masa

VRASJA-DIBER-MASA-MBULIM_ABC-M2-T1.mpg_snapshot_00.05-1280x720.jpg
ent ela14:29 | 19/09/2019

Gjykata e Dibrës la në burg vëllain e viktimës dhe dy vëllezërit që sulmuan Dukagjin Plakun.  Ata janë Qazim Plaku, Jurgen dhe Myrteza Hysa. Këta persona mëngjesin e së martes u konfliktuan me njeri tjetrin në një lokal në Sllatinë. Pasi kishin konsumuar alkool, dhe debatuan, vëllai i viktimës Qazim Plaku sulmon me thikë njërin nga vëllezërit Hysa. Në kundëpërgjigje ata qëlluan 29 vjeçarin me hunj dhe leva derisa vdiq. Policia bëri arrestimin e tre personave dhe këtë të enjte gjykata vendosi arrest me burg për të tre këta persona. Sherri mes këtyre personave ndodhi për motive banale. /ABc news Albania 24/7

masa-policia-e-elbasanit.jpg
G. P.12:25 | 10/09/2019

Në prag të duelit Shqipëri-Islandë, Policia e Elbasanit ka marrë një serë masash për mbarëvajtjen e takimit. Do të angazhohen gjithsej 215 forca të policisë së rendit, FNSHF-së, Shqiponjat dhe policisë kriminale.

Në prag të ndeshjes Shqipëri-Islandë e vlefshme për kualifikueset e Euro 2020, Policia e Elbasanit ka marrë një sërë masash për mbarëvajtjen e takimit. Do të angazhohen gjithsej 215 forca të policisë së rendit, Shqiponjat, FNSH dhe policia kriminale.

Drejtoria Vendore e Policisë Elbasan ka marrë një sërë masash organizative në drejtim të sigurimit të rendit dhe qetësisë publike, për mbarëvajtjen e ndeshjes ndërkombëtare të futbollit ndërmjet ekipeve përfaqësuese të Shqipërisë dhe Islandës, që do të zhvillohet më datë 10.09.2019, në orën 20:45, në stadiumin “Elbasan Arena”. Për mbarëvajtjen e kësaj ndeshjeje do të angazhohen 215 forca të Policisë së Rendit, Qarkullimit, Shqiponjat, FNSH-ja dhe Policia Kriminale.

“Do ketë bllokim të aksit në drejtim të stadiumit duke filluar nga ora 18:00 e datës 10.09.2019, deri në përfundim të aktivitetit sportiv, si dhe do mbyllen lokalet rreth stadiumit. Të gjithë tifozët do të kontrollohen në hyrje të stadiumit nga forcat e Policisë dhe nuk do të lejohet futja e sendeve të forta, shisheve me tapë, çelësave, monedhave apo metaleve (të çfarëdo lloji). Drejtoria Vendore e Policisë Elbasan i kërkon qytetarëve që të minimizojnë lëvizjen me automjete në akset që të çojnë drejt stadiumit, çka do të sillte një ndihmesë në mbarëvajtjen e këtij aktiviteti. Policia falënderon qytetarët për mirëkuptimin dhe mediat për bashkëpunimin”, është njoftimi i Policisë së Elbasanit./ABC News Albania 24/7

agron-shahaj.jpg
ent ela15:06 | 05/09/2019

Gjykata e Krimeve të Rënda caktoi masën e sigurisë arrest në burg për Arjan Shahajn. 35-vjeçari vrau 3 ditë më parë me sëpatë të atin 77-vjeçar në një fshat të Memaliajt.

Arjan Shahaj, i akuzuar për vrasjen e babait të tij Iljaz Shahaj 3 ditë më parë do të qëndrojë në qeli. Gjykata e Krimeve të Rënda caktoi masën e sigurisë “arrest në burg” për 35-vjeçarin. Para togave të zeza, Arjan Shahaj e pranoi akuzën, duke mos shprehur asnjë shenjë pendese, për krimin e kryer.

I pandehuri ka rrëfyer para gjyqtares Irena Gjoka dhe prokurorit Besnik Muçi momentet e konfliktit dhe të vrasjes se babait të tij. 35-vjeçari tha se e qëlloi babanë  sepse ai e ka ofenduar dhe dhunuar, pasi nuk iu bind për të mbledhur gjethe në pemë.

35-vjeçari Shahaj tha se pasi e kishte goditur të atin me sëpatë ishte larguar dhe vdekjen e tij e kishte mësuar kur ishte në polici.

Arjan Shaho rrëfeu në gjykatë se nuk është penduar për krimin sepse i ati e kishte merituar. Ai e akuzoi të atin edhe për ngacmim seksual përveçse dhunës sistematike gjatë viteve.

35-vjeçari Arjan Shahaj rezulton të jetë person me precedentë penal pasi ka kryer 7 vite burg për plagosjen e kushëririt. Ndërkohë në vitet 2003 dhe 2004 ka qenë i shtruar tek spitali psikiatrik në Tiranë ku është kuruar për sëmundje të shëndetit mendor.

Gjatë kontrollit të banesës së tij nga policia, janë gjetur disa ilaçe që i përdorte. Togat e zeza kanë urdhëruar ekspertimin e tij psikik, pas kërkesës së bërë edhe nga avokatja e të riut Eralda Brahimi. Në seancë nuk ndodhej asnjë familjar i të riut./ABC News Albania 24/7

edi-rama-bashkeqeverisja.jpg
G. P.17:50 | 04/09/2019

Kryeministri pranoi sot se disa zyra shtetërore po i zvarrisin pensionistët duke ju mohuar të drejtat, por ju sugjeroi të gjithë qytetarëve që t’i drejtohen portalit të bashkëqeverisjes në mënyrë që të marrin zgjidhje të fshehtë.

Rikthimi i Shtatorit, e gjen kryeministrin Rama në takimet e përjavshme me qytetarët që kanë gjetur zgjidhje përmes portalit të bashkëqeverisjes shqipëriaqëduam.al.

Angazhimi i drejtpërdrejtë i qytetarëve ndihmon shumë në përpjekjen e përbashkët dhe në detyrën onë për ta shtyrë administratën maksimalisht që të bëjë detyrën. Nga ana tjetër ndihmon shumë për të zbuluar edhe individë apo struktura të vogla dhe nga larg edhe të padukshme të administratës që pengojnë për të marra masat ndëshkimore për individë që nuk e kanë bërë detyrën si duhet”, tha Rama.

Këtë të mërkurë, shembullin e tyre e treguan kryesisht pensionistë të cilët ishin zvarritur nga institucionet. Kryeministri paralajmëroi ndëshkim për zyrtarët abuzues.

“Një numër iu caktuar zyrash në territore, pensionistët nuk e marrin përgjigjen dhe mbi të gjitha nuk marrin përkushtimin që meritojnë. Mirëpo duke i drejtuar platformës ata kapërcejnë të gjitha pengesat dhe menjëherë kanë një mik shumë të fortë përkrah që është drejtpërdrejt qeveria”, tha Rama.

Pavarësisht dyshuesve, kryeministri pohon se besimi i qytetarëve tek portali është rritur./ABC News Albania 24/7

KRONIKE-LEANDRO-PANA_ABC-M4-T2.mpg_snapshot_00.08-1280x720.jpg
ent ela18:15 | 27/08/2019

I dyshuar si bashkëpunëtor në pengmarrjen e Jetmir Tarrellarit, Gjykata e Krimeve të Rënda vendosi që të lërë në burg Leandor Panën. Jetmir Tarrellari u mor penga nga 4 të aferm të Leandros pasi kishte refuzuar t’u kthente borxhin prej 3 mijë eurosh. 4 të arrestuarit në Greqi i kanë kërkuar vëllait të Jetmirit Nëxhat Tarrellarit 10 mijë euro në këmbim të lirimit. 

Gjykata e Krimeve të Rënda caktoi masën e sigurisë “arrest në burg” për Leandro Panën, 24-vjeçarin e arrestuar në Tiranë si bashkëpunëtor në pengmarrjen e Jetmir Tarrellarit në Greqi.

Sipas organit të akuzës, 24-vjeçari është përgjuar teksa bisedon me burrin e tezes Xhemal Noka, të cilit i thotë që t’i marrë 10 mije euro, vëllait të Jetmir Tarrellarit, pasi ia kishte atij borxh.

Organi i akuzës e ka dërguar për ekspertim telefonin e Leandro Panës, për të vërtetuar nëse ky i fundit ka pasur dije për pengmarrjen që kishin kryer të afërmit e tij në Greqi. Denoncimi në polici është bërë nga vëllai i pengut Nexhat Tarrellari. Sipas organit të akuzës, shuma e borxhit që Jetmir Tarrellari i kishte të afërmit të Leandro Panës, ishte 3 mije euro, të cilat disa herë kishte refuzuar që t’ua kthente. Ndërkohë që 4 të arrestuarit në Greqi i kanë kërkuar që t’u kthente jo 3 mijë por 10 mijë euro.  Organi i akuzës është në pritje të dokumentave zyrtarë nga policia Greke, për 4 personat që janë arrestuar në vendin fqinj. Më 28 gusht Gjykata e Krimeve të rënda do të zhvillojë seancën në mungesë për caktimin e masës së sigurisë për Xhemal, Nokën, B.Muçën, bashkëshorten e tij H.Muça dhe shtetasin M.M.  Sipas burgimeve nga grupi hetimorë, Jetmir Tarrellari kishte udhëtuar drejt Greqisë për të takuar të dashurën H.Muça, por në vendin e takimit atë e takuan dy të afërm të saj, si edhe Xhemal Noka, i cili dyshohet se është ideatori i pengmarrjes. /ABC News Albania 24/7

MASA-PER-FONDACIONIN-BESA-MBULIM.mpg_snapshot_00.08-1280x720.jpg
ent ela15:30 | 22/08/2019

4 nga 6 të akuzuarit se kanë përfituar 3.7 milionë euro nga kreditë fiktive do të qëndrojnë në burg. Gjatë seancës në Gjykatën Penale të Tiranës pati debate pasi të gjithë punonjësit fajësonin drejtoreshën Albana Imami, se ishte ajo që i detyronte të firmosnin kreditë. Vetë drejtoresha Imami deklaroi para gjykatës se ka qenë në gjendje deliri.

Gjykata penale e Tiranës la në burg 4 nga 6 të ndaluarit e operacionit Kredia, të akuzuar se kanë përfituar 3.7 milionë euro përmes dhënies së kredive fiktive. Kurse dy punonjëse të tjera u liruan nga qelia me masën e sigurisë “arrest shtëpie”.

Në burg do qëndrojë drejtoresha Albana Imami, oficerët e kredisë Blertina Kanani, Mihal Hanxhari, dhe Orkida Driza, që luante rolin e sekseres. Kurse për dy oficere të tjera të kredisë Matilda Domi dhe Esmeralda Vaso është caktuar masa e sigurisë “arrest shtëpie”.

Gjatë seancës drejtoresha Imami deklaroi se ishte në kushtet e delirit dhe se kur e ka kuptuar gabimin e ka raportuar atë tek eprorët e saj. Sipas Imamit të gjitha të dhënat i ka depozituar në fondacion.

Ndërsa personat e tjerë nën hetim kanë fajësuar drejtoreshën, se i ka detyruar që të firmosin kredi fiktive. Matilda Domi oficere kredie, deklaroi në seancë se ka firmosur 35-40 kredi fiktive me urdhër të eprores së saj.

Ndërsa oficeri tjerët i kredisë Mihal Hanxhari, i tha gjyqtarit se e kishte kuptuar skemën mashtruese dhe kishte kërkuar dorëheqjen para tre muajsh. Kurse  Orkida Driza, e dyshuar në rolin e sekseres, deklaroi se ishte mashtruar  dhe ka ofruar bashkëpunim me prokurorinë.

Ajo deklaroi se merrte 20 mijë lekë të vjetra për çdo person që paraqiste për të marrë kredi fiktive. Edhe oficerja e kredisë Esmeralda Vaso e cila mbrohej nga dy avokatët Genc Gjokutaj dhe Megi Zonja, është shprehur e gatshme për të bashkëpunuar në çdo kohë me organin e hetimit, duke deklaruar se është e pafajshme, pasi çdo gjë bëhej gati nga drejtoresha.

Më herët prokurori Kol Hysenaj kishte kërkuar “arrest në burg” për 5 të ndaluar dhe “arrest shtëpie” vetëm për Esmeralda Vason, që është nënë e një foshnje. Sipas prokurorit denoncimi në polici është bërë nga drejtues të “Fondacionit Besa”. Ndërsa se si merreshin vesh punonjësit me njëri tjetrin kjo gjë është e faktuar nga komunikimet dhe nga mesazhet që u dërgonte atyre drejtoresha Albana Imami./ABC News Albania 24/7 24/7

fshf-1-1280x722.jpg
Sej rie11:40 | 22/07/2019

Nuk do të ketë masa drastike të Federatës Shqiptare të Futbollit për klubet me borxhe të Superligë. Ish-Sekretari i Përgjithshëm i saj, Eduard Prodani, mendon se do të bëhen tolerime, por ndonjë klub edhe mund të përjashtohet

Dita e fundit e muajit po vjen dhe ky forum ka lënë një afat.

Komiteti Ekzekutiv i Federatës së Futbollit kërkon nga 4 klube të shlyejnë detyrimet, ose të arrijnë akord për to, në mënyrë që të regjistrohen në Superligë, por sa seriozisht rrezikojnë Tirana, Flamurtari, Vllaznia e Luftëtari?

Një parashikim e bën Eduard Prodani, ish-Sekretar i Përgjithshëm i Federatës, në intervistën për Abc News.

Si kemi arritur në këtë gjendje me miliarda lekë detyrime?

Prodani, pasi bën me faj Federatën dhe klubet, fajëson shtetin për kuadrin ligjor dhe zvarritjet.

Prodani ka qenë edhe drejtues tek Partizani, pra ai mund të dijë sesi gjendja e klubeve të ndryshojë për mirë.

Pavarësisht se gjendja duket pa shpresë, Prodani ka ende optimizëm./ABC News Albania 24/7

kukes-1280x851.jpg
G. P.18:07 | 20/07/2019

Ministrja e Drejtësisë Etilda Gjonaj ka paralajmëruar furtunë shkarkimesh në administrate gjatë një takimi të zhvilluar në qytetin e Kukësit. Ministrja theksoi një sërë problematikash në zyrat e Shërbimit të Provës në Kukës dhe Tropojë, duke kërkuar përgjegjshmëri më të lartë ndaj shërbimeve që duhet t’i ofrohen qytetarëve.

“Brenda datës 30 Korrik ju do të keni treguesit e punës për planin që duhet të realizoni për shërbimet ndaj qytetarëve. Nëse deri më 30 Tetor kur të bëjmë analizën e radhës, ky plan nuk është përmbushur plotësisht dhe treguesit nuk janë arritur, përgjegjësia bie mbi drejtuesit e të gjitha institucioneve të varësisë, të cilët do të largohen nga detyra”, paralajmëroi Gjonaj.

Ndërkohë, Ministrja e Drejtësisë inpektoi edhe burgun e Kukësit, për të parë nga afër zbatimin e masave për regjimin e posaçëm “41-bis”. Mësohet se Gjonaj ka kërkuar një analizë për çdo sektor duke paralajmëruar largime të drejtorëve të burgjeve në rast se nuk janë përmbushur standardet e duhura./ABC News Albania

shkodra.jpg
G. P.10:38 | 06/07/2019

Tre prej personave që dyshohet se janë pjesëtarë të grupit që trafikonte drogë nga Shkodra në Mal të Zi janë lënë në burg ndërsa dy të tjerët në detyrim paraqitje. Operacioni antidrogë u zhvillua disa ditë më parë në Malësinë e Madhe ku u sekuestrua 205 kilogramë marijuanë.

Grupi kriminal prej pesë personash që dyshohet se organizonte trafikun e drogës nga Shkodra në Mal të Zi u paraqit në Gjykatën e Shkallës së Parë në Shkodër për masë sigurie.

Për Zef Kolën, Genti Meçajn dhe Kristian Melajn, u vendos arrest me burg kurse Elvis Hysaj dhe Xhuzepe Delaj u lanë në detyrim paraqitje. Në seancë gjyqësore të zhvilluar me dyer të mbyllura të akuzuarit janë përfaqësuar nga avokatët mbrojtës, ndërsa nuk kanë pranuar të flasin.

Zef Kola dhe Genti Meçaj sipas mbrojtjes kanë mohuar të kenë lidhje me këtë aktivitet të paligjshëm. Nga ana tjetër për Kristian Melajn, avokati mbrojtës Anton Kosteri ka kërkuar lirimin e tij, pasi është arrestuar për moskallëzim krimi dhe sipas tij nuk është pjesëtar i  këtij grupi kriminal.

Gjykatësja e çështjes Irida Kaçerja ka kundërshtuar pretendimet e mbrojtjes duke lënë në burg Kristian Melaj.

Arrestimi e pesë peronave është bërë me datë 3 Korrik në zonën e Malësisë së Madhe ndërsa është sekuestruar 205 kilogramë lëndë narkotike, marijuanë që po transportohej me një furgon në pronësi të shtetasit Zef Kola dhe në prani të Genti Meçajt. Dyshohet se droga kishte si destinacion përfundimtar Malin e Zi./ABC News albania 24/7

gjovalin-loka-1280x607.jpg
nev ila12:51 | 05/07/2019

Drejtori i Departamentit për Sigurinë Publike, Gjovalin Loka, ka bërë thirrje për bizneset disko, lokale nate apo me muzikë “live”, që të respektojnë në mënyrë rigoroze kufizimet e orareve dhe të ndotjes akustike. Oraret e përcaktuara me VKM janë 23:00 në ditët e javës dhe ora 24:00 në fundjavë.

Vërejtet e  Kryëministrit Rama u morën parasysh nga drejtuesit e policisë së shtetit.

Muzika e lartë në zonat brendetare gjatë muajit qershor ka shqetësuar shumë pushuesit, duke bërë që në Policinë e Shtetit të ngrihet një task-forcë për këtë qellim. Shefi i deparatamentit të sigurisë Gjovalin Loka, theksoi se muzika live në zonat brendetare do të lejohet deri në orën 24 gjatë fundjavës, ndërsa në ditët e tjera orari përfundimtar është 23.

“Nisur nga disa ankesa të ardhura në adresë të Policisë së Shtetit gjatë muajt Qershor 2019, për prishje të qetësisë së pushueseve si pasojë e muzikës së lartë që gjenerojnë lokale të ndryshme, jo vetëm në zonën bregdetare, por edhe në zona të tjera urbane, si dhe në zbatim të porosive të lëna në takimin e fundit nga Kryeministri i vendit dhe Ministri i Brendshëm, me drejtuesit qendrorë dhe vendorë të Policisë, për reagim të menjëhershëm të Policisë së Shtetit lidhur me këtë, Policia e Shtetit ju bën thirrje të gjitha subjekteve që ushtrojë biznes disko, lokale nate, apo me muzikë “LIVE”, që të respektojnë në mënyrë rigoroze kufizimet e orareve dhe të ndotjes akustike në mjedis sipas përcaktimeve të bëra në aktet ligjorë që janë ora 23:00 në ditët e javës dhe ora 24:00 në fundjavë”, bëri me dije Gjovalin Loka.

Kontrollet do të jenë të padërprera paralajmëroi Loka jo vëtëm në zonat brendetare por edhe në ato urbane.

Përpara ligjit do të shkojnë edhe isntiutcionëve përgjegjëse lokale që nuk kanë marrë masa për lokalet e natës, të cilët duhet të respektojnë orarin e përcaktuar me herët me Vendim  të Këshillit të Ministrave.

“Në këtë kuadër, Policia e Shtetit apelon për të gjitha institucionet që kanë detyrime në kuadrin e Task – Forcës, që të ushtrojnë kompetencat e tyre ligjore dhe të marrin masa të menjëhershme për disiplinimin e nivelit të zhurmave, duke iu përgjigjur në kohë shqetësimit të qytetarëve, në të kundërt do të merren masa jo vetëm ndaj subjekteve që krijojnë ndotje akustike, por dhe ndaj përfaqësuesve të institucioneve përgjegjëse, që nuk përmbushin detyrimet“, deklaroi Loka./ABC News Albania 24/7

 


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono