mbron

akademia-suedeze-nobeli-1280x713.jpg
nev ila22:39 | 17/10/2019

Akademia Suedeze që i dha çmimin Nobel për Letërsinë shkrimtarit austriak ka mbrojtur zgjedhjen e saj për vitin 2019. Përmes një reagimi, Akademia ka deklaruar se pavarësisht pjesëmarrjes në ceremoninë mortore të Sllobodan Millosheviç, shkrimtari Peter Handke nuk ka mbështetur kurrë gjakderdhjen e viteve ’90 në Ballkan.

Akademia Suedeze ka mbrojtur vendimin e saj për dhënien e çmimit Nobel për Letërsinë shkrimtarit austriak Peter Handke, duke deklaruar se ai vërtet ka bërë komente provokuese, por nuk ka mbështetur gjakderdhjen.

Çmimi për Handke shkaktoi kritika të shumta, përfshirë nga të mbijetuarit e masakrës së Srebrenicës në Bosnje, por edhe nga të mbijetuarit e luftës në Kosovë, që i kanë kërkuar Akademisë të tërheqë çmimin prej 930 mijë dollarësh që caktoi për shkrimtarin austriak javën e kaluar.

Në vitin 2006, Handke foli në ceremoninë mortore të ish-liderit serb Sllobodan Millosheviç, që vdiq në gjendje burgimi teksa priste gjykimin në Hagë për rolin e tij në luftërat e viteve ’90 në Ballkan.

Handke ishte gjithashtu një mbështetës i zëshëm i liderëve serbë të Bosnjës, Radovan Karaxhiç dhe Ratko Mlladiç, të cilët u dënuan për genocid për vrasjen e mbi 8 mijë myslimanëve të Bosnjës.

Në një artikull të publikuar në një të përditshme, kreu i Akademisë Suedeze, Mats Malm pranoi se Handke kishte bërë deklarata provokuese për çështjet në fjalë, por shtoi se ai nuk kishte glorifikuar gjakderdhjen dhe se e kishte dënuar hapur masakrën e Srebrenicës.

“Akademia nuk ka gjetur asgjë në shkrimet e tij që të përbëjë një sulm ndaj shoqërisë civile, apo ndaj barazisë së njerëzve”, shkroi Malm.

Akademia citoi një artikull të vitit 2006 në një gazetë gjermane, ku Handke thoshte se masakra e Srebrenicës ishte krimi më i rëndë ndaj njerëzimit që prej Luftës së Dytë Botërore./abcnews.al

Zaev-Janeva-1280x718.jpg
nev ila16:30 | 17/07/2019

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut Zoran Zaev tha se ai nuk ka biseduar në telefon me Katica Janevën, pas lajmeve se ka pasur urdhër për arrestimin e Katica Janevës. Sipas tij ajo ka shpëtuar për shkak se ka telefonuar një ish diplomat dhe një zyrtar të lartë të qeverisë. Zaev u shpreh se shënjestër e zhvatjeve kanë qenë edhe biznesmenë tjerë.

Biznesmenë të caktuar iu kanë ankuar edhe kryeministrit se po shantazhohen.

“Po, janë drejtuar deri tek unë biznesmenë që nuk janë nga Shkupi se kanë qenë të shantazhuar  dhe dihet, siç vepron çdo qytetar, ashtu veprova edhe unë… E paraqita rastin. E theksoj edhe një herë, Kryeministri e ka paraqitur rastin”, tha Zaev. 

Kryeministrin e kanë kontaktuar biznesmenët, e sipas informacioneve jo zyrtare, edhe Janeva ka kontaktuar një funksionar të lartë.

“Unë nuk jam dëgjuar me Katica Janevën”, tha Zaev.

Por kryeministri nuk tregoi se nga cilët janë ankuar. Tha se të gjitha përgjigjet duhet ti japin personat e përfshirë në këtë rast, si dhe Prokuroria.
E opozita edhe sot parashtroi pyetje publike, se pse Janeva nuk është në paraburgim? 

“Duhet patjetër të ketë përgjigje përse Katica Janevës iu mor telefoni dhe iu lejua që ta udhëheqë PPS-në? 
Nëse ajo është e përzier në këtë rast, përse nuk janë përcaktuar masa kujdesi kur ajo mundet drejtpërdrejtë të ndikojë tek dëshmitaret në këtë rast.  A është e lirë Janeva vetëm për shkak se Zaev personalisht po e mbron?”, tha Bllagica Llasovska e VMRO/DPMNE.

Kryeministri ishte njëri nga funksionarët që me çdo kusht mbronte Prokurorinë Speciale, e veçanërisht shefen e këtij institucioni, Katica Janevën. Ai tha se do të vazhdoj ta mbështetë, deri sa nuk provohet se ka qenë e përfshirë në akte të paligjshme./ABC News Albania 24/7 

Senate-Attorney-General-11-1550192697.jpg
ad min22:30 | 01/05/2019

Në Shtetet e Bashkuara vazhdojnë debatet lidhur me raportin e hetuesit të posaçëm mbi ndërhyrjen ruse. Së fundmi, kryeprokurori Uilliam Berr ka mbrojtur vlerësimin personal që i ka bërë dokumentit, duke shfajësuar presidentin Trump nga të gjitha akuzat.

Prokurori i Përgjithshëm i Shteteve të Bashkuara ka mbrojtur mënyrën se si ka paraqitur raportin hetimor mbi ndërhyrjen ruse, pas ankesave se nuk kishte prezantuar si duhet konstatimet e hetuesit të posaçëm Robert Myler.

Kryeprokurori Uilliam Berr u kritikua për vendimin e tij për ta çliruar presidentin nga akuza e pengimit të drejtësisë kur u shfaq përpara një paneli të Senatit. Dëshmia e Berr erdhi pas zbulimeve se Myler kishte shprehur shqetësim për prezantimin e raportit. Vetë hetuesi i posaçëm i ndërhyrjes ruse do të dëshmojë lidhur me çështjen në fjalë në Kongres më vonë gjatë muajit.

Prokurori i Përgjithshëm dëshmoi këtë të mërkurë, për herë të parë që nga publikimi i raportit me 448 faqe, ku thuhej se nuk kishte pasur bashkëpunim mes stafit elektoral të presidentit Donald Trump dhe Rusisë gjatë fushatës së vitit 2016. Por raporti nuk e shfajësonte presidentin nga akuza e pengimit të drejtësisë, me qëllim vështirësimin e punës së Myler.

Kryeprokurori Berr tha përpara komisionit të çështjeve gjyqësore të Senatit se, kishte mbetur i habitur për faktin se vetë zoti Myler nuk kishte arritur në një përfundim konkret nëse presidenti ishte përpjekur të pengonte drejtësinë, ndërsa shprehu besimin tek gjykimi i tij se Trump nuk ndërmori hapa ilegalë për të bërë një gjë të tillë. “Nëse ai mendoi se nuk duhet të dilte me një përfundim për procedim, atëherë më mirë të mos kishte hetuar fare”, deklaroi Berr./ABC News Albania 24/7

vlcsnap-error303-1280x720.jpg
ad min13:23 | 10/11/2017

PS nxjerr dy n/kryetaret e Grupit Parlamentar
Partia Socialiste nxorri përpara kamerave, njëra pas tjetrës, dy n/kryetaret e grupit të saj parlamentar, duke përvijuar qëndrimet kundër Partisë Demokratike në lidhje me mandatin e kryebashkiakut të Mallakastrës, Agron Kapllanaj, për të cilën foli Elisa Spiropali. Pak miniuta më vonë, ajo u pasua në foltore nga Evis Kushi, që si ish-anëtare e Komisionit hetimor parlamentar për çështjen CEZ, akuzoi Prokurorinë për pushimin e hetimeve./abcnews.al

 

 

 


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono