mbeshtet opinionin e EURALIUS

Ambasadori-Amerikan-ne-Tirane-Donald-Lu-720x415.png
us er12:41 | 07/12/2017

Për Prokurorin e Përgjithshëm ka reaguar edhe Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës. “Kushtetuta dhe ligji për Prokurorinë janë të qarta”- thotëambasadori Donald Lu në një koment në shqip dhe anglisht në faqen e ambasadës në rrjetin social facebook.

“ Ambasada e SHBA mbështet opinonin ligjor që OPDAT dhe EURALIUS ikanë dhënë parlamentit. Ne nxisim parlamentin të zbatojë ligjin” përfundon qëndrimi që mban emrin e Donald Lu.

OPDATE dhe EURALIUS i sugjeruan  Kuvendit në fund të muajit të shkuar të zgjedhë një Prokuror të të ri të Përgjithshëm që të kryejë funksionet e Kryeprokurorit për një periudhë të përkohshme.

Në kushtet kur më 7 dhjetor Prokurorit të Përgjithshëm Adriatik Llalla i mbaron mandati dhe Këshilli I Lartë i Prokurorisë përgjegjës për emërimin e kryprokurorit të ri ende nuk është themeluar  misionet ndërkombëtare shprehen për zbatimin e regjimit tranzitor.

Sipas nenit 179 paragrafi 13 i Kushtetutës Prokurori i Përgjithshëm zgjidhet me 2/3 e votave të anëtareve të Kuvendit.

Në të njëjtën linjë është edhe delegacioni i Bashkimit Europian në Shqipëri.

Në një reagim për këtë çështje, BE thotë se “Ligji për organizimin dhe funksionimin e prokurorisë parashikon dispozita të qarta transitore – siç konfirmohet nga EURALIUS dhe OPDAT në opinionin e tyre në Kuvend. Ne e ftojmë Kuvendin të procedojë në respekt të plotë të ligjit”.

Sipas OPDAT, drejtuesi i ri i prokurorisë zgjidhet me shumicë të thjeshtë dhe mjafton që të pranishëm në sallë të jenë 71 deputetë./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore.


Kontakt

Telefono