Merkel

hashim-thaci-1.jpg
G. P.12:59 | 01/05/2019

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, tha se Serbia, pavarësisht qasjes armiqësore ndaj Kosovës, ka ecur e papenguar në rrugën e saj drejt integrimeve evropiane. Gjatë një konference për shtyp, Thaçi kërkoi nga Kuvendi miratimin e një rezolute për gjenocidin serb në Kosovë.

Ndonëse Serbia ka sjellje armiqësore dhe antievropiane nuk është penguar fare në rrugën e saj drejt integrimit evropian ka thënë presidenti i Kosovës Hashim Thaçi. Ndërsa Kosova po mbetet e izoluar për shkak të bllokadave të cilat sipas tij po i bëhen nga 5 vendet e BE-së që nuk e kanë njohur pavarësinë e saj.

Ai ka thënë se marrëdhëniet e Kosovës me Serbinë janë vazhdimisht të acaruara. Thaçi në një konferencë për mediat ka folur edhe për rrëfimin e Vasfije Krasniqit në Kongresin amerikan për dhunën seksuale që ka përjetuar ajo gjatë luftës në Kosovë.

Ka kërkuar nga Kuvendi që të nxjerrë një rezolutë për gjenocidin dhe krimet e kryera nga Serbia ndaj shqiptarëve në Kosovë. Sipas tij asnjë krim i kryer nga Serbia nuk duhet heshtur.

“Edhe pas 20 vitesh askush nga urdhërrendësit apo ekzekutorët e këtyre masakrave dhe veprimeve genocidale në Kosovë nuk doli para drejtësisë vendore apo ndërkombëtare”, tha ai.

Pas dy dekadash e mbijetuara e dhunës seksuale gjatë luftës në Kosovë, Vasfije Krasniqi-Goodman ka raportuar dje para Kongresit amerikan për përjetimet e saj të tmerrshme të asaj kohe./ABC News Albania 24/7

wade.jpg
G. P.12:12 | 01/05/2019

Grupi parlamentar i CDU/CSU në parlamentin gjerman bën të ditur se vendimi për hapjen e negociatave të anëtarësimit të Shqipërisë në BE do të merret në Shtator. Johann Wadephul, nënkryetar i këtij grupi, në një intervistë për Deutsche Welle, flet edhe për situatën politike në Shqipëri.

Nënkryetari i grupit parlamentar CDU/CSU në Bundestag Johann Wadephul inkurajon opozitën në Shqipëri të marrë pjesë në proceset politike. Në një intervistë për Deustche Welle ai shprehet se pa kompromis nuk ka demokraci.

“Ne nuk mund ta sjellim Shqipërinë në Bashkimin Evropian nëse forcat pro-evropiane qofshin ato pro-Rama, qofshin pro-Basha,  janë në konflikt me njëra-tjetrën. Duhet bërë një afrim në një farë mënyre. Sesi do të arrihet kjo, kjo do të vendoset në Shqipëri. Unë mund të them në drejtim të partisë simotër: mos u mbyllni përgjithmonë: Kush kalon portën për të dalë jashtë, duhet ta kalojë atë sërish për të hyrë brenda. Demokraci do të thotë komunikim, grindje, por edhe aftësi për kompromis. Pa kompromis nuk ka demokraci”, tha ai.

I pyetur në lidhje me mundësitë e zgjidhjes së krizës politike në Shqipëri, pas djegies së mandateve nga opozita deputeti gjerman i partisë së Merkelit shprehet:

Zgjidhje ka gjithmonë. Zhvillimi aktual është i keq. Është problematike që PD-ja nuk mund të marrë pjesë në parlament me deputetët që janë zgjedhur në të vërtetë. Dikur ajo duhet të guxojë një fillim të ri. Unë besoj se është e rëndësishme që Shqipëria të gjejë veten. Prandaj u them partive pro-europiane që të arrijnë kompromise në nivel kombëtar dhe të vijnë së bashku në Evropë.

Nënkryetari i grupit parlamentar CDU/CSU deklaron se vendimi në lidhje me negociatat e anëtarësimit të Shqipërisë në BE do të merret në Shtator. Sipas Wadephul, rekomandimi i Komisionit Europian do të jepet pas zgjedhjeve për Parlamentin Europian që mbahen në fund të Majit. Por koha që ka dispozicion Bundestagu për konsultime deri në 21 Qershor, kur mblidhet Këshilli është e pamjaftueshme për t’u shprehur. Ndaj nënkryetari i grupit parlamentar CDU/CSU përmend Shtatorin si çastin e vendimit për negociatat.

Numri dy i grupit parlamentar të partisë së kancelares Merkel, shprehet në interviste se Bundestagu dëshiron hapjen e negociatave për Shqipërinë dhe do të mbështesë këtë vendim. Sipas tij në Shqipëri po bëhen shumë përparime, por ka ende për të bërë në luftën kundër korrupsionit dhe ndërtimin e shtetit të së drejtës./ABC News Albania 24/7

samiti-berlin.jpg
nev ila16:13 | 30/04/2019

Kancelarja gjermane Angela Merkel dhe presidenti francez Emmanuel Macron u kanë sugjeruar 6 vendeve të Ballkanit perëndimor që aspirojnë anëtarësimin në BE se ka pak shanse për t’u bashkuar menjëherë me bllokun, duke u thënë atyre se duhet të vënë rregull në shtëpitë e tyre një herë.

Kështu nis një shkrim i prestigjiozes “Financial Times” për samitin e Berlinit me titull: “Ujë i ftohtë mbi shpresat e Ballkanit për pranimin e menjëhershëm në BE”.

Macron u përqendrua në nevojën për “stabilitetin politik” në rajon, duke thënë se Parisi do të ndihmonte në reformat kyçe ekonomike, sociale, të sigurisë dhe të sundimit të ligjit përmes procesit të zgjerimit të BE.

BE ka mbajtur gjatë mundësinë e sjelljes së vendeve të Ballkanit Perëndimor në bllok për të nxitur përparimin ekonomik dhe për të përmirësuar stabilitetin më të gjerë rajonal.

Mali i Zi dhe Serbia tashmë kanë hapur zyrtarisht negociatat për t’u bashkuar me BE, ndërsa Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut janë kandidatë dhe shpresojnë të kenë dritën e gjelbër për të hapur negociatat zyrtare të pranimit në një samit të qershorit, të cilin vendet e tjera aspiruese do ta shohin si një provë gatishmërinë për t’u angazhuar./abcnews.al

ZAEV-NE-BERLIN-KLAN-MAQEDONIA_ABC-M4-T2.mpg_snapshot_00.02-1280x720.jpg
ent ela23:09 | 29/04/2019

Maqedonia e Veriut ka marrë vlerësime në Samitin e Berlinit për marrëveshjen e arritur me Greqinë. Kryeministri Zaev është takuar me kancelaren Merkel dhe presidentin Makron dhe është inkurajuar të vazhdojë në rrugën e integrimit në Bashkimin Europian.

Kryeministri Zoran Zaev në Berlin është takuar me Presidentin francez Emanuel Macron dhe kancelaren gjermane Angela Merkel. Takimivlerësohet si mjaft i rëndësishëm, duke marrë parasysh se Maqedonia e Veriut është në pritje që në qershor t`i fillojë negociatat me BE-në, pas zgjidhjes së suksesshme të kontestit rreth emrit me Greqinë fqinje. Për stabilitetin e rajonit dhe përfitimet e qytetarëve të Maqedonisë së Veriut dhe Greqisë pas Marrëveshjes së Prespës, është e domosdoshme që vendi të ketë përkrahje dhe të vazhdojë sa më shpejtë në rrugën e integrimit të pritur evropian – janë dakorduar Kryeministri Zaev dhe Përfaqëesuesja e lartë e BE-së Federika Mogherini në takimin në Berlin.

“Bashkërisht është konstatuar se Maqedonia e Veriut dhe Marrëveshja e Prespës janë shembuj pozitiv për Ballkanin dhe se ky sukses është inkurajim për vendet pjesëmarrëse të Konferencës për Ballkanin Perëndimor” – thuhet në komunikatën e Qeverisë së Maqedonisë së Veriut. /abcnews.al

MBULIM-SAMITI-ORA-19-00-ABC-M5-T2.mpg_snapshot_01.06-1280x720.jpg
ent ela21:40 | 29/04/2019

Ka mbyllur punimet mbrëmjen e së hënës samiti i Berlinit, i organizuar me nismë të kancelares gjermane Angela Merkel dhe presidenti francez Emanuel Makron. Në këtë samit është diskutuar perspektiva e rajonit të Ballkanit perëndimor, me theks të veçantë në zgjidhjen e problemeve ekzistuese. Në prani të liderëve të vendeve ballkanase, mes të cilëve kryeministri Edi Rama, u diskutua mes të tjerash për normalizimin e marrëdhënieve mes Kosovës dhe Serbisë. Sikurse paralajmëroi më herët presidenti Makron, në sesionin përmbyllës të samitit u diskutuan të gjitha opsionet e mundshme në mënyrë që palët të rikthehen në dialogun e ndërmjetësuar nga Brukseli. Kancelarja Merkel dhe presidenti Makron, në prani edhe të shefes së Politikës së Jashtme të BE, Federika Mogerini morën si shembull Marrëveshjen e Prespës për tejkalimin e mosmarrëveshjeve në rajon. Sa i takon integrimit të vendeve të rajonit, në samit nuk është diskutuar për procedurat e negocimit, sepse, siç tha zonja Merkel në konferencën për shtyp, për këtë gjë kujdesen komisionet./abcnews.al

shehi-1280x733.jpg
Sej rie20:40 | 29/04/2019

Sot Kryeministri Rama ka takuar në Berlin Kancelaren Merkel.  Zyra e shtypit të kreut të qeverisë bëri të ditur se Kancelaria e Gjermanisë ka thënë se do mbështesë Shqipërinë në hapjen e negociatave me BE. Për Dashamir Shehin, nëse Merkel na mbështet për në BE, do jetë kënaqësi, sepse nuk mbështet Ramën por Shqipërinë.

Mirela Milori: Në samitin e Berlinit ka pasur një takim Kryeministri me Merkel. Zyra e tij bën me dije se ka qenë një takim shumë i frytshëm dhe zonja Merkel ka deklaruar mbështetje e Gjermanisë, ku jeni edhe ne pragun e çeljes së negociatave. Mendoni se është një sinjal pozitiv për qeverinë dhe mund të kthehet në një sinjal negativ për rrugën që zgjodhi opozita?

Dashamir Shehi: “Kjo që thatë ju është se ta njoftojmë popullin. Zyra e shtypit të Kryeministrit edhe sikur ai të jetë i zi fare do të thotë se ky është fare i bardhë madje ka edhe disa argjend tek veshët. Kjo punë them që nuk vlen. Them se nuk vlen pasi ka bërë kaq shumë propagandë duke gënjyer.  E dyta sikur kjo të jetë e vërtetë unë do e uroja me gjithë shpirt që në fund të fundit të marrë fund një herë dhe përgjithmonë kjo histori ky kalvar i gjatë i letrave dhe burokracisë shqiptare tek dera e Evropës. Mirë apo keq edhe ne që jemi opozitare kemi nevojë për Evropën. Me një Evropë këtu e cila do të vëzhgojë pushtetin, Ramën. Kam frikë që ajo zonja Mergel nuk e di fare se çfarë kemi bërë ne, që jëmi në Parlament dhe që kemi dalë jashtë Parlamentit. Ajo i drejtohet shqiptarëve dhe nëse ka ndodnjë shanc në këto kushte që jemi ne që të hyjmë në Evropë do të jetë një gjë shumë e madhe. Unë do të kapërdija edhe atletet e Ramës, i cili do të vijë këtu dhe do na çajë dërrast për lavdinë evropiane. Do e kapërdija sinqerisht që vetëm e vetëm nesër të paktën të jemi nën vëzhgimin e syrit evropian”./abcnews.al

merkel-dhe-macron-1280x725.jpg
Sej rie19:34 | 29/04/2019

Në një konferencë të përbashkët për shtyp dhëne nga kancelarja Merkel dhe presidenti francez Makron u bë më e qartë se temë kryesore e diskutimeve në samit do të ishte gjetja e rrugëve për të çuar drejt pajtimit, jo vështirësimit të situatës mes Kosovës dhe Serbisë. Merkel u shpreh se nuk pret sonte zgjidhje te këtyre problemeve.

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, nga Berlini, gjatë një konference të përbashkët me presidentin francez Emanuel Makron, ka thënë se sonte nuk pritet të ketë vendim për zgjidhjen e çështjes Kosovë-Serbi, por tha kancelarja se “pret zgjidhje mes dy vendeve”.

“Jemi të përkushtuar për perspektiven evropiane të vendeve të Ballkanit, por kjo s’ka të bëjë me zgjerimin. Gjermania e Franca duan të tregojnë se është në interes të përbashkët që të shohim zhvillimin e Ballkanit. Në darkë do të diskutojmë se si mund ta gjejmë një zgjidhje për Kosovën dhe Serbinë. Ideja jonë është që të shohim se si të pajtohemi për t’i lehtësuar e jo vështirësuar gjerat. Nuk do të ketë ndonjë vendim sonte”, tha Merkel.

Ndërsa, presidenti Francez, Emmanuel Macron, gjatë se kësaj konference për shtyp tha se takimi i sotëm është joformal dhe si i tillë në të s’do të flitet për çështje të hapura të vështira.

“E kemi parë që ka mundësi të zgjidhjeve siç është rasti i Greqisë dhe Maqedonisë së Veriut. Kjo ndodhë kur njerëzit janë të guximshëm. Çështja kryesore e diskutimit do të jetë Kosova dhe Serbia. Duam që të vazhdojnë dialogun. Nuk duam të imponojmë zgjidhje për Kosovën e Serbinë. Shpresojmë që të mos ketë emocione në rrugën përpara dhe vështirësi të reja. Ku ka tensione, duam t’i adresojmë”, deklaroi mes te tjerave shefi i Elizese Macron./ABC News

58647183_2314550495481245_7278528321724350464_o-1280x853.jpg
ent ela18:15 | 29/04/2019

Edhe ministri në detyrë Gent Cakaj ka folur për takimin e delegacionit shqiptar me kancelarin gjermane Angela Merkel. Në një postim në Facebook shoqëruar me foto, ministri Cakaj shkruan se “Takimi me Kancelaren Angela Merkel konfirmoi edhe një herë mbështetjen absolute të Gjermanisë për çeljen e negociatave për anëtarësim të Shqipërisë në BE. Progresi i madh i Shqipërisë në 5 prioritetet kyçe, me theks të veçantë në reformën në drejtësi, merr vlerësimin më të lartë nga Gjermania. Shqipëria do të vazhdon të luajë rolin e saj të pazëvendësueshëm në stabilitetin rajonal dhe afirmimin e vlerave evropiane në Ballkanin Perendimor! Shumë mirënjohës për përkushtimin e Kancelares Merkel ndaj Shqipërisë!” është ky komenti i përcjellë nga ministri Cakaj për takimin me Kancelaren Merkel.

ABC News

59064535_10156639767736523_2883235485952507904_o-1.jpg
ent ela17:52 | 29/04/2019

Kryeministri Edi Rama ka zhvilluar një takim dypalësh me Kancelaren e Republikës Federale të Gjermanisë Angela Merkel.

Në një njoftim të kryeministrisë thuhet se në takim u diskutua mbi ecurinë e reformës në drejtësi dhe procesin e integrimit të Shqipërisë në Bashkimin Europian.

Sipas njoftimit, Kryeministri Rama ka folur edhe për pritshmëritë e qeverisë shqiptare për raportin e Komisionit Europian që pritet të publikohet në fund të muajit maj. Kryeministri Rama ka falenderuar Kancelaren për vëmendjen e vazhdueshme dhe mbështetjen që Gjermania ka dhënë për të shtyrë më tej rrugën e Shqipërisë drejt Bashkimit Europian. Në takim u diskutua gjithashtu edhe për rajonin dhe domosdoshmërinë e vazhdimit të dialogut mes Kosovës dhe Serbisë drejt normalizimit të plotë të marrëdhënieve mes dy vendeve, thuhet në njoftimin për shtyp të Kryeministrisë.

ABC News

rama-me-merkel.jpg
nev ila17:54 | 28/04/2019

Zyra e shtypit e kancelares gjermane Angela Merkel ka publikuar agjendën e samitit të Berlinit që mbahet të hënën, në prani të presidentit Emanuel Makron dhe liderëve të vendeve të Ballkanit.

Sipas njoftimit të zyrës së kancelares, fillimisht zonja Merkel do të takohet me kryeministrin e Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev. Një takim ky kokë më kokë që do të ketë formën e një interviste.

Më pas kancelarja gjermane do të zhvillojë një bisedë me kryeministrin e Shqipërisë, Edi Rama, që do të pasohet nga një tjetër bisedë dypalëshe mes saj dhe presidentit Makron e që më pas do t’ia lërë vendin konferencës së përbashkët për shtyp.

Ndërkohë, pasi të mbërrijnë krerët e shteteve nga Bosnje-Hercegovina, Kroacia, Kosova, Mali i Zi, Serbia, Sllovenia dhe shefja e Politikës së Jashtme të BE Federika Mogerini do të nisë në tërësi samiti i Ballkanit Perëndimor, me një sesion pune dhe më pas një darkë pune.

Takimi do të shërbejë për të shkëmbyer pikëpamje mbi zhvillimet e fundit dhe stabilitetin në rajon, me theks të veçantë tek marrëdhëniet Kosovë-Serbi./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono