mars

insight-1280x720.jpg
ad min08:13 | 08/12/2018

Sonda “Insight” që prej disa ditësh ndodhet në planetin Mars ka dhënë sinjalin e parë për laboratorët e NASA-s në tokë. Sonda ka regjistruar zhurmën e erës në Planetin e Kuq, e ngjashme me një fëshfërimë që është vështirë të dëgjohet nga veshi i njeriut.

Sonda “Insight” e NASA-s, që dhjetë ditë më parë mbërriti në Mars, ka regjistruar zhurmën e erës që fryn në këtë planet. Bëhet fjalë për një fëshfërimë thuajse e pakapshme nga veshi i njeriut.

Sidoqoftë, rezultati është arritur falë sizmometrit dhe sensorit të presionit të ajrit që i janë montuar objektit e që kanë mundësuar regjistrimin e dridhjeve të erës, që frynte me 16 deri në 24 kilometra në orë. Konkretisht, sensori i presionit ka mundësuar një regjistrim direkt të erës, ndërsa sizmometri dridhjet e shkaktuara në panelet diellore të sondës.

“Panelet diellore reagojnë ndaj ndryshimit të presionit të erës. Është njësoj sikur “Insight” të ketë ngritur veshët për ta dëgjuar”, ka sqaruar Tom Pike, anëtar i ekipit shkencor të misionit.

“Kur pamë drejtimin e dridhjeve që vinin nga panelet diellore, ato përputheshin me drejtimin që ne kishim parashikuar në momentin e uljes”, ka vijuar Pike.

Për NASA-n, materiali i parë audio nga Planeti i Kuq është një dhuratë e papritur, edhe pse misioni i sondës është matja e lëvizjes në Mars, që përfshin edhe lëvizjen e valëve zanore. Për të dëgjuar më qartë tingujt marsianë duhet pritur misioni i NASA-s në Mars në vitin 2020, kur sonda do të ketë në bord dy mikrofonë./abcnews.al

nasa-marsi.png
ent ela22:47 | 26/11/2018

Përpjekja e re e Agjencisë Hapësinore Amerikane, për të ulur një robot në Mars, është kurorëzuar me sukses. Sonda “INSAJT” preku terrenin e planetit të largët në orën 20 e 54 të së hënës dhe transmetoi sinjalin e funksionimit pak minuta më vonë, duke çuar në delir operatorët e NASA-s.

Agjencia hapësinore amerikane, NASA, ka ulur me sukses mbrëmjen e së hënës robotin e ri në planetin Mars. Operacioni u përjetua me tensione për 7 minuta, koha kur sonda “INSAJT” u shkëput nga platforma që e çoi deri në Planetin e Kuq. Misioni i “INSAJT” është të studiojë përbërjen e Marsit, aspektin gjeologjik të tij dhe tërmetet, për ta bërë planetin e dytë më të studiuar në botë pas Tokës.

Mjeti u ul në orën 20 e 54 minuta dhe me të ardhur konfirmimi, operatorët e zyrës së NASA-s në Kaliforni shpërthyen në brohoritje. Roboti u ul në një terren të sheshtë, në afërsi të ekuatorit të Marsit. Fazë pas faze dhe metër pas metri, roboti raportoi progresin e tij. Ai hyri në atmosferë më shpejt se një plumb me shpejtësi të lartë, duke kombinuar efektet e temperaturës, parashutës dhe raketave për të mundësuar një ulje të lehtë në orën 20 e 54 dhe duke dërguar sinjalin “BIP” për të treguar se është në gjendje funksionale dhe gjithashtu foton e parë nga sipërfaqja në orën 21 e 1 minutë. Jetike për vazhdimin e misionit të sondës “INSAJT” në terrenin e vështirë të Marsit është aktivizimi i paneleve të saj diellore, të cilët u fikën gjatë uljes. Robotit i duhet të gjenerojë energji për të vënë në punë sistemet dhe për të ngrohur pajisjet e tij në temperaturat nën zero që mbizotërojnë në Planetin e Kuq. /abcnews.al

GREQI-ZGJEDHJET.mpg_snapshot_00.35-1280x745.jpg
ad min22:19 | 26/11/2018

Analistët grekë parashikojnë se vendi mund të shkojë në zgjedhje të parakohshme që në muajin mars të vitit të ardhshëm. Sipas tyre janë pikërisht zhvillimet e fundit politike në vend që do të detyrojnë kryeministrin Tsipras të marrë këtë vendim.

Një seri zhvillimesh të brendshme dhe faktorë të jashtëm po shtojnë dhe më shumë zërat se kryeministri grek Aleksis Tsipras mund të përfundojë duke shpallur zgjedhje të parakohshme në muajin mars. Edhe pse Tsipras gjatë gjithë kohës këmbëngul se ka ndërmend të përfundojë mandatin katër vjeçar, duke nënkuptuar se zgjedhjet e përgjithshme do të mbahen në vjeshtën e 2019-s. Burime pranë kryeministrit shprehen të shqetësuar rreth pasojave që mund të japë në Greqi një krizë në marrëdhëniet mes Italisë dhe Bashkimit Europian.

Një tjetër faktor që mund të çojë drejt zgjedhjeve të parakohshme janë dhe përplasjet për sa i përket marrëveshjes së Prespës në zgjidhjen e çështjes së emrit me Maqedoninë. Një marrëveshje që pritet të ratifikohet në parlamentin grek në muajin janar. Pikërisht për këtë arsye pritet që kryeministri grek Tsipras të ndahet nga partneri i tij i koalicionit qeverisës. Liderin e grekëve të pavarur Panos Kamenos, i cili kundërshton marrëveshjen me Maqedoninë./abcnews.al

pia22227-full-1280x720.jpg
ent ela18:46 | 05/05/2018

NASA ka lëshuar një mission të ri në Planetin Mars. Me këtë projekt synohet studimi i tërmeteve në planetin e kuq si dhe formimi I tij.

NASA eksploron Marsin përsëri katër vjet e gjysmë pas lëshimit të sondës së fundit, “Maven 2013”. Objektivi: për të studiuar nëntokën e Planetit të Kuq. Misioni i quajtur “InSight” (pamje më në brendësi) do të arrijë atje ku nuk kanë mundur anijet kozmike, modulet e uljes dhe sondat orbitale. Gjetjet mund të mbulojnë fazat më të largëta të formimit të planetit “shkëmbor”, përfshirë Tokën dhe Hënën e saj, në formimin më të gjerë të sistemit diellor.

Raketa, Atlas 5, u lëshua pak pas orës 13 të së dielës nga baza e Kalifornisë në Vandenberg dhe jo nga baza e zakonshme Cape Canaveral në Florida. Mbërritja është planifikuar për në nëntor me zgjerimin e paneleve diellore dhe ekspozimin e pajisjeve kryesore që do të fillojnë menjëherë të punojnë. Para së gjithash, ata duhet të regjistrojnë tërmetet në Mars dhe rrjedhat termale në nëntokë deri në 5 metra thellësi.

Ndërkohë, i gjithë projekti kap një shifër marramëndëse prej 993 milionë eurove. Sonda do të punojë rreth dy vite për të zbuluar se çfarë fshihet poshtë sipërfaqes së planetit Mars.  /abcnews.al

aksidente-mars.jpg
ad min16:38 | 23/04/2018

Ka rënë numri i aksidenteve tre mujorin e parë të vitit 2018, krahasuar me një vit më parë. Të dhënat e publikuara nga INSTAT tregojnë se shkaktarët kryesorë të aksidenteve janë këmbësorët.

Më pak aksidente e të aksidentuar numërohen në Marsin e këtij viti krahasuar me një vit më parë. Të dhënat e publikuara së fundi nga Instituti i Statistikave tregojnë se në Mars 2018 shënohen 123 aksidente rrugore, nga 152 që ishin në Mars 2017, duke u ulur me 19,1 %. 160 janë të aksidentuarit nga 213 që ishte një vit më parë, duke u ulur 24,9 %.

Rënie ka përsuar edhe numri i të aksidentuarve në tremujorin e parë 2018; 483, duke ulur 8,9 %, krahasuar me të njëjtën periudhë të një viti më parë.

Në muajin Mars 2018, numri i të vdekurve nga aksidentet rrugore është 14 persona, nga 16 që ishte një vit më parë për të njëjtën periudhë. Ndërsa për tre muajt e parë të këtij viti, bilanci tragjik është 47, duke pësuar gjithashtu rënie me  14,5 %, krahasuar me të njëjtën periudhë të një viti më parë.

Nëse në Mars shkaku kryesor i aksidenteve kanë qenë drejtuesit e mjeteve, bilanci i tre mujorit të parë të vitit e drejton gishtin tek këmbësorët.

Gjatë kësaj periudhe, numri i aksidenteve, sipas sjelljes së këmbësorit, është rritur 12,7 %, krahasuar me të njëjtën periudhe të një viti më parë./abcnews.al

PUTIN-PLANETI-MARS-1280x720.jpg
ent ela14:03 | 15/03/2018

Presidenti rus Vladimir Putin njoftoi se do të dërgojë një Mision në Planetin Mars. Ky zhvillim do të ndodhë në vitin 2019 dhe ka për qëllim zbulimin e ujit në planetin e kuq.

Edhe Rusia përgatitet për të zbarkuar në Planetin Mars. Këtë e ka konfirmuar agjencia e lajmeve “Russia Today” që citon një intervistë me presidentin Vladimir Putin lidhur me këtë temë: shefi i Kremlinit ka shpjeguar se në 2019 Federata Ruse do të lëshojë një misioni – i cili për momentin mbetet ende pa një emër – në planetin e kuq. Qëllimi i këtij misioni është gjetja e shenjave të ujit.

Që në vitin 1974, pas dështimeve të shumta, sonda sovjetike Mars 5 arriti në Mars duke marrë dhe dhjetra imazhe të tij. Pas kësaj, Rusia bëri një tjetër tentativë për të zbarkuar në planetin e katërt të sistemit tonë diellor, por në 1996 dështoi lëshimi.

Më e gjatë dhe me shumë fat është historia e eksplorimeve amerikane, të Mariner4 që në 1964 arriti të dërgojë 21 fotografi e deri tek Laboratori Shkencor Mars që nga 2012 vazhdon të eksplorojë planetin e kuq me anë të një mjeti ultramodern. Ndërkohë, në Mars operon edhe India me sondën e saj dhe Bashkimi Europian. /abcnews.al

vlcsnap-error324-1-1280x720.jpg
ad min16:37 | 18/02/2018

Të gjithë ata që do duan të marrin patentën pas një Marsit do t’i nënshtrohen një testi të ri. Pyetësori është ripunuar dhe Drejtoria e Shërbimit të Transportit Rrugor e ka publikuar në faqen zyrtare të internetit.

Duke filluar nga 1 Marsi testet për marrjen e patentës do të ndryshojnë. Drejtoria e Shërbimit të Transportit Rrugor ka publikuar pyetësorin e ripunuar për lejet e drejtimit të kategorisë A1, A2, B1 dhe B.

“Duke filluar nga data 01.03.2018 e në vazhdim në të gjitha Drejtoritë Rajonale të Shërbimit të Transportit Rrugor në testimin e kandidatëve për lejedrejtimit, do të aplikohen testet e reja të formuluara sipas strukturës së miratur me Udhëzimin e ministrit të Transportit dhe Infrastrukturës nr.682/4, datë 01.04.2016”, thuhet në njoftimin zyrtar.

Për të gjitha këto kategori leje drejtimi, testet do të përmbajnë 40 pyetje. Limiti i gabimeve te lejuara do të jetë 4, normë kjo që mbetet e njëjtë.
E njëjtë do të vijojë të jetë edhe tarifa e testit. Për kategoritë A1, A2 dhe AM do të mbetet 3 mijë lekë të reja, ndërsa për kategoritë B dhe B1, 4 mijë e 500 lekë të reja./abcnews.al

mars-1-1-1280x791.jpg
ad min18:02 | 09/02/2018

Shkencëtarët janë duke bërë provën gjenerale se si do të jetohej në Mars.

Forumi Hapësinor Austriak po zhvillon një program, në të cilën simulohet jetesa në Mars.

Programi quhet AMADEE-18, ndërsa janë gjashtë austronautë, të cilët po jetojnë në izolim në shkretëtirën Dhofar në Oman, këtë muaj.

Ata do të zhvillojnë 19 eksperimente të ndryshme dhe do të përdorin një dron, një robot dhe një serë për të simuluar në këtë mënyrë, disa misione në planetin e kuq.

Austronautët po jetojnë në një zonë, rreth 320 kilometra katrorë përreth shkretëtirës.

Kjo zonë u zgjodh sepse ka ngjashmëri me Marsin.

Eksperimenti do të zgjasë deri më 28 Shkurt./abcnews.al

 

mars-1.jpg
ad min19:22 | 02/02/2018

NASA ka zbuluar për publikun disa pamje nga sipërfaqja e Marsit.
Imazhet janë marrë nga roboti “Mars Curiosity”, i cili është dërguar për të eksploruar planetin e kuq që në vitin 2012.


Një nga kamerat e robotit ka kapur 16 foto që tregojnë pika të ndryshme gjatë udhëtimit të tij.
Falë disa efekteve vizuale, fotot shfaqen në ngjyrë blu në vend të së kuqes, ngjyrë me të cilët e përshuajnë Marsin, duke bërë kështu që të duket e çuditshme për sytë e njerëzve në tokë./abcnews.al

OSHEE-720x470.jpg
ent ela13:34 | 01/02/2018

Konsumatorët që nuk kanë përditësuar të dhënat e tyre pranë Operatorit të Shpërndarjes së Energjisë Elektrike kanë kohë ta bëjne deri në muajin mars.

 

Përmes një njoftimi për shtyp, OSHEE njofton zgjatjen e afatit, pasi thotë se rezervimi i të drejtës për të ndërprerë energjinë elektrike në rast mospërditësimi deri më 31 janar ka shtuar fluksin e abonentëve në pikat e autorizuara.

Sipas Operatorit të Shpërndarjes së Energjisë Elektrike pavarësisht se përgjatë gjithë vitit të shkuar ky proces ka vijuar në terren ende ka abonente që nuk i kanë saktësuar të dhënat.

 

Kryesisht janë konsumatore me shtëpi të dytë, emigrantë, por edhe familjarë që nuk janë gjetur gjatë procesit të intervistimit./abcnews.al

 


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono