimin e punimeve për rrugën Kardhiq-Delevinë.

Dy ministra të kabinetit qeveritar fundjavën ia dedikuan Sarandës. Ministri i Infrastrukturës dhe Energjisë, Damian Gjiknuri, dha një sihariq.

“Saranda është një qytet që gjithmonë do të ketë sihariqe sepse është një vend, ku turizmi ka zhvillim e padyshim mbetet në vëmendjen e qeverisë shqiptare. Rruga hyrëse e Sarandës do të përfundojë përpara sezonit turistik, duhet thënë se vonesat kanë ardhur për shkak se nuk ishin parashikuar fonde për vitin e kaluar. Janë marrë masat në buxhetin e këtij viti që ajo rrugë të përfundojë dhe të jetë funksionale tashmë me të gjitha parametrat e duhura”, u shpreh ministri Gjiknuri.

Ministri Gjiknuri sqaroi se këtë vit do të fillojnë edhe punimet për rrugën Kardhiq-Delvinë çka do ta afrojë qytetin e Sarandës edhe më shumë me Tiranën apo pjesën tjetër të vendit.

“Do të jetë kështu një impuls jashtëzakonisht i madh për gjithë aktivitetin turistik të Sarandës. Brenda pranverës do të përfundojmë studimin e fizibilitetit për aeroportin e Sarandës, një aeroport turistik që unë kam bindjen se do të jetë një nyje e rëndësishme që nuk do ti shërbejë vetëm Sarandës, por edhe Korfuzit pasi aty janë konsumuar të gjitha mundësitë për fluturim. Pse jo, kemi folur edhe për mundësinë e vazhdimit të investimeve për Portin e Sarandës në mënyrë që të zgjerohet kalata. Ky është një projekt që do të dojë disa vite pasi ka interes nga krocerat për të pasur Sarandën stacion të përditshëm gjatë sezonit turistik”, theksoi Gjiknuri.

Minstri i infrastrukturës dhe Energjisë shoqërohej edhe nga ministrja e Kulturës, Mirela Kumbaro, pasi inspektuan sëbashku Xhaminë e Gjin Aleksit në Rusan të Delvinës. Kjo xhami po rikonstruktohet falë një bashkëpunimi midis Ministrisë së Kulturës dhe Komunitetit Musliman./abcnews.al

mirela-kumbaro-1280x656.jpg
gra moz18:28 | 07/03/2018

Ministrja e Kulturës, Mirela Kumbaro dhe Presidenti i Rajonit të Puglias, Michele Emiliano, firmosën në Bari një tjetër marrëveshje kulturore dhe ekonomike për realizimin e projektit artistik “Shokë dhe ëngjëj”.

Ai synon ndërtimin e Parkut të Artit në kopshtin e ish-Kinostudios, për të krijuar kështu një pol të ri artistik në të ashtuquajturën periferi te Tiranës. Ky projekt, ku do të përfshihen edhe statuja të realizmit socialist, provokon një debat të nevojshëm dhe ende të munguar mbi përballjen me të kaluarën tonë komuniste.

“Këto statuja, tha Kumbaro, përdorimi i të cilave ka një valencë të fortë simbolike, që janë mbuluar e zbuluar, ulur e ngritur, admiruar e përçmuar, do duhet të gjejnë një vend të lexueshëm e të hapur ndaj debatit e reflektimit”./abcnews.al

vlcsnap-error436-1280x720.jpg
gra moz16:35 | 01/03/2018

Deputetët e mazhorancës dhe opozitës kanë miratuar me shumicë të cilësuar projektligjin për trashëgiminë kulturore dhe muzetë.

Ky projektligj i hartuar nga Ministria e Kulturës ka nisur fazën e diskutimit në parim. E pranishme në seancë dëgjimore ishte edhe ministrja e Kulturës, Mirela Kumbaro, e cila iu përgjigj pyetjeve të deputetëve të PS dhe PD.

Në javët në vijim do të diskutohet projektligji nen për nen. Ky projektligj ka 6 pika, katër shtylla kryesore ruajtje, mbrojtje, vlerësim dhe administrim . Ligji i ri përbëhet nga 280 nene./abcnews.al

vlcsnap-error873-2-1280x720.jpg
gra moz22:15 | 23/02/2018

Qeveria ka prezantuar planet për zhvillimin e Beratit. Projektet janë përqendruar në të gjithë sektorët. Qëllimi kryesor pas zbatimit të tyre është që i gjithë qarku të ketë mundësi të zhvillojë turizëm 12 muajt e vitit.

Këto përshkrime dy ministrat e qeverisë nuk ia dedikojnë Beratit sepse është vërtet i tillë por duan të thonë se qyteti i një mbi një dritareve do të marrë përkujdesjen e tyre.

13 .2 miliardë lekët që janë investuar nga viti 2013-2017 janë vetëm një tregues i ndryshimeve që ka pësuar qarku Berat. Duke risjellë në vëmendje aksionin e pastrimit kreu i qeverisë tha se një prej përfituesëve më të mëdhenj është Mali i Tomorrit, jo nga mbeturinat, por nga guroret.

Edi Rama: “Patjetër që në Shqipëri mund të ketë e duhet të ketë dhe gurore, por nuk mund të ketë dhe nuk do ketë gurore si ato që e kthyen malin e Tomorit në një skenë barbarie primitive apo si ato që qëndrojnë mbi kokat e fëmijëve të Urës Vajgurore, sot e gjithë ditën.”

Kryeministri Edi Rama kërkoi që ti drejtojnë sytë edhe nga agroturizmi pasi qeveria ka krijuar lehtësira për të përfituar nga skemat mbështetëse.
Nga ana tjetër ai shprehet besimplotë se një lumë parash do të rrjedhë nga shpimet që ka nisur kompania Shell në Shpirag.

Edi Rama: “Kërkuan dhe firmosën kontratë në Bllokun 4, në ndërkohë që kanë ndërprerë pjesën dërrmuese të programit të tyre të eksplorimit nëpër botë, – të mos harrojmë që është një kompani, e cila ka një buxhet vjetor 35 herë më të madh sesa Prodhimi i Brendshëm Kombëtar i Shqipërisë, pra nga pikëpamja e vlerës financiare është si të thuash midis Christiano Ronaldos dhe lojtarëve të Tomorit të Beratit.”/abcnews.al

kumbaro-1280x662.png
gra moz15:23 | 19/02/2018

Ministrja e Kulturës, Mirela Kumbaro, nuk u paraqit në komisionin për edukimin dhe mjetet e informimit publik për shkak të axhendës. Por debati vazhdoi mes anëtarëve të PS me kryetaren, Albana Vokshi. Këta të fundit akuzuan kryetaren për përdorim të komisionit si selia e PD-së. Mazhoranca braktisi komisionin me argumentin se nuk iu dha fjala.

Ministrja e Kulturës, Mirela Kumbaro , nuk u paraqit ne komisionin degjimor per edukimin dhe mjetet e informimit publik, ku do të pyetej për shkatërrimin e monementeve te kulturës nga shkaqet natyrore dhe Teatrin Kombëtar .

Kryetarja e komisionit, Albana Vokshi, tha se në momentet e fundit jemi njoftuar se nuk do jetë e pranishme, për shkak të axhendës, që ministrja kishte në kryeministri. Nga ana tjetër, opozita nuk pranoi që të diskutonte me tre nëpunësit e Ministrisë së Kulturës, me pretendimin se nuk mund të jepnin sqarime, pasi çështja është edhe politike.

Më pas fjalen e mori Luçiano Boçi,

Anëtarët e PS kundërshtuan. Ata kërkuan fjalën, por nuk ju dha nga kryetarja Vokshi, me pretendimin se Boçi po flet për procedurë.
Debati vazhdoi mes anëtarëve të mazhorancës dhe opozitës, Fidel Ylli i PS, akuzoi kryetaren Vokshi për përdorim të komisionit, sikur të jetë në seline e PD-së.
Pas debatit, anëtarët e Partisë Socialiste vendosën që të largohen nga seanca.

Jashte seancës, anëtarët e PS thanë se është e paprecedentë që t’iu mungohet fjala.

Dy çështjet e parashikuara në këtë seancë pritet të diskutohen në ditët në vijim./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore.


Kontakt

Telefono