Meghan Markle

megan-afrike.jpg
ent ela18:15 | 23/09/2019

 “Jam këtu në Afrikën e Jugut pranë burrit tim si anëtar i familjes mbretërore, por dua që ju të dini që unë jam këtu si nënë, grua, grua, grua me ngjyrë dhe motra juaj “. Kështu u shpreh Meghan Markle në Nyanga, në Cape Town, ndërsa fliste me gratë, viktima të dhunës.

“Të drejtat e grave dhe vajzave janë shumë të rëndësishme për mua. Kur grave iu jepet pushteti, tërë komuniteti përparon”, nënvizoi Dukesha e Sussex, e cila më pas shtoi: “Unë jam këtu me ju, unë jam këtu për ju”.

“Asnjë burrë nuk lind për të lënduar një grua, ashtu siç tha edhe Presidenti javën e kaluar. Është një rreth vicioz që duhet të copëtohet”, tha Princi Harry nga ana e tij.

“Është koha për të ripërcaktuar konceptin mashkullor. Ne kemi nevojë për të krijuar një shteg që fëmijët tanë mund të ndjekin për të krijuar një të ardhme më të mirë,”– theksoi Duka i Sussex, duke shtuar se ai dhe gruaja e tij janë “pafundësisht mirënjohës”për mundësinë që të “dëgjojnë komunitetet tuaja”. ./abcnews.al

yjet-1280x565.jpg
ent ela20:45 | 19/07/2019

Në mesin e yjeve më të veshura më bukur të javës, janë dy kunatat mbretërore Kate Middleton dhe Meghan Markle.

E para, në Wimbledon 2019, u shfaq me një fustan të këndshëm blu të hapur nga Emilia Wickstead dhe sandale ngjyrë nude: një pamje mahnitëse që në shikim të parë.

Gjithashtu edhe Meghan shumë elegante, e cila ishte e pranishme së bashku me Harry në premierën evropiane të “The Lion King”, e veshur për këtë rast me një fustan të zi në saten dhe tyl nga Jason Wu, një kuletë Gucci dhe gjysmësandale  Aquazzura.

Ndër më elegantët janë edhe Gigi Hadid me një fustan me pupla nga Michael Kors, Kate Beckinsale me Dolce & Gabbana dhe aktorja Eva Longoria, e cila zgjodhi për Gala Global Gift një fustan të gjatë me bisht dhe me një të çarë të dizajnuar nga Etro. /abcnews.al

 

C_2_fotogallery_3099808_0_image.jpg
ent ela10:35 | 29/06/2019

“Unë zgjodha të jem në Milano për të dhënë, nëpërmjet këtij murali, mbështetjen time në përhapjen e një mesazhi të përfshirjes, kundër të gjitha formave të diskriminimit dhe paragjykimit”, shkruan Tvboy në faqen e tij të Instagram për të prezantuar veprën e tij të re “The Royal Kiss”.

Një puthje e brishtë mes Kate Middleton dhe Meghan Markle, veshur me një fustan nusërie, i kryqëzuar nga një zemër e kuqe. Murali u shfaq në një ndërtesë në Milano me rastin e Paradës Gay në qytetin e Milanos.

Një kontribut për të drejtat LGBT nga shkrimtari sicilian: “Çdo qenie njerëzore duhet të ketë të drejtën të martohet me personin që ai e do”. /abcnews.al

 

13241720-7004967-image-a-82_1557316417512.jpg
Sej rie14:18 | 08/05/2019

Merr fund pritja! Princ Harry dhe Meghan Markle sapo i prezantuan botës fëmijën e tyre të parë.

“Unë kam dy djemtë më të mirë në botë kështu që unë jam me të vërtetë e lumtur. Ai ka temperamentin më të ëmbël, ai është vërtet i qetë, ai ka qenë ëndërr”, tha Meghan.

Ndërsa ata të dy qeshin, Princi Harry tha: “Nuk e di se nga kush e merr këtë.” 

Kjo është dalja e parë e Dukës dhe Dukeshës së Sussex me djalin e tyre. Një javë më parë ata u tërhoqën nga daljet publike pasi Markel do sillte në jetë vogëlushin.

/abcnews.al

harry.jpg
G. P.18:30 | 06/05/2019

Në Mbretërinë e Bashkuar ka ardhur në jetë princi i parë me gjak afro-amerikan. Bëhet fjalë për djalin e princit Harry dhe dukeshës së Suseksit, Meghan Markle, të cilët këtë të hënë janë bërë për herë të parë prindër.

Është mashkull fëmija i parë i princit Herri dhe bashkëshortes së tij Meghan Markle, përkatësisht dukë dhe dukeshë e Suseksit. Ish-aktorja kaliforniane e ka sjellë në jetë fëmijën këtë të hënë dhe lajmi është bërë publik nga vetë princi Harry.

“Vogëlushi dhe e ëma janë mirë”, ka saktësuar anëtari i familjes mbretërore, duke shtuar se së bashku me Megan janë ende duke menduar për emrin e tij.

Fëmija i sapolindur është i pari princ me gjak afro-amerikan në familjen Uindsor dhe i shtati në vijën për marrjen e fronit britanik të mbretëreshës Elizabeth, pas princit Charles, atij William dhe 3 fëmijëve të tij, si dhe vetë Harry-t.

Vogëlushi peshon 3.2 kilogramë dhe ka lindur në 5 e 26 minuta të mëngjesit. Në një njoftim për shtyp, Buckingham Palace ka saktësuar se, bashkë me çiftin mbretëror është edhe Doria Ragland, e ëma e Meghan, që e ka prejardhjen nga ishujt e Karaibeve.

“Procesi i lindjes së fëmijës së parë të Markle dhe princit Harry nisi në orët e para të mëngjesit në rezidencën e tyre të re në Frogmore Cottage. Harry, 34 vjeç, i ka qëndruar pranë gjatë gjithë kohës bashkëshortes 37-vjeçare”, raportuan mediat britanike duke iu referuar burimeve pranë pallatit mbretëror./ABC News Albania 24/7

MEGAN-SHTATZANE-MBULIM.mpg_snapshot_00.01-1280x803.jpg
G. P.11:01 | 15/10/2018

Princi Harry dhe Dukesha Meghan Markle po presin fëmijën e tyre të parë. Lajmi është bërë i ditur zyrtarisht nga Pallati Mbretëror ne Londer. Foshnja mbretërore pritet të lindë në Pranverën e vitit 2019.

Lajmi u vendos të publikohej zyrtarisht pas dasmës së princeshës Eugenia, që u zhvillua disa ditë më parë, për të mos i marrë vëmendjen këtij eventi të rëndësishem të familjes mbretërore britanike. Gjatë shfaqjes së saj në këtë dasëm, Megan ra në sy me pamjen e saj, që nxiti diskutimet mbi një shtatzëni të mundshme të dukeshes. Dhe nuk vonoi shumë konfirmimi zyrtar nga Pallati mbretëror.

“Princi dhe Dukesha e Sussex janë aktualisht në Australi për turneun e tyre të parë mbretëror si çift i martuar”, thuhet në njoftimin e Pallatit Mbretëror.
Harry dhe Meghan kanë mbërritur sot në Sidney për vizitën e tyre 16-ditore në Australi, ishujt Fixhi, Tonga dhe në Zelandën e Re. Udhëtimi i tyre është i pari jashtë Britanisë së Madhe dhe Irlandës. Vizita do të fillojë zyrtarisht ditën e martë.

harry-dhe-markle-1280x714.jpg
G. P.12:50 | 19/05/2018

Harry dhe Meghan të emëruar nga Mbretëresha Elizabetë, dukë dhe dukeshë e Sussex janë lidhur në martesë në kishën e Saint George në kështjellën Ëindsor. Një ceremoni madhështore, e cila u përmbyll me puthjen e çiftit para njerëzve të mbledhur jashtë kishës.

Harry dhe Meghan janë lidhur në kurorë pasi kanë marrë më parë emërimin dukë dhe dukesha e Sussex nga Mbretëresha Elizabetë.

Ceremonia u zhvillua në kishën Saint George në kështjellën Windsor.

Meghan u shoqërua në altar nga princi Çarls, babai i Harry-t, pasi në momentet e fundit, babai i saj u detyrua të shtrohej në spital për disa problemë shëndetësore.

Një kor kishe amerikane performoi “Stand by me” menjëherë pas predikimit të peshkopit nga Çikago. Ndërsa nëna e Meghan nuk mbajti dot lotët.

Princi Harry dhe aktorja amerikane Meghan Merkle shkëmbyen premtimet sipas formulës tradicionale “deri sa vdekja të na ndajë” dhe në “prani të Zotit,  para Arqipeshkvit të Kanterbëri, Xhastin Uellbi.

Atë që Zoti bashkon, asnjë të mos e ndajë, përfundoi fjalën e tij Arqipeshkvi duke i deklaruar burrë dhe grua.

Ajo e sigurtë dhe krenare sheh princin në sy, ndërsa Herry e vështron i emocionuar.

Të sapomartuar Herry dhe Meghan dolën nga kisha të shoqëruar nga himni britanik “God Save the Queen” – Zoti shpëtoftë Mbretëreshën.

Pasi shkëmbyen një puthje para qindra njerëzve të mbledhur para kishës ata hipën në karrocën Askot Lindau të tërhequr nga katër kuaj gri, duke shëtitur në rrugët e Windsor.

Princi Herry mblodhi personalisht disa lule nga Kensington Garden për buqetën e bashkëshortes së tij./abcnews.al

dasmaaaa.jpg
G. P.14:53 | 18/05/2018

Princi Çarls, njëkohësisht bashkëshorti I mbretëreshës Elizabet e Dytë, do të shoqërojë Megan Markëll në altar në martesën me princin Herri. Ndërkohë, kjo dasëm ka ngjallur mjaft polemika në Mbretërinë e Bashkuar për shkak të shpenzimeve marramendëse.

Janë orët e fundit të përgatitjeve dhe provave të përgjithshme dhe më pas më në fund Megan Markëll do t’i thotë “po” princit Herri të Anglisë, në atë që është njoftuar si martesa e shekullit. Do të jetë princi Çarls, ai që do ta shoqërojë ish aktoren në altar në kishën e kështjellës Uindsor. Në dasëm do të marrë pjesë edhe princi Filip, 96 vjeç, bashkëshorti i Mbretëreshës Elizabeta e Dytë. Pallati Kensington saktëson se ishte çifti që do të martohet që i kërkoi princit Çarls të shoqërojë Megan në altar, dhe ky i fundit pranoi me kënaqësi. Në këtë mënyrë Princi zë vendin e babait, Thomas Markëll, i cili në momentet e fundit njoftoi se nuk do të marrë pjesë në dasëm për shkak të problemeve me shëndetin.

Ndërsa mamaja e Meghan, Doria Ragland, 61 vjeç është prezantuar me të gjithë anëtarët e familjes mbretërore. Ajo ka kaluar një pasdite shumë të këndshme. Takimi më i rëndësishëm është ai me mbretëreshën Elizabeta e Dytë. Ish-aktorja dhe mamaja e saj, bashkë me një grup shoqesh më të ngushta dhe stilistin e parukjerin, do të kalojnë orët përpara dasmës në një hotel. Kurse Herri, siç e do tradita, do të përshndetet me bashkëshorten e ardhshme dhe do të shkojë me princin Uilliam në një shtëpi fshati, jo shumë larg Kështjellës Undsor.

Ndërkohë, dasma e shekullit nuk ka kaluar pa polemika. Analistë të ndryshëm në Britani, por edhe qytetarë kanë ngritur shqetësimin lidhur me shpenzimet marramendëse. Vetëm fustani i bardhë i Meghan do të kushtojë 100 mijë paund, thënë ndryshe rreth 120 mijë euro. Por polemikat kryesore janë për shpenzimet rreth sigurisë. Plotë 32 milionë euro kushton shërbimi i “Unazës së Hekurt”, një ekip i përbërë prej shumë agjentësh specialë, snajperistë dhe civilë, të cilët janë urdhëruar që të bëjnë çdo gjë që është e nevojshme në mënyrë që dasma e shekullit të zhvillohet e qetë dhe sipas planit. Por kush paguan për këtë dasëm. Përgjigja është shumë e thjeshtë, taksapaguesit e Mbretërisë së Bashkuar. Prandaj dhe tejkalimet në shpenzime si p.sh 60 mijë euro për tortën, 120 mijë euro për lulet dhe 300 mijë euro për ushqimin, ka zemëruar qytetarët britanikë./abcnews.al

herri.jpg
G. P.15:55 | 15/05/2018

Kur kanë mbetur dhe pak ditë nga dasma e shumëpritur mbretërore në Britani, ka ndodhur e papritura. Babai i Meghan Markle nuk pranon ta shoqërojë atë në altar. Mediat e cilësojnë këtë si turpërim për Pallatin Mbretëror.

Një notë e stonuar në dasmën mbretërore të princit Harry me Meghan Markle. Pak ditë nga përgjigja e shumëpritur “po”, të cilën çifti do ta shkëmbejë të shtunën në kështjellën Windsor, babai i nuses vendos të mos marrë pjesë. Në Pallatin Kensington, ka siklet dhe gjykata britanike është ngulitur pas një “kërkojmë respekt dhe mirëkuptim”. Babai i aktores gjithashtu thotë se ka pësuar një sulm në zemër. Por sipas BBC, heqja dorë në momentet e fundit i atribuohet diçkaje tjetër.

Në një shënim të pallatit Kensington nuk përmendet ndonjë sëmundje kardiake që ka ndodhur disa ditë më parë, dhe as nuk përmend arsyet pse Thomas Markle ka hequr dorë nga shoqërimi i vajzës së tij në altar. Sipas BBC, ai ka marrë këtë vendim në sajë të figurës së keqe që bëri me imazhet e shitura ndaj një tabloidi të së bijës e cila po provonte fustanin e nusërisë. Një veprim, me të cilin përfitoi mbi 100 mijë dollarë.

“Unë nuk dua të vë në siklet Meghan”, është shprehur Markle për shtypin meksikan.

Pas tërheqjes së Thomas, tashmë Markle duhet të gjejë atë që do ta shoqërojë në altar për tek Harry. Në dasëm ish-aktorja amerikane ka ftuar vetëm prindërit e saj, pasi vëllai dhe motra janë në mosmarrëveshje me të dhe vazhdojnë të lëshojnë intervista në të cilat ata flasin keq për princeshën e ardhshme. Për momentin është vetëm nëna e Meghanit që do ta shoqërojë atë nga hoteli në kështjellë./abcnews.al

99597476_mediaitem99597472.jpg
ent ela10:46 | 15/01/2018

Lideri i UKIP, partisë anti BE në Brtaninë e Madhe, ka lënë të fejuarën e tij si dhe e përjashtoi nga partia pas publikimit në media të mesazheve të saj ku ofendonte të fejuarën e princ Harry për shkak të origjinës së saj.

Lideri i partisë britanike anti BE, UKIP, Henry Bolton, ka braktisur të fejuarën e tij ish modelen 25 vjecare Xho Marnei, pas komenteve raciste që kjo e fundit bëri ndaj të fejuarës së princ Harryt, Meghan Markle. Lajmi është konfirmuar nga BBC online. Marnei kërkoi falje për gjuhn e përdorur duke thënë se fjalët e saj ishin hequr nga konteksti i vërtetë.

I zgjedhur në muajin shtator në drejtim të partisë anti emigracion, 54 vjecari Bolton konfirmoi në profilin e tij Tuiter se e fejuara e tij ishte përjashtuar edhe nga partia pas mesazhet në fjalë që ajo ia kishte dërguar një miku të saj u publikuan nga Mail on Sunday. Ajo shkruante se amerikania Markle, nëna e së cilës ëshët afroamerikane, e ka trurin e vogël, është një aktore idiote të cilën nuk e njeh njeri dhe që me farën e saj do të ndosë familjen mbretërore. Më pas ajo vazhdon duke paralajmëruar se shumë shpejtnë Britaninë e madhe do të vijë koha e një kryeministri musliman dhe një mbret Zi. Sipas saj kjo nuk është e pranueshme, pasi Mbretëria e bashkuar nuk është afrikë. Në fund ajo deklaron se nuk do të kishte asnjëherë marrëdhënie intime me një njeri me ngjyrë pasi ata janë të shëmtuar./abcnews.al

 


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono