mbreti
Airport employees wear masks as a precaution against the spread of the new coronavirus COVID-19 as they work at the Sao Paulo International Airport in Sao Paulo, Brazil, Wednesday, Feb. 26, 2020. (AP Photo/Andre Penner)

spanje-manifestimi-1280x696.jpg
nev ila13:34 | 05/11/2019

Protestuesit katalanas pro pavarësisë nga Spanja kanë manifestuar sërish në Barcelonë këtë herë kundër vizitës së mbretit të Spanjës, Felipe VI. Me mijëra manifestues kanë hedhur parulla kundër tij madje duke djegur dhe fotografitë e mbretit.

Ky i fundit shkaktoi zemërimin e manifestuesve pas fjalimit të datës 3 tetor të 2017-ës kur kërkoi garantimin e rendit kushtetues kundër përpjekjes për ndarjen e Katalonjës./abcnews.al

12967366-6980853-image-a-1_1556732043866.jpg
ad min22:02 | 01/05/2019

Mbreti  i Tajlandës Maha Vajiralongkorn  është martuar me bashkëshorten e tij afatgjatë dhe i dha asaj titullin Mbretëresha Suthida. Fotografitë tregojnë Suthida Vajiralongkorn na Ayudhya, një ish-mjeke e punësuar në kompaninë ajrore Thai Airways, të shtrirë në dysheme ku ajo shikohet duke i dhënë dhurata mbreti gjatë ceremonisë së martesës. Ajo u martua me mbretin në përputhje me traditat mbretërore, u bë e ditur në një deklaratë të familjes mbretërore. Sipas CNN, në deklaratë thuhet se “ajo do të mbajë titullin mbretëror dhe statusin si pjesë e familjes mbretërore”.

Traditat mbretërore tajlandeze diktojnë që mbreti sundues duhet të konsiderohet si i perëndishëm dhe gjysmë-hyjnor, dhe si rezultat, ai duhet të ulet më lart se të gjithë të tjerët, deri në atë pikë sa që gjatë ceremonive dhe fjalimeve zyrtare këmbët e tij duhet të jenë mbi kokat e të tjerëve. Por gjatë ceremonisë nusja është ulur pranë burrit të saj siç dhe duket nga fotot e dasmës./abcnews.al

 

12679522-6956767-image-m-16_1556140550261.jpg
ad min09:21 | 25/04/2019

Një shqiptar famëkeq që bastisi shtëpitë e të pasurve dhe të famshmëve për disa vite, kishte shkuar në Britani si një refugjat i rremë kosovar. Kjo është deklarata e bërë nga vëllai i tij një ditë më parë.

Shqiptari Asdrit Kapaj, 42 vjeç, i cili  njihej me nofkën “Vagabondi i Wimbledon”, u shpall dje fajtor për varg vjedhjesh. Ai akuzohet se ka përfituar 500,000 euro gjatë 22 vjedhjeve në zonat e pasura të Londrës.

Më parë është akuzuar se ai është përgjegjës për shumë bastisje të tjera, me një vlerë totale 10 million euro, gjë që do ta bënte atë një nga hajdutët më ekspert të Evropës.

Në gjykatë u tha dje se ai kishte shkuar në Britani si shtetas kosovar në vitin 1990. Por vëllai i tij Nexhip Kapaj hodhi poshtë pretendimet e tij, duke thënë se ai është në fakt shqiptar. Ai për tha Daily Mail se vëllai i tij ishte lindur në një spital afër fshatit Gjorm, rreth 20 milje nga qyteti i Vlorës, në vitin 1977, dhe nuk ka lidhje me Kosovën.

Vëllai i tij Nexhip tha se duke pretenduar se ishte kosovar ishte mënyra më e lehtë për shqiptarët që të fitonin hyrjen në Britani të Madhe. Natën e kaluar, Zyra e Shtëpisë tha se nuk do të komentonte mbi rastin e hajdutit, por zyrtarët e Britanisë së Madhe kanë gjasa të hetojnë sfondin e tij.

Mbrëmë, viktimat e Kapaj në Wimbledon festuan fundin e mbretërimit të tij, ndërsa disa thanë se do të mbanin një parti. Shumë prej tyre ndoqën dje procesin gjyqësor në gjykatë.

Më parë hajduti shqiptar kishte punuar si si inxhinier elektrik dhe mund të çaktivizote kamerat CCTV. Ai më në fund u arrestua më 22 Shkurt të këtij viti pasi u ndalua jashtë një shtëpie dhe mbante në dorë një pishtar, thikë me stilolaps. I martuar dhe baba i dy fëmijëve, Kapaj kishte hapur një dyqan peshku në Altringham, Greater Manchester.

Ai ishte kthyer në një hajdut “të rafinuar”, godiste gjithnjë natën, e ngjitej përmes tubacioneve të kullimit apo shkallëve për të shmangur kësisoj rënien e alarmeve. Por, më e rëndësishmja ishte se ai mbyllte dyert pas grabitjeve, duke bërë që shumë prej viktimave të tij të mos kuptonin që kishin rënë prè e vjedhjes.

Asdrit Kapaj, ndonëse “mbretëroi” për 10 vite në këtë zanat, nuk ka pasur kurrë precedentë të mëhershëm penalë. Ai pranoi para gjykatës të ishte autor i 22 vjedhjeve dhe dy tentativave për grabitje, vlera e produkteve të rrëmbyera gjatë të cilave arrin në rreth 542 mijë paund. Prokurorja e çështjes ka thënë se vlera e grabitjeve gjatë 10 viteve të aktivitetit të pazbuluar të tij shkon në rreth 10 mln stërlina.

“Ai ka qenë këtu që prej moshës 16-vjeçare. Ka pasur leje qëndrimi të pakufizuar, është shtetas kosovar nga Serbia dhe ka ardhur këtu gjatë adoleshencës. Jeton këtu prej viteve ’90, është i martuar dhe me dy fëmijë dhe jeton në zonën Cheshire. Ka prova të mjaftueshme që tregojnë qarkullim të automjetit të tij gjatë kohës që kanë ndodhur grabitjet”, tentoi më kot mbrojtjen, avokati i tij.

Kjo, pasi kamerat e sigurisë “CCTV” e shfaqnin atë me mjetet e posaçme për grabitje dhe me kapuç në kokë. Vendimi për të do të jepet më 21 Qershor, e deri atëherë ai do të qëndrojë në paraburgim./abcnews.al

shqiptari-1.jpg
ad min19:21 | 18/04/2019

Një 42-vjeçar shqiptar, ka dalë sot para një gjykate në Britani. Ai dyshohet si i “mbreti i floririt” në Londër, i akuzuar për vjedhje bizhuterish me vlerë mbi 500 mijë paund.

Media britanike Daily Mail raporton se bëhte fjalë për Asdrit Kapaj. Shqiptari akuzohet se ka hyrë në shtëpi private në rrethina të pasura të Londrës jugperëndimore, mes viteve 2008 dhe 2018.

Kapaj është i martuar dhe baba i dy fëmijëve. Ai  doli këtë të enjte para Gjykatës së Magjistratëve të Wimbledonit, ku u njoh me akuzat për 18 vjedhje bishuterish dhe dy tentativa vjedhjeje. Raportohet se vlera e sendeve të vjedhura arrin deri në 542 mijë paund.

Në fletëakuzë thuhet se në një grabitje të vetme janë marrë bizhu, vlera e të cilave arrinte 371.855 paund. Kjo grabitje besohet të këtë ndodhur 24-27 Shkurtit të vitit 2017, në Atherton Drive të Wimbledonit. Kapaj, i cili banon në Altrincham, Greater Manchester, u prononcua vetëm në konfirmimin e gjeneraliteteve të tij.

“Ai është akuzuar në vazhdën e një hetimi të specializuar të policisë, që shqyrtoi një seri vjedhjesh, veçanërisht në zonat e pasura të Wimbledonit. I pandehuri shënjestronte zona specifike dhe vjedhjet kryheshin vetëm netën, mes orës 19 të darkës dhe 5 të mëngjesit. Ai bënte kërkime të imtësishme kur hynte në shtëpi, e pasi merrte ç’kishte për të marrë i linte gjërat në pozicionin e mëparshëm, duke bërë që viktimat të mos zbulonin se ishin vjedhur. Ai kërkonte veçanërisht bizhuteri dhe para”, tha prokurorja Mary Atera.

Akuzat më të fundit të ngritura ndaj Kapajt, i dënuar edhe më herët për vjedhje, do të bashkohen me shkeljet që do t’i komunikohen nga një tjetër gjykatë. Ndërsa seanca e radhës ndaj tij do mbahet më 24 Prill./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono