michel platini

platini1-1280x780.jpg
Vladimir Prenga14:59 | 06/11/2019

Michel Platini ka kaluar një kalvar me probleme. Akuza të shumta për legjendën franceze, i cili në një intervistë të fundit të dhënë për “Francë Info” tregon se e kanë trajtuar si të ishte Al Capone. Akuzat nuk kanë munguar as për Botërorin e Katarit, në vitin 2022. Platini ka sërish të njëjtin mendim, madje do kishte dashur që të zhvillohej në tre shtete të ndryshme.

“Më bënë të dukem si Al Capone. Unë paraqita një denoncim për komplot kriminal”, thotë Platini, i cili më pas tregon pikëpamjen e tij për zhvillimin e futbollit. “Kam punuar gjithmonë për zhvillimin e futbollit dhe katër vite më parë kisha votuar për Marokun. Hartova Europianin që do të zhvillohet në 13 shtete, për t’i dhënë mundësinë shumë vendeve që ta kenë atë turne dhe më pas të punojnë për stadiumet dhe gjithçka tjetër.

Michel Platini, gjatë intervistës për France Info

Për të njëjtën arsye kam dashur të dërgoj futbollin edhe në botën arabe. Kërkova të quhej Botërori i Gjirit dhe të përfshinte edhe Emiratet e Bashkuara Arabe dhe Bahreinin, si dhe të luhej në dimër, në periudhën mes nëntorit dhe dhjetorit”, ka deklaruar Platini, ish-presidenti i UEFA-s. Nuk mbetet jashtë diskutimit edhe futbolli i klubeve dhe atij ka diçka që nuk i pëlqen.

“Futbolli i sotëm është i bazuar te pasuria. Sot ju blesh më të mirët dhe fiton. Le të marrim PSG-në. Presidenti është nga Katari, drejtori sportiv brazilian, trajneri gjerman dhe ka vetëm një francez në ekip. Quhet PSG sepse është skuadra e Parisit, por mund të kishte çdo lloj emri tjetër. Kur isha president i UEFA-s u përpoqa të krijoj turne ku të gjithë të kishin mundësi për të fituar, por tani është bërë më e vështirë”, është shprehur Platini. /abcnews.al

platini.jpg
ad min12:45 | 19/06/2019

Michel Platini, ish-President i Uefa, është lënë i lirë mbrëmjen e së martës pasi u mor në pyetje për votën e tij pro Katarit si vend organizator për kampionatin botëror të futbollit në vitin 2022. Avokati i ish-futbollistit francez u shpreh se ishte bërë shumë zhurmë për asgjë.

Është lënë i lirë mbrëmjen e së martës Michel Platini, ish futbollisti francez dhe ish-Presidenti i UEFA, i cili një ditë më parë u mor në pyetje nga policia franceze në kuadër të hetimeve për vendimin që Katar të organizojë kampionatin botëror të futbollit në vitin 2022.

Prokuroria franceze, sipas asaj që shkruan Le Monde, po heton për korrupsion, bashkëpunim në krim dhe presion për zgjedhjen e vendit organizator të botërorit 2022, dhe Platini është pyetur për faktin se kishte votuar për Katarin. Avokati i tij Uiliam Burdo, u shpreh se klienti i tij u la i lirë pa asnjë akuzë duke shtuar se ishte bërë shumë zhurmë për asgjë.

Marrja në pyetje, po sipas Le Monde, u përqendrua në një veprim të Platini në vitin 2010 kur drekoi në Elize së bashkë me bashkëshorten e presidentit Sarkozy në atë kohë dhe emirin nga Katari Al Thani.

Takimi mes të treva u organizua një muaj para vendimit për vendin organizator. Në atë drekë mori pjesë dhe Sofi Dion, këshilltare e Sarkozy për sportin, dhe ajo u mor në pyetje dhe u lirua sëbashku me Platini./ABC News Albania 24/7

uefa.jpg
ad min10:36 | 18/06/2019

Arrestohet në Francë ish presidenti i UEFA-s Michel Platini. Ish legjenda e futbollit francez akuzohet për korrupsion në rastin e zgjedhjes së Katarit si vend organizator për kampionatin botëror të futbollit në vitin 2022.

Policia franceze ka arrestuar ish presidentin e UEFA-s Michel Platini. Ai akuzohet për korrupsion në rastin e dhënies së Katarit të drejtën për të organizuar kampionatin botëror të futbollit 2022. Platini u zgjodh president i UEFA-s në vitin 2007 dhe mbajti postin deri në 2015-n. Mediat franceze bëjnë të ditur se ai është arrestuar mëngjesin e të martës.

Legjenda franceze e futbollit u largua nga posti i presidentit të UEFA pas vendimit të komitetit etik. Sipas të dhënave të para nga hetimet Platini akuzohet se ka marrë një shumë të konsiderueshme parash për ti dhënë Katarit të drejtën e organizimit të kampionatit botëror të futbollit në vitin 2022.

Në dhjetor të vitit 2010, Katari mes shumë kritikave u zgjodh si vendi organizator për 2022-shin.

Menjëherë pas këtij vendimi pati shumë akuza për mënyrën e zgjedhjes së vendit organizator, për faktin se Katar është në qendër të kritikave për sa i përket respektimit të të drejtave të njeriut dhe statusit të homoseksualitetit, i cili dënohet me ligj.

Në vitin 2014, Platini pranoi se kishte pasur një takim sekret me zyrtarin Mohamed Bin Hamam, pak para votës së tij për Katarin. Burime pranë ish-presidentit të UEFA-s konfirmuan për britaniken “Telegraf” në atë kohë se Platini ishte takuar me zyrtarë të Katar për një mëngjes pune në një hotel në Zvicër, disa ditë para vendimit kontrovers./ ABC News Albania 24/7

cuna.jpg
ad min15:59 | 15/07/2018

Nëse ish-presidenti francez Nicolas Sarkozy do të jetë në tribunë për të ndjekur Francën në finalen e këtij botërori, ish presidenti i UEFA-s Michel Platini ka vendosur ta ndjekë në shtëpinë e tij me familjen.

Ish-presidenti francez, Nicolas Sarkozy, do të jetë i pranishëm në tribunë në stadiumin Luzhniki të Moskës gjatë finales së Botërorit. Sarkozy ka qenë i pranishëm dhe në ndeshjen e hapjes si dhe në përballjen e Francës me Australinë.

Por ish-numri 10 i kombëtares franceze, Michel Platini ka zgjedhur të përjetojë në shtëpinë e tij emocionet e finales së madhe. Në deklaratën për agjencinë e lajmeve AFP, ai u shpreh se do ta ndiqte ndeshjen Francë-Kroaci me familjen e tij në shtëpinë në juglindje të Francës.

Ish-presidenti i UEFA u pezullua nga FIFA deri në Tetor të 2019-s për dhunim të kodit etik pasi kishte marrë 1.8 milionë euro nga ish-presidenti i Federatës Ndërkombëtare, Sep Blater, në shkëmbim të një konsulence. Por mes tyre nuk ishte firmosur asnjë kontratë./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono