ministri

gjermani-1280x715.jpg
Sej rie21:00 | 16/08/2019

Ministri gjerman i Financave, Olaf Sholc ka bërë publik vendimin e tij për të kandiduar për kryetar të Partisë Social Demokrate gjermane. Sholc është politikani i dytë më i mbështetur për t’u bërë kancelar pas largimit të Angela Merkel.

Ministri gjerman i Financave, Olaf Sholc ka shprehur ambicien e tij për të kandiduar për postin e kryetarit të Partisë Social Demokrate. Lajmi është konfirmuar nga një zëdhënës i tij, sipas të cilit Sholc është i interesuar t’i bashkohet garës për rikthimin e popullaritetit të SPD-së, i cunguar që kur partia bëri koalicion me konservatorët e Angela Merkel. Sipas mediave gjermane, një kurorëzim eventual i Sholc në krye të SPD-së do t’i sillte gjithashtu më shumë stabilitet koalicionit të lëkundur të Merkel, me të cilin bashkoi me ngurrim forcat në vitin 2017.

“Jam gati të garoj nëse ju mbështesni figurën time”, u ka thënë Sholc tre kryetarëve të përkohshëm të Social-Demokratëve, të cilët sipas revistës gjermane “Der Shpigel” nuk i kanë thënë jo ofertës së tij. Sholc është kandidati më i profilit të lartë që i bashkohet garës për kryetar dhe një sondazh i fundit e nxirrte atë si politikanin e dytë favorit për t’u bërë kancelar i ardhshëm.

Popullariteti i tij varet pjesërisht nga vendimi për t’u bazuar në një buxhet të balancuar, një rregull fiskal ky i prezantuar nga paraardhësi Volfgang Shojble 5 vjet më parë dhe i mbështetur nga votuesit gjermanë. Që kur u bashkua me konservatorët e Merkel SPD ka parë t’i përgjysmohet mbështetja në të paktën 12 për qind. Analistët thonë se, votuesit janë të ngopur me një parti që sipas tyre ka humbur rrugën nën lidershipin e kancelares dhe duan që SPD të shkëputet nga aleanca dhe të dalë në opozitë./ABC News Albania 24/7

smile-albania-1280x715.jpg
nev ila21:22 | 06/08/2019

Të gjithë duam që kur të nisemi me pushime verore të gjejmë një ambient sa më të pastër në plazh dhe në mjediset ku do të pushojmë. Ministria e Mjedisit dhe Turizmit në bashkëpunim me kampin “Turtle” në Dhërmi organizuan një konferencë me të rinj e të reja se si të mbajmë pastër ambientet e plazheve.

“Ja dolëm që të realizonim një nga qëllimet që kishte i gjithë projekti “Smile”. Bashkë me promovimin e turizmit dhe sëbashku me evidentimin e vlerave turistike të vendit të kishim edhe shumë më shumë edukim mjedisor. Të 500 studentët që u përzgjodhën për projektin “Smile” gjatë këtyre 2 muajve ishin pjesë e trajnimeve të ndryshme për të bërë edhe atë që është thelbi i funksionit të ministrisë së turizmit dhe mjedisit, për të promovuar turizmin, për të promovuar zonat tona natyrore, pasuritë tona të mëdha në shërbim të turizmit. Besoj se ideja për të qenë sëbashku në një komunitet i cili promovon, studion mjedisin  e bën më të mundur realizimin e objektit. Ne do të vazhdojmë që projekti “Smile Albania” të jetë kudo ku ka turistë dhe ku duhet promovuar turizmi”, tha Klosi./abcnews.al

peretz.jpg
G. P.13:22 | 15/07/2019

Sipas ministrit izraelit të Arsimit, terapia për konvertimin e homoseksualëve funksionon. Në një intervistë  televizive, ai rrëfeu se e kishte provuar këtë metodë në të kaluarën me studentët e tij. Deklaratat e tij kanë shkaktuar shumë polemika në vend.

Ministri izraelit i Arsimit, Rafi Peretz, ka shkaktuar polemika të shumta pasi deklaroi se terapia e konvertimit të homoseksualëve mund të ketë rezultate efikase. Përfaqësuesi i qeverisë në një intervistë televizive rrëfeu se në të kaluarën kishte provuar personalisht këtë metodë. Për ministrin e Arsimit, ish-rabin i ushtrisë izraelite, praktikimi i kësaj terapie është i mundshëm pasi ai në të kaluarën e ka praktikuar me studentët e tij.

Deklaratat e tij kanë shkaktuar polemika të shumta. Lideri i ri i partisë Meretz, i pari politikan në vend që ka deklaruar hapur homoseksualitetin e tij, deklaroi se Peretz nuk meriton të jetë përgjegjës i të ardhmes së fëmijëve. Ai i ka kërkuar kryeministrit Netanyahu që ta largojë nga posti.

Ditët e fundit Peretz kishte shkaktuar polemika të tjera duke deklaruar se martesat e përziera mes hebrenjve sidomos në Shtetet e Bashkuara të Amerikës janë një holokaust i dytë./ABC News Albania 24/7

64911764_387260341923300_9016961195713757184_o.jpg
Sej rie14:50 | 12/07/2019

Ministri i Brendshëm Sandër Lleshaj pas inaugurimit te stacionit kufitar ne Hanin e Hotit u është përgjigjur edhe akuzave të PD për arrestimet e militanteve. Ai ka deklaruar se policia nuk ka arrestuar simpatizantë të PD por vetëm qytetarë që shkelin ligjin. Ministri Lleshaj ishte i pranishëm ne përurimin e një investimi i cili do të shkurtojë kohën e pritjes në kufirin që lidh Shqipërinë me Malin e Zi.

Nga Hani i Hotit ministri Lleshaj i është përgjigjur gazetarëve në lidhej me akuzat e PD për arrestimet e militantëve të opozitës duke deklaruar se policia arreston qytetarët që shkelin ligjin dhe jo simpatizantë.

Në lidhje me operacionin e kryer në Elbasan për gjetjen e një arsenali armësh dhe municionesh Lleshaj tha se çdo operacion i policisë duhet të jetë i fshehtë dhe informacionet që publikohen janë vetëm rezultate.

Ministri Sandër Lleshaj ishte i pranishëm në inaugurimin e ambienteve të reja të stacionit të policisë kufitare ne Hanin e Hotit që lidh Shqipërinë me Malin e Zi. Investimi kap vlerën e 45 milionë lekëve. Lleshaj tha se të gjitha ndërhyrjet që po bëhen në kufi janë për të shkurtuar me 50% kohën e pritjes dhe për të shmangur radhët e gjata në dogana./ABC News Albania 24/7

ministri.jpg
G. P.12:50 | 06/07/2019

Ish-ministri norvegjez për Peshkimin është dënuar me pesë vjet burg pasi u shpall fajtor për abuzime seksuale ndaj azilkërkuesve. Sipas akuzës, ai ka abuzuar me tre azilkërkues në këmbim të lejeve të qëndrimit.

Është dënuar me 5 vjet burg pasi u shpall fajtor për abuzime seksuale ndaj azilkërkuesve ish ministri norvegjez Svein Ludvigsen. Akuzat ndaj tij lidhen me fakte të ndodhura në periudhën 2011 – 2017, kur përfaqësuesi konservator skandinav ishte guvernator rajonal. Viktimat janë tre emigrantë të rinj, një prej të cilëve në atë kohë minoren, që vinin nga Azia dhe Afrika. Sipas prokurorisë, Ludvigsen kërkonte marrëdhënie seksuale në këmbim të lejeve të qëndrimit.

Ludvigsen, djali i një kapiteni peshkarexhash dhe një politikan me emër në Partinë Konservatore, ka qenë ministër i Peshkimit deri në vitin 2005, në qeverinë e qendrës së djathtë. Në momentin kur kanë ndodhur abuzimet, në një periudhë gjashtëvjeçare, Ludvigsen ishte guvernator rajonal në distriktin e Troms. Kanë qenë viktimat, ata që kanë rrëfyer abuzimet, dy djem afrikanë dhe një aziatik,  të cilët dëshmuan në gjykatë, por identiteti i tyre nuk është bërë publik. Aktualisht viktimat janë 34, 26 dhe 25 vjeç, dhe ky i fundit ishte minoren kur është abuzuar.

Tre të rinjtë nuk donin të dëboheshin nga vendi dhe për këtë arsye pranuan kërcënimin e ish-ministrit dhe guvernatorit. Ose pranonin të kryenin marrëdhënie seksuale me të, ose do të dëboheshin nga vendi. Abuzimet kanë ndodhur në shtëpinë e Ludvigsen dhe në një dhomë hoteli në Troms. Avokati i ish-ministrit deklaroi se do të apelonte vendimin e gjykatës. Vendimi përfundimtar do të jepet në fund të këtij viti, por ndërkohë Ludvigsen do të vuajë në burg dënimin e tij./ABC News Albania 24/7

cakaj-poznan-1280x704.jpg
nev ila12:17 | 05/07/2019

 

Shqipërisë ti hapen negociatat në Tetor. Është ky mesazhi që duhet të japë Samiti i Poznan në Poloni sipas Ministrit në Detyrë për Evropën dhe Punët e Jashtme Gent Cakaj.

Duke marrë pjesë në mbledhjen e Ministrave të Jashtëm të shteteve të Ballkanit Perëndimor me Ministrat e shteteve anëtare të Bashkimit Evropian, mbështetëse të Procesit të Berlinit, Cakaj kërkon që vendet pjesëmarrëse të shprehen qartë në mbështetje të hapjes së negociatave me Shqipërinë.

Ministri në detyrë thotë se platforma zhvillimore e bashkëpunimit rajonal nuk mund të zëvendësojë procesin e zgjerimit të Bashimit Evropian në Ballkanin Perëndimor./ABC News Albania 24/7

TAHIRI-930x445.jpg
Sej rie23:45 | 04/07/2019

Institucionet e Kosovës kanë reaguar ndaj deklaratës së presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiç në lidhje me hetimet për vrasjen e politikanit serb nga Kosova, Oliver Ivanoviç.

Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri, përmes një deklarate për media, ka thënë se deklarata e Vuçiçit është “tërësisht politike, mbi një fushë për të cilën ai nuk e ka asnjë kompetencë”.

“Është për keqardhje që presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, ka marrë rolin e gjykatësit, prokurorit, hetuesit dhe secilin rol tjetër që atij i nevojitet, në përpjekje e sipër për ta fshehur të vërtetën, kurdo që ajo afrohet të dalë në pah”, thuhet në deklaratë.

Ndaj kësaj deklarate të ministrit Tahiri, ka reaguar drejtori i Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Marko Gjuriq, i cili ka thënë se “Tahiri po mbron kriminelët e luftës dhe po i fsheh vrasësit e Oliver Ivanoviçit”.

Të mërkurën, presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç tha se Beogradi “mendon se e ka emrin e vrasësit të Oliver Ivanoviçit”, por po përpiqet të sigurojë prova materiale.

Ai tha se Milan Radojçiç, nënkryetar i partisë së serbëve të Kosovës “Lista Serbe”, nuk ka lidhje me këtë vrasje.

Autoritetet e Kosovës dyshojnë se ai është i përfshirë në këtë krim.

Oliver Ivanoviç është vrarë më 16 janar, 2018, para selisë së partisë së tij në Mitrovicën e Veriut. Ai ka qenë kryetar i Iniciativës qytetare “Liria, Demokracia dhe Drejtësia”.

Në nëntor të vitit të kaluar, Policia e Kosovës ka arrestuar tre persona në veri të Mitrovicës, të cilët dyshohet se kanë lidhje me vrasjen e Ivanoviçit, ndërsa Radojçiç, i cili është kërkuar po ashtu, nuk është gjetur në banesën e tij./REL

lleshaj-2-1280x709.jpg
Sej rie09:50 | 30/06/2019

Ministri i brendshëm Sandër Lleshaj ka votuar në orën 09.30 mëngjes në qendrën e votimit të vendosur në ambientet e shkollës Fan Noli. Për gazetarët, Lleshaj tha se qytetarët sot kanë të drejtë të zgjedhin dhe se ndjen keqardhje që opozita nuk është në këtë proces, por kjo është përgjegjësi e saj dhe e askujt tjetër.

“Ky është një ndër vendimet më kryesore që merr një qytetar për pushtetin vendor. Pas një periudhe shumë të ndërlikuar përgatitje sot mund të them me kënaqësi që zgjedhjet në të gjithë vendin po vijojnë të lira, të qeta dhe në një atmosferë shumë të mirë. Është e rëndësishme që t’u bëj thirrje gjithë qytetarëve që të shfrytëzojnë mundësinë për të ushtruar përgjegjësinë e tyre qytetare, aq më tepër që jemi në vigjilje të një vendimi shumë të madh për Shqipërinë, pra për hapjen e negociatave të anëtarësimit të Shqipërisë në BE”, tha Lleshaj./abcnews.al

gent-cakaj-1280x718.jpg
nev ila16:00 | 27/06/2019

Ministri i Jashtëm në detyrë Gent Cakaj ka sqaruar në një komunikimi publik se deklaratat e kongresit të autoriteteve lokale, nuk përfaqësojnë qëndrimin zyrtar të Këshillit të Evropës.

Cakaj nënvizoi se Këshilli e njeh 30 qershorin si datë zgjedhjesh e këtë e mbështesin edhe vëzhguesit e shumtë ndërkombëtarë të akredituar për të dielën./ABC News Albania 24/7

durres-3-1280x725.jpg
Sej rie15:10 | 26/06/2019

Me nisjen e lundrimit të anijes së parë turistike në Durrës do të shtohen kapacitetet për turistët që vizitojnë Shqipërinë. Për të promovuar këtë risi ishte dhe ministri i Turizmit Blendi Klosi, i cili në mënyrë simbolike bashkë me përfaqësues të Taks Forcës së turizmit dhe operatorë private zhvilluan udhëtimin e parë me anijen në rajonin e Durrësit.

Në Durrës nisi lundrimin anija e pare turistike. Për ministrin e Turizmit Blendi Klosi, kjo është e vonuar, në një kohë që Vlora këtë sezon ka 27 anije turistike.

“Është pak e habitshme pse kaq vonë, por mbase edhe sot që kemi anijen e parë kuptojmë që sa probleme kemi me këtë fushë, me këtë biznes, me rregullat sesi lundrohet, ku parkohet, cilat janë lehtësirat që duhet të marrin këta investitorë përsa i përket menaxhimit më të thjeshtë të këtyre anijeve turistike dhe të mos ngatërrohen me problematikat që kanë biznesi i jahteve apo gjërave që kalojnë kufirin”.

Biznesin e detit ministri Klosi e shikon si nja nga çështjet për të cilat duhet debatuar, duhet folur dhe mbështetur. Pasi Shqipëria do të disafishonte potencialin e saj turistik në këtë drejtim

“Shqipëria i ka të gjitha mundësitë të disafishojë potencialin e saj turistik duke investuar në biznesin e detit. Ky vend duhet të ishte plot me jahte, me anije të shpejta me gjithë biznesin që ofron deti por dhe shërbimin që duhet të ketë në tokë, për detin”.

Në udhëtimin e tij simbolik me anijen e parë turistike në rajonin bregdetar të Durrësit, ministri i bëri thirrje komunitetit të biznesit të investojë për krijimin e një industrie të re në hoteleri, që është industria e detit.

“Përmes anijes se pare turistike në Durrës, turistet e huaj do të kenë mundësi te vizitojnë bukuritë  e Kepit të Rodonit , të Bisht Pallës, të kenë mundësinë të vizitojnë Durrësin antik nën det, të kenë mundësinë që të vizitojnë pasuritë e mëdha natyrore që kanë zonat e mbrojtura që janë në të dyja krahët e gjirit të Durrësit. Ky det duhet të shfrytëzohet më shumë dhe kjo ka nevojë që edhe ju biznesi lokal i Durrësit dhe i gjithë bregdetit të keni mundësi që të shikoni më shumë shërbime për detin”.

Duke iu referuar Vlorës me 27 anije turistike,  ministri Klosi shpreson që ky biznes do të fillojë edhe në Durrës me shpejtësi./ABC News Albania 24/7


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono