marrëveshje

DITMIR-BUSHATI.jpg
G. P.15:57 | 10/07/2018

Kryeministri  Rama dhe homologu i tij grek Aleksis Tsipras pritet të takohen sot në Londër, ku po marrin pjesë në takimin e pestë të procesit të Berlinit.

Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme, Ditmir Bushati, deklaroi nga Londra se ky takim është një mundësi e artë për të përcaktuar linjat e drejtimit që duhet të jepen në procesin e negociatave me Greqinë.

Sipas ministrit për Evropën dhe Punët e Jashtme procesi po ndesh rezistencë politike si në Shqipëri dhe në Greqi. Megjithatë Bushati beson se me vendosmëri dhe me vullnet politik, në një të ardhme të afërt do të ketë produkte konkrete, si për marrëveshjen edhe për elementë të tjerë të paketës që po diskutohet me shtetin fqinj.

Sipas tij është e rëndësishme zgjidhja cilësore e problemeve dhe jo afatet e përcaktuara për arritje të marrëveshjes./abcnews.al

emigrantet-1280x853.jpg
G. P.16:52 | 07/07/2018

Janë të shumtë ata që krizën e emigrantëve e kanë konsideruar si të transformuar në një krizë politike për qeveritë europiane. E tashmë që ata ndodhen përballë dyerve të mbyllura, kjo mbyllje kufijsh mund të ketë një efekt domino.

Është arritur marrëveshja mes 28 shteteve të Bashkimit Europian për sa i përket emigrantëve. Por çfarë përmban ajo?

Fillimisht do të krijohen qendra pritjeje në vende të ndryshme në Europë, por vetëm në mënyrë vullnetare, do të ketë kontroll të kufijve të jashtëm me qendra zbarkimi dhe në vendet jo anëtare të Bashkimit Europian. Por dhe një rifinancim të fondit për Afrikën, si dhe do ndërmerren veprime për një shpërndarje të koordinuar të ndërhyrjes për shpëtimet në det.

Në fund, 28 vendet e BE-së pas 13 orësh bisedimesh, presidenti i Këshillit Europian, Donald Tusk, deklaroi se Italia nuk është më vetëm dhe që tashmë Europa është më e përgjegjshme dhe solidare.

Në dokumentin përfundimtar vërehet një qasje e re për sa i përket shpëtimeve në det, ku tashmë vendimet do të merren vetëm pas koordinimit mes shteteve anëtare.

Një nga principet e pohuara është se ai që arrin në Itali, arrin dhe në Europë, dhe se të gjitha anijet që mbërrijnë në Mesdhe, duhet të respektojnë ligjin kështu që dhe shoqatat jo fitimprurëse nuk duhet t’i ndërhyjnë rojeve bregdetare të Libisë.

Me situatën aktuale të emigrantëve nivelet e pasigurisë dhe paqëndrueshmërisë janë shumë të lartë, gati si në kohën e luftës së ftohtë, dhe rrymat e nëndheshme të rebelizmit populist po përforcohen duke ribërë hartën politike nga njëri vend tek tjetri. Në Gjermani e ardhmja e qeverisë së koalicionit të Angela Merkel mbetet e turbullt. Me CSU-në bavareze që kërcënon se do të braktisë politikën e emigracionit. Presidenti francez, Emmanuel Macron, vazhdon të kërkojë entuziazmin e të rinjve për ndryshim, por aftësia e tij për të influencuar mbetet shumë e kufizuar.

Në Skandinavi, në vendet baltike, Poloni e Rumani, shqetësimi i vazhdueshëm lidhet me sigurinë duke parë dhe përforcimin ushtarak rus. Paqëndrueshmëria progresive në Europë ushqehet nga flukse të vazhdueshme emigrantësh sidomos që nga 2015-a. Ndërkohë qeveritë po përpiqen të përforcojnë kufijtë e jashtëm të Bashkimit Europian. Kjo valë përbën motorin më të fuqishëm të ndryshimeve që po ribëjnë Europën në nivele që shkojnë nga përbërja e saj etnike dhe fetare e deri në politikë, duke sfiduar ide që janë në qendër të reciprocitetit dhe të detyrimeve sociale.

Gjermania dhe zhvillimi i saj politik do të jenë vendimtarë për të ardhmen e projektit europian. Elitat politike europiane janë gjithnjë e më të vetëdijshme për domosdoshmërinë e një debati për emigracionin.

Ndërkohë në Bashkimin Europian po ngrihet një mur pas tjetrit për të ndaluar itenerarin e brendshëm të emigrantëve dhe azilkërkeusve, si ai që niset nga Italia e mbërrin në veri të Europës. Roma, Vjena dhe Berlini kanë arritur një marrëveshje për të ndaluar hyrjet e paligjshme dhe për të blinduar kufijtë me Austrinë, duke krijuar qendra tranziti emigrantësh, të cilët janë regjistruar në vende të tjera, duke aplikuar dëbimin e tyre.

Pas kompromisit për emigrantët në Gjermani që parashikon masa shtrënguese për hyrjen në vend dhe që ka shpëtuar qeverinë e kancelares Angela Merkel, Austria u shpreh e gatshme për të marrë masa për të mbrojtur kufijtë e saj. Nëse marrëveshja do të zyrtarizohet, Vjena deklaron se do të jetë e detyruar të marrë masa për të mirën e popullit austriak. Duke e vënë theksin tek shtimi i kontrolleve në kufi me Italinë dhe Slloveninë. Në një deklaratë të qeverisë gjermane shkruhet ndër të tjera se unioni i partive gjermane të CDU-së dhe CSU-së shpreh se Gjermania do të aplikojë masa kombëtare për t’u përballur me fluksin e emigrantëve.

 “Si presidencë austriake kemi tre objektiva: I pari ka të bëjë me sigurinë dhe luftën kundër emigracionit të paligjshëm. I dyti, ruajtja e interesave të Austrisë në Europë dhe në fund aktiviteti i vendeve fqinj”.

Kështu deklaroi ndër të tjera kancelari austriak Kurz në seancën plenare të Parlamentit Europian në Strasbourg. Austria do të ketë presidencën e Bashkimit Europian deri në fund të këtij viti, duke pasur kështu mundësi  të drejtojë bisedimet në tryezën europiani sidomos për sa i përket emigrantëve dhe azilkërkuesve.

Kurz theksoi se thelbi i presidencës austriake lidhet më mbrojtjen e kufijve të jashtëm të Bashkimit Europian. Dhe se diskutimi gjerman e masat kombëtare edhe ndaj Austrisë lënë të kuptohet se është kjo ajo që duhet: mbrojtja e kufijve të jashtëm. Sipas kancelarit austriak një Europë pa kufij të brendshëm do të mund të ekzistojë vetëm nëse funksionon mbrojtja e kufijve të jashtëm.

Mesazhi është i qartë: nëse Gjermania ngre një mur për të bllokuar lëvizjet dytësore të emigrantëve të mbërritur fillimisht në Itali, Austria nuk do të qëndrojë në heshtje, por do të bëjë të njëjtën gjë. Kjo deri në momentin që nuk do të bllokohen varkat me emigrantë në brigjet italiane. Ndoshta dhe duke krijuar qendra të mbyllura si ato që presidenti francez Macron ka arritur të ndërtojë në Spanjë dhe Greqi e që do të donte të ndërtoheshin dhe në Itali. Vetëm se për momentin Italia ka dhënë një përgjigje të prerë: Jo.

Minsitri i Brendshëm italian, Matteo Salvini, u shpreh se nëse Austria është e gatshmë të mbyllë kufijtë, kjo është një gjë shumë e mirë për vendin, pasi janë më shumë ata që kthehen në Itali se sa ata që shkojnë në Austri.

Pra nëse Austria reagon menjëherë ndaj vendimit të pritshëm të qeverisë gjermane, ajo italiane reagon ndaj asaj austriake.

Salvini shtoi se skafistët dhe trafikantët e emigrantëve janë shumë pranë fundit pasi kanë kuptuar se qeveria italiane do të mbrojë kufijtë e vendit. Ai theksoi se skafistët janë në gjendje të ngarkojnë sa më shumë persona dhe në gomone të shfryra, duke shkaktuar viktima. Obejktivi i qeverisë italiane, sipas zëvendëskryeministrit, është që të mos ketë asnjë nisje e në këtë mënyrë nuk do ketë asnjë viktimë. Madje Salvini premtoi se do të arrinte këtë objektiv brenda shumë pak kohësh.

Po çfarë do të mund të bënte Italia nëse do të bllokoheshin të gjitha rrugët e tjera drejt pjesës tjetër të Europës? Fillimisht është hipoteza e riatdhetësimeve në Libi, por Komisioni Europian nuk mendon se është një ide që mund të praktikohet. Zëdhënësja e Komisionit të Bashkimit Europian, Natasha Berto, u shpreh se nuk do të ketë asnjëherë riatdhetësime të Bashkimit Europian drejt Libisë, apo anije europiane që ridërgojnë emigrantët në Libi.

Sipas saj, Organizata e Kombeve të Bashkuara po punon për të përmirësuar kushtet e tyre dhe ekziston një mekanizëm tranziti urgjent, për evakuimin e këtyre personave nga Libia. Por kur flitet për shpëtimet në det, i duhet dhënë fund biznesit të trafikantëve, të cilët rrezikojnë jetën e personave, duke favorizuar në këtë mënyrë emigracionin e ligjshëm.

Libia ka konfirmuar zonën e saj të shpëtimit në det dhe kjo nënkupton se kur ka një qendër koordinimi dhe shpëtimi të Libisë që koordinon një situatë, të gjitha mjetet lundruese duhet të respektojnë urdhrat që jepen nga rojet bregdetare të Libisë./abcnews.al

nikos-kotzias12.jpg
G. P.18:03 | 03/07/2018

Ministri i jashtëm i Greqisë, Kotzias njoftoi se Turqia dëshironte të ndërtonte bazë detare në Durrës. Duke iu përgjigjur opozitës helene, ai thotë se rishikimi i kufijve është temë serioze dhe jo lojë politike.

Ministri i Jashtëm i Greqisë, Nikos Kotzias, gjatë një interviste në një radio vendase i është përgjigjur pretendimeve të opozitës, që pretendon se shefi i diplomacisë ka bërë lëshime të shumta në negociatat me Shkupin dhe Tiranën. Duke u shprehur me shumë mllef, ai ripërsërit se çështja e Çamërisë nuk ka qenë kurrë në tavolinën e bisedimeve me Shqipërinë. Madje akuzon qeverinë e Demokracisë së Re të 1990-s që ka negociuar për këtë temë.

Duke iu referuar jugut të Shqipërisë si “Epiri i Veriut”, Kotzias nënvizoi se është qesharake të pretendohet se ai i përket Greqisë. Ministri i Jashtëm tha më tej se kërkesat e opozitës i kujtojnë ato të qeverisë turke, që kërkon rishikimin e kufijve.

“Këto nuk janë lojëra. Disa e bëjnë lojëra të vogla dhe në Perëndim. Përsa i përket Vorio Epirit, nuk i përket Greqisë dhe nuk ka çështje të tillë. Pranojmë kufijtë e aktit të Helsinkit, të traktatit së Parisit 1926, të drejtën ndërkombëtare, pasojat e dy luftërave botërore. Nuk bëjmë pazare të Çamërisë me Vorio Epirin. Akuzat mediatike dhe mikropolitike janë serioze. Doni luftë? Nuk luhet me këto tema”, u shpreh Kotzias duke nënvizuar edhe njëherë që “Vorio Epiri” tashmë i përket një shtetit sovran dhe të pavarur.

Ndërkohë, sa i përket heqjes së ligjit të luftës, ministri i Jashtëm thotë se kjo do lejojë rikthimin e pronave tek shtetasit shqiptarë, pronarë para lufte por jo tek çamët. Ndërkohë, zyrtari i qeverisë greke ka folur edhe për ndikimin e Turqisë në Ballkan. Sipas Kotzias, qeveria e Ankarasë dëshironte të ndërtonte baza detare në Durrës të Shqipërisë dhe bazë në Maqedoninë Veriore. Lidhur me marrëveshjen për emrin me Shkupin, Kotzias njofton se qeveria e Athinës i ka votat për ratifikimin e saj. Ai shton se anëtarësimi i Maqedonisë në BE dhe NATO është i dobishëm edhe për Greqinë./abcnews.al

PELESHI-NENSHKRUAN-ME-IPARD-1280x720.jpg
ent ela13:05 | 03/07/2018

Ministri i Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural Niko Peleshi nënshkroi në ambientet e Ministrisë së Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural, “Marrëveshjen e Bashkëpunimit” për të lehtësuar kredimarrjen e gjithë aplikuesve, që do të dalin fitues nga programi IPARD II. “Thirrja e parë” do të jetë në fillim të vjeshtës.

Për ministrin Peleshi, programi IPARD II, është sfida më e madhe që i parashtrohet bujqësisë shqiptare, dhe vështirësia qëndron në përthithjen e fondeve të këtij programi, gjë që kërkon kapacitete njerëzore dhe mjete financimi. /abcnews.al

 

 

ajkordi.jpg
G. P.11:21 | 29/06/2018

Shtetet anëtare të Bashkimit Europian kanë arritur një marrëveshje të rëndësishme me 12 pika për emigracionin, në një samit maratonë. Vendet e Unionit janë dakordësuar që të ngrihen kampe jashtë BE-së për pritjen e refugjatëve. Gjithashtu parashikohet edhe ndërtimi i kampeve brenda Unionit, por kjo do të beht në mënyrë vullnetare.

Në përfundim të një maratone që zgjati mbi 13 orë, 28 liderët europianë të mbledhur në Bruksel kanë arritur në orët e para të mëngjesit të së premtes një marrëveshje për konkluzionet e Këshillit Europian, përfshirë edhe çështjen e emigrantëve. Njoftimin e dha presidenti i Këshillit Europian, Donald Tusk.

“28 liderët e BE-së, shkroi ai ne Twitter, ranë dakord me përfundimet e këshillit mbi emigracionin”.

Marrëveshja parashikon që në të ardhmen, refugjatët e shpëtuar në det vendosen në kampe të mbyllura. Këto kampe parashikohet të ndërtohen në vende të botës së tretë në bashkëpunim me UNCHR, por disa prej tyre mund të ngrihen edhe brenda BE-së. Por nuk është specifikuar, se cilat vende do t’i ngrenë këto kampe të mbyllura dhe ato parashikohen si kampe që ngrihen vullnetarisht. Po ashtu Agjencia e BE për Mbrojtjen e Kufijve Frontex, do të forcohet me personel deri në vitin 2020. BE e kthen në prioritet mbrojtjen e kufijve të saj te jashtëm, duke I bërë një lëshim shumë të madh krahut të populistëve. Shteteve në veriun e Afrikes dhe në Lindjen e Mesme, Bashkimi Europian do t’iu ofrojë ndihmë financiare deri në 500 milionë euro në këmbim të dritës jeshile për ngritjen e qendrave të verifikimit në platformat rajonale ku grumbullohen emigrantët.

“Bashkëpunimi dhe mbështetja ndaj partnerëve të rajonit të Ballkanit Perëndimor mbeten thelbësore për shkëmbimin e informacionit për flukset migratore, parandalimin e emigracionit illegal, rritjen e kapacitetit të mbrojtjes së kufijve dhe përmirësimi I procedurave të riatdhesimit”, shkruhet në dokumentin e firmosur nga 28 vendet e BE-së.

Marrëveshja  e arritur parashikon ashpërsimin e politikës së azilit, si dhe rishikimin e akordit të Dublinit. Krerët  e unionit ranë gjithashtu dakord për kontrolle të brendshme më të ashpra në mënyrë që azilkërkuesve të mos u lejohet ta zgjedhin vetë vendin ku do të aplikojnë. Kishte shumë dyshime, nëse ky samit do të sillte suksesin e duhur, madje jo gjithçka është arritur, por një kompromis për çështjen e azilit po konsiderohet si sinjal pozitiv se BE është e aftë të bashkëpunojë.

Kancelarja Merkel, qeveria e së cilës u rrezikua shumë nga pamundësia për të arritur këtë pakt, e përshëndeti rezultatin e arritur sot në orët e para të mëngjesit, duke e cilësuar atë si “mesazh të mirë”. Ende kemi shumë punë për të bërë, tha Merkel, por “jam optimiste se pas ditës së sotme, ne mund të vazhdojmë të punojmë sëbashku.”/abcnews.al

ITALI-MALTE-1280x720.jpg
ent ela19:57 | 26/06/2018

Italia dhe Malta kanë rënë dakord për t’i dhënë zgjidhje rastit të një anijeje me refugjatë që prej 5 ditësh endet në det. Por pakti i arritur nuk i jep zgjidhje rasteve të anijeve të tjera që në ditët e ardhshme mund të nisen nga Libia. Ndërkohë, BE po përgatitet për një tjetër samit.

Italia dhe Malta kanë arritur një marrëveshje që i jep fund dilemave mbi fatin e një anijeje me 230 emigrantë në bord, që prej 5 ditësh endet në ujërat e Mesdheut. Anija “Lifeline” do të ankorohet në Maltë, por Italia dhe disa vende të tjera të BE-së do të pranojnë një pjesë të refugjatëve që ajo transporton. Lajmin e ka bërë të ditur kryeministri italian, Giuseppe Conte. Qeveria populiste e Italisë i ka mbyllur portet për anijet me refugjatë dhe ka hequr dorë nga vajtja në ndihmë të tyre, me argumentin se vendet partnere duhet të marrin një pjesë të barrës së refugjatëve që nisen nga brigjet e Libisë. Zoti Conte ka deklaruar se përveç Maltës dhe Italisë, Spanja dhe Franca do të marrin një pjesë të refugjatëve. Por nga ana e saj qeveria malteze nuk e ka konfirmuar marrëveshjen, e cila është e pavlefshme për anijet që mund të nisen në ditët në vijim. Ditën e diel, liderët e BE-së zhvilluan në Bruksel një samit për krizën e emigrantëve, që pas bisedimesh të vështira u mbyll pa një rezultat. Ndërkohë, një samit tjetër për të njëjtën çështje do të mbahet të enjten e ardhshme. Më herët, një pasagjer i sëmurë u evakuua nga anija “Lifeline” dhe u dërgua në Maltë për shkak të gjendjes së rëndë shëndetësore. Një grup gjerman bamirësie ka paralajmëruar se gjendja e emigrantëve të tjerë në bordin e anijes është gjithashtu e rëndë dhe madje po përkeqësohet. /abcnews.al

ronaldo.jpg
ent ela16:13 | 15/06/2018

Një dënim prej 2 vitesh liri më kusht dhe një gjobë prej 18.8 milionë eurosh. Kristiano Ronaldo sipas asaj që shkruan spanjollja “El Mundo”, ka arritur një marrëveshje me autoritetet spanjolle rreth problemeve të tij fiskale duke pranuar fajin për katër nga akuzat. Futbollisti portugez i Real Madridit do të ketë një reduktim të shifrës e cila mendohet të jetë shuma e evazionit fiskal: nga 14.7 milionë euro në 5.7 milion euro. Me këtë marrëveshje Ronaldo zgjidh problemet e tij fiskale në këndvështrimin penal dhe administrativ. Meqënëse nuk ka precedentë penalë ai nuk do të shkojë në burg. /abcnews.al

zaev.jpg
G. P.12:13 | 14/06/2018

Qeveria e Shkupit pritet të miratojë sot marrëveshjen historike për emrin të arritur me Greqinë. Mediat e dy vendeve raportojnë se akordi do të firmoset mes dy kryeministrave të shtunën në Prespë. Ndërsa eurokomisioneri Hahn ka kërkuar që BE të hapë negociatat për anëtarësim me Maqedoninë.

Marrëveshja për zgjidhjen e emrit e arritur midis kryeministrave Zoran Zaev dhe Alexis Tsipras sot pritet të miratohet në qeverinë e Shkupit. Ekzekutivi i Zaev pritet të diskutojë paraprakisht dhe më pas ta votojë marrëveshjen, e cila përcakton emrin e ri “Republika e Maqedonisë së Veriut”, që njeh identitetin dhe gjuhën maqedonase, ndërsa shtetësia do të jetë maqedonas/shtetas të Republikës së Maqedonisë së Veriut. Plani i qeverisë është miratimi i marrëveshjes, firmosja e saj me palën greke, dhe më pas të fillojë procedura për ratifikimin e saj në Kuvend.

Mediat në Maqedoni njoftojnë se më 16 Qershor, marrëveshja do të firmoset në Prespë, në pjesën e territorit grek, ku do të jenë të pranishëm kryeministrat dhe ministrat e Jashtëm të të dyja vendeve. Ndërsa, gazeta greke “Efimerida” shkruan se për nënshkrimin e marrëveshjes për emrin mes Maqedonisë dhe Greqisë janë ftuar Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, Antonio Guterres, ndërmjetësuesi në çështjen e emrit Metthew Nimetz, përfaqësuesja e lartë e BE-së, Federica Mogherini dhe eurokomisioneri për zgjerim i BE-së, Johannes Hahn.

Pikërisht ky i fundit në një intervistë për agjencinë e lajmeve MIA shpreh bindjen se Këshilli i BE-së këtë muaj do t’i vendosë Maqedonisë datë për fillimin e negociatave për anëtarësim. Zyrtari i Brukselit nënvizon se pas këtij hapi, në vend do të ketë zhvillim të madh ekonomik me kompani të shumta që do të duan të investojnë, ashtu siç ka ndodhur në Serbi./abcnews.al

kotzias.jpg
G. P.14:29 | 12/06/2018

Ministri i Jashtëm grek, Nikos Kotzias, u shpreh se Greqia mbështet plotësisht hapjen e negociatave të Shqipërisë me Bashkimin Europian.

Në një intervistë për televizionin grek Kontra, ai shtoi se në samitin e Qershorit, Athina do të të japë miratimin për rrugën europiane të Shqipërisë.

Ai theksoi se mes dy vendeve janë zgjidhur tashmë të gjitha problemet, Shqipëria do ndihmuar në rrugën e saj europiane.

”E para sepse jemi miq dhe nuk duam t’ua vështirësojmë gjërat dhe e dyta sepse ne duhet të formojmë një rrugë të përbashkët në mënyrë që vendet e Ballkanit të jenë në Bashkimin Europian”, përfundoi Kotzias./abcnews.al

bushati.jpg
G. P.15:17 | 04/06/2018

Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme, Ditmir Bushati, nisi sot një vizitë në Japoni, gjatë së cilës, ka zhvilluar disa takime të rëndësishme. Në aktivitetin e organizuar nga ambasada shqiptare në Tokio, ministri Bushati u takua me ministrin e Ekonomisë, Tregtisë dhe Industrisë.

Ministri japonez ftoi sipërmarrjet shqiptare që të marrin pjesë në panairin Expo Osaka 2025 si një mundësi e mirë e prezantimit të produkteve shqiptare në tregun japonez.

Në fjalën e tij në aktivitetin “Një ditë shqiptare në Tokio”, ministri Bushati nënvizoi se Shqipëria është një vend me potencial të lartë për të investuar dhe një platformë solide për zgjerimin e investimeve japoneze në rajonin e Ballkanit Perëndimor./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore.


Kontakt

Telefono