Ministria e Mbrojtjes

vlcsnap-error717-1-1280x720.jpg
gra moz21:57 | 13/02/2018

Reshjet ishin prezente sot në gjithë territorin e vendit. Në veri, verilindje dhe juglindje disa akse rurale janë të bllokura, ndërsa disa rrugë të tjera qarkullohen me zinxhirë për shkak të borës. Shiu shkaktoi problem kryesisht në Vlorë. Shohim si është situata, sipas të dhënave të Ministrisë së Mbrojtjes në orët e mbrëmjes.

Gjatë ditës së martë, vendi është pushtuar nga reshjet e borës dhe të shiut. Në zonat malore në lartësitë mbi 400 metër ka pasur reshje dëbore që në disa rrugë e fshatra kanë shkaktuar edhe bllokime. Sipas informacionit të përcjellë në mbrëmje nga Ministria e Mbrojtjes në qarkun e Shkodrës janë të bllokuara nga bora, akset rrugore rurale Shkodër – Theth dhe Shkodër – Breg Lumi. Ndërsa akset e tjera rrugore rurale, janë të kalueshme me zinxhirë për shkak të trashësisë së dëborës deri në 30 centimetra.

Edhe akset rrugore nacionale janë të hapura, ndërsa mjetet e subjekteve kontraktore që mirëmbajnë këto akse po punojnë me intensitet. Në aksin rrugor nacional Pukë – Fushë Arrëz, si dhe anasjelltas, po hidhet kripë në vazhdimësi, pasi në disa pika ka rrezik rrëshqitje të automjeteve.

Në qarkun e Kukësit, akset rrugore nacionale janë nën prezencën e borës dhe efektin e rënies së gurëve dhe dherave prej skarpateve.

Rruga e Kombit është e kalueshme normalisht. Po punojnë 4 borëpastruese dhe 4 te tjera janë në gatishmëri. Ndërsa lartësia e borës në Tunel-Kalimash është 20 centimetra.
Sipas informacionit të Ministrisë së Mbrojtjes, në Kukës janë të bllokuar vetëm dy akse rrugore rurale, ai që lidh fshatin Lojme të njësisë administrative Zapod me bashkinë Kukës dhe rruga që lidh njësinë administrative Arrën me bashkinë Kukës.

Gjatë pasdites edhe qarku Dibër u përfshi nga reshjet e dëborës, por në të gjithë qarkun, rrugët nacionale janë të qarkullueshme.

Probleme bllokimi ka pasur në segmentin e aksit rrugor nacional Qafë Bualli – Martanesh, Bashkia Bulqizë, ku po punohet nga subjekti kontraktor, për mbajtjen e kësaj rruge të hapur. Edhe segmenti rrugor nacional, Ura e Qytetit – Zerqan, Bashkia Bulqizë, është i bllokuar për shkak të borës deri në 30 centimetra. Gjithashtu, probleme ka edhe në rrugën nacionale Ura e Çerenecit – Steblevë, ku kalohet me vështirësi.

Në qarkun e Korçës, gjithashtu gjatë ditës, ka pasur reshje bore dhe bllokim të përkohshëm të aksit Pogradec – Qafë Thanë. Por situata u normalizua shpejt dhe aktualisht në këtë aks rrugor mjetet mund të qarkullojnë normalisht, por me zinxhirë. Edhe segmenti Librazhd- Qafë Thanë paraqiti vështirësi në qarkullim, por mjetet borë pastruese kanë punuar në vazhdimësi dhe në këtë aks rrugor automjetet mund të qarkullojnë vetëm me zinxhirë.
Rreshjet e shiut kanë shkaktuar problem dhe prezencë të madhe uji në disa rrugë në qytetin e Vlorës. Por situata u normalizua në një kohë të shkurtër dhe aktualisht rrugët janë të kalueshme pa problem. Ministria e Mbrojtjes thekson në informacionin e mbrëmjes se prurjet e lumit Vjosë kanë qenë të larta, por nën kufirin kritik./abcnews.al

vlcsnap-error405-1280x720.jpg
us er11:09 | 23/12/2017

Vitin që vjen Shqipëria do të rrisë me 60% praninë në Afganistan, duke ju përgjigjur kështu pozitivisht strategjisë së re të Presidentit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës Donald Trump.  Ministrja e Mbrojtjes Olta Xhaçka e bëri këtë deklaratë gjatë ceremonisë së pritjes së kontigjentit të gjashtë që përfundoi misionin në Kabul dhe përcjelles së kontigjentit të tretë për në Herat. Xhaçka e cilësoi këtë;  “si një moment që të bën krenar për arritjet dhe për kontributin, që Forcat e Armatosura japin përkrah aleatëve për vendosjen e paqes, sigurisë dhe kthimit të normalitetit në një pikë shumë të nxehtë të globit.”/abcnews.al

vlcsnap-error972-1280x721.jpg
us er13:44 | 10/12/2017

Pas mbarimit të situatës së vështirë me përmbytjet pothuasje në të gjithë vendin, Ministrja e Mbrojtjes zhvilloi një takim në bataljonin e këmbsorisë të Vaut të Dejës. Numri një i mbrojtjes premtoi përmirësimin e kushteve të punës dhe trajtimin financiar të tyre. “Dua që t’ju siguroj që ka një angazhim maksimal për trajtim më të mirë, për modernizimin më shumë, për përgatitje më të mirë, megjithatë, me gjithë sa jam informuar edhe nga nga komandanti, por edhe në Ministri, dua t’ju përgëzoj për përgatitjen tuaj, për punën tuaj, veçanërisht në përballimin emergjençave të shumta, jo vetëm kjo kësaj radhe, por edhe shumë herë të tjera, kur keni qenë të angazhuar.”- u shpreh ministrja Xhaçka./abcnews.al

vlcsnap-error432-1.jpg
us er16:06 | 07/11/2017

Diskutimi për buxhetin e mbrojtjes në Komisionin e Sigurisë ka përfunduar me debate mes socialistëve e demokratëve. Shkak është bërë një pyetje e demokratëve për fikjen e radarëve që vëzhgojnë hapësitën detare.

Në Komisionin e Sigurisë ishte ministrja e Mbrojtjes Olta Xhaçka, e cila raportoi përpara antarëve lidhur me buxhetin 2018. Antarët opozitar në komision i drejtuan ministres Xhaçka pyetje lidhur me akuzën e ngritur për fikjen e radarëve që vëzhgojnë hapsirën detare, për t’u larguar përpara votimit.
Komisioni i sigurisë ka miratuar në parim vetëm me votat e mazhorancës buxhetin 2018 për Ministrinë e Mbrojtjes. Për këtë të fundit raportoi vetë ministrja Olta Xhaçka.
Opozita nuk e humbi rastin për të kthyer vëmendjen tek situata “Habilaj- Tahiri”. Akuzat për radarët e fikur të Ministrisë së Mbrojtjes i dhanë shkas opozitës për argument përmes pyetjeve retorike.
Ministrja deklaroi se Shqipëria është zotuar të përmbushë vetëm brenda vitit 2024 kërkesën e NATO për buxhet në sasinë 2% të prodhimit të brendshëm bruto./abcnews.al

 

 


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore.


Kontakt

Telefono