mimoza kociu

POLITIKA-NE-ABC-NEWS-PRIORITETET-E-EDI-RAMES-DHE-NDIKIMI-RUS-02.11.2019.mpg_snapshot_00.57-1280x720.jpg
ent ela14:10 | 02/11/2019

Rënia e të dytit kryebashkiak socialist për shkak të ligjit të dekriminalizimit, rikthen çështjen e përzgjedhjes së personave me të shkuar të errët për funksione publike. Me probleme edhe brenda vetë socialistëve e kërkesës tashmë të artikuluar qartë për zgjedhje të parakohshme, Edi Rama po përcakton prioritete të tjera. Detajet i sjell Mimoza Koçiu me Politika në ABC News.

Pas një rezistence disa javore, Edi Rama humb edhe një tjetër kryebashkiak socialist. Agim Kajmaku i Bashkisë Vorë ngeci në rrjetën e ligjit të dekriminalizimit. Por akti nuk dukej jashtë vullnetit të KM, e për pasojë javën politike që lamë pas, Edi Rama u shfaq i fokusuar në qasjen e re pozitive të krijuar ndaj Shqipërisë, njëlloj si MV, pas refuzimit të KE për hapjen e bisedimeve të antarësimit. Lëvizjet gjeopolitike në rajon, ku Rusia në mënyrë të papritur mori rol publik, po shqetësojnë BE dhe SHBA.

Po çfarë ndodhi javën politike që lamë pas?

Në tre muaj, Edi Rama lëshoi të zgjedhurin e vet të dytë për shkak të ligjit të dekriminalizimit. Pas Valdrin Pjetrit që u dorëhoq, me një hetim që ende vijon, ra edhe kryetari i Bashkisë Vorë Agim Kajmaku, ndërsa i denoncuar njëlloj nga PD dhe në proces hetimi është një tjetër kryebashkiak socialist, ai i Vaut të Dejës, Mark Babani. Rezistencës tre mujore të Kajmakut, i dha fund hetimi i PP, që konkludoi se kryebashkiaku i Vorës Agim Kajmaku kishte fshehur problemet me drejtësinë në Greqi, ku përdorte emrin Jorgo Toto, konkretisht akuzën e përdorimit dhe shpërndarjes së kartmonedhave të fallsifikuara, kryer në vitin 2003, për të cilën kishte marrë pafajësi në shtator të këtij viti, pasi  kishte apeluar vendimin e dënimit të tij, teksa mbante postin e kryetarit të Bashkisë. Ai akt nuk hynte në veprat që ndalonin marrjen e një funksioni publik, por mungesa e sinqeritetit i kushtoi Agim Kajmakut postin, pasi sipas ligjit, pasqyrimi i të dhënave të pavërteta, të paplota, dhe të pasakta në formularin e dekriminalizimit, passjell përjashtimin e menjëhershëm dhe në çdo kohë nga kandidimi/zgjedhja/emërimi apo nga funksioni publik.

Pavarësisht mirëkuptimit të krahut të majtë në KQZ, për veprën për të cilën kishte marrë pafajësi, vendimmarrja finale ishte unanime: 5 vota pro ndërprerjes së mandatit si kryebashkiak për Agim Kajmakun. /abcnews.al

politika-ne-abc-news-1280x716.jpg
ad min18:44 | 19/10/2019

BE refuzoi të hapte negociatat e antarësimit si me Shqipërinë ashtu edhe Maqedoninë e Veriut. Mosndarja e dy vendeve aspirante, ndikoi në reagimin e Tiranës zyrtare, si në justifikimin e Edi Ramës, ashtu edhe në apatinë e Lulzim Bashës. Ndjekim Mimoza Koçiun me Politika në ABC News.

Për herë të katërt, që prej 2014, kur mori statusin e vendit kandidat, Shqipëria e humbi shansin e hapjes së negociatave. Franca frenuese e zgjerimit mori pas vetes edhe vende të tjera, që ishin për lënien në klasë të Shqipërisë, por jo të Maqedonisë së Veriut, duke bërë që të dy vendet të mbeten në vend numëro. Në Tiranë Edi Rama e Lulzim Basha po bashkëjetojnë çuditshëm me krizën politike 9 mujore, një realitet absurd që u evidentua edhe nga Kryeministri italian, vend mbështetës i fortë i Shqipërisë për hapjen e negociatave. Refuzimi i BE për hapjen e negociatave duket se nuk do e prishë këtë status quo, të paktën së afërmi. Duket se nuk do shohim as modelin e fqinjit tone, Maqedonisë së Veriut, ku zgjedhjet e parakohshme u shfaqën nga Zaev, si opsioni më i parë pas dështimit në hapjen e negociatave.

Po çfarë ndodhi javën politike që lamë pas?

16 muaj pasi kishin vënë disa kushte, si për Shqipërinë e Maqedoninë, Këshilli Europian nuk gjeti dot unanimitetin e kërkuar, për të nisur bisedimet e anëtarësimit me këto dy vende. Në Tiranë ky vendim u parapri me një klimë stanjacioni. Kriza politike e institucionale vijon prej 9 muajsh e aktorët kryesorë po bashkëjetojnë me të, pa vullnetin për ta zgjidhur. Ua vuri në pah, Km italian në pak orë qëndrim në Tiranë, duke premtuar se si pjesë e Këshillit Europian do bënte gjithcka mundej që Shqipërisë t’i hapen negociatat. Por Giuseppe Conte nënvizoi pritshmërinë për zgjidhjen e krizës politike, duke i thënë KM se duhej të bënte lëvizje konkrete.

Nuk pati një reagim nga Kryeministri, por i njëjti mesazh duhej të ishte përcjellë edhe në takimin me presidentin Meta e kreun e opozitës Basha. Të dy i bashkoi 10 vjetori i Kastiftung në Shqipëri, fondacioni politik i Unionit Kristian-Demokrat të kancelares Merkel, mazhoranca që e orietoi Bundestagun drejt hapjes me kushte të negociatave për Shqipërinë, pasi në mënyrë të përsëritur ishte ofruar për të ndërmjetësuar zgjidhjen e krizës. Ilir Meta ripërsëriti apelin për dialog mes palëve.

9 kushtet gjermane Lulzim Basha thotë se i ka kauzë të vetën. Por asnjëra palë nuk shkoi përtej deklaratave. Kjo panoramë mbeti kokëfortë në Tiranë, teksa në Bruksel sinjalet e refuzimit qartësoheshin ditë pas dite: të parët ambasadorët e përhershëm që dështuan për të gjetur gjuhën në tre takime të përjavshme. Pas tyre, njëlloj edhe ministrat e jashtëm të vendeve anëtare. Refuzimi i Francës kishte ndikuar edhe vendet e tjera, Holandën e Danimarkën. Në siklet së pari u vu Komisioni Europian, rekomandimi i të cilit nuk konsiderohet nga Këshilli, prej të paktën 4 vitesh.

Pavarësisht atij mesazhi paralajmërues, Rama u shfaq optimist në një videomesazh nga makina e tij, teksa njoftonte se po shkonte në Bruksel bashkë me Zaev. Shefi i ekzekutivit njoftoi shqiptarët se Merkel do takonte Macronin skeptik, për ta bindur për një PO për negociatat. Sipas informacionit zyrtar në faqen e presidencës franceze, mikpritëse e takimit, në fokus ishte bashkëpunimi mes dy vendeve për mbrojtjen, klimën, inovacionin, hapësirën dhe kulturën. Disa prej tyre do ishin edhe objekt i Samitit të KE. Kjo duket arsyeja se pse takimit Merkel-Makron, i ishte bashkuar edhe presidentja e zgjedhur e KE Ursula von der Leyen.

Ish-ministrja e Mbrojtjes e Merkel mbështetet nga Franca, pasi sic thuhet në faqen zyrtare të presidencës franceze, programi i Von der Leyen është frymëzuar nga vizioni i Francës për risktrukturimin e BE, i paraqitur nga Macron në Shtator 2017 e i detajuar në Mars 2019, sipas të cilit nuk duhet të ketë zgjerim me vende të reja, pa reformuar në thellësi BE-në. Për pasojë vendimmarrja për Shqipërinë e MV, doli në konferencën për shtyp Makron-Merkel, vetëm pas pyetjes që bënë gazetarët. Presidenti francez e ilustroi me Shqipërinë arsyen se përse nuk duhet lejuar zgjerimi, pa e reformuar si proces.

Kancelarja Merkel u përpoq të merrte kohë. Por të nesërmen para nisjes për në Bruksel, para Bundestagut, Merkel nuk u shfaq optimiste. A po përgatiteshin vallë për këtë vendimmarrje dy vendet në pritje? Në Bruksel dy ditë para Samitit u shfaq Km Zaev, që pati takime me kreun e PE David Sasoli, presidentin në largim të KE Donald Tusk dhe një takim e konferencë për shtyp me komisionerin për zgjerimin Johannes Hahn, që konfirmoi deklaratën e dhënë më herët, se qeveria e tij mund të rrëzohej në rast të një refuzimi nga KE për hapjen e negociatave.

Siç kishte njoftuar, në Bruksel kishte mbërritur edhe Rama. Takim me Tusk, Mogherinin e Hahn, e në vend të një konference për shtyp si me Zaev, një mesazh përmes gojës së komisionerit, se një JO për hapjen e negociatave, nuk ishte faji i qeverisë. Arritja e marrëveshjes për Brexit me Britaninë e Madhe, pika e parë në axhendën e Samitit të Këshillit Europian, nuk e cliroi dot vendimmarrjen për një dritë jeshile për Shqipërinë e RMV. Madje as lehtësimi për një armëpushim të Turqisë ndaj kurdëve në Veri të Sirisë, i arritur pas një takimi 4 orësh të zv/presidentit amerikan Pence me presidentin Erdogan në Ankara.

Në tryezën e KE mbetën vetëm çështjet e BE në vazhdim, buxheti, klima e zgjerimi, por nuk pati dritë në fund të tunelit për Shqipërinë e MV. E para që reagoi nga tryeza e udhëheqësve ishte kancelarja Merkel e cila tha se kjo qasje do zhgënjente dy vendet. Ai që i kishte prerë shpresat edhe për MV ishte presidenti Francez. I kishte vënë veton dritës jeshile, që disa vende do i hapnin Shkupit.

Kush ia kishte vizatuar vallë Presidentit Macron, atë skenar dhune, në rast të ndarjes së Maqedonisë së Veriut nga Shqipëria? SHBA shohin një tjetër rrezik nga vendimi i KE që e vlerësojnë zhgënjyes. Në një deklaratë të DASH thuhej se një vendim pozitiv do të kishte riafirmuar besueshmërinë e rrugës së këtyre vendeve për në BE dhe do t’i ishte kundërvënë vendosmërisht aktorëve të huaj dashakeqës, të cilët kërkojnë të minojnë vlerat perëndimore dhe komunitetin euro-atlantik. Lënia në klasë e dy vendeve është një lehtësim politik për Ramën, që paraprakisht e ka lexuar atë qasje, si problem të vetë BE, edhe pse për Shqipërinë rezervat ishin materializuar tek 9 kushtet gjermane. A e ndjen vallë Kryeministri se duhet të ndryshojë dicvka, qoftë edhe të testojë veten në kuvend?

Opozita duket që kishte pritshmëri për hapjen e negociatave me 9 kushtet gjermane, të cilat do ta ulnin në tryezë me Edi Ramën. Tonaliteti i zbutur politik i Bashës dhe përcaktimi i reformës zgjedhore si prioritet, duket orientimi që bashkon PD me PS, i nxitur apo jo nga ndërkombëtarët. Roli i tyre në Tiranë mbetet i zbehtë, sidomos pas situatës në të cilën u përfshi javën politike që lamë pas, iniciuesi i tryezës zgjedhore edhe me opozitën politike, ambasadori i OSBE Bern Borchardt.

Mbrëmjen e 13 tetorit, kreu i prezencës së OSBE po kalonte në trotuarin ku po qëndronin familjarë e mbështetës të protestuesve të arrestuar, kur drejt tij është lëshuar thirrja “shame on you”, “turp të kesh”, e cila 5 muaj më parë ishte shkruar në hollin e pallatit ku ai jetonte, e që u lexua gjerësisht si kërcënim ndaj ambasadorit për shkak të deklaratave të tij kundër dhunës në protestat e opozitës. Rikthimi i kësaj shprehje, duket i ka humbur vetëpërmbajtjen gjermanit Bernd Borchard ndërsa ky gjest i tij si përgjigje, bëri xhiron e mediave e rrjeteve sociale. Prezenca e OSBE ne Shqipëri postoi në llogarinë tuiter një mesazh ndjese të ambasadorit.

Këshilli i Ambasadorëve shqiptarë dënoi gjestin dhe kërkoi nga OSBE marrjen e masave disiplinore ndaj diplomatit të lartë, ndërsa vetë banorët e unazës së re iniciuan një peticion ku kërkohet shkarkimi i ambasadorit. Njëlloj si në rastin e shkrimit në banesë, politika ishte e ndarë në leximin e ngjarjes. Por Parlamenti prej muajsh me 122 deputetë nga 140 që parashikon kushtetuta, vijon të humbasë së pari solemnitetin e vet. Një situatë në kufijtë e një telenovele u prodhua brenda grupit Demokrat 9 anëtarësh, deputetë të dalë nga listat e Lulzim Bashës, që thyen vendimin politik për djegien e mandateve. Një tentativë për të larguar Rudina Hajdarin nga kreu i grupit, duke e zëvendësuar me Korab Litën dështoi, ndërsa të paktën dy deputetë që kishin firmosur për shkarkimin e Hajdarit, ndryshuan mendje. Kjo e fundit ia faturoi Lulzim Bashës atë tentativë, ndërsa siguroi votat e 5 deputetëve të tjerë duke shpëtuar postin e vet, por dhe grupin nga shkrirja.

Energjitë politike në Tiranë mbeten të fokusuara tek axhendat respektive, të orientuara më shumë drejt ndarjes, të paktën publikisht, sesa drejt bashkimit. E tillë duket iniciativa e socialistëve për të shkarkuar presidentin e Republikës, pas anullimit prej tij të zgjedhjeve vendore të 30 qershorit. C’ka i bashkoi në orientimin që komisioni i Venecias të interpretonte vendimin e Ilir Metës, i ndau sërish në leximin e konkluzioneve. Për herë të parë opinioni përfundimtar i komisionit pësoi ndryshime të ndjeshme nga varianti paraprak. Në dokumentin final konstatimet ishin zëvendësuar me vlerësim hipotetik, duke ia lënë fjalën e fundit parlamentit e Gjykatës kushtetuese.

Dy janë momentet ku spikasin këto ndryshime të lidhura me aktet e kreut të shtetit. Në draft dokument në pikën 99 të konkluzioneve thuhej se  “Presidenti i tejkaloi kompetencat e tij sipas Kushtetutës, fillimisht duke anulluar e më pas, duke shtyrë zgjedhjet lokale dhe se i takon parlamentit e GJK të vlerësojë peshën e shkeljeve të rënda, që do çonin në shkarkimin e presidentit”.

Ndërsa në opinionin përfundimtar fraza konstatuese e tejkalimit të kompetencave është hequr, por duke u plotësuar pjesa vijuese me specifikim të njëjtë. Ndryshim ka pësuar dhe pika 101 e përfundimeve të Komisionit të Venecias. Konstatimi i draftit paraprak se “Presidenti tejkaloi kompetencat e tij kushtetuese duke anulluar dhe shtyrë më pas zgjedhjet lokale, përtej mandatit zgjedhor të autoriteteve lokale, pa një bazë të veçantë ligjore”, është riformuluar, duke e sjellë si akt hipotetik, në konkluzion të parashtrimeve të mëparshme.

Këto ndryshime nga drafti paraprak, të cilin e pati kritikuar ashpër, i evidentoi i pari Presidenti Meta. Por pika e pandryshueshme e ekspertëve se gjesti i Metës nuk justifikon shkarkimin e tij, nuk arriti t’i bashkonte palët, mazhoranca kundër e opozita politike pro Presidentit. JO-ja e KE për hapjen e negociatave, iu shtua kësaj situate absurdi Kafkian, ku kriza politike po përjetohet si normalitet. “Jeta vazhdon” duket filozofia e Tiranës zyrtare, që po arshivon dështimin e radhës pa reflektim. Krejt ndryshe nga Maqedonia, ku KM Zaev, edhe pas presionit të Opozitës mori përgjegjësinë për refuzimin e KE, dhe tregoi gatishmëri për ta cuar vendin në zgjedhje të parakohshme. E paqartë nëse palët në Tiranë do impenjohen të paktën për një strategji për vendin, ndërsa hapja e negociatave do të shqyrtohet sërish vitin e ardhshëm, para Samitit BE-BP, që do mbahet në Zagreb të Kroacisë në Maj 2020./abcnews.al

rama-basha1-1280x680.jpg
ent ela14:02 | 05/10/2019

Si Edi Rama ashtu edhe Lulzim Basha e humbën një javë nga koha deri në Samitin e Këshillit Europian të 17-18 Tetorit. 9 kushtet gjermane për hapjen e negociatave, u panë si instrument për përplasjen e radhës të brendshme, e jo si një urë për dialog mes palëve.

Kryeministri ka rikthyer narrativën se është BE, ajo që nuk është gati për zgjerimin dhe i shkel syrin opozitës parlamentare, ndërsa kryetari i PD përcjell ultimatume në emër të opozitës politike. Aktori i tretë Ilir Meta është i fokusuar tek Komisioni i Venecias, që në një draft-opinion të kërkuar nga Kuvendi vërente se presidenti kishte tejkaluar kompetencat me anullimin e 30 qershorit, por akti nuk përbënte shkelje të rëndë kushtetuese.

Po çfarë ndodhi javën politike që lamë pas?

Edi Rama u shfaq të enjten, për herë të parë në foltoren e kuvendit për këtë sesion të ri parlamentar. Fati i negociatave të Shqipërisë pas kushteve gjermane, e kërkonte një shpjegim publik. Sapo ka lënë pas vitin e 6-të si Km, e prej 2014 vendi nuk po bën hap para për hapjen e negociatave. Njëlloj si qershorin e 2018, sikleti politik është i lexueshëm për një vendimmarrje, që do i hapte dritën jeshile negociatave Maqedonisë së Veriut e jo Shqipërisë. Në Bruksel ambasadorët e përhershëm të 28 vendeve anëtare, që përgatisin qëndrimin për ministrat e jashtëm, të cilët nga ana e tyre ia përgatisin Këshillit Europian, treguan në mbledhjen e parë përgatitore, se sa shumë skepticizëm ka për Shqipërinë.

Qeveria e mëparshme e djathtë në Danimarkë që kishte kundërshtuar hapjen e negociatave në qershor 2018, u rrëzua në zgjedhjet e një viti më vonë. Km socialdemokrate 41 vjecare daneze Mette Frederiksen, udhëheq një koalicion qeverisës me parti të majta e të qendrës së majtë, njëlloj skeptike si paraardhësja e djathtë.

Për momentin, duket se zgjidhja gjermane për të mos shkëputur Shqipërinë de jure nga Maqedonia e Veriut, duke i vendosur disa parakushte, ka bërë që Franca, kundërshtare e shpallur e zgjerimit të BE pa reformimin e tij, të mos shprehet ende. Padyshim që Kryeminiatri i është mirënjohës Gjermanisë e kancelares Merkel që i dha një rrugëdalje, por në debatin e brendshëm ua lexon shqiptarëve atë qëndrim, si problem të brendshëm të Gjermanisë.

Çfarë Kryeminsitri nuk thotë është se të paktën 4 nga detyrat e lëna nga Këshilli Europian qershorin e 2018, përmbushja e reformës zgjedhore, dialogu politik, ndëshkimi i korrupsionit në nivelet më të larta dhe ngritja e SPAK e BKH janë risjellë në listën e kushteve gjermane si të paplotësuara. Por Rama bashkohet në mendimin e përgjithshëm se RMV ka dhënë rezultate, edhe pse BE e ka zgjatur procesin për të me vite.

Maqedonia e ka marrë 9 vite para Shqipërisë, në dhjetor 2005 statusin e vendit kandidat, ndërsa ka përfituar njëkohësisht me Shqipërinë, në dhjetor 2009, lëvizjen pa viza në Shengen. Prej atëherë Maqedonia ka një ish Kryeministri në arrati nga dënimi me dy vjet burg për korrupsion, e një qeveri të re, që zgjidhi mosmarrëveshjen bllokuese me Greqinë, duke ndryshuar emrin në Maqedonia e Veriut. Ajo marrëveshje pati vlerësim të lartë ndërkombëtar, e të premten e javës politike që lamë pas, në Shkup e Athinë ishte vetë sekretari amerikan i shtetit Mike Pompeo.

Nga ana e saj, Shqipëria ka mbetur në vend numëro, prej qershorit 2014, kur mori statusin e vendit kandidat, edhe pas një rezolute mazhorancë-opozitë në kuvend, iniciuar nga PD. Por këtë rezultat KM e sheh si problem të BE e për ta ilustruar, sjell si shembull Kosovën.

Serbia në fakt e ka marrë statusin e vendit kandidat në mars 2012, 4 vjet pasi Kosova kishte shpallur pavarësinë. 2 vjet më vonë, Serbia hapi negociatat e antarësimit me BE, e në 5 vjet proces, Beogradi ka hapur 17 nga 35 kapitujt e negociatave, dy nga të cilët i ka mbyllur.

Mali i Zi është vendi më i përparuar i rajonit në këtë drejtim. E mori statusin e vendit kandidat në dhjetor 2010, 4 vjet pasi kishte shpallur pavarësinë nga Serbia. Dy vjet më vonë hapi negociatat e antarësimit, e aktualisht ka hapur 32 nga 35 kapitujt e negociatave, 3 nga të cilat ka arritur t’i mbyllë, por pa një avancim në 2019.

Duket thënë se asnjë nga vendet e rajonit, nuk ka një problematikë të brendshme kaq të spikatur sa Shqipëria, sic është mungesa e theksuar e dialogut politik. Prej 7 muajsh vendi po përjeton një krizë të fortë politike, e cila u evdidentua në mocionin e Bundestagut, ku mes 9 kushteve, bashkë me paralajmërimin se kjo situatë ndikon tek negociatat me BE.

Ai që nuk sheh krizë në Shqipëri është Kryeministri Rama.

Lulzim Basha që e sheh krizën, nuk po arrin të artikulojë një strategji, që shkon përtej paralajmërimeve nga selia blu.

Një qasje me të cilën Kryeministri duket komod.

Funksionimi i Gjykatës Kushtetuese e asaj të Lartë dhe finalizimi i reformës zgjedhore janë dy kushtet gjermane të fazës së parë. Përballë propozimit të Bashës që kërkon ndërkombëtarët si aktorë në një proces jashtë kuvendit, Kryeministri thotë se mund ta miratojë reformën zgjedhore, edhe vetëm me opozitën parlamentare, pasi i vetëm nuk i arrin 84 votat e nevojshme. Opozita parlamentare nga ana e saj kërkon ndryshimin e sistemit, duke hapur listat e kandidatëve, cka do i hiqte ekskluzivitetin e përzgjedhjes, kryetarëve të partive.

Pavarësisht këtyre tiradave, Rama është po aq komod, pasi opozita parlamentare i jep legjitimitet kuvendit pas largimit të PD, LSI e aleatëve të tyre. Ç’ka i mbetet është të shpotisë të dy palët.

Dialogu gjithëpërfshirës është një nga 10 pikat e rezolutës në mbështetje të hapjes së negociatave, që Kuvendi miratoi me 108 vota pro të enjten, një iniciativë e Rudina Hajdarit e Senida Mesit. Një njohës i mirë i BE, si ish ministri i jashtëm Ditmir Bushati, propozon që kushtet e Bundestagut të kthehen në program pune, për një pakt kombëtar për integrimin, ku peshën më të madhe ia njeh mazhorancës ku bën pjesë.

Nga kampi i opozitës politike, Grida Duma i lexon 9 kushtet e Bundestagut si një detyrim për Ramën që të ulet në dialog për zgjidhjen e krizës

Njëlloj e sheh edhe Lulzim Basha që në takimin me strukturat më të larta të PD, kërkoi mobilizim për zgjedhje të parakohshme. Lulzim Basha nuk ka projektuar, të paktën publikisht një kohë për zgjedhjet e parakohshme, por kjo nuk e pengon të bëjë paralajmërime fushate. Me një letër të hapur paralajmëroi bankat javën politike që lamë pas që të mos rrezikojnë, duke financuar PPP-të që i konsideron korruptive, e që i anullon sapo të vijë në pushtet. Duket se KM nuk e shqetëson kjo strategji e Bashës e ka gati përgjigjen-batutë.

A po pret vallë Lulzim Basha vendimin e Këshillit Europian të 17-18 Tetorit për Shqipërinë, për të vepruar më pas? Mungesa e sigurisë që vendet e Unionit të ndikohen nga Gjermania e të hapin dritën jeshile si për RMV ashtu edhe për Shqipërinë, lexohet tek argumentet që përzgjedh KM për të justifikuar qëndrimin e vendeve skeptike. Finlanda, kryesuesja e rradhës e BE, e tha në Tr përmes ministrit të jashtëm qëndrimin pro Shqipërisë e Maqedonisë së Veriut.

Atë qëndrim e rimori KM, si argument shtesë në debatin e brendshëm, se përse Shqipëria rrezikon sërish hapjen e negociatave.

Por Kryeministri i Holandës vazhdon t’i qëndrojë vendimit të parlamentit të vendit të tij për Shqpërinë. Në Berlin, përkrah kancelares Merkel, Rutte bëri dallimin me RMV, për të cilën parlamenti i vendit të tij ka dhënë dritën jeshile.

Parimi i vendimmarrjes në KE është unanimiteti, për pasojë vetoja, qoftë edhe e njërit nga 28 vendet anëtare është vendimtare. Lulzim Basha sheh si përgjegjës Kryeministrin.

Dy kampet politike duken krejt të ndarë në qëndrimet e tyre, pasi njëlloj si Rama, edhe Lulzim Basha publikisht i ka unanimë të vetët, edhe aleatët të cilët i takon më shpesh për të konfirmuar se janë në një mendje.

Denoncimi mbetet shtylla e vetme e aksionit opozitar. Javën politike që lamë pas, i dha zë lajmit se në një gjykatë në SHBA kishte dënuar me 4 muaj burg shtetasin William Argeros, nën akuzën se kishte mundësuar kalimin e 80 mijë dollarëve nga një burim jo amerikan tek shtetasi amerikan Bilal Shehu, për sigurimin e një fotoje me presidentin e kohës Barak Obama gjatë një eventi elektoral për mbledhje fondesh. Avokati kishte deklaruar në gjyq se klienti i tij po vepronte në emër të Edi Ramës, në kohën e fotos, kandidat për KM.  Por sipas ligjit amerikan shtetasit e huaj nuk lejohen të japin kontribute financiare për kandidatët federalë. Në Tiranë PD i kërkoi prokurorisë hetimin e Kryeministrit Rama, për burimin e 80 mijë dollarëve, që sipas saj siguroi atë foto të vitit 2012 më Barak Obamën. Edi Rama mohoi përgjegjësinë të enjten në studion e Sokol Ballës, duke kujtuar hetimin ndaj Bashës për paratë e përdorura prej tij për lobim në SHBA

Çështja e hapur mes mazhorancës me presidentin Meta u aktivizua në publik pas publikimit të një draft-opinioni të Komisionit të Venecias, i kërkuar nga Kuvendi i Shqipërisë për të ndihmuar vendimmarrjen e komisionit të posacëm parlamentar, i ngritur për shkarkimin e presidentit, pasi socialistët propozues e konsiderojnë shkelje të rëndë kushtetuese shtyrjen e zgjedhjeve të 30 qershorit. Në draft opinion thuhet se Presidenti ka tejkaluar kompetencat me shtyrjen e datës së zgjedhjeve, por akti nuk mund të konsiderohet shkelje e rëndë.

Por Ilir Meta reagoi fort ndaj Venecias, duke i kërkuar që të rishikonin draft opinionin para se ta miratonin, pasi në gjykimin e kreut të shtetit, drafti ishte kontradiktor, jo racional, i pabalancuar e i paplotë. Meta i drejton 10 pyetje të tjera Komisionit të Venecias, ndër të cilat spikasin ajo se cili është organi që dekreton zgjedhjet, e cili është organi që gjykon dekretet e Presidentit. Ndërsa arsyet e anullimit të zgjedhjeve i përsëriti edhe njëherë për Blendi Fevziun

Nëse në Shqipëri nuk ka një përpjekje serioze që aktorët politikë të bëhen bashkë për tejkalimin e krizës 7 mujore, në Bruksel pro Shqipërisë u bënë bashkë përmes një letre publike, zyrtarët në largim e ata të ardhshëm, Presidenti në largim i Këshillit Europian Donald Tusk, presidenti actual i PE David Sassoli, Presidenti në largim i Komisionit Europian Jean Claude Juncker dhe pasardhësja e tij që merr detyrën më 1 Nëntor Ursula fon Der Leyen.

Që ndarja mbetet e fortë në BE, po aq sa përpjekjet për ta kapërcyer atë, këtë e dëshmojnë edhe dy draft dokumente të ministrave të jashtëm të BE, që agjensia mediatike Bloomberg thotë se i ka parë, me qëndrime të kundërta, mbi vendimin që do i sugjerohet Këshillit Europian për Shqipërinë e Maqedoninë e veriut. Drafti më i fundit sipas Bloomberg është pozitiv.

Edhe javën politike që lamë pas, palët u fokusuan tek debati i brendshëm, pa një akt apo alternative për t’i dhënë fund krizës politike mbi 7 mujore. Km vijon të mbështetet i sigurtë tek numrat në kuvend, ndërsa Basha nuk po shkon përtej paralajmërimeve e ultimatumeve verbale. Janë dy momente në javët e ardhshme që do prekin të gjitha palët e do reflektohen në klimën politike në vend. Më 11 Tetor Komisioni i Venecias publikon opinionin mbi aktin e anullimit të 30 qershorit nga presidenti Meta, ndërsa një javë më vonë më 17 e 18 Tetor Këshilli Europian do vendosë nëse do hapë ose jo negociatat e anëtarësimit me Shqipërinë e Maqedoninë e Veriut. /ABC News Albania 24/7

 

 

 

 

POLITIKA-NE-ABC-NEWS-RIKTHIMI-I-SAIMIR-TAHIRIT-21.09.2019.mpg_snapshot_01.29-1280x720.jpg
ent ela14:10 | 21/09/2019

Saimir Tahiri mund të marrë frymë lirisht. Gati 2 vjet më parë prokuroria kërkoi arrestimin e tij me akuzat për trafik droge. Emri i ministrit të brendshëm të kohës kishte dalë në përgjimet italiane të kushërinjve të tij, që i çuan këta të fundit pas hekurave në Itali, për trafik ndërkombëtar droge. Të enjten e 19 shtatorit 2019, gjykata e shkallës së parë për krime të rënda e gjen fajtor vetëm për shpërdorim detyre dhe e dënon me 3 vjet  shërbim prove. I pritshëm apo jo, ky zhvillim spikati javën politike që lamë pas, ndërsa mazhoranca e opozita vijojnë të bashkëjetojnë në pozita të pandryshuara me krizën politike, prej fillimit të këtij viti, edhe pse mundësitë për dialog, nuk janë më një tabu.

12 vite burg kishte kërkuar prokuroria e krimeve të rënda për ish ministrin e brendshëm, kërkesë që u konvertua në 8 vite, për shkak të gjykimit të shkurtuar, që Gjykata i kishte pranuar Saimir Tahirit. Pas seancës 5 orëshe, trupës gjykuese iu deshën afro 8 orë për të shpallur vendimin: mospranimin e akuzave të ngritura nga prokuroria për trafik të narkotikëve i kryer në bashkëpunim,në formën e grupit të strukturuar kriminal, pjesëmarrje në grup të strukturuar kriminal dhe kryerja e veprës në grup të strukturuar kriminal. Por gjykata e gjeti fajtor ish ministrin për shpërdorim detyre.

Për këtë akuzë të pakërkuar nga prokuroria, gjykata e dënoi ish ministrin me 5 vite burg, që me gjykimin e shkurtuar konvertohen në 3.4 vite, dënim që gjithaq e konvertoi në 3 vjet shërbim prove, gjatë së cilave, ish ministrit të brendshëm i ndalohet marrja e posteve publike. Saimir Tahiri u shfaq i pakënaqur.

Edhe prokuroria njëlloj si Tahiri, njoftoi apelimin e vendimit. Ai kualifikim i veprës penale, që në perceptimin publik duket i lehtë, në fakt e penalizon ish kreun e PS së Tiranës në karrierën politike, bazuar në ligjin e dekriminalizimit. Natyra e krimit të kryer e jo masa e dënimit, vepron për ndalimet e këtij ligji. Shpërdorimi i detyrës me referencë nenin 248 të Kodit Penal, kualifikohet në ligjin e dekriminalizimit tek veprat e korrupsionit, ndalimi për të cilat për të kandiduar është 20 vjet. Lulzim Basha reagoi i pari, duke e konsideruar vendimin të turpshëm.

Të nesërmen qëndrimi i selisë blu u zyrtarizua me zë e figurë. Po të nesërmen erdhi edhe qëndrimi i ambasadës së SHBA, që foli për vendim shkurajues. Edhe ambasadori i Mbretërisë së Bashkuar ishte në të njëjtën linjë.

Vendimi për Saimir Tahirin u pasqyrua gjerësisht në mediat ndërkombëtare. Edi Rama zgjodhi të heshtë dhe të nesërmen e vendimit, ditën nuk e nisi në zyrën kryeministrore, por me një takim organizativ me strukturat socialiste të Veriut në Velipojë. Në takim mungonte Ditmir Bushati, por jo Tom Doshi, një nga zërat që sipas burimeve nga mbledhja, i ishte ankuar Ramës për mënyrën e emërimeve të drejtorëve në Shkodër. Asnjë koment për Saimir Tahirin, dukej strategjia e mazhorancës.

Vendimi për Tahirin vjen në momentin kur vendi ndodhet para një provimi të ri në Bruksel për hapjen e negociatave. A do ndikojë vallë ky vendim, për vendin që prej fillimit të vitit mbart pa zgjidhje një krizë politike e institucionale? Në politikë, komunikimi publik është çelësi i suksesit, pasi beteja bëhet për perceptimin publik. Në mediat tradicionale apo rrjete sociale, fiton ai që arrin të imponojë një perceptim të caktuar, e jo thjesht ai që ka të drejtë. Një betejë e tillë u zhvillua edhe javën politike që lamë pas, e instrumente ishin qëndrimet e ndërkombëtarëve, pikërisht në prag të vendimit të KE për hapjen ose jo të negociatave të anëtarësimit më 18 tetor. Ky moment po dikton sjelljen e aktorëve politikë në Tiranë. Edi Rama ka zgjedhur heshtjen si strategji, edhe kur pas Valdrin Pjetrit të Shkodrës, Mark Babani i Vaut të Dejës e Agim Kajmaku i Vorës, po akuzohen më dokumenta nga PD për probleme me drejtësinë e vendeve fqinje, të padeklaruara në momentin e kandidimit. Njëlloj vijon të heshtë edhe prokuroria, që u ka marrë tashmë të treve shenjat e gishtave.

Por edhe Lulzim Basha po luan në tërheqje. I kompleksuar apo jo nga akuzat, se po pengon hapjen e negociatave, e ka ndërprerë aksionin e protestave, deri në 18 tetor, kur del vendimi i KE. Por kjo lëvizje e Bashës ka lënë pa shënjestër Edi Ramën, i cili javën politike që lamë pas, tentoi të rikthente vëmendjen tek opozita, si jobashkëpunuese për integrimin e vendit, por edhe tek zërat për një marrëveshje të ardhshme mes të dyve. Lëvizjet u panë të mëkurën, me objekt reformën zgjedhore, një kërkesë tashmë jo vetëm e Brukselit, por edhe e SHBA.

Paradreken e të mërkurës, në media rrodhi kjo ftesë e nënshkruar nga ambasadori i OSBE, që ditët e fundit ka intensifikuar takimet majtas e djathtas, si dhe dy bashkëkryetarëve të komisionit të posacëm për reformën zgjedhore, demokrates Rudina Hajdari dhe socialistit Damian Gjiknuri. Të tre ftonin partitë parlamentare e ato jo parlamentare të opozitës për një tryezë për reformën zgjedhore të mërkurën e 25 shtatorit.

Mediat ishin informuar para se Lulzim Basha ta kishte parë atë ftesë.

Tempizmi është një tjetër taktikë efikase në politikë dhe Edi Rama e njeh shumë mirë. Pa i lënë shumë kohë, i bëri edhe vetë Bashës një ftesë publike për reformën zgjedhore. Ndryshe nga letrat virtuale që para 30 qershorit ia drejtonte vetëm Lulzim Bashës, këtë herë, ftesa e tij ishte edhe për aleatët e tjerë opozitarë, që nuk është secret, se nuk janë të gjithë në një mendje me Bashën. Kryeministri u njihte peshën në jetën politike dhe shprehte gatishmërinë për t’i takuar kudo e pa kushte, për të diskutuar për reformën zgjedhore.

Por edhe njohja me dy ftesat, Lulzim Basha nuk ndryshoi qëndrimin e njohur. Si për letrat e mëparshme, e konsideroi të pasinqertë ftesën e Kryeministrit, e tha se nuk kishte ndërmend të ulej me Edi Ramën.

Pikërisht identifikimi i Gjiknurit si pengesë, ishte argumenti i dobët, të cilën e shfrytëzoi menjëherë mazhoranca.

Çka bëri që PD të specifikonte pozicionin.

Në fakt edhe reforma zgjedhore, edhe hetimi i akuzave për shitblerje votash, me dosjet 339 e 184 u shfaqën të përfshira mes 9 kushteve, që kishte renditur grupimi parlamentar i kancelares Merkel në Bundestagun gjerman, për të dhënë një PO për hapjen e negociatave. Në këtë listë të kushteve të CDU/CSU që zbuloi Dëelle, zgjedhjet shfaqen në të njëjtin nivel rëndësie me reformën në drejtësi.

Madje për ta parë situatën nga afër në Tiranë ishte javën politike që lamë pas sekretari shtetit gjerman për drejtësinë Kristjan Lange. Për 3 ditë me rradhë takoi disa aktorë politikë e institucionale, Metën, Ramën, Ruçin, Ballën e drejtues të institucioneve të drejtësisë. Qëllimin e saktësoi ambasada gjermane.

Pak orë pas publikimit të kushteve të CDU/CSU, kancelarja Merkel konfirmonte se në Gjermani fjala e fundit i takon Bundestagut, edhe pse qeveria e saj kishte dhënë rekomandim pozitiv, si për Shqipërinë ashtu edhe për Maqedoninë e veriut

Koha të cilës i referohet kancelarja është 27 shtatori, edhe pse sipas ka një dakordësi në Bundestag që negociatat për Maqedoninë e Veriut të hapen në janar. Dakordësia për dritën jeshile për Maqedoninë e Veriut u reflektua nga vizita e fundit në Shkup e Tiranë, e presidentit të këshillit Europian Tusk, në ditët e fundit të mandatit të tij. Dihet pesha dhe qëndrimi i Francës kundër zgjerimit, por kjo nuk e pengoi z.Tusk që në Shkup, krahas Kryeministrit Zaev, ta shprehte optimizmin për Maqedoninë e Veriut.

Mungesa e një sigurie të ngjashme në Tiranë u kompensua nga Kryeministri Rama që i dha medaljen e mirënjohjes.

PO-ja me kushte e CDU/CSU, vjen pa dyshim edhe si rezultat i lobimit të PD. Basha u rezervua ta komentonte, duke i dhënë kështu mundësinë e heshtjes, edhe vetë Kryeministrit. Pas takimit të radhës me aleatët në selinë blu, asgjë e re nuk doli nga kampi opozitar.

Burime nga ai takim flasin për një ndarje mendimesh për t’u ulur ose jo në tryezën e reformës zgjedhore, e në fund dominoi qëndrimi se më parë duhet zgjidhur kriza politike në vend e prandaj opozita po përgatit platformën e saj. Në atë tryezë, mësohet se Lulzim Basha është shprehur se nuk ulet në asnjë tryezë me Ramën për reformën zgjedhore, e as opozita nuk do e bëjë. Republikani Fatmir Mediu nuk e fsheh prej kohësh mendimin ndryshe.

Ndërsa Dashamir Shehi i LZHK, edhe pse duket më pranë refuzimit të Bashës, thotë se kushtet gjermane mund të vihen në tryezë në emër të opozitës.

Madje Dashamir Shehi thotë se opozita duhet të përgatitet për zgjedhje të parakohshme

Për zgjedhje të parakohshme mendon edhe Astrit Patozi, madje thotë se kjo do ta bashkonte me PD

Teksa Basha e aleatët e vet, ende nuk e kanë formalizuar përgjigjen e ftesës për atë tryezë, nga SHBA, erdhi kujtesa se pritshmëria më e afërt është dialogu, e tryeza e reformës zgjedhore, e mundëson këtë.

Sprova për zgjidhjen e krizës vijon të mbetet mes mazhorancës e opozitës jo parlamentare. Kjo u testua edhe të enjten e javës politike që lamë pas, kur Rama, pa qenë në seancë, njëlloj si një javë më herët, provoi se ka një shumicë cilësuar, me rrëzimin e dy dekreteve të fundit të Metës, shumica që i duhet edhe për ndryshime në kodin zgjedhor.

Nga ana tjetër, impenjimi i demokratëve ishte në sqarimin e opinionit se nuk ka një dialog të fshehtë me Ramën,  çka u konfirmua edhe nga PS.

Por aleatët e Bashës po shfaqen më aktivë. Me iniciativë të Fatmir Mediut prej kohësh po përgatisin një platformë, e pasi morën dakordësinë për të nga Basha, unifikuan qëndrimet gjatë një darke informale në Durrës e organizuar nga kreu i PAA Agron Duka. Synimi i tyre është jo vetëm dalja nga kriza, por edhe riorganizimi e hapja e partive opozitare për zgjedhje të parakohshme

Natyrisht që kjo platformë opozitare për t’u implementuar, do kërkojë edhe dakordësinë e mazhorancës, çka do thotë se herët a vonë, pavarësisht qëndrimeve publike, palët do duhet të ulen në një tryezë të përbashkët. /ABC News Albania 24/7

 

pakti-rama-basha.jpg
ad min14:41 | 14/09/2019

Mundësia e një pakti të ri Rama-Basha, i nxitur nga ndërkombëtarët, trazoi jo pak politikën e brendshme këtë javë. Hapja e negociatave të anëtarësimit me kushte është opsioni që po artikulohet më qartë, e që mund të diktojë fort zhvillimet e ardhshme në vend. Ndjekim Mimoza Koçiun me Politika në ABC News./abcnews.al

POLITIKA-NE-ABC-NEWS-RAMA-META-BASHA-PAS-30-QERSHORIT-13.07.2019.mpg_snapshot_00.33-1280x720.jpg
ent ela13:24 | 13/07/2019

Situata politike pas 30 qershorit nuk ka ndryshuar edhe pse palët kanë ulur tonet e retorikës politike. Përtej nisjes së punës për shkarkimin e presidentit, ky i fundit bashkë me opozitën flasin për vullnet popullor për ndryshim. Dritëhijet e lëvizjeve të palëve na sjell këtë javë Mimoza Koçiu me Politika në ABC News.

Më pak se 23% ka mbetur prej dy javësh rezultati paraprak i pjesëmarrjes në procesin vendor të 30 qershorit. Ajo shifër që për opozitën është vetëm 15%, duket baza për sjelljen e aktorëve politikë në javët e ardhshme. Mbi 45 mijë votat e pavlefshme janë sinjal mbështetjeje për opozitën sipas Lulzim Bashës, e një temë për t’u anashkaluar për Edi Ramën. Por Rama mbetet kryeministri në fuqi, e me ndikim të pandryshuar edhe në parlament ku ka nisur puna për shkarkimin e presidentit Meta, të cilit shefi i qeverisë i faturon tensionin parazgjedhor që ndikoi në pjesëmarrjen e zgjedhësve në 30 qershor.

Po çfarë ndodhi javën politike që lamë pas?

Si rrallëherë, të hënën e 8 korrikut, salla e seancave plenare kishte pjesëmarrje pothuaj të plotë nga mazhoranca. Asnjë karrige bosh tek pjesa e qeverisë e rradhët dukeshin të plota edhe në sallë, në pjesën ku ulen deputetët socialistë e aleatët e tyre. Një javë pas 30 qershorit ishin thirrur seancë e posaçme për ngritjen e komisionit hetimor për shkarkimin e Ilir Metës si President i Republikës, për shkak të aktit të zhdekretimit të zgjedhjeve të 30 qershorit. Ai dekret nuk i kishte ndalur votimet, të cilat përveç pjesëmarrjes patën një element që u verifikua për herë të parë: numri i lartë i votave të pavlefshme: sipas KQZ mbi 45 mijë për kryetarët e bashkive e gati 50 mijë për këshillat bashkiakë. Lulzim Basha i lexon si vota kundër Ramës të qytetarëve të detyruar të shkojnë të votojnë për të ruajtur vendin e punës. Vetë kryeministri preferon ta shmangë si fenomen për t’u shpjeguar, por qëndron tek pjesëmarrja, afro 23% sipas KQZ e vetëm 15% sipas PD.

E ka të qartë se raporti i vëzhguesve të ODIHR do bëhet pjesë e cdo raporti të rëndësishëm ndërkombëtar për Shqipërinë, por i ka identifikuar fajtorët.

A po pranon vallë Edi Rama përmes këtij argumentimi, se opozita e presidenti, pa fuqitë ekzekutive e legjislative të Kryeministri e shumicës së tij, por edhe mbështetjes unike ndërkombëtare për qeverinë, kanë patur më shumë ndikim tek shqiptarët?

I njëjti Kryeministër pranon përdorimin e fuqisë së shumicës, konkretisht përmes kartonëve të 4 anëtarëve të majtë në KQZ.

21 të kaluara në politikë me Ilir Metën, herë aleatë e herë kundërshtarë, tani Edi Rama e identifikon si armik, e kërkon votën unanime të deputetëve, jo thjesht për ta hetuar, por edhe ndëshkuar Ilir Metën.

E pandryshueshme mbetet diangoza se kundërshtarët e tij politikë, përfshi Ilir Meta kanë frikë nga përballja me drejtësinë. Po aq e pandryshueshme duket edhe perspektiva pa frikë për veten, Kryeministri prej 6 vitesh e 11 si kryetar bashkie.

Prej kohësh kjo tabelë regjistron vetëm votime unanime në rradhët e deputetëve të Edi Ramës, ndërsa numri 102 pro hetimit të Metës, teksa formalisht ka 79 deputetë, duken sinjali i garancisë se 94 votat që i duhen për shkarkimin e presidentit janë aty, pavarësisht se në komisionin hetimor 9 anëtarësh, asnjë nga deputetët e dalë nga listat e LSI, nuk pranoi të ulej në 4 vendet e opozitës.

Ilir Meta që dukej se po e ndiqte atë seancë, nuk vonoi reagimin, pa një referim direkt për vendimin ndaj tij, por me një rreshtim të hapur, befasues për një kryetar shteti, krah opozitës. Në të njëjtën pasdite me seancën parlamentare, opzita kishte thirrur protestën e 10 kombëtare, të cilën Meta e përshëndeti që në nisje, me dedikim për ata që i quan 85% e qytetarëve që bojkotuan një proces fals si ai i 30 qershorit.

Por çka nuk dukej në këtë betejë deklaratash politike e numrash të mbështetësve të opozitës në shesh, ishte mungesa e masave të shtuara të sigurisë në nivelin e zakonshëm të protestave të opozitës. Njëlloj mungoi edhe thirrja tradicionale e ambasadave kryesore për zhvillim paqësor të protestës. Përse vallë ajo lloj qetësie, për herë të parë që prej protestës së parë të 26 shkurtit të këtij viti? Këto sinjale ngrenë edhe pikëpyetjet: a ka nisur vallë një proces ndërmjetësimi vendas a ndërkombëtar mes qeverisë e opozitës? Përtej simbolikave, një element i qëndrueshëm i protestave të Bashës, fjalimi i kreut të PD, lëvizja para kuvendit e grumbullimi në oborrin e selisë blu për mbylljen e protestës, u zhvillua në pak më shumë se 2 orë. Fjala e Bashës ishte një falenderim për qytetarët që nuk shkuan të votonin në 30 qershor, e më tej ishte shpalosje programi e premtimesh prej fushate parlamentare.

Një tiradë e Ramës në tuiter, përmes shprehjes së një filozofi ushtarak kinez tregoi vëmendjen e kryeministrit për atë protestë, ndërsa vendosmëria për të larguar Metën dukej tek nisja e punës së komisionit hetimor parlamentar, me premtimin se raportin do ketë gati në shtator, pasi të ketë ftuar edhe Presidentin për të dhënë shpjegimet e veta. Megjithatë vëmendja mbeti tek KQZ që vijon prej gati dy javësh procesin e nxjerrjes së rezultateve, finalizimi i të cilit nuk duket ende të ketë një afat, pasi kandidatët socialistë fitues në të gjitha bashkitë e vendit, po detyrohen të konfirmojnë rezultatin edhe në gjykatat lokale. Për më tepër vota kundër e kreut të KQZ që nuk njeh zgjedhjet e 30 qershorit, bën që çdo vendim i KQZ, i marrë me më pak se 5 vota, të kalojë detyrimisht në Kolegjin zgjedhor. Pikërisht gjykatësve u bëri thirrje publike PD.

PD e aleatët e saj vazhdojnë të lëshojnë akuza për manipulim të rezultatit, nisur nga publikimet paraprake të KQZ, ku në të paktën 16 bashki, rezultonin vota në shumë se qytetarë votues. Për të vërtetuar akuzat e saj PD i kërkoi zyrtarisht KQZ dokumentacionin zgjedhor, përfshi listat e votuesve.

Kontestimin e PD e aleatëve se kutitë e votimit janë mbushur në mënyrë fiktive nga komisionerët e Partisë Socialiste, e materializoi Bindja Demokratike e cila kërkoi nga KQZ hapjen e kutive të votimit në 41 bashki të vendit. Kërkesa u rrëzua nga katër anëtarët e majtë në KQZ përfshi juristin e PS, sipas tyre për mungesë provash.

Por ç’ka i refuzuan partisë së Astrit Patozit, ia pranuan Eduard Ndocajt me partinë konservatore, që kërkoi numërimin e 11 kutive në Lezhë me të njëjtin pretendim si të BD se kishte më shumë vota se votues.

Ishte koha që KQZ t’i jepte një përgjigje PD, se nuk do hapte kutitë e materialeve zgjedhore e t’i vinte në dispozicion listat e votuesve sipas kërkesës.

Opozita nuk ka ende një strategji publike se si do vijojë aksioni i saj, por  Lulzim Basha që ka nisur një tur takimesh me degët lokale, mbështeti javën e kaluar politike në Mallakastër idenë e kryebashkiakëve të djathtë se ata janë legjitimë në zyrat e tyre, deri në mbajtjen e zgjedhjeve legjitime. Duket e paqartë se cfarë do ndodhë pas 10 gushtit, kur mbaron mandati i kryebashkiakëve të zgjedhur 4 vite më parë. A mbështetet Basha tek 13 tetori, data e dekretuar nga Meta si datë për zgjedhjet vendore e i propozuar për mbajtjen edhe të zgjedhjeve të parakohshme parlamentare e presidenciale? Në fakt kreu i PD vijon të bëjë premtime fushate parlamentare.

E paqartë nëse ka llogaritur aktorin tjetër në lojë, kryesorin, kryeministrin e vendit, i cili pas seancës parlamentare të të hënës, ka shmangur komentet politike, edhe kur Ilir Meta e portretizonte në të përditshmen greke Kathimerini.

Edhe kur organizata të medias reaguan për ndryshimet në ligjin për median audiovizive, ndërsa OSBE publikoi rezervat zyrtare, më kryesorja se një autoritet publik i propozuar nga qeveria nuk mund të marrë atributet e gjykatave ndaj medias.

Njëlloj nuk reagoi as kur raporti i fundit i DASH fliste për klimë të errët te biznesit në Shqipëri.

Një reagim virtual erdhi në emër të opozitës, e një frazë e Bashës për atë raport, që flet për gjendjen ekonomike të vendit.

Java e ardhshme pritet të shënojë fundin e këtij sesioni parlamentar e deputetët do të marrin zyrtarisht pushimet. Panorama është e njëjtë edhe për ndërkombëtarët, çka do thotë se edhe protestat e opozitës mund të ndërpriten në këtë periudhë. Qetësia që reflektojnë palët përtej retorikës agresive apo shpotitëse, i ngjan përgatitjeve e komunikimeve pas kuintave për lëvizje konkrete në shtator, duke përdorur secila si armë të re, legjitimitetin e 30 qershorit.

ilir-meta-3.jpg
ad min14:00 | 06/07/2019

Me procesin e 30 qershorit, të 61 bashkitë në vend, renditen nën logon e PS. Por kjo nuk ndihmoi në uljen e tensioneve politike, e në fushë doli qartazi edhe presidenti Meta përballë mazhorancës, e në krah të opozitës. Prej 5 muajsh në Shqipëri po rritet numri i precedentëve që vijnë nga politika, por zgjidhja nuk duket kund. Nisi me djegien e mandateve nga opozita e bojkotin prej saj të zgjedhjeve. Vijoi me një precedent zgjedhor, ku për herë të parë në 3 dekada pluralizëm, në mbi gjysmën e bashkive pati zyrtarisht votime e jo zgjedhje. Precedenti më i ri i paralajmëruar është shkarkimi i presidentit të Republikës.

Po çfarë po ndodh në vend përtej 30 Qershorit?

Për herë të parë një president, shpalli një datë të re zgjedhjesh, 3 ditë para mbajtjes së tyre, siç tha, për të mos patur votim monist, edhe pse mazhoranca nuk e kishte konsideruar çdekretimin e 30 qershorit.

Meta nxirrte kështu të dytin dekret, pa patur dakordësinë e dy palëve kryesore politike. Edi Rama ironizoi edhe Metën, edhe Bashën nga takimet e fundit të fushatës. Mes kundërshtimit të disa bashkive të opozitës për të mos lejuar përdorimin e ndërtesave publike si qendra votimi, për shkak se njihnin çdekretimin e 30 Qershorit, e një letre publike shpotitëse të Ilir Metën për Ramën ku e ftonte të reflektonte e jo të zhgënjente, spikati një mesazh i fortë i zëvendësndihmës sekretari amerikan i Shtetit për Europën, Matthew Palmer, se SHBA njihnin 30 qershorin. Në një intervistë për VOA, Palmer paralajmëronte se nëse PD e LSI do pengonin zgjedhjet, do futeshin në listën e zezë të Uashingtonit. Palmer pati vëmendje edhe për shqetësimin e opozitës për manipulim të zgjedhjeve, bazuar në përgjimet e prokurorisë të publikuara nga tabloidi gjerman Bild.

Mbrëmjen e 29 qershorit, mesazhi i Bashës ndryshoi. Thirrja e qartë ishte për bojkot të 30 Qershorit.

30 Qershori pati 97 kandidatë për kryetar në 61 bashki, 22 nga të cilët të partisë më të re në vend, Bindja Demokratike. Por në 31 prej tyre, edhe në bashki të mëdha si Shkodra, Elbasani, Fieri, Gjirokastra e Himara, në fletëvotim kishte vetëm 1 kandidat, ai PS. Këtë element mbështetës të opozitës ia shpotitën përmes inskenimeve para qendrave të votimit të dielën, të ngjashmërisë me votimet e para viteve 90. Të gjithë eksponentët më të lartë të mazhorancës e kishin kryer votimin deri në orën 09 e 30 të së dielës, duke nisur me zv/kryeministrin Erion Braçe e kreun e kuvendit Gramoz Ruçi rreth orës 07.00. Pas tyre edhe Rama e kryebashkiaku në kërkim të mandatit të dytë, Erion Veliaj.

Procesi kaloi qetësisht, por pjesëmarrja u bë objekt replikash mes KQZ e PD. KQZ njoftonte se deri në orën 15:00 kishin votuar 15.5% e mbi 3.4 milionë zgjedhësve në lista, por PD deklaronte se pjesëmarrja ishte vetëm 10%. E njëjta panoramë ishte edhe në mbyllje të kutive.

Lulzim Basha reagoi i pari. E pa gotën gjysmë bosh për mazhorancën dhe pjesëmarrjen e ulët, ia faturoi si fitore të opozitës.Nga ana e tij Kryeministri shpalli fitoren në të 61 bashkitë e vendit, duke e parë gotën gjysmë plot. Një përlotje publike i dha forcë mesazhit se 30 Qershori ishte një ditë historike.

Përveç pjesëmarrjes, numri i votave të pavlefshme dukej një tjetër siklet jo i vogël. Sipas shifrave paraprake të publikuara nga KQZ, ato preknin edhe bashki të mëdha, e shkonin në 7% në Tiranë e 7.5% në Durrës, e në bashki të vogla si Përmeti deri në 11%. Nga ana tjetër, sipas të njëjtave të dhëna, në të paktën 16 bashki, duke nisur me Shkodrën, rezultonin më shumë vota për kandidatët fitues socialistë, sesa qytetarë votues.

Për herë të parë KQZ që nuk arriti të jepte të dhëna të përditësuara online, dhe mospërputhjen e shifrave e argumentonte me marzhin e gabimit të shifrave të marra me telefon nga KZAZ nëpër Shqipëri. Argumentimi bëhej nga zëdhënësja e KQZ, ndërsa kryetari fliste në emër të tij e kërkonte hetim administrativ për këtë situatë që cënonte besueshmërinë publike të zgjedhjeve. PD fliste për manipulim rezultati.

Sidoqoftë të 61 kandidatët socialistë rezultonin fitues, një panoramë që për një zë me influencë si ish nënkryetarja e PD Jozefina Topalli, dëshmonte se për herë të parë pas 3 dekadash, PD mbetej pa asnjë pushtet, si në nivel qendror e atë vendor. Për herë të parë misioni i vëzhguesve të ODIHR, ku spikaste mungesa e vëzhguesve nga KiE, nuk iu përgjigj dot në vlerësimin paraprak, pyetjes nëse ishin plotësuar standardet zgjedhore, qoftë edhe pjesërisht në 30 Qershor. Mes shigjetimeve për KQZ se i kishte bërë interpretime kreative ligjit, bashkive të opozitës që kyçën ambientet e votimit, e militantëve që dogjën disa syresh, vëzhguesit dukeshin të qartë, se zgjedhësit në 30 Qershor nuk ishin konsideruar.

Opozita e lexoi si mesazh që mbështeste qëndrimet e saj. Nga selia e purpurt nuk pati deklaratë, ndërsa vetë Kryeministri, përmes një interviste me AL Jazeera, e ftonte opozitën që të reflektonte. Ilir Meta vijonte jashtë kostumit presidencial, të shpotiste 30 Qershorin, me video të stilit monist e në orën 11 të 2 Korrikut, në një konferencë për shtyp vuri në dispozicion mandatin e tij, duke sfiduar Ramën në zgjedhje të parakohshme parlamentare e presidenciale, në ditën që kishte dekretuar për zgjedhjet vendore, 13 Tetorin.

Sfida e dytë e Metës ishte për ambasadat e huaja, që të jepnin platformat e tyre për zgjidhjen e krizës. Disa prej tyre e akuzoi si nxitëse të konfliktit, duke i grupuar me akronimin PPPD, e që po ndihmojnë Kryeministrin në një eksperiment për të kapur shtetin, prej vitit 2016 me reformën në drejtësi. Meta akuzoi Ramën se ka kapur çdo institucion, dhe ka si sfidë të vendosë fatin politik të Lulzim Bashës e LSI. Për këtë publikoi një mesazh që Kryeministri i kishte dërguar dy ditë pas djegies së mandateve nga opozita.

Po cili është qëllimi i Ilir Metës?

Zgjatja e konferencës Metës, shtyu jo pak në orar, takimin e paralajmëruar falenderues të Kryeministrit me drejtues të policisë së shtetit. Por në asnjë moment shefi i ekzekutivit, nuk iu referua deklaratave të Ilir Metës. Kush reagoi të nesërmen ishte ambasadori i BE në Shqipëri Luigi Soreca. Në 6 postime në Twitter, rendiste detyrat pas 30 Qershorit, së pari me dialogun politik.

Në fund edhe kujtesa që palët të përmbyllin reformën zgjedhore e të angazhohen për muajin tetor, kohë kur KE do japë një vendim për negociatat me Shqipërinë. Qëndrimi i ambasadorit Soreca nuk i pëlqeu Ilir Metës, që i drejtoi disa pyetje publike, duke nënvizuar çka i kishte thënë veçmas, se mendonte se vitet e fundit delegacioni i BE, nuk ka bërë përpjekjet më të mira për të nxitur një dialog real midis palëve.

Meta e mbyllte mesazhin me kujtesën se grupi parlamentar qeverisës i Bundestagut CDU CSU kishte shpallur gatishmërinë për të ndërmjetësuar dialogun, e se të tjera pyetje për reformën në drejtësi, të cilën në një postim të mëparshëm e quante Ramaformë, do ia drejtonte ambasadorit në një moment tjetër. Sorecës iu përgjigj pa e përmendur edhe Lulzim Basha.

Ndërsa informimi online mbeti një mungesa e spikatur e këtyre zgjedhjeve, kërkesa e kreut të KQZ, për të hapur procesverbalet, e kuptuar se përse nuk përputhen shifrat mes votave e votuesve e vetë shifrat e pjesëmarrjes në 30 qershor, u rrëzua nga anëtarët e majtë në KQZ. Të nesërmen forcat e gardës morën në mbrojtje kryetarin e KQZ që kishte marrë kërcënime me jetë përmes rrjeteve sociale. Në këtë panoramë rrëzimi nga KE i kërkesës së Holandës për rikthimin e vizave për Shqipërinë, ishte lajmi që kaloi pa efekt pavarësisht ndjeshmërisë.

Një sinjal se as mbajtja e votimeve të 30 Qershorit, apo iniciativa për shkarkimin e Ilir Metës, nuk po ndikojnë në zgjidhjen e krizës politike, por veç në largimin e palëve nga njëra-tjetra e paralajmërim për matje forcash. Kryebashkiakët e djathtë kanë bërë të ditur se nuk do lirojnë zyrat për pasardhësit, pasi nuk njohin 30 qershorin. Ndërsa të hënën e 8 korrikut, mazhoranca voton në kuvend ngritjen e komisionit hetimor për shkarkimin e presidentit, kurse opozita ka njoftuar protestën e 10 kombëtare para Kryeministrisë./abcnews.al

POLITIKA-NE-ABCNEWS-ILIR-META-E-EDI-RAMA-LUFTE-ME-INSTITUCIONE-15.-06.2019.mpg_snapshot_02.00-1280x720.jpg
ent ela14:20 | 15/06/2019

Një përplasje institucionale e paprecedentë iu shtua krizës katër mujore politike në vend. Dritëhijet e lëvizjeve të aktorëve dhe mënyrës se si institucionet i iënshtrohen autoritetit politik e jo ligjit, na i sjell Mimoza Kociu në ABC News.

Kriza politike që vijon prej 4 muajsh në vend, u shndërrua në një krizë të pastër institucionale kur presidenti anulloi zgjedhjet e 30 qershorit. Ishte momenti kur strategjia e Kryeministrit për ndikimin e opinionit publik, u shfaq e fuqishme e me efekte mbresëlënëse. Dekreti u shpërfill nga KQZ por jo nga bashkitë që drejtohen nga opozita. Socialistët morën 100 vota në kuvend për rezolutën që inicion shkarkimin e Presidentit. Ky i fundit po paralajmëron lëvizjen e shkrirjes së kuvendit që ka ngecur në nr e 122 deputetëve nga 140 qe parashikon kushtetuta. Lulzim Basha u rikthye në vëmendje të prokurorisë dy herë brenda javës, për dëshminë e dijenisë mbi 3.4 milionë eurot e kapura në Durrës dhe një njoftim se do merret i pandehur për cështjen e shpenzimeve të lobimit në SHBA. Të gjitha brenda një jave, duke sfumuar plotësisht efektin publik të përgjimeve të publikuara nga tabloidi gjerman bild për zgjedhjet e 2017 në Durrës, si dhe refuzimin zyrtar të Holandës për hapjen e negociatave për vendin tonë.

Po çfarë ndodhi javën politike që lamë pas?

Të hënën e 10 qershorit Presidenti nënshkroi para mediave që në mëngjes dekretin e shfuqizimit të datës së zgjedhjeve. Gjesti i shqiponjës ishte mesazhi vizual i argumentimit me 8 pika, bazuar në nenin 86 të kushtetutës, që e njeh kreun e shtetit si përfaqësues të unitetit të popullit, një mundësi për të hapur dialogun mes Ramës e Bashës, përballë njoftimeve shqetësuese që tha se ka marrë zyrtarisht.

Meta shigjetoi fort Ramën kur foli për mohim të të drejtës së zgjedhjes së qytetarëve nga këmbëngulja e mazhorancës për të shkuar në votime e jo zgjedhje.

(neni 92 gj dhe 93) Çdekretimi si akt formal, nuk përmendet në Kushtetutën e vendit, e cila parashikon se kreu i shtetit cakton datën e zgjedhjeve dhe nxjerr dekrete. Por shfuqizimi është një praktikë e njohur nga paraardhësit e Metës, që në cdo rast është marrë me dakordësi të aktorëve politikë, duke shmangur një ankimim të dekretit në GJK. Km Rama është shprehur gjithnjë kundër shtyrjes së datës së zgjedhjes, e sic ishte paralajmëruar, socialistët mblodhën kryesinë e aktivizuan një seancë të posacme parlamentare me debat 5 orësh në mbështetje të një rezolute për të nisur procedurat e shkarkimit të kreut të shtetit.

Rama thirri ambasadorët e BE e SHBA në zyrën e tij. Për rreth 90 minuta i ka njohur me vendimin për shkarkimin e Metës, e vullnetin për të vijuar me zgjedhjet e 30 qershorit, që i kishte bërë publike edhe ministrja Spiropali

Në të njëjtën linjë u shfaq edhe KQZ, pas mbërritjes aty sipas rregullit të dekretit të presidentit për anullimin e datës së zgjedhjeve vendore të 30 qershorit. Organi jo kushtetues i administrimit të zgjedhjeve, çdo herë e nis punën për përgatitjen e zgjedhjeve vetëm pas një dekreti presidencial të datës së zgjedhjeve. Fuqia e katër kartonave të anëtarëve të propozuar nga e majta, i ndau me kryetarin e propozuar nga e djathta.

Zgjodhën ta anashkalojnë, duke e patur të qartë se nuk mund të shprehen me një vendim ndaj një dekreti presidencial.

Në këtë moment nisin përpjekjet për të patur në krah zëra ndërkombëtarë. Përfaqësuesi i organizatës që monitoron zgjedhjet, ai i OSBE, u kujdes ta trajtonte si një çështje të brendshme të shqipërisë

Por pati të tjerë që nuk e panë si pengesë. E para zëdhënësja e Federica Mogherinit. Duke iu përgjigjur interesit të “ABC News”, Koçijançiç është shprehur se vendimet e partive të opozitës, fillimisht për të djegur mandatet dhe më pas për të mos hyrë në zgjedhje dëmtojnë Shqipërinë.

Edhe Kryetari i radhës i OSBE,  ministri i jashtëm sllovak Miroslav Lajčák theksonte pritshmërinë që udhëheqësit politikë të veprojnë në përputhje me parimet demokratike, duke respektuar të drejtën e qytetarëve për të votuar për përfaqësuesit e tyre, brenda kufijve kohorë të vendosur nga kuadri ligjor shqiptar.

Në qëndrim më diplomatik pati një delegacion i Bundestagut që vizitoi Tiranën.

Ndërsa mazhoranca vijonte fushatën, në një dalje të dytë, Presidenti kujtoi se dekretet e tij janë të detyrueshme për zbatim

Një shigjetim pati edhe për ndërkombëtarët, mes tyre zvndihmës sekretari Mattheë Palmer, që u kujtonte të gjithëve, se prishja e procesit zgjedhor sjell si penalitet ndalimin e hyrjes në SHBA. Duke i kërkuar për herë të dytë nominalisht Bashës e Kryemadhit distancim nga dhuna, z.Palmer kujtonte se vëzhgues amerikanë do i bashkangjiteshin si zakonisht misionit të OSBE-ODIHRIT për zgjedhjet e 30 qershorit.

Zgjedhjet do bëhen më 30 qershor, ishte fjalia lakonike e Ramës e postuar në Tëitter, teksa ndodhej për takime në bruksel pak ditë para samitit të Këshillit Europian, një test i parë për Shqipërinë e Maqedoninë e Veriut që presin hapjen e negociatave. Pas takimeve me zyrtarët e lartë në fund të mandatit, shefen e diplomacisë Mogherini, Presidentin e KE Tusk e presidentin e KE Junker, mori një mbështetje të qartë nga ky i fundit, jo për ndikimin në vendet euroskeptike, por për mbajtjen e zgjedhjeve më 30 qershor

Ndryshe nga Junker, Raportuesi për Shqipërinë në PE, eurodeputeti në mandatin e fundit, Fleckenstein ishte shfaqur më fleksibël në leximin e situatës politike në vend

Në Tiranë tensioni vjen në rritje. Opozita e zyrtarizoi paralajmërimin se nuk do lejonte mbajtjen e zgjedhjeve përmes miratimit në Forume të ngritjes së atyre që do quhen aleanca qytetare në 61 bashki të vendit në mbrojtje të demokracisë.

Mazhoranca nga ana e saj duket po aq e vendosur. Me një rezultat që shihet tepër rrallë në Kuvend, 100 vota pro e 7 kundër u miratua rezoluta e socialistëve që konstatonte se meta kishte shkelur kushtetutën e penguar zhvillimin e zgjedhjeve. Në pikën 7 parashikohen mundësinë e ngritjes së një komisioni hetimor, që do provonte fajësinë e presidentit, për të vijuar më pas me shkarkimin e tij.

Në fjalën e gjatë në kuvend, Rama u kujdes ta portretizonte Ilir Metën si problematik në nivel individual, edhe pse 26 muaj më herët, Meta mori 87 vota si President, edhe me mbështetjen e Ramës, në të njëjtën sallë.

Neni 90 i kushtetutës parashikon se Presidenti i Republikës mund të shkarkohet për shkelje të rëndë të Kushtetutës dhe për kryerjen e një krimi të rëndë. Rezoluta e votuar në kuvend e konsideron shkelje të rëndë anullimin e datës së zgjedhjeve, por kjo do duhet provuar nga një komision hetimor parlamentar, që sipas traditës ka një afat 3 apo 6 mujor, e më pas vendimi për shkarkim do duhet të marrë 2/3 e vota në kuvend. Vendimi nuk ka vlerë nëse nuk çertifikohet nga Gjykata Kushtetuese e cila prej dy vitesh është jashtë funksionit. Rruga e parashikuar ligjerisht është e gjatë, e duket arsyeja pse Rama, pasi e tejkaloi me 6 vota votimin kushtetues, duke patur formalisht 79 mandate në kuvend, e fton Metën të kërkojë ndjesë.

Përse vallë Kryeministri insiston që të shkojë i vetëm në zgjedhje, kur të paktën dy aktorë, Meta e Basha duken pro shtyrjes? Përsërit se atij personalisht nuk do i prishte punë shtyrja e zgjedhjeve, por narrativa argumentuese është shqetësimi për itegrimin e vendit.

Por nga fronti i hapjes së negociatave, lajmet janë dekurajuese për Shqipërinë, sidomos kur paralajmërohet drita jeshile për Maqedoninë. Holanda, një nga dy vendet e BE, bashkë me Gjermaninë ku vendimi për hapjen ose jo te negociatave merret në parlament, u shpreh kundër Shqipërisë. Të mërkurën e 12 qershorit, një mocion kundër hapjes së negociatave për shqipërinë, që kishte mes iniciuesve edhe partinë e Km Rutte, mori 105 vota nga 150 deputetë të dhumës së ulët. Votën kundër shqipërisë e dhanë deputetë 3 tre parti në qeveri e 6 në opozitë. Në Tiranë lajmi u mbajt në një profil të ulët, e asnjë institucion nuk reagoi, ndryshe nga sa ishte bërë në rastin e votimit nga i njëjti parlament, i rikthimit të vizave për Shqipërinë. Në emër të ambasadës Holandeze në Tirranë u shpërnda një njoftim konfirmues i atij vendimi, duke renditur si shkak punën e pamjaftueshme ndaj korrupsionit e krimit të organizuar.

Por çka nuk u tha, ishte se një mocion i ngjashëm për mos i hapur negociatat as MV, ishte rrëzuar të njëjtën ditë në parlamet. Mocioni mori vetëm 48 vota pro, ndërsa 102 të tjerë votuan që Maqedoninë e Veriut t’i hapen negociatat. Mes mbështetësve edhe 33 deputetët e partisë së Kryeministrit Rute, të cilët në të njëjtin numër kishin votuar kundër Shqipërisë.  Ky duket zyrtarizimi i parë i zërave, se ndryshe nga një vit më parë, këtë herë KE mund ta ndajë në vlerësim MV nga Shqipëria. Shpresat e Maqedonisë së Veriut u dukën edhe më të qarta kur në të njëjtën ditë në Berlin kancelarja Merkel priti në një takim Kryeministrin e Maqedonisë së Veriut Zaev, ndërsa ministri i jashtëm priti homologun shqiptar në detyrë.

Sa ndikim mund të kenë vallë mund të kenë artikujt në mediat gjermane si publikimet e përgjimet e Bild në vendimmarrjen e këtij vendi me ndikim në BE? Për kryeministrin kanë efektin e vet

Në Tiranë ndërkohë, pas reagimeve të tre prokurorive për nisje hetimi për nxjerrje të sekretit hetimor për përgjime të publikuara në Bild, heshtja pasoi, edhe pse akuzat për blerje votash janë baza e pretendimeve të opozitës në krizën 4 mujore politike. E rastësishme apo jo, do jetë Lulzim Basha ai që do përballet me prokurorinë të paktën dy herë. Ky dokument i datës 30 prill I prokurorisë belge, u shfaq në media, për të bërë të ditur se Lulzim Basha do pyetej për llogari të drejtësisë belge, si person në dijeni për çështjen e 3.4 milionë eurove të kapura në Durrës në Toyota Yaris për shkak të deklaratave të bëra në parlament, dy ditë para operacionit. Efekti i këtij lajmi u rrit edhe më shumë, kur të enjten pasdite, sipas këtij dokumenti të prokurorisë Lulzim Basha do thirret në Prokurorinë e TR më 17 qershor për t’u marrë i pandehur për të paktën dy vepra penale, lidhur me akuzat për financimet e dyshimta e të padeklaruara të lobimit në SHBA, sipas një investigimi të Mother Jones. Basha që deri tani ka mohuar akuzat, e lexoi menjëherë si presion politik.

Në të njëjtën linjë kishte reaguar edhe për votimin në parlament të rezolutës për shkarkimin e Ilir Metës.

Spikat aftësia e Edi Ramës për të ndikuar më fort publikun. U kujdes vetë, që ta rikthente vëmendjen tek ky hetim i Bashës, që të nesërmen. Një kafe e zakonshme elektorale, ishte sfondi i zgjedhur për ta trajtuar si bisedë rastësore, që publikohej përmes ERTV.

Me paralajmërimin për shkarkimin e Metës e Bashën në prokurori, dukej se Rama fitonte terren politik, por surpriza erdhi nga Ilir Meta. Pas një reagimi të DASH për VOA, se po mbante kontakte me aktorët politikë, pas dekretit të Metës, që i referohej si njoftim i presidentit, e më pas aludimet e Metës se votimet mund të vëzhgoheshin vetëm në Korenë e Veriut, e ngarkuara me punë e ambasadës amerikanë shkoi në zyrën e Presidentit. Duke patur parasysh që Meta nuk ka nevojë për përkthyes, 90 minutat e takimit duhet të kenë qenë më shumë se informuese. Ky status i Metës më pas ku flitej për nevojën për reflektim e përgjegjësi nga të gjithë, u lexua si tërheqje, por nuk rezultoi e tillë. Çka kishte thënë përmes këshilltarit ligjor, e përsëriti të premten paradite, teksa e quajti parlamentin ilegjitim.

Lëvizja pasuese dukej për të provuar formalisht sa legjitim ishte parlamenti. I kërkoi KQZ zyrtarisht numrin actual të deputetëve, edhe pse dihet se pas shterimit të listave të PS e LSI, kuvendi ka ngecur në nr 122 deputetë, 18 më pak se c’e parashikon kushtetura. A po paralajmëron presidenti shpërndarjen e parlamentit, një akt që ia njeh kushtetuta, e që do conte vendin në zgjedhje të parakohshme? Bllof apo jo i Ilir Metës, socialistët në përgjigje po mbledhin firmat për të vijuar procedurat e shkarkimit të kreut të shtetit. E gjitha duket një garë me kohën, që u pasua edhe nga një lëvizje e bashkive që drejtohen nga opozita. Nëse KQZ nuk e konsideron dekretin e Metës e vijon punën, njëlloj si PS fushatën, bashkitë e opozitës njohin dekretin e Metës për anullimin e zgjedhjeve, që ka marrë fuqi me botimin edhe në Fletoren Zyrtare, dhe kërkojnë lirimin e ambienteve të tyre, që përdoren në funksion të procesit zgjedhor. Përgjigjen e parë ia dha vetë Km së pari në tëitter e pastaj me zë e figurë nga fushata zgjedhore

I njëjti paralajmërim erdhi zyrtarisht pak më vonë në emër të anëtarëve të majtë në kqz

Por me opozitën Kryeministri ka edhe një përplasje të re. Arrestimi i ish deputetit të PD Aurel Bylykbashi dhe i drejtuesve të PD në Përrenjas, Librazhd e Elbasan si organizues të pengimit të eskortës së Kryeministrit drejt takimit elektoral në Librazhd.

Pasditen e të premtes strukturat e opozitës vendosën datën e protestës kombëtare të rradhës, të premten e 21 qershorit. Situata në vend i ngjan një absurdi Kafkian, ku kompetencat e Gjykatës së munguar Kushtetuese, po i adopton secili institucion në lexime individuale: Presidenti, ekzekutivi, parlamenti, KQZ e opozita. Në mungesë të një arbitri ndërkombëtar, institucionet tregojnë muskujt njëri tjetrit, duke thelluar atë që tashmë është një krizë e qartë politike e institucionale në vend.

 

 

 

 

Edi-Rama-4.jpg
ad min17:30 | 08/06/2019

Gjashtë përgjime të dosjes 339 u publikuan nga tabloidi gjerman Bild, duke rikthyer aktuale temën e blerjes së zgjedhjeve, përmes personave me rekorde kriminale, me fokus zyrtarë të lartë socialistë të Durrësit. Publikimi i kombinuar me një lobim pa sukses për hapjen e negociatave, e ka vënë në një pozitë të vështirë kryeministrin Rama. Mimoza Koçiu na sjell këtë dinamikë zhvillimesh me Politika në ABC News.

Astrit Avdylaj: Dëgjo tashi, unë isha icik sot te ai në Durrës, jam këtu me Elton Arbanën (dhe me Dor Gallain ktu, edhe nesër kur të kesh kohë t’i du me fol icik, me atë listën ça ke aty, punonjës edhe kundra, që mund ti kesh të PD-s aty, na nji atje ke puna).

Ivo Doçi: I kam bo para unë kshu që i kam gati.

Astrit Avdylaj: Ashu, kur të kesh kohë, që ne duhet me i thirr atyre që ti tunim ka içik. O ke puna e tna japin voten ose të ikin ke shpia

Astrit Avdylaj nga Shijaku, i arrestuar Tetorin e kaluar me akuza për trafik droge, u bë protagonist javën politike që lamë pas,për ndikimin tek zyrtarët e lartë socialistë të Durrësit, deri tek lista e kandidatëve për deputetë në 2017. 6 përgjime të reja, pjesë e dosjes 339 të prokurorisë, u publikuan nga gjermania Bild,gazeta më e shitur në Europë, edhe pse kritikohet se duke qenë tabloid, ndjek më shumë skupin se lajmin, por sipas DW, politikanët i druhen. Publikimi erdhi teksa opozita e mazhoranca po lobojnë fort në Gjermani, në drejtim të kundërt, mbi rekomandimin e KE për hapjen pa kushte të negociatave me Shqipërinë. E gjitha kur prej mbi tre muajsh vendi është në krizë politike, me deklarata për konflikt civil nga njëra anë, e besim nga tjetra, se përgjegjësia do i mbetet palës tjetër. Pas gatishmërisë së presidentit për shtyrjen e vendoreve, publikimi i përgjimeve vjen si instrument shtesë presioni për marrëveshje mes palëve, ndërsa skeptizicmi për Shqipërinë në BE rritet.

Po çfarë ndodhi javën politike që lamë pas?

Publikimet e Bild patën efekt të fortë në opinionin publik. 6 telefonata të përgjuara të Astrit Avdylajt para zgjedhjeve 2017, shoqëroheshin me një shkrim të Peter Tiede, që vijon fokusin tek vendi ynë me titullin e madh: Ja se si mafia manipulon zgjedhjet në Shqipëri. Shkrimi niste me pyetjen: A lejohet ky vend në BE?

Gazeta sqaron se ç’ka po publikon janë pjesë e përgjimeve zyrtare të dosjes 339/1 të vitit 2017, të zyrës së antimafias në prokurori lidhur me aktivitetin kriminal të një organizate trafikimi ndërkombëtar droge, e njohur si klani i Avdylajve në Shijak. Nga vëzhgimet disa mujore është vënë re, se grupi i Avdylajve ishte i përfshirë në blerje votash e intimidim të votuesve, për llogari të zyrtarëve të lartë të partisë së kryeministrit Rama.

Në përgjimin e parë, ai që njihet si kreu i bandës së Avdylajve, i kërkon administratorit të UK Shijak,një listë të punonjësve demokratë, në mënyrë që ai vetë t’i shkundë, që të votojnë për socialistët ose të humbasin vendin e punës.

Në përgjimin që mban datën 28 Mars 2017, Astrit Avdylaj koordinon me kryetarin e bashkisë Shijak Ardian Kokomani, një takim me Vangjush Dakon e Ilir Ndraxhin, asokohe kandidat në perspektivë me rekomandim të Avdylajve, sot një nga 8 deputetët e PS në Durrës, i renditur i katërti në listë.

Investimi i Astrit Avdylajt dëgjohet tek përgjimi i tretë, një telefonatë me Ilirin, vëllain e kandidatit në perspektivë në kohën e përgjimeve, Ilir Ndraxhi, por edhe synimin e grupit Avdylaj për të surprizuar kryeministrin duke marrë 10 deputetë në Durrës.

I përmenduri Elton Arbana, ishte kreu i PS në Shijak në kohën e përgjimeve, sot kandidat i socialistëve për këtë bashki. Atij Astrit Avdylaj i irrituar, i kërkon të ndërhyjë për një gjobë të inspektoriatit ndërtimor në zonën e Sukthit, meqë vetë nuk arrinte të lidhej më Vangjush Dakon që ndodhej në Zvicër me Kryeministrin Rama.

Bild publikon edhe një telefonatë të Astrit Avdylajt me Vangjush Dakon. Avdylaj duket i mirinformuar për lëvizjet e Kryeministrit e kryebashkiakut të Durrësit, të cilit i kërkon të përfundojë një punë në Hipotekën e Durrësit, për një ish të dënuar për vrasje, Vath Allën.

Në përgjimin e fundit, dëgjohet sesi Astrit Avdylaj siguron vota për kandidatin socialist Ilir Ndraxhi, duke ofruar shpërblim.  Të mërkurën e 5 Qershorit, ditën e këtyre publikimeve, Kryeministri u shfaq i shkujdesur që në mëngjes, në një kafe elektorale përkrah Erion Veliajt.

Dukshëm po përpunohej strategjia reaguese. Nuk mund të përsëritej më gabimi i sulmeve ndaj gazetarit të Bild si i blerë, për më tepër që vijimi i publikimeve, dukej kujtesa e qartë, se një betejë me median është gjithnjë e humbur. Pra të paktën publikisht, nuk do reagohej njëlloj. Strategjia e përzgjedhur, u pa të shkontenga shpërqendrimii opinionit me çështje me ndjeshmëri publike, tek zhvendosja e vëmendjes, tek një tjetër përgjegjës.

Reagimi kërkoi kohën e vet, e në orën 14:00, kreu socialist i komisionit të ligjeve Ulsi Manja, nga selia e kryesisë së Kuvendit, foli për nxjerrje sekreti hetimor e prishje hetimi.

“Rastësi apo jo, për nxjerrje sekreti hetimor e prishje hetimi, folën edhe tre institucione të prokurorisë. E para prokuroria e Tiranës,bëri të ditur nisjen e hetimit për nxjerrje të sekretit hetimor, edhe pse një hetimi i ngjashëm ishte njoftuar në 31 janar nga Prokuroria për Krime të Rënda. Në të njëjtën linjë edhe Prokurorja e Përgjithshme ePërkohshme, e cila kërkesën për hetim dhe zbardhje të çështjes, e shoqëron duke folur për prokurorë militantë”, tha Manja.

Një zë nga socialistët e konsideroi publikisht përgjegjëse për këtë situatë Arta Markun, tashmë mes kandidatëve për Prokurore i Përgjithshëm të përhershëm.

Reagimi i tretë ishtë ai nga Dy prokurorët e kësaj dosje, Dritan Prenci e Vladimir Mara. Të dy konkludonin se faktet e publikuara në media,dëmtojnë rëndë vijimin e ndjekjes penale të këtij procedimi penal, aq më tepër kur hetimet prej tyre thonë se janë intensifikuar. Të dy urdhërojnë ndalimin e publikimit në media të akteve të dosjes së zgjedhjeve, duke kujtuar ndëshkimin penal. Ky urdhër i prokurorëve, u pa si një kërcënim edhe për mediat e nuk vonoi reagimi kundërshtues.

A ishte vallë ai urdhër i prokurorëve, pjesë e operacionit strategjik të komunikimit, për largim vëmendje nga brendia e përgjimeve të publikuara nga Bild? Në fakt opinionit iu dhanë atë ditë, edhe dy tema të tjera. I pari ministri në Detyrë i jashtëm njoftoi vetë lëvizje të 50 diplomatëve.

Efekti zgjati aq sa koha e deklaratës së Gent Cakajt, e njëlloj edhe rikthimi i temës së prishjes së Teatrit Kombëtar.

Çka zgjati më shumë ishte ndjeshmëria e gazetarëve për urdhrin e dy prokurorëve. Opinioni u la të paktën 24 orë në këtë mëdyshje, për të sqaruar se referenca ishte vetëm për personat që kishin akses në dosje. Këtu edhe vetë Kryeministri u vu në krah të medias, për të thënë se ndryshe nga javë më parë, tani e mirëkuptonte Peter Tieden.

Publikimet e Bild imponuan një komunikim të posaçëm publik nga drejtuesja e Krimeve të Rënda, që listoi prokurorët e dosjeve në 3 vjet, e persona të tjerë që kanë pasur akses zyrtar. Znj Prela ndau edhe informacionin se përgjimet vijokan edhe në vitin 2019, ndërsa materialet përveçse audio janë edhe video.

Vetë Kryeministri kishte heshtur për një ditë e gjysmë për publikimin e Bild, duke ndjekur zbatimin e strategjisë së komunikimit, që duhej të shmangte pritshmërinë apo nxitjen publike për një dorëheqje të tij. Tempizmi në reagim është i çmuar në raste të tilla dhe Km pati gjithë kohën ta kapërcente atë moment të nxehtë. Ditën e publikimit të Bild,kishte anuluar takimet elektorale dhe kishte ikur larg Tiranës. U shfaq në Floq të Korçës, 5 ditë pasi banorët ishin prekur nga tërmeti, duke u premtuar vetë rindërtim të shtëpive.

Nga ana e saj opozita e la të lirë fushën e komunikimit strategjik e reagoi vetëm të nesërmen me zë e figurë. Lëvizja e Merkel dukej në përputhje me një skenar që kishte artikuluar gjatë takimeve këtë javënë Bruksel, Km i MV Zoran Zaev.

Zërat se MV po lobon që të vlerësohet veçmas janë shtuar. Edi Rama nuk flet për këtë çështje, por vlerësimi i njëllojtë për dy vendet, do i voliste politikisht. Çka nuk mund të shmangë është tema e publikimeve të Bild, e të enjten në mbrëmje Edi Rama u shfaq në studion e Sokol Ballës, ndërsa Vangjush Dako tek ajo e Blendi Fevziut. Dukshëm Kryeministri ka zgjedhur të sulmojë e jo thjesht të bëjë viktimën.

Nga studio e Fevziut, Vangjush Dako, që tetorin e kaluar konfirmonte komunikimet me vëllain e astrit Avdylajt me nofkën Niçja, mohonte atë komunikim me Astrit Avdylajn. Për Dakon, vota e çdo individi vlen në zgjedhje.

Të nesërmen strategjia e sulmit u pasurua me akuzat se PD paguan mediat e huaja për këto publikime. Strategjia në tërheqje e opozitës pas këtyre publikimeve qënë një farë mënyre reflektojnë akuzat e saj, ngre pikëpyetje: A po përdoren vallë si një instrument për të imponuar një marrëveshje politike? Lëvizja e Bashës nëpër qytete për të nxitur njerëzit në protestë mungoi javën politike që lamë pas, por ishin aleatët e tij ata që i kërkuan publikisht presidentit shtyrjen me 6 muaj të datës së zgjedhjeve.

Mundësia e një dekreti të ri të Ilir Metës, duket një alternativë me të cilën janë familjarizuar edhe ndërkombëtarët. Ambasadori italian nuk e rekomandon pa një marrëveshje. Kryeministri vazhdon të insistojë se data e zgjedhjeve nuk ndryshon.

Lulzim Basha reagoi vetëm pasditen e të premtes. Konfirmoi se përgjimet e Bild dokumentuan akuzat e PD ndaj Km dhe janë arsyeja pse opozita dogji mandatet e nuk mund të hyjë në zgjedhje me Edi Ramën e se protestat do vijojnë deri në largimin e km.

A mund të bëhet fakt i kryer nga presidenti në mungesë të një marrëveshje? Akti mund të kontestohej, por pa patur një derë për ankimim, pasi Gjykata Kushtetuese është jashtë funksionit. E njëjta mungesë zmbraps çdo reagim për shkarkimin e presidentit, pasi votat e parlamentit nuk janë akti i mjaftueshëm. Vetë Meta në një intervistë për DË tha se ka nxitur vazhdimisht dialogun, por për fat të keq Kryeministri ka qenë refuzues për rishikimin e datës së zgjedhjeve, ndërsa Basha ka si parakusht që Rama të mos jetë në një tryezë dialogu në cilësinë e kryeministrit. E qartë është se tensioni mes palëve është më i fortë pas kuintave, se para syve të publikut, e lëvizjet nuk do mungojnë./ABC News Albania 24/7


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono