mbështetje

gjermani-dhe-balla.jpg
G. P.12:48 | 31/05/2018

Rrëmuja e senacës plenare të radhës nuk e ka lëkundur qëndrimin e deputeti të Partisë Social Demokrate të Gjermanisë, Metin Hakverdi. Ai doli nga Kuvendi në shoqërinë e kryetarit të grupit parlamentar socialist, Taulant Balla, për të deklaruar publikisht mbështejen për hapjen e negociatave.

Metin Hakverdi: “Dy Partitë motra kanë të njëjtin qëndrim mbi zgjerimin e Bashkimit Evropian. Kështu që muajin tjetër në shpresojmë që të marrim një vendim të rëndësishëm jo vetëm për Shqipërinë por për Bashkimin Evropian. Ne e mbështesim dhe e kemi mbështetur këtë proces për një kohë të gjatë”.

Deputeti i SPD në Bundestagun gjerman, anëtar i Komitetit për çështjet e Bashkimit Europian në Bundestag tha se do të bëjnë gjithcka që në 28 Qershor të mundësohet nisja e bisedimeve të Shqipërisë me Bashkimin Evropian.

Metin Hakverdi: “Është Partia Social Demokrate në Gjermani që ka këmbëngulur gjithmonë në procesin e zgjerimit për anëtarësuimin e Shqipërisë, një proces jo vetëm i rëndësishëm për vendin tuaj por edhe për Bashkimin Evropian. Është një favor për të gjithë  dhe ne po bëjmë gjënë e duhur. Ne do të bëjmë gjithçka që kjo të ndodhe në fund të muajit tjetër dhe progresi do të arrihet në të ardhmen. Mezi pres që të rikthem përsëri”.

Për kreun e grupit parlamentar socialist ky është një tjetër konfirmim i mbështetjes që i jep Gjermania Shqipërisë. Deputeti i Partisë Social Demokrate në Bundestagun gjerman Metin Hakverdi po zhvillon për herë të parë një vizitë në Shqipëri./abcnews.al

deputeti-gjerman.jpg
G. P.12:38 | 28/05/2018

Gjermania është shndërruar në vendin më të debatueshëm nëse do ta mbështesë apo jo Shqipërinë në hapjen e negociatave me Bashkimin Evropian. Deputeti gjerman i CDU, Mark Hauptman, është në anën e zërave pozitivë për vendin tonë.

Mark Hauptman: “Unë dal në konkluzionin se ky është një proces i mirë si për Bashkimin Evropian, dhe për Shqipërinë për të dhënë një vizion të qartë që ne e duam Ballkanin Perëndimor dhe Shqipërinë anëtarë të Bashkimit Evropian në të ardhmen. Kjo është një rrugë e gjatë dhe e vështirë, që do të thotë se duhet të vemë theksin tek axhenda e reformave për ta bërë këtë një udhëtim të suksesshëm drejt BE-së. Unë mbështes fort atë që është bërë sa i takon axhendës së reformave të Shqipërisë”.

Deputeti Mark Hauptman, i cili është njëkohësisht edhe anëtar i Komisionit të Çështjeve Ekonomike, por dhe i Komisionit të Politikës së Jashtme në Bundestag është i ndërgjegjshëm për debatet brenda Bashkimit Evropian. Megjithatë në këndvështrimin e tij Shqipëria është në rrugën e mbarë të përmbushjes së reformave.

Mark Hauptman: “Duke pasur parasysh këtë axhendë reformash, unë jam i mendimit se ne duhet të fillojmë procesin e negociatave  me Shqipërinë. Unë do të këshilloj kolegët e mi në Parlamentin gjerman të grupit tim parlamentar që të fillojmë procesin e negociatave, sepse ky  nuk është fundi i axhendës së reformave, por fillimi i reformave. kolegë të grupit tim parlamentar dhe kolegë të tjerë të parlamentit gjerman kanë vizituar Shqipërinë, të tjerë do vijnë në javët e ardhshme për të parë nga afër se si është zhvilluar Shqipëria dhe si qeveria i qëndron axhendës së reformave”.

Deklaratën, deputeti gjerman e bëri pas takimit që zhvilloi me kryetarin e grupit parlamentar të Partisë Socialiste ,Taulant Balla./abcnews.al

niko-peleshi.jpg
G. P.13:41 | 14/05/2018

Gjatë një bashkëbisedimi të hapur me banorët e njësisë administrative Dvoran, qarku Korçë, në kuadër të takimeve turit të llogaridhënies publike, ministri Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural, Niko Peleshi është shprehur optimist për procesin e skemës kombëtare të mbështetjes financiare. Sipas ministrit Peleshi, shumica e aplikuesve janë shpallur fitues.

I ka kaluar parashikimit të, qeverisë skema kombëtare financiare e subvencioneve dhe granteve. Ministri i Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural, Niko Peleshi, u tha banorëve të Dvoranit në qarkun Korçë se numri i kënaqshëm i aplikuesve, është dëshmia e një proçesi të rregullt, të thjeshtë dhe shpresëdhënës për ngritjen, fuqizimin dhe modernizimin e ekonomisë rurale në vend.

Niko Peleshi: “Ministria e Bujqësisë sapo ka përmbyllur “Thirrjen” dhe ka marrë aplikimet për Skemën Kombëtare Financiare të Subvencioneve dhe Granteve që ishte 20 milionë euro këtë vit. Pothuasje, gjysma e tyre më shumë se 50% shkon për subvencionet e fermerëve dhe blegtorëve dhe pjesa tjetër shkon në investimet në agropërpunim, magazinim, linja prodhimit. Patëm një numër të lartë, të kënaqshëm aplikimesh, 30% më shumë se vitin e kaluar, edhe sepse ju mund ta konfirmoni, një pjesë e madhe këtu ka aplikuar. Aplikimi ishte shumë i thjeshtë këtë vit, ishte vetëm me kartë identiteti.”

Por, suksesi i kësaj skeme është padyshim shpallja e fitueseve.

Niko Peleshi: “Unë dua t’jua them të gjithë atyre që aplikuan në mollë psh, meqënëse këtu jemi në vendin e mollëve, kanë fituar të gjithë, 100%. Të gjithë ata që shkuan dhe aplikuan për mbjellje të reja për mollë, kanë fituar, pra janë shpallur fitues. Në total pothuajse 90 % e aplikantëve janë shpallur fitues dhe për masat e tjera, siç është vaditja me pika, apo investime të tjera në fermë, apo për matrikullimin, ata që kanë aplikuar për rimbursimin e qumështit, atë 100 lekëshin për litër të qumështit. Pra, numri i fituesve në raport me aplikantët është shumë i lartë këtë vit.”

Ministri Peleshi, ka përsëritur thirrjen për të besuar më shumë në skemat dhe politikat që po ndërmerren. Shumë shpejt, tha ai, do të hapet “thirrja e parë” për Programin IPARD, që do të thotë një mundësi e artë për të gjithë fermerët, agropërpunuesit e blegtorët./abcnews.al

RUCI-BALLA-TAJANI-1280x720.jpg
ent ela12:40 | 24/04/2018

Në vijim të vizitës së tij në Estoni ku mori pjesë në Konferencën e Kryetarëve të vendeve të BE, kru i Kuvendit Gramoz Ruçi i shoqëruar nga kryetari i grupit parlamentar socialsit Taulant Balla zhvilluan një takim më Presidentin e Parlamentit Europian Antonio Tajani. Ky i fundit, si raportohet nga zyra e medias pranë Kuvendit ka shprehur mbështetjen për hapjen e negociatave për antarësim për vendin tonë. Lidhur me këtë, kreu i Kuvendit z. Ruçi theksoi se Kuvendi i Shqipërisë do të vijoi punën për miratimin e reformave të cilat përshpejtojnë hapat për anëtarësimin në BE. /abcnews.al

SHQIPTARET-PER-SIRINE-1280x720.jpg
ent ela15:28 | 14/04/2018

Tirana zyrtare ka dënuar përdorimin e armëve kimike nga regjimi i Asadit në Siri dhe ka mbështetur sulmin ushtarak. Presidenti i Republikës, diplomacia shqiptare, Ministrja e Mbrojtjes dhe Partia Demokratike kanë reaguar pas goditjes së aleatëve.

Shqipëria ka mbështetur ndërhyrjen e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Francës e Britanisë ndaj arsenalit kimik të regjimit të Asadit në Siri.

Presidenti i Republikës Ilir Meta përmes një njoftimi për shtyp deklaron;

 “Jemi në krah të aleatëve tanë dhe mbështesim vendosmërinë e Presidentit Trump në mbrojtje të jetëve të njerëzve, të të drejtave të njeriut dhe të çdo veprimi i cili jo vetëm ndëshkon akte barbare, por krijon më shumë siguri dhe stabilitet në mbarë botën.”

Ministria për Europën dhe Punët e Jashtme thotë se përdorimi për të disatën herë i armëve kimike nga regjimi sirian është një krim i rëndë dhe shkelje e normave ndërkombëtare që duhet të dënohet.

Sulmet e sotme ishin një përgjigje në kohë sipas diplomacisë shqiptare.

Megjithkete Ministria për Evropën dhe Punët e Jashtme beson se një zgjidhje politike është ende e mundshme dhe se mbështet çdo përpjekje për të sjellë një paqe afat-gjatë dhe të qëndrueshme në rajon dhe më gjerë.

Nderkohe  Shqipëria, si një vend anëtar i NATO-s sipas Ministrisë se Mbrojtjes i vlerëson si të papranueshme dhe rrezik për paqen ndërkombëtare përdorimin e armëve kimike, të cilat kanë marre jetë njerëzish të pafajshëm.

Sulmi ushtarak cilësohet si përgjigja e duhur.

Goditja ushtarake është mbështetur dhe nga Partia Demokratike.

Selia blu vlerëson si legjitime nderhyrjen për të cilën thotë se; “Përdorimi i këtyre armëve kimike rikonfirmoi  se regjimi i Asad-it është në gjendje të ndërmarrë veprimet më ç’njerëzore kundër popullsisë së pambrojtur, nëse nuk përballet me pasojat më të rënda.” /abcnews.al

 

angela-merkel.jpg
G. P.17:12 | 21/02/2018

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, ka kritikuar apatinë e Bashkimit Europian ndaj Ballkanit. Pas një takimi me kryeministrin maqedonas, Merkel ka fajësuar Brukselin për mos konkretizimin e projekteve të Procesit të Berlinit.

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, ka kritikuar mungesën e mbështetjes së fuqishme nga Brukseli për vendet e Ballkanit Perëndimor. Pas një takimi të zhvilluar me Kryeministrin e Maqedonisë, Zoran Zaev, Merkel ka nënvizuar se, është e domosdoshme që Bashkimi Europian të jetë më influent në rajon.

“Bashkimi Evropian duhet të shtojë interesimin dhe veprimin në këtë rajon, sepse atje kanë shtuar infuencën e tyre së fundmi edhe Rusia, Kina, Turqia dhe vende të tjera”, ka thënë Merkel. Ndonëse së bashku me Zaev nuk i ka cilësuar investimet nga këto vende si një dukuri negative, Merkel ka theksuar se ato nuk duhet të shoqërohen me kërkesa politike.

Në vijim, kancelarja ka thënë se është koha që vendet e Ballkanit të marrin një përgjigje konkrete për financimet e premtuara në kuadër të Procesit të Berlinit, të cilat duhet të shkojnë për projektet e infrastrukturës.

“Njerëzit në Ballkanin perëndimor janë të interesuar për fillimin e ndërtimit të kilometrave të para në infrastrukturë dhe jo për sdudimin e projekteve të mundshme”, ka vijuar Merkel. Nga ana e tij, Zaev ka deklaruar se për Maqedoninë dhe vendet e tjera të Ballkanit ekziston vetëm një alternativë, ajo europiane. Sa i takon procesit të integrimit të vendit të tij, Zaev ka rikonfirmuar angazhimin për zgjidhjen e kontestit të emrit me Greqinë.

“Në 10 vitet e fundit, zgjidhja nuk ka qenë kurrë më pranë sesa sot”, ka thënë Zaev, i cili për këtë çështje bisedoi një ditë më parë edhe me homologun grek, Aleksis Tsipras./abcnews.al

korca-1280x853.jpg
G. P.16:32 | 21/02/2018

Mijëra qytetarë protestuan në Korçë kundër përjashtimit të mundshëm të Skënderbeut nga kupat e Europës. Ata mbështetën ekipin e zemrës dhe i dërguan një peticion UEFA-s.

Partitë politike me siguri do të kenë ndjerë zili.

Një miting i një lloji tjetër u zhvillua në Korçë, ai i paralajmëruari në mbështetje të Skënderbeut.

Shprehimisht, i gjithë qyteti iu përgjigj thirrjes së bërë nga disa emr atë njohur dhe padyshim edhe nga klubi, për të protestuar haptazi ndaj UEFA-s dhe planeve të saj për të ndëshuar skuadrën.
Ishin me qindra e me mijëra qytetarët që dolën në sheshin qendror përpara Katedrales Ortodokse.

Parullat ishin të shumta, në shqip e në anglisht, në mbështetje të Skënderbeut, krenarisë së qytetit, dhe duke iu hakërryer UEFA-s.

Njerëzit dolën në tubim për shkak të ndëshkimit të mundshëm dhe të rëndë që mund t’i bëhet ekipit të presidentit Takaj dhe trajnerit Daja.
Nismëtarë të protestës ishin figura të njohura të sportit, të artit dhe të arsimit të qytetit, disa nga të cilët edhe mbajtën fjalime.

Vërshëllima të shumta kur Vaso përmendi Partizanin, menduar si klani anti-Skënderbe i përmendur nga Takaj.

Të gjithë i kanë dëgjuar lajmet për propozimin e bëra nga inspektorët e etikës për Komisionin e Disiplinës, që ta përjashtojë 10 vjet Skënderbeun nga kupat e Europës dhe ta gjobisë me 1 milionë euro.

Vendim ende nuk ka, dhe pikërisht korçarët duan që kjo protestë e tyre të jenë një plus për kryesuesit e Superligës në gjyqin sportiv që pritet këto javë.

Edhe pse askush nuk është i sigurt nëse Skënderbeu është apo jo i përfshirë në trukim ndeshjesh, askush nuk dëshiron ta besojë këtë gjë, dhe aq më pak ta lenë vetëm ekipin në momentin më të vështirë.
Ishin me mijëra qytetarët që e firmosën peticionin drejtuar UEFA-s, ku i bëhet thirrje të mos e dënojë Skënderbeun./abcnews.al

turqia.jpg
G. P.16:07 | 20/02/2018

Forcat siriane pro-qeveritare kanë hyrë në kufirin e mbajtur nga kurdët.

Sipas raportimeve të BBC, kjo rrit rrezikun për një përplasje me Turqinë.

Kjo lëvizje vjen një ditë, pasi agjencia shtetërore e lajmeve siriane deklaroi se “Forcat Popullore “do të dërgoheshin për të mbështetur kurdët në Afrin, “kundër sulmeve të Turqisë”.

Turqia ka luftuar ushtrinë kurde në Afrin gjatë gjithë muajit të kaluar dhe patën paralamëruar Sirinë që të mos ndërhynte në mbështetje të kurdëve.

Akoma nuk është e qartë sesa luftëtarë janë dërguar në Afrin nga forcat pro-qeveritare./abcnews.al

17947B82-1BBE-4FF3-8CA5-531B03F2B465_cx0_cy3_cw0_w1023_r1_s-1.jpg
ent ela09:00 | 09/02/2018

Këshilltari i sigurisë kombëtare të Shtëpisë së Bardhë, H. R. McMaster, shprehu mbështetjen e fortë amerikane për Kosovën në një fjalim që mbajti të mërkurën mbrëma në Uashington me rastin e 10-vjetorit të pavarësisë së saj. Ai tha se Shtetet e Bashkuara do të mbështesin Kosovën në aspektet e ndryshme që lidhen me forcimin e institucioneve demokratike, mbrojtjen e të drejtave të njeriut dhe luftën kundër korrupsionit. Ai inkurajoi Kosovën të vazhdojë dialogun me Serbinë për normalizimin e marrëdhënieve.Në një pritje në Uashington me rastin e 10 vjetorit të pavarësisë së Kosovës, këshilltari i sigurisë kombëtare amerikane solli përshëndetjet e Presidentit Donald Trump:

“Dua t’ju sjell përshëndetjet e Presidentit tonë. Presidenti Trump është shumë krenar për Kosovën, krenar për atë që ju keni arritur dhe shumë krenar për marrëdhëniet tona me Kosovën.”

Gjenerali McMaster tha se Shtetet e Bashkuara do të mbështesin Kosovën në aspektet e ndryshme të përparimit të shoqërisë dhe në angazhoimet e saj ndërkombëtare:

“Shtetet e Bashkuara do të qëndrojnë me ju ndërsa ju forconi institucionet demokratike, mbroni të drejtat e njeriut, përballeni me korrupsionin dhe krijoni një shoqëri të përgjegjshme ndaj sundimit të ligjit. Ne do të qëndrojmë me ju ndërsa ju forconi ekonominë dhe pakësoni papunësinë, sidomos mes të rinjve të Kosovës. Ne do të qëndrojmë me ju ndërsa ju mbani angazhimet tuaja ndërkombëtare dhe rigjallëroni dialogun me Serbinë për të kapërcyer një nga kapitujt më të vështirë të historisë dhe të kujtesës.”

Këshilltari i Sigurisë Kombëtare H.R. McMasters ishte mes një grupi amerikanësh që morën pjesë në ceremoni, mes të cilëve kishte ligjvënës, përfaqësues nga Departamenti i Shtetit dhe zyrtarë të sigurisë kombëtare.

Në Pritje ishte edhe Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi dhe Kryeministri Ramush Haradinaj.

Gjenerali McMaster tha se kishte qenë vetë në Kosovë në vitin 1999, si komandant skuadre, në kohën kur sapo kishte mbaruar konflikti.

“Më bëri mjaft përshtypje forca e popullit, i cili sapo kishte dalë nga konflikti, shpirti i tyre pozitiv dhe fakti që ata filluan menjëherë të ndërtonin të ardhmen e tyre. Prandaj, festimi i këtij përvjetori është një privilegj i madh”, tha zoti McMaster.

“Që nga viti 2008, – tha ai, – ju keni mbajtur zgjedhje të drejta dhe të besueshme si dhe e keni shtrirë sistemin tuaj juridik dhe të gjykatave në të gjithë vendin.”

Këshilltari i Sigurisë Kombëtare tha se SHBA investuan rreth 24 miliard dollarë për t’u dhënë fund konflikteve në rajon, duke përfshirë 1.8 miliard dollarë në formë ndihme të drejtpërdrejtë për Kosovën.

Ai përmendi marrëveshjen prej 1 miliard dollarësh që Kosova nënshkroi vitin e kaluar me një kompani amerikane për termocentralin. Kjo, tha ai, do të forcojë pavarësinë e vendit, do të zgjidhë kërcënimet e ndotjes dhe i tregon botës se Kosova është e hapur për biznesin.

Zoti McMaster tha se Kosova ka qenë një forcë për paqen dhe begatinë në një rajon që historikisht ka qenë i pllakosur nga konflikti dhe grindjet. Ai shtoi se çdo qytetar i Kosovës duhet të jetë krenar për këto suksese dhe amerikanët janë krenarë gjithashtu./VOA

020-2.jpg
ent ela11:42 | 26/01/2018

Shqipëria dhe Turqia do të bashkëpunojnë në industrinë ushtarake dhe atë të mbrojtjes. Konfirmimin Ministrja e Mbrojtjes Olta Xhaçka e mori gjatë takimit që zhvilloi me homologun e saj turk Nurettin Canikli në vizitën dy ditore që zhvilloi në Ankara.

Me truprojë nderi dhe ceremoni ushtarake në Ministrinë e Mbrojtjes Kombëtare të Turqisë është pritur Ministrja e Mbrojtjes Olta Xhaçka nga homologu i saj në Turqi.

Në vizitën e saj dy ditore veç marrëdhënieve shumë të mira mes dy vendeve,me ministrin e mbrojtjes kombëtare të Republikës së Turqisë Nurettin Canikli u diskutua edhe për bashkëpunim dypalësh në industrinë ushtarake dhe të mbrojtjes.

“Diskutuam lidhur me bashkëpunimin aktual ushtarak për trajnim, arsimimin e përbashkët. U dakordësuam për mundësitë e shumta, të cilat do eksplorojmë dhe mora mbështetjen maksimale nga kolegu im Canikli për plotësimin e çdo kërkese nga Shqipëria. Edhe për modernizimin e FA gjeta mbështetjen maksimale për çdo projekt, i cili do të gjykohet i nevojshëm për t’u zhvilluar . Me homologun turk pata veçse dakordësi për të zhvilluar kapacitet ushtarake. Trajtimi mjekësor i personelit ushtarak në Turqi do të vazhdojë dhe do të shtohet për të plotësuar të gjitha nevojat shëndetësore mjekësore, të cilat nuk i përmbushim dot në Tiranë.”-

Ministrja Xhaçka, takoi edhe studentët shqiptarë që studiojnë në akademitë ushtarake turke. Ajo u shprehu rolin dhe rëndësinë e tyre brenda Forcave të Armatosura, sapo ata të përfundojnë studimet.

”U konfirmova studentëve tanë që shkollohen në akademitë ushtarake turke që, do të vazhdojnë të jenë ndër shembujt e mirë të disiplinës dhe profesionalizmit dhe presim prej tyre që të vijnë dhe të bëhen pjesë solide e piramidës sonë ushtarake.”

Në vijim të vizitës së saj, ministrja Xhaçka vizitoi disa fabrika të industrisë ushtarake dhe u njoh nga afër me mjetet, pajisjet dhe armatimet që prodhohen aty.

Gjithashtu ministrja e Mbrojtjes e Shqipërisë u prit në takime të veçanta nga ministri i Brendshëm i Turqisë z. Süleyman Soylu dhe shefi i Shtabit të Përgjithshëm të Forcave të Armatosura turke, gjeneral me katër yje Hulusi Akar.

Pjesë e vizitës zyrtare të ministres Xhaçka, ishin edhe homazhet dhe vendosja e një kurore me lule në Anıtkabir, Mauzoleun e Mustafa Kemal Atatürk./abcnews.al

 


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore.


Kontakt

Telefono