mat

policia-aksion-1-1280x712.jpg
ent ela09:52 | 15/11/2018

Brenda 12 orëve të fundit janë kapur dhe ndaluar 2 persona të shpallur në kërkim për vepra të ndryshme penale gjatë një aksioni të policisë të zhvilluar në Dibër, Bulqizë dhe Mat.

Njoftimi i Policisë
Në Mat, kapet  dhe ndalohet një shtetas në kërkim, pjesëtar i një grupi që kryenin vjedhje automjetesh në Tiranë

Në Bulqizë, kapet dhe ndalohet një shtetas në kërkim i dënuar me 3 vite e 4 muaj burg për prodhim dhe shitje të lëndëve narkotike

Në bazë të informacioneve të marra në rrugë  operative, nga shërbimet e  Komisariatit të Policisë Mat në bashkëpunim me shërbimet e Komisariatit nr. 3 Tiranë, u bë e mundur që të kapet dhe ndalohet shtetasi i shpallur në kërkim :

Gentjan Ahmetsulaj, 39 vjeç, banues në Burrel, Bashkia Mat, i dënuar disa herë për vjedhje.

Kapja dhe ndalimi i tij u bë pasi dyshohet së në bashkëpunim me dy shtetas të tjerë të arrestuar para 2  javësh, funksiononin si grup duke  kryer  aktivitet kriminal në fushën e vjedhjeve të automjeteve  në qytetin e Tiranës, dhe më pas i sillnin në qytetin e Burrelit.

Si rezultat i një pune  hetimore të pandërprerë,  u arrit të kapet dhe ndalohet shtetasi G.Ahmetsulaj,  i cili iu dorëzua shërbimeve të Policisë Tiranë për hetime të mëtejshme.

Në vijim të hetimeve janë gjetur dhe sekuestruar nga ana e policisë  se Komisariatit Mat, dy automjete tip ‘Benz Autoveturë’, të dyshuara të vjedhura në Tiranë.

Vijon puna për identifikimin,  kapjen dhe vënien para përgjegjësisë të personave të tjerë të përfshirë në këtë aktivitet kriminal.

Specialistët për Hetimin e Krimeve në D.V.P.Dibër, në bashkëpunim me shërbimet e Komisariatit të Policisë Bulqizë, si rezultat i një punë hetimore dhe profesionale, u bë kapja dhe ndalimi i shtetasit në kërkim:

Jurgen Balliu, 23 vjeç, banues në fshatin Sopot, Bulqizë.

Kapja dhe ndalimi i tij u bë pasi Gjykata e Apelit Tiranë e ka dënuar me 3 vjet dhe 4 muaj burg për veprën penale  “Prodhim dhe shitje të lëndëve narkotike“ , e  parashikuar nga neni 283/1 i Kodit Penal.

Materialet hetimore në ngarkim të shtetasve të lartëpërmendur do ti referohen  Prokurorisë Pranë  Gjykatës së Shkallës së Parë  Dibër dhe Mat për hetime të mëtejshme.

 

DIBER-FAMILJA-HUMNERA1-1280x720.jpg
ent ela14:11 | 13/11/2018

Në zonat rurale shumë familje jetojnë në kushte të vështira jo vetëm për shkak të mungesës së financave, por edhe për shkak të pasojave nga natyra. I tillë është rasti për dy familjet Gjini në fshatin Baz të Bashkisë së Matit, shtëpia e të cilëve është në anë të humnerës dhe rrezikon të shembet.

Në këtë shtëpi e cila me reshjet e para mund të përmbyset jetojnë 12 vetë. Të rritur dhe fëmijë. Toka përreth themeleve të shtëpisë rrëshkiti nëntorin e vitit të kaluar, sapo nisi dimri.

Vera Gjini: “Rrëshqiti gjatës natës dhe ditëmn dhe tani është tu rrëshqit”.

Dy familje në fshatin Fushë – Baz të njësisë Administrative Baz në Bashkinë e Matit rrezikojnë të mbeten në qiell të hapur.

Ata kanë një vit që bëjnë roje nga frika se mos natën përfundojnë në humnerë.

Vera Gjini:  “Me një ndihmë ekonomike makabre, kalamajtë i kam në shkollë të katërt. Si do jetoj unë pa pas një përkrahje, toka tu mu shemb, shpia tu mu shemb”.

Siç shikohet edhe nga pamjet godina është krisur nga të gjitha anët. Familjarët jetojnë në kushte të rënda, dhe të ardhurat e tyre janë vetëm 50 mijë lekë të vjetra në muaj. Familjet Gjini nuk kanë asnjë  shans tjetër për t’u vendosur diku tjetër e të nisin një jetë të re. /abcnews.al

foto-ilustruese.png
G. P.20:17 | 17/10/2018

Policia ka arritur të zbardhë plagosjen e një personi që ndodhi në fashtin Bushkash të Matit këtë të mërkurë.

Unifromat blu bëjnë me dije se ngjarja fillimisht u deklaruara si vetëplagosje nga Gj.R., 50 vjeç. Por pas dyshimeve të krijuara rezultoi se 50-vjeçari ishte plagosur.

Si pasojë, në bazë edhe të informacioneve të marra në rrugë operative u bë e mundur arrestimi i autorit të ngjarjes. Ai është Agustin  Braca, 59 vjeç.

Ai dyshohet se ka plagosur 50-vjeçairn për motive të dobëta, para banesës së tij. Braca u kap në fshatin e tij në Stojan. Në banesë iu gjet gjithashtu edhe arma e gjahut që kishte përdorur.

Për kapjen e tij  u angazhuan 15 forca policie./abcnews.al

KRONIKE-VRASES-I-TREFISHTE-MASA_ABC-M2-T1.mpg_snapshot_00.36-1280x720.jpg
G. P.10:36 | 15/10/2018

Gjykata e Matit vendosi arrest me burg për Kujtim Koxhën i cili vrau tre persona dhe plagosi një tjetër. Në seancë nuk ishte asnjë familjar i tij, ndërkohë që ishin marrë masa të rrepta sigurie.

Masa të rrepta sigurie u morën në gjykatën e Matit, ndërsa do të jepej masa e sigurisë për vrasësin e trefishtë Kujtim Koxhën. Në seancë ashtu si edhe në polici dhe në prokurori, Koxha nuk ka folur shumë. Ai ka qëndruar fjalëve të tij që nuk kishte rrugë tjetër pasi viktimat e kishin ofenduar dhe qëlluar me shpullë në mes të banorëve. Gjatë gjithë kohës Koxha ka qëndruar me kokë ulur dhe në një moment kur gjyqtari i komunikoi masën “burg pa afat”, ai tha “si të jetë ligji”.

Avokati që autori i vrasjes priste nuk ishte në masën e sigurisë dhe ai u mbrojt nga një avokat kryesisht. Në sallë nuk ishte asnjë familjar i tij, të cilët mësohet se janë në ruajtje edhe nga policia për shkak të frikës nga gjakmarrja. Koxha la të vrarë dy punonjësit e Ndërmarrjes së Mirëmbajtjes së Rrugëve, Mentor Hoxha, 36 vjeç, nga fshati Burgajet, Erzen Alia, 49 vjeç, nga fshati Zenisht dhe Hamit Buçi, 43 vjeç, nga fshati Shëlli ku ndodhi edhe ngjarja. Gjithashtu, mbeti i plagosur edhe punonjësi tjetër i bashkisë, Astrit Hani, 40 vjeç, po nga Zenishti. Vrasja ndodhi pasi Kujtim Koxha u kërkoi punonjësve të bashkisë që të shtrojnë rrugën deri afër shtëpisë së tij.

Fillimisht pati një debat verbal mes tij dhe viktimave. Koxha ka pretenduar se është qëlluar me shpullë dhe pas kësaj u tha punonjësve që po drekonin, “tani do të me njohni”. 20 minuta më pas u kthye nga shtëpia me automatik në dorë dhe la tre të vrarë, e një të plagosur./abcnews.al

kujtim-koxhaaa.png
G. P.12:25 | 13/10/2018

Zbulohen detaje të reja nga dëshmia e autorit që kreu masakrën e trefishtë në fshatin Shëlli të Matit. Nga burime të ABC Neës  mësohet se Kujtim Koxha nuk ka shprehur pendesë për krimin. Madje ai ka refuzuar edhe avokatin duke deklaruar se do ta gjejë vetë.

ABC News ka mësuar detaje të reja nga dëshmia e Kujtim Koxhës që vrau tre persona dhe plagosi një tjetër në fshatin Shëlli të Matit.   Autori ka deklaruar se nuk është penduar për krimin. Madje ai ka refuzuar edhe avokatin e zgjedhur për të.

Koxha ka thënë se avokatin do ta gjejë vetë. Seanca ndaj tij do të zhvillohet ditën e hënë në Gjykatën e Matit. Krimi ndodhi mesditën e së enjtes. Koxha u ka kërkuar punonjësve të bashkisë që të shtrojnë rrugën deri afër shtëpisë.

Kjo ka sjellë debat mes tij dhe punonjësve të bashkisë dhe në një moment shoferi i kamionçinës, Erzen Aliaj ka debatuar jashtë lokalit me Kujtim Koxhën dhe e ka qëlluar me shuplakë.  Ky i fundit është larguar për të marrë automatikun dhe më pas ngjarja u kthye në masakër.

Nga të shtënat me armë gjeti vdekjen Mentor Hoxha, ndërsa Erzen Aliaj dhe Hamit Buçi humbën jetën pak orë pas ngjarjes. I plagosur mbeti dhe Astrit Hani, i cili po merr mjekim në spitalin e Burrelit.

Policia arrestoi 51-vjeçarin Koxha rreth një orë larg vendngjarjes, në një urë në Burgajet. Për kapjen e tij u vunë në ndjekje 40 forca policie./abcnews.al

kujtim-koxha-vrasja.jpg
G. P.14:16 | 12/10/2018

Tre viktimave nga masakra e djeshme në Shëlli të Matit u është dhënë lamtumira e fundit dhe bashkia ka marrë përsipër shpenzimet. Ndërkohë autori i masakrës, Kujtim Koxha, ka rrëfyer versionin e tij të ngjarjes. Ai ka pranuar krimin dhe u tha hetuesve se e qëlluan me shuplakë dhe i thane pijanec.

“Njëri nga viktimat më qëlloi me shuplakë dhe më tha je i pirë”.

Kjo ka qenë dëshmia e autorit të masakrës me tre të vrarë dhe një të plagosur në Shëlli të Matit. Autori i krimit të trefishtë, Kujtim Koxha, u tha hetuesve që nuk mbante mend më se çfarë ka ndodhur.

Kujtonte vetëm faktin që e fyen dhe e goditën me shuplakë. Ky ka qenë momenti kur pas debatit për rrugën me punonjësit e bashkisë ai ka vrapuar në shtëpi 500 metra larg lokalit ku po drekonin dhe mori automatikun. Më pas e gjitha u kthye në masakër. Vëllai i pronarit të lokalit tentoi t’ia hiqte armën nga dora, pasi Koxha qëllonte për t’i vrarë të gjithë të pranishmit.

Ndërkohë tre të vrarëve u është dhënë lamtumira. Në ceremoninë e varrimit ishin të pranishëm edhe stafi i bashkisë së bashku me këshillin bashkiak, si dhe deputeti Përparim Spahiu. Bashkia Mat vendosi një fond prej 1 milionë lekë për shpenzimet e varrimeve për tre viktimat që dje u shpallën “Qytetarë Nderi”.

Krimi ndodhi mesditën e të enjtes. Koxha u ka kërkuar punonjësve të bashkisë që të shtrojnë rrugën deri afër shtëpisë së tij. Kjo ka sjellë debat mes tij dhe punonjësve të bashkisë dhe në një moment shoferi i kamionçinës, Erzen Aliaj ka debatuar jashtë lokalit me Kujtim Koxhën dhe e ka qëlluar me shuplakë.

Nga ngjarja gjeti vdekjen në vend Mentor Hoxha, ndërsa Erzen Aliaj dhe Hamit Buçi humbën jetën pak orë pas ngjarjes. I plagosur mbeti dhe Astrit Hani, i cili po merr mjekim në spitalin e Burrelit dhe ndodhet  jashtë rrezikut për jetën. Policia arrestoi 51-vjeçarin Koxha rreth një orë larg vendngjarjes, në një urë në Burgajet. Për kapjen e tij u vunë në ndjekje 40 forca policie./abcnews.al

e996100b-06fa-4e1f-9765-032a33c18a53.jpg
ent ela20:51 | 11/10/2018

Tre punonjësit e Bashkisë së Matit të vrarë sot në fshatin “Shlli” janë shpallur “Nderi i Bashkisë Mat”. Vendimi u mor nga Këshilli Bashkiak, që vendosi gjithashtu uljen në gjysmështizë të flamurit bashkiak.

Këshilli i Bashkisë së Matit u mblodh pasditen e sotme pas krimit të rëndë që tronditi qytetin.

Tre punonjësit e Bashkisë u vranë në krye të detyrës për shtrimin e një rruge në fshatin Shëlli. Ata u qëlluan për vdekje me kallashnikov nga banori Kujtim Koxha, pas një debati që patën mes tyre.

Punonjësit që u vranë janë Mentor Hoxha, Erzen Aliaj dhe Hamit Buci, ndërsa u plagos Astrit Hani.

Deklarata e Këshilli Bashkiak Mat

Këshilli i Bashkisë Mat i mbledhur  me datë 11.10.2018 ora 18:30  pas ngjarjes së rëndë të ndodhur në fshatin “Shlli” me 3 të vdekur dhe 1 të plagosur, doli me këtë deklaratë:

Ju drejtohemi së pari familjarëve për  t’ju shprehur  dhimbjen e sinqertë për humbjen e të dashurve Tuaj duke ju përcjellur ngushëllimet me besimin në forcën Tuaj për  përballimin e kësaj humbje të madhe.

Dënojmë kolegjialisht aktin kriminal të ndodhur ndaj punonjësve të Bashkisë Mat të rënë në krye të detyrës si dhe inkurajojmë të gjithë punonjësit e Bashkisë Mat në kryerjen e detyrës së tyre pa u lëkundur ndaj këtyre fenomeneve. Në të njëjtën kohë ju bëjmë thirrje organeve ligjzbatuese për zbardhjen e këtij akti kriminal dhe ndëshkimin e autorëve.

Këshilli i Bashkisë Mat në mënyrë unanime vendosi për të rënët dhënien e titujve të nderit “ Nderi i Bashkisë Mat” për rënien në krye të detyrës.

Këshilli i Bashkisë Mat vendosi dhe uljen e flamurit Bashkiak në gjysëm shtizë. /abcnews.al

 

aaaaaaa.jpg
G. P.15:46 | 11/10/2018

Tvklan.al sjell pamjet nga spitali i Burrelit, ku dy prej të plagosurve po transportohen drejt stadiumit të qytetit, për t’u sjellë më pas në Spitalin e Traumës në Tiranë me helikopter.

Të paktën një person humbi jetën dhe tre të tjerë mbetën në plagosur mesditën e kësaj të enjteje në fshatin Shëlli të Matit.

Disa prej tyre janë punonjës të Bashkisë së Matit, por mes tyre mësohet se është edhe një banor i zonës.

Punonjësit ndodheshin në këtë zonë pasi po punonin në ndërtimin e një rruge në Njësinë Administrative Nr.2.

Ata mësohet se ishin në pushimin e drekës, kur autori i identifikuar si Kujtim Koxha, 54-vjeç, hapi zjarr në drejtim të tyre.

Motivet e kësaj ngjarjeje të rëndë nuk dihen ende, ndërsa autoritetet policore po punojnë për kapjen e 54-vjeçarit. /tvklan.al

Untitled-1.jpg
G. P.14:16 | 11/10/2018

Një masakër me tre viktima dhe një të plagosur ka ndodhur në një lokal të Matit ku po drekonin disa punonjës të bashkisë të cilët ishin duke punuar për hapjen e një rruge të re në fshatin Shëlli. Sipas policisë, një banor i fshatit ka qëlluar me automatik ndaj tyre pas një konflikti që pati më herët për shkak të rrugës ku po kryheshin punimet.

Për disa metra rrugë, në një fshat të Matit ndodhi një masakër. Një banor ekzekutoi për vdekje tre persona dhe plagosi një tjetër në një lokal. Dy nga viktimat dhe i plagosuri po punonin për shtrimin e një rruge në këtë zonë, kurse viktima e tretë ishte klient i rastësishëm.

ABC News ka mësuar se autori Kujtim Koxha ka shkuar në orën 14:00 në lokal për të biseduar me punonjësit e bashkisë. Aty kishte edhe banorë të zonës. Fillimishti 54 vjeçari ka patur një sherr verbal me një nga punëtorët dhe i ka kërkuar që rruga të shtrohet edhe 20 metra më shumë deri tek banesa e tij.

Më pas Koxha është konfrontuar fizikisht me punonjësit e bashkisë dhe ka lënë menjëherë lokalin. Nga të njëjtat burime thuhet se ai iu drejtua banesës për të marrë automatikun dhe u rikthye në lokal për të qëlluar në drejtim të punëtorëve të bashkisë. Nga të shtënat mbetën të plagosur 4 persona.

36-vjeçari Mentor Hoxha ndërroi jetë rrugës për në spitalin e Burrelit. Erzen Aliaj 49 vjeç dhe Hamit Buçi, te cilët u plagosën rëndë, ndërruan jetë në spitalin e Traumës në Tiranë. Ky i fundit ishte klient i rastësishëm në lokal.

Ndërsa i plagosuri tjetër Astrit Hani, po merr ndihmën mjekësore në spitalin e Burrelit dhe nuk paraqet rrezik për jetën. Autori, pas krimit ka hedhur automatikun në lokal dhe është larguar. Ai u rrethua nga forcat e policisë nën drejtimin e nëndrejtorit të policisë së Qarkut Dibër, Erzen Cera dhe u kap pas tre orësh.

54 vjeçari u arrestua 10 km larg vendngjarjes. Policia ka marrë në mbrojtje familjen e autorit për të parandaluar ndonjë hakmarrje të mundshme. Për ngjarjen ka reaguar edhe kryetari i bashkisë Nezir Rizvani, i cili ka thënë se është telefonuar nga punonjësit e bashkisë menjëherë pës masakrës. Sipas tij, punëtorët i kanë thënë “na qëlluan me armë kur ishim duke ngrënë”./abcnews.al

4F45F21600000578-6082793-Liam_was_caught_on_camera_with_his_arms_draped_around_the_singer-m-29_1534859929779.jpg
G. P.14:57 | 22/08/2018

Rita Ora është zënë mat në krahët e këngëtarit Liam Payne ditën e djeshme në afterpartyn e MTV VMA. Duke harruar kështu modelen 20 vjeçare më të cilën po shoqërohej, Liam nuk mundi ti mbante duart larg nga Rita, teksa ata po flisnin shumë privatisht me njëri-tjetrin pas performancës së tyre në skenë.

Sipas filmimeve, ata kërcyen dhe pëshpëritën në vesh teksa Rita i fërkohej me ish-anëtarin e bandës së One Direction. Sipas burimeve të afërta me ta, “çifti” thuhet se ka pasur me siguri një eksperiencë romantike.

Liam dhe Rita interpretuan duetin e tyre “For You” në skenë nën brohoritjet e publikut dhe mesa duket kimia mes tyre ka vazhduar dhe përtej skenës.
Këngëtarja shqiptare po shijon suksesin e saj pas rrëmbimit të çmimit “Best Dance” në ceremoninë e madhe të ndarjes së çmimeve MTV VMA për këngën e saj në bashkëpunim me DJ e ndjerë Aviivi “Lonley Together”./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono