Mediat

CIA-RRJEDHJA-1280x720.jpg
ent ela23:23 | 16/05/2018

Mediat amerikane kanë publikuar emrin e personit që vitin e kaluar i shkaktoi CIA-s rrjedhjen më të madhe të informacioneve në historinë e saj. Ai është një 29-vjeçar që megjithatë, në fund të hetimeve është dënuar për akuza të tjera.

Mediat amerikane kanë publikuar të mërkurën identitetin e personit që konsiderohet përgjegjës për rrjedhjen e informacioneve sekrete të CIA-s vitin e kaluar. Ai është ish-inxhinieri i agjencisë, Xhoshua Shulte. 29-vjeçari i mohon akuzat, por ish-shefat e tij janë të bindur se ai i ka kaluar të dhëna të konsiderueshme portalit Wikileaks. Në mars të vitit 2017, faqja në fjalë publikoi mijëra dokumente sekrete që përmbanin detaje mbi programin kibernetik të CIA-s. Shulte kishte projektuar virusin që përdorej për të hyrë në kompjuterët e të dyshuarve për terrorizëm dhe kishte punuar në këtë program për 6 vjet. Ai e braktisi CIA-n në 2016-n për të punuar në sektorin privat. Rrjedhja e informacioneve të vitit të kaluar, që tregoi me detaje se si CIA zbërthen iPhone-t dhe kthen televizorët smart në pajisje përgjimi është më e madhja në historinë e saj. Agjencitë ligjzbatuese amerikane nisën një hetim penal dhe brenda një jave kontrolluan banesën e inxhinierit. Ata thanë se kishin gjetur informacion të rezervuar në letra të printuara, si dhe pajisje elektornike. Por, 6 muaj më vonë, në vend që ta akuzonin për rrjedhjen e informacioneve, prokurorët amerikanë e proceduan 29-vjeçarin vetëm për posedim materialesh pedo-pornografike. /abcnews.al

rama-pas-berlinit-1280x646.jpg
ent ela18:00 | 26/04/2018

Për Kryeministrin Rama, të sapo zbritur në tokë Shqiptare pas vizitës në Berlin, kjo e fundit mund të konsiderohet një sukses, sa i përket objektivave që kishte. Parakushteve të përmendura nga Kancelarja gjermane Angela Merkel, kryeministri i jep tjetër ngjyrim nga ai i perceptuar nga media e cila kërkoi një zbardhje të tyre.

Besoj që kjo vizitë mund të konsiderohet e suksesshme për përmbushjen e objektivave që kishim. Jam i bindur që në fund të vizitës ka një kuptim më të plotë lidhur me pozicionin në të cilin gjendet sot Shqipëria dhe legjitimitetin e kërkesës sonë që të mbështetet nga qeveria dhe parlamenti gjerman. Takimi me kancelaren ka qenë një moment i rëndësishëm i vizitës për të shkëmbyer opinionet lidhur me progres raportin, rezultatin për çeljen e negociatave në përmbushjen e parakushteve. Parakushtet për të cilat Merkel foli janë parakushtet që përbëjnë të gjithë procesin e derikëtushëm për të ardhur deri tek rekomandimi. Sigurisht që në bisedën me të i kemi prekur me radhë të gjitha parakushtet, dhe kur thashë që vizita jonë ishte e suksesshme do të thotë se nuk kemi pritur të marrim “po”-në publike për mbështetje”.

 

Duke e cilësuar si “një nga qindra eurodeputetët e Gjermanisë” kreun e komisionit të çështjeve për Europën në Bundestag, Gunther Krichbaum, shefi i ekzekutivit shqiptar Rama, mendimin e tij nuk e sheh si surprizë edhe pse mohon t’ia ketë komunikuar personalisht.

“Ai nuk ma ka thënë këtë gjë por nuk është një surprizë. Ai është një nga qindra deputetët e Bundestagut, mendimi i tij ka atë peshë që ka, por as nuk më gjen të papërgatitur dhe as nuk më ul kënaqësinë e rezultateve të kësaj vizite”.

Ishte pikërisht komisioni për çështet europiane në Bundestag që Krichbaum kryeson arena ku është rrahur biseda për ish-ministri Saimir Tahiri, i akuzuar për përfshirje në grup të strukturuar kriminal dhe trafik ndërkombëtar droge. Vetëm pas insistimit të gazetarëve, kryeministri shpjegoi.

Është bërë një pyetje në Komisionin e Çështjeve Europiane lidhur me këtë çështje dhe lidhur me pozicionin tonë në këtë proces, pyetje që sigurisht ka pasur të bëjë në thelbin e shqetësimit të vet, edhe me baltën e eksportuar atje dhe me tregimin e deformuar të kësaj historie, por ne kemi qenë në Gjermani, nuk kemi qenë në Venezuelë, ku të na kërkohet që të kapim dikë dhe ta çojmë para drejtësisë, sepse kjo është një çështje e drejtësisë dhe këtë në Gjermani e dinë qëkur marrin qumështin e nënës.

Taksë e kësaj balte, të tranportuar nga opozita shqiptare i quajti kritikat e këtij komisioni, pa fshehur bezdinë e krijuar.

“Sa i përket opozitës dua të them se konstatova me keqardhje në dëgjesën e komisionit të çështjeve europiane që çka lidhej me çështje që nuk janë pjesë e raportit të progresit ishte thjesht transmetimi në gjermanisht i atyre që dëgjojmë këtu shqip deri në bezdi dhe ky është roli që ka luajtur deri tani opozita shqiptare dhe kështu i ka shfrytëzuar deri tani ato pak lidhje gjithmonë e më pak që ka duke përcjellë dhe eksportuar pa u lodhur baltën e përditshme dhe duke e kthyer atë në një pengesë për të lejuar që Shqipëria të shikohet nga të gjithë për atë që është në këtë moment dhe që raporti i progresit të lexohet nga të gjithë pa vendosur përpara paragjykimet e krijuara nga ato të pa vërteta për ti quajtur me një fjalë të edukuar që opozita ka propaganduar pa pushim në gjuhë të huaj”.

Ithari i mos baltosjes së vendit në gjuhë të huaj duket se nuk e ndjek këshillën e tij sa i përket medias në vend, epitetin e preferuar për të cilat njoftoi se e transportoi edhe në Berlin./abcnews.al

 

GRUEFSKI-1280x720.jpg
ent ela10:05 | 15/03/2018

Mediat maqedonase komentojnë gjerësisht atë që ndodhi në sallën e kuvendit të mërkurën pas miratimit të ligjit të gjuhëve. Ish kryeministri Gruevski është lënë vetëm nga deputetët e tjerë të VMRO – DPMNE-së, të cilët nuk mbështetën sjelljen e tij të dhunshme në Kuvend.

Pamjet e regjistruara në seancën e të mërkurës në sallën e parlamentit të Maqedonisë, tregojnë qartë sjelljet e dhunshme të ish-liderit të VMRO-DPMNE-së, Nikola Gruevski, para dhe pas miratimit të ligjit për gjuhët.

Ai është përpjekur me çdo mënyrë që të pengojë kryetarin e Kuvendit, Talat Xhaferi për të përmbyllur procesin para dhe gjatë votimit. Deputetë të mazhorancës maqedonase u shprehën se deputetët e tjerë të VMRO-DPMNE kanë ndjekur nga poshtë foltores sjelljet Gruevskit, i cili me veprime të pamatura dhe në kundërshtim me qëndrimin që duhet të ketë një deputet, u përpoq të të shkaktojë probleme.

Sipas deputetëve të shumicës parlamentare, Gruevski nuk arriti të përfshijë edhe deputetët e tjerë të partisë së tij, të cilët kanë qëndruar vetëm si spektatorë, duke bërtitur kundër kryeparlamentarit, por pa kryer ndonjë veprim të dhunshëm./abcnews.al

vlcsnap-error983-1-1280x720.jpg
ent ela12:28 | 16/02/2018

Mediat gjermane thonë se ushtria e qeverisë së Berlinit është në krizë. Në bazë të publikimit të një dokumenti konfidencial, bëhet me dije se Forcat e Armatosura nuk kanë mjete të mjaftueshme ushtarake.

Forcat e armatosura gjermane janë në krizë dhe pa mjete ushtarake. Ky është zbulimi i gazetës “Die Welt”, që boton përmbajtjen e një dokumenti konfidencial në sajë të pjesëmarrjes në 2019 në Task Forcën Shumëkombëshe të emërtuar: Njësia Shumë e Lartë e Gatishmërisë. Ky është një operacion që Brigada e Nëntë do të duhet ta drejtojë.

Dokumenti i publikuar nga e përditshmja gjermane shkon deri në detaje. Sipas “Die Welt, në Brigadën e 9-të, e cila posedon vetëm nëntë tanke “Leopard 2” duhej të ishin 44 të tillë që janë aq shumë të nevojshëm. Kjo njësi mund të furnizohet vetëm me 14 vetura të blinduara.

Mungesa e automjeteve penalizohet rëndë nga fakti se ushtria nuk ka pjesë të mjaftueshme rezervë. Deficiti ka të bëjë edhe me armë dhe veshje. Shumë avionë gjithashtu mund të përdoren disa muaj në vit; pjesa tjetër e kohës janë nën mirëmbajtje.

Gjermania është në kërkim të dëshpëruar për armatime në njësi të tjera ushtarake. Ndërsa e përditshmja shton në zbulim se në bazë të rezultateve të një sondazhi të kohëve të fundit, populli dëshiron një Gjermani më pak të prirur drejt misioneve ushtarake dhe është shprehur kundër kostove që sjellin përforcimet ushtarake./abcnews.al

 

vlcsnap-error409-1280x720.jpg
ent ela15:12 | 29/01/2018

Një skandal ka përfshirë 3 kompani të mëdha të prodhimit të automjeteve në Gjermani. Mediat kanë zbuluar se në një eksperiment janë përdorur qytetarë për të testuar dëmin që sjell gazi i shkarkuar nga makinat. Për këtë çështje Angela Merkel ka kërkuar qartësi.

Gazi i shkarkuar nga automjetet me naftë të kolosëve gjermanë nuk është provuar vetëm tek majmunët, por edhe tek qëniet njerzore. Kjo është bërë e ditur nga “Zudojçe Cajtung” dhe “Shtutgarter Cajtung”, që zbulojnë informacione të reja lidhur me testet ku janë përfshirë Volksëagen, Daimler and BMË. Shoqata Europiane e Kërkimeve për Ambjentin dhe Shëndetin në fushën e Transportit, e themeluar nga 3 kolosët e automjeteve, ka zhvilluar një studim të shkurtër të inhalacionit me oksid nitrik në njerëz të shëndetshëm.

Në eksperimentin që është zhvilluar në 2014 në Shtetet e Bashkuara janë përfshirë 25 persona. Sipas raportit të shoqatës së kërkimit, e cila ka kryer testimin, nuk janë zbuluar efekte tek pacientët që janë ekzpozuar ndaj emisioneve të gazit.

Lidhur me këtë zhvillim ka reaguar edhe kancelarja Angela Merkel. Ajo i ka kërkuar grupeve automobilistike të përfshira në skandal që të qartësojnë situatën. “Industritë e automjeteve duhet të kishin menduar për limitimin e emisioneve, dhe jo të tregonin parrezikshmërinë e saj”. Kështu u shpreh zëdhënësi I Merkel, Steffen Seibert.

Menjëherë për këtë rast kanë ardhur edhe reagime nga vetë kompanitë në fjalë. Daimler, prodhues I makinave Mercedez-Benz, është distancuar nga studimi dhe pretendojnë se nuk kanë asnjë ndikim tek eksperimenti. “Jemi të tronditur nga testet e kryera. E dënojmë me forcë atë”, shkruhet në një komunikatë të Daimler. Gjithashtu edhe Volksëagen thotë se nuk janë të pranueshëm në asnjë mënyrë testet e gazit tek majmunët. “Kush ka gabuar do të paguajë”, shprehet presidenti I Këshillit të Vëzhgimit të kësaj kompanie, Hans Dieter Poetsch. Ndërkohë, është hapur dhe një hetim për zbardhjen e plotë të këtij skandali./abcnews.al

vlcsnap-error792-1.jpg
us er16:37 | 20/12/2017

Sipas mediave zvicerane, presidenti i Kosovës Hashim Thaçi tashmë është kundër gjykatës speciale e cila pritet të fillojë së shpejti çështjet gjyqësore. Mediat zvicerane mbështesin përfundimin e tyre në fjalimin që kreu i shtetit mbajti përpara forcave të sigurisë në vend.

Gazeta zvicerane “Neue Zurcher Zeitung” në një shkrim të saj thekson se presidenti i Kosovës Hashim Thaçi, tashmë është kundër Gjykatës speciale duke marrë këtu parasysh fjalimin me tone të ashpra kundër perëndimit që kreu i shtetit mbajti para forcave të sigurisë vetëm pak ditë më parë. E përditshmja zvicerane shkruan se shoqatat e veteranëve të UÇK-së po mbledhin firmat e duhura për të ndryshuar ligjin e gjykatës speciale që sipas tyre ofendon luftën e ushtrisë çlirimtare të Kosovës; ata gjykojnë se qasja e kësaj gjykate është anti shqiptare. Duke cituar presidentin kosovar, e përditshmja raporton se Thaçi ka akuzuar vendet perëndimore se i kanë imponuar këtë gjykatë me anë të një presioni të madh.

Në muajin gusht të 2015-s, parlamenti i Kosovës miratoi ligjin që e bën këtë gjykatë një institucion që është krijuar nga ligjet e Kosovës. Në atë kohë Thaçi kishte detyruar deputetët e partisë së tij që të votonin pro, vijon më tej shkrimi. Kjo për shkak të apeleve nga SHBA, BE dhe NATO. Dhe në fakt ekzistonte një kusht i tillë që nëse Kosova nuk do pranonte krijimin e gjykatës speciale atëherë Organizata e Kombeve të Bashkuara do të krijonte një gjykatë të saj. Sipas të përditshmes zvicerane, presidenti Thaçi ka ndryshuar qëndrim sepse i ishte premtuar se menjëherë pas krijimit të gjykatës, atëherë do të fillonte lëvizja e lirë për kosovarët dhe vendi do të kishte ushtrinë e tij dhe pse një marrëveshje e tillë mohoet të ketë ekzistuar nga ana e Bashkimit Europiane.

Por, reagimi i presidentit Thaçi mund të jetë pasojë e faktit që vendi është i bllokuar; 10 vjet pas shpalljes së pavarësisë, njohja ndërkombëtare e tij nuk është përfunduar as nga vendet anëtare në Bashkimin Europian, përfundon shkrimi./abcnews.al

image-1228131-860_poster_16x9-fjkq-1228131.jpg
us er14:57 | 19/12/2017

Martin Schulz ka një kusht të qartë për kancelaren gjerman Merkle në mënyrë qëtë jetë pjesë e qeverisë. Mediat gjermane shkruajnë se Schulz kërkon ministrinë e financave por është refuzuar nga Merkel

Mediat gjermane shkruajnë se Martin Schulz kërkon të ketë ministrinë e financave për partinë e tij nëse do të vendoste të ishte pjesë e një koalicioni të gjerë qeverisës në Berlin. Por kancelarja gjermane Merkel ka qenë e prerë në refuzimin e saj. Duke iu përgjigjur gazetarëve Merkel u shpreh se nuk mund të flasësh për një ndarje të ministrive në momentin që nuk është ende e sigurtë pjesëmarrja në koalicionin qeverisës. Sipas saj nuk është momenti i duhur për të folut për këtë. Schulz lideri i socialdemokratëve gjermanë kishte pohuar synimin e tij në një intervistë për gazetën ekonomoke “Handelsblatt” e cila kishte publikuar lajmin në faqen e saj të parë./abcnews.al

 

vlcsnap-error403-1280x720.jpg
us er18:01 | 18/12/2017

Agjencitë ndërkombëtare të lajmeve kanë pasqyruar gjerësisht dhunën në protestën e opozitës kundër zgjedhjes së Prokurorit të përgjithshëm të përkohshëm. Mediat e huaja shkruajnë se në protestë morën pjesë 3 mijë persona dhe disa prej tyre u lënduan.

Agjencitë ndërkombëtare të lajmeve kanë raportuar situatën e tensionuar brenda dhe jashtë parlamentit në ditën e zgjedhjes së Prokurorit të përgjithshëm të përkohshëm. AFP i ka paraqitur zhvillmet në Shqipëri me anë të disa fotografive. Ndërsa “Associated Press” shkruan se në protestën e opozitës jashtë parlamentit morën pjesë rreth 3 mijë persona. Kjo agjenci thekson se disa prej tyre janë lënduar nga përleshjet me policinë.

“Associated Press” citon opozitën ku shkruan se ata e cilësojnë antikushtetuese zgjedhjen e Arta Markut në drejtim të përkohëshëm të Prokurorisë së Përgjithshme. Ndërsa Rojters duke pasqyruar dhunën jashtë dhe brenda parlamentit, rithekson se kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, bëri thirrje për protesta të reja në Janar.

Ndërsa citon kryeministrin Rama i cili thekson se zgjedhja e kryeprokurorit ishte legjitime dhe kushtetuese si dhe është konfirmuar edhe nga ekipi i BE-së dhe Shteteve të Bashkuara që asistojnë në reformën në drejtësi. “Komisioni Europian ia ka bërë të qartë Shqipërisë se dëshiron të shikojë rezultat në luftën kundër krimit të organizuar dhe korrupsionit përpara se t’i kërkojë vendeve anëtare aprovimin e hapjes së bisedimeve për anëtarësim me Tiranën”, shkruan Rojters.

Situata është raportuar edhe nga agjencia kineze e lajmeve, Xinhua. Gjithashtu shkrimet e “Associated Press” dhe “Rojters”, janë shpërndarë nga media të rëndësishme ndërkombëtare si Daily Mail, Uashington Post e shumë të tjera./abcnews.al

mazedonien_gruevski.jpg
us er13:11 | 02/12/2017

Mediat maqedonase shkruajnë se ish kryeministri dhe aktualisht kryetari i VMRO – DPMNE, Nikolla Gruevski mund të japë dorëheqjen nga posti i tij. Në një deklaratë për mediat Gruevski konfirmoi se do të mbahet një kongres i jashtëzakonshëm ku do të bëhet analiza e zgjedhjeve dhe do të zgjidhet kryetari ri i partisë. Duke konfirmuar se është kryetari i partisë ai që duhet mbajë peshën më të madhe të përgjegjësisë për rezultatet negative në zgjedhjet e përgjithshme, Gruevski shtoi se do të duhen dhe 2 javë për të bërë një analizë e plotë dhe dorëheqja e tij nuk lidhet aspak me të. Ndërsa për datën e saktë të mbajtjes së kongresit të jashtëzakonshëm ai tha se janë organet partiake që duhet të vendosin./abcnews.al

vlcsnap-error390-1-1280x720.jpg
us er18:03 | 30/11/2017

Mediat italiane kanë publikuar detaje të reja për grupin e narkotrafikut të goditur në Breschia dy ditë më parë. Sipas tyre, në krye të bandës ishte shqiptari Neroid Shuhani.

Dalin në pah detaje të reja dhe lidhje mes zhdukjes së baristit breshian Roberto Braki dhe rrjetit të drogës në qytet, ndërkohë që policia italiane ka sekuestruar më shumë se 27 kuintalë marijuanë të fshehur në një kamion në periferi të Romës dhe më shumë se 3 kilogramë kokainë në banesën e një 50 vjeçari italian i cili kishte rolin e magazinierit. Autoritetet italiane kanë lëshuar 19 urdhër arreste, ndërsa 14 persona janë arrestuar tashmë, dy në arrest shtëpie dhe tre me detyrim paraqitje. Mes të arrestuarve janë dhe tre grabitësit e zyrës së postës në Maklodio
Hetimet nisën me zhdukjen e Roberto Bracchi, baristi që sot do të ishte 56 vjeç e që drejtonte barin Xhardino në bresha. Duke hetuar për zhdukjen e tij policia italiane ra në gjurmë të një trafiku ndërkombëtar droge të llojit marijuanë. Droga vinte nga Shqipëria, transportohej deri në brigjet e Kalabrisë me gomone të fuqishme dhe më pas me kamionë dërgohej në Lombardi e Breshia. Por kishte dhe kokainë që vinte nga Holanda e futej në Itali nëpërmjet automjeteve.

Droga më pas dërgohej në banesën e magazinierit të rrjetit. Kreu i këtij rrjeti është 38 vjeçari shqiptar Neroid Shuhani, dhe krahu i tij i djathtë 51 vjeçarja nga Bresha Daniela Bonioti. Kjo e fundit ishte ortake në biznes me baristin e zhdukur si dhe ish e fejuara e tij.

Familjarët e baristit të zhdukur kishin pranuar para hetuesve italianë se 56 vjeçari shpërndante drogë, një fakt i pohuar dhe nga ish e fejuara e tij e cila pretendonte se ajo vetë kishte dalë nga ky rrjet dhe nuk merrej më me shpërndarjen e drogës.
Por gjatë hetimeve u zbulua se gruaja gënjente pasi shumë shpesh ishte pranë Shuhanit dhe kur ky i fundit lëvizte sidomos në Holandë për të bërë marrëveshjet për shitjen dhe blerjen e drogës. Mes krerëve të organizatës kriminale figuron dhe Luan Shuhani, vëllai i Neroidit, si dhe Robert Kasemi nipi i tij.

Hetuesit italianë konfirmojnë se rrjeti ishte i mirëorganizuar kishte rrënjë të forta në zonë, madje ishte paguar dhe një ekip avokatësh shumë të mirë në rast se do të kishte ndonjë proces.
Bisedat telefonike bëheshin me numra celulari që më pas hidheshin pra përdoreshin vetëm njëherë, por gjithësesi këto biseda janë përgjuar nga policia. Ndër këto përgjime dëgjohet dhe Daniela Boniotti, e cila propozonte për shitje marijuanë me 3200 euro kilogramin, ndërsa çmimet e kokainës ishin të negociueshme në bazë të sasisë që klientët do të blinin./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore.


Kontakt

Telefono