mbrojtur

161203_TDY_NUCLEAR-1280x720.jpg
ad min13:20 | 11/07/2019

Presidenti ukrainas Zelenski premtoi se shumë shpejt një tjetër zonë e sigurt në Cernobil do të jetë e hapur për turistët. Projekti për ndërtimin e saj ka kushtuar 1.5 miliard euro

Është përuruar dhe është vënë në shërbim zona e re e mbrojtur që mbulon reaktorin 4 të Chernobil, shpërthimi i të cilit në vitin 1986, shkaktoi tragjedinë më të madhe bërthamore civile të historisë. Presidenti ukrainas, Volodimir Zelenski, firmosi një dekret me të cilin ligjëron krijimin e një korridori të gjelbër për turistët në të ashtuquajturën zonë të përjashtimit përreth Cernobilit. Ai u shpreh se bota duhet të njohë Cernobilin

Zelenski tha se zona e përjashtimit është ende një simbol korrupsioni pasi zyratrë publikë marrin para nga turistët por ka edhe një trafik metalesh. Gjë që shumë shpejt sipas tij do të marrë fund.

Zona e re e mbrojtur është 110 metra e lartë, 165 metra e gjatë, 257 metra e gjerë dhe peshon 36.200 ton. Projekti kushtoi 1.5 miliard euro dhe u financua me një fond special të Bankës Evropiane për ndërtimin dhe zhvillimin, e financuar nga 45 vende.

Projekti siguron kufizimin e rrjedhjeve radioaktive për 100 vjet. Ai është ndërtuar në dy pjesë që më pas u bashkuan në vitin 2015./ABC News Albania 24/7

klosi-1280x725.jpg
ent ela19:15 | 12/03/2019

Mali i Munellës pritet të jetë atraksioni më i ri turistik i vendit tonë. Gjatë një takimi me banorë të zonës mes Pukës e Mirditës, ministri i Turizmit Blendi Klosi propozoi që të kthehet në një zonë të mbrojtur, e vizitueshme nga turistë në kërkim të natyrës së virgjër.

 Mali i Munellës, në një zonë të largët e të izoluar, i cili shtrihet mes Pukës dhe Mirëditës, duket se do të marrë një tjetër perspektivë. Në një takim me banorët e zonës, Ministri i Turizmit dhe Mjedisit, Blendi Klosi, propozon shpalljen e  shtëpisë së rrëqebullit të Ballkanit, në zonë të mbrojtur.

  “1.20 Ne vijmë vetë këtu me njerëzit, dëgjojmë çfarë mendojnë njerëzit, dëgjojmë çfarë perspektive ka zona në sytë e vetë banorëve të zonës, dhe pastaj marrim një mendoj që është shumë e rëndësishme që ne të ndajmë sot një shqetësim shumë të madh. Do ta lëmë që të vazhdojë erozioni, të vazhdojë shpyllëzimi i zonës dhe të vazhdojmë të jemi indiferentë apo të pavëmendshëm karshi shkatërrimit të një prej pasurive më të mëdha kombëtare që kemi në zonën pyjore të vendit apo të gjithë së bashku, institucionet lokale, komuniteti dhe ne institucionet shtetërore do bëjmë një veprim që do të çojë në një drejtim tjerë”

Për ta arritur këtë, ai kërkon mbështetjen e qytetarëve , në mënyrë që ky mal, me pasuri të shumta të nëntokës, të kthehet në burim jetese për banorët  dhe shqiptarët.

E para, do të ketë rregulla shumë të forta për menaxhimin e zonës së mbrojtur. Nuk mund të kemi sukses në turizëm në qoftë se e kemi vetëm në det dhe rërë. Ne na duhet të bëjmë atë që e kanë bërë shtetet e tjera që kanë turizëm 12 mujor. Po të shikosh numrin e turistëve që shkojnë në Austri në të 12 muajt e vitit ka pothuajse të njëjtin numër turistësh. Në qoftë se ne do të mendojmë që Shqipëria duhet të transformohet në një destinacion turistik, ku më mirë sesa këtu në pyllin e Munellës, në të katër bashkitë e marra së bashku, duke shtuar pyjet, duke shtuar arsyet për të ardhur dhe për ta vizituar, duke shtuar agroturizmin, ne mund të kemi turistë gjatë gjithë vitit. Arma më e fortë është bindja e komunitetit që kjo zonë me pasuritë që ka të mund të shndërrohet në një ekonomi dhe burim jetese”.

Me lartësi prej 1996 metra mbi nivelin e detit, kjo pasuri e Shqipërisë mund të tërheqë mijëra adhurues së natyrës./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono