Mediat

JEHONA-KROACIA-1280x720.jpg
ent ela15:30 | 02/07/2018

Entuziazëm i jashtëzakonshëm në Kroaci pas arritjes në çerekfinalet e Botërorit. Mediat lavdërojnë pa fund portierin Subashiç që priti 3 penallti ndaj Danimarkës.

Ekzistonte frika se do të ndodhte si 10 vjet më parë. Për fat, këtë herë ishte ndryshe nga Euro 2008, kur penalltitë dolën fatale, dhe Kroacia pati fatin me vete deri në çerekfinale.

Publiku festoi çmendurisht në Zagreb, Split e kudo në tokën kroate.

Vetë presidentja Kolinda Grabar Kitaroviç, zbriti në dhomën e zhveshjes së skuadrës në stadiumin e Nizhni Novgorodit, ku përgëzoi futbollistët dhe trajnerin Daliç.

Më pas, Daliç u shfaq para mediave të gjithë botës.

Daliç: “Së pari përgëzime për lojtarët, për fitoren e arritur dhe kalimin mes 8 më të mirëve. Ndeshje vërtet shumë e vështirë, ku treguam karakter, edhe pas pësimit të golit, edhe pas humbjes së penalltive. Në jetë asgjë nuk arrihet pa fat, por unë jam krenar që kam kaluar çdo vështirësi. Ndaj Rusisë, na pret një sfidë edhe më e vështirë, por mundemi për më shumë”.

Ja edhe kapiteni Luka Modriç, që provoi stresin më të madh.

Modriç: “Mesa duket ne nuk mund të fitojmë pa drama të mëdha, por falë Zotit, fati ishte me ne dhe mendoj se e merituam çerekfinalen. Ishte e vështirë pasi humba penalltinë, por e mbajta veten. Isha I bindur se do ta shënoja penalltinë e dytë”.

Mediat, siç pritej, ishin në qiellin e shtatë.

“Jutarnji List”: Subashiçi mbrojti Kroacinë! Dramë ndaj Danimarkës, fitore pas penalltive!

“Veçernji List”: Një hap larg ëndrrës! Heroi Subashiç na shpëtoi nga drama, priti tri penallti dhe na dha mundësi të luftojmë për gjysmëfinalet!

“Slobodna Dalmacija”: Subashiçi na lëshoi drejt Rusisë! Danezët të pafuqishëm përpara oktapodit nga Zadari!

“Sportske Novosti”: Kroacia në superxhiro! Nga gremina, mes 8 më të mirëve në botë! Heroi Danijel Subashiç priti tri penallti! /abcnews.al

 

MEDIAT-SIMBOLET-1280x720.jpg
ent ela16:25 | 23/06/2018

Stuhia mediatike e mediave serbe për mënyrën e festimit pas golit të Xhakës dhe Shaqiri në fitoren e Zvicrës ndaj Serbisë, vijon ende në një kohë që mediat ndërkombëtare kanë zgjedhur këndvështrime të ndryshme për të raportuar atë që ndodhi në fushën e gjelbër

Përtej përmbysjes së rezultatit dhe një fitoreje të bukur e cila gëzoi njëkohësisht më shumë se një komb, mediat ndërkombëtare kanë kënvështrime të ndryshme për të gjykuar atë që ndodhi në ndeshjen Serbi zvicër. Lojtarët e Zvicrës me origjinë shqiptare, kanë ngritur tensionet me Serbinë duke bërë simbole nacionaliste sipas The Guardian, që I referohet festimit pas golave të shënuar nga Granit Xhaka dhe Xherdan Shaqiri. Më tej mediat britanike përqendrohen në faktin se mund të ketë penalitete për dy lojtarët pas gjestit të shqiponjës në momentin e festimit.

Mediat serbe kanë qenë të ndara me disa që merreshin eksluzivisht me festimin e dy lojtarëve me origjinë shqiptare, dhe me një pjesë tjetër që gjykonin lojën e dobët të ekipit serb si dhe teknikën e trajnerit të kombëtares. E këto media kanë pasu rmbështetjen e shumë komentuesve, po serbë të cilët shkruajnë se nuk është koha për fjalë pasi lojtarët e Zvicrës dhanë leksione futbolli në fushë për kundërshtarët serbë.

Sa i përket “simboleve nacionaliste”, shumica konstatojnë se “meqënëse askush nuk bezdiset nga tri gishtat e ngritura të sportistëve serb pas fitoreve, sidomos i tenisistit Novakovic atëherë përse serbët ndihen të kërcënuar nga shenja e shqiponjës”. Si dhe: “Sikur të kishim luajtur mirë dhe të fitonim, a do ta kishim vënë re shqiponjën?”. Në fakt, për shekuj me radhë, masakrat në Ballkan janë kryer me shenjën e tri gishtave ose trinitetit që përdoret nga shovinistët serb kundër popullsive të tjera jo ortodokse në këtë rajon. Edhe pse masakrat janë bërë nën hijën e këtyre gishtave, askush nuk i ka thënë futbollistëve serb se po provokon me këtë simbol kur e bëjnë sa herë shënojnë gola.

Asnjë masakër nuk është bërë nën simbolin e shqiponjës. Mijëra gra, fëmijë, pleq, të rinj janë vrarë, përdhunuar, rrëmbyer, zhdukur e larguar ndërkohë që ushtarët dhe paramilitarët serb bënin të njëjtin simbol siç bëjnë futbollistët e tyre.

Zyrtarisht, kjo ka qenë një lojë në mes të Serbisë dhe Zvicrës, por për Granit Xhakën dhe Xherdan Shaqirin, kjo ka qenë lojë në mes të Kosovës dhe Serbisë shkruan The Independent. Një këndvështrim i zgjedhur dhe nga mediat italiane të cilat e kanë konsideruar ndeshjen si një hakmarrje të Kosovës ndaj Serbisë. /abcnews.al

 

kotzias-dimitrov.jpg
ent ela16:36 | 02/06/2018

Sipas mediave ndërkombëtare negociatat mes Athinës dhe Shkupit për çështjen e emrit kanë marrë një kthesë të rëndësishme. Vetëm një hap larg zgjidhjes përfundimtare duket se Maqedonia ka pranuar të ndërrojë emrin. Shpallja e emrit të ri do të bëhet nga kryeministri maqedonas Zaev, gjatë fundjavës. 

Po përmbyllen këto ditë negociatat me Greqinë për ndryshimin e emrit të vendit të vogël i cili më në fund mund të nisë negociatat për anëtarësimin në Bashkimin Europian dhe Nato. Kështu nis raportimi i mediave ndërkombëtare, për sa i përket bisedimeve mes Greqisë dhe Maqedonisë për çështjen e emrit

Më tej shkruhet se shumë shpejt Maqedonai nuk do të quhet më kështu dhe pse në të vërtetë asnjëherë nuk është quajtur zyrtarisht në këtë mënyrë.

Për shkak të mosmarrëveshjeve me vendin fqinj Greqinë, emri i përdorur nga vendi ballkanik në selitë ndërkombëtare, që nga viti 1993 është ish republika jugosllave e maqedonisë – ose thjesht Fyrom nga akronimi në anglisht – ndërsa emri kushtetues i përdorur nga qeveria është Republika e Maqedonisë. Arsyeja e përplasjes siplomatike nis nga fakti se Athina e ka konsideruar gjithnjë rajonin historic të Maqedonisë që shtrihet dhe në Shqipëri, Bullgari e Serbi, si pjesë integrale e trashëgimisë kulturore greke si pasojë e prejardhjes të drejtpërdrejtë nga perandoria e Aleksandrit të Madh, duke refuzuar në këtë mënyrë që të pranojë emrin e shtetit sllav.

Që nga shpërbërja e Jugosllavisë në vitin 1991, Greqia ka kundërshtuar cdo lloj përpjekje të vendit për të qenë pjesë e organizatave ndërkombëtare nën emrin e Maqedonisë. Kjo me shqetësimin se Republika e vogël në të ardhmen mund të ngrejë pretendime për territore të reja në rajonin me të njëjtin emër në Greqi. Një cështje që vazhdon prej 27 vitesh deri në momentin që kryeministri maqedonas Zoran Zaev, disa muaj më parë, duke dashur integrimin e vendit në BE dhe Nato, ka organizuar një sërë takimesh me homologun grek Tsipras, me qëllimin për të gjetur një emër të ri për vendin. Dhe në fakt lajmi më i fundit që vjen nga mediat greke dhe maqedonase është se në orët e ardhshme do të shpallet dhe emri I ri pas një bisede telefonike mes Zaev dhe Tsipras. Kryeministri maqedonas deklaroi se gjaë fundjavës do të flasë me kryeministrin grek dhe më pas do të bënte public emrin e ri. Me zgjidhjen e kësaj çështjeje, theksoi ai, më në fund do të hyjmë në Nato pasi nuk mund të mendohet që të bëjmë hapa prapa dhe duhet ti tregojmë botës se kriza politike tashmë i përket të kaluarës.

Një rezultat që nuk do të ishte arritur nëse nuk do të kishte qenë për mbështetjen e rëndësishme të këshillit të europës dhe presidentit të saj Donald Tusk, i cili në prag të takimit me Zaev deklaroi se shihte një ndryshim shumë të madh në skenën politike maqedonase e cila kishte lënë pas krahëve fantazmat të kaluarës.

Mediat shkruajnë se janë katër emrat mes të cilëve ai përfundimtar: Republika e Maqedonisë së Veriur, Repubika e Maqedonisë së epërme, Republika e Maqedonisë Ilinden dhe Republika e Maqedonisë – Shkup. Por Maqedonia e Veriut është dhe alternative më e besueshme të paktën sipas mediave maqedonase, në një moment që dhe ministrat e jashtëm grek dhe maqedonas e kanë përzgjehdur si më të mundshmen.

Pas deklaratës zyrtare, negocitat duhet të ratifikohen nga parlamenti dhe më pas t’i nënshtrohen referendumit. Në këtë mënyrë Greqia do të ketë kohë të dërgojë në NATO, para samitit të 11 – 12 korrikut, letrën me të cilën Maqedonia ftohet formalisht për të qenë pjesë e aleancës. /abcnews.al

CIA-RRJEDHJA-1280x720.jpg
ent ela23:23 | 16/05/2018

Mediat amerikane kanë publikuar emrin e personit që vitin e kaluar i shkaktoi CIA-s rrjedhjen më të madhe të informacioneve në historinë e saj. Ai është një 29-vjeçar që megjithatë, në fund të hetimeve është dënuar për akuza të tjera.

Mediat amerikane kanë publikuar të mërkurën identitetin e personit që konsiderohet përgjegjës për rrjedhjen e informacioneve sekrete të CIA-s vitin e kaluar. Ai është ish-inxhinieri i agjencisë, Xhoshua Shulte. 29-vjeçari i mohon akuzat, por ish-shefat e tij janë të bindur se ai i ka kaluar të dhëna të konsiderueshme portalit Wikileaks. Në mars të vitit 2017, faqja në fjalë publikoi mijëra dokumente sekrete që përmbanin detaje mbi programin kibernetik të CIA-s. Shulte kishte projektuar virusin që përdorej për të hyrë në kompjuterët e të dyshuarve për terrorizëm dhe kishte punuar në këtë program për 6 vjet. Ai e braktisi CIA-n në 2016-n për të punuar në sektorin privat. Rrjedhja e informacioneve të vitit të kaluar, që tregoi me detaje se si CIA zbërthen iPhone-t dhe kthen televizorët smart në pajisje përgjimi është më e madhja në historinë e saj. Agjencitë ligjzbatuese amerikane nisën një hetim penal dhe brenda një jave kontrolluan banesën e inxhinierit. Ata thanë se kishin gjetur informacion të rezervuar në letra të printuara, si dhe pajisje elektornike. Por, 6 muaj më vonë, në vend që ta akuzonin për rrjedhjen e informacioneve, prokurorët amerikanë e proceduan 29-vjeçarin vetëm për posedim materialesh pedo-pornografike. /abcnews.al

rama-pas-berlinit-1280x646.jpg
ent ela18:00 | 26/04/2018

Për Kryeministrin Rama, të sapo zbritur në tokë Shqiptare pas vizitës në Berlin, kjo e fundit mund të konsiderohet një sukses, sa i përket objektivave që kishte. Parakushteve të përmendura nga Kancelarja gjermane Angela Merkel, kryeministri i jep tjetër ngjyrim nga ai i perceptuar nga media e cila kërkoi një zbardhje të tyre.

Besoj që kjo vizitë mund të konsiderohet e suksesshme për përmbushjen e objektivave që kishim. Jam i bindur që në fund të vizitës ka një kuptim më të plotë lidhur me pozicionin në të cilin gjendet sot Shqipëria dhe legjitimitetin e kërkesës sonë që të mbështetet nga qeveria dhe parlamenti gjerman. Takimi me kancelaren ka qenë një moment i rëndësishëm i vizitës për të shkëmbyer opinionet lidhur me progres raportin, rezultatin për çeljen e negociatave në përmbushjen e parakushteve. Parakushtet për të cilat Merkel foli janë parakushtet që përbëjnë të gjithë procesin e derikëtushëm për të ardhur deri tek rekomandimi. Sigurisht që në bisedën me të i kemi prekur me radhë të gjitha parakushtet, dhe kur thashë që vizita jonë ishte e suksesshme do të thotë se nuk kemi pritur të marrim “po”-në publike për mbështetje”.

 

Duke e cilësuar si “një nga qindra eurodeputetët e Gjermanisë” kreun e komisionit të çështjeve për Europën në Bundestag, Gunther Krichbaum, shefi i ekzekutivit shqiptar Rama, mendimin e tij nuk e sheh si surprizë edhe pse mohon t’ia ketë komunikuar personalisht.

“Ai nuk ma ka thënë këtë gjë por nuk është një surprizë. Ai është një nga qindra deputetët e Bundestagut, mendimi i tij ka atë peshë që ka, por as nuk më gjen të papërgatitur dhe as nuk më ul kënaqësinë e rezultateve të kësaj vizite”.

Ishte pikërisht komisioni për çështet europiane në Bundestag që Krichbaum kryeson arena ku është rrahur biseda për ish-ministri Saimir Tahiri, i akuzuar për përfshirje në grup të strukturuar kriminal dhe trafik ndërkombëtar droge. Vetëm pas insistimit të gazetarëve, kryeministri shpjegoi.

Është bërë një pyetje në Komisionin e Çështjeve Europiane lidhur me këtë çështje dhe lidhur me pozicionin tonë në këtë proces, pyetje që sigurisht ka pasur të bëjë në thelbin e shqetësimit të vet, edhe me baltën e eksportuar atje dhe me tregimin e deformuar të kësaj historie, por ne kemi qenë në Gjermani, nuk kemi qenë në Venezuelë, ku të na kërkohet që të kapim dikë dhe ta çojmë para drejtësisë, sepse kjo është një çështje e drejtësisë dhe këtë në Gjermani e dinë qëkur marrin qumështin e nënës.

Taksë e kësaj balte, të tranportuar nga opozita shqiptare i quajti kritikat e këtij komisioni, pa fshehur bezdinë e krijuar.

“Sa i përket opozitës dua të them se konstatova me keqardhje në dëgjesën e komisionit të çështjeve europiane që çka lidhej me çështje që nuk janë pjesë e raportit të progresit ishte thjesht transmetimi në gjermanisht i atyre që dëgjojmë këtu shqip deri në bezdi dhe ky është roli që ka luajtur deri tani opozita shqiptare dhe kështu i ka shfrytëzuar deri tani ato pak lidhje gjithmonë e më pak që ka duke përcjellë dhe eksportuar pa u lodhur baltën e përditshme dhe duke e kthyer atë në një pengesë për të lejuar që Shqipëria të shikohet nga të gjithë për atë që është në këtë moment dhe që raporti i progresit të lexohet nga të gjithë pa vendosur përpara paragjykimet e krijuara nga ato të pa vërteta për ti quajtur me një fjalë të edukuar që opozita ka propaganduar pa pushim në gjuhë të huaj”.

Ithari i mos baltosjes së vendit në gjuhë të huaj duket se nuk e ndjek këshillën e tij sa i përket medias në vend, epitetin e preferuar për të cilat njoftoi se e transportoi edhe në Berlin./abcnews.al

 

GRUEFSKI-1280x720.jpg
ent ela10:05 | 15/03/2018

Mediat maqedonase komentojnë gjerësisht atë që ndodhi në sallën e kuvendit të mërkurën pas miratimit të ligjit të gjuhëve. Ish kryeministri Gruevski është lënë vetëm nga deputetët e tjerë të VMRO – DPMNE-së, të cilët nuk mbështetën sjelljen e tij të dhunshme në Kuvend.

Pamjet e regjistruara në seancën e të mërkurës në sallën e parlamentit të Maqedonisë, tregojnë qartë sjelljet e dhunshme të ish-liderit të VMRO-DPMNE-së, Nikola Gruevski, para dhe pas miratimit të ligjit për gjuhët.

Ai është përpjekur me çdo mënyrë që të pengojë kryetarin e Kuvendit, Talat Xhaferi për të përmbyllur procesin para dhe gjatë votimit. Deputetë të mazhorancës maqedonase u shprehën se deputetët e tjerë të VMRO-DPMNE kanë ndjekur nga poshtë foltores sjelljet Gruevskit, i cili me veprime të pamatura dhe në kundërshtim me qëndrimin që duhet të ketë një deputet, u përpoq të të shkaktojë probleme.

Sipas deputetëve të shumicës parlamentare, Gruevski nuk arriti të përfshijë edhe deputetët e tjerë të partisë së tij, të cilët kanë qëndruar vetëm si spektatorë, duke bërtitur kundër kryeparlamentarit, por pa kryer ndonjë veprim të dhunshëm./abcnews.al

vlcsnap-error983-1-1280x720.jpg
ent ela12:28 | 16/02/2018

Mediat gjermane thonë se ushtria e qeverisë së Berlinit është në krizë. Në bazë të publikimit të një dokumenti konfidencial, bëhet me dije se Forcat e Armatosura nuk kanë mjete të mjaftueshme ushtarake.

Forcat e armatosura gjermane janë në krizë dhe pa mjete ushtarake. Ky është zbulimi i gazetës “Die Welt”, që boton përmbajtjen e një dokumenti konfidencial në sajë të pjesëmarrjes në 2019 në Task Forcën Shumëkombëshe të emërtuar: Njësia Shumë e Lartë e Gatishmërisë. Ky është një operacion që Brigada e Nëntë do të duhet ta drejtojë.

Dokumenti i publikuar nga e përditshmja gjermane shkon deri në detaje. Sipas “Die Welt, në Brigadën e 9-të, e cila posedon vetëm nëntë tanke “Leopard 2” duhej të ishin 44 të tillë që janë aq shumë të nevojshëm. Kjo njësi mund të furnizohet vetëm me 14 vetura të blinduara.

Mungesa e automjeteve penalizohet rëndë nga fakti se ushtria nuk ka pjesë të mjaftueshme rezervë. Deficiti ka të bëjë edhe me armë dhe veshje. Shumë avionë gjithashtu mund të përdoren disa muaj në vit; pjesa tjetër e kohës janë nën mirëmbajtje.

Gjermania është në kërkim të dëshpëruar për armatime në njësi të tjera ushtarake. Ndërsa e përditshmja shton në zbulim se në bazë të rezultateve të një sondazhi të kohëve të fundit, populli dëshiron një Gjermani më pak të prirur drejt misioneve ushtarake dhe është shprehur kundër kostove që sjellin përforcimet ushtarake./abcnews.al

 

vlcsnap-error409-1280x720.jpg
ent ela15:12 | 29/01/2018

Një skandal ka përfshirë 3 kompani të mëdha të prodhimit të automjeteve në Gjermani. Mediat kanë zbuluar se në një eksperiment janë përdorur qytetarë për të testuar dëmin që sjell gazi i shkarkuar nga makinat. Për këtë çështje Angela Merkel ka kërkuar qartësi.

Gazi i shkarkuar nga automjetet me naftë të kolosëve gjermanë nuk është provuar vetëm tek majmunët, por edhe tek qëniet njerzore. Kjo është bërë e ditur nga “Zudojçe Cajtung” dhe “Shtutgarter Cajtung”, që zbulojnë informacione të reja lidhur me testet ku janë përfshirë Volksëagen, Daimler and BMË. Shoqata Europiane e Kërkimeve për Ambjentin dhe Shëndetin në fushën e Transportit, e themeluar nga 3 kolosët e automjeteve, ka zhvilluar një studim të shkurtër të inhalacionit me oksid nitrik në njerëz të shëndetshëm.

Në eksperimentin që është zhvilluar në 2014 në Shtetet e Bashkuara janë përfshirë 25 persona. Sipas raportit të shoqatës së kërkimit, e cila ka kryer testimin, nuk janë zbuluar efekte tek pacientët që janë ekzpozuar ndaj emisioneve të gazit.

Lidhur me këtë zhvillim ka reaguar edhe kancelarja Angela Merkel. Ajo i ka kërkuar grupeve automobilistike të përfshira në skandal që të qartësojnë situatën. “Industritë e automjeteve duhet të kishin menduar për limitimin e emisioneve, dhe jo të tregonin parrezikshmërinë e saj”. Kështu u shpreh zëdhënësi I Merkel, Steffen Seibert.

Menjëherë për këtë rast kanë ardhur edhe reagime nga vetë kompanitë në fjalë. Daimler, prodhues I makinave Mercedez-Benz, është distancuar nga studimi dhe pretendojnë se nuk kanë asnjë ndikim tek eksperimenti. “Jemi të tronditur nga testet e kryera. E dënojmë me forcë atë”, shkruhet në një komunikatë të Daimler. Gjithashtu edhe Volksëagen thotë se nuk janë të pranueshëm në asnjë mënyrë testet e gazit tek majmunët. “Kush ka gabuar do të paguajë”, shprehet presidenti I Këshillit të Vëzhgimit të kësaj kompanie, Hans Dieter Poetsch. Ndërkohë, është hapur dhe një hetim për zbardhjen e plotë të këtij skandali./abcnews.al

vlcsnap-error792-1.jpg
us er16:37 | 20/12/2017

Sipas mediave zvicerane, presidenti i Kosovës Hashim Thaçi tashmë është kundër gjykatës speciale e cila pritet të fillojë së shpejti çështjet gjyqësore. Mediat zvicerane mbështesin përfundimin e tyre në fjalimin që kreu i shtetit mbajti përpara forcave të sigurisë në vend.

Gazeta zvicerane “Neue Zurcher Zeitung” në një shkrim të saj thekson se presidenti i Kosovës Hashim Thaçi, tashmë është kundër Gjykatës speciale duke marrë këtu parasysh fjalimin me tone të ashpra kundër perëndimit që kreu i shtetit mbajti para forcave të sigurisë vetëm pak ditë më parë. E përditshmja zvicerane shkruan se shoqatat e veteranëve të UÇK-së po mbledhin firmat e duhura për të ndryshuar ligjin e gjykatës speciale që sipas tyre ofendon luftën e ushtrisë çlirimtare të Kosovës; ata gjykojnë se qasja e kësaj gjykate është anti shqiptare. Duke cituar presidentin kosovar, e përditshmja raporton se Thaçi ka akuzuar vendet perëndimore se i kanë imponuar këtë gjykatë me anë të një presioni të madh.

Në muajin gusht të 2015-s, parlamenti i Kosovës miratoi ligjin që e bën këtë gjykatë një institucion që është krijuar nga ligjet e Kosovës. Në atë kohë Thaçi kishte detyruar deputetët e partisë së tij që të votonin pro, vijon më tej shkrimi. Kjo për shkak të apeleve nga SHBA, BE dhe NATO. Dhe në fakt ekzistonte një kusht i tillë që nëse Kosova nuk do pranonte krijimin e gjykatës speciale atëherë Organizata e Kombeve të Bashkuara do të krijonte një gjykatë të saj. Sipas të përditshmes zvicerane, presidenti Thaçi ka ndryshuar qëndrim sepse i ishte premtuar se menjëherë pas krijimit të gjykatës, atëherë do të fillonte lëvizja e lirë për kosovarët dhe vendi do të kishte ushtrinë e tij dhe pse një marrëveshje e tillë mohoet të ketë ekzistuar nga ana e Bashkimit Europiane.

Por, reagimi i presidentit Thaçi mund të jetë pasojë e faktit që vendi është i bllokuar; 10 vjet pas shpalljes së pavarësisë, njohja ndërkombëtare e tij nuk është përfunduar as nga vendet anëtare në Bashkimin Europian, përfundon shkrimi./abcnews.al

image-1228131-860_poster_16x9-fjkq-1228131.jpg
us er14:57 | 19/12/2017

Martin Schulz ka një kusht të qartë për kancelaren gjerman Merkle në mënyrë qëtë jetë pjesë e qeverisë. Mediat gjermane shkruajnë se Schulz kërkon ministrinë e financave por është refuzuar nga Merkel

Mediat gjermane shkruajnë se Martin Schulz kërkon të ketë ministrinë e financave për partinë e tij nëse do të vendoste të ishte pjesë e një koalicioni të gjerë qeverisës në Berlin. Por kancelarja gjermane Merkel ka qenë e prerë në refuzimin e saj. Duke iu përgjigjur gazetarëve Merkel u shpreh se nuk mund të flasësh për një ndarje të ministrive në momentin që nuk është ende e sigurtë pjesëmarrja në koalicionin qeverisës. Sipas saj nuk është momenti i duhur për të folut për këtë. Schulz lideri i socialdemokratëve gjermanë kishte pohuar synimin e tij në një intervistë për gazetën ekonomoke “Handelsblatt” e cila kishte publikuar lajmin në faqen e saj të parë./abcnews.al

 


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore.


Kontakt

Telefono