marrëveshje

katrougalos.jpg
G. P.16:36 | 03/01/2019

Pavarësisht heshtjes së muajve të fundit, Greqia duket se nuk heq dorë nga ambiciet e saj për të finalizuar marrëveshjen e detit me Shqipërinë. Ministri i Jashtëm alternativ i shtetit helen ka deklaruar se Greqia do shpallë zgjerimin me 12 milje të ujërave territoriale në detin Jon.

Greqia do të shpallë zgjerimin në 12 milje të  ujërave territoriale në detin Jon, brenda këtij viti. Deklarata është bërë nga ministri alternativ i Punëve të Jashtme, Jorgos Katrougalos. I pyetur gjatë një interviste radiofonike nëse mbetej në fuqi deklarata e ish ministrit të jashtëm Nikos Kotzias për 12 miljet, Katrougalos është përgjigjur: “Sigurisht që mbetet në fuqi, do ta bëjmë duke filluar nga deti Jon. Do të bëhet brenda mandatit të qeverisë aktuale, deri në Tetor 2019”.

Numri dy i diplomacisë greke u është referuar sërish negociatave të bllokuara me Shqipërinë.

“Përafrimi ynë me Shqipërinë kishte avancuar jashtëzakonisht shumë, në gjithë çështjet për të cilat po negociohej. Dhe aty ku prisnim që të kishim kurorëzimin e asaj ecurie të mirë, në kremtimin e 28 Tetorit, patëm ngjarjen shumë të trishtë me Kacifasin. Që nga ai moment, për arsye që për mendimin tim, më shumë lidhen skenën politike të brendshme, kishim ftohjen e klimës që ndërkaq besoj se është krejtësisht e riparueshme. Përpjekja jonë është pikërisht që ta rikthejmë nivelin e negociatave aty ku ishte dhe të avancojmë për zgjidhjen përfundimtare të problemeve”, tha ai.

Katrougalos ka përsëritur edhe një herë mbështetjen e Greqisë për integrimin europian të Ballkanit Perëndimor. Por ka përsëritur gjithashtu edhe kushtin për respektimin e vlerave europiane, duke e lidhur këtë përsëri me Shqipërinë.

“Kjo për Shqipërinë nuk do të thotë vetëm ndryshime në shtetin e së drejtës, do të thotë edhe mbrojtje e minoritetit tonë. Rrjedhimisht, fenomene si të kohëve të fundit, që në fakt janë shtetëzime të pronave të minoritarëve në zonën e Himarës, janë gjëra që vendi fqinj duhet t’i rishikojë”, ka thënë Katrougalos gjatë një interviste radiofonike në portalin News24/7./abcnews.al

maqedoni-greqi-e1546436989966.jpg
G. P.15:59 | 02/01/2019

Marrëveshja e Prespës ka hyrë në fazën vendimtare, kur duhet të marrë aprovimin përfundimtar në Parlamentet e Maqedonisë dhe Greqisë. Në të dyja vendet kryeministrat Zaev dhe Tsipras po përballen me skepticizmin e opozitës, por megjithatë ata janë optimistë për një rezultat pozitiv.

Shtatë ditë para seancës plenare të Parlamentit të Maqedonisë, publiku vendor dhe ai ndërkombëtar, po ndjekin me vëmendje parashikimet nëse kryeministri Zoran Zaev ka për të kaluar përfundimisht me sukses paketën e ndryshimit të Kushtetutës: për përcaktimin e propozim-amendamenteve, miratmin, shpalljen e tyre dhe të miratojë propozim-ligjin kushtetues për hyrjen në fuqi, pra për zbatimin e këtyre ndryshimeve kushtetuese në vendin që nëse jepet drita jeshile nga gjysma e Janarit zyrtarisht do të quhet Republika e Maqedonisë së Veriut.

Media në Athinë, duke iu referuar një letre të Sekretarit të Përgjithshëm të NATO-s, Stoltenberg, pohon se Shkupi, po edhe Athina, këtë procedurë të aprovimit të Traktatit të Prespës do të duhet ta mbyllin deri më 15 Shkurt. Për më tepër, sikurse njofton korrespondenti i televizonit tonë në Greqi, Robert Goro, menjëherë pas miratimit të ndryshimeve kushtetuese në Maqedoni, kryeministri grek ka për të vendosur datën kur Parlamenti i atjeshëm do të ratifikojë Marrëveshjen e Prespës.

Kryeministrat e të dyja vendeve, edhe në paraqitjet e fundvitit nuk e fshehën optimizmin se më në fund kanë për të kaluar me sukses këtë Rubikon të thelluar ndër dekada të mosmarrëveshjeve maqedono-greke për emrin, që nuk mund të thuhet për opozitaren VMRO-DPMNE, por edhe opozitën greke, se do të bëjnë çmos që të pengojnë ratifikimin apo, nëse nuk ia dalin, t’i vënë e t’i lënë një damkë të zezë Marrëveshjes në fjalë. Sidoqoftë, burime diplomatike në të dyja vendet, por edhe në qendrat evropiane të vendosjes, si dhe në Uashington, thonë se Marrëveshja e Prespës u arrit edhe me mundin e tyre, ndaj nuk besojnë se në finale, i njëjti mund të rezultojë i pasuksesshëm./abcnews.al

MBULIM-SHBA-KOSOVA.mpg_snapshot_00.02-1280x720.jpg
G. P.13:25 | 16/12/2018

Këshilltari për Siguri Kombëtare në Shtetet e Bashkuara, John Bolton, përmes rrjetit social Twitter ka thënë se Kosova dhe Serbia duhet të arrijnë një marrëveshje sa më shpejtë të jetë e mundur. Këto deklarata, Bolton i bëri në takimin me ministrin e Jashtëm të Sllovenisë, Miro Cerar në Shtëpinë e Bardhë. “Unë mirëprita ministrin e Jashtëm të Sllovenisë, Miro Cerar në Shtëpinë e Bardhë. Si aleatë të NATO-s, ne diskutuam për interesat tona ekonomike dhe të sigurisë në Evropë si dhe nevojën që Kosova dhe Serbia të arrijnë një marrëveshje sa më shpejtë të jetë e mundur”, thuhet në postimin e Bolton. Raundi i ri i bisedimeve në Bruksel ende nuk është përcaktuar nga Përfaqësuesja e Lartë të Bashkimit Evropian, Federica Mogherini. Zyrtarja ndërmjetëson dhe lehtëson dialogun ndërmjet Kosovës dhe Serbisë në Bruksel./abcnews.al

edi-rama123.jpg
G. P.21:52 | 27/11/2018

Një brand i rëndësishëm i hotelerisë botërore, siç është “Marriot International”, do të jetë prezent edhe në Shqipëri. Gjatë ceremonisë së nënshkrimit të marrëveshjes së bashkëpunimit, kryeminisri Edi Rama tha se Marriot nuk do të jetë e vetmja kompani gjigande hotelerie që po hyn në vendin tonë, pasi ajo do të pasohet të paktën edhe nga dy kompani të tjera të kësaj fushe.

Një tjetër hotel me 5 yje i shtohet kryeqytetit shqiptar. “Hotel Marriot International” një ndër kompanitë më të njohura në botë do të jetë në projektin e Arenës Kombëtare.

“E cila tanimë një pjesë integrale dhe do t’i japë programit të kompleksit të Arenës Kombëtare një përmasë më tërheqëse dhe spektakolare”.

Në sytë e kryeministrit ky është finalizimi i një operacioni që disa kohë më parë dukej fantazi në Shqipëri. Qëllimi final ishte për t’i dhënë vendit hotele me 5 yje të vërtetë.

“Që Shqipëria të mos mbetej i vetmi vend që deri dje nuk kishte asnjë lloj hoteli me 5 yje reale, se me yje të prera vetë, të lyera dhe të ngulura në tarraca kemi qenë të parët në Europë. Me 5 yje reale ne faktikisht deri tani jemi të fundit në rajon”.

Kryeministri Rama sqaron dhe ata që thonë se hotelet me 5 yje u shërbejnë vetëm një grupi të caktuar njerëzish.

“Shumëkush përpiqet ta komentojë së prapthi këtë fokusimin tonë tek hoteleria me 5 yje si të ishte një politikë për të pasurit dhe për një grusht njerëzish. Në fakt e kundërta është e vërtetë. Hoteleria me 5 yje sjell kontribut dhe impakt shumë më të fortë në vetë industrinë e turizmit në tërësi ekonominë e vendit, sesa hoteleria e kategorisë më të ulët”.

Kryeministri Rama njoftoi se janë në pritje të një tjetër marrëveshje, këtë herë me‘HAYAT’-it një markë që deri pak kohë më parë ishte e paimagjinueshme se mund të vinte në Shqipëri./abcnews.al

brexiti.jpg
G. P.17:30 | 17/11/2018

Kryeministrja britanike Tereza Mej duket më se e bindur në rrugën e saj për të nxjerrë Britaninë e Madhe nga Bashkimi Europian. Dhe pse tashmë ka një pjesë të mirë të partisë së saj kundër, Mej ka theksuar se nuk do të ketë një referendum të dytë dhe se marrëveshja e arritur me Brukselin është në interes të vendit. Përveç një periudhe të gjatë tranzicioni gjatë së cilës do të vazhdojnë negociatat, ka dhe një marrëveshje për Irlandën e Veriut. E kjo e fundit mund të shkatërrojë çdo gjë.

Pas një viti e gjysmë negociatash, qeveria e Mbretërisë së Bashkuar dhe negociatorët e Bashkimit Europian kanë arritur një marrëveshje për Brexit. Për Bashkimin Europian është një fitore, sipas pjesës më të madhe të analistëve, ndërsa qeveria britanike, e cila në këto negociata ka pasur gjithnjë një pozicion të brishtë, meqenëse nuk mund të vendoste kushte u detyrua të heqë dorë nga shumë nga pikat që i konsideronte thelbësore. Politiko.eu shkruan se në mes të mjegullës politike është një marrëveshje e gjatë 585 faqe që mbron interesat ekonomike të Bashkimit Europian dhe i afrohet objektivave të tij politikë afatgjatë, duke lënë njëkohësisht Mbretërinë e Bashkuar të bllokuar në vijat e saj të kuqe.

Marrëveshja nuk është ende përfundimtare dhe për momentin është miratuar vetëm nga qeveria britanike. Për ta bërë zyrtare duhet dhe miratimi i 27 krerëve të shtetit dhe qeverive të vendeve anëtare, votimi në Parlamentin Europian dhe mbi të gjitha në atë britanik. Ky i fundit do të jetë dhe hapi më i vështirë, meqënëse poltikanët britanikë që kërkojnë një dalje pa kompromis, sidomos ata të Partisë Konservatore, kanë thënë tashmë se janë kundër një marrëveshjeje që jep shumë. Sipas mediave një e treta e ministrave britanikë kanë votuar kundër marrëveshjes, ndërsa brenda dy ditësh dy ministra, një nënsekretare dhe një figurë tjetër e rëndësishme politike dhanë dorëheqjen në formë proteste, kundër marrëveshjes.

Pika kryesore e marrëveshjes është vendimi për të vazhduar negociatat përtej momentit zyrtar të daljes së Mbretërisë së Bashkuar nga Bashkimi Europian. Gjë që do të ndodhë në 29 Mars të 2019-s. Gjatë kësaj periudhe tranzicioni në Mbretërinë e Bashkuar do të vijojnë të jenë në fuqi të gjitha rregullat europiane, edhe pse vendi nuk do të ketë më asnjë të drejtë për të modifikuar diçka. Kjo pasi nuk do të ketë më përfaqësues britanikë në institucionet europiane dhe vendi nuk do të jetë pjesë e BE-së.

Periudha e tranzicionit do të zgjasë deri në Dhjetor të 2020-s, një periudhë gjatë së cilës negociatorët do të vazhdojnë bisedimet e tyre për të zgjidhur çështjet e shumta që mbesin pezull, e sidomos ato në fushën tregtare. Nëse deri në Korrik të 2020-ës nuk do të jetë arritur një marrëveshje, afati mund të shtyhet edhe më shumë. Për momentin kohëzgjatja mund të jetë e përhershme pasi dhe në dokument është shkruar se afati përfundimtar është në 20XX, pra mund të jetë dhe deri në 2099. Por ndërmjetësuesit britanikë kanë premtuar se në versionin përfundimtar të marrëveshjes afati i fundit do të jetë deri në muajt e parë të vitit 2021.

Industrialistët britanikë janë të kënaqur me këtë marrëveshje, pasi do i japë atyre më shumë kohë për t’u përshtatur me situatën e re. Por marrëveshja u pëlqen shumë më pak autorëve më të ashpër të Brexit, sipas të cilëve kjo periudhë e gjatë tranzicioni është një një lloj poshtërimi që Bashkimi Europian i bën Britanisë së Madhe.

Por argumenti më kontrovers i gjithë marrëveshjes është ai që kërcënon dhe miratimin e saj: “backstop” – barrierë. Thënë ndryshe mekanizimi i emergjencës që duhet të aplikohet ndaj Irlandës së Veriut në rast se, në fund të periudhës së tranzicionit nuk do të gjendet një marrëveshje përfundimtare. Pika qendrore që bën të domosdoshëm ekzistencën e kësaj barriere, është fakti se askush nuk dëshiron krijimin e një kufiri  të ashpër, me kontrolle doganore mbi personat dhe mallrat, mes Irlandës së veriut dhe Republikës së Irlandës.

Është një problem ekonomik, të dy anët e këtij kufiri janë thellësit të integruar me një fluks të madh mallrash dhe njerëzish, por dhe politik. Irlanda e Veriut ka përjetuar një luftë të përgjakshme civile mes grupeve katolike që donin bashkimin me Republikën e Irlandës dhe grupeve të protestantëve që mbështesnin qëndrimin në Mbretërinë e Bashkuar. Një nga arsyet për të cilat u arrit paqja ishte pikërisht krijimi i një integrimi të fortë mes dy anëve të kufirit, një integrim që mund të zhduket nëse do të aplikohen rregulla të forta doganore.

Për të shmangur këtë situatë, negociatorët europianë këmbëngulën që të kenë në marrëveshje një mekanizëm barriere, që jep një zgjidhje urgjente në rast se marrëveshja nuk do të arrihej. Negociatat për natyrën e kësaj barriere janë ato që muajt e fundit mbajtën pezull dhe përpilimin e marrëveshjes mes Londrës dhe Brukselit. Por sot zgjidhja e gjetur ka lënë të pakënaqur shumë persona dhe kërcënon të hedhë në erë të gjithë marrëveshjen. Pasi ajo aktualja parashikon që në mungesë të një marrëveshjeje do të vendoset një union doganor mes Mbretërisë së Bashkuar dhe Bashkimit Europian. Kjo nënkupton që mes dy zonave nuk do të ketë tarifa, taksa apo pagesa ekstra.

Marrëveshja nuk mund të hyjë në fuqi nëse të dyja palët nuk bien dakord. Në këtë mënyrë, nga një anë lëvizja e mallrave do të jetë më e lehtë, nga ana tjetër Mbretëria e Bashkuar do të jetë e varur nga zona doganore europiane. Dhe pasoja e kësaj do të jetë kufizimi i pushtetit të qeverive britanike për të negociuar marrëveshje tregtare me vendet e treta joanëtare të Bashkimit Europian. Për shembull nëse Bashkimi europian aplikon tarifa ndaj një vendi të caktuar, Mbretëria e Bashkuar nuk mund të bëjë një marrëveshje që anulon këto tarifa. Kjo pasi duhet të respektojë rregullat e unionit doganor ku bën pjesë. Pikërisht kjo nuk u pëlqen aspak mbështetësve të ashpër të Brexit, të cilët kërcënojnë se do të rrëzojnë qeverinë dhe se do të votojnë kundër marrëveshjes në parlament.

Por ka një tjetër aspekt të kësaj barriere që rrezikon të bëjë situatën dhe më të komplikuar. Negociatorët britanikë kanë fituar marrëveshjen për zonën doganore të veçantë, të cilën europianët e kundërshtonin. Por në shkëmbim kanë pranuar kushte shumë të ashpra. Një nga kushtet është që Londra mund të tërhiqet nga kjo barrierë vetëm nëse bien dakord të dyja palët. Ndërsa kushti i dytë përbëhet nga një seri regullash specifike që do të aplikohen vetëm në Irlandën e Veriut. Në thelb, Irlanda e Veritu do të jetë edhe më e integruar në tregun e përbashkët europian, në krahasim me pjesën tjetër të vendit. Në fakt nuk do të ketë kontrolle doganore mes Irlandës së Veriut dhe Republikës së Irlandës, e cila është pjesë e Bashkimit Europian. Por do të ketë kontrolle mes Irlandës së Veriut dhe pjesës tjetër të Mbretërisë së Bahskuar. Pra, është njësoj sikur kjo barrierë të vendoste që, në rast se nuk do të ketë marrëveshke,për disa mallra kufiri do të spostohet nga kufiri tokësor mes Irlandës së Veriut dhe Republikës së Irlandës, në atë detar që ndan dy ishujt.

Ideja që Irlanda e Veriut të ketë një trajtim ndryshe nga pjesa tjetër e vendit ishte refuzuar më parë dhe nga partia nacionaliste e Irlandës së Veriut, e cila mbështet integrimin me Mbretërinë e Bashkuar. Një parti e vogël, por që për momentin i garanton mazhorancën qeverisë konservatore të Mej. Liderët e kësaj partie kanë kritikuar ashpër marrëveshjen por nuk është e qartë nëse do të votojnë kundër saj apo kundër qeverisë së kryeministres Mej. Por në secilën rrethanë, rezultati më i mundshëm do të ishte fundi i marrëveshjes aktuale dhe hapja e një skenari të paparashikueshëm.

Që marrëveshja të hyjë në fuqi janë tre hapat: marrëveshja duhet të ratifikohet nga vendet anëtare të Bashkimit Europian dhe kjo mund të ndodhë në 25 Nëntor gjatë samitit të jashtëzakonshëm europian. Marrëveshja do të konfirmohet dhe nga Parlamenti Europian, e më pas nga ai britanik. Votimi mund të ndodhë brenda muajit Dhjetor, por nuk është konfirmuar ende. Qeveria e Mejit mund të rrëzohet, duke ndryshuar totalisht situatën. Por mediat britanike lënë në lojë dhe mundësinë e një referendum të dytë për marrëveshjen e arritur.

Por marrëveshja e arritur e konfirmuar nga Brukseli dhe Londra, shkaktoi një tërmet të vërtetë në qeverinë konservatore të Tereza Mej dhe në skenën politike britanike. Dorëheqje, mocione votëbesimi, polemika, ankth, trazira në tregje si dhe rënien në pikiatë të stërlinës. Por ajo, kryeministrja, gruaja e dytë në Dauning Strit pas Margaret Theçer, vazhdon me këmbëngulje rrugën e saj.

“Linja ime është ajo e duhura. E ndjej në cdo qelizë të qënies sime, dhe për këtë arsye do të vazhdoj punën”, theksoi Mej.

Dita nisi me një seri dorëheqjes dhe më pas miratimin jo unanim të marrëveshjes nga ministrat e mbetur të ekzekutivit, pas një mbledhjeje të zgjatur më shumë se pesë orë.

Ata që u larguan në shenjë proteste, përveç dy nënsekretarëve dhe disa zyrtarë të tjerë, janë dhe dy ministra mbështetës të fortë të Breksit. Ester Mekvei, ministre e Punës dhe Pensioneve dhe Dominik Rab, njeriu i cili në këtë marrëveshje duhej të kishte vendosur firmën e tij si ministër për Breksit. Por dhe ai ndoqi rrugën e paraardhësit të tij Devid Devis, duke u larguar. Mekvei e konsideroi një tradhti të referendumit të 2016-s. Ndërsa Rab shpjegon se nuk mund të mbështesë me ndërgjegje një marrëveshje që rrezikon integritetin territorial të veneit. Kjo për shkak të mekanizmit të barrierës për një kohë të pacaktuar, në mbrojtje të një kufiri pa barrierë mes Irlandës së Veriut dhe Republikës së Irlandës.

Fjalë të rënda që duket se shenjojnë fatin e qeverisë, ndërsa stërlina shënon rënie  të lirë. Por asgjë nuk duket të zbusë kryeministren Mej e cila ka falenderuar personat e larguar, të cilët kanë çuar në 20 numrin e dorëheqjeve në këto dy vitet e fundit. Kryeministrja mbërriti në parlament për të mbrojtur marrëveshjen, në të njëjtin moment që u dorëzua dhe një mocion për votëbesimin e saj. Janë 48 firmat që do ta bënin të mundur, nga 318 deputetë të parlamentit.

Por Mej shprehet e gatshme për t’u përballur me këdo dhe me gjithçka. Mesazhi që dha fillimisht në parlament dhe më pas në një konferencë për shtyp, ishte i qartë: ajo nuk ka ndërmend të japë dorëheqjen. Por dhe Bruksel nuk janë shumë të bindur, me Donald Tusk, i cili vijon të përsërisë se mund të mos ketë marrëveshje dhe as Breksit. Hipoteza që kryeministrja britanike vazhdon t’i mohojë kategorikisht. Mej i thotë “jo” çdo ideje për një referendum të dytë para deputetëve eurofilë më të bindur: duke mbrojtur marrëveshjen e arritur si më të mirën përballë akuzës së liderit laburist Xheremi Korbin, i cili e konsideron si një dështim të madh. Por Mej është përballur dhe me anëtarë të partisë së saj të cilët e akuzojnë se ka sjellë në shtëpi një marrëveshje jo të kënaqshme.

Janë të shumtë ata që mbeten skeptikë, në një moment që në parlamentin britanik nuk ka një mazhorancë të qartë. Por kryeministrja është e vendosur duke konfirmuar se sfida e saj e radhës është ratifikimi i kësaj marrëveshjeje në parlament, ndoshta para krishtlindjeve, kur të gjitha letrat në tryezë të jenë të hapura. Sipas saj, lidershipi është të bësh gjërat e duhura në interesin kombëtar, e jo gjërat e lehta. “Unë kam bërë punën time, pres që parlamenti  të bëjë punën e tij,” theksoi ajo.

Por çfarë ndodh nëse nuk arrihet një marrëveshje, dhe pse Britania e Madhe rrezikon të dalë nga Bashkimi Europian pa një të tillë?

Londra fuqizoi në 29 Mars të 2017-s artikullin 50 të traktateve europiane, atë që vendos daljen e një vendi nga Bashkimi Europian. Në bazë të traktateve, dy vjet pas këtij momenti, një vend është automatikisht jashtë Bashkimit Europian, me apo pa marrëveshje. Kjo është arsyeja pse në 29 Mars të 2019-s Britania e Madhe do të jetë gjithsesi jashtë Bashkimit Europian. Nëse Britania e Madhe mbërrin në 29 Mars pa një marrëveshje me Brukselin, të miratuar nga të gjitha palët, do të bëhet një vend i tretë dhe do të përballet me Bashkimin Europian sipas rregullave të Organizatës Botërore të Tregtisë.

Cilat do të jenë pasojat? Të gjithë mallrat që hyjnë dhe dalin nga portet britanike, do u nënshtroheshin inspektimeve doganore. Aktualisht një kamion që mbërrin në Dover, shpenzon dy minuta për të kaluar; kontrolli i çdo ngarkese do të çonte në kolaps doganat madje as porti i Kales nuk do të ishte në gjendje të përballej me situatën. Shumë mallra do të mbeteshin të bllokuara në kufij.

Një problem tjetër do të lindte mes Irlandës së Veriut dhe Ulster, pasi ai do të bëhej kufiri i vetëm fizik mes Mbretërisë së Bashkuar dhe Bashkimit Europian. Aktualisht 30 mijë persona në ditë kalojnë nga ai kufi, që në fakt është i hapur. Rikthimi në një pikë kufitare të ashpër do të kishte pasoja, si dhe do të ndizte tensione politike. Jo rastësisht Europa këmbëngul në faktin se Brexit nuk duhet të përfshijë dhe rivendosjen e një barriere fizike në Irlandë, në mënyrë që të ruajë marrëveshjet për paqe të arritura 20 vjet më parë.

Dalja pa një marrëveshje do të nënkuptonte më pak të drejta për 3 milion europianë që jetojnë në Britaninë e Madhe. Londra premtoi se do të mbrojë të drejtat e tyre, por statusi i tyre do të ishte i paqartë. Europianët do të humbisnin të drejtën e rezidencës së përhershme dhe nuk do të kenë më akses automatik në sistemin shëndetësor britanik. Në kufij do të ketë radhë të gjata për kontrollet e madje mund të rihyjë në fuqi sistemi i vizave. Mund të hyjnë sërish në fuqi tarifat e roaming, që në Bashkimin Europian janë hequr, për telefonatat. Por qeveria britanike disa herë ka këmbëngulur se nuk do të deportohet askush që aktualisht është resident në Britaninë e Madhe.

Në Mbretërinë e Bashkuar pritet dhe një rritje e ndjeshme e çmimeve, edhe për shkak të zhvlerësimit prej 15 përqind të monedhës vendase, stërlinë. Tarifat për qumështin dhe djathin mund të shkojnë deri në 45 për qind, cmimi i mishit mund të rritet me 37 për qind, por dhe ato të veshjeve, këpucëve, pijeve dhe duhanit me 10 për qind. Britanisë së Madhe një gjë e tillë mund t’i kushtojë humbjen e 800 mijë vendeve të punës.

Por pas Marsit 2019, fluturimet mes Britanisë së Madhe dhe Europës mund të pezullohen në rast se nuk do të ketë marrëveshje. Trafiku ajror monitorohet nga Agjencia Europiane për Sigurinë Ajrore, por nuk ka rregulla të njëjta në bazën e Organizatës Botërore  të Tregtisë, të cilës do i binte dhe kjo përgjegëjsi në rast të një marrëveshjeje të munguar. Aktualisht flitet për marrëveshje emergjente të përkohshme, por nëse ky boshllëk juridik nuk mbushet në kohë, atëherë fluturimet mund të pezullohen. Shumë shpejt kompanitë ajrore mund të mos garantojnë më prenotime për pas muajit Mars të 2019-s.

Sipas mediave britanike ka shumë pak mundësi që marrëveshja aktuale të miratohet në parlamentin e vendit. Partia laburiste, skocezët e SNP-së, partia DUP e Irlandës së veriut, dhe më shumë se 50 deputetë konservatorë kanë bërë të qartë se do të votojnë kundër. Kryeministres britanike Mej i mungojnë rreth 100 vota. Nëse çdo gjë shkon sipas parashikimeve do të votohet në ditët e para të Dhjetorit. Pra kryeministrja ka pak javë kohë për të mbledhur votat që i duhen. Dhe nëse nuk do ia dilte, ka dy mundësi: të modifikojë marrëveshjen, ose ta tërheqë për të shmangur humbjen në parlament. Por në çdo rast Mej do të detyrohej të rihapte negociatat me Europën.

Por në rast se parlamenti britanik nuk e miraton marrëveshjen aktuale, pasojat janë të vështira për t’u parashikuar. Por mundësia më e madhe është se Mej do të jepte dorëheqjen. Pasardhësi i saj mund të përpiqet të negociojë një marrëveshje të re me Bashkimin Europian, duke shpresuar të bëjë më mirë dhe më pas ta miratojë në parlamentin e vendit. Por gjithsesi negociatat duhet të përfundojnë para 29 Marsit, datë zyrtare pas së cilës Mbretëria e Bashkuar do  të jetë zyrtarisht jashtë Bashkimit Europian. Nëse brenda kësaj date nuk do të ketë një marrëveshje që parashikon një periudhë tranzicioni, Mbretëria e Bashkuar do të përjetojë një Breksit të ashpër, pra një Mbretëri të Bashkuar të çoroditur, që mund t’i shkaktojë dëme të pallogaritshme vendit./abcnews.al

albgazii.jpg
ent ela16:30 | 14/11/2018

Është finalizuar negocimi për Marrëveshjen e Mirëmbajtjes midis TAP-it dhe shoqërisë së përbashkët të krijuar nga Albgaz e Snam. Qëllimi i kësaj marrëveshje është të ofrojë shërbimin e mirëmbajtjes për Gazsjellësin Trans Adriatik në territorin e Shqipërisë.

Për herë të parë një kompani shqiptare nënshkruan një kontratë mirëmbajtje për një projekt të madh sic është gazsjellësi TAP. Por nuk do të jenë të vetëm pasi do të kenë asistencën e italianëve.

“Do ta quaja një gur kilometrik në suksesin e këtij projekti kaq kompleks si gazsjellësi TAP. Për herë të parë, një kompani shqiptare si Albgaz, me ndihmën e asaj italiane SNAM do mund të marrë përsipër kryerjen e një shërbimi për një projekt kaq të madh e të rëndëssihëm si gazsjellësi TAP. Krijohet një vlerë e shtuar jo vetëm nga pikëpamja ekonomike por mbi të gjitha nga ajo që Shqipëria ka nevojë, mbajtjen e njerëzve të kualifikuar brenda vendit”.

Sipas ministrit të infrastrukturës dhe energjisë Damian Gjiknuri suksesi i projektit të gazsjellësit TAP do të bëjë të mundur shumë shpejt edhe gazifikimin e Shqipërisë por edhe ndërlidhjen me projektin tjetër të gazsjellësit Jonian-Adriatik (IAP).

“Po ka provë të vërtetë sesi funksionon administrata shqiptare karshi investimeve të mëdha TAP-i është shembulli i vërtetë. Shqipëria doli vendi më i suksesshëm që ky projekt të implementohej në kohë. Kjo realisht është një dekoratë krenarie që ne e themi kudo sepse bëmë këtë të mundur karshi shumë dyshimeve që kishin të tjerët në momentet kur filloi ky projekt”.

Drejtuesi i shoqërisë shtetërore shqiptare të gazit Albgaz dha detaje për marrëveshjen e nënshkruar.

“Marrëveshja e Mirëmbajtes, e para e këtij lloji në Shqipëri, nënshkruhet midis TAP dhe Albania Gas Services Company për një periudhë fillestare 7 vjet, me një staf fillestar prej 52 të punësuarish, 90% të të cilëve të rinj shqiptare. Ata do të trajnohen dhe do të certifikohen nga SNAM, në Itali dhe në Shqipëri, në 6-mujorin e parë të 2019. Albania Gas Services Company do të ketë ‘degët’ e saj në të paktën katër qytete të vendit: Korçë, Çorovodë, Berat dhe Fier. Ajo do të ndërtojë qëndrat e veta të mirëmbajtjes, të projektuara sipas standarteve të SNAM”.

Marrëveshja mes TAP dhe konsorciumit të krijuar nga kompania shqiptare Albgaz dhe ajo italiane SNAM është për një periudhë fillestare 7 vjet e shoqëruar edhe me një plan biznesi. /abcnews.al

 

DACIC-REAGIMI_ABC-M2-T1.mpg_snapshot_00.12-1280x738.jpg
G. P.17:40 | 09/11/2018

Ministri i Jashtëm serb Ivica Dacic deklaroi se Prishtina po vendos ultimatum dhe nuk i intereson më dialogu me Beogradin, pa arritur objektivat e saj, përfshirë dhe anëtarësimin në organizata ndërkombëtare. Daçiç theksoi se një gjë e tillë nuk ka për të ndodhur asnjëherë.

Në një intervistë për mediat veendase, ministri i Jashtëm i Serbisë, Ivica Daçiç ka komentuar dhe situatën aktuale në dialogun mes Prishtinës dhe Beogradit, ku sipas tij po luhen lojëra të pista. Daçiç u shpreh se Prishtina nuk do dialog por pret që Serbia të pranojë çdo gjë për shkak të presionit ndërkombëtar. Kjo në këmbim të anëtarësimit në Bashkimin Europian. Daçiç tha se taktikat që po ndiqen nga Prishtina po përkeqësohen, për të arritur deri në sforcimin e disa vemdimeve si për shembull liberalizimin e vizave.

Ivica Daçiç, ministër i Jashtëm serb: “Ata po mendojnë të na mundin në këtë pikë. Këto janë lojëra të pista dhe që kërcënojnë seriozisht të gjithë rajonin. Ashtu si ka thënë dhe presidenti serb aleksandër Vuçiç, para çdo raundi dialogu gjithmonë ndodhin disa incidente.”

Daçiç theksoi se nuk besonte në arritjen e një marrëveshjeje përfundimtare me Prishtinën, deri në fund të muajit maj kur përfundon dhe mandate i shefes për politika të jashtme në Bashkimin Europian, Federika Mogerini

“Fillimisht ata nuk kanë implementuar marrëveshjet e arritura në Bruksel, përfshirë këtu dhe marrëveshjen për energjinë. Tashmë ata po përpiqen të lidhin këtë çështje me disa të tjera, – nëse na pranoni në Kombet e Bashkuara, ne do të krijojmë asocacionin e komunave serbe. Por kjo nuk do të ndodhë. Ata presin që Serbia të tregohet e dobët dhe të pranojë ultimatumet në mënyrë që të ketë perspektivë në rrugën europiane, gjë që për ne është shumë e rëndësishme.”

Sipas tij, për Beogradin është më e rëndësishme, arritja e një marrëveshjeje përfundimtare për krijimin e Asocacionit të komunave serbe në veri të Kosovës, pasi kjo është e rëndësishme për stabilitetin dhe paqen në të gjithë rajonin. Kreu i diplomacisë serbe theksoi se një marrëveshje e padrejtë, nuk garanton një paqe afatgjatë, dhe për këtë arsye Serbia nuk lëviz nga qëndrimi i saj. “Të gjithë duhet ta respektojnë këtë: Kosova do të njihet si shtet kur të bëhet anëtare e Kombeve të Bashkuara – dhe një gjë e tillë nuk do të mdodhë kurrë! –përfundoi Daçiç./abcnews.al

KISHAT-SHTETI-GREQI-ABC-M1-T3.mpg_snapshot_00.20-1280x730.jpg
G. P.12:17 | 07/11/2018

Qeveria e Aleksis Tsipras dhe kisha ortodokse greke kanë arritur një marrëveshje historike. Palët i kanë dhënë fund mosmarrëveshjeve dhe tashmë përfitimet nga hapësirat territoriale të kontestuara nga palët do të ndahen përgjysëm.

Alexis Tsipras dhe arqipeshkvi Jeronimos kanë arritur një marrëveshje mbi kompromisin historik për të mbyllur mosmarrëveshjet që për shekuj me radhë kanë ndarë Greqinë dhe Kishën Ortodokse. Marrëveshja – e cila tani duhet të shkojë për nënshkrim tek Sinodi i Shenjtë – bazohet në tre pika themelore: i gjithë terreni – i cili është tejmase i madh – i kontestuar midis domenit publik dhe hierarkive kishtare do të përfundojnë në një fond të përbashkët pronash dhe fitimet do të ndahen përgjysmë.
Priftërinjtë, të cilët deri më tani kanë qenë pjesë e stafit të punonjësve publikë dhe që e kanë marrë pagën direct nga thesari, do të dalin tërësisht nga organet shtetërore dhe do të paguhen nga kasha. Megjithatëm qeveria greke do të kthejë një subvencion vjetor I barabartë me shumën e shpërblimit, që do të paguhet në një llogari të veçantë të rezervuar vetëm për shpërndarjen e pagave.

Ndarja e kompetencave të Shtetit dhe Kishës vjen pak si surprizë falë një kryeministri, i cili që ditën e parë të betimit e ka transformuar ateizmin e tij në një flamur. Tsipras ishte i pari shef qeverie i Athinës që nuk u betua në Bibël dhe përpara arqipeshkvit Jeronimo. Ai ka një partnere me të cilën nuk është martuar dhe ka dy fëmijë të pa pagëzuar. Megjithatë lideri i SYRIZA-s kurrë nuk është përplasur apo prishur mardhëniet me liderët ortodoksë./abcnews.al

brexit.jpg
G. P.13:10 | 01/11/2018

Brukseli dhe Londra kanë arritur një marreveshje të rëndësishme sa i përket Breksit. Negociatorët kanë rënë dakord për një pakt financiar që i lejon Mbretërisë së Bashkuar të ketë qasje në tregun evropian edhe pas shkëputjes nga BE.

Britania dhe Bashkimi Evropian kanë arritur një marrëveshje mbi shërbimet financiare për të ruajtur qasjen britanike në tregun evropian pas Brexit. Kjo raportohet nga media “Times”.

“Negociatorët britanikë dhe evropianë kanë arritur në parim një marrëveshje mbi të gjitha aspektet e një partneriteti të ardhshëm në shërbime, si dhe shkëmbimin e të dhënave”, raporton gazeta britanike duke cituar burime qeveritare.

Sipas kësaj marrëveshje, “BE do t’u jepte kompanive britanike akses në tregjet evropiane për aq kohë sa rregullimi financiar i Mbretërisë së Bashkuar do të mbetet kryesisht i përafruar me atë evropian”.

Që nga fillimi i negociatave të Brexit, të nisur në Qershor 2017, shërbimet financiare kanë qenë një çështje vendimtare në negociata.

Londra kërkon një marrëveshje që lejon kompanitë e financave në Mbretërinë e Bashkuar të vazhdojnë të veprojnë në Evropë, veçanërisht për të mbrojtur qendrën financiare të qytetit. Brukseli ka kohë që ka refuzuar këtë opsion, të etur për të ruajtur “pandashmërinë” e lirive të tregut të vetëm, të cilat përfshijnë lëvizjen e lirë të shërbimeve dhe kapitalit si ai i njerëzve, të cilit qeveria britanike dëshiron t’i japë fund.

Ndërkohë, Mbretëria e Bashkuar do të largohet zyrtarisht nga Unioni në fund të Marsit të 2019-s. Megjithatë ende nuk është e qartë nëse kjo do të bëhet me marrëveshje finale apo jo./abcnews.al

ERISA-ME-KUKAN-ABC-1280x720.jpg
G. P.14:09 | 30/10/2018

Në një intervistë për mediat serbe, eurodeputeti eduard Kukan deklaroi se kushti që Serbia të njohë pavarësinë e Kosovës për tu anëtarësuar në Bashkimin Europian është një qëndrim i Gjermanisë dhe jo i BE-së. Por gjithësesi sipas tij Serbia po ecën shumë ngadalë drejt anëtarësimit.

Qëndrimi i Gjermanisë se Serbia nuk mund të anëtarësohet në Bashkimin Europian nëse nuk njeh më parë pavarësinë e Kosovës, është vetëm një qëndrim gjerman. Kështu ka deklaruar për mediat serbe, eurodeputeti Eduard Kukan i pyetur për deklaratën e deputetit gjerman në radhët e kristiandemokratëve, Peter Bajer.

Kukan theksoi se Bashkimi Europian nuk ka një qëndrim të përbashkët për zgjidhjen përfundimtare të çështjes së Kosovës, në një intervistë ekskluzive për Tanjug, duke shtuar BE është ende duke punuar për harmonizimin dhe përcaktimin e një qëndrimi të përbashkët në këtë pikë.

Qëndrimi i Parlamenti Europian për këtë çështje, është se pritet një zgjidhje që do të dalë nga dialogu dhe përmes dialogut, por që do të jetë kryesisht afatgjatë, vazhdoi Kukan. Sipas tij dhe presidenti serb Aleksandër Vuçiç ka pranuar se marrëveshja e detyrueshme ligjore me Kosovën është një parakusht për rrugën e mëtejshme të Serbisë drejt Bashkimit Evropian.

I pyetur nëse ideja e korrigjimit të kufijve mes Serbisë dhe Kosovës është ende në tryezë, Kukan tha se Brukseli është duke monitoruar nga afër rrjedhën e dialogut, por ende nuk janë të qarta detajet të caktuara të një marrëveshje të mundshme, që do të nënkuptonte ndarjen apo korrigjimin e kufirit.

Ai theksoi se do të ishte krenar nëse Beogradi dhe Prishtina do të merrnin vendimet e tyre pse do të arrinin një zgjidhje apo marrëveshje. Por bëri të qartë njëkohësisht se nuk do të arrihet asnjë marrëveshje nëse kjo marrëveshje nuk është në përputhje me ligjin ndërkombëtar./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono