milan

giampaolo-1280x720.jpg
G. P.22:46 | 22/06/2019

Marco Giampaolo ka folur për herë të parë si trajner i Milanit. Tekniku i kuqezinjve premton lojë sulmuese dhe argëtuese për tifozët.

Drejtuesit e skuadrës së Milanit po punojnë për të ndërtuar një skuadër të denje për të konkurruar sezonin e ardhshëm. Zyrtarizimi i trajnerit Marco Giampaolo është një sinjal i qartë se kuqezinjtë do të pësojnë një ndryshim radikal në mënyrën e të luajturit. Ish-tekniku i Sampdorias ka folur për herë të parë si trajneri i Milanit ku premton lojë sulmuese.

“Kam punuar shumë për të drejtuar një skuadër të madhe. Milani është një ndër klubet më të mëdha në Europë dhe për mua është një shans i madh. Do të jetë një rrugëtim i gjatë dhe i suksesshëm. Historia e kësaj skuadra flet edhe për lojën e bukur përtej rezultatit. Milani ka arritur rezultate falë një loje të bukur sepse kjo është kultura e këtij ekipi.  Skuadra ka fituar trofe duke krijuar lojë sulmuese. Misioni im është të luaj futboll atraktiv dhe më pas të fitojmë. Jam në klubin e duhur për të kompletuar këtë objektiv. Futbolli italian ka qenë konkurrues vitet e fundit. Sezonin aktual janë rikthyer në Itali Conte dhe Sarri”, tha ai.

Sa i përket dyshes drejtuese të Milanit Boban-Maldini, Giampaolo tha:

“Më kanë impresionuar me seriozitetin e tyre. Maldini dhe Boban të bëjnë të kuptosh se çfarë do të thotë Milan, të stervisësh ose të jesh pjesë e ketij klubi. Historia e tyre tregon shumë”.

Skuadra e Milanit synon të rikthehet në nivelet e larta dhe konkurruese në futbollin Italian. Dështimi për t’u kualifikuar në Champions rëndoi në financat e klubit dhe merkatoja pritet të zhvillohet pa shumë shpenzime të bujshme./ABC News Albania 24/7

preview-fiorentina-vs-ac-milan-rossoneri-masih-panas-GEp.jpg
Sej rie18:10 | 21/06/2019

Paolo Maldini dhe Zvonimir Boban udhëtuan drejt Madridit për tu njohur nga afër me lojtarët që Real Madrid ka nxjerrë në shitje. Madrilenët kanë shpenzuar rreth 350 mln euro dhe janë të detyruar të shesin.

Trajneri Zinedine Zidane ka një listë të gjatë me futbollistë të cilët nuk i konsideron të rëndësishëm për skemat e skuadrës. Këtu përfshihet edhe sulmuesi i shumë kërkuar nga skuadra e Milanit Dani Sebajops, i cili kushton plot 40 mln euro. Milan nuk është i gatshëm të paguajë këtë shifër ndërkohë që spanjollet ofrojnë mundësinë e huazimit me detyrim blerje.

Një tjetër objektiv i kuqezinjtë është mesfushori Mateo Kovaçiç, i rikthyer nga huazimi tek skuadra e Chelsea. Nëse kroati do të transferohej tek Milan do të ishte një rikthim në kampionatin Italian pasi më parë ka mbajtur veshur fanellën e Interit. Një tjetër futbollist i Real Madrid është me valixhe ne duar. Bëhet fjalë për mesfushorin Isko i cili nuk shihet si titullar nga trajneri Zidane. Milan kërkon të tentojë por vështirësitë janë maksimale për të veshur kuq e zi mesfushorin spanjoll./ABC News Albania 24/7

MilanSanSiroStadiumEntryTicketSightseeingBusTransport-1280x712.jpg
nev ila14:29 | 21/06/2019

 

Skuadra e Interit dhe Milanit kanë vendosur ndërtimin e impiantin të ri që pritet të kushtojë 700 mln euro. Stadiumi parashikohet të jetë gati për sezonin 2022-2023

Dy skuadrat italiane inter dhe Milan janë gati drejt finalizimit të marrëveshjes për ndërtimin e stadiumit të ri. Palët po diskutojnë prej disa muajsh shembjen e stadiumit aktual San Siro dhe ndërtimin e një tjetër impianti të përbashkët por diçka e tillë nuk është konkretizuar.

Mediat italiane raportojnë se pas shumë diskutimeve, të dy shoqëritë kanë shprehur vullnetin e tyre për të paraqitur në bashkinë e Milanos kërkesën zyrtare për ngritjen e themeleve të stadiumit të ri modern. Aktualisht palët po hartojnë projektin para se ti a paraqesin organeve kompetente dhe të marrin dritën jeshile nga drejtuesit e këshillit bashkiak.

Vonesa për një propozim të tille ka ardhur për shkak se dy skuadrat italiane Inter dhe Milan hodhën hipotezën e rikonstruksionit të stadiumit aktual që mesa duket nuk ka marrë miratimin e asnjërës prej palëve.  Shume zëra janë kundër shembjes së stadiumit legjendar San Siro por dy shoqëritë kërkojnë të investojnë drejt së ardhmes.

Brenda muajit qershor pritet të merret vendimi përfundimtar sa i përket impiantit të ri që parashikohet të kushtoje rreth 700 mln euro dhe pritet të jetë gati për sezonin 2022-23. Nëse çdo gjë do të shkojë sipas planit, stadium i ri pritet të ndërtohet karshi San Siros, në zonën ku ndodhet parkimi. Stadiumi modern pritet të hap një faqe të re në historinë e lavdishme të dy skuadrave italiane në veçanti dhe futbollit Italian në tërësi./ABC News Albania 24/7

milan.png
G. P.13:30 | 20/05/2019

Një garë e fortë për Championsin vazhdon në Serinë A. Kur mbetet edhe një javë deri në përfundim, Atalanta, Interi dhe Milani luftojnë për dy vende që të kualifikojnë.

Titulli ishte i pronësuar prej kohësh dhe emocione këtë fundjavë pati vetëm festimi. Juventusi mund të ndihet i qetë si kampion i konfirmuar i Italisë, por pas tij vetëm Napoli gjithashtu nuk ka dhimbje koke, ndërsa skuadrat e tjera në garë të ethshme për kualifikimin në Champions.

Një Milan që fiton mbetet “në bisht”, një Inter që dërrmohet në Napoli ende është në pozicion të mirë, ndërsa një Atalantë që barazon në fushën e kampionëve është në “pole position”.

Kjo, gjendja për dy vendet e fundit në Champions në Serinë A, të tretin dhe të katërtin e renditjes.

“Kjo është një Atalantë rekordesh, – tha trajneri i saj, Gasperini, pas barazimit 1-1 në Torino, – edhe pse ishin të lodhur nga finalja e Kupës, sërish gjetëm forca për të marrë një rezultat. Na duhet të fitojmë ndeshjen e fundit, por gjithçka varet nga ne, kjo është më e rëndësishmja”.

Edhe trajneri Luçiano Spalleti këtë gjë theksoi pas “përmbytjes” së Interit të tij në “San Paolo”. Nuk ishte e lehtë të komentohej një ndeshje e humbur 1-4, qoftë edhe në fushën e një rivali të fortë.

Zikaltërit u shpërfytyruan në Napoli, përballë skuadrës vendase të Karlo Ançelotit që luajti një nga ndeshjet më të mira të sezonit. Zielinski, Mertens, Ruiz e sërish Ruiz dhanë shifrat deri në 4-0, para se Icardi të shkurtonte diferencën.

“E kemi fatin në duart tona, mund të shkojmë në Champions nëse fitojmë ndaj Empolit, një ndeshje që është një finale, – tha Spaleti, – kuptohet, do të duhet tjetër Inter, pasi ky që patëm nuk ishte ai i vërteti”.

Po Milani?

Suksesi ndaj Frozinones nuk ishte përfundimtar, përveçse u arrit me shumë vështirësi.

“Championsi nuk varet nga ne, por nuk do të dorëzohemi,-u shpreh trajneri kuqezi, Xhenaro Gatuzo,-ndaj Frozinones patëm pak frikë, dhe duhet të falenderojmë Xhixhon (portierin Donaruma). E ardhmja ime? Unë do ta konfirmoja veten time në stol, por ky nuk është problemi im”.

Donaruma shpëtoi Milanin duke pritur penallti në 0-0, pastaj Piontek e Suso shënuan golat. Kur duhet edhe një javë deri në fund, Atalanta ka 66 pikë, Interi 66 dhe Milani 65./ABC News Albania 24/7

milan-1280x800.jpg
G. P.20:17 | 19/05/2019

Milan arriti të fitonte sfidën ndaj Frosinone-s, duke mbajtur gjallë shpresat për një kualifikim në Champions League. Në një ndeshje të dominuar nga ata, kuqezinjtë arritën të fitonin 2-0. Golat u shënuan nga Piatek në minutën e 57 dhe Suso në minutën e 66.

Sfida në “San Siro” duhej fituar me patjetër nga djemtë e Gennaro Gattuso-s, të cilët shpresojnë të kualifikohen në Champions League. Ata ndodhen aktualisht në vendin e 4-rt me pikë të barabarta me Atalantën, të cilët kanë një ndeshje më pak.

Pikërisht sonte, “Djalli” pret një surprizë të bukur nga Juventus. “Zonja e vjetër” do të ketë përballë Atalantën, nga ku tifozët kuqezinj shpresojnë një humbje të bergamaskëve./abcnews.al

jt-1-1280x720.jpg
G. P.14:00 | 03/05/2019

Juventus-Torino është ndeshja hapëse e javës së 35 në kampionatin italian. Sfida delikate për Inter, Romën dhe Milanin që duan sigurimin e Championsit.

Derbi Juventus-Torino është ndeshja hapëse e javës së 35 në Serie A. Bardhezinjtë e kanë siguruar matematikisht titullin kampion dhe ndaj Torinos do të luhet vetëm për statistika.

Në kampin e Juventusit përqendrimi është maksimal pasi derbi ka një rëndësi të veçante. Trajneri i “Zonjës se Vjetër”, Masimiliano Allegri, pritet të përdorë skemën 4-3-3 me Ronaldon, Bernardeschi-n dhe Kean në sulm.

Portugezi ka realizuar 20 gola në këtë sezon me bardhezinjtë dhe qëllimi kryesor i pesë herë fituesit të Topit të Artë është të shpallet golashënues në kampionatin italian ndaj dhe në Torino kanë një arsye të fortë për t’u frikësuar.

Ekipi Granada po zhvillon një sezon të shkëlqyer pasi ndodhet në vendin e gjashtë në klasifikim, ndërkohë që vijnë në këtë përballje pas fitores ndaj Milanit. Torino ka humbur vetëm një ndeshje në 14 sfidat e fundit.

Interi do të luajë në transfertën e Udinese-s. Ekipi friulian ende nuk e ka siguruar mbijetesën dhe për zikaltërit parashikohet një duel i vështirë. Inter renditet në vendin e tretë dhe kualifikimi në Champions është një objektv i realizueshëm ndaj dhe barazimi lejohet për skuadrën e Spalletit.

Ndeshje delikate dhe për Romën që do të luajë në fushën e Genoa-s. Verdhekuqtë janë rikthyer në një formë mjaft të mirë dhe vetëm një pikë e ndan nga vendi i katërt që është synimi kryesor i skuadrës së trajnerit Ranieri. Napoli do të presë në shtëpi skuadrën e Cagliari-t. Një sfidë e lehtë në letër për të besuarit e trajnerit Carlo Anceloti që luajnë sa për statistika.

Milan-Bolonja do të zhvillohet të hënën në San Siro. Kualifikimi i kuqezinjve në Champions sa vjen e vështirësohet ndaj dhe në shtepinë e Milanit, fitorja është detyrim të hënën në mbrëmje. Ne të kundërt  objektivi Champions do të cilësohej një kapitull i mbyllur./ABC News albania 24/7

torino-1280x720.jpg
G. P.13:25 | 29/04/2019

Milani është në krizë të plotë pas humbjes me Torinon, por klubi vendos të vazhdojë me trajnerin Xhenaro Gatuzo. Skuadra e njohur mund të mbetet jashtë Championsit.

Më e keqja ndoshta edhe mund të ndodhë. Milani mund të përfundojë ashtu siç nuk do të donin ta besonin tifozët, jashtë Ligës së Kampionëve. Shpresat e mëdha për të qenë në garën kryesore të klubeve në Europë, për herë të parë që nga viti 2014, duket se u shuan thuajse përfundimisht me humbjen e pësuar në Torino.

Në një duel direkt, skuadra vendase triumfoi 2-0, duke e mbërritur Milanin në renditje. Andrea Beloti shënoi me penallti në minutën e 58-të dhe Aleks Berenger vulosi shifrat 11 minuta më vonë.

Mbrëmja e milanistëve mori goditjen e fundit kur kapiteni Alesio Romanjoli u përjashtua me karton të kuq në minutën e 81-të. Të dyja skuadrat morën vlerësimet e merituara nga mediat.

“La Gazetta dello Sport” bën lojë fjalësh në titull: Dem i Artë, duke nënkuptuar Torinon, por edhe golshënuesin Beloti! Milani vritet me brirë, Europa në rrezik!

“Tuttosport” vendos foton e Belotit në kopertinë: Toro për Champions, 2-0 ndaj Milanit! Atje lart dikush ju do!

Championsi është ende shumë pranë, por skuadra e trajnerit Gatuzo është në krizë të plotë, me vetëm 5 pikë të fituara në 7 ndeshjet e fundit në Serinë A.

“Ne bëmë maksimumin, por gjendja është e tillë, – u shpreh trajneri, – kështu ndodh ndonjëherë në futboll. Jemi në vështirësi, por nuk mund të kritikojë lojtarët, që po punojnë shumë, por po ndjejnë presionin. E ardhmja ime varet nga rezultatet, por unë nuk shqetësohem për këtë. Shqetësohem për faktin se po shkatërrojmë imazhin e një klubi kaq të madh sa Milani”.

Trajneri ishte në rrezik për t’u shkarkuar, në përpjekje për të shpëtuar sezonin, por kjo nuk ndodhi. Drejtuesit e klubit, pas një mbledhjeje urgjente, vendosën të vazhdonin me Gatuzon.

Kështu lajmërojnë mediat italiane, ndonëse ato theksojnë se trajneri do të largohet në fund të sezonit, edhe nëse kualifikohet për në Champions./abcnews.al

milan-lazip-1280x720.jpg
G. P.17:30 | 14/04/2019

Igli Tare akuzon gjyqtarin pas humbjes së Lazios në fushën e Milanit. Drejtori sportiv shqiptar u shpreh se rezultati nuk u vendos nga fusha e lojës.

Ishte si një finale dhe tensioni pritej, por jo i tillë. Milan-Lazio në “San Siro” vendoste jo pak për kualifikimin në Champions dhe presioni psikologjik mbi nervat e lojtarëve kaloi kufirin normal.

Ishin dy momente, i pari një pretendim penalltie nga ana e Lazios, pas duelit në zonë mes Rodrigezit e Milinkoviç-Saviçit, dhe pastaj një festim i padenjë i dy lojtarëve milanistë me fanellën e dhuruar nga futbollisti i Lazios, Acerbi.

Pas veprimit të fundit, plasi sherri në fushën e lojës, një ngjarje e shëmtuar sidomos për një kampionat të nivelit dhe famës së Serisë A. Gjykata Sportive kërkoi materialet filmike për të nisur hetimin dhe për të dhënë dënimet.

Milani fitoi falë një penalltie të drejtë, shkaktuar nga Riza Durmishaj ndaj Muzakios, pra nga një shqiptar i Suedisë ndaj një arbëreshi.

Autori i golit ishte Franck Kessie që ekzekutoi me gjakftohtësi përballë Strakoshës. Portieri shqiptar shpëtoi Lazion nga pësimi i ndonjë goli tjetër me pritjet e tij. Në fund të ndeshjes doli në skenë shqiptari tjetër, Igli Tare.

Ai ishte tepër i zemëruar me arbitrin Rocchi që, sipas tij, mezi priti për të dhënë penalltitë e Milanit, duke sinjalizuar edhe këtë episod në zonë, më pas të anuluar nga VAR-i. Për drejtorin sportiv të Lazios gjithçka ishte e qartë.

“Kjo ishte histori e një vdekjeje të paralajmëruar, – tha drejtori sportiv lacial, – pikërisht, gjëja që i trembeshim përpara ndeshjes. Na vjen keq që humbëm një ndeshje që e luajtëm shumë mirë, sidomos në pjesën e parë. Shpresonim që ndeshja të vendosej në fushë, por ishim viktimë e VAR-it dhe e gjykimit. Penalltia e Milanit edhe jepej, por gjithashtu ishte penallti për ne, pasi ishte ndërhyrje e rrezikshme në zonë. Duket se në Itali dinë ta dallojnë rëndësinë e klubeve”.

Gazetat sportive italiane i bënë jehonë polemikave.

“Il Corriere dello Sport”: Stuhi Championsi! Milani mund Lazion 1-0 dhe shkëputet, ka polemika për penalltinë e padhënë për Milinkoviçin!

“La Gazeta dello Sport”: Po, Kessie! Për Milanin, finalja ndaj Lazios, 1-0! Provë bindëse e kuqezinjve me penallti në fund, por Tare akuzon arbitrin!

Pas kësaj ndeshjeje, Milani ka 55 pikë, duke qenë në vend të katërt 1 pikë mbi Romën, ndërsa Lazio mbeti prapa me 49 pikë, kur duhen edhe 6 javë deri në përfundim./abcnews.al

kean-1.jpg
G. P.21:54 | 06/04/2019

Skuadra e Juventusit ka mposhtur Milanin me përmbysje me rezultatin 2-1. Kuqezinjtë kaluan të parët në avantazh me Piatek, por bardhezinjtë përmbysën gjithçka me Dybalën dhe Kean. Me këtë fitore, Juventus është vetëm një hap larg titullit kampion, ndërkohë që Milan rrezikon pjesëmarrjen në Champions sezonin e ardhshëm.

Juventus fiton me polemika klasiken e futbollit italian ndaj Milanit me rezultatin 2-1. Bardhezinjtë përmbysën disavantazhin e pjesës së parë me Dybala dhe Kean. Juventus mund të shpallet kampion nëse Napoli humbet nga Xhenoas.

Takimi nis mirë për Milanin që tenton herë pas here të vendosë në vështirësi portierin Shezni, por duhej pritur minuta e 39 që bomberi i kuqezinjve, Piatek, të kalonte në epërsi Milanin.

Sulmuesi  polak përfiton nga një gabim i lojtarëve juventin dhe mposht lehtësisht gardianin juventin duke e dërguar skaudrën në dhomat e zhveshjes në avantazh të një goli.

Në pjesën e dytë trajneri Allegri ndryshon diçka në skemën e lojës duke inkuadruar në fushë Pjaniç e më pas të riun Kean. Ishte Dybala në minutën e 60 që vendosi baraspeshën nga pika e bardhë e 11-metërshit.

Bardhezinjtë janë më të qartë se Milan dhe rrezikojnë më shumë. I sapo futuri në loje Moise Kean asistohet nga Pjaniç dhe mposht lehtësisht portierin Reina për shifrat 2-1. Rezultati mbetet i pandryshuar deri në fundin e takimit dhe Juventus fiton tre pikët e radhës ndërkohë që Milan vazhdon serinë e rezultateve negative./abcnews.al

piontek.png
G. P.15:48 | 10/03/2019

Polemika të forta pas fitores së Milanit ndaj Kievos në Serinë A. Vendasit protestuan për golin e Piontekut, ndërsa skuadra milaneze është gjithnjë e më pranë kualifikimit për në Champions.

A thua do ta synojë edhe vendin e dytë?

Kur arrin pesë fitore radhazi, padyshim që mund të mendosh për lart, dhe Milani i Xhenaro Gatuzos po e bën diçka të tillë. Suksesi 2-1 në fushën e Kievos, përtej nervave e polemikave, solli tri pikë të tjera në renditje, pra ngjitjen në kuotë e 56 pikëve, duke afruar edhe më shumë kualifikimin për në Champions.

Kur një ekip arrin të triumfojë pa ndërprerje, do të thotë se ka potencialin, përvojën dhe ekuilibrin e duhur për t’ia dalë. Ky Milan ka edhe një “as nën mëngë”, sulmuesin Piontek, që po vazhdon të realizojë. Polaku u barazua me Kristiano Ronaldon dhe Kualiarelën, si shënuesit më të mirë të Serisë A me nga 19 rrjeta, madje ai nuk ka pasur nevojë për asnjë penallti, në një kohë që portugezi i Juventusit ka pesë gola me 11-metërsh.

“La Gazeta delo Sport”: “Djalli” vishet si Pionteku! Gatuzo i përjashtuar rrezikon të humbasë derbin!

“Il Korriere delo Sport”: Piontek dhe merre në shtëpi! Milani shkëputet përsëri, kalon me golat e Bilias dhe polakut!

Ishte goli i Piontekut që solli polemikat.

Protestat e Kievos ishin të forta, me deklaratat e drejtorit sportiv, Romairone që akuzon për gabime të qëllimshme ndaj skuadrës së tij.

“Na lejoni të humbasim në fushë, jo nga arbitrat”, u shpreh ai.

Analizën e vendimeve të arbitrave e bën “La Gazeta delo Sport” që thotë se goli i Piontekut ishte i rregullt sepse nuk ishte në pozicion jashtë loje. Po ashtu, në goditjen e roveshatës në fillim të aksionit, ishte lojtari i Kievos që shkon drejt topit, ndërsa ky i fundit ishte i milanistit. Milani, gjithsesi pati një minus në këtë ndeshje, përjashtimin e Gatuzos, që rrezikon të mos jetë në derbin ndaj Interit./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

TelefonoTE FUNDIT