mbrojtja

uai1ddlo_donald-trump_625x300_06_August_18.jpg
G. P.12:45 | 17/01/2019

Administrata amerikane synon të përforcojë mbrojtjen anti-raketë, duke marrë në konsideratë dhe vendosjen e armatimeve në hapësirë. Plani do të bëhet publik nga kreu i Shtëpisë së Bardhë gjatë një vizite në Pentagon.

Shtetet e Bashkuara të Amerikës po vlerësojnë mundësinë e vendosjes së armëve në hapësirë, përfshirë lazer dhe satelitë për të gjurmuar raketat armike. Lajmi është konfirmuar nga një zyrtar i administratës Trump, duke theksuar se ende nuk është marrë një vendim konkret. Por Shtëpia e Bardhë synon një përforcim të mbrojtjes anti-raketë për të mbrojtur Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe interesat amerikane jashtë vendit, nga sulme të mundshme.

Strategjia e re mund të përfshijë edhe një opsion më agresiv: ajo e ndalimit të raketave para se të lëshohen apo në minutat e para të fluturimit edhe me përdorimin e droneve të pajisur me lazer. Plani do të bëhet publik nga vetë Presidenti amerikan gjatë një vizite në Pentagon./abcnews.al

eglaa.jpg
ent ela18:53 | 01/10/2018

E ftuar në “Mbrëmje në ABC News” me gazetaren Mirela Milori deputetja e Partisë Socialiste Eglantina Gjermeni. Një diskutim në lidhje me temën më të nxehtë të momentit të rastit të dhunës së Xhisiela Malokut.

Sipas Gjermenit dhuna është shkelje e të drejtave të njeriut dhe është e patolerueshme për këdo. Ajo u shpreh se mbeshtet të gjitha instuticionet për ti shkuar deri në fund kësaj çështje.

“Keqpërdorimi i emrit të vajzës po e dëmton dhe politizon situatën më shumë se sa po e ndihmojnë. Në rastet e dhunës në familje në sistemin tonë, kur kërkojnë ndihmë duhet vënë në lëvizje mekanizmi i mbrojtjes ndaj dhunës. Njesitë vendore duhet ta zbatojnë.”

Në lidhje më vazhdimin ose jo të deputetit Rraja në grupin e PS deputetja tregoi se:

“Do të mbështesim deri në fund hetimin e pavarur dhe të ndarë nga politika. Presim rezultatet e hetimit nga instuticionest përkatëse.”

Gjermeni gjithashtu rrëfeu se në përgjithësi rastet e dhunës duke qenë probleme kaq komplekse të gjithë faktorët duhet të luajnë rolin e vet. Ajo tha se PD po e keqpërdor dhe ripërdor situatën duke e viktimizuar përsëri vajzën. “Duhet të trajtojmë problemin dhe të parandalojmë që të mos ndodhë më”.

Deputetja tregoi se ligjet dhe përmirësimet që janë bërë në mbrojtjen e grave janë shumë të mira. Po rato janë vetëm një hallkë e zinxhirit pasi duhet parandalimi, gjithashtu trajtimi i viktimave të dhunës. Kjo arrihet me ndërgjegjesimin e opinionit publik, mbështetjes së medias dhe trajnimit të forcave mbrojtëse. Gjermeni rekomandoi programet e edukimit që në moshë të hershme./abcnews.al

723401-rouhanihassan-reuters-021518-1280x720.jpg
G. P.11:02 | 22/09/2018

Irani nuk do të lërë mënjanë armët e tij të mbrojtjes, përkundrazi do i përforcojë ditë pas dite. Ka qenë ky reagimi i menjëhershëm i presidentit Iranian Rohani pas sulmit të armatosur gjatë një parade ushtarake në vend.

Më pas Rohani shtoi se fakti që amerikanët janë të zemëruar për raketat iraniane, nënkupton se sa efikas është sistemi. Më pas ai pyeti se cfarë duan amerikanët në Iran me mijëra kilometra larg kombit të tyre. Irani ëshët në zemrën e njerëzve në Irak, Siri, Liban dhe Jemen, theksoi Rohani duke iu drejtuar Shtëpisë së Bardhë./abcnews.al

eartthquake.jpg
G. P.11:53 | 04/07/2018

Ministria e Mbrojtjes ka informuar për tërmetin që u ndie në disa qytete të Shqipërisë. Epiqendra e tërmetit ka qenë në Hamallaj të Durrësit me intensitet 6 ballë dhe magnitudë 5.1 të shkallës Rihter, thotë ministria.

“Ju informojmë se në orën 11.01, të datës 04.07.2018, është regjistruar tërmet me epiqendër në Hamallaj/ Durrës, me intensitet 6 ballë dhe magnitudë 5.1 e shkallës Rihter. Deri tani nuk ka asnjë raportim për dëme materiale dhe as në njerëz. Për çdo rast të mundshëm kontaktoni në nr 112 për t’iu ardhur në ndihmë banorëve”, shkruhet në njoftimin e ministrisë./abcnews.al

VALOBONA-1280x720.jpg
ent ela13:49 | 18/06/2018

Gjykata Administrative e Apelit në Tiranë,  më 6 qershor 2018 vendosi të ndalojë menjëherë të gjitha punimet në tre hidrocentrale që po ndërtohen nga Dragobia Energy në Parkun Kombëtar Lugina e Valbonës. Ky vendim duhet të mbetet në fuqi deri në zgjidhjen përfundimtare të padisë së ngritur nga organizata joqeveritare TOKA dhe 27 banorë lokalë, me mbështetjen e WWF-it, kundër Këshillit Kombëtar Territorial (KKT) të Shqipërisë, dhe e cila mund të zgjasë disa muaj ose vite në varësi të procesit të ankesave.

Vendimi i Gjykatës së Apelit erdhi pas vendimit të mëparshëm të gjykatës për të lejuar vazhdimin e punës përkundër rastit në gjykatë. Urdhëri për ndalim fillimisht ishte kërkuar në janar 2018, si pjesë e një padie kundër KKT-së të Shqipërisë mbi vendimin e tyre në nëntor 2017 për të lëshuar projektit një leje të re ndërtimi. Paditësit argumentuan se leja e re ishte qartazi e paligjshme, pasi që Ligji për Zonat e Mbrojtura ishte ndryshuar në qershor 2017 ku ligji i ri i shpallte të paligjshëm gjitha ndërtimet e HEC-eve në Parqet Kombëtare. /abcnews.al

 

vlcsnap-error305-1280x720.jpg
G. P.18:47 | 12/01/2018

Kukësi prezantoi të hënën një tjetër përforcim të merkatos së dimrit. Ai është kroati Filip Zderiç.
Mbrojtësi 26-vjeçar është aktivizuar në kampionatin kroat, lituanez, boshnjak dhe rumun.

Zderiç i shtohet gjeorgjianit Irakli Xharia dhe Donjet Shkodrës. Kukësi ndodhet në Antalia për fazën përgatitore ku ka fituar edhe dy ndeshje miqësore me Kajserisporin dhe Bursasportin.
Të shtunën do të zhvillojë një tjetër sfidë me Fenerbahçen./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono