matteo salvini

16216551_303.jpg
G. P.08:14 | 20/05/2019

Komisariati i OKB për Refugjatë ka kërkuar me ngulm nga Bashkimi Evropian që të ndalojë kthimin e refugjatëve nga Deti Mesdhe në Libi, me shpjegimin, se situata e tyre në këtë vend është tepër e rëndë. UNHCR mendon se duhet parandaluar me të gjitha mjetet që refugjatët të kthehen në Libi, në kampet e atjeshme. “Njerëzit që shpëtohen në Detin Mesdhe nga rojet bregdetare, nuk duhet të kthehen kurrsesi në Libi”, tha drejtori i UNHCR në Gjermani, Dominik Bartsch, për gazetën “Welt am Sonntag”. “Duhen ndërmarrë të gjitha masat e mundshme për të parandaluar një gjë të tillë, me qëllim që të evitohen vuajtjen e njerëzve në këto qendra në Libi.”

Gjendja e refugjatëve dhe migrantëve në Libi, sipas tij, është keqësuar edhe më shumë kohët e fundit. “Gjendja humanitare dhe situata e njerëzve në kampet e Libisë është e mjerueshme. Nuk ka ushqime dhe ujë, ndërkohë që shumë prej tyre kanë nevojë urgjente për ndihma mjekësore. Këtu duhet shtuar edhe fakti që në kryeqytetin Tripoli ka dhe shumë grupe të rrezikshme të armatosura.” UNHCR ka arritur që deri tani të shpëtojë rreth 800 persona nga këto kampe. Kapacitetet e tyre janë të limituara. “Edhe 3300 refugjatë kanë frikë për jetën në këto kampe”, tha përfaqësuesi i UNHCR.

Kërkesa ndaj BE

Bartsch i ka bërë thirrje qeverive të BE që të ndihmojnë, të mos keqpërdorin dhe kriminalizojnë këtë problem për qëllime të veta. “Kufizimet juridike dhe logjistike duhet të pezullohen, sepse dhjetëra mijëra njerëz janë të rrezikuar. Ata po mbijetojnë vetëm duke i falënderuar punës së organizatave joqeveritare.” Vendet e BE duhet të ndihmojnë urgjentisht, tha Bartsch.

Një anije e organizatës gjermane të ndihmës, Sea-Watch u konfiskua nga autoritetet italiane, që i morën 47 refugjatët nga bordi dhe i dërguan në ishullin Lampeduza. Zëdhënësi i organizatës, Ruben Neugebauer kishte thënë më parë, se gjendja në këtë anije ishte keqësuar dhe se kërcënonte “rreziku i vetëvrasjeve”. Në anije kishte fëmijë dhe të sëmurë.

Ministri djathtist i Brendshëm i Italisë Matteo Salvini kishte thënë se limanet e këtij vendi nuk do ta pranojnë anijen “Sea-Watch 3”./DW

macron.jpg
G. P.20:55 | 04/05/2019

Vetëm 3 javë nga zgjedhjet e Parlamentit Europian, në Francë gara elektorale me gjasë do të jetë një “Déjà vu” e presidencialeve të vitit 2017, ku fitues u shpall Emmanuel Macron.

Sot, 2 vjet më pas beteja do të jetë sërish mes partisë së presidentit francez “La République en Marche” dhe forcës së ekstremit të djathtë të Marine Le Pen, “Le Rassemblement National”.

Sondazhet në Francë flasin për një rënie të lehtë të Macron me 1.5% nga viti 2017. Megjithatë presidenti vijonë të kryesojë garën me 22.5%, ndërsa Le Pen e ndjek fare pranë me 21.5%.

Por një tjetër projektim e nxjerr forcën euro-skeptike të Le Pen në vend të parë me 24%, me një avantazh prej 3 pikësh përqindje ndaj Macron që arriti në 21%.

Marine Le Pen mbështet fuqishëm frontin populist të kryesuar nga zv/kryeministri italian Matteo Salvini, që bëson se rimëkëmbja e Europës nis kryesisht nga dëbimi i emigrantëve.

Emmanuel Macron nga ana tjetër propozoi një marrëveshje të re Shengen me më pak vende, një lëvizje që shihet nga analistët si politikë për të kënaqur valën euroskeptike që po rritet gjithnjë e më shumë në Europë.

TV Klan

aleksander-vucic.jpg
G. P.10:20 | 03/05/2019

Presidenti serb, Aleksandar Vuçiç, pritet të takohet në Tiranë javën e ardhshme me Përfaqësuesen e Lartë të BE-së, Federica Mogherini.

Sipas mediave kosovare, që citojnë agjencinë serbe të lajmeve Tanjug, Vuçiç, më 8 Maj do të udhëtojë në Romë, ku do të takohet me zëvendëskryeministrin e Italisë, Matteo Salvini.

Temë kryesore e diskutimit të tyre do të jetë Kosova. Pas këtij takimi, presidenti Vuçiç në mbrëmje udhëton për në Tiranë për t’u takuar me Përfaqësuesen e Lartë të BE-së, Federica Mogherini.

Si me zv/kryeministrin italian Salvinin edhe me Mogherinin, presidenti Vuçiç do të bisedojë për Kosovën. Ky takim do te zhvillohet në kuadër të procesit të samitit “Brdo-Brijuni”, i cili mbahet dy ditë radhazi në Tiranë.

Kjo do të jetë vizita e dytë e Aleksandër Vuçiç në Tiranë, por e para si president i Serbisë. Herën e parë, Vuçiç ishte në kryeqytetin shqiptar në vitin 2015, si kryeministër i Serbisë./ABC News Albania 24/7

salvini.jpg
G. P.08:19 | 02/05/2019

Kryeministri i Hungarisë Viktor Orbán dhe ministri i Brendshëm i Italisë Matteo Salvini vijnë nga dy kampe të ndryshme politike. Por në takimin e tyre të parë në verën e kaluar ata dukeshin si miq të kahershëm dhe përfaqësues të një rruge të përbashkët. Ata u përqafuan përzemërsisht dhe ishin shumë miqësorë mes tyre. Orbáni e quajti Salvinin një yll të politikës së djathtë evropiane, me të cilin mund të shkëmbejë ide dhe përvoja.

Takimi i gushtit të vitit 2018 u mbajt në fillim të fushatës së Orbánit për zgjedhjet evropiane dhe paraqet një gjest demonstrativ kundër kritikëve në Partitë Popullore Evropiane, të cilave u përket edhe partia e tij Fidesz.

Salvini në vizitën e parë në Hungari

Italians Innenminister Matteo Salvini trifft den ungarischen Premierminister Viktor Orban in Mailand (Reuters/M. Pinca)

Tani, pak javë para zgjedhjeve për Parlamentin Evropian, në kohën kur PPE e ka suspenduar anëtarësinë e Fidesz në këtë organizatë, Salvini këtë të enjte vjen në vizitën e tij të parë në Hungari. Zyrtarisht ai është ftuar nga homologu i tij hungarez, ministri i Brendshëm Sándor Pintér. Por më së shumti vëmendje zgjon takimi i tij me Orbánin.

Zëdhënësi i qeverisë hungareze nuk ka dashur të përgjigjet në kërkesën e Deutsche Welles, për të shpjeguar ecurinë e takimit të Salvinit me Orbánin. Ndërsa gazeta Magyar Nemzet, shkruan se Orbáni dhe Salvini do të këshillohen për mundësitë e bashkëpunimit në Parlamentin Evropian.

Kryeministri i Hungarisë është më i afërt me idetë e Salvinit sesa idetë e kristinademokratëve, të cilëve u përket zyrtarisht. Orbáni është duke përhapur teori konspirative, të cilat mund të lexohen edhe në pamfletet e terroristëve të djathtë si Brenton Tarrant dhe Anders Breivik.

Retorika e paqëndrueshme

Orbáni kritikon Komisionin e BE për “tendenca ndryshimi të strukturës së banorëve”, ku popullata shumicë e krishterë të zëvendësohet me “masat e një kulture dhe civilizimi tjetër islam”. Orbáni ka deklaruar disa herë javët e fundit se zgjedhjet e ardhshme do të vendosin për të ardhmen e civilizimit të krishterë evropian. Që tani, sipas tij, të krishterët po diskriminohen në Evropë, ndërsa myslimanëve po u jepet përparësi.

Është pikërisht kjo retorikë, e cila ka rezultuar së fundi me largimin e Fidesz-it nga PPE, për shkak të pakënaqësisë gjithnjë e më të madhe me politikën e Orbánit dhe tendencat jo demokratike në Hungari.

Orbán e ka shkaktuar qëllimisht këtë konflikt me PPE, por ai do të dëshironte të mbetej në gjirin e këtyre partive, me qëllim që t’i përfitojë ato për politikën e vet. Kjo me synimin që të forcojë influencën e vet tek krahu i djathtë politik. Kjo shihet edhe nga fakti që Fidesz-i ka refuzuar deri tani bashkëpunimin e drejtpërdrejtë me partitë djathtiste, ndër to edhe me Alternativën për Gjermani AfD. Orbáni nuk e ka mbështetur as idenë e Salvinit në prill të këtij viti për krijimin e një “Aleance të popujve dhe kombeve evropiane”.

Aleati i ri

Në rast dështimi total të raporteve me PPE, Orbán po përgatit terrenin për aleanca të reja. Ai ka raporte të ngushta me partinë polake PiS, të Jaroslaw Kaczynskit, ndonëse ai vet është më fleksibël se ideologu i papërmirësueshëm Kaczynski. Ndër aleatët e tij është edhe shefi i Partisë socialdemokrate në Rumani, Liviu Dragnea, i cili përdor retorikë të ngjashme si Orbáni. Këto parti sikur edhe Salvini, janë një lloj Plani B për kryeministrin e Hungarisë. Madje edhe më shumë, sepse Orbáni po punon me përkushtim për të krijuar imazhin e mbrojtësit dhe heroit të politikës së djathtë evropiane – dhe ate me sukses, që dëshmojnë sondazhet e fundit për politikanët në Evropë.

Kontaktet

Orbáni ka raporte të ngushta edhe me Geert Wilders. Bashkëshortja e Wildersit është hungareze me origjinë dhe kjo ka bërë që gjatë vizitave të shpeshta në Hungari të ketë kontakte private edhe me Orbánin. Raporti i tyre i ngushtë privat nuk është ndonjë sekret. Orbáni ka raporte të ngushta edhe me ish-këshilltarin e Trumpit Steve Bannon. Orbáni nuk ka frikë as nga kontaktet me ekstremistët më të mëdhenj djathtistë, sepse në verën e kaluar është fotografuar edhe në neonazistë belgë në Bad Tusnad.

Ai ka bërë të ditur se pas Salvinit do të takohet edhe me ish-kancelarin austriak, shefin e FPÖ, Heinz-Christian Strache. Gazeta javore “168 óra” e ka quajtur këtë takim si “Balloja e monstrave”./DW

SALVINI-MACRON_ABC-M1-T1.mpg_snapshot_00.52.jpg
G. P.16:57 | 23/04/2019

Ministri i Brendshëm italian, Matteo Salvini, reagoi në rrjetet sociale pas arrestimit të Bledar Ibrahimit në Elbasan. Ai përshëndeti operacionin dhe falënderoi autoritetet italiane, por edhe ato shqiptare.

“Në shtëpinë e tij në Milano u gjetën materiale kompjuterike, gjurmë kontaktesh me radikalë islamikë si dhe dokumente foto dhe video që lavdëronin Xhihadin. Faleminderit gjykatës sonë dhe hetuesve që nuk hoqën dorë kurrë dhe faleminderit edhe autoriteteve në Tiranë. Asnjë pushim ndaj kriminelëve dhe fanatikëve që sjellin luftën në shtëpinë tonë”, shkruan në Facebook ai.

Bledar Ibrahimi 28 vjeç dhe u arrestua në Elbasan këtë të martë për terrorizëm. Ai u kap nga agjentët e antiterrorit të Policisë së Shtetit.

Interpol Roma e kishte shpallur në kërkim ndërkombëtar në date 15.4. 2019 mbi bazën e vendimit të arrestit të lëshuar nga Prokuroria e Republikës italiane në mars 2019, për veprën penale “Pjesëmarrje në organizatë terroriste”.

Ky person më parë është deportuar nga Italia si person i rrezikshëm për rendin dhe sigurinë publike në Itali, pasi dyshohet të jetë i përfshirë me organizata terroriste në Itali dhe Egjipt. /abcnews.al

sherr-shqiptari.jpg
G. P.09:11 | 18/04/2019

Një emigrant shqiptar në Itali u përfshi në një sherr me thika me dy nigerianë ditën e mërkurë. Ngjarja ndodhi në një vend të populluar, në lagjen “Gad” të qytetit të Ferrara-s.

Mediat italiane shkruajnë se gjatë përleshjes, ata shkaktuan panik mes banorëve që gjendeshin aty. Për pasojë, dy prej tyre mbetën të plagosur dhe të shtrirë në tokë siç duket nga pamjet. Ata u dërguan menjëherë në spital për të marrë ndihmën e menjëhershme mjekësore.

Por ky rast tërhoqi edhe vëmendjen e ministrit të Brendshëm italian, Matteo Salvini. Në një postim në rrjetet sociale, ai bëri publike foto nga vendi i ngjarjes, që prej disa kohësh është kthyer në një bazë për kriminelët.

“Përleshje e madhe me thikë mes një shqiptari dhe 2 nigerianëve në lagjen Gad të Ferrara-s. Më 3 Maj do të jem në qytet dhe në orët në vijim do t’u kërkoj të gjithë prefektëve që të nxjerrin një plan për të larguar banditët në qytet. Atë që nuk e bëjnë dot kryebashkiakët, e bëjmë ne“”, shkruante ai në Twitter.


Lagja “Gad”, edhe pse një zonë shumë e populluar në zemër të provincës Ferrara, është një nga zonat më të degraduara të qytetit. Prej shumë vitesh aty kanë ardhur emigrantë, shumica e të cilëve nigerianë, të cilët merren me shpërndarje të lëndëve narkotike./abcnews.al

salvini.jpg
G. P.13:13 | 12/12/2018

Të gjithë ata që i gëzohen sulmit në Strasburg, duke mbështetur në rrjetet sociale autorin e vrasjeve do të arrestohen menjëherë. Është ky parlajmërimi i ministrit të Brendshëm italian Salvini, i cili i ofroi bashkëpunim autoriteteve franceze.

Ministri i Brendshëm italian, Matteo Salvini, duke komentuar atentatet në Strasburg, ka kërkuar arrestimin e menjëhershëm të kujtdo që mbështet këtë masakër në rrjetet sociale. Ai theksoi se policia postare italiane po monitoron aktivitetet online për të identifikuara ata që festojnë vdekjen e dikujt tjetër.

Zëvendëskryeministri italian tha se pas ngjarjes në Strasburg, në të gjithë territorin italian është vendosur alarmi për të identifikuar personat e radikalizuar, terroristët dhe ekstremistët që mund  të kthehen në vend. Sipas tij do të përdoret çdo mjet për të verifikuar ata që hyjnë e dalin nga vendi pasi kjo është një detyrë për mbrojtjen e vendit dhe të kufijve

Salvini u shpreh i lumtur për faktin se falë Zotit, forcat italiane të sigurisë dhe shërbimi i inteligjencës në vend janë nga më të mirët në botë. Minsitri italian shprehu gatishëmrinë për të bashkëpunuar me autoritetet franceze për shkëmbim informacioni apo dhe për ndërhyrje./abcnews.al

salvini.jpg
G. P.13:46 | 21/11/2018

Zëvendëskryeministri Italian, Matteo Salvini, duke komentuar diskutimet me BE-në për Buxhetin dha një deklaratë tallëse.

“Letra nga Bashkimi Evropian? Pres edhe atë të Babagjyshit të Vitit të Ri”, u shpreh ai duke komentuar rrëzimin e projektbuxhetit nga ana e Komisionit të BE-së dhe dërgimin e letrës së hapjes së procedurave për shkelje të rregullave.

“Do të diskutojmë në mënyrë të edukuar siç kemi bërë gjithnjë”, shtoi Salvini. Ndërkohë, kryeministri Italian Giuseppe Conte ka ritheksuar se “qeveria është e bindur në vlefshmërinë e projektbuxhetit”./abcnews.al

salvini-dhe-le-pen.png
G. P.09:40 | 09/10/2018

Zëvendës kryeministri italian, Mateo Salvini, është takuar në Romë me lideren e ekstremit të djathtë francez, Marine Le Pen. Ata premtuan se do të jenë sëbashku si një alternativë në Europë. Le Pen u shpreh se modeli aktual ekonomik i Bashkimit Europian është pervers dhe se ai po braktiset nga të gjithë.

Në Maj do të kemi një Bashkim Europian që do të nisë nga vlera të reja kundër globalizimit. Është një betejë që po bëjmë sëbashku me Salvinin pasi Europa ka nevojë për një alternativë. Është kjo deklarata e lideres së Bashkimit Kombëtar të Francës, Marin Le Pen. Ajo ndodhej në Romë ku u takua me ministrin e Brendshëm italian.

Liderja e ekstremit të djathtë francez deklaroi se modeli ekonomik i Bashkimit Europian është pervers. E për këtë arsye, ai po braktiset nga të gjithë: Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Kina dhe India.

Nga ana e tij, zëvendëskryeministri italian Salvini u shpreh se do preferonte të thoshte komunitet europian nëse në muajin Maj më në fund do të vendoseshin ekuilibra që do të nxirrnin socialistët jashtë nga salla e pushtetit.

Sipas liderit të Legës, takimi me Marine Le Pen nuk është një takim elektoral, pasi të dy punojnë prej vitesh për një projekt të përbashkët për Europën: Shpëtimtarët e Europës janë këtu dhe jo në Bruksel, tha ai.

Salvini premtoi se me Frontin e Lirisë, që do të jetë dhe grupimi i përbashkët i ekstremit të djathtë francez dhe Legës në Itali, do të përpiqen të mbajnë në jetë ato pak gjëra të mira, vlerat e rrënjosura dhe interesat e përbashkëta europiane./abcnews.al

salvini.png
G. P.17:35 | 03/10/2018

Janë rikthyer përsëri përplasjet mes qeverisë italiane dhe Bashkimit Evropian. Gjatë diskutimeve për buxhetin e ekzekutivit të Romës, i cili kalon dhe në Bruksel për miratim, ministri Salvini thotë se nuk i përfill kërcënimet e BE-së. Madje ai lëshoi akuza të rënda nga Unionit duke thënë se dëshiron një Itali të dobët që ta blejë.

Italia vijon përplasjet e ashpra me Bashkimin Evropian.

“Kemi thënë gjithnjë se do të ndërtojmë një buxhet të guximshëm edhe pse në Evropë do të na e rrëzojnë. Kërcënimet e BE-së nuk më interesojnë dhe ashtu si D’Annunzio them: ‘nuk ma ndjen!’”.

Kështu është shprehur ministri i Brendshëm italian, Matteo Salvini duke folur për mediat vendase.

“Unë mendoj se në Evropë është dikush që synon të gjunjëzojë Italinë për të blerë nën çmim kompani, banka dhe industrinë e modës. Dikush dëshiron një Itali të dobët plot me emigrantë, por me këtë qeveri kjo nuk funksionon”, shtoi ai.

Ndërsa më tej nënvizoi se dekreti për Sigurinë nga ana e presidentit të republikës është e pashmangshme. Salvini tha se ky dekret nuk është për të kënaqur veten e tij por një hap përpara për sigurinë e shumë italianëve.

“Azilkërkuesit, emigrantët, të zbarkuarit që do të kryejnë një krim do të kthehen menjëherë nga kanë ardhur”, u shpreh ministri i Jashtëm duke theksuar se bëhet fjalë për një masë qytetarie.

Ndërkohë, ai në fund sulmoi ashpër udhëheqësin e Komisionit Evropian, Jean Claude Juncker.

“Ky zotëri është shefi i qeverisë së 500 milionë evropianëve, një zotëri që vjen nga një parajsë fiskale si Luksemburgu. Nëse kërkoni në google “Juncker esëll” apo “situate të sikletshme”, do të shikoni imazhe impresionuese”, thotë ministri i Brendshëm italian./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono