ministria e drejtesise

IMG_1383.jpg
ent ela12:34 | 05/02/2018

130 policë të burgjeve në Shqipëri kanë dënime penale. Kjo është konstatuar nga verifikimi i pastërtisë se figurës së policëve që po kryhet në Institucionet e Ekzekutimit të Vendimeve Penale.

Ky veting, sipas ministrise se Drejtesise bazohet ne ligjin per “Policine e Burgjeve” ku shprehimisht thuhet se një nga kriteret e përgjithshme për t’u pranuar në Policinë e Burgjeve është që personi të “mos jetë dënuar penalisht me vendim gjykate të formës së prerë”.

Ministria e drejtesise ben te ditur se , duke pasur si synim për garantimin e integritetit të punonjësve në çdo Institucion te Edukumit dhe Vuajtje te denimeve Penale, Drejtoria e Përgjithshme e Burgjeve, do të fillojë për garantimin e integritetit të punonjësve në çdo IEVP, Drejtoria e Përgjithshme e Burgjeve, si masë paraprake do të fillojë procedimin disiplinor ndaj personave që kanë rezultuar me rekorde penale.ndaj punonjesve që kanë rezultuar me rekorde penale./abcnews.al

vlcsnap-error723-1280x720.jpg
ent ela15:17 | 12/01/2018

Ministria e Drejtësisë i kërkon Këshillit të Lartë të Drejtësisë shkarkimin nga detyra të gjyqtarit të Durrësit, Petraq Curri dhe nisjen e një hetimi disiplinor ndaj gjyqtares së Gjykatës së Krujës, Enkeleida Hoxha. Në përfundim të një hetimi disiplinor të zhvilluar ndaj tyre Ministria e Drejtësisë ka konstatuar se gjyqtari Curri ka kryer shkelje të rënda profesionale që diskreditojnë figurën e gjytarit në dhënien e vendimit për mosmiratimin e arrestit të shtetasit Alket Hatija dhe lirimin e tij.

Kurse për gjyqtaren e Krujes Enkeleida Hoxha inspektorët e Ministrisë kanë konstatuar paligjshmëri gjatë lirimit me kusht të të dënuarit Genc Tafili./abcnews.al

vlcsnap-error665-1-1280x720.jpg
us er15:05 | 11/01/2018

Një grup ish-të përndjekurish politikë kanë zhvilluar një protestë para Ministrisë së Drejtësisë.

Ata kërkojnë plotësimin e kërkesave të tyre, ose në të kundërt paralajmërojnë grevë urie si ajo e vitit 2012.

Ish- të përndjekurit pretendojnë se qeveria nuk iu ka dhënë dëmshpërblimet që iu takojnë me ligj. Protesutesit tentuan të hyjnë në ambientet e Ministrisë për të takuar ministren Gjonaj, por nuk u lejuan nga policia.

/abcnews.al

vlcsnap-error431-1-1280x720.jpg
us er15:12 | 22/12/2017

Në Kavajë është ngritur një ambjent riedukimi për të miturit që kanë kryer vepra penale. Në festen e organizuar për fundvitin, mori pjesë dhe ministrja e Drejtësisë Etilda Gjonaj.

Mes të miturve të dënuar të vendosur në godinën e riedukimit në Kavajë është edhe Arbeni. Thotë se koha që ka kalon aty i ka shërbyer për të reflektuar. Ai ka marrë pjesë edhe në tre kurse profesionale.

 

Burgu duhet të jetë opsioni i fundit për të miturit që kanë kryer vepra penale, tha ministjra e Drejtësisë Etilda Gjonaj.

 

Gjonaj së bashku me drejtues të institucionit ndoqen aktivitetin festiv ne kete ambjent me rastine  festave te fundvitit. Aty u dhanë shfaqje dhe u bë humor, kurse në fund u shpërndanë dhurata për të miturit.

vlcsnap-error832-1280x720.jpg
us er15:58 | 01/12/2017

Ministrja e Drejtësisë Etilda Gjonaj ka deklaruar se, ndryshe nga praktika e viteve të mëparshme të kabinetit Rama, këtë vit ministria e drejtësisë nuk do të paraqesë një ligj për amnistinë e të burgosurve në fundin e vitit 2017. Prej vitit 2013 kur socialistët erdhën në pushtet qeveria ka bërë çdo fundvit një ligj amnistie për të burgosurit, duke e kthyer këtë në vitin e parë pa një të tillë./abcnews.al

 

vlcsnap-error419-1-1280x720.jpg
us er12:54 | 20/11/2017

Ministria e Drejtësisë ka përfunduar përthimin e dosjes Habilaj dhe do ia dorëzojë sot prokurorisë së krimeve të rënda. Njoftimi është bërë nga Ministrja Gjoni, e cila tha se përkthimi i dosjes voluminoze të ardhur nga Italia u realizua në 10 ditë. Dosja Habilaj përmban hetime të prokurorisë së Katanias për grupin shqiptaro – Italian të narkotrafikut që drejtohet nga vëllezërit Habilaj./abcnews.al

 


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore.


Kontakt

Telefono