mesazh

meta-5.jpg
nev ila09:29 | 12/08/2019

Presidenti i republikës, Ilir Meta e ka nisur ditën me një shënim në rrjetet sociale duke përsëritur apelin e fortë për palët politike në vend. Meta u ka kujtuar palëve politike se ka kaluar 1 vit, që nga koha kur u bën të njohura konkluzionet e Këshillit për Çështjet e Përgjithshme, mbi negociatat e anëtarësimit të Shqipërisë me Bashkimin Europian.

Sipas presidentit, jo vetëm që u shpërdorua një vit pa bashkëpunim, përqëndrim e përgjegjësi, por gjithçka u përkeqësua vetëm në interes të luftës për pushtet.

Meta thekson se “duhet shfrytëzuar urgjent gatishmëria e drejtuesve të OSBE-së për të ndihmuar në tejkalimin e kësaj krize duke e pranuar këtë gatishmëri tani, me qëllim që jo vetëm të realizohen zgjedhjet vendore në 13 tetor 2019, por edhe të arrihet marrëveshja për refomën zgjedhore sa më parë, në mënyrë që vendi ynë të ketë mundësi të çelë negociatat në 18 tetor 2019”.

Të dashur miq! 
Po ju rikujtoj qëndrimin tim publik në 27 qershor 2018, një ditë pasi ishin bërë të njohura konkluzionet e Këshillit për Çështjet e Përgjithshme mbi negociatat e anëtarësimit të Shqipërisë me Bashkimin Europian!

Jo vetëm që u shpërdorua një vit pa bashkëpunim, përqëndrim e përgjegjësi, por gjithçka u përkeqësua vetëm në interes të luftës për pushtet.

Ndërkohë kanë kaluar më shumë se dy muaj nga dita kur u dhashë mundësi të dy palëve për të realizuar zgjedhje vendore gjithëpërfshirëse.

Ende kemi mundësi t’i shfrytëzojmë këto ditë, për të realizuar zgjedhje në 13 tetor 2019, si një detyrim, jo vetëm ligjor, por edhe si domosdoshmëri për të mos i mbajtur zero shanset që Shqipëria t’i çelë negociatat për anëtarësim me BE në 18 tetor 2019.

Askush të mos lodhet të gjejë justifikime dhe alibi nëse nuk reflekton. Çdo gjë mund të lobohet në BE, por jo injorimi i kritereve të Kopenhagenit. Zgjedhjet e lira e të ndershme janë pjesë e tyre dhe të paevitueshme.

Ndaj duhet shfrytëzuar urgjent gatishmëria e drejtuesve të OSBE-së për të ndihmuar në tejkalimin e kësaj krize duke e pranuar këtë gatishmëri tani, me qëllim që jo vetëm të realizohen zgjedhjet vendore në 13 tetor 2019, por edhe të arrihet marrëveshja për refomën zgjedhore sa më parë, në mënyrë që vendi ynë të ketë mundësi të çelë negociatat në 18 tetor 2019.🇦🇱🇪🇺

– 27 qershor 2018 – 
Ashtu siç kaloi një ditë, do kalojë dhe një vit

Konkluzionet e djeshme të Këshillit për Çështjet e Përgjithshme mbi negociatat e anëtarësimit të Shqipërisë me Bashkimin Evropian duhen mirëpritur me realizëm dhe përgjegjshmëri.

Ne të gjithë duhet ta vlerësojmë dhe çmojmë vullnetin pozitiv me të cilin si Komisioni Evropian ashtu edhe të gjitha vendet anëtare, e mirëpresin procesin e integrimit të Shqipërisë dhe gjithë rajonit në BE.

Kjo qasje duhet të na nxisë për një lexim të drejtë dhe realist të sfidave serioze që kemi përpara, veçanërisht në fushën e sundimit të ligjit.

Një vit kalon shpejt, ashtu si nga dje kaloi një ditë.

Provimi ynë i qershorit të ardhshëm do të jetë shumë i vështirë e kërkues pasi edhe vetë Bashkimi Europian do të ketë provimin e tij zgjedhor në të njëjtën kohë.

Ndaj, i ftoj të gjithë për përqendrim, përgjegjësi dhe bashkëpunim“, shkruan Presidenti./abcnews.al

putin-putin.jpg
nev ila18:04 | 05/08/2019

Pak ditë pas tërheqjes zyrtare të Amerikës nga traktati bërthamor i Luftës së Ftohtë, mes Rusisë dhe Shteteve të Bashkuara kanë filluar fërkimet. Presidenti rus Putin ka paralajmëruar se Moska është gati të zhvillojë raketa të reja nëse Uashingtoni ndërmerr një hap të tillë.

Presidenti rus Vladimir Putin paralajmëroi të hënën se Moska do të detyrohet të prodhojë raketa të reja bërthamore nëse Shtetet e Bashkuara e bëjnë një gjë të tillë. Bëhet fjalë për raketat me rreze të mesme veprimi dhe me bazë tokësore, që ndaloheshin në kuadër të traktatit të Luftës së Ftohtë, nga i cili Amerika u tërhoq të premten e kaluar.

Pas mbledhjes së këshillit të tij të sigurisë, Putin urdhëroi ministritë e Mbrojtjes dhe të Jashtme, si dhe shërbimin sekret SVR që të monitorojnë nga afër lëvizjet e palës amerikane në këtë aspekt.

“Dhe nëse Rusia merr informacion të besueshëm që Shtetet e Bashkuara kanë përfunduar së zhvilluari këto lloj sistemesh raketore, atëherë ajo nuk do të ketë rrugë tjetër veçse të angazhohet në një përpjekje analoge”, deklaroi Putin.

Shtetet e Bashkuara e braktisën traktatin me argumentin se Moska e kishte shkelur atë dhe kishte vendosur të paktën një model raketash të ndaluara në gjendje gatishmërie, akuzë kjo që është hedhur poshtë nga Kremlinit.

Në vijim të fjalimit të tij, Putin tha se është e domosdoshme që Shtetet e Bashkuara dhe Rusia të rifillojnë bisedimet për kontrollin e armëve, në mënyrë për të parandaluar atë që e quajti një “garë të shfrenuar armatimi”.

“Në mënyrë që të shmanget kaosi, ne duhet sa më parë të peshojmë pasojat e rrezikshme të tij dhe të nisim një dialog serioz, të çliruar nga çdo ambiguitet”, shtoi Putin./ABC News Albania 24/7

meta.jpg
nev ila09:45 | 31/07/2019

Presidenti Ilir Meta ka nisur ditën e sotme me një mesazh për politikën shqiptare, duke theksuar se Shqipëria ka nevojë për zgjidhje tani, pasi në Shtator do të jetë shumë vonë.

Shqipëria është tejet e lodhur me marrëveshjet e vonuara, shkruan presidenti duke theksuar se kjo ka ardhur si rezultat i politikanëve të papërgjegjshëm e të llastuar, të cilët kanë minuar stabilitetin e Shqipërisë.

Meta thekson se Shqipëria ka nevojë për zgjidhje tani pasi në shtator do të jetë tepër vonë.
Të mos kalojmë në KundërKohë!

Ky është pikërisht momenti kur koha nuk punon më për ty dhe ti fillon e gënjen veten se do gjesh një rrugë justifikimi për dështimin tënd të sigurt.
U ndodh shpesh fëmijëve kur kanë përpara provimin e një lënde që nuk i tërheq fare. Nuk e zënë me dorë librin për një kohë të gjatë dhe vazhdojnë e luajnë duke gënjyer veten se kanë ende kohë para provimit.
Por vjen një moment, kur koha nuk punon më për ty dhe kalon në KundërKohë.

Atëherë fillon e mendon si të justifikosh dështimin tënd në provimin që ti s’mësove kur duhej. 
Kuptohet, zakonisht prindërve u thuhet se fajin e kishte Zysha, se ishte e keqe dhe e padrejtë.
Por fëmijëve u falen sjellje të tilla dhe ato u kthehen në mësim për të ardhmen.

Ndërsa politikanëve jo!

Për më tepër të një vendi që ka shpërdoruar kaq shumë kohë dhe mundësi në tre dekadat e fundit. Të një vendi që në vitet 2000, 2001 ishte gati me të njëjtin ritëm integrues si Kroacia dhe shumë para Serbisë e Malit të Zi. 
Se ku ështē Kroacia, dihet prej vitesh, por edhe Serbia dhe Mali i Zi gjithashtu. Po kështu edhe sakrifikimi i çeljes së negociatave për Maqedoninë e Veriut nuk mund të jetë, as zgjidhje, dhe as shpëtimi i fytyrës tonë që nuk duam t’i plotësojmë detyrimet që i dinë të gjithë.

Populli ynë nuk e meriton të mbetet i fundit në rajon, për shkak të liderëve të tij të llastuar!

Kemi dhe fare pak kohë për të mos kaluar në KundërKohë!

Nuk na mjaftoi që ishim në KundërKohë me gjithë qytetërimin Perëndimor për 45 vite?

Duhet hequr dorë urgjentisht nga kokëfortësia për të ecur në dy rrugë përjashtuese, jodemokratike dhe joeuropiane, që s’kanë pikë takimi, jo vetëm me njëra-tjetrën, por që të dyja e nxjerrin vendin për një kohë të pacaktuar nga rruga europiane e sigurt dhe e dëshiruar nga të gjithë shqiptarët.

Duhet Lidership dhe Lidershipi jep zgjidhje në interes të të gjithë vendit!

Në mënyrë që 18 tetori të jetë një ditë e gëzueshme për mbarë shqiptarët dhe rikthimi, jo vetëm të shpresës e sigurisë për të ardhmen, por në radhë të parë të të rinjve tanë.

Shqipëria ka nevojë për zgjidhje! 
Tani! 
Në shtator do jetë shumë vonë!

Aq më tepër pas 18 tetorit të sakrifikuar për mungesë përgjegjësie ndaj vendit.

Shqipëria është lodhur me marrëveshje tejet të vonuara, që sakrifikojnë të ardhmen e saj, për të shpëtuar karrierat e politikanëve të papërgjegjshëm, në emër të gjoja stabilitetit që ata e minojnë çdo ditë me sjelljet dhe mosveprimet e tyre.

SHQIPËRIA E PARA!🇦🇱
Me vepra, jo fjalime!”, shkruan presidenti Meta./abcnews.al

67088548_1272105472913864_8495705260088623104_n.jpg
Sej rie12:20 | 23/07/2019

Ish-kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj ndodhet në Hagë, ku do të merret në pyetje në Dhomat e Posaçme. Haradinaj pritet të merret sot në pyetje, ndërsa në një portim në “Facebook”,  ka dhënë një mesazh ku shprehet këmbëngulës se taksa ndaj Serbisë nuk duhet të hiqet pa njohjen e Kosovës si shtet.

Postimi i plotë i Haradinajt:

Luftëtarët e lirisë gjithmonë ishin të rreshtuar me të drejtën!

Sot, si Ramush Haradinaj, qytetar i Republikës së Kosovës, i përgjigjem ftesës për intervistim nga Dhomat e Posaçme në Hagë. Tërësisht në të drejtën e Kosovës, i palëkundur për vendimet e mia jetësore dhe i patrazuar e ballëlartë.

Kosova ka ecur përpara në rrugëtimin euro-atlantik dhe është më e fortë se kurrë, në rreshtin e paqes dhe miqësi të përhershme me ShBA-në. Kosova është e gatshme të dialogojë me Serbinë deri në arritjen e një marrëveshjeje finale ligjërisht obliguese, përfshi njohjen reciproke në kufijtë ekzistues. Por, tregun e japim vetëm për njohje.

Me nder kam mbrojtur të drejtën tonë, dje, sot dhe do ta mbrojë gjithmonë!

Ilir-Meta.jpg
nev ila10:56 | 17/07/2019

Kreu i shtetit Ilir Meta në një reagim publik në rrjetet sociale, shkruan se në 13 tetor duhet të zhvillohen zgjedhjet vendore dhe qëndrore, përfshi ato për Presidentin, pasi në 19 tetor do të jetë shumë vonë.

“KOHA QË TË MOS MBETEMI EDHE NË VJESHTË!

Të dashur qytetarë,
30 qershori iku si një datë e përbashkët vetëm kalendarike. Përpara kemi një datë tepër të rëndësishme, për ne dhe të ardhmen e vendit tonë, 17-18 tetor 2019, kur Këshilli i Bashkimit Europian🇪🇺 do të marrë një vendim për çeljen ose jo të negociatave me Shqipërinë🇦🇱.
Ndaj nuk mund të vazhdohet më të ecet në dy rrugë të kundërta, që nuk takohen me njëra-tjetrën: në një anë atë të kapjes së çdo institucioni, çdo zyre dhe çdo vendi pune, dhe atë të delegjitimimit të çdo institucioni nga ana tjetër.
Të dy palët duhet t’u krijojnë mundësinë të gjithë qytetarëve shqiptarë, që në mënyrë të qetë, civile dhe demokratike të shprehin sovranitetin e tyre për të gjitha institucionet, vendore dhe qendrore, përfshi dhe Presidentin nga populli, në 13 tetor.

KOHA ËSHTË TANI!

Në 19 tetor do të jetë shumë vonë!“, shkruan presidenti Meta./abcnews.al

66493302_2364572590255667_4726132371286392832_n.jpeg
Sej rie17:00 | 08/07/2019

Presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta ka zhvilluar një bisedë telefonike me Kyriakos Mitsotakis, Kryeministrin e ri të Greqisë. Meta thotë se i ka uruar suksese Mitsotakisit dhe se shpreson që marrëdhëniet midis dy shteteve do të fuqizohen edhe më shumë.

“Kënaqësi t’i uroja sot gjatë një bisede telefonike, shumë suksese, kryeministrit të ri të Greqisë, z.Kyriakos Mitsotakis. Shpresëplotë se marrëdhëniet mes dy shteteve tona do të fuqizohen akoma më shumë në interes të dy popujve tanë. Progresi i Greqisë është shumë i rëndësishëm për të gjithë shqiptarët që jetojnë atje dhe për të ardhmen e përbashkët europiane”, shprehet Meta.

Kyriakos Mitsotakis u shpall dje fitues i zgjedhjeve parlamentare në Greqi dhe do të zëvendësojë Aleksis Tsipras në drejtimin e shtetit fqinj./abcnews.al

lulzim-basha-7.jpg
nev ila10:46 | 05/07/2019

Përmes një statusi në rrjetet sociale, Kreu i Partisë Demokratike iu bën thirrje shqiptarëve që të marrin pjesë në protestën e 8 korrikut, diten e hënë. Lulzim Basha ka publikuar në rrjetet sociale spotin e protestës, ndërsa thekson se në 30 qershor 85% e shqiptarëve refuzuan dhunimin e Kushtetutës.

“Me 30 qershor 85% e shqiptarëve refuzuan dhunimin e Kushtetutës. 85% e shqiptarëve refuzuan farsën e votimeve moniste, 85% e shqiptarëve refuzuan politikën e bërë njësh me krimin. 85% e shqiptarëve refuzuan politikat e varfërisë dhe mjerimit. 85% e shqiptarëve refuzuan vjedhjen me ligj, me PPP, me koncesione dhe oligarkë. 85% e shqiptarëve refuzuan Edi Ramën! 
Të hënën #8korrik në ora 20:00 bashkohemi të gjithë në Tiranë kundër diktaturës, bashkohemi në mbrojtje të lirisë dhe pluralizmit, bashkohemi për familjet dhe fëmijët tuaj, për #ShqipëriaSiEuropa!
Asnjë hap pas! #RamaIk”, shkruan Basha./abcnews.al

iliri-1280x607.jpg
nev ila11:28 | 02/07/2019

Kreu i Shtetit Ilir Meta ka folur me tone të forta sot në konferencën për shtyp, duke dhënë mesazhe direkte për kryeministrin Edi Rama, madje edhe George Sorosin.

Duke i kujtuar se tashmë mesazhi për kryeministrin është “Edi thellohu”, ai ka folur hapur duke deklaruar se ai nuk është i rracës së Gruevskit, por i Avni Rustemit.

“Unë dhe shqiptarët do ta mbrojnë vendin nga ata miliarderë që u duket Shqipëria një mizë lisi që mund të tallen si të duan. Kam dy fjalë për miliarderin Soros, ju uroj jetë të gjatë, suksese dhe të birit që vjen shpesh në Shqipëri, ti gëzojë miliardat, Ilir Meta nuk është i racës së Gruevskit është presidenti i vendit dhe i del për zot vendit,

Jam i racës së tipit Avni Rustemi, Mic Sokolit, Vojo Kushi.

Jam  i gatshëm të bëj testin e shëndetit mendor dhe pas kësaj krize duhet të vëmë në kushtetutë testin e shëndetit mendor dhe jam gati të bëj edhe testin e drogës, kurse për testin e shqiptarit, e dinë mirë ata që e kam bërë, e do ta bëj në çdo kohë”, deklaroi presidenti Meta./abcnews.al

dd495afb-f579-455a-8b33-5820d61dbaae-1280x853.jpg
Sej rie21:30 | 29/06/2019

Pak orë para nisjes së procesit zgjedhor, kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha u ka bërë thirrje shqiptarëve që të protestojnë paqësisht nesër dhe të distancohen nga provokimet sipas tij, te regjimit kriminal të Edi Ramës. Basha tha se ka përgjegjësi për jetën e çdo shqiptari, ndryshe nga Edi Rama që kërkon vëllavrasje.

Lulzim Basha: Nesër në Shqipëri nuk ka zgjedhje. Zgjedhjet janë mekanizmi se si njerëzit vendosin për qeverisjen që duan, por nesër njerëzit nuk kanë asnjë zgjedhje. Zgjedhjet janë shprehje e vullnetit të lirë të njerëzve, por nesër nuk do të ketë liri dhe nuk do të ketë shprehje vullneti.

Zgjedhjet janë mekanizëm kushtetues dhe ligjor, por nesër do të shkelet Kushtetuta dhe ligji në një proces antikushtetues dhe thellësisht kriminal.

Të dashur bashkëqytetarë:

Unë e di që shumë prej jush kanë dashur dhe kanë pritur që nesër të mos kishte as votime farsë, të mos kishte asgjë. Por e vetmja mënyrë për ta arritur këtë, o të ishte mënyra e dhunshme, e cila do të shkaktonte vëllavrasje dhe humbje njerëzore e plagë shoqërore.

Dhuna nuk do të prodhonte as përfitime politike. Ajo thjesht do të sillte një ndjenjë të rremë të triumfit të çastit dhe do të linte plagë të hapura e probleme të pazgjidhura,

Unë dhe demokratët nuk besojmë tek rruga e dhunës!

Ndaj sot dua t’i them çdo demokrati dhe qytetari që është bashkuar në përpjekjet tona: Jini të gjithë krenarë, sepse i kemi bërë një shërbim të madh Shqipërisë duke mos rënë pre e dhunës së orkestruar nga Edi Rama!

Unë jam krenar me dinjitetin, qytetarinë dhe kurajon tuaj!

Falë tyre, ky regjim është plagosur për vdekje dhe do të rrëzohet shumë shpejt.

Unë e di, se ka shumë njerëz që mendojnë se me autokratë si Edi Rama, Dhuna është i vetmi mjet për ta hequr, se Edi Rama nuk kupton asnjë gjuhë tjetër, veç asaj të dhunës.

Këtë opinion ma kanë shprehur shumë anëtarë dhe mbështetës të Partisë Demokratike. Ma kanë shprehur shumë qytetarë, analistë politikë e të tjerë, por unë nuk besoj se dhuna është zgjidhja.

Unë besoj se forca jonë qendron tek drejtësia e asaj që kërkojmë, qëndron tek këmbëngulja, durimi dhe kurajo jonë.

Asnjë rezultat politik, asnjë pushtet politik që del nga dhuna, nuk ka sjellë kurrë asgjë të mirë për popujt dhe për qeverisjet e tyre.

Dhuna prodhon ndërrime mekanike të pushtetit, pa bërë asnjë pastrim dhe transformim. Dhuna krijon përligje kriminale tek ata që vinë në pushtet prej saj

Unë besoj se nga dhuna në 30 qershor nuk përfiton askush përveç Edi Ramës./abcnews.al

veliaj-mesazhi.jpg
ent ela11:30 | 26/06/2019

Kur kanë mbetur më pak se 4 ditë nga data e zgjedhjeve, kandidati i koalicionit të majtë Erion Veliaj i është drejtuar me një videomesazh qytetarëve duke i ftuar që më 30 qershor të marrin pjesë në votime. Teksa rendit një sërë investimesh që kanë transformuar kryeqytetin, Veliaj thekson se 30 qershori është një mundësi fantastike për t’u shprehur se si e duam Tiranën tonë.

SHPËRNDAJE/SHARE – Dy fjalë zemre nga unë dhe familja ime, për ty dhe familjen tënde! ❤🇦🇱🌹 #TiranaQeDuam ✌🗳 #30Qershor

Publiée par Erion Veliaj sur Mardi 25 juin 2019

“Në 30 qershor, ne kemi një mundësi fantastike të shprehemi se si e duam Tiranën tonë. Në këto 4 vite, bashkë kemi bërë punë të mrekullueshme, duke filluar nga Sheshi, nga Pazari, nga Liqeni, nga Bulevardi, shkollat, kopshtet, çerdhet.  Unë kam vetëm një plan, të rri dhe të jetoj në Tiranë dhe teksa shoh djalin tim që rritet në këtë qytet, mendoj për gjithë fëmijët tanë, se çfarë mund të bëjmë më shumë në 4 vitet që vijnë, si mund të ecim më shpejt, e si mund të vazhdojmë përpara në rrugën që kemi nisur”, tha Veliaj.

Kandidati socialist u shpreh se kur të gjithë janë bashkë, asnjë minorancë e dhunshme apo e zhurmshme nuk do të mund të na bëjë ballë. “Ne kemi treguar se kur jemi bashkë, nuk ka asnjë minorancë të dhunshme apo të zhurmshme që të na bëjë ballë, dhe ky qytet nuk e ka ulur kurrë kokën, ndaj s’do ta ulim kokën as kësaj here. Kështu që, në datën 30 qershor, unë do të jem aty me familjen time dhe do të pres ty me familjen tënde, që të votojmë për Tiranën që duam edhe për Shqipërinë që duam”, shkruan Veliaj.


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono