mesazhe

donaldi.jpg
G. P.13:40 | 10/09/2019

Tashmë ekziston një tregues, i cili do të masë pasojat e mesazheve në Twitter të presidentit amerikan Trump, në bursa. Treguesi i cili ka marrë emrin e një termi të përdorur nga vetë kreu i Shtëpisë së Bardhë, u krijua nga kolosi bankar, “JP Morgan”.

Quhet “Volfefe Index” dhe është krijuesi i krijuar posaçërisht nga kolosi bankar “JP Morgan” për të vlerësuar impaktin që shkaktojnë mesazhet në Twitter të presidentit amerikan Donald Trump në bursa.

Emri është marrë nga termi i çuditshëm i përdorur nga vetë kreu i Shtëpisë së Bardhë pak kohë më parë. Sipas analistëve, që kur është në Shtëpinë e Bardhë, Trump ka postuar 10 mijë mesazhe për politikën monetare dhe për argumentet, të cilat kanë pasoja të drejtpërdrejta në lëvizjet e tregut.

Treguesi sipas CNBC, merr si pikë referimi lëkundjet e bondeve amerikane në një periudhë 2 dhe 5-vjeçare. Nga kjo gjë u zbulua se vetëm 146 mesazhe në Tëitter të presidentit amerikan arritën të lëviznin tregun./ABC News Albania 24/7

auto_rip21565967993.jpg
Sej rie18:45 | 16/08/2019

Pas vdekjes së parakohshme të gazetarit dhe publicistit Fatos Baxhaku ka reaguar presidenti Ilir Meta. Në rrjetet sociale, Meta e cilëson si një nga pionierët e shtypit të pavarur të fillim viteve ’90.  Kreu i shtetit e përshkruan Baxhakun si një profesionist, i cili nuk bëri kurrë kompromis në dëm të përmbushjes së misionit, që iu dedikua me pasion dhe përkushtim.

Edhe Kryeministri Rama ka reaguar ku shkruan se Fatos Baxhaku, ishte njeri i mirë i librave e i gazetarisë së sojit më të mirë.

Ndërsa kreu demokrat Lulzim Basha, duke shprehur ngushëllimet për këtë humbje të madhe, shkruan se Baxhaku i përket asaj plejade gazetarësh që kontribuuan më së shumti që të mos e linin gazetarinë të humbte thelbin e vet e të bëhej nga mbrojtëse e interesit publik, në zgjatim të interesit okult.

basha-7-1280x678.jpg
G. P.17:11 | 10/05/2019

Nga Kamza dhe Kavaja, Lulzim Basha, ftoi qytetarët të marrin pjesë në protestën e organizuar nga opozita të shtunën. Ndërkohë, kryetari i Partisë Demokratike u shpreh se ndërkombëtarët janë të qartë në mesazhet e tyre se, zgjedhjet pa opozitën janë të paligjshme dhe nuk do të pranohen.

Kryetari i Partisë Demokratike nuk ka dyshime që vendi do të shkojë në zgjedhje të parakohshme. 12 javë nga nisja e betejës opozitare u shpreh Lulzim Basha në Kamzë gjysma e punës është kryer.

Mesazhet e ndërkombëtarëve sipas Bashës janë të qarta. Ndërkohë kryetari i Partisë Demokratike paralajmëroi se asnjë akt i dalë nga parlamenti pas djegies së mandateve nga opozita nuk do të njihet.

Akuza shefi i selisë blu adresoi dhe në drejtim të ministres së Arsimit, Sportit dhe Rinisë, Besa Shahini.

Nga Kamza, kryetari i Partisë Demokratike ftoi qytetarët të marrin pjesë në protestën e të shtunës në Tiranë, ndërsa u shpreh se do t’i jepet goditja finale tiranisë së krimit. Mesazh të cilin Lulzim Basha e përsëriti dhe më pas në takimin me banorët e Kavajës.

Lulzim Basha thotë se kjo nuk është një betejë për rrotacion politik, por për transformimin e thellë të vendit. Me zgjedhje të lira do të ndërtojmë Evropën në vendin tonë tha Basha e do të ndalim eksodin drejt saj./ABC News Albania 24/7

basha-4-1280x712.jpg
G. P.17:18 | 09/05/2019

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, u bëri thirrje qytetarëve gjirokastritë që t’u bashkohen prostestës së madhe që do të mbahet me 11 Maj përpara Kryeministrisë. Në Ditën e Evropës, Basha theksoi se këto vite tranzivcioni kanë qenë të vështira dhe plot sakrifica.

“30 vite tranzicion kanë qenë një udhëtim  plot sakrifica drejt Evropës. Edhe ju Gjirokastritët keni qenë dëshmitarë të emigracionit drejt Greqisë. Kush s’e di se emigracionin dhjetëra të rinj e paguan edhe me jetë. Kush nuk e di rrugëtimin tonë plot sakrifica që është shkruar në memorien e nënave dhe baballarëve të Shqipërisë, e në veçanti të Gjirokastrës. 30 vite për të shkuar në Evropë, por edhe hapa për ta sjellë Evropën këtu. Nuk është rastësi se këto hapa janë marrë nga demokratët shqiptarë, nga PD, që nga anëtarësimi në KE, nënshkrimi i MSA, marrja e ftesës për në NATO, anëtarësimi në NATO, heqja e vizave dhe marrja e statusit për vendin kandidat.  Sot edhe njëherë po na thërret në skenë, në skenën e vendimit të madh politik, po na thërret vokacioni perëndimor, ndaj thirrja ime e parë ndaj aktivistëve tanë dhe ndaj qytetarëve tanë, shqiptarë e minoritarë: bashkohuni me 11 maj për Shqipërinë si e gjithë Evropa”, tha Basha.

Më tej, kryedemokrati Basha deklaroi se qeveria ka marrë një mesazh nga Berlini dhe ai është që pa u futur në burg politikanët që vodhën zgjedhjet e 2017-s nuk do të hapen negociatat.

“Në këtë Ditë të Europës, mesazhet kanë ardhur të qarta dhe të prera për qeverinë e Edi Ramës, mesazhe të qarta nga Berlini se pa u hetuar dhe pa shkuar në burg, pa u dënuar politikanët që vodhën zgjedhjet e 2017-s, Shqipërisë nuk do i hapen negociatat. Kjo është e vërteta dhe jo pallavrat e Edi Ramës, jo propaganda e tij. Kjo është e vërteta e zeza mbi të bardhë, drejtpërdrejt nga Berlini sot. Pa u ndëshkuar ato që vodhën zgjedhjet e vitit 2017 nuk mund të ketë çelje negociatash.  Se po nuk u ndëshkuan vjedhësit e votave si mund të kemi një palë të tjetra zgjedhjesh. Beteja dhe zotimi ynë i parë është transformimi politik i vendit sipas standardeve evropiane. Ne demokratët jemi të qartë dhe të vendosur. Unë e di si shkohet në Europë. Shkohet me zgjedhje të lira, me ndarje të pushteteve, ku parlamenti kontrollon qeverinë dhe jo e kundërta”, tha Basha./abcnews.al

Screenshot_26-3-469x360.jpg
Sej rie15:04 | 06/05/2019

Lajmi për ndarjen nga jetë të efektives Zarife Hasanaj, ka shkaktuar dhimbje të thellë tek familjarët, të afërmit miqtë dhe shokët. Reagimet e tyre në rrjetet sociale janë mjaft prekëse.

32-vjeçarja humbi jetën pas shpërthimit të një mine në Letoni. “Në këtë botë nuk ka njerëz perfekt, por ti ishe”, të tillë e përshkruajnë miqtë Zarifen, e cila mesa duket ka lënë një boshllëk të madh në shoqërinë e saj./abcnews.al

gg-1280x704.jpg
ent ela15:40 | 08/03/2019

Edhe gratë po ndërtojnë karrierën e tyre në sektorin ushtarak i cili është dominuar gjithnjë nga meshkujt.  4 gra dhe vajza na përcjellin përvojën e tyre në mbrojtjen e shtetit shqiptar duke vërtetuar se jemi të barabartë.

Ministrja e Mbrojtjes gjithnjë është dominuar nga burrat, por  gratë kanë vërtetuar se ato mund të jenë po aq të afta.

“Të shërbesh me uniformë për mua nuk ka qenë e vështirë”, thotë njëra nga ushtaraket.

Tanimë, 110 vite pas themelimit të shoqatës së parë të grave shqiptare, ato po dominojnë. Ministria e Mbrojtjes, ka publikuar histori suksesi të disa vajzave për këtë 8 mars.

“Mendoj që gratë janë po aq të forta që të përballojnë jetën familjare dhe karrierën e tyre. Dikur, vetëm një burrneshë trajtohej në nivel të barabartë, por historia po rrjedh ndryshe”, thotë një tjetër.

Ndërsa ushtarakja tjetër shprehet se : “Kur isha në mision nuk e kam patur të vështirë, kam patur mbështetjen e familjes”.

20% e studentëve ushtarakë shqiptar janë vajza.  Ato nuk e ndjejnë veten më të dobëta se burrat dhe këtë e vërtetojnë me punën e tyre./abcnews.al

sss-1280x737.jpg
G. P.19:03 | 19/02/2019

Teatri i kukullave këtë fundjavë sjell premierë shfaqjen “Delja e detit”. Pjesa shkruar nga Nelson Mulla përtej argëtimit përcjell mesazhe për mbrojtjen e natyrës dhe ambientit.

Ndotja e ambientit, stili i të jetuarit dhe të ushqyerit janë disa prej mesazheve që përcjell premiera e re e Teatrit të Kukullave shkruar nga Nelson Mullai. Për herë të parë në këtë shfaqje vijnë të kombinuar tre zhanre, kukulla, aktrimi dhe videoprojeksion në 3D.

Personazhi kryesor “Delja” vjen e jetësuar nga mjeshtra e kukullës Jorida Meta, e cila tregon se kjo dele është pak e rëndë, por e veçante dhe shënon risi në lojën me kukull. Pjesa është menduar të vijë sa më atraktive për fëmijët shpjegon Mullai. “Delja e detit” vjen premierë në skenën e Teatrit të Kukullave këtë fundjavë./abcnews.al

ekspozite-1280x634.jpg
ent ela16:29 | 12/02/2019

75  vajza nga 5 vende të rajonit janë bërë bashkë në ekspozitën “Fuqia e vajzave të Ballkanit”. Me gjuhën e fotografisë ato dokumentojnë jetën, ëndrrat dhe perspektivat e tyre, ndërsa vendet e tyre përpiqen të bëhen pjesë e Bashkimit Evropian. Mesazhi kryesor i tyre është kundër shtypjes së femrës në rajon.

Të vëzhgosh jetën teksa po e jeton atë, është paksa e vështirë. Por 75 femra nga 5 vendet te Ballkanit  si Shqipëria , Kosova, Mali i Zi, Maqedonia dhe Serbia, janë përpjekur të dokumentojnë fytyrën e femrës përmes , ëndërrva, pikëpamjeve dhe shqetësimeve në ekspozitën fotografike “Fuqia e vajzave të Ballkanit”.

Barazia gjinore në Shkup si edhe në vende të tjera të bllkanit është ende e largët, edhe pse ka përmirësime sipas fotografes Arbnora Mehmeti e cila është bërë pjesë e ekspozitës . “Shtypja dhe dhuna ndaj grave dhe vajzave është prezente në rajon ndaj edhe ne sëbashku i themi stop”, shprehet Mehmeti./abcnews.al

whatsapp.jpg
G. P.23:19 | 28/01/2019

“Delete for everyone” i gëzoi përdoruesit e WhatsApp, por kjo vetëm për pak. Është zbuluar së fundmi se mesazhet që fshihen nuk zhduken përgjithmonë. Ato dalin sërish dhe ka disa mënyra shumë të lehta për ta bërë këtë.

Opsioni “Delete for everyone” u krijua vitin e kaluar dhe është i përdorshëm në Android, iOS dhe celularët Windows. Qëllimi kryesor është fshirja e mesazheve, të cilat në raste të ndryshme mund të jenë të siletshme për gjithkënd.

Megjithatë, mesazhi ruhet në celular dhe mund të ripublikohet sërish pas fshirjes duke përdorur opsionin “backup” të WhatsApp. Ky opsion rivendos të gjitha mesazhet tuaja çdo mëngjes, megjithëse këtë mund ta bëjë edhe njëherë në javë apo në muaj, mjafton ta vendosni ju.

Për të lexuar mesazhet e fshira, ç’instaloni aplikacionin WhatsApp dhe instalojeni sërish. Kur të logoheni sërish do t’iu dalë një opsion për të rivendosur të gjitha bisedat nëpërmjet “backup”-it.

Vetëm zgjidhni opsionin e rivendosjes dhe do iu dalin sërish të njëjtat biseda, duke përfshirë edhe mesazhet e fshira, të cilat shfaqen sikur nuk janë zhdukur asnjëherë. Edhe nëse nuk përdorni këtë opsion, mund të gjeni aplikacione të ndryshme, të cilat japin mundësinë që të zbulojnë mesazhet e fshira./abcnews.al

SINKRON-RAMA-PER-BASTET.mpg_snapshot_00.05-1280x707.jpg
G. P.13:41 | 18/10/2018

Kryeministri Rama përsëriti në parlament se pikat e basteve dhe kazinotë do të mbyllen pas 1 janarit. Kreu i qeverisë foli edhe për sulme të orkestruara, sipas tij, nga burgu 313, që u dërgohen disa deputetëve të Komisionit të Ekonomisë kundër mbylljes së këtyre aktiviteteve të lojrave të fatit.

Edi Rama: “Jam shumë i keqardhur që një pjesë e deputetëve dhe posaçërisht deputetët e Komisionit të Financave dhe të Ekonomisë, janë kthyer në shënjestër të një sulmi vulgar mesazhesh të orkestruara nga burgu 313. Ka propozime të ndryshme edhe për sa i përket idesë së një monopoli dhtetëror të lojërave të fatit, të basteve sportive, por që sot po ua them unë personalisht, jam kundër. Megjithatë janë të gjitha të hapura për diskutim, ama me 1 janar të vitit të ardhshëm ne do ta sanksionojmë këtu në këtë parlament, nuk ka më asnjë lloj basti, nuk ka më asnjë lloj kazinoje elektronike në asnjë zonë të banuar. Ka dhe një temë tjetër, apo një aspekt tjetër që është e rëndësishme të theksohet, sepse janë bërë spekulime edhe me çështjen e kazinove elektronike ehde me spostimin me demek në periferi. Nuk ka asnjë spostim në periferi. Kazinotë do të jenë të mundura vetëm për hotelet dhe rezortet me pesë yje në zonat e definuara me vendim të qeverisë dhe të të gjitha autoriteteve përkatëse të planifikimit të territorit si zona turistike. Asnjë lëshim në asnjë hapësirë tjetër. Është fatkeqësi, por është realitet që ata që sot mungojnë këtu janë në krahun e atyre që po luftojnë online dhe që po agresojnë një pjesë të deputetëve të kësaj shumice me mesazhe. Personalisht lideri legjendar i PD, ka marrë anën e basteve duke e vënë tabelën e tij të fletërrufeve digjitale në dispozicion të shpifësve dhe në dispozicion të të gjithë kësaj fushate shpifjesh që organizohet nga krimi i organizuar që financon një pjesë të madhe të kësaj veprimtarie.”/abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono