Mirela Bogdani

PROVOKACIA-12-MARS-MIRELA-BOGDANI-PJESA-2.mpg_snapshot_08.05-1280x720.jpg
ent ela21:32 | 12/03/2019

Anëtarja e Këshillit Bashkiak Tiranë Mirela Bogdani ka kritikuar në studion e Provokacijas moslënien e mandatit nga deputetja demokrate Rudina Hajdari, pasi sipas saj ai vendim është marrë hap pas hapi pas diskutimeve në Kryesi, Sekretariat dhe Këshill Kombëtar.

 “Vendimi për djegien e mandateve është marrë hap pas hapi në të gjitha strukturat e partisë. U bë me kryesi e sekretariat dhe këshill kombëtar dhe unë e pashë vetë entuziazmin në PD. Unë atë entuziazëm në PD mu duk sikur kishin fituar zgjedhjet. Pas vendimit fillon masa e kolegjialitetit që është disiplina e partisë”.

Për Bogdanin është e papranueshme që të marrin poste apo mandat deputeti në parti njerëz pa përvojë dhe pa kredencialet e duhura dhe rasti i Rudina Hajdarit  për të është një fenomen i njerëzve të shpërblyer nga partia.

“Ky fenomen që ajo përfaqëson më ka degustuar në kulm si ata fëmijët e përkedhëlur që i bien dhurata dhe gëzon dhe ajo ka extra se nëse të tjerët kishin eksperiencë, kjo s’kishte as dyvjeçare po kishte një legasi të babait të vet.

Njerëzit që në politikë i marrin kollaj ofiqet e pozicionet e larta dhe nuk kanë punuar fort për t’i arrit por si dhurata, ato njerëz hedhin vickla. Kësaj iu dha si shpërblim i një legasie që kishte lënë babai i vet”.

Referuar deklaratës së Rudina Hajdarit se djegia e mandateve i bën dëm vendit, Bogdani ngre pyetjen se përse Hajdari nuk ngriti  asnjëherë në strukturat e PD-së, shqetësimëet se përse u arrit te ky vendim.

“Rudina ka një problem, mezi artikulon dhe ky është një handikap i madh. Tha djegia e mandateve i bën dëm vendit. Po jo me shoqe se n’daç ti dhe n’daç ata të tjerët, pyetja shtrohet ju që vini na kërkoni dhe jepni llogari, nuk bëni pyetje që ky grup politik që erdhi te ky akt ekstrem pse i dogjët dhe e dyta ky pushtet është i dështum i korruptum dhe i kriminaluzium dhe këtë tipen kjo e shprehu ndonjëherë këtë problem brenda strukturave të PD?”.

Bogdani thekson se ka kritikuar listën për deputetë të Bashës dy vjet më parë pasi ka njerëz që përfitojnë nga partia jo vetëm financiarisht por edhe deri te akademia.

“Aso kohe kam thënë që se u diskutua lista e famshme e Bashës dhe u bë shkak për pasoja të rënda të partisë. Unë isha jasHtë dhe nuk e mendoja se do bëhesha pjesë.

Kam kritikuar hapur fare që angazhohen dhe përftiojnë përmes partisë nga ana financiare dhe deri akademike. Këto hyjnë në politikë me 4 klasë dhe bëhen profesorë. Për mua është e papranueshme se unë besoj te riciklimi i elitave”.

Mandati i deputetit është pika më e lartë e karrierës politike, thotë Bogdani që kërkon formim, përvojë dhe kredenciale.

“Mandati i deputetit është pika më e lartë e karrierës politike. Që të shkosh deri te lista duhet të kesh disa kredenciale se mund te kësh punu shumë te baza e partisë, kur nuk ke formim, je me 4 klasë shkollë, rri mirë, bëj atë punën e partisë te baza”.

Kritika Bogdani ka edhe për Këshillin Bashkiak të Tiranës, që sipas saj është kthyer në një teatër ku nuk diskutohen problemet e banorëve të Tiranës, por është kthyer në zyrë noteriale të bashkisë së Tiranës. /abcnews.al

 

vlcsnap-error603-1-1280x720.jpg
G. P.21:10 | 22/01/2018

Një seancë maratonë rezultoi ajo e nënkomisionit përgjegjës për zgjedhjen e anëtarëve për Këshillin e Lartë të Gjyqësorit dhe atij të Prokurorisë, të cilët nuk vijnë nga rradhët e gjyqtarëve dhe prokurorëve. Debati që zgjati mbi 5 orë nuk solli asnjë ndryshim në listën e përgatitur nga sekretari i përgjithshëm i Kuvendit, mes kandidaturave të së cilit u zhvillua dhe shorti, që përcaktoi kandidatët.

Pas pesë orësh debat në nënkomisionin përgjegjës për zgjedhjen e kandidatëve jo gjyqtarë e jo prokurorë për Këshillin e Lartë Gjyqësor dhe atë të Prokurorisë, këta të fundit u zgjodhën me short, nga lista e Sekretarit të Përgjithshëm e mbetur e pandryshuar nga ky komision:

Avokatët KLGJ: Arben Vani dhe Sokol Lame
Pedagogët KLGJ: Erion Muharremaj dhe Ilir Panda
Shoqëria civile KLGJ: Altin Azizaj
Avokatët KLP: Kozma Jano dhe Floreta Gjini
Pedagogët KLP: Eneida Sema dhe Mirela Bogdani
Shoqëria Civile KLP: Alfred Balla

Janë këto dhjetë emrat që do të përbëjnë listën e vetme, e cila do i drejtohet seancës plenare brenda 10 ditësh dhe kërkon dy të tretat e votave në parlament për miratim. Skenari më i mundshëm duket ai i dështimit të votimit në parlament, nisur nga fakti se asnjë nga kandidatët e listës nuk mori shumicën e votave në nënkomision.

Madje vetëm njëri prej të përzgjedhurve me short, Ilir Panda, arriti të merrte tre vota nga pesë anëtarët e nënkomisionit të treguar mjaft pasiv gjatë votimit. Këta kandidatë nuk përjashtohen nga një proces i dytë i përzgjedhjes në nënkomision, në rast se lista, e cila në Parlament votohet në bllok, nuk merr 94 vota.

Opozita, votimin e kandidatëve të përjashtuar nga ONM, njëri prej të cilëve sot i përzgjedhur nga shorti për të qënë anëtari nga shoqëria civile për KLP-në, tregon qartë kapjen e këtij procesi.

Por për mazhorancën detyrat e tyre janë qartësisht të përcaktuara në ligj./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono