minutë

heshtje-1280x689.jpg
ad min10:45 | 08/05/2019

Parlamenti ka mbajtur një minutë heshtje për efektiven e Forcave të Armatosura shqiptare të gjendura në Letoni për një mision të Aleancës së Atlantikut të Veriut, gjatë të cilit humbi jetën efektivja Zarife Hasanaj. Por moment nuk ka kaluar pa konfuzion në Parlament, kur deputetja Hajdari kërkoi nderimin.

Doli për të nderuar efektiven e vrarë në kampin Adazi në Letoni, por informacionin e kishte të gabuar.

 “Zoti kryetar ditën e hënë më 6 Maj humbën jetë tre ushtarakë shqiptarë në Letoni gjatë misionit të NATO-s”.

Nuk vonoi reagimi i kolegëve. “Dy të plagosur jo të vrarë…”, zëra nga salla.

E pavarësisht këmbënguljes së saj. “Tre, mund t’ua them emrat”, vijon Hajdari.

Deputetët në sallë i kursyen familjarëve dhe miqve dizinformimin, ndërsa asaj vetë, turpin… pasi e informuan aty për aty.

“Dakord! Do i kërkoja Kuvendit të Shqipërisë një minutë heshtja për zonjën Zarife Hasanaj, 32-vjeç e lindur në “Bajram Curr” Tropojë”.

Deputëtë mbajtë një minut heshtje në nder të nëndetares.  Ngjarja e ndodhur pak ditë më parë  në Letoni, ku gjatë një misioni të NATO-s si shkak i një shpërthimi të municioneve të paplasura, humbi jetën nëntetare Zarife Hasanaj dhe u plagosën rreshter Julian Kapaj dhe major Klodian Tanushi. Ky i fundit është në gjendje të rëndë shëndetësore në spitalin Riga East University Hospital në Letoni./ABC News Albania 24/7


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono