ministria e drejtesise

PROKURORIA-PER-ARBER-CEKAJN-1280x720.jpg
ent ela20:37 | 14/05/2018

Ministrinë e Drejtësisë nisi pasditen e së hënës drejt Gjermanisë dosjen për ekstradimin e Arbër Çekajt, i akuzuari kryesor për narkotrafikimin e 613 kilogrameve kokaine. Dosja kishte mbërritur të premten e kaluar pranë Ministrisë së Drejtësisë, pasi u përpilua nga Prokuroria e Krimeve të Renda. Pjese e dosjes ka qene edhe masa e sigurisë për Çekajn si edhe disa materiale të tjera hetimore. Arbër Çekaj, pronar i “Arbri Garden” u arrestua rreth 10 dite më parë në Dysedorf të Gjermanisë, pas një operacioni të përbashkët mes policisë gjermane dhe asaj shqiptare. Çekaj pritet të ekstradohet në Shqipëri, ku do të përballet me akuzat trafik ndërkombëtar lendësh narkotike. Ndërkohë, Gjykata e Krimeve të Rënda ka caktuar ndaj Arbër Çekajt masën e sigurisë arrest me burg në mungesë.

613 kg kokainë u kapën në fund të muajit shkurt të fshehura në një konteinier me dysheme të dyfishtë.  Droga u konstatua fillimisht në një ngarkesë me banane dhe u ndoq derisa u mor në dorëzim nga përfaqësuesit e kompanisë së Arbër Çekajt.

Të arrestuar për këtë dosje janë dhe dy punonjës të kompanisë “Arbri Garden” Donaldo Lushaj e Armando Pezaku. /abcnews.al

PROKURORIA-PER-ARBER-CEKAJN-1280x720.jpg
ent ela13:51 | 11/05/2018

Mbërrin në Ministrinë e Drejtësisë dosja për ekstradimin e Arbër Çekajt. Dosja mberriti pasi u dergua zyrtarisht nga Prokuroria e Krimeve të Renda. Ky institucion kërkon nga Ministria e Drejtësisë nisjen e procedurave të ekstradimit te Arbër Çekajt, i akuzuari kryesor për narkotrafikimin e 613 kilogramëve kokainë. Në kërkesën e saj Krimet e Rënda mësohet se i kanë dërguar të bashkëngjitur Ministrisë së Drejtësisë edhe masën e sigurisë për Çekajn si edhe disa materiale të tjera hetimore.

Dosja, pas perkthimit do niset zyrtarisht pranë autoriteteve gjermane. Arbër Çekaj, pronar i “Arbri Garden” u arrestua nje javë më parë në Dysedorf të Gjermanisë, pas një operacioni të përbashkët mes policisë gjermane dhe asaj shqiptare.

Çekaj pritet të ekstradohet në Shqipëri, ku do të përballet me akuzat trafik ndërkombëtar lëndësh narkotike. Ndërkohë, Gjykata e Krimeve të Rënda ka caktuar ndaj Arbër Çekajt masën e sigurisë ‘arrest me burg’ në mungesë.  613 kg kokainë u kapën në fund të muajit shkurt të fshehura në një konteinier me dysheme të dyfishtë.

Droga u konstatua fillimisht në një ngarkesë me banane dhe u ndoq derisa u mor në dorëzim nga përfaqësuesit e kompanisë së Arbër Çekajt. Të arrestuar për këtë dosje janë dhe dy punonjës të kompanisë “Arbri Garden” Donaldo Lushaj e Armando Pezaku. /abcnews.al

 

MBLIDHET-KLD-1280x720.jpg
ent ela11:34 | 07/05/2018

Këshilli i Lartë i Drejtësisë është mbledhur për të shqyrtuar kërkesën e Ministrisë së Drejtësisë për shkarkimin  e katër gjyqtarëve. Ata janë: Ahmet Jangulli, Ergys Selmani, Ken Dhima dhe Petraq Curri.

Gjyqtari i Durrësit Petraq Curri ka shkelur ligjin sipas Ministrisë së Drejtësisë duke liruar Alket Hatinë i njohur si baroni i drogës.

Shkarkimi i gjyqtarit të Fierit Ergys Selmani kërkohet me arsyetimin se vonoi zbardhjen e urdhrit të mbrojtjes të shtetases Liljana Rukaj që u vra më pas nga bashkëshorti i saj Ferdinand Rukaj. Shkelje në kryerjen e detyrës janë konstatuar nga Ministria e Drejtësisë edhe për gjyqtarin e gjykatës administrative Shkodër Ahmet Jangulli dhe gjyqtari administrative të Vlorës Ken Dhima. /abcnews.al

CESHTJA-VELIERA-1280x720.jpg
ent ela18:43 | 30/04/2018

Edhe pse kanë kaluar 60 ditë nga përfundimi i procesit gjyqësor për Velieren gjyqtari i çështjes Ergys Gashi ende nuk ka zbardhur vendimin. Për këtë arsye Ministrja e Drejtësisë Etilda Gjonaj kërkoi që ky rast të verifikohet nga KLD, sepse po pengohet rruga ligjore për këtë çështje.

Ergys Gashi, relatori i trupit gjykues në gjykatën administrative, i cili gjykoi çështjen Veliera do t’i nënshtrohet verifikimit nga Inspektoriati i Këshillit të Lartë të Drejtësisë, pasi nuk zbardhi vendimin brenda afatit të përcaktuar. Ministrja e Drejtësisë, Etilda Gjonaj, nga Durrësi ku zhvilloi një bashkëbisedim me studentët e universitetit “Aleksandër Moisiu” tha se ka kërkuar që të verifikohet rasti.

Gjonaj: “Në bazë të kompetencave që ka, ministri i Drejtësisë i është drejtuar Inspektoriatit të Këshillit të Lartë Drejtësisë për inspektimin dhe verifikimin e rastit. Presim rezultatet e raportit të Inspektoriatit të KLD-së dhe pas kësaj ministri i Drejtësisë do të propozojë masat sipas përcaktimeve ligjore të reja”.

Kryetari i Bashkisë Durrës Vangjush Dako tha se duhet të marrin masa që të zhbllokohet rruga ligjore për këtë çështje.

Dako: “Pa çuar dosjen në sekretari nuk munddet që Bashkia të bëjë apelim, sekretaia e përcjell në Gjykatën Administrative të Apelit në Tiranë dhe atje pasi njihet me dosjen, hap procedurën”.

Kur kanë kaluar më shumë se 60 ditë nga përfundimi i procesit gjyqësor për veliera, gjygjtari ergys gashi ende nuk ka zbardhur vendimin . Në këto kushte palët, Bashkia Durrës dhe shoqëria civile kanë pengesë ligjore për ta ankimuar në Gjykatën e Apelit.

abcnews.al

ministria-e-drejtesise-1280x653.jpg
gra moz13:33 | 24/03/2018

Largohen nga detyra 63 punonjës të Drejtorisë së Përgjithshme të Shërbimit të Provës, të cilët nuk janë rekrutuar sipas procedurave të konkurrimit. Ministria e Drejtësisë nëpërmjet një njoftimi publik ka urdhëruar që Shërbimi i Provës të kalojë në “site” personat e korruptuar dhe atyre që kanë abuzuar me detyrën. Nga raporti i Departamentit të Administratës Publike është konstatuar se në periudhën Janar 2014-Gusht 2017, kur Shërbimi i Provës dhe Ministria e Drejtësisë drejtohej nga LSI, figurojnë të paguar si nëpunës 92 punonjës në kundërshtim me ligjin. Për 63 punonjësit ka nisur menjëherë procedurën e largimit. Pjesa tjetër prej 29 punonjësish të emëruar me këtë formë janë larguar më parë, për arsye të ndryshme./abcnews.al

IMG_1383.jpg
ent ela12:34 | 05/02/2018

130 policë të burgjeve në Shqipëri kanë dënime penale. Kjo është konstatuar nga verifikimi i pastërtisë se figurës së policëve që po kryhet në Institucionet e Ekzekutimit të Vendimeve Penale.

Ky veting, sipas ministrise se Drejtesise bazohet ne ligjin per “Policine e Burgjeve” ku shprehimisht thuhet se një nga kriteret e përgjithshme për t’u pranuar në Policinë e Burgjeve është që personi të “mos jetë dënuar penalisht me vendim gjykate të formës së prerë”.

Ministria e drejtesise ben te ditur se , duke pasur si synim për garantimin e integritetit të punonjësve në çdo Institucion te Edukumit dhe Vuajtje te denimeve Penale, Drejtoria e Përgjithshme e Burgjeve, do të fillojë për garantimin e integritetit të punonjësve në çdo IEVP, Drejtoria e Përgjithshme e Burgjeve, si masë paraprake do të fillojë procedimin disiplinor ndaj personave që kanë rezultuar me rekorde penale.ndaj punonjesve që kanë rezultuar me rekorde penale./abcnews.al

vlcsnap-error723-1280x720.jpg
ent ela15:17 | 12/01/2018

Ministria e Drejtësisë i kërkon Këshillit të Lartë të Drejtësisë shkarkimin nga detyra të gjyqtarit të Durrësit, Petraq Curri dhe nisjen e një hetimi disiplinor ndaj gjyqtares së Gjykatës së Krujës, Enkeleida Hoxha. Në përfundim të një hetimi disiplinor të zhvilluar ndaj tyre Ministria e Drejtësisë ka konstatuar se gjyqtari Curri ka kryer shkelje të rënda profesionale që diskreditojnë figurën e gjytarit në dhënien e vendimit për mosmiratimin e arrestit të shtetasit Alket Hatija dhe lirimin e tij.

Kurse për gjyqtaren e Krujes Enkeleida Hoxha inspektorët e Ministrisë kanë konstatuar paligjshmëri gjatë lirimit me kusht të të dënuarit Genc Tafili./abcnews.al

vlcsnap-error665-1-1280x720.jpg
us er15:05 | 11/01/2018

Një grup ish-të përndjekurish politikë kanë zhvilluar një protestë para Ministrisë së Drejtësisë.

Ata kërkojnë plotësimin e kërkesave të tyre, ose në të kundërt paralajmërojnë grevë urie si ajo e vitit 2012.

Ish- të përndjekurit pretendojnë se qeveria nuk iu ka dhënë dëmshpërblimet që iu takojnë me ligj. Protesutesit tentuan të hyjnë në ambientet e Ministrisë për të takuar ministren Gjonaj, por nuk u lejuan nga policia.

/abcnews.al

vlcsnap-error431-1-1280x720.jpg
us er15:12 | 22/12/2017

Në Kavajë është ngritur një ambjent riedukimi për të miturit që kanë kryer vepra penale. Në festen e organizuar për fundvitin, mori pjesë dhe ministrja e Drejtësisë Etilda Gjonaj.

Mes të miturve të dënuar të vendosur në godinën e riedukimit në Kavajë është edhe Arbeni. Thotë se koha që ka kalon aty i ka shërbyer për të reflektuar. Ai ka marrë pjesë edhe në tre kurse profesionale.

 

Burgu duhet të jetë opsioni i fundit për të miturit që kanë kryer vepra penale, tha ministjra e Drejtësisë Etilda Gjonaj.

 

Gjonaj së bashku me drejtues të institucionit ndoqen aktivitetin festiv ne kete ambjent me rastine  festave te fundvitit. Aty u dhanë shfaqje dhe u bë humor, kurse në fund u shpërndanë dhurata për të miturit.

vlcsnap-error832-1280x720.jpg
us er15:58 | 01/12/2017

Ministrja e Drejtësisë Etilda Gjonaj ka deklaruar se, ndryshe nga praktika e viteve të mëparshme të kabinetit Rama, këtë vit ministria e drejtësisë nuk do të paraqesë një ligj për amnistinë e të burgosurve në fundin e vitit 2017. Prej vitit 2013 kur socialistët erdhën në pushtet qeveria ka bërë çdo fundvit një ligj amnistie për të burgosurit, duke e kthyer këtë në vitin e parë pa një të tillë./abcnews.al

 


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore.


Kontakt

Telefono