masa

kukes-1280x851.jpg
G. P.18:07 | 20/07/2019

Ministrja e Drejtësisë Etilda Gjonaj ka paralajmëruar furtunë shkarkimesh në administrate gjatë një takimi të zhvilluar në qytetin e Kukësit. Ministrja theksoi një sërë problematikash në zyrat e Shërbimit të Provës në Kukës dhe Tropojë, duke kërkuar përgjegjshmëri më të lartë ndaj shërbimeve që duhet t’i ofrohen qytetarëve.

“Brenda datës 30 Korrik ju do të keni treguesit e punës për planin që duhet të realizoni për shërbimet ndaj qytetarëve. Nëse deri më 30 Tetor kur të bëjmë analizën e radhës, ky plan nuk është përmbushur plotësisht dhe treguesit nuk janë arritur, përgjegjësia bie mbi drejtuesit e të gjitha institucioneve të varësisë, të cilët do të largohen nga detyra”, paralajmëroi Gjonaj.

Ndërkohë, Ministrja e Drejtësisë inpektoi edhe burgun e Kukësit, për të parë nga afër zbatimin e masave për regjimin e posaçëm “41-bis”. Mësohet se Gjonaj ka kërkuar një analizë për çdo sektor duke paralajmëruar largime të drejtorëve të burgjeve në rast se nuk janë përmbushur standardet e duhura./ABC News Albania

shkodra.jpg
G. P.10:38 | 06/07/2019

Tre prej personave që dyshohet se janë pjesëtarë të grupit që trafikonte drogë nga Shkodra në Mal të Zi janë lënë në burg ndërsa dy të tjerët në detyrim paraqitje. Operacioni antidrogë u zhvillua disa ditë më parë në Malësinë e Madhe ku u sekuestrua 205 kilogramë marijuanë.

Grupi kriminal prej pesë personash që dyshohet se organizonte trafikun e drogës nga Shkodra në Mal të Zi u paraqit në Gjykatën e Shkallës së Parë në Shkodër për masë sigurie.

Për Zef Kolën, Genti Meçajn dhe Kristian Melajn, u vendos arrest me burg kurse Elvis Hysaj dhe Xhuzepe Delaj u lanë në detyrim paraqitje. Në seancë gjyqësore të zhvilluar me dyer të mbyllura të akuzuarit janë përfaqësuar nga avokatët mbrojtës, ndërsa nuk kanë pranuar të flasin.

Zef Kola dhe Genti Meçaj sipas mbrojtjes kanë mohuar të kenë lidhje me këtë aktivitet të paligjshëm. Nga ana tjetër për Kristian Melajn, avokati mbrojtës Anton Kosteri ka kërkuar lirimin e tij, pasi është arrestuar për moskallëzim krimi dhe sipas tij nuk është pjesëtar i  këtij grupi kriminal.

Gjykatësja e çështjes Irida Kaçerja ka kundërshtuar pretendimet e mbrojtjes duke lënë në burg Kristian Melaj.

Arrestimi e pesë peronave është bërë me datë 3 Korrik në zonën e Malësisë së Madhe ndërsa është sekuestruar 205 kilogramë lëndë narkotike, marijuanë që po transportohej me një furgon në pronësi të shtetasit Zef Kola dhe në prani të Genti Meçajt. Dyshohet se droga kishte si destinacion përfundimtar Malin e Zi./ABC News albania 24/7

gjovalin-loka-1280x607.jpg
nev ila12:51 | 05/07/2019

Drejtori i Departamentit për Sigurinë Publike, Gjovalin Loka, ka bërë thirrje për bizneset disko, lokale nate apo me muzikë “live”, që të respektojnë në mënyrë rigoroze kufizimet e orareve dhe të ndotjes akustike. Oraret e përcaktuara me VKM janë 23:00 në ditët e javës dhe ora 24:00 në fundjavë.

Vërejtet e  Kryëministrit Rama u morën parasysh nga drejtuesit e policisë së shtetit.

Muzika e lartë në zonat brendetare gjatë muajit qershor ka shqetësuar shumë pushuesit, duke bërë që në Policinë e Shtetit të ngrihet një task-forcë për këtë qellim. Shefi i deparatamentit të sigurisë Gjovalin Loka, theksoi se muzika live në zonat brendetare do të lejohet deri në orën 24 gjatë fundjavës, ndërsa në ditët e tjera orari përfundimtar është 23.

“Nisur nga disa ankesa të ardhura në adresë të Policisë së Shtetit gjatë muajt Qershor 2019, për prishje të qetësisë së pushueseve si pasojë e muzikës së lartë që gjenerojnë lokale të ndryshme, jo vetëm në zonën bregdetare, por edhe në zona të tjera urbane, si dhe në zbatim të porosive të lëna në takimin e fundit nga Kryeministri i vendit dhe Ministri i Brendshëm, me drejtuesit qendrorë dhe vendorë të Policisë, për reagim të menjëhershëm të Policisë së Shtetit lidhur me këtë, Policia e Shtetit ju bën thirrje të gjitha subjekteve që ushtrojë biznes disko, lokale nate, apo me muzikë “LIVE”, që të respektojnë në mënyrë rigoroze kufizimet e orareve dhe të ndotjes akustike në mjedis sipas përcaktimeve të bëra në aktet ligjorë që janë ora 23:00 në ditët e javës dhe ora 24:00 në fundjavë”, bëri me dije Gjovalin Loka.

Kontrollet do të jenë të padërprera paralajmëroi Loka jo vëtëm në zonat brendetare por edhe në ato urbane.

Përpara ligjit do të shkojnë edhe isntiutcionëve përgjegjëse lokale që nuk kanë marrë masa për lokalet e natës, të cilët duhet të respektojnë orarin e përcaktuar me herët me Vendim  të Këshillit të Ministrave.

“Në këtë kuadër, Policia e Shtetit apelon për të gjitha institucionet që kanë detyrime në kuadrin e Task – Forcës, që të ushtrojnë kompetencat e tyre ligjore dhe të marrin masa të menjëhershme për disiplinimin e nivelit të zhurmave, duke iu përgjigjur në kohë shqetësimit të qytetarëve, në të kundërt do të merren masa jo vetëm ndaj subjekteve që krijojnë ndotje akustike, por dhe ndaj përfaqësuesve të institucioneve përgjegjëse, që nuk përmbushin detyrimet“, deklaroi Loka./ABC News Albania 24/7

 

rrethrrotullim-sauku.jpg
G. P.16:23 | 24/06/2019

Pas aksidentit tragjik në rrethrrotullimin e Saukut, janë shtuar disa elemente te sigurisë rrugore. Por, sipas ekspertëve të fushës ka shumë shkaqe për aksidente të tilla fatale.

Kjo ishte tek rrethrrotullimi i Saukut në Tiranë rreth 1 javë më parë. Sot pamja që gjeti kamera e ABC News ishte e tillë. Duket se diçka ka ndryshuar sa i takon rritjes së sigurisë.

Fatkeqësisht shumë vonë për një familje nga Tirana që një javë më parë humbi  3 anëtarë të saj në një aksident pranë këtij vendi.

Përfundimet e ekspertizës zyrtare për shkaqet e këtij aksidenti që i mori jetën dy bashkeshortëve dhe vajzës së tyre ende nuk kanë dalë. Por Autoriteti Rrugor Shqiptar mori disa masa, duke vendosur tabela pulsuese dhe fosforeshente në mënyrë që drejtuesit e mjeteve të kenë disa lehtësi më shumë kur qarkullojnë në këtë aks.

Por, sipas ekspertit autoteknik të sigurisë rrugore Islam Qibini, sinjalistika në këtë rrethrrotullim përsëri ka mangësi edhe pse sapo është vendosur.

“Në segmentin rrugor ku ka ndodhur ky aksident dhe drejtimi i veturës tip “BMË” kemi sinjalistikë vertikale dhe horizontale. Kemi sinjalistikë vertikale për kufizim shpejtësie nga 80, 60, 40 deri në 20, por kemi pa plotësuar me sinjalistikë të ndritshme. Bordura e këtij rrethrrotullimi duhej të ishte me fosforeshente. ME vendosjen e pulsanteve të ndritshme, i tërheqin vëmendjen drejtuesit të mjetit, i cili detyrohet për të ulur shpejtësinë  dhe për të qarkulluar në mënyrë normale në rrethrrotullim”, tha ai.

Ndër shumë shkaqet për numrin e lartë  të aksidenteve rrugore me pasoja fatale për jetën, sipas Qibinit është edhe mungesa e patrullave të Policisë Rrugore në akset problematike.

“Nuk është organizuar, planifikuar dhe dislokuar forcat e shërbimeve të policisë rrugore  në pikat ku ka fluks dhe volum të madh të lëvizjes së mjeteve”, u shpreh Qibini.

Për të ulur vdekshmërinë nga aksidentet rrugore, eksperti sugjeron zbatim më të rreptë dhe në vazhdimësi të Kodit Rrugor.

“Kohët e fundit këto detyra që janë të përcaktuara në Kodin Rrugor nuk po zbatohen. Janë zbehur kërkesat e Policisë Rrugore nga atyre drejtuesve, të cilët përdorin pije alkoolike, ecin me shpejtësi ose përdorin celular gjatë drejtimit të automjetit”, tha Qibini./ABC News Albania 24/7

Edi-Rama-10.jpg
nev ila15:29 | 19/06/2019

Kush pengon zgjedhjet do të ndalohet të dalë nga Shqipëria për një periudhë 5-10 vjet. Ky është ndryshimi më i fundit që socialistët i kanë bërë Kodin Penal, e që pritet ta miratojnë nesër në seancën plenare. Kryeministri Rama e njoftoi këtë si një nismë të domosdoshme në kushtet ku ndodhet vendi.

Veç menysë së burgut, socialistët kanë menduar edhe një ofertë izolimi brenda Shqipërisë për ata që mund të cënojnë zgjedhjet.

Specialiteti më i ri i sezonit zgjedhor është gatuar në kuzhinën e Komisionit të Ligjeve.

Ata kanë miratuar një ndryshim në Kodin Penal që parashikon izolim brenda Shqipërisë për 5-10 vjet me vendim gjykate për ata që shkatërrojnë zgjedhjet.

Konsumatorë të këtyre veprave, këto zgjedhje, duket se ka mjaftueshëm.

“Ndalimi i daljes jashtë territorit të Republikës së Shqipërisë jepet nga gjykata për një kohë nga 5 deri në 10 vjet ndaj personit që kryen një vepër penale që prek zgjedhjet e lira dhe sistemin demokratik,”-thuhet në amendament.

Gjatë shoqërimit të Erjon Veliajt në fushatën elektorale në kryeqytet, kryeministri prezantoi këtë nismë ligjore.

Ndryshimi, së bashku me paketën e ashpërsimeve të tjera të Kodit Penal, pritet të miratohet këtë të enjte në seancën plenare.

Duke marrë në konsideratë se hyrja në fuqi e tij kërkon edhe dekretimin e mëparshëm nga presidenti Ilir Meta, është e vështirë që ky ndryshim ligjor të hyjë në fuqi përpara 30 Qershorit, datë e cila po prodhon konflikutualitet jo vetëm politik, por edhe mes policive bashkiake e forcave të rendit. /ABC News Albania 24/7

KRONIKE-MASA-PER-PROTESTUESIT-_ABC-M4-T2.mpg_snapshot_00.17-1280x720.jpg
ent ela18:08 | 14/05/2019

20 nga 50 të arrestuarit e protestës së 11 Majit të opozitës janë lënë në burg nga Gjykata e Tiranës. Për 11 persona, gjykata caktoi masën arrest shtëpie e për 19 të tjerë, detyrim paraqitje. Dhënia e vendimit u shoqërua me tensione si brenda sallës së gjyqit, ashtu edhe jashtë godinës së gjykatës.

Me tensione u prit vendimi i gjyqtarit Arben Mickaj, për 50 të arrestuarit e protestës së opozitës që u mbajt më 11 maj. Gjykata vendosi arrest me burg për 20 përdoruesit e bombave molotov;  11 persona u lanë më masën arrest shtëpie dhe 19 të tjerë me detyrim paraqitje. Mbi ta rëndojnë veprat penale “Kundërshtimi i punonjësit të policisë së rendit publik”, “Goditje për shkak të detyrës” “Prishja e qetësise publike”, “Shkatërrimi i pronës me zjarr” dhe “Shkelja e rregullave mbi lëndët plasëse, djegëse dhe radioaktive”.

Jashtë dyerve të gjykatës përveç ish-deputetëve të Partisë Demokratike kishte edhe një numë familjarësh që prisnin vendimin për të afërmit e tyre.

Numri i personave të arrestuar për protestën e 11 majt është më i larti deri tani, pasi konsiderohet si më e dhunshmja, për shkak të përdorimit të bombave molotov dhe e një sasie të madhe lëndësh plasëse. Prokuroria e Tiranës kishte kërkuar arrest me burg për 41 persona e 9 të tjerë, masën e detyrim paraqitjes. /ABC News Albania 24/7

Berzi-i-Gjelber-1280x663.jpg
Sej rie14:00 | 09/05/2019

Gjykata e Krimeve të Rënda la të pandryshueshëm masën e arrestit me burg për 20 personat e arrestuar nga policia si pjesë e një grupi të strukturuar kriminal në trafikun e drogës mes Shqipërisë dhe Greqisë. Seanca për verifikimin e masës së sigurisë u zhvillua paraditen e sotme, pa praninë e mediave, për shkak të ruajtjes së sekretit hetimor.

Operacioni i koduar “Brezi i Gjelbër” u ekzekutua pas një hetimi që nisi në tetor të 2018, ndërkohë që në kërkim vijojnë të jenë edhe 6 persona të tjerë.

Hetimet e Prokurorisë së Krimeve të Rënda në bashkëpunim edhe me agjencitë e tjera ligjzbatuese kanë zbuluar se grupi kriminal, ka trafikuar drejt Greqisë 1 ton kanabis si dhe disa kilogramë heroinë e kokainë.

Nga përgjimet ka rezultuar se anëtarët e grupit kanë komunikuar me kode, duke nënkuptuar se droga është kaluar me çanta nëpërmjet kufirit të gjelbër. në total në vendin tonë dhe në Greqi në kundër të këtij hetimi dypalësh janë arrestuar mbi 60 persona./ABC News Albania 24/7

 

Balluku-rinasi-1280x842.jpg
Sej rie15:20 | 27/04/2019

Qeveria po merr masa maksimale për të garantuar siguri për udhëtaret që përdorin Aeroportin Ndërkombëtar “Nënë Tereza” në Tiranë. Me këtë argument ministrja për Infrastrukturën dhe Energjinë Belinda Balluku shpjegoi vendimin e qeverisë  që autorizon Avokatin e Shtetit të kërkoi konsulencë ligjore nga një studio ndërkombëtare sa i takon marrëveshjes koncesionare me kompaninë kineze në aeroportin e Rinasit.

“Përsa i përket një kontrate konsulence që Avokati i Shtetit ka aplikuar për zgjidhjen e problematikës që ne kemi me kontratën koncensionare, kemi të gjithë të drejtën si shtet të aplikojmë për ta pasur mbështetje ligjore nga studio të njohura ndërkombëtare dhe kjo nuk përkthehet as në zgjidhje të kontratës koncensionare dhe as në vazhdim.  Ne kemi kërkuar një mbështetje ligjore për t’a sonduar dhe skanuar atë kontratë e cila është problematike për të gjithë partnerët që operojnë në aeroport, edhe për policinë e shtetit, edhe për shtetin shqiptar, nga njëherë dhe për cilësinë e shërbimeve që ju ofrohet qytetarëve atje.  Kështu që nuk ka asgjë të fshehur prapa kërkesës së Avokatit të Shtetit për mbështetjen nga një studio ligjore ndërkombëtare përsa i përket kontratës së koncensionit, thjesht ne po marrim masat maksimale për t’u ofruar të gjithë udhëtarëve shqiptarë por dhe atyre të huaj të cilët janë mbi 6 milionë turist në vitin e shkuar dhe presim dhe një rritje, kështu që ata meritojnë të gjithë fokusin e qeverisë shqiptare”./abcnews.al

 

masa-sigurise.jpg
nev ila17:59 | 24/04/2019

Pas një seancë që zgjati rreth 3 orë Gjykata e Krimeve të Rënda caktoi masën e sigurisë për 3 të arrestuarit e tjerë për grabitjen e 9 prillit në Rinas.

Renaldo Sula, Oltion Veseli dhe Sajmir Çela do të qëndrojnë në qeli deri në përfundim të hetimeve. Avokatët mbrojtës të tre të akuzuarve u shprehwn para gjykatës se nuk do e njohin dëshminë e të penduarit Alkond Bengasit, pasi sipas tyre nuk është marrë në prani të një avokati të zgjedhur prej tij, por në praninë e një avokati të caktuar kryesisht nga gjykata.

Renaldo Sula, Oltion Veseli dhe Sajmir Cela kanë mohuar akuzat dhe janë shprehur se nuk kanë lidhje me ngjarjen. Seanca u zhvillua me dyer të mbyllura për shkak të sekretit hetimor. Gjatë zhvillimit të procesit pati një ndërprerje duke qenë se avokatët kërkuan kohë që të njihen me aktet e dosjes.

Gjatë deklarimeve që ka dhënë Alkond Bengasi është shprehur se nuk ka asnjë dijeni në lidhje me vendin se ku gjenden lekët e grabitura. Ndërsa ka thënë se ka takuar tek servisi edhe Oltion Veselin.

Identifikimi i të dyshuarve është bërë nga Bengasi i cili i ka njohur nëpërmjet fotove. Ndërkohë Prokuroria e Krimeve të Rënda ka administruar edhe një telefonatë mes kunatës së Klement Çalës dhe një tjetër familjareje të tij.

Gratë kanë shprehur shqetësimin se personi që mund të ishte vrarë gjatë shkëmbimit të zjarrit me policinë mund të kishte qenë pikërisht Klementi, por përgjigja e ADN mbërritur nga Greqia saktësoi se viktimë ishte Admir Murataj.

Pritet që ditët në vazhdim do të caktohet edhe masa e sigurisë për të arrestuarin e pestë të dyshuar për grabitjen e bujshme, Elton Piklin të arrestuar të martën./abcnews.al

 

banka-e-shqiperise.jpg
G. P.17:21 | 23/04/2019

Guvernatori i Bankës së Shqipërisë Gent Sejko kërkoi që institucionet përgjegjëse të bashkëpunojnë me njëra-tjetrën për të parandaluar përsëritjen e ngjarjeve si ajo e grabitjes në pistën e aeroportit të Rinasit. Gent Sejko tha se banka qendrore është shqetësuar pas kësaj ndodhie dhe shtoi se përsëritja e saj do të sillte kosto shtesë për bankat dhe ekonominë vendase.

Banka e Shqipërisë thotë se bankat kanë zbatuar rregulloren e sigurisë gjatë kohës së transportit të parave që u grabitën dy javë më parë në Aeroportin e Tiranës. I pyetur për ndikimin që ka patur grabitja në sistemin bankar, guvernatori Gent Sejko tha se bankat janë të mirëkapitalizuara, por nëse ngjarjet përsëriten, krijojnë kosto për sektorin bankar dhe ekonominë vendase. Ai kërkoi që institucionet të marrin masa për të parandaluar ngjarje të tjera.

“Ajo që na shqetëson më shumë ne si bankë qendrore është përsëritja e këtyre ngjarjeve ndikimi negativ në imazh ndikim negativ psikologjik dhe sigurisht në qoftë se ngjarje të tilla do të përsëriteshin shumë shpesh dhe ndikimi financiar do të bëhej shumë problematik dhe do të kishte një kosto jo vetëm për sistemin bankar, por për të gjithë ekonominë shqiptare”, tha Sejko.

Guvernatori ishte në Komisionin e Ekonomisë ku tha se banka qendrore ka nisur projektin për të bërë kleringun e vlerave monetare në euro për transfertat mes bankave brenda Shqipërisë, kjo do të ulë koston e shërbimeve bankare dhe po ashtu sasinë e parave që dërgohen jashtë.

“Ne si Bankë Shqipërie kemi marrë vendim që brenda këtij viti të implementojmë sistemin e kleringut, e qarkullimit të parave në euro në Bankën e Shqipërisë”, tha Sejko.

Në raportin vjetor Banka e Shqipërisë vlerësoi se sektori bankar gjatë kësaj periudhe kanë qenë likuid dhe kreditimi ka patur një rritje të lehtë, ndonëse jo në krahun e biznesit. Banka qendrore që pret që në 3 vitet e ardhshme ekonomia të ngadalësojë ritmin e rritjes nga 4 në 3.8%, për shkak të situatës globale, rënies së prodhimit të energjisë dhe vazhdimit të krizës politike./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono