mbështetje

SHQIPTARET-PER-SIRINE-1280x720.jpg
ent ela15:28 | 14/04/2018

Tirana zyrtare ka dënuar përdorimin e armëve kimike nga regjimi i Asadit në Siri dhe ka mbështetur sulmin ushtarak. Presidenti i Republikës, diplomacia shqiptare, Ministrja e Mbrojtjes dhe Partia Demokratike kanë reaguar pas goditjes së aleatëve.

Shqipëria ka mbështetur ndërhyrjen e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Francës e Britanisë ndaj arsenalit kimik të regjimit të Asadit në Siri.

Presidenti i Republikës Ilir Meta përmes një njoftimi për shtyp deklaron;

 “Jemi në krah të aleatëve tanë dhe mbështesim vendosmërinë e Presidentit Trump në mbrojtje të jetëve të njerëzve, të të drejtave të njeriut dhe të çdo veprimi i cili jo vetëm ndëshkon akte barbare, por krijon më shumë siguri dhe stabilitet në mbarë botën.”

Ministria për Europën dhe Punët e Jashtme thotë se përdorimi për të disatën herë i armëve kimike nga regjimi sirian është një krim i rëndë dhe shkelje e normave ndërkombëtare që duhet të dënohet.

Sulmet e sotme ishin një përgjigje në kohë sipas diplomacisë shqiptare.

Megjithkete Ministria për Evropën dhe Punët e Jashtme beson se një zgjidhje politike është ende e mundshme dhe se mbështet çdo përpjekje për të sjellë një paqe afat-gjatë dhe të qëndrueshme në rajon dhe më gjerë.

Nderkohe  Shqipëria, si një vend anëtar i NATO-s sipas Ministrisë se Mbrojtjes i vlerëson si të papranueshme dhe rrezik për paqen ndërkombëtare përdorimin e armëve kimike, të cilat kanë marre jetë njerëzish të pafajshëm.

Sulmi ushtarak cilësohet si përgjigja e duhur.

Goditja ushtarake është mbështetur dhe nga Partia Demokratike.

Selia blu vlerëson si legjitime nderhyrjen për të cilën thotë se; “Përdorimi i këtyre armëve kimike rikonfirmoi  se regjimi i Asad-it është në gjendje të ndërmarrë veprimet më ç’njerëzore kundër popullsisë së pambrojtur, nëse nuk përballet me pasojat më të rënda.” /abcnews.al

 

angela-merkel.jpg
gra moz17:12 | 21/02/2018

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, ka kritikuar apatinë e Bashkimit Europian ndaj Ballkanit. Pas një takimi me kryeministrin maqedonas, Merkel ka fajësuar Brukselin për mos konkretizimin e projekteve të Procesit të Berlinit.

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, ka kritikuar mungesën e mbështetjes së fuqishme nga Brukseli për vendet e Ballkanit Perëndimor. Pas një takimi të zhvilluar me Kryeministrin e Maqedonisë, Zoran Zaev, Merkel ka nënvizuar se, është e domosdoshme që Bashkimi Europian të jetë më influent në rajon.

“Bashkimi Evropian duhet të shtojë interesimin dhe veprimin në këtë rajon, sepse atje kanë shtuar infuencën e tyre së fundmi edhe Rusia, Kina, Turqia dhe vende të tjera”, ka thënë Merkel. Ndonëse së bashku me Zaev nuk i ka cilësuar investimet nga këto vende si një dukuri negative, Merkel ka theksuar se ato nuk duhet të shoqërohen me kërkesa politike.

Në vijim, kancelarja ka thënë se është koha që vendet e Ballkanit të marrin një përgjigje konkrete për financimet e premtuara në kuadër të Procesit të Berlinit, të cilat duhet të shkojnë për projektet e infrastrukturës.

“Njerëzit në Ballkanin perëndimor janë të interesuar për fillimin e ndërtimit të kilometrave të para në infrastrukturë dhe jo për sdudimin e projekteve të mundshme”, ka vijuar Merkel. Nga ana e tij, Zaev ka deklaruar se për Maqedoninë dhe vendet e tjera të Ballkanit ekziston vetëm një alternativë, ajo europiane. Sa i takon procesit të integrimit të vendit të tij, Zaev ka rikonfirmuar angazhimin për zgjidhjen e kontestit të emrit me Greqinë.

“Në 10 vitet e fundit, zgjidhja nuk ka qenë kurrë më pranë sesa sot”, ka thënë Zaev, i cili për këtë çështje bisedoi një ditë më parë edhe me homologun grek, Aleksis Tsipras./abcnews.al

korca-1280x853.jpg
gra moz16:32 | 21/02/2018

Mijëra qytetarë protestuan në Korçë kundër përjashtimit të mundshëm të Skënderbeut nga kupat e Europës. Ata mbështetën ekipin e zemrës dhe i dërguan një peticion UEFA-s.

Partitë politike me siguri do të kenë ndjerë zili.

Një miting i një lloji tjetër u zhvillua në Korçë, ai i paralajmëruari në mbështetje të Skënderbeut.

Shprehimisht, i gjithë qyteti iu përgjigj thirrjes së bërë nga disa emr atë njohur dhe padyshim edhe nga klubi, për të protestuar haptazi ndaj UEFA-s dhe planeve të saj për të ndëshuar skuadrën.
Ishin me qindra e me mijëra qytetarët që dolën në sheshin qendror përpara Katedrales Ortodokse.

Parullat ishin të shumta, në shqip e në anglisht, në mbështetje të Skënderbeut, krenarisë së qytetit, dhe duke iu hakërryer UEFA-s.

Njerëzit dolën në tubim për shkak të ndëshkimit të mundshëm dhe të rëndë që mund t’i bëhet ekipit të presidentit Takaj dhe trajnerit Daja.
Nismëtarë të protestës ishin figura të njohura të sportit, të artit dhe të arsimit të qytetit, disa nga të cilët edhe mbajtën fjalime.

Vërshëllima të shumta kur Vaso përmendi Partizanin, menduar si klani anti-Skënderbe i përmendur nga Takaj.

Të gjithë i kanë dëgjuar lajmet për propozimin e bëra nga inspektorët e etikës për Komisionin e Disiplinës, që ta përjashtojë 10 vjet Skënderbeun nga kupat e Europës dhe ta gjobisë me 1 milionë euro.

Vendim ende nuk ka, dhe pikërisht korçarët duan që kjo protestë e tyre të jenë një plus për kryesuesit e Superligës në gjyqin sportiv që pritet këto javë.

Edhe pse askush nuk është i sigurt nëse Skënderbeu është apo jo i përfshirë në trukim ndeshjesh, askush nuk dëshiron ta besojë këtë gjë, dhe aq më pak ta lenë vetëm ekipin në momentin më të vështirë.
Ishin me mijëra qytetarët që e firmosën peticionin drejtuar UEFA-s, ku i bëhet thirrje të mos e dënojë Skënderbeun./abcnews.al

turqia.jpg
gra moz16:07 | 20/02/2018

Forcat siriane pro-qeveritare kanë hyrë në kufirin e mbajtur nga kurdët.

Sipas raportimeve të BBC, kjo rrit rrezikun për një përplasje me Turqinë.

Kjo lëvizje vjen një ditë, pasi agjencia shtetërore e lajmeve siriane deklaroi se “Forcat Popullore “do të dërgoheshin për të mbështetur kurdët në Afrin, “kundër sulmeve të Turqisë”.

Turqia ka luftuar ushtrinë kurde në Afrin gjatë gjithë muajit të kaluar dhe patën paralamëruar Sirinë që të mos ndërhynte në mbështetje të kurdëve.

Akoma nuk është e qartë sesa luftëtarë janë dërguar në Afrin nga forcat pro-qeveritare./abcnews.al

17947B82-1BBE-4FF3-8CA5-531B03F2B465_cx0_cy3_cw0_w1023_r1_s-1.jpg
ent ela09:00 | 09/02/2018

Këshilltari i sigurisë kombëtare të Shtëpisë së Bardhë, H. R. McMaster, shprehu mbështetjen e fortë amerikane për Kosovën në një fjalim që mbajti të mërkurën mbrëma në Uashington me rastin e 10-vjetorit të pavarësisë së saj. Ai tha se Shtetet e Bashkuara do të mbështesin Kosovën në aspektet e ndryshme që lidhen me forcimin e institucioneve demokratike, mbrojtjen e të drejtave të njeriut dhe luftën kundër korrupsionit. Ai inkurajoi Kosovën të vazhdojë dialogun me Serbinë për normalizimin e marrëdhënieve.Në një pritje në Uashington me rastin e 10 vjetorit të pavarësisë së Kosovës, këshilltari i sigurisë kombëtare amerikane solli përshëndetjet e Presidentit Donald Trump:

“Dua t’ju sjell përshëndetjet e Presidentit tonë. Presidenti Trump është shumë krenar për Kosovën, krenar për atë që ju keni arritur dhe shumë krenar për marrëdhëniet tona me Kosovën.”

Gjenerali McMaster tha se Shtetet e Bashkuara do të mbështesin Kosovën në aspektet e ndryshme të përparimit të shoqërisë dhe në angazhoimet e saj ndërkombëtare:

“Shtetet e Bashkuara do të qëndrojnë me ju ndërsa ju forconi institucionet demokratike, mbroni të drejtat e njeriut, përballeni me korrupsionin dhe krijoni një shoqëri të përgjegjshme ndaj sundimit të ligjit. Ne do të qëndrojmë me ju ndërsa ju forconi ekonominë dhe pakësoni papunësinë, sidomos mes të rinjve të Kosovës. Ne do të qëndrojmë me ju ndërsa ju mbani angazhimet tuaja ndërkombëtare dhe rigjallëroni dialogun me Serbinë për të kapërcyer një nga kapitujt më të vështirë të historisë dhe të kujtesës.”

Këshilltari i Sigurisë Kombëtare H.R. McMasters ishte mes një grupi amerikanësh që morën pjesë në ceremoni, mes të cilëve kishte ligjvënës, përfaqësues nga Departamenti i Shtetit dhe zyrtarë të sigurisë kombëtare.

Në Pritje ishte edhe Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi dhe Kryeministri Ramush Haradinaj.

Gjenerali McMaster tha se kishte qenë vetë në Kosovë në vitin 1999, si komandant skuadre, në kohën kur sapo kishte mbaruar konflikti.

“Më bëri mjaft përshtypje forca e popullit, i cili sapo kishte dalë nga konflikti, shpirti i tyre pozitiv dhe fakti që ata filluan menjëherë të ndërtonin të ardhmen e tyre. Prandaj, festimi i këtij përvjetori është një privilegj i madh”, tha zoti McMaster.

“Që nga viti 2008, – tha ai, – ju keni mbajtur zgjedhje të drejta dhe të besueshme si dhe e keni shtrirë sistemin tuaj juridik dhe të gjykatave në të gjithë vendin.”

Këshilltari i Sigurisë Kombëtare tha se SHBA investuan rreth 24 miliard dollarë për t’u dhënë fund konflikteve në rajon, duke përfshirë 1.8 miliard dollarë në formë ndihme të drejtpërdrejtë për Kosovën.

Ai përmendi marrëveshjen prej 1 miliard dollarësh që Kosova nënshkroi vitin e kaluar me një kompani amerikane për termocentralin. Kjo, tha ai, do të forcojë pavarësinë e vendit, do të zgjidhë kërcënimet e ndotjes dhe i tregon botës se Kosova është e hapur për biznesin.

Zoti McMaster tha se Kosova ka qenë një forcë për paqen dhe begatinë në një rajon që historikisht ka qenë i pllakosur nga konflikti dhe grindjet. Ai shtoi se çdo qytetar i Kosovës duhet të jetë krenar për këto suksese dhe amerikanët janë krenarë gjithashtu./VOA

020-2.jpg
ent ela11:42 | 26/01/2018

Shqipëria dhe Turqia do të bashkëpunojnë në industrinë ushtarake dhe atë të mbrojtjes. Konfirmimin Ministrja e Mbrojtjes Olta Xhaçka e mori gjatë takimit që zhvilloi me homologun e saj turk Nurettin Canikli në vizitën dy ditore që zhvilloi në Ankara.

Me truprojë nderi dhe ceremoni ushtarake në Ministrinë e Mbrojtjes Kombëtare të Turqisë është pritur Ministrja e Mbrojtjes Olta Xhaçka nga homologu i saj në Turqi.

Në vizitën e saj dy ditore veç marrëdhënieve shumë të mira mes dy vendeve,me ministrin e mbrojtjes kombëtare të Republikës së Turqisë Nurettin Canikli u diskutua edhe për bashkëpunim dypalësh në industrinë ushtarake dhe të mbrojtjes.

“Diskutuam lidhur me bashkëpunimin aktual ushtarak për trajnim, arsimimin e përbashkët. U dakordësuam për mundësitë e shumta, të cilat do eksplorojmë dhe mora mbështetjen maksimale nga kolegu im Canikli për plotësimin e çdo kërkese nga Shqipëria. Edhe për modernizimin e FA gjeta mbështetjen maksimale për çdo projekt, i cili do të gjykohet i nevojshëm për t’u zhvilluar . Me homologun turk pata veçse dakordësi për të zhvilluar kapacitet ushtarake. Trajtimi mjekësor i personelit ushtarak në Turqi do të vazhdojë dhe do të shtohet për të plotësuar të gjitha nevojat shëndetësore mjekësore, të cilat nuk i përmbushim dot në Tiranë.”-

Ministrja Xhaçka, takoi edhe studentët shqiptarë që studiojnë në akademitë ushtarake turke. Ajo u shprehu rolin dhe rëndësinë e tyre brenda Forcave të Armatosura, sapo ata të përfundojnë studimet.

”U konfirmova studentëve tanë që shkollohen në akademitë ushtarake turke që, do të vazhdojnë të jenë ndër shembujt e mirë të disiplinës dhe profesionalizmit dhe presim prej tyre që të vijnë dhe të bëhen pjesë solide e piramidës sonë ushtarake.”

Në vijim të vizitës së saj, ministrja Xhaçka vizitoi disa fabrika të industrisë ushtarake dhe u njoh nga afër me mjetet, pajisjet dhe armatimet që prodhohen aty.

Gjithashtu ministrja e Mbrojtjes e Shqipërisë u prit në takime të veçanta nga ministri i Brendshëm i Turqisë z. Süleyman Soylu dhe shefi i Shtabit të Përgjithshëm të Forcave të Armatosura turke, gjeneral me katër yje Hulusi Akar.

Pjesë e vizitës zyrtare të ministres Xhaçka, ishin edhe homazhet dhe vendosja e një kurore me lule në Anıtkabir, Mauzoleun e Mustafa Kemal Atatürk./abcnews.al

 

maxresdefault-1-1280x720.jpg
ent ela15:08 | 12/01/2018

Në vazhdën e takimeve korteziale, prokurorja e përgjithshme e përkohshme Arta Marku, priti në zyrën e saj përfaqësues te Euralisit. Sipas zyrës së shtypit të prokurorise se përgjithshme, teme e diskutimit ka qenë nxitja e reformës në drejtësi dhe përshpjetimi i procesit të vettingut.

Takimi  ka zgjatur rreth 20 minuta dhe u zhvillua ndërmjet stafeve ngushta të drejtuesve.

Që pas marrjes së detyrës në muajin dhjetor, kryeprokurorja Arta Marku ka pritur në zyrë ambasadorë të rëndësishëm si ambasadori Donald Lu, ambasadorja e BE Vlahutin si dhe ambasadorë të vendeve të tjera europiane./abcnews.al

fam.jpg
ent ela10:01 | 12/01/2018

Një familje shqiptare në Francë po përballet me dëbimin nga vendi, ndërsa banorët vendas kanë dalë në mbrojtje të tyre.

Më shumë se 100 vetë u mblodhën përpara shkollës së Polle a Cherbourg në Manche në mbështetje të kësaj familje shqiptare me katër fëmijë të quajtur Artan, Olsa, Klela dhe Anxhela. Mësues, nxënës dhe prindër thonë se janë të zemëruar me vendimin e autoriteteve franceze për të dëbuar këtë familje që është integruar me jetesën në Francë.

Çifti shqiptar mbërriti në Cherbourg të Francës në Shtator 2017 dhe në Dhjetor 2017 iu refuzua kërkesa për azil. Dëbimi i tyre është planifikuar për të premten më 12 Janar.

“Për mua kjo është e pakonceptueshme. Fëmijët janë të integruar mirë në jetën e shkollës. Prindërit janë të arsimuar dhe kanë shprehur dëshirën për të qëndruar në Francë. Në Shqipëri, jeta e tyre është e kërcënuar. Nuk e kuptojmë këtë vendim”, kështu është shprehur një prej mësuesve të shkollës.  /tvklan.al

vlcsnap-error671-1280x721.jpg
us er16:43 | 03/01/2018

Kreu i Rojeve Revolucionare të Iranit duke bërë me dije se manifestimet e dhunshme kanë përfunduar u shpreh se “kryengritësit janë mundur”. Ndërkohë, në shumë qytete të Iranit janë zhvilluar protesta pro-qeveritare.

Kreu i Rojeve Revolucionare të Iranit ka deklaruar mposhtjen e “kryengritjes” në vend, duke iu referuar një valë proteste kundër qeverisë. Gjeneral Majti Mohammad Ali Jafari bëri njoftimin kur dhjetëra mijëra njerëz morën pjesë në tubime pro-qeveritare të thirrura për të luftuar trazirat. Protestat filluan të enjten e kaluar në qytetin e Mashhad. Protestat fillimisht ishin kundër rritjes së çmimeve dhe korrupsionit, por u kthyen në një ndjenjë më të gjerë anti-qeveritare.

“Mund të themi se ky është fundi i kryengritjes së vitit 96”, u shpreh gjenerali duke iu referuar vitit aktual – 1396 – në kalendarin persian. Ai tha se “gatishmëria e sigurisë dhe vigjilenca e njerëzve” çuan në humbjen e “armiqve”. Zyrtari fajësoi agjentët anti-revolucionarë, pro-monarkistët dhe forca të tjera, për të cilët tha se ishin “shpallur nga ish-Sekretarja amerikane e Shtetit Hillary Clinton për të krijuar trazira, anarki, pasiguri dhe intriga në Iran”.

“Armiqtë” u përpoqën të paraqesin “kërcënime kulturore, ekonomike dhe të sigurisë kundër Iranit islamik”, tha Ali Jafari. Komentet e tij i bënë jehonë atyre të udhëheqësit të Lartë Ajatollah Ali Khamenei, i cili gjithashtu fajësoi “armiqtë” e papërcaktuar që analistët besojnë se i referoheshin SHBA, Izraelit dhe Arabisë Saudite.
Në disa nga manifestimet e shumta pro-qeveritare të transmetuara nga televizioni shteror i Iranit, dëgjoheshin thirrje të tilla: “vdekje mercenarëve amerikanë; gjaku në venat tona është një dhuratë për liderin tonë”.

Ndërkohë, gjatë ditës së mërkurë, presidenti iranin Hasan Rohani ka zhvilluar një bisedë telefonike me homologun e tij turk, Rexhep Tajip Erdogan. Sipas mediave ndërkombëtare, Rohani i ka thënë Erdogan se autoritetet iraniane nuk do të qëndrojnë në heshtje përballë dhunës dhe akteve të tjera të paligjshme./abcnews.al

vlcsnap-error454-2-1280x720.jpg
us er12:04 | 19/12/2017

Pas nje takimi që pati mbrëmë në Bruksel me përfaqësuesen e BE për Politikën e Jashtme, Federica Mogherini, kryeministri Rama deklaroi se kishte marrë prej saj një tjetër konfirmim të mbështetjes për hapjen e negociatave të anëtarësimit ne BE-në. Referuar situatës politike në Shqipëri dhe protestës së opozitës, brenda dhe jashtë Parlamentit, Rama tha se në gjuhë të huaj nuk fliste për opozitën, por për Shqipërinë.

Takimi kokë më kokë me shefen e politikës së Jashtme të BE-së dhe darka e organizuar nga Federica Mogherini me liderët e Ballkanit Perëndimor, i ka dhënë Edi Ramës një tjetër konfirmim se ka mbështetjen e institucioneve të Brukselit, për çeljen e negociatave.

Kur zhvilloi këto takime në Bruksel, kishin kaluar vetëm pak orë nga tymi në Parlament dhe objektet që fluturonin mbi kokat e qeveritarëve, të hedhura nga deputetë të opozitës për të bllokuar zgjedhjen e kryeprokurores së përkohshme, Arta Marku.

Sipas Kryeministrit, në sytë e Europës ka qenë e qartë se vendimi në Parlament, i marrë vetëm me votat e mazhorancës, i ka shërbyer rritjes së besimit që reforma në drejtësi do të shkojë në drejtimin e duhur dhe se ka vullnet për ta çuar atë përpara.

Pas takimit me liderët e Ballkanit Perëndimor, zyra e Mogherinit theksoi përmes një njoftimi për shtyp se viti 2018 do të paraqesë një mundësi unike për rajonin në rrugëtimin drejt BE-së, me kusht që t’u jepet prioritet reformave të nevojshme, në veçanti shtetit të së drejtës, reformës në drejtësi dhe të drejtave themelore të njeriut. Shefja e diplomacisë së Unionit ka nënvizuar nevojën që partnerët e Ballkanit Perëndimor – siç i cilëson ajo – të përshpejtojnë reformat për përmbushtjen e pritshmërive të qytetarëve përkatës./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore.


Kontakt

Telefono