migen memelli

memelli-1280x720.jpg
G. P.16:00 | 10/12/2018

Laçi është për momentin pa trajner, pasi klubi largoi Migen Memellin. Kandidati për stolin është Besnik Prenga, I cili duhet të prishë kontratën që ka në Kroaci

E drejtoi këtë ekip në Europë, shpreson ta bëjë edhe në Shqipëri. Besnik Prenga është i përzgjedhuri i radhës për të qenë trajner i Laçit, tashmë në Superligë. Kjo, pasi Migen Memelli nuk do të jetë më në stolin e kurbinasve, i larguar nga ekipi pas humbjes me Flamurtarin. Disfata në Vlorë, bashkë me barazimin në fushën e tij me Kamzën, duket se ishin arsye të forta për presidentin Laçi që të ndërpriste marrëdhëniet me ish-sulmuesin e njohur.

Memelli bëhet i treti teknik i laçianëve që nga muaji korrik, pas Prengës dhe pas Artan Mergjyshit, që u largua pak javë më parë. Gjithsesi, Prenga ende nuk është trajner i kurbinasve. Trajneri 49-vjeçar sqaroi vetë për ABC News se mbetet i lidhur me kontratë me Lokomotivën e Zagrebit në Kroaci, por gjithsesi, shtoi se dëshira e tij është të vijë tek Laçi.

Prenga ka shpresë se këto ditë do të ulet në stolin e Laçit. Tekniku i njohur që u shpall kampion i Kroacisë për kategorinë U19, duke drejtuar me sukses Lokomotivën e Zagrebit, ndërsa më pas provoi të vazhdonte karrierën tek të rriturit po në Kroaci. A pati marrëveshje me presidentin Laska për të qenë trajner i Laçit në verë, duke arritur të kalonte edhe një tur në Ligën e Europës, duke eleminuar skuadrën qipriote, Anorthosis të Famagustës./abcnews.al

migen-memelli.jpg
G. P.12:13 | 22/03/2018

Një ngjarje e rëndë trondit futbollin shqiptar. Sulmohet dhe kërcënohet me thikë trajneri i Tiranës U17, Migen Memelli. Agresori ishte prindi i njërit prej lojtarëve të skuadrës, ndërsa u ndalua nga policia.

Një ngjarje e rëndë tronditi “Skënder Halilin”.

Në kompleksin e Klubit të Futbollit të Tiranës, në prani të dhjetëra lojtarëve e prindërve, u godit trajneri i ekipit U17, Migen Memelli.

Ishte një prind, i identifikuar si Abdyl Çejku, i cili u përplas me trajnerin, duke pretenduar se ndaj djalit të tij ishte bërë padrejtësi.

Vetë Memelli u shpreh se u godit me grusht, dhe se prindi nxorri edhe një biçak duke e kërcënuar, e po ashtu ai bëri kallëzim penal pranë policisë.

Tirana U17 po luante një miqësore me Tiranën B, dhe Memelli e nxorri nga loja futbollistin me mbiemër Çejku, duke bërë një zëvendësim.

Vetë trajneri sqaroi më pas se futbollisti i ri, një mesfushor sulmues, ishte trajtuar gjithnjë mirë dhe madje kishte qenë kapiten i ekipit, pra ai nuk i kishte bërë asnjë padrejtësi.

Klubi i Tiranës nxorri një deklaratë zyrtare për shtyp, duke i dalë në krah trajnerit, duke dënuar ashpër agresionin, dhe duke premtuar se do të marrë masa për të mbajtur larg prindërit që cënojnë integritetin e trajnerëve dhe që, njëkohësisht, dëmtojnë fëmijët e tyre.

Policia, ndërkaq, veproi dhe bëri ndalimin e dhunuesit, ndaj të cilit ka një kallëzim nga ana e Memellit, ndërsa pritet të marrë dënimin sipas ligjit.

Burime në klub bëjnë me dijë se Memelli vlerësohet shumë pozitivisht, qoftë si trajner, qoftë në aspektin njerëzor, ndërsa skuadra U17 ka pasur rezultate mjaft të mira nën drejtimin e tij.

Interesant është një diskutim në rrjetet sociale, mes Memellit dhe njërit prej tifozëve të njohur të ekipit, Alban Berishës.

Aty, trajneri vlerësohej që nuk pranonte ndërhyrje, por aktivizonte ata që e meritonin, ndërsa Memelli përgjigjej se miqtë dhe shokët janë të respektuar, por nuk duhet të ndërhyjnë tek puna.

Sulmi ndaj trajnerit kryeqytetas është i dyti që ndodh në futboll në vetëm pak ditë, pasi më parë u sulmua dhe u kërcënua trajneri i ekipit të parë të Vllaznisë, Ernest Gjoka, besohet për të njëjtat motive./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono