martonte

leicester-crown-court.jpg
Sej rie11:00 | 12/06/2019

Një baba është deklaruar fajtor pasi ishte përpjekur të ndalonte vajzën ë tij të vazhdonte universitetin dhe kishte dashur ta martonte me një shqiptar.

Ai filloi të ndjekë vajzën e tij 20-vjeçare në Shtator të vitit 2017, kur ajo u zhvendos nga Northampton në Leicester për të studiuar në universitetin e qytetit.

Familja kishte tentuar ta ndalonte vajzën për të ndjekur universitetin dhe kishte dashur ta martonte me një burrë shqiptar që kur ajo ishte 15 vjeç, raporton policia e Leicester.
Vajza kishte aplikuar për të vazhduar universitetin në fshehësi të familjes. Në Nëntor të vitit 2017, ajo kishte marrë mesazhe kërcënuese nga familja e saj, pasi ajo ishte parë në shoqërinë e një djali.

Babai i saj pastaj kishte shkuar tek vendi ku ajo banonte për t’u përballur me të. Pas incidentit, ajo nuk kishte pasur asnjë kontakt të mëtejshëm nga familja e saj deri në Prill të këtij viti, kur asaj iu tha se shqiptari dhe babai i saj po jetonin në Leicester.

Më 7 Maj, ajo po ecën drejt universitetit kur ajo u përball me babanë e saj, i cili e kapi dhe e mbështeti pas hekurudhave. Pas ndërhyrjes së kalimtarëve, babai i saj u arrestua nga policia.

Njeriu u deklarua fajtor për akuzën e përndjekjes dhe u dënua me 2 muaj burg, raporton “independent.co.uk”. 

“Unë shpresoj që babai i saj të ketë pranuar krimin e tij dhe të ngushëllohet me faktin që është dënuar kaq pak”, tha hetuesi Detektiv Steve Hobi, nga Njësia e Hetimit të Abuzimit të Brendshëm të Policisë së Leicester. “Tani ajo mund të shikojë jetën e saj – në liri – pa frikën e ballafaqimit të babanë e saj”, tha më tej ai./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono