marrëveshje

zaev-2-1280x709.jpg
ent ela16:16 | 11/03/2019

Nuk është arritur asnjë marrëveshje për prokurorinë publike në Maqedoninë e Veriut, dhe pas takimit të kryeministrit Zoran Zaev me liderin e VMRO DPMNE. Gjatë bisedimeve është hapur dhe çështja e prokurorit shtetëror publik.   

Grupet e punës së LSDM-së dhe VMRO-DPMNE-së do ta harmonizojnë Ligjin e ri për Prokurorinë Publike, janë dakorduar në takimin liderëve krerët e socialdemokratëve dhe të opozitës Zoran Zaev dhe Hristijan Mickoski.

Kryeministri Zoran Zaev dhe Kryetari i VMRO-DPMNE-së, Hristijan Mickoski nuk gjetën zgjidhje për PSP-në, kurse kanë hapur edhe çështjen për Prokurorin shtetëror publik.

Hristijan Mickoski: “Ligjin e ri për Prokurorinë Publike e kemi marrë të enjten dhe nuk kemi pasur shumë kohë t`i përkushtohemi substancës së Ligjit, por për VMRO-DPMNE-në, Prokurori special ka humbur kredibilitetin profesional që ta ketë përkrahjen tonë, duke llogaritur edhe ekipin e saj. Ndryshe parimisht integrimi i PSP-së në Prokurorinë Publike mund ta hapim si temë, për shkak se është pjesë e ligjeve reformuese, por të drejtat dhe obligimet e Prokurorisë së re Speciale duhet të jenë çështje të negociatave”.

Për dallim nga Mickoski, Kryeministri Zaev ka theksuar se për Qeverinë është e pranueshme që PSP-ja të inkorporohet në Prokurorinë Publike në krye me Katica Janverën. Kryeministri pret që të arrihet konsensusi për ligjin me të cilin garantohet ardhmëria e PSP-së.

Zoran Zaev: “ I jap përkrahje të plotë Janevës dhe ekipit të saj që ishin shkëndija për drejtësi në këtë vend. Ka mundësi që edhe mua dikush të mos më pëlqejë, por institucionet duhet të respektohen. Besoj se do të sigurojmë shumicën prej dy të tretave, shpresoj se do të jetë me konsensus, por ligji miratohet me shumicë prej dy të tretave. Dëshira ime është që kjo të bëhet me konsensus. Nëse, jo, do të bëj gjithçka që ta sigurojmë shumicën edhe për Ligjin për Prokurorinë Publike dhe për disa ligje reformuese. Ndoshta do të kemi sukses e ndoshta jo, por, për momentin nuk ka gjë më të vlefshme, që përveç kualitetit të jetës së qytetarëve paralelisht t`i hapim kapitujt me BE-në.”

BE-ja kërkon që Ligji për Prokurorinë Publike të miratohet deri në fund të Marsit, kur duhet të votohen edhe ligjet tjera reformuese nga Plani 18. Lidhur me Zgjedhjet Presidenciale dy liderët kanë dakorduar një bashkëpunim operativ të dy ekipeve të kandidatëve presidencial./abcnews.al

thumbs_b_c_46a272951306200ff1487a2c76ad4db8.jpg
ent ela09:00 | 28/02/2019

Samiti në Vietnam mes Presidentit amerikan Donald Tramp dhe liderit të Koresë së Veritu Kim Jong Un ka përfunduar pa asnjë marrëveshje. Kjo sepse sipas kreut të Shtëpisë së Bardh, Peniani priste heqjen e të gjitha sanksioneve. Një lëvizje për të cilën Uashingtoni nuk ishte dakord.

Nuk është arritur asnjë marrëveshje në samitin e Hanoit në Vietnam mes presidentit Donald Tramp dhe liderit koreanoverior Kim Jong Un. Lajmi është konfirmuar nga Shtëpia e Bardhë e cila në një deklaratë për shtyp shton se mbledhjet për sa i përket çarmatimit bërthamor do të vazhdojnë në të ardhmen. Në deklaratën e tij për gazetarët Tramp theksoi se kishte refuzuar kërkesën e Kim për të hequr sanksionet. Dita e dytë e samitit kishte nisur me një takim kokë më kokë mes dy liderëve, i cili zgjati 45 minuta

Në një deklaratë për mediat, zëdhënësja e Shtëpisë së Bardhë Sarah Sendërs e përshkroi takimin mes dy liderëve si shumë të mirë dhe konstruktiv. Tramp dhe Kim diskutuan për mënyrat e ndryshme të avancimit të çarmatimit bërthamor dhe koncepteve bazë të ekonomisë.

Arsyeja për të cilën Donald Tramp dhe Kim Jong Un nuk arritën një marrëveshje në samitin e tyre në Hanoi është se koreanoveriorët kërkonin heqjen e të gjitha sanksioneve në territorin e tyre por Shtetet e Bashkuara të Amerikës nuk mund ta bënin një gjë të tillë, deklaroi kreu i Shtëpisë së Bardhë. Deklarata për media e Tramp u bë dy orë më parë se s’ishte parashikuar pasi takimi u mbyll më shpejt dhe pa një marrëveshje mes palëve. Tramp shtoi se nuk mund të hiqeshin të gjitha sanksionet për sektorin që Peniani dëshironte.

Ai tha se nuk kishte lëshuar pe për asgjë, por se gjithsesi mbetej një mik i mirë i Kim dhe i Koresë së Veriut. “Kanë një potencial shumë të madh, është e pabesueshme, por për sa I përket sanksioneve bëhej fjalë për një sektor që ne nuk e dëshironim,” vazhdoi Tramp. Kim JOng Un dëshironte heqjen e sanksioneve për të çmontuar kompleksin bërthamor strategjik në Jongbion. Por presidenti amerikan konfirmoi se Kim Jong Un i kishte premtuar se nuk do të bënte më asnjë test raketor që kishte të bënte me bërthamorin.

Por kreu i Shtëpisë së Bardhë pranoi se kishin pasur ditë produktive për sa i përket bisedimeve në Hanoi dhe marrëdhëniet me Kim Jong Un ishin të forta, por këtë herë ishte vendosur që të mos firmosej asgjë. Por ai shtoi se këndvështrimet e ndryshme ishin reduktuar ndjeshëm. Edhe pse Kim ka një këndvështrim që nuk përputhet me atë amerikan. Sekretari amerikan i shtetit Majk Pompeo u shpreh se Tramp dhe Kim ishin të bindur se ka pasur progres, por asnjëri nga ata nuk arriti të hidhte hapin e rradhës

Pavarësisht mungesës së marrëveshjes, presidenti amerikan këmbëngul se atmosfera ishte miqësore.

Para samitit lideri koreanoverior u shpreh i sigurt se do të kishte rezultatet pasi u impenjua se do të arrinte rezultatet që priteshin nga komuniteti ndërkombëtarë. Por Kim JOng Un nuk pranoi t’u përgjigjej pyetjeve rreth të drejtave të njeriut në vendin e tij për tu shpëtuar më pas nga Tramp i cili i tha gazetarëve ese po diskutohej për çdo gjë./abcnews.al

lulzim-bashaaa-3.jpg
G. P.17:45 | 27/02/2019

Të parët që mbërritën në zyrat e delegacionit të Bashkimit Europian për të takuar të dërguarit e Parlamentit Europian në Tiranë ishin kryetarët e partive opozitare. Takimi me ta zgjati përtej orarit të parashikuar, ndërsa shefi i selisë blu Lulzim Basha doli para gazetarëve i pashqetësuar.

“Unë jam me shumë besim se këtë proces opozita, bashkë me qytetarët, do ta çojnë në fund. Kur them bashkë me qytetarët, kam parasysh, jo vetëm ata që na mbështesin ne dhe na votojnë ne, por edhe socialistët e ndershëm, që u ka ardhur në majë të hundës zgjedha e krimit të organizuar në institucionet shtetërore dhe brenda partisë së tyre”, tha Basha.

Kryetari i Partisë Demokratike tregoi se i ka folur hapur eurodeputetëve nga të gjithë grupet paralamentare pasi sipas tij, ata janë të dezinformuar për atë që ndodh në Shqipëri.

T’u shpjegonim atyre gjendjen ku ndodhet vendi dhe sesi opozitës, si përfaqësuese e interesit publik, nuk i është lënë asnjë mundësi tjetër ose të bëhet fasadë e një qeverie të bërë njësh me krimin e organizuar dhe oligarkinë, që vjedh dhe dhunon shqiptarët, ose t’u tregojë shqiptarëve dhe botës mbarë se ky sistem ka rënë dhe të tregojë rrugën politike për të dalë nga kjo krizë”, tha ai.

Shefi i opozitës Basha mohoi që mes tij dhe kryeministrit Rama të ketë bisedime për të nxjerrë vendin nga kriza.

Nuk ka asnjë komunikim midis meje dhe Edi Ramës. Komunikimi i vetëm është ai i qytetarëve shqiptarë, vendimi i vetëm është ai që kanë diktuar qytetarët shqiptarë”, u shpreh kreu i demokratëve.

Rruga politike për të nxjerrë vendin nga kriza përsëriti Basha është qeveria tranzitore dhe zgjedhjet e lira e të ndershme.

Kjo, natyrisht, nuk mund të ndodhë si një përpjekje fasadë, siç është përpjekja për të arrestuar Gjush Dakon sa për sy e faqe, por duhet të ndodhë, duke treguar para shqiptarëve një reflektim të thellë, i cili vjen me një akt të ndarjes së Partisë Socialiste nga krimi dhe tutela kriminale e përfaqësuar nga Edi Rama”, tha ai.

Kryetari i Partisë Demokratike beson se ndërkombëtarët do ta kuptojnë se e para është demokracia pastaj stabiliteti.

“Hap pas hapi do ta kuptojnë se përqasja e stabilitetit mbi demokracinë ka çuar në një dështim total, se humbet në radhë të parë demokracia e pastaj edhe stabiliteti. Jo vetëm kaq, por, pastaj, autokratët e korruptuar dhe të inkriminuar si Edi Rama nuk mjaftohen me stabilitetin e vendit, që e kanë bërë copë e çikë, por fillojnë e japin mend edhe për stabilitetin e rajonit, duke përqafuar përqasje anti-europiane, anti-NATO e anti-amerikane, siç janë ato të futjes së rajonit në procese millosheviçiane të shteteve etnike e ndryshimit të kufijve”, theksoi Basha.

Delegacioni i Parlamentit Europian vizitoi Tiranën para vendimit për hapjen ose jo të bisedimeve për anëtarësim të Shqipërisë në Bashkimin Europian./abcnews.al

donald-trump.jpg
G. P.12:33 | 25/02/2019

Nuk do të ketë rritje tarifash me Kinën pasi pritet një marrëveshje mes dy vendeve në fushën e ekonomisë. Deklarata është bërë nga presidenti amerikan Donald Trump, i cili premtoi se brenda një jave do të letë lajme të mrekullueshme.

Presidenti amerikan Donald Trump deklaroi se do të zgjasë paqen tregtare me Kinën, e cila skadonte në 1 Mars, si dhe po programon një takim të ri me presidentin kinez, Xi Jinping, në rezidencën e tij në Florida, për të arritur një marrëveshje.

Reagimi i bursave kineze ka qenë i menjëhershëm, të cilat kanë reflektuar me shifra optimizmin e kreut të Shtëpisë së Bardhë. Trump u shpreh se do të shtyjë në kohë skadencën për rritjen e tarifave nga 10 në 25 për qind ndaj produkteve kineze, të cilat arrijnë vlerën e 200 miliardë dollarëve. Por presidenti amerikan konfirmoi dhe progrese domethënëse me Pekinin duke shtuar se dhe homologu kinez është i gatshëm ta takojë.

Ai madje shkon dhe më tej duke thënë se brenda një jave do të ketë lajme shumë të mira për sa i përket tarifave me Kinën. Trump i bëri këto deklarata pas takimit në Uashington me një delegacion kinez. Ai theksoi së Kina është treguar e mrekullueshme dhe duhet arritur një marrëveshje që të jetë shumë e mirë për të dyja palët./abcnews.al

VUCIC-DACIC-IDRO_ABC-M2-T1.mpg_snapshot_00.36-1280x720.jpg
ent ela23:04 | 21/02/2019

Presidenti i Serbisë Aleksandër Vuçiç shpreh bindjen se nuk mund të ketë një marrëveshje përfundimtare me Kosovën. Sipas tij çfarëdo dakordësie që do të arrihet me Prishtinën nuk do të mbështetet nga shumica e serbëve.

Optimizmi i presidentit serb Aleksandër Vuçiç për arritjen e një marrëveshjeje përfundimtare me Kosovës është zbehur. Në një intervistë televizive, kreu i shtetit serb thotë se çështja e Kosovës nuk do të zgjidhet pavarësisht se vetë është i angazhuar për t’a arritur këtë.

Aleksandër Vuçiç, President i Serbisë: Nuk kemi mbështetje për zgjidhjen e problemit të Kosovës. Çdo zgjidhje që do të na ofrohet nuk do të jetë kurrë e mjaftueshme dhe për këtë arsye nuk do të marrë mbështetjen e shumicës në Serbi.

Mungesa e një marrëveshjeje me Kosovën bllokon perspektivën europiane të të dy vendeve. Për kreun e Komisionit Europian, mungesa e perspektivës drejt unionit për vendet e Ballkanit Perëndimor do të thotë rikthim në luftrat e viteve ’90.

Jean Claude Juncker, President i Komisionit Europian: Vendeve të Ballkanit Perëdnimor duhet t’u japim patjetër një perspektivë të qartë. Nëse ato nuk bëhen anëtare të Bashkimit Europian rrezikojnë të rikthehen në konfliktet e viteve ’90. Mendoj që kjo është një çështje mes luftës dhe paqes.

Në koferendën e përbashkët për shtyp në Bruksel me Borut Pahorin presidentin e Sllovenisë, Juker ishte në të njejtën linjë me kreun e shtetit të Kosovës Hashim Thaçi i cili të mërkurën paralajmëroi se nëse nuk arrihet një marrëveshje me Serbinë brenda këtij viti, Ballkani rrezikon të përfshihet në një konflikt të ri. /abcnews.al

 

 

mbledhja.jpg
G. P.22:35 | 20/02/2019

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, deklaroi gjatë një tryeze të ekipit negociator për dialogun, se marrëveshja përfundimtare me Serbinë duhet të arrihet brenda këtij viti. Në të kundërt, sipas tij, vendi do të hyjë në situatë të rrezikshme dhe rajoni do të destabilizohet.

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi thotë se dialogu Kosovë-Serbi është i pashmangshëm, ndërsa idenë për korrigjim kufijsh e ka marrë nga presidenti i ndjerë Ibrahim Rugova. Në konferencën “Zëri i Popullit” rreth finales së madhe të dialogut me Serbinë, Thaçi tha se ka ardhur koha për të lënë prapa armiqësinë, që ka prodhuar tragjedi në Kosovë.

“Nuk ka dyshim që nëse këtë vit nuk bëjmë marrëveshje mes Kosovës dhe Serbisë, mund të hyjmë në zonë të rrezikshme dhe të destabilizojmë rajonin”, tha Thaçi.

“Ne nuk duhet të jemi në presionin e kohës, por për një marrëveshje të mirë…”, u shpreh Limaj.

Sipas kreur të LVV-së, Albin Kurti, politika kosovare ka mundësi të jetë e unifikuar rreth asaj se çfarë kërkojnë në dialog me Serbinë, ndërsa ka shtuar se askush nuk ka t’i  falë tokë Serbisë.

“Në Kosovë 5 liderë politikë, kanë 6 mendime. Është e domosdoshme që ne të dakordohemi ç’ka duam karshi Serbisë”, tha Kurti.

Sipas sondazhit të RIDEA-s, 62% e të anketuarve nuk pajtohen me ndërprerjen e dialogut Kosovë Serbi, ndërsa  91 % janë kundër ndarjes së veriut të Kosovës. Në bazë të këtij sondazhi 43% e shqiptarëve përkrahin idenë që Kosova të kërkojë bashkimin me Shqipërinë, ndërsa 49 prej tyre janë kundër. 61 përqind e shqiptarëve të Kosovës janë për bashkim me Luginën e Preshevës./abcnews.al

ZGJEDHJET-PRESIDENCIALE-MAQEDONI.mpg_snapshot_00.01-1280x720.jpg
ent ela15:58 | 13/02/2019

Mediat maqedonase raportojnë se Lidhja socialdemokrate e kryeministrit Zaev dhe Bashkimi demokratik i Ali Ahmetit mund të kenë gjetur një marrëveshje për një emër të përbashkët për postin kreut të shtetit të Maqedonisë së Veriut, në prag të zgjedhjeve presidenciale në vend.

Pavarësisht dallimeve, Lidhja Socialdemokrate e kryeministrit Zoran Zaev dhe Bashkimi Demokratik për Integrim i Ali Ahmetit duket se më në fund po gjejnë gjuhë të përbashkët për një kandidaturë konsesuale për postin e shefit të ri të shtetit. Burime të Televizionit tonë thonë se qëndrimi përfundimtar për këtë do të dihet jo më vonë se javën e ardhshme. Ndërkohë, refuzimi i zgjedhjeve të parakohshme parlamentare nga ana e partnerëve të koalicionit qeverisës, hap dilemën nëse bojkotimi i presidencialeve nga ana e opozitës mund të vë në pikëpyetje zgjedhjen e Presidentit.

Tashmë LSDM-ja dhe BDI duket se kanë rënë në ujdi se në emër të thellimit të reformave të shumëkërkuara për integrim në Bashkimin Evropian e në NATO, nuk do të ketë zgjedhje të jashtëzakonshme parlamentare, një kërkesë kjo bosht e opozitës maqedonase të prirë nga VMRO-DPMNE, por edhe e asaj shqiptare. Nga tabori i socialdemokratëve të kryeministrit Zoran Zaev, ndërkaq mesnatën që lamë pas doli qëndrimi që për Zgjedhjet presidenciale të prillit të nisin konsultimet për një kandidat të përbashkët i cili do të arkëtonte votat e spektrit të gjerë, si të partive në pushtet, ashtu edhe të atyre jashtë tij, por edhe të shoqërisë civile, një kandidaturë kjo konsensuale e kërkuar prej vitesh nga kreu i integristëve Ali Ahmeti. Burime të Televizionit Klan thonë se qëndrimi përfundimtar për këtë do të dihet jo më vonë se javën e ardhshme, ndërkohë që dyshja Ahmeti-Zaev duket se kanë reduktuar edhe emrat e kandidatëve për të cilët mendohet se mund të sigurojnë numrin më të madh të votave. Beteja do të bëhet më e nxehtë edhe me kandidatët e partive opozitare shqiptare të cilat, po ashtu, po punojnë për të nxjerrë një përfaqësues të tyre.

Mirëpo, droja se VMRO-DPMNE-ja mund të bojkotojë raundin e dytë, atë të balotazhit, për shkak se llogaritet se kandidati i saj nuk ka për të qenë favorit, ka bërë që ekspertët të tërheqin vërejtjen se nëse ndodhë kjo, atëherë i gjithë procesi mund të vihet në pikëpyetje, për shkak se parashikohet se me këtë rast nuk do të arrihej censusi i daljes prej 40 për qind të votuesve në vendvotime. Kjo do të shkaktonte një krizë presidenciale të llojit të vet dhe, për mungesë të shefit të shtetit, këtë rol përkohësisht, deri në gjashtë muaj, konform Kushtetutës, do ta ushtronte kryeparlamentari aktual Talat Xhaferi. Ndërkohë, si mundësi është që mazhoranca të vendosë që kreu i shtetit të zgjedhet nga Parlamenti e jo me zgjedhje direkte nga qytetarët.

Përgatiti: Seladin Xhezairi

skynews-donald-tusk-brexit_4569672-1280x720.jpg
ent ela19:58 | 06/02/2019

Brukseli ka acaruar Londrën me deklaratën e radhës në lidhje me Breksit. Përfaqësuesit e BE-së i kanë uruar ferrin zyrtarëve britanikë që insistojnë për një Breksit pa marrëveshje, ndërsa kanë përsëritur se pakti i arritur nuk mund të preket. E irrituar ka reaguar klasa politike në Londër.

Presidenti i Këshillit Europian, Donald Tusk ka ashpërsuar gjuhën ndaj asaj pjese të klasës politike në Mbretërinë e Bashkuar që propozon një Breksit pa marrëveshje. “Iu uroj të gjejnë një vend në ferr atyre që promovuan një Breksit pa një copëz akordi për të patur një proces të kontrolluar”, ka deklaruar Tusk pas një takimi me kryeministrin irlandez Leo Varadkar në Bruksel.

Në përfundim të konferencës për shtyp, kreu i qeverisë irlandeze e paralajmëroi Tusk se do të përballej me shtypin britanik për atë që kishte thënë, por zyrtari i lartë europian e priti paralajmërimin me një të qeshur.

Dhe në fakt, reagimet nga Londra nuk munguan. Komentuesit e akuzuan zotin Tusk për arrogancë. Një zëdhënës i qeverisë britanike i bëri thirrje presidentit të KE të mendohet mirë nëse një gjuhë e tillë i shërben marrëdhënieve dypalëshe.

“Ne mbajtëm një referendum të fuqishëm dhe në atë që ishte ushtrimi më i madh i demokracisë në historinë e vendit tonë qytetarët votuan pro largimit nga BE”, deklaroi zëdhënësi i Theresa Mej.

Ndërsa ish-lideri i JUKIP, Najxhel Farazh reagoi në Tëitter duke thënë: “Pas Breksit do të çlirohemi nga zyrtarë të pazgjedhur dhe arrogantë si ty dhe do të vetëqeverisim vendin tonë”. Por reagimet e ligjvënësve britanikë nuk kanë ndikuar shumë tek Brukseli, që edhe njëherë përsëriti se nuk do të ketë negociata të reja për Breksit. Presidenti i Komisionit Europian, Zhan Klod Junker deklaroi të mërkurën se do t’ia bëjë të qartë këtë kryeministres Mej gjatë vizitës së saj në Bruksel ditën e enjte. “Breksit nuk është një çështje dypalëshe mes Republikës së Irlandës dhe Britanisë. Është një çështje europiane, ndaj dhe ne nuk mund ta pranojmë idenë për të rihapur marrëveshjen e tërheqjes”, deklaroi Junker pas takimit me kryeministrin e Irlandës./abcnews.al

marreveshje-1.jpg
G. P.13:13 | 01/02/2019

Shtetet e Bashkuara të Amerikës do të tërhiqen nga traktati për kontrollin e raketave bërthamore me Rusinë. Mediat amerikane raportojnë se konfirmimi do të bëhet shumë shpejt nga Sekretari amerikan i Shtetit.

Sipas raportimeve të CNN, Sekretari amerikan i Shtetit Mike Pompeo do të deklarojë shumë shpejt se Shtetet e Bashkuara të Amerikës pezullojnë pjesëmarrjen e tyre në traktatin me Rusinë për kontrollin e raketave bërthamore me rreze mesatare, të quajtura ndryshe dhe euroraketat. Marrëveshja e firmosur në vitin 1987 nga Ronald Regan dhe Mikail Gorbaçov, konsiderohet si një arritje shumë e madhe, e cila i dha fund Luftës së Ftohtë.

Uashingtoni akuzoi Moskën se ka shkelur në mënyrë të përsëritur që nga viti 2014 këtë traktat, por Rusia e mohon këtë fakt. Pezullimi do t’i japë dritën jeshile periudhës prej 180 ditësh për tërheqjen e plotë nga Traktati, të paktën deri sa Moska të dëshmojë se po e respekton atë. Në rast të kundërt ka rrezik që të dyja vendet të nisin një garë të re armatimi./abcnews.al

identitet-karta.jpg
G. P.20:30 | 31/01/2019

Më 8 Shkurt, pasi Parlamenti grek të ratifikojë protokollin për aderimin e Maqedonisë në NATO, në ish-Republikën Jugosllave do të nisë zbatimi i marrëveshjes së Prespës me vendosjen e emërtimit të ri të vendit, Maqedonia Veriore, në institucione, pika kufitare dhe në përfaqësitë diplomatike.

Sipas ligjit për zbatimin e ndryshimeve kushtetuese, pas ratifikimit të protokollit në parlamentin grek, hyn në fuqi amandamenti 33, me të cilin emri kushtetues ndryshohet në Republika e Maqedonisë së Veriut. Pas seancës së pardjeshme të Qeverisë së Maqedonisë njoftojnë se fillon procesi për zbatimin e Marrëveshjes së Prespës. Masat dhe aktivitetet e para do të jenë në përdorimin e emrit kushtetues dhe do t’i ndërmerr qeveria, si dhe të gjithë organet tjera të administratës dhe institucioneve shtetërore.

“Konform konkluzioneve, ministritë kompetente, organet shtetërore dhe institucionet, ndërmarrjet publike dhe shoqatat aksionare në pronësi të shtetit në afatin e paraparë pas hyrjes në fuqi të amendamenteve 33, 34, 35 dhe 36 të Kushtetutës së Republikës së Maqedonisë, do të duhet të kryejnë ndryshimet e tabelave në vendkalimet kufitare dhe kufijtë shtetëror të vendit, të përfaqësive konsularo-diplomatike, si dhe në hyrjet e institucioneve. Për të njëjtën procedurë, rekomandime përkatëse do të marrin edhe njësitë e vetadministrimit lokal, derisa sektorët dhe shërbimet për marrëdhënie me opinionin të institucioneve shtetërore dhe publike do të njoftohen për përdorimin e emrit kushtetues konform amendamenteve kushtetuese”.

Tabelat me emrin e ri do të përkthehen edhe në gjuhën shqipe konform Ligjit për përdorimin e gjuhëve, për çka, rregulloret e Marrëveshjes do të duhet të harmonizohen me Ligjin. Konform Marrëveshjes, Maqedonia do të duhet t’i njoftojë të gjitha organizatat ndërkombëtare ku është anëtare, se janë miratuar ndryshimet kushtetuese dhe se vendi ka emër të ri që duhet ta pranojnë dhe përdorin. Duhet t’i njoftojë edhe të gjithë anëtarët e OKB-së që ta pranojnë dhe përdorin emrin e ri. Me këtë, në komunikimin ndërkombëtar do të ndërpritet përdorimi i termave “Maqedonia”, “Republika e Maqedonisë” “IRJM” në formën e papërkthyer, si dhe referenca e përkohshme Ish-Republika Jugosllave e Maqedonisë.

Marrëveshja e Prespës ka një rregullore të veçantë që ndërlidhet me dokumentet ekzistuese dhe materialeve të lëshuar nga autoritetet në Maqedoni. Të gjitha dokumentet zyrtare dhe materialet e administratës për përdorim ndërkombëtar dhe për dokumentet për përdorim të brendshëm, por që mund të shfrytëzohen edhe jashtë vendit, konform Marrëveshjes do të duhet të ripërtrihen në afat prej pesë viteve. Nga ana tjetër, lëshimi i të gjitha dokumenteve dhe materialeve, që janë për përdorim të brendshëm, do të fillojë gjatë hapjes së çdo kapitulli nga negociatat me BE-në./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono