Merkel

merkel_pavlop_evzones-thumb-large.jpg
ent ela14:25 | 11/01/2019

Në takimin e saj në Athinë me presidentin grek Pavlopulos, kancelarja gjermane Anxhela Merkel ka përmendur dhe marrëveshjen e Prespës, duke thënë se është një zhvillim pozitiv jo vetëm për Athinën dhe Shkupin, por për të gjithë.

Kancelarja gjermane Anxhela Merkel është takuar në Athinë me presidentin grek Prokopis Pavlopulos. Ky i fundit falenderoi Merkel për mbështetjen që i ka dhënë Greqisë gjatë periudhës së krizës financiare, si dhe diskutoi me të për krizën e refugjatëve.

Pavlopulos u shpreh se grekët kanë bërë shumë sakrifica dhe për gabime që nuk kishin bërë, dhe ishte i lumtur që kancelarja gjermane ishte e vetëdijshme për këtë.

Ai lavdëroi Merkel për qëndrimin që ka mbajtur ndaj krizës së refugjatëve duke i thënë se ajo ishte një lidere europiane që kishte treguar një kurajë të madhe.

Duke iu referuar marrëveshjes së Prespës të arritur mes Athinës dhe Shkupit, Merkel u shpreh se besonte se kjo marrëveshje është një zhvillim pozitiv jo vetëm për Greqinë dhe Maqedoninë Veriore por për të gjithë.

Por kreu i shtetit grek shfrytëzoi rastin që të përsëriste kërkesën e Greqisë për dëmëshpërblimet e krimeve të luftës të nazistëve duke i kërkuar që çështja të zgjidhet me anë të një forumi juridik sipas vlerave kulturore ndërkombëtare dhe europiane.

Merkel nga ana e saj, tha se marrëdhëniet mes dy vendeve janë përmirësuar ndjeshëm duke e vendosur greqinë në një fazë të re, në të cilën Berlini është i gatshëm ta mbështesë.

Ndërsa për sa i përket krimeve të nazistëve ajo tha se gjermanët pranojnë përgjegjësinë e tyre për detyrimet historike, dhe është një cështje zemre mbështetja ndaj Greqisë për të mirën e të dyja vendeve. /abcnews.al

MERKEL-GAFA-2-1280x527.jpg
ent ela13:51 | 03/12/2018

Një veprim i kancelares gjermane ka zemëruar qytetarët në Australi. Angela Merkel ka studiuar biografinë e kryeministrit Skot Morrison, gjatë takimit me të. Megjithatë qeveria e Australisë thotë se ky veprim nuk fyen asnjërin vend.

Duke qenë kryeministri i pestë i Australisë që prej vitit 2013, Scott Morrison mund ta falë Kancelaren Gjermane Angela Merkel për kryerjen e një studimi të shpejtë përpara takimit të tyre të parë. Pasi dyshja u ulën ballë për ballë në samitin e G20-s, kamerat kapën Merkel ndërsa po lexonte një raport përshkrues për Morrison që gjithashtu përmbante dhe imazhin e tij.

Shumë prej atyre që panë këto moment i cilësuan si qesharake. Por jo qytetarët e Australisë, të cilët shprehen me zemërim lidhur me atë çfarë ndodhi. Qeveria e Morrison mohon që incidenti të jetë ofendues për secilin vend. “Departamenti i Angela Merkel, pa dyshim … thjesht po sigurohej që kancelarja të ishte e informuar mirë”, tha ministri i tregtisë së Australisë. Simon Birmingham shtoi se është e zakonshme që një material i tillë informues të mbajë bashkëngjitur me biografinë edhe një fotografi.

Sidoqoftë, shumë persona vunë re që kjo skenë ishte e sikletshme. “Kush është ky? Ky mund të jetë hamendësimi i australianëve lidhur me atë çfarë po mendonte Angela Merkel”. Ky është njëri prej titujve të shumtë tallës të gazetave në Australi. Ndërkohë, Merkel është takuar me 5 kryeministra të këtij shteti nga 6 që janë emëruar gjithsej që prej kohës kur ajo mori drejtimin e Gjermanisë në 2005-n. /abcnews.al

AVIONI-I-MERKEL.mpg_snapshot_00.57-1280x720.jpg
G. P.10:53 | 30/11/2018

Një problem i rëndë në avionin qeveritar, me të cilin udhëtonte kancelarja Angela Merkel, alarmoi autoritetet gjermane. Mjeti fluturues bëri ulje emergjente në aeroportin e Këlnin ndërsa ishte nisur për në Argjentinë, ku Merkel merr pjesë në samitin e G20.

Mungesa e Angela Merkel në hapjen e samitit G20 në Buenos Aires nuk kaloi pa u vënë re. Kancelarja gjermane ka përjetuar momente të tmerrshme, për shkak të problemeve teknike që dolën gjatë fluturimit në Argjentinë, gjë që e detyroi avionin qeveritar të kthehej në Gjermani pas vetëm një orë pas ngritjes. Sipas asaj që raportojnë mediat ndërkombëtare, bëhej fjalë për probleme serioze: I gjithë sistemi i komunikimit është prishur ndërsa avioni po fluturonte sipër Holandës.

Pilotët ishin të detyruar të përdornin një telefon satelitar për të kontaktuar qëndrën e kontrollin të trafikut ajror në mënyrë që të bëhej ulja emergjente në Këln. Sipas “Der Spiegel”, situate ishte “kaq e rrezikshme” saqë është informuar menjëherë ministrja e mbrojtjes, Ursula von der Leyen. Nga ana e saj, Merkel ka folur për një problem shumë të rëndë. Kancelarja gjermane e kaloi natën në Bonn.

Ndërkohë, hetohet në të gjithë drejtimet, edhe për një pistë të mundshme kriminale, për të kuptuar se çfarë i ka ndodhur mjetit fluturues. Avioni qeveritar ka shfaqur probleme edhe më përpara. Mediat fillimisht spekuluan për sulm të mundshëm kibernetik. Megjithatë hetuesit e përjashtuan menjëherë këtë pistë./abcnews.al

merkel.jpg
G. P.11:50 | 02/11/2018

Kancelarja gjermane, Angela Merkel i ka dërguar letër kryetarit të LDK-së, Isa Mustafa në të cilën ka shfaqur shqtësimin për debatin rreth ndryshimit të kufijve. Kështu bën të ditur Lidhja Demokratike e Kosovës në një njoftim për media.

Sipas LDK-së, në letër Merkel  e falënderon kryetarin e LDK-së, për shkresën e 28 Shtatorit me të cilën e kishte njoftuar lidhur me qëndrimet e tij rreth dialogut në mes të Serbisë dhe Kosovës, thuhet në komunikatën e LDK-së.

Kancelarja Merkel thekson se “edhe nga këndvështrimi im është shumë me rëndësi që Kosova të vazhdojë dialogun me Serbinë me ndërmjetësim të Bashkimit Evropian dhe të shtyjë përpara normalizimin e marrëdhënieve. Debatin rreth ndryshimit të kufijve edhe unë, sikurse ju po e përcjell me brengosje të madhe”, porosit Kancelarja Merkel, transmeton Klan Kosova.

Sa i përket çështjes së liberalizimit të vizave të adresuar nga shkresa e kreut të LDK-së ajo shkruan: “Unë jam e vetëdijshme sa e rëndësishme është arritja e udhëtimeve pa viza për qëllime turizmi për vendin tuaj. Thelbësore për Gjermaninë në këtë rast është plotësimi pa përjashtim i të gjitha kritereve, para se mund të jepet liberalizimi i vizave. Konsultimet e shteteve anëtare të BE-së rreth kësaj çështjeje janë duke vazhduar”.

Bëhet e ditur se Mustafa e kishte njoftuar kancelaren gjermane si dhe Ministrat e Punëve të Jashtme të të gjitha vendeve të BE-së lidhur me qëndrimet e LDK-së për dialogun ndërmjet Kosovës dhe Serbisë.

Një reflektim në këtë letër Kryetari Mustafa e pranoi para disa ditësh edhe nga Ministri për Punë të jashtme dhe tregti të Hungarisë, z. Peter Szijarto./klankosova.tv/.

QEVERIA-MERKEL-MBESHTETJA.mpg_snapshot_00.22.jpg
ent ela12:47 | 25/10/2018

Deputeti gjerman Peter Beier i Unionit Kristian democrat të Merkel i ka bërë të qartë serbisë se nuk mund të anëtarësohet në Bashkimin europian pa njohur pavarësinë e Kosovës. Ai shtoi se Beogradi nuk duhet të frikësohet nga krijimi i ushtrisë së Kosovës. Ky sipas tij është një proces i rëndësishëm pasi Kosova ka nevojë të marrë përgjegjësitë për sigurinë e saj në të ardhmen.

Mediat serbe kanë pasqyruar vizitën e deputetit gjerman Peter Beier, i partisë së kancelares gjermane Merkel, në Prishtinë. Sipas mediave ai ka sjellë një mesazh të qartë të Merkel, sipas të cilit Serbia duhet të njohë sa më parë pavarësinë e Kosovës.

E nëse një gjë e tillë nuk ndodh, sipas Beier, Serbia nuk do të mund të anëtarësohet në Bashkimin Europian. Një paralajmërim ky që ai e coi dhe në Beograd.

I pyetur se si e shihte zgjidhjen përfundimtare mes Kososvës dhe serbisë, Beier u shpreh: “Është e rëndësishme që të gjithë të kuptojnë se ka qenë e qartë që në fillim të dialogut mes Beogardit dhe Prishtinës: normalizimi i marrëdhënieve mes dy vendeve nuk mund të ndodhë deri në momentin e që Serbia të pranojë pavarësinë e Kosovës dhe integritetin e saj territorial. Kjo duhet të jetë shumë e qartë.”

Në një intervistë për serben Tanjug, Beier që është njëkohësisht dhe koordinaroti I bashkëpunimeve transatlantike në parlamentin gjerman, tha se Gjermania kundërshton idenë e shkëmbimit të territoreve.

Ai theksoi se kancelarja Merkel ishte e vetmja lidere europiane në BE që në mënyrë të qartë e konsideron këtë si një ide të rrezikshme. Jo vetëm për stabilitetin e Serbisë dhe Kosovës, por dhe për rajonin. Madje ajo ka kërkuar që palët të heqin dorë menjëherë nga ky plan.

Duke I kërkuar palës serbe dhe asaj kosovare që të shihnin dhe njëherë atë që kanë firmosur në Bruksel dhe të fillojnë të implementojnë marrëveeshjet e arritura, Beier tha se një nga opsionet e pranueshme si zgjidhje në këtë rast ishte dhe modeli i ashtuquajtur i dy Gjermanive.

Në fund të intervistës së tij, politikani gjerman theksoi se Serbia nuk duhet të frikësohet nga krijimi i ushtrisë së Kosovës. Qëndrimi i Gjermanisë është që ky process të bëhet ngadalë dhe jo shumë shpejt. Ky sipas tij është një proces i rëndësishëm pasi Kosova ka nevojë të marrë përgjegjësitë për sigurinë e saj në të ardhmen. /abcnews.al

 

GJERMANI-SHBA-GAZ-1280x572.jpg
ent ela20:48 | 23/10/2018

Presidenti amerikan Donald Trump edhe njëherë po ia arrin qëllimit. Qeveria e kancelares Angela Merkel ka pranuar blerjen e gazit të lëngshëm nga Shtetet e Bashkuara. Vendimi ka ardhur pasi Trump disa herë e ka akuzuar Berlinin se ndihmon Rusinë duke blerë gaz.

Presidenti amerikan Donald Trump feston fitoren dhe gjatë një takimi elektoral në Teksas për rizgjedhjen e senatorit Ted Cruz, i gëzohet faktit që kancelarja gjermane Angela Merkel “ka njoftuar që Gjermania do të blejë sasi të mëdha gazi natyral të lëngshëm prodhuar në Shtetet e Bashkuara”.

Në të vërtetë, siç shkruan Wall Street Journal, Merkel ka vendosur të hapë tregun e vendit të saj për gazin natyral të lëngshëm amerikan duke bashkëfinancuar një termanl prej 500 milionë eurosh në veri të vendit. Sipas burimeve të gazetës, Merkel nuk e ka përshkruar ndryshimin e mendjes si një disfatë, por si një vendim “strategjik” që mund të sjellë përfitime për një periudhë të gjatë. Drejtues gjermanë dhe amerikanë kanë shpjeguar se hapja e Berlinit ndaj gazit natyral të lëngshëm amerikan mund të ndihmojë në zgjidhjen e mosmarrëveshjeve tregtare me Uashingtonin dhe të shmangë sanksione të mundshme të SHBA-ve kundër gazësjellësit “Stream 2” mes Rusisë dhe Gjermanisë, që do të dyfishojë kapacitetin e eksportit të gazit rus.

Ekspertët të cituar nga Wall Street Journal bien dakord që lëvizja gjermane nuk do të sjellë ndonjë përfitim ekonomik të menjëhershëm për Gjermaninë por mund të kontribuojë në diversifikimin e burimeve të saj energjitikë. /abcnews.al

MERKEL-NAZIZMI.mpg_snapshot_00.40.jpg
ent ela23:16 | 15/10/2018

Në reagimin e parë pas zgjedhjeve rajonale, që i dhanë më shumë pushtet populistëve, kancelarja Angela Merkel ka deklaruar se do të punojë me të gjitha forcat për të rifituar besimin e elektoratit. Merkel ka theksuar se ekonomia e mirë dhe punësimi i lartë në rajonin e Bavarisë nuk mjaftuan për të mbajtur mazhorancën absolute.

Kancelarja gjermane Angela Merkel është zotuar të hënën se do të ripërtërijë besimin e elektoratit tek qeveria e saj, pas performancës së dobët të aleatëve konservatorë në zgjedhjet rajonale. Unioni Kristian-Socialist, partia simotër e Kristian-Demokratëve të Merkel, regjistroi rezultatin më negativ në 70 vjet në zgjedhjet e së dielës në rajonin e Bavarisë.

Ndërsa Social-Demokratët panë t’u përgjysmohej mbështetja. “Mësimi nga ky zhvillim është se unë, si kancelare, duhet të sigurohem që të rikthej besimin. Dhe për ta arritur këtë do të punoj me të gjitha forcat”, ka thënë Merkel.

Kancelarja ka nënvizuar se CSU-ja humbi mazhorancën absolute në parlamentin bavarez edhe pse ekonomia rajonale po ecën me ritme pozitive. “Kjo tregon se edhe një situatë e mirë ekonomike dhe niveli i lartë i punësimit nuk mjaftojnë nëse besimi humbet”, ka thënë Merkel. Ekonomia bavareze u rrit me 2.8 për qind vitin e kaluar, duke kaluar kuotën e ekonomisë kombëtare prej 2.2 për qind. Gjithashtu, landi ka kuotën më të ulët të papunësisë në Gjermani, 2.8 për qind, krahasuar me 5 për qind që është në nivel kombëtar.

Rezultati i arritur nga partia populiste Alternativa për Gjermaninë në zgjedhjet e së dielës tregoi edhe njëherë situatën e vështirë në koalicionin e Merkel për shkak të politikave të emigracionit. Tashmë në Bavari, CSU do të përpiqet të formojë një koalicion me të pavarurit, që është dhe opsioni i preferuar, ose me të Gjelbërit, ideologjia e të cilëve është shumë e ndryshme. /abcnews.al

MERKEL-NAZIZMI.mpg_snapshot_00.40.jpg
G. P.12:28 | 29/09/2018

Gjatë vizitës së saj në Shkup, kancelarja gjermane Angela Merkel i ka kërkuar opozitës në vend VMRO – DPMNE që të mos dalë hapur për bojkotim të referendumit për çështjen e emrit. Lajmi është publikuar nga media austriake “Der Standard”.

Media e njohur austriake “Der Standard” ka zbuluar një detaj të ardhjes së kancelares gjermane Angela Merkel në Shkup, e cila njëkohësisht cilësohet dhe si liderja më në zë e Partive Popullore Europiane, ku bën pjesë edhe partia maqedonase në opozitë VMRO-DPMNE e Miçkovskit, e cila nuk mbështet referendumin e 30 shtatorit për ndryshimin e emrit.

Sipas kësaj media, kancelarja gjermane Merkel duhet t’i ketë kërkuar VMRO-DPMNE që të mos dalë hapur për bojkot të referendumit të së dielës. Që nga largimi nga pushteti të ish kryeministrit maqedonas Nikola Gruevski, VMRO-DPMNE është e ndarë rreth kësaj çështjeje. Disa në parti – pikërisht ata që kanë dosje penale për shpërdorim detyre dhe korrupsion – shpresojnë që referendumi të dështojë dhe të mund të fitojnë amnistinë, shkruan ndër të tjera “Der Standard”.

Si figurë properëndimore në partinë e VMRO-DPMNE njihet ish-ministri i Jashtëm, Nikola Popovski./abcnews.al

erdogan-merkel-berlin.jpg
ent ela22:23 | 28/09/2018

Në ditën e dytë të vizitës në Gjermani, presidenti Erdogan ka deklaruar se Turqia do të punojë për të siguruar liberalizimin e vizave nga BE dhe do të plotësojë kriteret për të hapur sërish bisedimet e anëtarësimit. Por kancelarja Merkel i ka bërë thirrje që më parë të ndryshojë qasje ndaj lirisë së shtypit dhe të lirojë gazetarët gjermanë të arrestuar në Turqi.

Turqia synon t’u mundësojë qytetarëve të saj një akses më të lehtë në vendet e Bashkimit Europian. Kështu ka deklaruar gjatë ditës së dytë të vizitës në Berlin presidenti turk Recep Taip Erdogan. Në konferencën e përbashkët për shtyp me kancelaren Angela Merkel, Erdogan ka nënvizuar se qeveria e tij do të punojë për të përmbushur kriteret e BE-së për të përfituar liberalizimin e vizave.

“Ne po punojmë për të përmbushur 6 kriteret e mbetura sa më shpejt të jetë e mundur, në mënyrë që veç liberalizimit të vizave të rihapen negociatat e anëtarësimit, në mënyrë që të përfitojnë si Turqia edhe BE-ja”, ka thënë Erdogan.

Nga ana e saj, Merkel ka deklaruar se gjatë takimit kokë më kokë ka vijuar presionin për lirimin e shtetasve gjermanë të arrestuar në lidhje me grushtin e shtetit të dy viteve më parë.

“Kam bërë presion për këtë çështje dhe do të vazhdoj të bëj në mënyrë që të zgjidhet sa më parë”, ka thënë Merkel.

Sa i takon kërkesës së Turqisë për klasifikimin e lëvizjes Gylen si organizatë terroriste, kancelarja ka nënvizuar se Gjermanisë i duhen më shumë prova për të marrë një vendim të tillë.

“Ne i kemi trajtuar me seriozitet provat e ofruara nga pala turke deri tani, por na duhet më shumë material për ta kategorizuar lëvizjen në të njëjtin nivel me Partinë e Punëtorëve të Kurdistanit”, ka vijuar Merkel. Gruaja e hekurt e Europës nuk ka ngurruar të vërë në dukje se, ajo dhe presidenti Erdogan kanë këndvështrime të ndryshme për një sërë çështjesh, siç është ajo e lirisë së shtypit.

Më herët, gazeta “Bild” raportoi se Erdogan kishte paralajmëruar anulimin e konferencës nëse ajo do të ndiqej nga Kan Dundar, një gazetar turk që u arratis në Gjermani pasi u akuzua për përfshirje në grushtin e shtetit. Por gazetari nuk u paraqit dhe gjithcka vijoi sipas axhendës. /abcnews.al

 

MERKEL-RREZIKU-1280x720.jpg
ent ela21:49 | 27/09/2018

Kancelarja Angela Merkel ka kritikuar qasjen proteksioniste dhe nacionaliste të Shteteve të Bashkuara. Dy ditë pas fjalimit të Donald Trump në OKB, Merkel ka paralajmëruar se ekonomia moderne dhe shumëllojshmëria që kanë karakterizuar kohezionin europian ndodhen në rrezik.

Nacionalizmi dhe njëanshmëria po minojnë kohezionin e Europës. Kështu ka deklaruar të enjten kancelarja Angela Merkel, dy ditë pas fjalimit në OKB të presidentit Donald Trump, që refuzoi globalizimin dhe ripromovoi politikën “Amerika e Para”. Pa e përmendur Trump, apo qasjen e tij proteksioniste, Merkel ka thënë përpara konservatorëve në Fondacionin Konrad Adenauer në Berlin, se Bashkimi Europian dhe Gjermania po kalojnë momente kritike.

Trump ka kërcënuar se do të largojë Shtetet e Bashkuara nga Organizata Botërore e Tregtisë, një lëvizje kjo që do të trondiste themelet e ekonomisë moderne, për ngritjen e të cilës Uashingtoni luajti rolin kryesor. Gjithashtu, miliarderi i kthyer në president ka vënë disa herë në dyshim rëndësinë e NATO-s, organizata e bashkëpunimit ushtarak që funksionon prej thuajse 7 dekadash.

“Ndoshta zhvillimi më shqetësues për mua është se shumëllojshmëria ndodhet nën një presion të fortë dhe Europa po përballet me sulme të brendshme dhe të jashtme”, ka thënë Merkel. Kancelarja, që është rritur në Gjermaninë Lindore të Luftës së Ftohtë, ka nënvizuar se kurrë nuk e kishte menduar që një ditë bota do të përballej me një përplasje ideologjish.

“Nuk e prisja se do të kishim konflikte mes sistemeve të ndryshme, sikurse kemi sot me Kinën, por edhe me Shtetet e Bashkuara”, ka thënë Merkel. Sipas saj, ndryshimet në rrafshin politik dhe në rendin botëror po e bëjnë të domosdoshme rikthimin tek vlerat si toleranca dhe tek arti i kompromisit politik. “Është momenti i vendimeve të rëndësishme dhe një rezultat pozitiv gjithëpërfshirës është i vështirë të arrihet kur dikush kërkon t’i zgjidhë problemet me mentalitetin e njëanshmërisë”, ka shtuar Merkel. /abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono