Mentor Kikia
Draxler dhe Cavani

kikia.jpg
in a12:35 | 10/12/2019

I ftuar në studion e “ABC News” drejtori i lajmeve në “Klan Plus” Mentor Kikia është shprehur se projekti/ligji i përgatitur nga qeveria për mediat është shqetësues. Sipas tij media duhet të vetërregullohet me kodin e saj të etikës.

“Pas marrjes së aksionit nga OSBE qeveria do të reflektojë. Çështja është shqetësuese, por nuk është ligji brutal ai që vendos rregull. Media rregullohet me kodin e saj të etikës”, tha Kikia.

Kikia theksoi se të reflektosh ndaj një nisme ligjore është gjëja më normale.

“Deri tani nuk ka pasur reflektime, nuk di nëse do të ketë deri në fund”, u shpreh Kikia.

Ai shprehet se qeveria ka hasur në rezistencën e komuntetit të medias.

“Portalet, mediat online po tregohen të papërgjegjshëm. Duhet të vetërregullohen, ka një kaotizëm në informacion ka një mungesë të theksuar pë profesionalizmit, kjo është shumë e dëmshme për mjedisin mediatik. Në asnjë vend të botës qeveritë nuk janë miqësore me mediat. Mjafton që një projektilgj e bën qeveria dhe kjo është në dëm të medias sepse qëllimi i saj është vetëm kontrolli i medias, të frenojë kritikën”, tha ndër të tjera Kikia.

Një draft i përgatitur nga qeveria do të prodhojë atë që është shkruar.

I pyetur për shembjen e godinës 15 në “Qytet Studenti”, Kikia tha se verfikimi i ndërtesave të dëmtuara nga tërmeti është angazhimi më i madh i qeverisë. “Për shembjen e kësaj godine të amortizuar simbolika të çon në dyshime, por mund të ketë qënë edhe një rastësi”, shprehet ai./abcnews.al

kikia-1.jpg
in a12:01 | 10/12/2019

Në studion e “ABC News” me Juli Xhokaxhi Mentor Kikia ka folur edhe për tërmetin i cili tronditi vendin. Kikia theksoi se tani është e rëndësishme të vendoset se çfarë do të bëhet pas këtij tërmeti. Duhet menjëherë të merren masa dhe të ketë një mirëmenxhaim të situatës për shkak se shumë banorë janë ende në çadra.

Ky tërmet duhet të shërbente për të vënë vizën e kuqe, shumë projekte janë firmosur pa u bërë verifikime, tha Kikia.

“Papërgjegjshmnëria ka prodhuar kosto të mëdha ekonomike si në vepra publike po ashtu edhe në vepra private. Shqiptarët të etur për shtëpi punën e emigracionit e vendosën në ndërtimin e banesave. Këto shtëpi janë mashtrim i ralitetit shqiptar, edhe sot e kësaj ditë ata thonë duam një shtëpi për të futur kokën dhe bukë për të mbajtur shpirtin”, u shpreh Kikia.

Nuk mund të pretendojmë se tani që ra tërmeti politika shqiptare do të bëhët më e mirë. Tragjeditë sa të rënda për shoqërinë shfrytëzohen edhe politikisht.

Ai theksoi se tërmeti do të jetë edhe argumenti i luftës politike.

Një takim Rama – Basha do të ishte një lajm përtej tërmetit, nëse Basha do të ishte përgjigjur ftesës së kryeministrit nuk do të përbënte një lajm.

“Është një situatë ku gjen argumenta edhe për ta justifikuar vendimin e Bashës, takimi nuk do prodhonte rezultate për të mirën e të prekurve nga tërmeti”, u shpreh Kikia./abcnews.al

byro-1.jpg
in a07:00 | 28/11/2019

Të ftuar në studion e “Byro Politike”, Dëfrim Shkupi ish-drejtori i Institutit të kërkimeve Gjeologjike, ekspert për gjeologjinë dhe mjedisin, Shemsi Prençi ish-drejtues i emergjencave civile, Rrapo Ormeni, sizmiolog dhe Mentor Kikia gazetar kanë folur rreth tragjedisë që shkaktoi të tërmeti i fuqishëm që goditi Shqipërinë.

Sizmiologu Rrapo Ormeni në studion e “Byro politike’ me Juli Xhokaxhi ka sqaruar nëse do të ketë të tjera pasgoditje pas tërmetit të fuqishëm që tronditi Shqipërinë.

Sipas sizmiologut pasgoditjet do të vijnë duke u shuar, por do të ketë edhe ndonjë lëkundje të dallueshme si ajo e pasdites së sotme.

“Pasgoditjet do të vijnë duke u shuar, por do të ketë edhe ndonjë  lëkundje të dallueshme, nuk mund ta përcaktojmë dot sa është, por do jetë më e vogël sa goditja e parë”, tha ai. I pyetur se sa gjasë ka përsëritja e goditjes së ngjashme me goditjen e fortë të parë, Ormeni tha se kjo nuk mund të parashikohet.

“Përderisa themi se është një goditje kryesore eleminohet kjo, duke ditur se çfarë ndodh në brendësi të tokës nuk arrihet të parashikohet. Me gjithë këto metoda nuk është arritur të nxirret se çfarë po gatuhet brenda. Nuk mund të arrihet me gjithë këto metoda që të parashikohet a do të ndodhë një goditje. Kur kanë qenë goditje të mëdha janë përsëritur, këto me 5-6 e kanë 50 vjet, ajo me 7.1 është 1000 vjet, 7.2 2000 vjet e kështu me radhë”, u shpreh sizmiologu Rrapo Ormeni.

Ndërkohë gazetari Mentor Kikia është shprehur se përtej përmasa të tragjedisë u dëshmua një paaftësi pët t’ju përgjigjur popullit.

“Ishte shumë e rëndë, numri i viktimave është rritur, por kosovarët janë treguar të jashtëzakoshëm. Si shtet  nuk kemi strukturë organizimi, vijnë skuadra të mirëorganizuara nga Kosova që është shteti më i ri në botë, kjo është shumë tragjike”, tha Kikia.

Ndërkohë Shkupi duke komentuar hartën e rrezikut sizmiologjik tha se pjesa e thumanës jan ë pjesë këntore më rë r të ujëzurar dhe janë të paqëndruesh,  duke qënë më të rrezikuara./abcnews.al

KIKIAAA-1280x717.jpg
ad min20:40 | 03/07/2019

Gazetari Mentor Kikia i ftuar në “Byro Politike” është shprehur se përplasja më 30 Qershor u shmang pasi Uashingtoni i kishte dhënë urdhër opozitës për të hequr dorë nga dhuna. Ai gjithashtu tha se protesta do të ketë, por ata nuk do jenë të dhunshme.

“Për të kundërshtuar pak konstatimin e zotit Ulqini për pjekurinë e shqiptarëve të cilët shmangën dhunën ditën e votimeve doja të theksoja se nuk ishte për meritë të shqiptarëve, por ishte një vendim apo urdhëresë për opozitën e ardhur nga Uashingtoni në të gjithë format. Ishte një vendim ultimativ që zgjedhjet të mbaheshin, që dhuna apo skenari i opozitës për t’i penguar zgjedhjet me dhunë të mos funksiononte. Ajo që duhet parë sot e tutje nuk është se çfarë shkoi mirë apo keq. Për atë që ndodhi në 30 Qershor nuk ka asnjë të fituar. Nuk ka askush moral për të festuar dhe nuk kemi shpëtuar nga kriza. 30 Qershori nuk ishte as fundi i qeverisë dhe as fundi i opozitës. Ishte thjesht një gropë që u kapërcye dhe do të mbete sërish gropë. Ne do vazhdojmë të ecim në rrugë me tallaze dhe ajo që mendoj dhe për këtë jam i sigurt nuk do të ketë më molotov. Ky skenar u përjashtuar përfundimisht, por do të vazhdojë të ketë protesta dhe ne do vazhdojmë të kemi një mur të madh përpara që është muri i krizës”, tha Kikia./abcnews.al

mentor-kikia-1280x720.jpg
nev ila19:17 | 30/06/2019

Mentor Kikia ka qenë i ftuar mbrëmjen e sotme në studion e ABC News me gazetaren Mirela Milori. Kikia dha opinionin e tij në lidhje me zgjedhjet lokale ditën e sotme. I pyetur nga gazetarja Mirela Milori se si u duk nën këndvështrimin e tij ky proces, Kikia tha se zgjedhjet kanë qenë më të qetat që nga periudha e komunizmit.

Mentor Kikia: Absolutisht e qetë. Përkundër paralajmërimeve para një jave apo të një skenari të mundshëm të opozitës e cila ishte përbetuar që do ti pamundësonte me të gjitha mënyrat zgjedhjet, rënia e këtij skenari coi në një betejë tërësisht demokratike ku njëra palë bëri thirrje për pjesëmartrje, njëra palë bëri thirrje për bojkot dhe ndërkohë u konsumua një ditë më se e zakonshme. Ajo që ka ndodhur më parë në proceset e mëparshme zgjedhore në Shqipëri sot nuk kishte pse të ndodhte sepse rivalë nuk kishte, kundërshtarë nuk kishte. të gjithë mendonin njësoj.

Mirela Milori: Si e shihni këtë tërheqje të opozitës?

Mentor Kikia: Dita e sotme e votimeve nuk duhet parë e shkëputur nga gjithë konteksti. Votimet ishin një hallkë e atij zinxhiri që ka filluar me aksionin e madh politik të opozitës për të përfunduar sdihet se ku dhe kur. Ishte një lloj kufiri që opozita i kishte caktuar vetvetes për ta zhbërë si proces, ja ka arritur deri diku me mospjesëmarrjen. Ka një realitet që duhet konsideruar fuqishëm për të parë përtej asaj që shohim në rrugë dhe në atë qetësi. Nuk ishte vetë PD që hoqi dorë nga skenaret e dhunshme për të penguar zgjedhjet por diktati i ndërkombëtarëve.

SHBA-të vunë veton, këmbëngulën dhe urdhëruan bërjen e zgjedhjeve në 30 qershor, urdhëruan opozitën që të heqë dorë nga skenari i dhunës, ky paralajmërim i bërë në mënyrë sistematike, javën e fundit erdhi në formën e ultimatumit. Ishte Z. Palmer që konfirmoi paralajmërinmin që ishte dhënë./abcnews.al

 

mentor-Kikia-mirela.jpg
nev ila19:51 | 22/05/2019

Mentor Kikia ditën e sotme, ka komentuar në Mbrëmje Abc me Mirela Milorin, protestën e studentëve përpara Ministrisë së Arsimit. Gazetari thotë se ka informacione të sakta se organizuesit e protestës janë pedagogë kryesisht që njihen publikisht për qasjet e tyre pranë opozitës. Për Kikinë kjo është një përpjekje e kotë e opozitës e cila kërkon të ngrejë një vatër tjetër proteste.

Protesta e sotme nuk ka asnjë lidhje me protëstën e studentëve të dhjetorit. Ajo protestë përfundoi me aq sa ishte, u diskutuan plus minuset e saj. kjo e sotmja është një përpjekje e partisë demokratike dhe LSI për të ngritur edhe një vatër tjetër të protestës në komunitetin e studentëve, ne fakultete partitë kanë forumet e tyre. ajo është një protestë që me organizimin e saj janë marrë pedagogë që njihen publikisht për mbështetës të PD apo LSI”, tha Kikia./abcnews.al

mentor-Kikia.jpg
nev ila19:26 | 22/05/2019

Gazetarja Mirela Milori ka patur të ftuar gazetarin Mentor Kikia. Gazetari ka analizuar lëvizjen e radhës së kryeministrit Rama ku përmes një letre të hapur, ditën e sotme, i është drejtuar Lulzim Bashës për një dialog pa kushte të qeverisë dhe Partisë Demokratike.

Sipas Kikisë, paralajmërimet e Lulzim Bashës duhen marrë seriozisht pasi deri më sot situata ka ardhur duke u agravuar. Për Kikinë, Rama është një politikan i përgjegjshëm i cili po përpiqet të ezaurojë të gjithë rrugët që i dikton ligji për tu ulur në dialog me opozitën. I pyetur nga Mirela Milori, se si e sheh këtë hap të Ramës, Mentor Kikia tha:

Mirela Milori: Nëse do analizojmë letrën e Ramës, ai aty konsideron pengesë apo vështirësi, që palët të ulen për të biseduar çështjen e zgjedhjeve. Si e sheh këtë hap të Ramës?

Mentor Kikia: Gjithsesi, nuk do të ketë një marrëveshje. Basha nuk ka zgjidhje tjetër sepse ai ka hyrë në një rrugë njëkalimshe vetëm me një kusht, të ikë Rama si kryeministër, kjo është barriera e madhe që nuk do të ketë negociata dhe ndaj nuk do të ketë marrëveshje sepse nëse Basha futet në një marrëveshje me Ramën atëherë ai ka falimentuar totalisht, personalisht bashkë me partinë demokratike.

Mirela Milori: Pse e bën rama këtë letër publike?

Mentor Kikia: Rama është politikan i përgjegjshëm dhe pavarësisht se kush i ndërmerr aktet e dhunës sot apo ajo që paralajmërohet në 30 qershor, qeveria nuk mund të thotë që sdi gjë cpo ndodh. Rama ka përgjegjësi politike dhe morale nëse gjërat nuk shkojnë mirë në këtë vend për pasojë është detyra e tij të lëshojë apo tërheqë perin në varësi të situatës politike që për hir të së vërtetës është tmerrësisht e tendosur si asnjëherë. shpresoj që ajo që Rama po bën të mos jetë thjesht një përpjekje edhe për të bindur ndërkombëtarët që ai po i ezauron të gjitha mundësitë.

Opozita nuk është më duke luajtur me bllofe, të gjitha paralajmërimet e saj për intensifikim të dhunës janë bërë realitet dhe paralajmërimet e Bashës duhen marrë seriozisht.

Mirela Milori: Po përgatitet Rama me anë të kësaj letre apo qasje politike që në 30 qershor të jetë i qartë dhe i saktë?

Mentor Kikia: kjo është një luftë sa me molotov në terren aq edhe politikisht në zyra me shkresa dhe fakte. ka një mbështetje ndërkombëtare shumë të madhe, është duke restauruar një pjesë të mirë të kodit penal që parashikon veprimet e dhunshme. Hap tjetër është beteja publike që ai po ezauron i bindur tërësisht që zgjedhjet e 30 qershorit do të mbahen. ai kërkon të jetë i qartë publikisht se ligji është ky dhe ai është i detyruar ta zbatojë, pra po thotë se ai ka ezauruar të gjitha mundësitë për tu ulur në tryezë./abcnews.al

mirela-mentori.jpg
nev ila18:46 | 22/05/2019

Gazetari dhe drejtori i informacionit të Klan Plus, Mentor Kikia, i ftuar ditën e sotme në Mbrëmje ide me Mirela Milorin, ka komentuar deklaratën e fundit të presidentit Ilir Meta gjatë aktivitetit të organizuar rreth sigurisë në ballkan dhe rolit të aktorëve të jashtëm në kohën e tranzicionit euroatlantik, ku sipas Kikisë, Meta është shfaqur tepër nervoz në këto deklarata.

Mirela Milori: Doja një reagim të parë për deklaratën e presidentit Meta

Mentor Kikia:  Në fakt ishte një reagim shumë nervoz duke patur parasysh natyrën e qetë të Metës, mund të konsiderohet habi për këtë qëndrim të tij kaq të fortë që nga koha e miratimit të ligjit për reformën në drejtësi ku sic dihet ka patur një kontestim të vazhdueshëm nga opozita. Meta po përpiqej të identifikonte dy probleme shumë të mëdha.

Mirela Milori: Ditën e sotme Meta ka evidentuar problemet e reforës në drejtësi, a duket sikur sot Meta doli në krahun e opozitës dhe hoqi petkun e presidentit?

Mentor Kikia: Ilir Meta është përpjekur të flasë si president, por të gjithë e dinë që ai është ish kreu i LSI, ka demostruar në shumë veprime që është në anë të opozitës, është përpjekur të mbajë një qëndrim të ftohtë. Por Shqipëria, pa gjykatë kushtetuese dhe pa gjykatë të lartë, nuk është një lajm i ri. Reagimi i zotit Meta, ishte absolutisht i ashpër dhe nuk i referohej faktit se vendi nuk ka gjykatë kushtetuese por konsideronte dështim reformën në tërësi dhe ky është një lajm i keq, parë në mbështetjen që kjo reformë duhet të vazhdojë të marri. Rama është përpjekur të tërheqë Metën për të marrë një pozicion të qartë lidhur me betejën politike mes partisë Socialiste dhe opozitës lidhur me mbajtjen apo mosmbajtjen e zgjedhjeve në 30 qershor, pra nëse do mbajë anën e opozitës por me sa duket Meta nuk ka rënë në këtë lloj provokimi të kryeministrit. nëse do e bënte një deklarim të tillë Meta do të zhvishej edhe më shumë në qëndrimet pro apo kundër qeverisë./abcnews.al

byro-politike-dt-15-maj.mpg_snapshot_15.38-1280x720.jpg
ent ela21:11 | 15/05/2019

Apeli i ndërkombëtarëve dhe rruga e opozitës ka qenë pjesë e debtit në studion e Byro Politike të Juli Xhokaxhi në ABC News me të ftuarit Enkelejd Alibeaj ish deputet i PD, Agron Duka, kreu i PAA-së, Anila Basha, gazetare dhe Mentor Kikia kryeredaktor i Klan Plus.

Për ish deputetin demokrat Alibeaj më i rëndësishëm se reagimi ndërkombëtar është situata ku ndodhet vendi dhe arsyet që e çuan opozitën në një vendim të tillë, në një kohë kur kriza është e shumëfishtë, shteti ka rënë dhe shoqëria shqiptare është nën depresion.

Alibeaj: “Lajmi kryesor është ajo që po kalon sot Shqipëria, kriza e shumëfishtë politike, institucionale, ekonomike, psikike. Ky është dhe nëna e të gjitha problemave dhe ky na agreson të gjithëve si shoqëri e shtet për të sotmen dhe të ardhmen.

Më e rëndësishme është arsyeja pse jemi në këtë situatë, rrënjët e problemit dhe mbi të gjitha si dilet nga kjo situatë, çështje kardinale për tu zgjidhur.

Bardhi ka nxjerrë dhe saktësimin e qëndrimit tonë. Dënojmë dhunën, çdo lloj dhune por duhet të saktësoj një gjë, si u prishën shtepite te Bregu i Lumit, unaza e re, si vidhen 20 mln euro, dhunë e strukturuar që është gjeneratori i cdo lloj reagimi. I shkon shteti me skafandër helmon pleq e fëmijë.

Shoqëria shqiptarë është në depresion se i janë mohuar të drejtat elementare si shqoëri civile, shteti ka rënë. Ka vetëm një zgjidhje, dyndje e madhe te ambasada gjermane të rinj e të reja”.

Në kundërpërgjigje të tij gazetarja Basha ka theksuar se historikisht krizat në këto 29 vite nuk janë zgjidhur me vullnet politik, por ajo akuzon opozitën se ka humbur kontaktin e merealitetin dhe po bllokon punën e qytetarëve dhe bizneseve me dhunën në protesta.

Basha: “Krizat asnjëherë nuk janë zgjidhur me vullnetin politik të palëve. Në 29 vjet ky vend i ka parë të gjitha, me vrasje protestuesish, me molotov, me shkatërrim institucionesh. Përse degradojmë në këtë pikë se duke ju parë ju në TV për 30 nuk kemi zgjidhur gjë. Ju nuk bëni forumi demokratike, keni shkëputur kontaktin me realitetin, keni djegur 50 kosha në tiranë. Ç’kusur kam unë që jetoj në Tiranë të paguaj taksa. Ti vësh zjarrin kryeqytetit, të bllokosh punën e bizneseve duhet të mbani përgjegjësi. Si nuk jeni mërzit duke i vënë flakën Shqipërisë, po alarmohen gjithë bizneset”.

Alibeaj: “Ne po vuajmë nga uzurpimi i pushtetit. Dhunë ishte dhe rrëizmi i bustit të Enver Hoxhës dhe jemi në të njëtën situatë si para 30 viteve. Se ata që janë atje e ndjejnë në lëkurën e tyre, se ata shprehin revoltën e  tyre, se këtu nuk bëhen zgjedhje. Kur na është eliminuar vota  e lirë dhe ky kyeministër njeh vetëm këtë gjuhë”.

Në këndvështrimin e tij Kikia thekson se të vetmen rrugë që e ka në dorë opozita, është dhuna, pasi ka dorëzuar mandatet dhe nuk pranon të ulet në dialog.

Kikia: “Ka një përpjekje nga ana e PD për të mos e konsideruar dhunë mënyrën e veprimit të protestuesve. Ndërkohë Pd është e bindur që e vetmja rrugë që ka në dorë është dhuna se ka dorëzuar mandate,i  ka lëshuar ultimatum qeverisë të ikë kryeministri, nuk ulet në bisedime dhe rrugën e ka një sens prapa nuk ka kthim. Artikulimet janë nga njëra protestë në tjetrën që protesta do intensifikohet më shumë.

Çfarë do të thotë më shumë përshakllëzim se tym e flakë, por më duket përpjekje për të hedhur gurin e fshehur dorën. Ti duhet ta pranosh publikisht që arma ime është flaka dhe nuk pres që Rama të dorëzohet por ta detyroj. Me afrimin e datës së zgjedhjeve dhe premtimin se zgjedhjet nuk do bëhen meraku im është se kemi dy kokëfortësi. A ka rrezik të na çojë përplasje që për ta shuar do jetë e vështirë?”

Alibeaj: “Rruga jonë e vetmje është zgjedhje të lira dhe të ndershme. Kemi humbur ligjin, kushtetutën demokracinë e të drejtën për të zgjedhur. Kur sheh një mur përballë si ky që ka ngritur Rama, demokracinë  e kanë humbur shqiptarët. Kemi protestë se revolta është kaq e madhe, se një revoltë që nuk është e orintuar politikisht shkon ne anarki, ndërkohë sot duhet dikush t’i ofrojë zgjidhje politike dhe këtë e kemi bërë ne”.

Për kreun e Partisë Agrare Ambjentaliste, sot po ndodh ajo që ai kishte paralajmëruar dy vjet më parë në zgjedhjet e 2017, ku njerëz të botës së krimti rrëmbyen kutitë  e votimit. Dhe në këtë situatë të vetmen zgjidhje ai sheh tërheqjen e Ramës, në të kundërt ka përplasje.

 Duka: “Ka riciklim krizash, ka gabime që bëhen nga të dy palët Anila, ta dish se kjo dhunë nuk është rrufe në qiell të pastër. U kam thënë dhe miqve të mis socialstë që këtë që po bëni në zgjedhjet e 2017 nuk do kalojë kaq lehtë dhe kjo dhunë një ditë do shpërthente. Këto po paguajnë këtë dhunë. Kam qenë në të gjitha qendrat e Durrësit dhe kam bërë sherr, jemi kacafytur me njerëzit e botës së krimit të cilët i zaptuan kutitë e votimit si ujqërit. Problemi është si do shikohet? Një pozicion i opozitës, e cila nuk ka as mandate, me qeveri tranzitore dhe nga ana tjeter një Kryeminstër, i cili hiqet sikur klima politike është e qetë. Do të marrë 61 bashki, mundohet të bëjë një opozitë farsë. Të dy palët kanë një pozicion stoik, por ndërkohë opozita nuk ka asgjë në dorë. Rama e ka në dorë, po nuk u tërhoq ai kjo punë do shkojë në përplasje”. /abcnews.al

 

BYRO-POLITIKE-DT-29-PRILL-mediu-1280x720.jpg
ent ela20:58 | 29/04/2019

Iniciativa e 5 partive të djathta, të cilat nesër do të priten nga Presidenti Meta për platformën e tyre për zgjidhjen e krizës që ka mbërthyer vendin, është disktuar në studion e Byro Politike në ABC News të Juli Xhokaxhiut me kreun e PR-së Fatmir Mediu dhe gazetarët Mimoza Koçiu dhe Mentor Kikia.

Iniciatori i kësaj platforme, Fatmir Mediu tha se ky grupim kërkon ndryshim të sjelljes politike për të pasur një republikë parlamentare të shtetit të së drejtës dhe balancim të pushtetit mbi parimet kushtetuese.

“Ne krijuam këtë grupim se mendojmë që secili duhet të ketë një rol në politikë dhe kemi bashkuar 5 parti, e cila nuk ka të bëjë me zgjedhjet lokale, por sesi duhet të ndryshojmë sjelljen politike për të pasur një republikë parlamentare të shtetit të së drejtës dhe balancim të pushtetit mbi parimet kushtetuese. I kemi kërkuar takim Presidentit dhe duke pasur në konsideratë ruajtjen e sistemit pluralist përmes zgjedhjeve pluraliste”.

I pyetur se çfarë do i kërkojnë konkretisht Presidentit, Mediu përgjigjet se Presidenti duhet të shmangë një konflikt që është në dëm të interesave të vendit, ndryshimin e sistemit zgjedhor dhe minimizimin e blerjes së votës.

“Debati ynë është për sistemin zgjedhor. Ne kërkojmë ndryshimin e sistemit zgjedhor e para, dhe e dyta parlament kushtetues për të minimizuar blerjen e votës.

Ne kemi President Republike dhe un abstragoj nga emri, se duhet të respektojë autoritetin kushtetues të Presidentit të Republikës dhe kur kërkoj të angazhohem me institucionin e Presidentit që ai në funksionin kushtetues të shmangë një konflikt që është në dëm të interesave të vendit

Ne kërkojmë nga Presidenti që nisur nga situata cënon integritetin tonë si popull dhe kushtetueshmërinë e vendit e cila është thuajse e rrëzuar dhe po shkojmë që s’do kemi as zgjedhje pluraliste, por farsë dhe shmangie nga qëllimi ynë kombëtar që është integrimi dhe Presidenti ka detyrën që palët duhet të gjejnë përgjegjshmërinë e tyre”. /abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono