masakra

policia-e-parisit-1280x592.jpg
nev ila21:56 | 04/10/2019

Masakra e ndodhur në Drejtorinë e Policisë së Parisit, ku një funksionar i uniformave blu vrau 4 kolegë, po hetohet nga autoritetet franceze si akt terrorizmi. Sipas mediave franceze, çështja e trajtuar fillimisht nga prokurori publik i ka kaluar Anti-terrorit pas mbledhjes së të dhënave paraprake.

Agjentët e Anti-terrorit në Francë kanë marrë në dorë hetimet mbi vrasjen e katër punonjësve të policisë së Parisit nga një kolegu i tyre ditën e enjte.

Agresori 45-vjeçar, specialist i elektronikës, vrau tre oficerë policie dhe një punonjës administrate gjatë sulmit me armë të ftohtë në Drejtorinë e Policisë së kryeqytetit francez.

Motivi i veprimit të tij është ende i paqartë, edhe pse fillimisht sindikata e policisë kishte sugjeruar se shkak ishte bërë një përplasje mes kolegësh.

Por tashmë hetuesit besojnë se të dhënat e reja të mbledhura e çojnë hetimin në pistën e terrorizmit.

Autori i sulmit, Mikael Harpon, i cili u qëllua për vdekje nga një oficer roje, rezulton se ishte konvertuar në mysliman 18 muaj më parë dhe së fundmi kishte rreshtur së foluri me koleget femra në zyrë.

Autoritetet deklaruan fillimisht se nuk kishte të dhëna se sulmi ishte një akt terrori, por kreu i policisë së Parisit tha më vonë për gazetarët se nuk përjashtonte asnjë pistë.

Paraprakisht çështja u menaxhua nga prokurori publik, por ditën e premte situata ndryshoi dhe u kaloi prokurorëve të anti-terrorit, pas të dhënave të mbledhura nga hetuesit e policisë kriminale.

Detajet mbi të dhënat e reja nuk janë publikuar ende, por agjencia “Reuters” thotë se vendimi u mor pas marrjes në pyetje të familjarëve dhe njerëzve të afërt të autorit, si dhe pas kontrollit të telefonit të tij celular./ABC News Albania 24/7

MASAKRA-KLOS_ABC-M2-T1.mpg_snapshot_00.05-1280x720.jpg
ent ela14:20 | 02/10/2019

Në fshatin ku ndodhi masakra me tre të vrarë ka rënë zija dhe në fisin Dakuçi ka nisur frika e hakmarrjes. Për këtë arsye familjarët janë kujdesur që palët të mos përplasen në ceremonitë mortore.

Dy nga viktimat e masakrës në Xibër të Klosit do të varrosen në Tiranë. Trupat e pajetë janë tërhequr nga motra e viktimës së 19 vjeçarit Flogert Dakuçi, e cila jeton në kryeqytet.

Ky vendim u mor nga familjarët e të vrarëve për të shmangur konfliktin mes kushërinjve të parë.

Kurse ceremonia mortore për autorin e vrasjes së dyfishtë, i cili më pas vrau veten brenda në shtëpi është organizuar në Xibër.

Masakra ndodhi pas një sherri për gardhin në oborr. Palët kishin kohë që kundërshtonin njëri tjetrin, me pretendimin se bllokohej rrugica.

Megjithë ndërhyrjen e të afërmëve të tjerë sherri nuk ishte shuar për të kulmuar mesditën e së martës.

Sali Dakuçi vëllai më i madh, 55 vjeç qëlloi me armë zjarri ndaj vëllait më të vogël Kujtim Dakuçit dhe nipit të tij Flogert Dakuçi. /ABC News Albania 24/7

ok-vrasaj-lushnje.mp4_snapshot_00.37-1280x720.jpg
ent ela12:48 | 02/10/2019

Grupi hetimor në Lushnje ka përcaktuar dhe pistën e parë të hetimeve për vrasjen e Besnik Hidës mëngjesin e së martës. Viktima prej dy vitesh afronte informacion rreth autoreve që i ekzekutuan nipin e tij Zamir Latifin. 

Besnik Hida i cili u ekzekutua egërsisht mëngjesin e së martës në Lushnjë kërkonte drejtësi për nipin e vrarë dy vite më parë nga bandat.

Interesimi i viktimës së djeshme për zbardhjen e atentatit të tetorit 2017 ku viktimë mbeti Zamir Latifi dhe Jurgen Hoxha, i ka shqetësuar autorët e masakrës.

Ai shumë herë është parë në shoqërine e njerëzve të antikrimit dhe të prokurorëve duke afruar të dhëna dhe informacione.

Kjo është nga pistat kryesore ku po orientohet grupi hetimor për vrasjen e Besnik Hidës, i cili nuk ka patur asnjë problem me ligjin.

Hida kishte biznes për pjesë këmbimi të makinave të përdorura dhe njihej si person i qetë dhe i komunikueshëm me të gjithë.

Pas ngjarjes janë marrë në pyetje familjarë të viktimës, por askush nuk ka vënë gishtin mbi personat që kryen ekzekutimin.

Edhe për ngjarjen e dy viteve më pare nuk ka asnjë të arrestuar. Prokuroria në bashkëpunim me Policinë e Shtetit ka nisur hetimin duke marrë në shqyrtim edhe njëherë të gjitha dosjet nga koha kur iu vu tritol mjetit të Besnik Hidës, deri tek ngjarjet që kanë të bëjnë me vrasjet në rrethin familjar.

Deri tani nuk ka asnjë person të ndaluar. Vrasja e Hidës u krye nga dy atentatorë të maskuar.

40 vjeçari u qëllua me kallshnikovë kur po pinte kafen e mëngjesit mbi tarracën katit të dytë të një biznesi në Lushnjë.

Autorët ashtu sikurse u ngjitën, u larguan qetësisht  përmes dy hyrjeve të shkallëve të kafenesë. Poshtë ndodhej makina e vjedhur në Tiranë, e cila më pas u gjet e djegur bashkë me tre armët te varrezat e makinave në dalje të qytetit.

Besnik Hida u masakrua me kallashnikov dhe ekspertët gjetën në trup dhe në kokë më shumë se 20 plumba. /ABC News Albania 24/7

REPORTAZH-MASAKRA-E-KRUSHES-ABCM2T1.mpg_snapshot_00.45-1280x720.jpg
ent ela13:20 | 29/09/2019

Një nga masakrat më të mëdha dhe më të egra gjatë luftës në Kosovës është ajo e Krushës afër Prizrenit. Ekipi i ABC News u takua me banoret gra, ato që ndërtuan jetën nga hiçi dhe janë ende në kërkim të njerëzve të tyre të zhdukur.

Masakra e Krushës njihet si më e madhja gjatë luftës në Kosovë në ‘99. Më shumë se 250 burra e djem të rinj u vranë nga paramilitarët serbë. Qindra nëna u lanë pa djem dhe po aq  gra të veja.

Njëra prej tyre është edhe Fahrije Hoti. Vetëm 28 vjeçe kur ia morën burrin. Sot e kësaj dite, ende nuk dihet gjë rreth fatit të tij. E kanë vrarë, është i burgosur apo çfarë tjetër ndodhi në mars të ’99-ës.

Gjatë rrugëtimit të saj, Fahrija mendoi se i vdiq edhe foshnja tre muajshe. E la atë në anë të rrugës. Pas pak minutash i ndjeu frymëmarrjen dhe e mori sërish në gji. Sot është 21 vjeç.

Për të harruar dhimbjen Faria nisi të mendojë sesi do të jetojë. Si të sjellë të ardhura për të rritur fëmijët e saj.

Ngriti një punishte për përgatitjen e zaireve me perimet e kopshteve të saj. Pa përvoje dhe gjithnjë në nevojë krijoi shoqatën e grave të Krushës. Mblodhi rreth vetes vejusha e të dhunuara.

Në fillim, thotë ajo, klientet blinin për lëmoshë e keqardhje.  Sot ato kanë krijuar tregun e qëndrueshëm. Produktet e tyre shkojnë në të gjitha shtetet e BE-së.

Në qendër të Krushës ndodhet memoriali me 300 varre të të masakruarve. Por ende qindra meshkuj të fshatit janë të zhdukur.

Mes të cilëve burri i Fahrijes dhe profesori me emër në Kosovë e më gjerë Ukshin Hoti.

Gazetar i ABC News, Kukës: Bujar Muçmata

/abcnews.al

masakra-ne-prishtine.jpg
ad min19:28 | 05/09/2019

Një ngjarje e rëndë ndodhi pasditen e sotme në një lagje të Prishtinës. Një sherr mes dy familjeve ka përfunduar në përplasje me armë. Dy persona janë vrarë e dy të tjerë janë plagosur. Policia ka arrestuar dy persona.

Këto të shtëna me armë kanë ndodhur në qendër të Prishtinës sot rreth orës 16:00. Dyshohet se kësaj ngjarje i ka paraprirë një mosmarrëveshje në mes pronarëve të tokave në të cilat është ndërtuar një kompleks banesor.

Policia ka arrestuar dy persona. Ndërsa sipas mjekëve kujdestar, gjendja e të plagosurve të tjerë është e rëndë. Policia nuk ka dhënë detaje të tjera duke thënë se janë duke hetuar rastin./ABC News Albania 24/7

spitali-fier-1280x703.jpg
ent ela14:00 | 01/09/2019

Policia e Fierit ka arrestuar 5 persona, të cilët kanë lidhje me sherrin e mbrëmjes së kaluar i cili nisi në Levan dhe përfundoi në urgjencën e spitalit të Fierit. Gazetarja e ABC News në Fier tregon atë çfarë ndodhi brenda korridoreve të spitalit.

E gjitha nisi nga një shikim i egër. Dhe dy grupe të rinjsh u përfshinë në dhune me njëri-tjetrin në mes të një lokali të Levanit.

Ata njiheshin, por diçka nuk u pëlqeu se si u panë. Ngjarja ndodhi mbrëmjen e së shtunës.

Bilanci nga ky sherr ishte 4 të plagosur, me drunj  Aldi dhe Gentjan Zhapa  kurse me thikë Erlind Mucaj dhe Klajdi Lamaj.

Konflikti  ndodhi mes vëllezërve Braçe dhe Zhapa. Katër të plagosurit  u dërguan nga të afërmit për ndihme mjekësore, por si rrallëherë agresioni vazhdoi edhe aty.

Dy të dëmtuarit me thikë transportohen të parët drejt repartit kirurgjik.  Aldi dhe Gentjan Zhapaj po ttrajtoheshin në mjediset e urgjencës. Aleksandër Zhapa ndodhej pranë djemve të tij kur mbërrijnë në urgjencë vëllezërit Braçe. Njëri prej tyre Gazmendi e sulmon 51 vjeçarin me shkelma dhe grushte, kurse vëllai tjetër Danieli i rrëmben armën policit dhe qëllon mbi të.

Pas kësaj vëllezërit Brace largohen nga mjediset e spitalit, ndërkohë që policia bën ndalimin e të gjithë të plagosurve që ndodhen në spital. Gazmend dhe Daniel Braçe u arrestuan në orët e para të mëngjesit të së dielës.

Të arrestuar janë gjithashtu Aldi dhe Aleksandër Zhapa  dhe Erlind Muçaj. Zhapaj dhe Muçaj akuzohen për vrasje me dashje të mbetur në tentativë dhe armëmbajtje pa leje.

Për vëllezërit Brace, vrasjes në tentativë i shtohet edhe akuza e goditjes për shkak të detyrës së punonjësit të policisë. Hetimet vazhdojnë për përsona të tjerë të përfshirë në ngjarje.

Gazetare e ABC News, Fier: Valbona Daci

 

 

balenat-masakra-1280x720.jpg
nev ila14:00 | 30/08/2019

 

Këto janë pamjet makabre që vijnë nga Ishujt Faroe të Danimarkës.

Të paktën 5 balena shtatzënë janë mes 94 gjitarëve të masakruar pas një gjuetie që zgjati të paktën 5 orë.

Pamjet e publikuara në internet tregojnë balenat e vrara në bregun e detit, ndërkohë që brenda barkuts të tyre mund të shihen këlyshët e ngordhur.

Aktivistët që kanë filmuar skenën e masakrës denoncojnë se kjo nuk është hera e parë për këtë vit.

Britanikja Daily Mail shkruan se gjitarët u ndoqën me varka dhe pasi u pastruan mbetjet e tyre u hodhën sërish në det./ABC News Albania 24/7

PH7S3FGJMAI6TFQVR4NDFFROAQ-1280x855.jpg
ent ela18:41 | 28/08/2019

Përplasja e radhës mes karteleve të drogës në Meksikë u ka marrë jetën mbi 20 personave. Ngjarja ka ndodhur në shtetin e Verakruzit, një aks mjaft i rrahur për kalimin e narkotikëve dhe qenieve njerëzore drejt Shteteve të Bashkuara.

Të paktën 23 persona kanë mbetur të vrarë në një zjarr që përfshiu një lokal në shtetin Verakruz të Meksikës, një ngjarje të cilën policia e ka lidhur me veprimtarinë e karteleve të drogës. Mediat meksikane bëjnë të ditur se veç 23 viktimave, 13 persona të tjerë kanë mbetur të plagosur, disa prej të cilëve rëndë. Sipas burimeve mediatike, lokali fillimisht u qëllua me armë zjarri dhe bomba molotov përpara se të përfshihej nga flakët vrastare. Autoritetet në shtetin e Verakruzit kanë deklaruar se policia është vënë në kërkim të autorëve dhe kanë premtuar se ata nuk do të shpëtojnë pa u ndëshkuar. Ndërkohë, prokurorët vendas kanë deklaruar se zjarri ishte pasojë e një sulmi burracak, por hetimet vazhdojnë. Në muajin prill, një sulm i ngjashëm u mori jetën disa dhjetëra personave në lokalitetin Minatitlan, kur një grup personash të armatosur hapën zjarr ndaj një bari të populluar. Dhuna e bandave, shpesh herë e nxitur nga trafiku i drogës, nuk është e rrallë në Verakruz, një nga shtetet më të dhunshme të Meksikës. Rajoni është një rrugë mjaft popullore për kalimin e drogës dhe të qënieve njerëzore që kanë si destinacion Shtetet e Bashkuara dhe bandat rivale shpesh herë luftojnë për kontrollin e territorit. Vitin e kaluar, një varr masiv me kafkat e të paktën 166 personave, viktima të luftës për drogën, u gjet në shtetin në fjalë. /ABC News Albania 24/7

masakra-ne-el-paso-1280x951.jpg
nev ila18:25 | 10/08/2019

Në dëshminë e dhënë përpara policisë, një pjesë e të cilës është siguruar nga mediat amerikane, autori i sulmit të armatosur në El Paso ka konfirmuar se qëllimi i veprimit të tij ishte vrasja e sa më shumë meksikanëve.

I dyshuari për vrasjen e 22 personave në një qendër tregtare në El Paso të Teksasit ka pranuar se kishte vënë në shënjestër meksikanët. Kështu shkruajnë mediat amerikane, të cilat i referohen një dëshmie të marrë nga policia.

Patrik Krusius thuhet se ndaloi automjetin e tij në një kryqëzim në afërsi të qendrës tregtare, doli prej andej me duart lart dhe tha para policisë:

“Unë jam autori”.

Dëshmia, një kopje e së cilës është siguruar nga “Washington Post” tregon se 21-vjeçari e pranoi menjëherë se kishte hapur zjarr ndaj klientëve dhe stafit të supermarketit.

Qendra tregtare në fjalë është e njohur për frekuentimin nga klientë meksikanë që kalojnë kufirin nga qyteti i afërt i Huarezit. Nga personat që humbën jetën, 13 ishin amerikanë, 8 meksikanë dhe 1 gjerman.

Autoritetet besojnë se fare pak momente përpara sulmit, Krusius postoi një manifest racist online që fliste kundër “pushtimit hispanik të Teksasit”.

Gjuha e përdorur prej tij ngjasonte shumë me disa fraza të përdorura nga presidenti Donald Trump për emigrantët. Për këtë arsye, shumë banorë të El Pasos e kanë akuzuar kreun e shtetit për retorikën e tij, e cila sipas tyre ka nxitur ngjarje të tilla.

Në reagimin e tij të fundit lidhur me episodin në El Paso, por edhe atë në Dejton, ku humbën jetën 9 persona, Trump tha se po punon me klasën politike në Kongres për të forcuar kontrollin e armëve./ABC News Albania 24/7

190803231959-patrick-crusius-el-paso-shooting-exlarge-169.jpg
ad min13:45 | 08/08/2019

E ëma e autorit të sulmit në El Paso të Teksasit, që la 22 të vdekur, e kishte njoftuar policinë disa javë para ngjarjes. Sipas mediave amerikane, gruaja kishte shprehur shqetësimin për armatosjen e të birit, por forcat e rendit ishin përgjigjur se në bazë të moshës atij i lejohej mbajtja e armës.

E ëma e të dyshuarit si autor i masakrës në El Paso të Teksasit i telefonoi policisë disa javë më parë, për t’i shprehur shqetësimin për pajisjen e të birit me armë. Avokatët e familjes së Patrik Krusius thanë për mediat amerikane se gruaja ishte e shqetësuar për shkak të gjendjes së djalit, që u mori jetën 22 personave në një qendër tregtare Uollmart. Krusius, 21 vjeç, u dorëzua në vendin e ngjarjes pasi u rrethua nga agjentët e policisë dhe po hetohet për “vrasje në masë” dhe “krim me bazë urrejtjen”, me prokurorët që kanë kërkuar dënimin me vdekje.

Policia dyshon se ai udhëtoi për 10 orë nga shtëpia e tij në periferi të Dallasit për të kryer masakrën. I dyshuari mendohet të jetë gjithashtu autor i një teksti të postuar në internet pak momente përpara masakrës, ku thoshte se ajo ishte një përgjigje ndaj “pushtimit hispanik të Teksasit”. Sidoqoftë, e ëma e tij thuhet se kontaktoi policinë për shkak se kishte mbetur e shqetësuar nga pajisja me armë e të birit, por jo sepse ishte në dijeni të planeve të tij.

“Telefonata në polici ishte e natyrës informative dhe jo nga frika se Patrik mund t’u bënte keq të tjerëve”, ka sqaruar një avokat i familjes Krusius. Por për policinë amerikane, arma e përdorur në sulmin e së shtunës së kaluar ishte blerë në mënyrë ligjore dhe 21-vjeçari mund ta mbante atë edhe brenda qendrës tregtare për shkak të politikës së shtetit të Teksasit që e lejon një gjë të tillë./ABC News Albania 24/7


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono