Meteoalb

moti-5-mars.jpg
G. P.21:32 | 05/03/2019

Sipas MeteoAlb: Deri në mesditë do të mbetemin nën dominimin e kthjellimeve dhe vranësirave, më të dukshme paraqiten në Veri-Veriperëndim të vendit. Pasditja  sjell shtim të vranësirave dhe në pjesën tjetër të territorit ku priten reshje të pakta shiu në rajonin verior dhe pjesërisht në qender.

Temperaturat e ajrit rriten sërisht duke luhatur vlerat ekstremale ditore nga  1°C mëngjesi në zonat malore deri në 21 °C mesdita në zonat e ulta dhe bregdet. Era do fryjë mestare në tokë deri e fortë në det  me shpejtësi deri në 40 km/h nga drejtimi jugperëndimor duke krijuar në det dallgëzim mbi 3 ballë./abcnews.al

moti-29-dhjetor.jpg
G. P.14:43 | 29/12/2018

Sipas MeteoAlb, paraditja do të dominohet nga moti i kthjellët dhe i ftohtë në të gjithë territorin. Pasditja dhe nata  do të  dominohen nga kthjellimet dhe kalime vranësirash të lehta nëpër të gjithë vendin, më të dukshme në veri dhe zonat qendrore.

Temperaturat e ajrit do të rriten sërisht në mëngjes dhe mesditë duke luhatur vlerat ekstremale ditore  nga -3°C në 16°C. Era do fryjë e lehtë me shpejtësi 25 km/h nga drejtimi kryesisht  verilindor duke krijuar në det dallgëzim të ulët./abcnews.al

MOTI-TABELA-16-DHJETOR.mpg_snapshot_00.18-1280x720.jpg
G. P.17:38 | 16/12/2018

Sipas MeteoAlb: paraditja do të dominohet nga alternime kthjellimesh dhe vranësira të dendura duke gjenerura reshje të dobëta shiu e dëbore, më të dukshme në zonat malore përgjatë kufirit lindor. Pasditja dhe mbrëmja sjellë përmirësim të kushteve atmosferike, ku kthejellimet dhe vranësirat e lehta do të paraqiten në të gjithë territorin.

Temperaturat e ajrit rriten lehtë në mëngjes, por bien në mesditë duke luhatur vlerat ditore nga -1 në 16°C. Era do fryjë mesatare në tokë deri e fort në det me shpejtësi 45 km/h nga drejtimi veriperëndimor duke krijuar në det dallgëzim 3-4 ballë.

Prezantoi: Fioralba Dizdari

 

MOTI-TABELA-13-DHJETOR.mpg_snapshot_00.17-1280x720.jpg
G. P.22:09 | 13/12/2018

Sipas MeteoAlb 14 dhejtor: Orët e para të ditës paraqiten me vranësira dhe reshje shiu e dëbore në të gjithë territorin, më të dendura në rajonin Jugor – Juglindor. Pasditja dhe mbrëmja vijojnë në kushte të paqëndrueshme atmosferike me vranësira të dendura dhe reshje të dobëta shiu dhe dëbore në zonat malore.

Sipas MeteoAlb 15 dhjetor: Mbetemi nën dominimin e masave ajrore te paqëndrueshme duke ndikuar vranësira dhe shira ne territor, ne zonat malore do të ketë reshje të pakta dëbore. Më të dendura shirat paraqiten në zonat perëndimore. Pjesa e dytë e ditës sjell përmirësim gradual të motit duke rikthyer kthjellimet në vend, përjashtuar ekstremin verior i cili mbetet me reshje të izoluara dëbore./abcnews.al

MOTI-TABELA-8-DHJETOR.mpg_snapshot_00.21-1280x720.jpg
G. P.22:52 | 08/12/2018

Moti – E shtunë, 8 dhjetor 2018

Sipas MeteoAlb: Masat ajrore të ngrohta dhe të lagështa me origjinë oqeanike do të kushtëzojnë mot të ngrohtë dhe të lagësht. Për pasojë vranësirat do të jenë të pranishme në të gjithë vendin deri pas mesdite ku pritet shtim i tyre duke gjeneruar shira, më të dendura në zonat veriore-veriperendimore. Pasditja dhe mbrëmja mbeten me vranësira dhe shira në të gjithë territorin Shqiptar.

E diel, 9 dhjetor 2018

Sipas MeteoAlb: Orët e paradites, do të dominohen nga alternime kthjellimesh dhe vranësirash të shpeshta në të gjithë territorin. Më të dukshme në ekstremet veri dhe Jug të Shqipërisë duke rrezikuar shira të izoluar. Pasditja dhe mbrëmja
mbeten në ndikimin e motit të kthjellët dhe vranësira të herë pas herëshme në
të gjithë vendin./abcnews.al

MOTI-TABELA-25-NENTOR.mpg_snapshot_00.18-1280x720.jpg
G. P.22:02 | 25/11/2018

Moti – E diel, 25 nëntor 2018
Sipas MeteoAlb, pjesa e parë e ditës vijon me vranësira në të gjithë territorin duke gjeneruar shira të dobët në zonat veriore dhe zonat Qendrore. Ndërsa pasditja dhe mbrëmja sjellin një tjetër sistem të dendur vranësirash, të cilat do të gjenerojnë shira me intesitet mesatar dhe të ulët në ultësirën perëndimore, por reshje të pakta dëbore do të ketë në zonat e larta malore.

Moti – E hënë, 26 nëntor 2018
Sipas MeteoAlb, vranësirat dhe shirat mbeten prezente në të gjithë vendin më të dendura në veri dhe zonat Qendrore të shqipërisë, por reshje të pakta dëbore do të ketë në zonat malore, kryesisht në verilindje. Parashikohet që pasditja të sjell paus të shirave dhe dëborës për tu rikthyer sërisht në orët e vona të natës./abcnews.al

 

OK-MOTI-TABELA-21-NENTOR.mpg_snapshot_00.23-1280x720.jpg
G. P.20:44 | 21/11/2018

Moti – E mërkurë, 21 nëntor 2018
Sipas MeteoAlb, mbetemi në ndikimin e masave ajrore të paqëndrueshme në të gjithë vendin duke bërë që vranësirat dhe shirat të jenë prezent, herë pas here do të ketë rrebeshe. Pasditja dhe nata sjellin dobësim gradual të reshjeve të shiut në të gjithë territorin e vendit.

Moti – E enjte, 22 nëntor 2018
Sipas MeteoAlb, kushtet atmosferike të paqëndrueshme do të mbeten prezente në vendin tonë, ku pjesa e parë e ditës dominohet nga kthjellimet dhe vranësirat më të dendura në zonat veriore dhe qendër duke rrezikuar shira të përkohshëm dhe reshje dëbore në zonat malore. Pasditja dhe mbrëmja vijojnë me kthjellime dhe vranësira të dendura në të gjithë territorin./abcnews.al

MOTI-TABELA-19-NENTOR.mpg_snapshot_00.18-1280x720.jpg
G. P.22:45 | 19/11/2018

Moti – E hënë, 19 nëntor 2018
Sipas MeteoAlb, vijon moti i paqëndrueshem në të gjithë territorin si pasojë e ndikimit të një qëndre të presionit të ulët duke bërë që vranësirat të jenë dominante deri në mesditës, ku pritet shtim i tyre duke gjeneruar shira në bregdet dhe zonat e ulëta, ndërsa reshje dëbore do të bien në zonat malore verilindore – juglindore. Pasditja dhe mbrëmja mbeten në ndikimin e reshjeve të shiut dhe dëbores ku lokalisht do të jenë intensive.

Moti – E martë, 20 nëntor 2018
Sipas MeteoAlb, vranësirat dhe shirat mbeten prezente në të gjithë vendin më të dendura në veri dhe zonat juglindore të Shqiperisë, por reshje dëbore do të ketë në zonat malore, kryesisht në verilindje të territorit. Parashikohet që edhe pasditja të mbetet në ndikimin e vranësirave dhe shirave me intensitet mesatar dhe lokalisht te lartë në zonat veriperendimore, ndersa reshje dëbore në zonat verilindore./abcnews.al

 

MOTI-TABELAT-18-19-NENTOR.mpg_snapshot_00.22-1280x720.jpg
ent ela21:44 | 18/11/2018

Sipas MeteoAlb, zhvilimi i një qëndre të presionit të ulët atmosferik në brigjet e Italisë sjell mot të paqëndueshëm ne vendin tone ku vranësirat do të jenë prezente në të gjithë territorin, më të dukshme në zonat jugore dhe pjesërish në qendër duke rrezikuar shira të izoluar. Në zonat juglindore do të ketë flokë dëbore. Pasditja dhe mbrëmja vijojne në të njëjtat kushte të paqëndrueshme atmosferike.

E hënë, 19 nëntor 2018
Sipas MeteoAlb, moti i paqëndrueshme vijon në vendin tonë duke bërë që vranësirat të jenë dominante deri në orët e mesditës ku pritet shtim i tyre duke gjeneruar shira në bregdet dhe zonat e ulëta, ndërsa reshje dëbore do të bien në zonat malore verilindore – juglindore. Po ashtu, pasditja dhe mbremja mbeten në ndikimin e vranësirave dhe reshjeve të shiut dhe dëbores në pjesën më të madhe të vendit./abcnews.al

 

MOTI-TABELA-17-NENTOR.mpg_snapshot_00.18-1280x720.jpg
G. P.21:13 | 17/11/2018

Sipas MeteoAlb gjatë paradites, vendi ynë mbetet në ndikimin e kthjellimeve dhe vranësirave të shpeshta, ndërsa pasditja sjell shtim të vranësirave kryesisht në rajonin verilindor – juglindor duke rrezikuar reshje të dobëta shiu e dëbore. Gjatë natës pritet shtrirje e vranësirave të dendura në të gjithë territorin./abcnews.al

 


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono