ministria

erion-veliaj-1280x853.jpg
G. P.14:38 | 01/02/2019

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj e vlerësoi të shkëlqyer vendimin e marrë nga qeveria për t’u dhënë kohë qytetarëve për të rinovuar kartat e identitetit deri në 31 dhjetor 2019, duke ulur në këtë mënyrë edhe fluksin nëpër sportele. Në takimin e zhvilluar dje me anëtarë të Këshillit Konsultativ “Qeveri Qendrore-Vetqeverisje vendore”, kryebashkiaku kërkoi që t’u jepet përparësi të moshuarve dhe atyre që kanë nevojë për ta përdorur më shpesh kartën.

“Lajmi nga Ministria e Brendshme ishte i shkëlqyer, pra që kartat e identitetit do të vlejnë deri në fund të vitit 2019. T’u thuhet qytetarëve nuk ka asnjë nevojë të shtyhemi nëpër rradhë, sikur nesër do jetë qameti, përsa kohë që karta, pavarësisht kur e ka datën e skadimit, do vlejë deri në datën 31 dhjetor. Do të thotë t’u japim prioritet atyre që janë të moshuar”, theksoi Veliaj.

Teksa vlerësoi bashkëpunimin me  pushtetin qendror, Veliaj theksoi rëndësinë e kalimit të disa kompetencave që kanë të bëjnë me kontrollin e terrritorit nga qeveria tek pushteti vendor. “Kryetarët e bashkive ende nuk kanë disa kompetenca të qeverisë qendrore që, për mendimin tim janë rudimentare, për të adresuar një lokal që bën zhurmë; një bukëpjekës që bën tym; ose një gomisteri që e derdh në rrugë vajin që u ndërron makinave; ne duhet patjetër të lidhemi me ministrinë e linjës për një leje mjedisore që e ka dhënë një inspektor i X partie, i X kohe. Por që ka disa karakteristika që një inspektor e dallon nga një kryetar bashkie”, tha ai.

Kreu i Bashkisë e cilësoi pozitive reformën administrative, e cila krijoi mundësi për shpërndarjen e investimeve edhe në zonat rurale, që me ndarjen e vjetër do e kishin të pamundur financiarisht të përmirësonin kushtet e jetesës për komunitetin.

“Ne për eksperiencën tonë në Tiranë, filluam me 24 njësi vendore, me 24 kryetarë njësish, me 24 sekretarë, me 24 Këshilla të Njësive Administrative. Kur mendoj se sot kemi mundësi të ndërhyjmë në njësi, që me kushtet e tyre modeste në nivel taksimi, në nivel fuqie punëtore apo realizimi investimesh, do t’i kishin të pamundura, besoj që si socialist dhe progresist, kjo reformë është një histori suksesi”, tha ai, ndërsa e krahasoi gjendjen e mëparshme të njësive vendore me situatën që janë sot universitetet.

Me fokus në zgjedhjet e ardhshme, Veliaj kërkoi prej drejtuesve të njësive të tjera vendore që të respektojnë Kodin Zgjedhor, duke kufizuar përdorimin dhe afishimin e materialeve propagandistike zgjedhore që sjellin ndotje të ambienteve publike. “Ju e dini që jemi në situatë, ku me kodin e ri zgjdhor ka rënë volumi i ndotjes akustike, vizive, estetike në qytet dhe inkurajimi gjithmonë ka qenë, sidomos për kryetarët e bashkive është një dramë fushata, se shpërthejnë posterat, ndotja dhe grafiti, vandalizmi që ndodh prej pasionit militant, fatmirësisht për kodin e ri, edhe fushata është me e shkurtër, por edhe këto billbordet janë hequr. Në këtë sens të inkurajojmë të gjithë një fushatë më civile, më modeste, më me këmbë në tokë, edhe pa kallangjosje që i ndodh tipikisht qyteteve, ku gjithë Shqipëria bëhet për një pastrim masiv pas fushate”, tha ai.

Një tjetër kërkesë ishte edhe fillimi i punës për përgatitjen e infrastrukturës zgjedhore dhe evidentimin e ambienteve që mund të përdoren si qendra votimi. “Duke qenë se është një vit i rëndësishëm, dua që t’i bëj një thirrje të gjithë kryetarëve të bashkive, për përgatitjen e infrastrukturës zgjedhore, nuk ka asnjë arsye pse dikush që është sot kryetar bashkie, mos të identifikojë që tani qendrat e votimit dhe të mos kemi histori që përsëriten vit pas viti, ku qytetarët shkojnë dhe votojnë nëpër lokale. Sot vetëm numri i shkollave, kopshteve, çerdheve, bibliotekave që janë rregulluar falë kontributit të kësaj mazhorance, e bën të pafalshme që një kryetar bashkie të thotë që nuk gjeta vend tjetër, por shkoni te lokali i çunit të dajës. Kjo është pa sens”, deklaroi Veliaj./abcnews.al

marku.jpg
G. P.11:28 | 01/02/2019

Një grup pedagogësh nga Universiteti i Tiranës zhvilluan një takim me ministren e Arsimit Sportit dhe Rinisë, Besa Shahini këtë të premte. Takimi mes një përfaqësie të asamblesë së pedagogëve dhe drejtuesve të ministrisë së Arsimit nisi rreth orës 09:00 të paradites.

Pas takimit, pedagogu Mark Marku, njëkohësisht Përgjegjësi i Departamentit të Gazetarisë në Universitetin e Tiranës, theksoi se diskutimi ishte jo rezultativ.

Diskutuam për gjendjen në universitet dhe u qëndruam kërkesave që kemi bërë. Praktikisht nuk pati një qëndrim konkret nga ana e Ministres së Arsimit, nuk u shpreh të paktën gjatë takimit për asnjërën nga kërkesat. Në terma të përgjithshëm tentoi ta çojë diskutimin drejt një diskutimi jo rezultativ. Kështu që ne e konsiderojmë këtë si një mospërgjigje ndaj kërkesave, presim deri në darkë në ajo do ketë një përgjigje konkrete dhe pastaj do të mbledhim takimin e asambleve, asamblenë dhe do të marrim një qëndrim për këtë mosreagim të ministres ndaj kërkesave tona”, tha pedagogu Mark Marku

Gjithashtu pedagogët i kanë vendosur një afat qeverisë që përfundon sot në orën 16:00. Nëse nuk plotësohen kërkesat e pedagogëve, ata kanë paralajmëruar grevë pa afat. Mirëpo, Marku u shpreh se nuk është vendosur akoma mes pedagogëve nëse do të organizohet një grevë e përgjithshme.

“Në qoftë se kolegët bien dakord që ne të organizojmë një grevë të përgjithshme, kjo do jetë grevë e pedagogëve. Normalisht një nga pikat është edhe mbështetja e studentëve, por studentët kanë grevën e tyre, axhendën e tyre. Natyrisht është komplimentare, por jo detyrimisht është e njëjta gjë”, tha ai.

Pedagogët pjesëmarrës në takimin e sotëm ishin Mark Marku, Rezart Prifti, Jani Marka, Marinela Sala dhe Erika Bejko. Si kërkesë kryesore ata kanë hartimin e një ligji të ri për arsimin./abcnews.al

70853Bashkimi.jpg
G. P.19:27 | 08/01/2019

Një njësi e Ministrisë iraniane të Inteligjincës si dhe dy persona nga stafi i saj janë vendosur në listën e terrorizmit nga ana e Bashkimit Europian. Teherani zyratar reagoi se ky veprim synon të dëmtojë marrëdhëniet e vendit me Brukselin.

Bashkimi Europian ka vendosur një njësi të Ministrisë iraniane të Inteligjencës dhe dy persona nga stafi i saj në listën e terrorizmit të BE-së për tentativa vrasjesh në Europë. Lajmi është konfirmuar nga Ministria e Jashtme daneze dhe diplomatët e BE-së. Ky vendim, i cili ngrin brenda bllokut asetet financiare që i përkasin kësaj njësie dhe dy personave, vjen pasi një vit më parë, Danimarka deklaroi se dyshonte që një shërbim i inteligjencës së qeverisë iraniane kishte kryer një tentativë vrasjeje në tokën daneze. Nga ana e saj, Franca këmbëngul se nuk ka dyshim që Ministria iraniane e Inteligjencës qëndronte prapa një sulmi të dështuar në Paris. Por Irani mohon çdo përfshirje në këto komplote të supozuara, duke thënë se këto akuza kanë për qëllim të dëmtojnë marrëdhëniet BE-Iran.

“BE sapo ka rënë dakord që të vendosë sanksione kundër një Shërbimi iranian të Inteligjencës për shkak të komploteve të tij për vrasje në tokën europiane. Një sinjal i fuqishëm nga BE që nuk do ta pranojmë një sjellje të tillë në Europë” shkruan në Twitter, Ministri i Jashtëm i Danimarkës, Anders Samuelsen.

Vendimi u mor pa debat në një mbledhje, e cila nuk kishte lidhje me këtë gjë, të ministrave të Europës në Bruksel dhe ngrirja e aseteve hyn në fuqi të mërkurën, sipas zyrtarëve të BE-së. Ministria e Jashtme daneze i ka identifikuar dy punonjësit si zëvendësministri dhe Drejtori i Përgjithshëm i Inteligjencës, Saeid Hashemi Moghadam dhe Assadollah Asadi, një diplomat me bazë në Vienë. Emrat e tyre do të shfaqen zyrtarisht në Revistën Zyrtare të BE-së të mërkurën. Ky veprim është një vazhdim i përpjekjeve nga Danimarka dhe Franca për të krijuar një përgjigje nga e gjithë BE-ja ndaj akuzimeve të komploteve iraniane në Francë e Danimarkë nga fundi i vitit të shkuar./abcnews.al

taridfa.jpg
G. P.17:59 | 06/12/2018

Protesta masive e studentëve prej disa ditësh në Tiranë dhe qytete të tjera të vendit detyroi Ministrinë e Arsimit të pranojë kërkesën e studentëve që u bë shkak për këtë protestë, heqjen e tarifës për provimet e mbartura. Por studentët u shprehen se protestat do të vijojnë deri në plotësimin e të gjithë kërkesave të tyre.

Studentë në Tiranë, Korçë, Elbasan, Durrës e Shkodër bojkotuan mësimin, duke kërkuar rishikim të tarifave universitare. Për rreth gjashtë orë ata përsëritën kërkesat e tyre përpara Ministrisë së Arsimit.

Studenti 1: “Duam vetëm të drejtat tona. Të ulen taksat, shpenzimet që paguajmë çdo vit. Çdo muaj familja ime paguan mbi 500 mijë lekë për shkollimin tim”.

Studenti 2: “Me VKM-në që është miratuar në fakultetin tim duhet të paguanim 6.700 lekë për çdo kredit të mbartur. Kjo është arsyeja pse u revoltuam. Nisëm të ngrinim zërin kundër kësaj tarife”

Studenti 3: “Ishte heqja e VKM-së për tarifim shtesë të çdo krediti. Ishte shtyerja e datës së pagesës që e kishim sjellë në datën 15 Dhjetor dhe e donim të shtyhej në fund të Janarit siç ka qenë gjithmonë dhe e treta ishte shlyerja me këste”.

Studenti 4: “Nuk kemi një bankë të saktë. Klasat na mbyllen gjithmonë për të punuar. Nuk është se janë kushtet të mira”.

Rruga e Durrësit u bllokua, ndërsa qarkullimi i automjeteve ishte i pamundur. Megjithatë studentët bënë dhe përjashtime. Pavarësisht thirrjeve për të mos hedhur objekte në drejtim të godinës së Ministrisë së Arsimit disa studentë zemërimin e shprehën me vezë dhe letra higjenike. Pak pas mesditës, ministrja e Arsimit, Lindita Nikolla, mblodhi rektorët e dekanët e universiteteve dhe deklaroi, se neni 4 i VKM-së së qeverisë, që përcakton tarifë për provimet e mbartura, do shfuqizohet menjëherë, pasi ata vetë ta vendosin një gjë të tillë.

“Pas vendimmarrjes tuaj, patjetër që qeveria do të abrogojë këtë pikë të VKM-së së fundit. Pra do të hiqet neni 4 dhe nuk do ketë kosto shtesë për studentët përsëritës që mbartin provimet nga një vit i mëparshëm. Është i qartë si drita e diellit që qeveria nuk bën as ulje dhe as ngritje të tarifave të studimit. Janë universitetet ato që me strukturat e veta përcaktojnë tarifën e studimit, përcaktojnë kuotat për çdo program studimi dhe përcaktojnë kriteret e pranimit”, u shpreh Nikolla.

Edhe pas këtij vendimi studentët e universiteve publike nuk kanë ndërprerë protestën. Ata kërkojnë gjithshtu përgjysmimin e tarifave të shkollimit dhe përmirësimin e kushteve të akomodimit të tyre.

Studenti: “Duke qenë se ata u tërhoqën nga pika 4 kjo do të thotë se mund të tërhiqen dhe nga pikat e tjera sepse jemi shumë dhe ata nuk mund t’i përballojnë këtij presioni. Ne kërkojmë përgjysmim të tarifave të studimit në çdo nivel të arsimit të lartë deri në arsim publik falas dhe kërkojmë kushte më të mira. Kërkesat e studentëve nuk kanë fund. Lista është shumë e gjatë prandaj sot duhet të kërkojmë të gjitha kërkesta që të përfitojmë sa të mundemi nga ato”.

Pyetje:Përgjysmimin e tarifave ministrja tha që e kanë në dorë universitetet”?

Studenti: “Kjo nuk është e vërtetë. Kjo është gënjeshtër. Këta kanë përdorur gjithnjë të njëjtin atrgument. Tavanin e tarifave e vendos qeveria dhe universitetet vendosin nëse do e respektojnë atë tavan apo do shkojnë më poshtë. Kështu që qeveria mjafton të ulë tavanin, të rrisë buxhetin dhe tarifat tona do ulen menjëherë”.

Pas këtyre deklaratave vjen edhe reagimi i dyte i ministres së Arsimit. Ministrja Nikolla tregoi se ka marrë një kërkesë nga Këshillat Studentorë për 3 kushtet e tjera të vendosura nga studentët ndërsa paralajmëroi ngritjen e një grupi pune.

“Kam marrë një kërkesë nga Këshillat studentore që e miratoj me të dyja duart. Një kërkesë që thotë se për kërkesat 2, 3 dhe 4 të ngrihet një grup pune për Këshillat studentorë, ministria dhe universtitetet. Jam dakord dhe besoj se kjo është rruga e duhur që ne të ërmirësojmë shumëçka, por mbi të gjitha të ndërtojmë një dialog, mbi të vërteta ku bordet e administrimit, Senatet e Universiteteve dhe çdo aktor tjetër të jenë në universitete, të bëjnë transparente dhe të debatojnë dhe me studentët për gjithçka që merret vendim për jetën universitare”, u shpreh Nikolla.

Por as ky vendim i Ministrisë së Arsimit nuk i largoi studentët nga sheshi para ministrisë.

Studentja 5: “Nuk do pranojmë që do bëhemi pjesë e këtyre bisedave të izoluara. Thirrja jonë ka qenë shumë publike. Kemi thënë për të dalë në shesh, dhe për të komunikuar atje të gjitha vendimet që merren”.

Studentët shprehen se do të përshkallëzojnë protestat deri në realizimin e të gjitha kërkesave të tyre./abcnews.al

ambasadorja-1.png
G. P.20:58 | 30/10/2018

Ambasadorja e Greqisë në Shqipëri, Eleni Surani u thirr në Ministrinë për Evropën dhe Punët e Jashtme për ngjarjen e ndodhur në Bularat të Gjirokastrës. Sipas zyrës së shtypit të kësaj ministrie mësohet se ambasadores iu komunikua pozicioni i autoriteteve shqiptare lidhur me këtë çështje. Në takim u theksua se ngjarja e rëndë po hetohet nga Prokuroria Shqiptare, autoriteti i vetëm që në bazë të kushtetutës dhe legjislacionit penal shqiptar kryen hetim të pavarur për çdo vepër penale që ndodh në territorin e Republikës së Shqipërisë.

Ministria për Evropën dhe Punët e Jashtme përsëriti thirrjen për maturi dhe mosngjyrime politike e diplomatike të kësaj çështje, duke siguruar se Shqipëria është vend i sigurtë e i qetë për të gjithë shtetasit e saj, përfshirë pa asnjë dallim ata me kombësi greke./abcnews.al

kldd.png
G. P.20:02 | 20/10/2018

Këshilli i Lartë i Drejtësië ka reaguar për deklaratat e ministres Etilda Gjonaj, që është edhe anëtare e këtij Këshilli. Në një deklaratë për mediat thuhet se KLD shpreh keqardhje për pasaktësinë e mungesën e korrektesës së deklaratave të ministres së drejtësisë, e cila nuk ka marrë pjesë në mbledhjen, të cilën e cilësoi si të zhvilluar në mungesë transparence.

“Është i pavërtetë gjithashtu dhe deklarimi se Këshilli i Lartë i Drejtësisë, nuk ka patur kuorumin e nevojshëm për vendimarrje, pasi kuorumi vendimmarrës i KLD-së mbi këtë çështje pasqyrohet qartësisht dhe në mënyrë transparente në procesverbalin e mbledhjes të publikuar. Gjithashtu sqarojmë se z.Gjin Gjoni, nuk ka marë pjesë në votimin e kësaj pike shtesë të rendit të ditës”, thuhet në reagimin e KLD.

Çdo pretendim apo kundërshtim nga Ministrja e Drejtësisë apo çdo anëtar i KLD mund të paraqitet në mbledhjet e këtij organi, duke marrë pjesë e duke përmbushur kështu funksionin e anëtarit të kësaj trupe, përfundon me ironi reagimi i KLD ndaj deklaratave të ministres Etilda Gjonaj./abcnews.al

BONUS-PER-SHTRESAT-NE-NEVOJE-MBULIM.mpg_snapshot_00.11-1280x995.jpg
G. P.17:38 | 12/09/2018

Familjet në nevojë do të përfitojnë bonus për çdo fëmijë që kanë në arsimin e detyrueshëm me qëllim mosbraktisjen e shkollës. Këtë e bëri të ditur ministrja e Shëndetësise dhe Mbrojtjes Sociale Ogerta Manastirliu, pasi i shpërndau libra fëmijëve të komunitetit rom në banesat sociale në Lanabregas.

Manastirliu deklaroi se nga pagesat e posaçme për ndjekjen e arsimit të detyrueshëm përfitojnë 47 mijë fëmijë të familjeve që trajtohen me ndihmë ekonomike. Për vitin 2018, ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u shpreh se qeveria ka vënë në dispozicion 171 milionë lekë./abcnews.al

luciano-boci.jpg
ent ela17:08 | 02/09/2018

Një tjetër denoncim ka ardhur nga Partia Demokratike. Deputeti Luciano Boci në një postim në rrjetet sociale akuzon Ministrinë e Arsimit se nëpërmjet Drejtorive Arsimore Rajonale u mohon mësuesve, pa dijeninë e tyre, pagesat për sigurimet shëndetësore dhe shoqërore.

“Megjithëse janë definitivë, Ministria i konsideron sikur ata punojnë në të zezë, sikur të ishin emigrantë në vendin e tyre”, shkruan deputeti Luciano Boci i cili bashkëngjitur me statusin në Facebook ka  publikuar edhe një dokument, ku pretendon se mungojnë sigurimet e një mësuesi në disa muaj./abcnews.al

ministrat.jpg
G. P.09:13 | 17/07/2018

Numri i turistëve italianë që vizitojnë vendin tonë është gjithnjë e në rritje. Për këtë arsye Ministritë e Brendshme të të dy vendeve, kanë vendosur të aktivizojnë patrullime të përbashkëta në qytetet kryesore bregdetare, si Durrësi, Saranda dhe Vlora.

Agjentët e policisë italiane thuhet në njoftimin e ambasadës së vendit fqinj, do jenë të veshur me uniformën e tyre të dallueshme dhe do t’i vijnë në ndihmë operatorëve të policisë shqiptare, ku fokusi do të jetë pushuesit përtej Adriatikut.

Ky patrullim do të kryhet prej datës 16 Korrik e deri më 31 Gusht. Ambasada e Italisë në Tiranë, mirëpret këtë formë të re bashkëpunimi dypalësh në fushën e sigurisë, duke i bërë thirrje të gjithë pushuesve italin që të kontaktojnë në numrat zyrtarë të ambasadës./abcnews.al

minatoret.jpg
G. P.17:20 | 06/06/2018

Statusi i ka nxjerrë sërish minatorët përpara kryeministrisë. Ata kërkojnë miratimin e shpejtë të tij. Ndërkohë, Ministria e Infrastrukturës dhe Energjisë, e ajo e Financave dhe Ekonomisë deklarojnë se drafti është gati, por me të nuk kanë rënë dakord, të gjithë përfaqësuesit sindikalë.

Minatorët kanë dalë sërish para kryeministrisë për të kërkuar miratimin e statusit. Ndonëse Policia e Tiranës iu ka refuzuar kërkesën për tubim, ata e vijuan protestën e tyre.

Drafti shpjegojnë se është hartuar dhe ka kaluar në të gjithë institucionet, por nuk dinë të thonë pse miratimi i tij është vonuar. Rritja e masës së pensionit është kërkesa kryesore e tyre. Minatorët paralajmëruan një tjeter protestë të martën, ndërkohë që nuk përjashtuan as mundësinë për të hyrë në grevë urie.

Ministria e Infrastrukturës dhe Energjisë dhe ajo e Financave e Ekonomisë pas protestës pranoi se drafti për statusin e minatorit është gati. Ai është hartuar nga një grup ndërinstitucional pune, por jo të gjithë përfaqësuesit e sindiakatave kanë rënë dakord me të.

Fatkeqësisht, deri tani, ka dhe një pjesë përfaqësuesish sindikalë të cilët nuk kanë rënë dakord me draftin e propozuar nga pjesa kryesore e sindikalistëve. Gjejmë rastin që tu bëjmë thirrje të gjithë përfaqësuesve sindikalë që të bëhen pjesë e diskutimeve në tryezën e grupit të punës, të bashkohen në qëndrime mbi një draft të vetëm i cili më pas ti nënshtrohet procedurave të përcaktuara në ligj”, thuhet në njoftimin e ministrisë./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono