ministri austriak

basha1-1280x691.jpg
ent ela12:32 | 08/10/2019

Pas takimit me ministrin e jashtëm  austriak Alexander Schallenberg, kreu i Partisë Demokratike fajësoi kryeministrin Rama si përgjegjës të vetëm për mospërmbushjen e kritereve për hapjen e negociatave. Në një deklaratë për mediat, kreu demokrat tha se rruga që ka zgjedhur Rama është rruga e fajësimit të kujtdo dhe sulmeve për të hequr përgjegjësinë.

“Duke mos plotësuar kriteret kryesore të hapjes së negociatave e sigurova ministrin austriak që PD do japë gjithë kontributin. Rruga që ka zgjedhur Rama është rruga e gabuar është rruga e fajësimit të kujtdo, është rruga e sulmeve ndaj BE, sulmeve ndaj qeverive europiane dhe sulmeve ndaj opozitës, medias e qytetarëve për të hequr përgjegjësinë”.

Dështimi për herë të katërt, sipas Bashës tregon se përgjegjës i vetëm është Edi Rama, ndërsa shtoi se propozimi për reformën zgjedhore vazhdon të mbetet në tryezë.

“Dështimi për herë të 4 ka vetëm një firmë dhe një emër. Përtej këtij dështimi Rama pop tregon se është pengesa e vetme, opozita e bashkuar është në krye të detyrës. Propozimi për reformën zgjedhore vazhdon të mbetet në tryezë dhe me këtë përgjegjsi para shqiptarëve i komunikova ministrit austriak që të mbështetet te opozita e bashkuar e PD, që Shqipëria mos mbetet peng i kapjes së shtetit dhe asgjësimit të institucioneve të pavarura dhe nëpërmjet zgjidhjes politike të dalim nga marshi indietro dhe të ecim ëprpara me vendosmëri dhe vizion për të kryer detyrat e  shtëpisë për të luftuar korrupsionin”. /abcnews.al

ministri-austriak-1280x677.jpg
nev ila10:16 | 08/10/2019

Ministroi në detyrë Gent Cakaj priti në një vizitë zyrtare në Tiranë ministrin e jashtëm të Austrisë Alexander Schallenberg.

Ministri i Jashtëm i Austrisë gjatë konferencës së përbashkët për shtyp me kolegun shqiptar deklaroi se Pozicioni i Austrisë është i qartë, dhe se dëshira e Austrisë, është që të hapet drita e gjelbër për RMV dhe Shqipërinë.

Javën tjetër do të kemi vendimin e këshillit, ne duam të hapet drita e gjelbër për Shqipërinë dhe Maqedoninë. Ne besojmë se kjo ka të bëjë me kredibilitetin e tij, kushtet janë plotësuar, tani duhet të bëjmë atë që na takon ne. Ne jemi përpara diskutimeve të vështira, nuk ka ende unanimitet, por miqtë tanë shqiptarë mund të mbështeten te ne“, deklaroi Schallenberg.

Më tej ministri austriak u shpreh edhe për çështjen e azilkërkuesve shqiptarë. Schallenberg u shpreh se kjo çështje e prek më pak Austrinë se sa vendet e tjera.

“Situata e azilkërkuesve vijon, por e prek më pak Austrinë se vendet e tjera, është një tipar i përsëritur në diskutimet me kolegët francezë“, tha Schallenberg.

Gjatë kësaj konference Ministri i Jashtëm i Austrisë Alexander Schallenberg gjithashtu tha se Austria do të japë 200 mijë euro në formë ndihme për të prekurit nbga tërmeti.

“Dua të shpreh ndjenjat thella për të prekurit nga tërmeti . Austria do të japë 200 mijë euro ndihmë dhe po shohim kërkesa të tjera që ka bërë kryetari i bashkisë së Tiranës”, u shpreh ai./abcnews.al

XHAFAJ-ME-HOMOLOGUN-AUSTRIAK-1280x720.jpg
ent ela19:26 | 13/09/2018

Këtë vit në vendin tonë kanë hyrë pesë herë më shumë emigrantë të paligjshëm se vitin e kaluar. Deklarata vjen nga ministri i Brendshëm Fatmir Xhafaj në një dalje për mediat me homologun austriak në Vjenë. Në mbyllje të konferencës së ministrave të Brendshëm të vendeve të Ballkanit, pjesëtare të Konventës për Bashkëpunimit Policor për Evropën Juglindore, ministri Xhafaj theksoi se Shqipëria eshte duke u përballur me këtë gjë. Ndërkohë mirepret kontributin e Brukselit, Austrisë dhe vendeve të tjera anëtare për të zgjeruar kapacitetet teknike në mënyrë që ta përballojë më së miri këtë fluks migrator në rritje. Ndërsa ministri austriak Kickl foli mbi shkëmbimin e informacioneve për çështje të sigurisë mes vendeve të BE-së e zgjerimin dhe në Ballkanin Perëndimor. /abcnews.al

 


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono