miqesore

U-17-Mali-Zi-Shqiperi.jpeg
Vladimir Prenga18:08 | 16/10/2019

Shqipëria U17 ka luajtur sot miqësoren e dytë me Malin e Zi, që ka përfunduar me rezultatin e barabartë 0-0. Në Shkodër ekipi i drejtuar nga Elvin Beqiri triumfoi me shifrat 3-0. Sot kuqezinjtë kthyen vizitën dhe kanë zhvilluar një ndeshje të mirë, sipas asaj që raporton Federata Shqiptare e Futbollit.

Kapiteni Mitaj ka goditur shtyllën në pjesën e parë, duke qenë i pafat. Në fraksionin e dytë të lojës kuqezinjtë kanë pasur edhe dy mundësi të tjera shënimi. Ervin Tora, sulmuesi i Panathinaikos, ka tentuar të realizojë, por ka sukses. Më pas nuk ia ka dalë as Klajdi Lusha i Parmës.

Këto dy miqësore i kanë shërbyer shumë trajnerit Elvin Beqiri për të parë skuadrën. Në muajin nëntor, Shqipëria U17 do të marrë pjesë në “Qualifying Round” dhe në grup kuqezinjtë kanë ekipe si Portugalia, Ukraina dhe Gjeorgjia.

MAL I ZI-SHQIPËRI 0-0
SHQIPËRIA U17: Rroku, Zali, Mehmeti; Krasniqi, Janaqi, Mitaj, Mahmuti, Lusha, Dervishi, Bytyqi, Kasemi. (U aktivizuan: Tora, Mata, Papa, Gjuzi, Preka, Simoni, Spahija, Asallari, Çereni)

/abcnews.al

Shqiperia-U19.png
Igli Nikolli15:59 | 14/10/2019

Kombëtarja U19 e Shqipërisë ka triumfuar në miqësoren e sotme. Djemtë e Nevil Dedes mposhtën 3-1 moshatarët e Polonisë në ndeshjen e zhvilluar në kryeqytet.

Ernest Muçi ishte heroi i kuqezinjve me një dygolësh të shënuar, ndërsa Marvin Çuni i Bayern Munchen vulosi fitoren me golin e shënuar në minutën e fundit, teksa Nowak kishte shkurtuar rezultatin më parë për Poloninë.

U desh të kalonte gjysmë ore lojë që të pranishmit në Selman Stërmasi të shijonin golin e parë. Kleis Bozhanaj, i cili është pjesë e italianëve të Empolit, shmagu bukur dy mbrojtës polakë dhe dhuroi një asist për sulmuesin e Tiranës.

Kuqezinjtë duke festuar golin e parë të Muçit

18-vjeçari i talentuar dërgoi topin në rrjetë dhe Shqipërinë në avantazh. Dyfishimi erdhi në minutën e 53-të. Muçi shënoi sërish, duke i dhënë një sinjal të rëndësishëm trajneri bardheblu Ardian Mema, i cili ishte i pranishëm në tribunë.

Polakët reaguan dhe shkurtuan rezultatin me anë të Nowak. Trajneri Dede aktivizoi edhe Memën, Çulin, Pajazitin dhe Beqajn si zëvendësues dhe talentit të ekipit bavarez i mjaftuan pak minuta për të tundur rrjetën e miqve polakë.

Shqipëria: Malaj, Shiba, Hoxha, Pici, Mero, Morina, Muçi, Bozhanaj, Karrica, Rrapaj, Ibrahimi. Trajner: Nevil Dede.

Polonia: Broda, Gierach, Bogacz, Lopata, Mruk, Karbownik, Kaminski, Hyjek, Kocyla, Bialek, Zalewski. Trajner: Bartlomiej Zalewski. 

 Shqipëri U19 – Poloni U19 3-1
(Muçi 31′, 53′, Çuni 90′ / Nowak )

Brazil-1.png
Igli Nikolli10:27 | 14/10/2019

Nigeria ia doli të frenonte Brazilin në miqësoren e djeshme. 1-1 përfundoi sfida e zhvilluar në Singapor, atu ku shënuan Aribo për afrikanët dhe Casemiro për 5 herë kampionët e botës.

Peter Olayinka, ish-sulmuesi i Bylisit dhe Skënderbeut, debutoi me kombëtaren e vendit të tij. 23-vjeçari i Slavia Prague u hodh në fushë një minutë përpara fundit në vend të Samuel Chukwueze.

Ndeshja ishte shumë e luftuar dhe gjatë pjesës së parë u zhvillua një përplasje në zonën braziliane. Disa lojtarë kërcejnë fort për të kapur topin, që largohet me kokë nga Marquinhos. Ajo që bie në sy është potenca e Oluwasemilogo Adeseëo Ajayi.

Mbrojtësi i West Bromwich Albion arriti të hedhë në tokë tre lojtarë të Brazilit. Në fund u rrëzua edhe vetë dhe u dëmtua. Asgjë serioze dhe Ajayi vazhdoi sërish lojën me qëllimin për të frenuar sulmet e ekipit të Tites. /abcnews.al

U17.jpeg
Veronik Istrefaj20:42 | 13/10/2019

Shqipëria U-17 ka luajtur sot sfidën e parë miqësore, në stadiumin “Loro Boriçi”. Kuqezinjtë u përplasën kundër moshatarëve të Malit të Zi, duke i mposhtur këta të fundit me rezultatin bindës 3-0.

Golin e parë për të besuarit e Ervin Beqirit e shënoi kapiteni Mario Mitaj, në minutën e 15-të. Mitaj gjeti rrjetën me një gjuajte të bukur nga jashtë zone.

Për të dyfishuar, mendoi Mata, i cili në të 26-ën mposht portierin malazez për herë të dytë. Golin e tretë për kuqezinjtë tanë e shënoi Zalli, në minutën e 64-ët./abcnews.al

Miqësore, “Loro Boriçi”

Shqipëri U-17  –  Mali i Zi U-17  3-0
Mitaj 15’, Mata 26’, Zalli 64’

Shqipëri U-17: Rroku, Zalli, Preka, Krasniqi, Mitaj, Papa, Raqi, Mata, Lusha, Asallari, Tora.

Argjentina.png
Igli Nikolli18:03 | 13/10/2019

Argjentina po fillon të funksionojë dhe fitojë. Kombëtarja amerikano-latine siguroi një barazim 2-2 kundër Gjermanisë në Dortmund mesjavën e kaluar, ndërsa sot ka mposhtur 6-1 Ekuadorin në miqësoren e zhvilluar në Elche të Spanjës.

Rezultat tenistik i djemve të Lionel Scalonit, të cilët shënuan nga tre gola për pjesë. Alario, Paredes, Pezzella, Dominguez dhe Ocampos ishin autorët e golave, teksa Espinoza shkaktoi autogol në pjesën e parë.

Goli i vetëm për Ekuadorin, njëkohësisht më i bukuri i ndeshjes, u shënua nga Mena Delgado në pjesën e dytë. Trajneri Scaloni përfitoi për të aktivizuar shumë lojtarë të rinj dhe mbeti i kënaqur nga paraqitja dhe efikasiteti i tyre. /abcnews.al

Argjentinë – Ekuador 6-1
(Alario 20′, Espinoza (aut) 27′, Paredes (pen) 32′, Pezzella 66′, Dominguez 82′, Ocampos 86′ / Delgado 49′)

Nigeria.png
Igli Nikolli15:58 | 13/10/2019

Sërish barazim 1-1. Brazili nuk ia del të fitojë dhe regjistron të njëtin rezultat brenda pak ditësh. Te enjten u ndalën nga Senegali, ndërsa sot i ka frenuar Nigeria.

Miqësorja e zhvilluar në Singapor nisi keq për kombëtaren Seleçao. Neymar pësoi një dëmtim në minutat e para dhe u detyrua të largohej mes dhimbjeve. Nigeria surprizoi dhe realizoi dhjetë minuta përpara fundit të pjesës së parë.

Joe Aribo vallëzoi mes mbrojtjes braziliane dhe mposhti Ederson me një goditje potente. Brazili reagoi në pjesën e dytë shumë shpejt. Casemiros i mjaftuan 3 minuta për shënuar, ndërsa traversa e ndaloi më pas për të gjetur golin e dytë. Ndeshja nuk dhuroi më gola dhe u mbyll pa fitues. /abcnews.al

Brazil-Nigeri 1-1
(Casemiro 48′ / Aribo 35′)

Casemiro.png
Igli Nikolli15:08 | 13/10/2019

Pushimi i ka bërë mirë Brazilit dhe djemtë e Tites e kanë nisur pjesën e dytë me një marsh më shumë. Goli i Joe Aribos në 45 minutat e para i dhuroi avantazhin Nigerisë, ndërsa barazimi ka ardhur shumë shpejt.

Casemiro ka shënuar në minutën e 48-të pas zhvillimeve nga një goditje këndi. Mesfushori i Real Madrid përfitoi nga një top i rikthyer nga traversa dhe nuk e pati të vështirë të gjente golin. /abcnews.al

Oribo.png
Igli Nikolli14:56 | 13/10/2019

Nigeria ka befasuar Brazilin në 45 minutat e para. Kombëtarja afrikane ka gjetur golin në minutën e 35-të. Joe Aribo, i cili aktivizohet në Skoci me Rangers, zhbllokoi rezultatin dhe ndëshkoi brazilianët.

Mesfushori mori një pasim nga Moses Simon, lëvizi bukur brenda zonës dhe lëshoi një goditje të pakapshme për portierin Ederson. Pjesa e parë e miqësores që zhvillohet në Singapor është mbyllur me avantazhin e Nigerisë, ndërsa Brazili do të tentojë të evitojë humbjen në fraksionin e dytë të lojës.

Ekipi i Tites humbi shërbimet e Neymar në minutën e 12-të. Sulmuesi i njohur pësoi një tjetër dëmtim dhe në vend të tij është aktivizuar Coutinho i Bayern Munchen. /abcnews.al

Neymar.png
Igli Nikolli14:47 | 13/10/2019

Problemet e dëmtimeve nuk po i ndahen Neymarit. Brazili po luan miqësoren e radhës me Nigerinë dhe sulmuesi i PSG-së është dëmtuar përsëri.

Vetëm 12 minuta ka zgjatur ndeshja e tij dhe i është dashur t’i lërë vendin Philippe Coutinhos. 27-vjeçari pësoi një dëmtim në minutën e dhjetë dhe tentoi të qëndronte në fushë.

Neymar provoi të vazhdonte lojën, por dhimbjet nuk e kanë lënë të qetë. Bomberi brazilian ka kërkuar zëvendësim për të mos përkeqësuar më shumë gjendjen e tij, ndërsa kontrollet mjekësore do të përcaktojnë saktësisht shkallën e dëmtimit. /abcnews.al

Lalatovic.png
Igli Nikolli12:14 | 13/10/2019

Brescia po zhvillonte një miqësore kundër ekipit serb të Vojvodinës gjatë ditë së djeshme, ndeshje që nuk dhuroi një rezultat përfundimtar. Një flamur shqiptar u bë shkak për acarimin e tifozëve serbë, të cilët veprojnë gjithmonë njësoj dhe nuk ndryshojnë kurrë.

Probleme pati edhe gjatë pjesës së parë. Nenad Lalatovic u ndëshkua me karton të kuq dhe kërcënoi arbitrin kryesor me tërheqje të ekipit nga fusha, por atij nuk i pëlqen ta diskutojë diçka të tillë. Ndeshja rifilloi pas 15 minutash, për t’u ndalur përfundimisht në pjesën e dytë.

Ishte minuta e 55-të dhe disa tifozë të Vojvodinës kaluan gardhin dhe pushtuan fushën. Një flamur i Shqipërisë i ekspozuar në tribunën përballë i tërboi totalisht dhe ata u nisën për ta hequr prej anej. Ndërhyrja e policisë evitoi përplasjen mes palëve, ndërsa Lalatovic sjell versionin e tij në një prononcim për Kurir.

Tifozët kapen edhe me Mario Balotellin

Mendoj se arbitri duhet ta ndërpriste ndeshjen, pasi ekzistonte rreziku që të kishte të plagosur. Disa shqiptarë kaluan gardhin në minutën e 55-të dhe shpalosën flamurin e tyre kombëtar, një provokim i pastër kundrejt tifozëve tanë.

Mendoj se ata kishin qëllim të na provokonin dhe donin që tifozët tanë të niseshin drejt tyre. Rreth 20 shqiptare po prisnin përballë sulmin e tanëve. Nuk e di çfarë mund të kishte ndodhur në një rast të tillë. Nuk ekziston asnjë justifikim për veprimin e bërë, por nuk i fajësoj tifozët tanë. Kur e do shumë Serbinë dhe Kosovën, ashtu siç e duam ne, të dhemb shumë“, përfundon trajneri i ekipit serb. /abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono