marreveshja

OK-TAKIMI-I-DY-QEVERIVE-MBULIM-_ABC-M1-T1.mpg_snapshot_00.26-1280x720.jpg
ent ela13:01 | 20/05/2019

Qeveria e Republikës së Shqipërisë dhe Republikës së Kosovës janë mbledhur në një takim koordinues për të diskutuar rreth marrëveshjeve të nënshkruara mes tyre më 26 nëntor të vitit të shkuar. 

Në mbledhjen e përbashkët mungojnë kryeministri shqiptar Edi Rama dhe ai kosovar Ramush Haradinaj ndersa takimi u hap nga zevendeskryeministri i Kosoves Fatmir Limaj dhe zevendeskryeministri i Shqiperise Erion Brace.

Numri dy i Qeverise se Kosoves, Limaj foli per progres ne ecurine e 4 marrëveshjeve të nënshkruara në Pejë. Qershori sipas Limajt duhet të jetë afati i fundit për fillimin e zbatimit të tyre.

Ndërsa numri dy i Qeverisë së Shqipërisë, Braçe u shpreh se pesë vite nga mbledhja e parë e përbashkët e mbajtur në Prizren është arritur plotësimi i kuadrit ligjor dhe përafrimi i tij me vendet e Bashkimit Europian.

Pas fjalës së dy kryeministrave mbledhja vijoi me dyer të mbyllura. Në sesionin e dytë të saj ministrat do të njoftojnë detajet rreth secilës marrëveshje për të cilat më pas do të jenë zëvendëskryeministrat Limaj dhe Braçe të cilët do të raportojnë tek drejtuesit e qeverive Rama dhe Haradinaj. /ABC News Albania 24/7

thaciiii-1280x723.jpg
Sej rie13:16 | 09/05/2019

Presidenti i Republikës së Kosovës Hashim Thaçi ka shprehur mundësinë e arritjes së një marrëveshje me Serbinë brenda vitit. Dialogu nuk do të cenojë territoret ka nënvizuar kreu i shtetit kosovar. Në fjalën e tij përpara gazetarëve, ai ka sjellë detaje edhe nga takimi që ka zhvilluar me Kryeministrin Edi Rama një ditë më parë me të cilin kanë diskutuar heqjen e kufirit Shqipëri-Kosovë.

“Tarifa ka qenë një vendim i drejtë dhe legjitim e si i tillë do të mbetet në fuqi. Duhet të vazhdojë dialogun e pakushtëzuar me mundësitë e arritjes së një marrëveshje  për një normalizim të plotë dhe ligjërisht obliguese. Të jetë një marrëveshje gjithëpërfshirëse që nuk krijon vija etnike të kufijve, që vendet tonë të mbesin multi etnike dhe që përfshijë Luginën e Preshevës, Medvegjën dhe Bujanovcin në territorin e Republikës së Kosovës. Në këtë drejtim unë dua që vendet e BE tani e tutje të jenë më unike dhe jo sikundër ka ndodhur në Berlin. Shpresoj që samiti i Parit të jetë më i mirë organizuar dhe do të prodhojë substancë. Dhe gjithashtu shpresoj sepse kam qenë vetë personalisht dhe kam mbetur i tmerruar kur jam informuar se nuk kanë qenë të koordinuar organizatorët me SHBA-të. Por e ritheksoj edhe një herë sot se pa rolin udhëheqës të SHBA-ve nuk mund të ketë as dialog të suksesshëm, e jo më marrëveshje apo implementim. Unë kam diskutuar dje me Kryeministrin e Shqipërisë zotin Rama me një bisedë të hapur për mundësinë e heqës së tërësishme të kufirit Kosovë-Serbi, të një modeli evropian nën ombrellën e vlerave euroatlantike. Askush nuk dihet t’i frikësohet komunikimit dhe integrimit kombëtar dhe të një lëvizje kudo që jetojnë shqiptarët”, tha Thaçi./abcnews.al

irani-programi-1280x502.jpg
ent ela13:52 | 08/05/2019

Ditën e një vjetorit të tërheqjes së shteteve të bashkuara të amerikës nga marrëveshja për progrmain bërthamor Iranian, dhe Teherani ka bërë të njëjtën gjë. Presidenti Iranian Rohani u shpreh para parlamentit të vendit, se vendi ishte i detyruar nga armiqtë e tij për t’u tërhequr.

Irani është tërhequr nga disa pika kryesore të marrëveshjes ndërkombëtare për programin bërthamor të 2015-ës, një vit pas braktisjes së kësaj marrëveshjeje nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Presidenti Iranian Hassan Rohani deklaroi se Teherani do të ruajë rezerva të uraniumit të pasuruar në vend, dhe nuk do i dërgojë jashtë. Ai gjithashtu paralajmëroi se do të rinisë prodhimi i uraniumit të pasuruar brenda 60 ditësh. Marrëveshja e rëndësishme bërthamore u arrit nga Irani dhe pesë anëtarët e përhershëm e këshillit të sigurisë së OKB-së – Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Mbretëria e Bashkuar, Franca, Kina dhe Rusia – dhe Gjermania. Një vit më parë presidenti amerikan Trump deklaroi tërheqjen nga kjo marrëveshje.

Marrëveshja për programin bërthamor Iranian u arrit në interest ë botës dhe të rajonit, por armiqtë e Iranit kanë bërë presion në mënyrë që Teherani të tërhiqej nga kjo marrëveshje. Është kjo deklarata e presidentit Rohani në parlamentin e vendit. Fjala e tij  u transmetua drejt për së drejti nga televizionet pikërisht në përvjetorin e parë të vendimit të SHBA-ve për t’u tërhequr, në 8 maj të një viti më parë. /ABC News Albania 24/7

shell.jpg
G. P.17:20 | 02/05/2019

Shteti shqiptar do të përfitojë që në fuqinë e parë të naftës që del nga nëntoka pasi kompania “Shell” të nisë prodhimin. Këtë parashikon marrëveshja e rishikuar për bllokun 2 dhe 3 mes qeverisë dhe kompanisë së njohur në fushën e hidrokarbureve. Ministrja e Infrastrukturës dhe Energjisë dhe drejtori i “Shell” për Shqipërinë firmosën kontratën e amenduar.

Qeveria ka rishikuar kontratën e lidhur me një ndër kompanitë më të mëdha në botë në fushën e kërkimit të naftës dhe gazit, “Shell” me qëllim rritjen e përftimeve për vendin.

Ministrja e Infrastrukturës dhe Energjisë, Belinda Balluku dhe Menaxheri i Përgjithshëm i “Shell Upstream Albania” nënshkruan marrëveshjen e re të hidrokarbureve për bllokun dy dhe tre.

“Zotohemi të japim një kontribut për Shqipërinë përmes tatimeve e taksave, por edhe përmes prokurimit të mallrave e shërbimeve si dhe punësimit dhe individëve lokalë. Për nga vetë natyra, projektet kërkojnë kohë dhe jemi në fazë vlerësimi, e kjo do të thotë se kemi ende shpime dhe testime pusesh para se të hyjmë në një prodhim komercial të mundshëm. Kjo kontratë bën të sigurt përfitimet e palës shqiptare që në fuqinë e parë të naftës që do të prodhohet dhe kjo qartëson edhe një serë çështjesh proceduriale dhe shpie në investime më të sigurta në të ardhmen”

Partneritete strategjike si kjo marrëveshje sipas ministres Balluku garantojnë përthitjen e më shumë investimeve të huaja.

“Qeveria shqiptare e vlerëson si një nga prioritet kryesore zhvillimin e sektorit të hidrokarbureve e lidhur kjo ngushtë me rritjen ekonomike dhe përmirësimin e klimës së biznesit në vend. Gjithashtu, qeveria shqiptare është e angazhuar plotësisht të mbështesë, nxis dhe të mbroj me transparencë të plotë të gjithë iniciativat e rëndësishme të investitorëve të huaj në Shqipëri”, tha ajo.

Investimet private në fushën e kërkimit dhe prodhimit të naftës në vend arrijnë 1.5 miliardë dollarë, 1/3 e tyre sipas ministres së Infrastrukturës dhe Energjisë e zë kompania “Shell”.  Kjo kompani është e pranishme në vendin tonë që në vitin 2012./ABC News Albania 24/7

5cbec206860ee4f18927d-1072-4bf4-835e-6da1ccddd290-1280x960.jpg
ent ela15:10 | 23/04/2019

Tetë parti opozitare zyrtarizuan koalicionin politik që ka në bazë kauzën për zgjedhje të lira pa Edi Ramën. Kryetari I PD Lulzim Basha që firmosi marrëveshjen me secilën parti, deklaroi se ky koalicion do pamundësojë zgjedhjet nëse nuk garantohen kushtet për votë të lirë e të ndershme.

Opozita e bashkuar ka zyrtarizuar koalicionin për pamundësim dhe mospjesmarrje në zgjedhje ku nuk garantohen kushtet për votime të lira e të ndershme.

Rruga e vetme për garantimin e këtij kushti, sipas marrëveshjes së firmosur nga i gjithë kampi opozitar, është qeveria tranzitore. Në dalje, firmëtarët, konfiurmuan qëndrimet e tyre.

Duka: “Jemi të vendosur në rrugën e zgjedhjeve të lira e të ndershme dhe askush nga ne nuk do të cedojë për arritjen e këtij objektivi”.

Mediu: “Marrëveshja e re e koalicionit opozitar është detyrë qytetare për të penguar zgjedhje farsë, shkatërrimin e opozitarizmit dhe institucioneve kushtetuese në vend.”

Shehi: “Beteja jonë fillon nga mosregjistrimi në zgjedhje. E rëndësishme është që harku opozitar po zgjerohet përditë me parti, me njerëz, me ide për të bërë të pamundur vazhdimin e këtij regjimi”.

Dule: “Të shprehin kundërshtinë e vet të përditshme në çdo formë e mënyrë për të thënë se çdo sekondë që rri më tepër në pushtet Edi Rama, është një kosto më tepër për çdo familje”.

Ndoka: “Ky sistem është në agoni. Edi Rama është i vetmuar dhe i çoroditur. Ai duhet të kuptojë se nuk bën dot zgjedhje pa opozitën.”

Idrizi: “Rama po kërkon të emërojë opozitën. Ne nuk bëhemi pjesë e farsës zgjedhore, por jemi bashkuar për t’i dhënë vendit zgjidhje politike”.

Kryemadhi: “Absolutisht nuk ka asnjë lloj tërheqje, këtu nuk është problemi Edi Rama individ, këtu është problemi Edi Rama fenomen. Edi Rama, nuk po flasim për të birin e Kristaqit dhe Anetës, por po flasim për Edi Ramën i cili është telekomanda e krimit të organizuar shqiptar dhe ndërkombëtar i cili e ka kthyer Shqipërinë në kështjellën mbrojtëse të grupeve kriminale”.

Përshkallëzimi i aksionit opozitar në të gjithë vendin dhe miratimi i një Platforme të përbashkët politike është një tjetër qëllim me rëndësi sipas Lulzim Bashës, e ksaj marrëveshjeje.

“Në orët dhe në ditët në vijim ky koalicion do të zgjerohet me të tjera parti politike dhe është i hapur dhe i gatshëm të ndërtojë bashkëpunim dhe partneritet me të gjithë faktorët e tjerë të shoqërisë, grupime qytetare, grupe interesi për t’i dhënë Shqipërisë të ardhmen europiane që meriton.

Angazhohemi, po kështu, që të çojmë përpara reformën në drejtësi, larg ndikimeve politike, duke nisur me dhënien fund krizës kushtetuese dhe formimin e Gjykatës Kushtetuese, funksionimin e Gjykatës së Lartë dhe një Prokurorie larg ndikimeve politike dhe ligjit me një standard dhe jo dy standarde.

Nuk do të ketë zgjedhje farsë në Shqipëri pa u ndëshkuar krimi elektoral, pa u ndëshkuar dhe pa u vënë para përgjegjësisë Edi Rama dhe bashkëpunëtorët e tij në këtë krim elektoral duke nisur me Vangjush Dakon dhe Damian Gjiknurin, për t’i dhënë fund tranzicionit, për të diktuar së bashku me sovranin standardin europian në zgjedhje, në demokraci, në shtetin e së drejtës, në ekonomi dhe kudo.

Në funksion të këtij misioni kombëtar, akti i parë i këtij koalicioni që merr jetë sot, do të jetë formësimi, së bashku me të gjithë faktorët shoqërorë dhe qytetarë, i Platformës Për Zgjedhje të Lira e të Ndershme, i reformimit të thellë të sistemit politik, ndalja e krizës ekonomike”.

Sipas marrëveshjes së firmosur nga 8 parti opozitare, qeveria tranzitore do të ketë për qëllim mbajtjen e zgjedhjeve të parakohshme parlamentare, përgatitjen për zgjedhje vendore dhe parlamentare të lira e të ndershme, realizimin dhe ndjekjen e zbatimit të reformës zgjedhore me fokus shkëputjen e politikës dhe krimit, si dhe krijimin e klimës së besimit për zbatimin e reformës në drejtësi dhe çdo reforme të nevojshme për përshpejtimin e nisjes së negociatave të Shqipërisë me Bashkimin Europian. /abcnews.al

theresamay1311a.jpg
G. P.23:59 | 11/04/2019

E kthyer në Parlament pas samitit të jashtëzakonshëm të BE-së, kryeministrja britanike Theresa May ka mbrojtur marrëveshjen për shtyrjen e Brexit. Por teksa ka raportuar në Dhomën e Përfaqësuesve, ajo ka hasur në rezistencën e euro-skeptikëve, të cilët kanë kërkuar dorëheqjen e saj.

Kryeministrja britanike Theresa May ka mbrojtur të enjten vendimin e saj për të shtyrë Brexit dhe ka kërkuar një kompromis për planin e daljes me Partinë Laburiste në opozitë. Por, e përballur me kërkesën për të dhënë dorëheqjen, May është shprehur e vetëdijshme se misioni i saj nuk do të jetë i lehtë.

“Arritja e një marrëveshjeje nuk do të jetë e lehtë, pasi për të qenë e suksesshme ajo kërkon konsensus nga të dyja palët”, ka thënë May të enjten në Parlament.

Apeli i radhës i saj ka ardhur pasi më herët gjatë ditës, në samitin e jashtëzakonshëm Bashkimi Europian ra dakord për ta shtyrë Brexit deri më 31 Tetor, duke shmangur kështu një dalje të Mbretërisë së Bashkuar pa marrëveshje. Por ky vendim ka sjellë reagimin e ligjvënësve të linjës së ashpër, që duan që Britania të largohet nga BE sa më parë të jetë e mundur.

“A e kupton kryeministrja se marrëveshja e tërheqjes minon demokracinë tonë, të drejtën për t’u vetëqeverisur dhe interesin kombëtar? A do të japë ajo dorëheqjen për këtë”, ka deklaruar deputeti euroskeptik Bill Kesh.

Por May, e njohur për refuzimin e vazhdueshëm për të dhënë dorëheqje, është përgjigjur shkurt: “Besoj se ju e dini përgjigjen”. Pavarësisht shtyrjes 6-mujore, May synon të arrijë një marrëveshje në Dhomën e Përfaqësuesve përpara zgjedhjeve të Parlamentit Europian, që mbahen më 23 Maj./abcnews.al

policia-ushtarake.jpg
G. P.22:05 | 11/04/2019

Sipas Ministrisë së Mbrojtjes, baza ligjore për vendosjen e forcave të Policisë Ushtarake jashtë aeroportit të Rinasit, gjendet në ligjin për Policinë Ushtarake si dhe në një marrëveshje të Shqipërisë me NATO-n, ratifikuar me ligj në Kuvendin e Shqipërisë.

Vendosja e Policisë Ushtarake në perimetrin e jashtëm të aeroportit ndërkombëtar të Rinasit, pas grabitjes së ndodhur të martën, sipas burimeve zyrtare nga Ministria e Mbrojtjes bazohet në dy ligje.

I pari është ligji nr 13/2015 për Policinë Ushtarake në Forcat e Armatosura të Republikës së Shqipërisë dhe i dyti është ligji Nr. 8543, datë 4.11.1999 “për ratifikimin e marrëveshjes dhe të shtesës së saj, ndërmjet Republikës së Shqipërisë dhe NATO-s për statusin e NATO-s dhe të personelit të saj”.

Konkretisht në nenin 2 të ligjit për Policinë Ushtarake thuhet:

“Misioni i Policisë Ushtarake është ruajtja e rendit ushtarak, garantimi i zbatimit të ligjit nga veprimtaritë e kundërligjshme në Forcat e Armatosura të Republikës së Shqipërisë, mbrojtja e jetës së personelit, mbrojtja e pronës shtetërore në administrim dhe përdorim të Ministrisë së Mbrojtjes dhe Forcave të Armatosura, angazhimi në luftën kundër terrorizmit dhe pjesëmarrja në operacionet paqeruajtëse e humanitare”.

Pikërisht aeroporti i Rinasit, gati gjysma e të cilit është infrastruktura ushtarake e një vendi anëtar të NATO-s, ku ulen dhe ngrihen avionë ushtarake dhe shumë pranë të cilit është Komanda e Forcave Ajrore, konsiderohet si pronë shtetërore në përdorim nga Ministria e Mbrojtjes dhe Forcat e Armatosura. Ndaj ruajtja e sigurisë në këtë territor është në misionin e parashikuar me ligj të Policisë Ushtarake.

Po ashtu, në nenin 7 të të njëjtit ligj të vitit 2015 për Policinë Ushtarake, që përcakton fushën e veprimit të Policisë Ushtarake, saktësohet:

“Veprimtaria e Policisë Ushtarake ushtrohet mbi të gjitha subjektet ushtarake e civile, vendase dhe të huaja, me ose pa shtetësi, të cilat, me veprimet e tyre, cenojnë veprimtarinë e Forcave të Armatosura të Republikës së Shqipërisë brenda e jashtë vendit dhe mbështetet në dispozitat e këtij ligji dhe në legjislacionin në fuqi”.

Vendosja  e Policisë Ushtarake për garantimin e sigurisë në perimetrin e aeroportit ndërkombëtar “Nënë Tereza”, sipas të njëjtave burimeve zyrtare të Ministrisë së Mbrojtjes, bazohet edhe në piken 11 të marrëveshjes mes NATO-s dhe Shqipërisë si vend anëtar, ratifikuar në Kuvendin e Shqipërisë në 4 Nëntor 1999.

“NATO-s i garantohet përdorimi i aeroporteve, rrugëve, hekurudhave dhe porteve”.

Rasti i përsëritur i hyrjes së personave të armatosur dhe grabitjes brenda pistës së avionëve në Rinas, sipas të njëjtave burime, bëri të domosdoshëm vendimin për patrullimin e rrethimit të aeroportit nga forca dhe mjete të Policisë Ushtarake, pikërisht për të garantuar sigurinë e këtij objekti të rëndësisë së veçantë, në një vend anëtar të Aleancës Ushtarake të Atlantikut të Veriut./abcnews.al

brexit-be-841x445.jpg
Sej rie10:45 | 11/04/2019

Negociatat mes Bashkimit Evropian dhe Britanisë së Madhe për Brexit do të zgjasin deri në 31 Tetor. Është kjo marrëveshja e arritur mes Londrës dhe Brukselit, me kushtin që britanikët të marrin pjesë në zgjedhjet parlamentare evropiane.

Liderët e 27 vendeve të Bashkimit Evropian dhe Britania e Madhe kanë rënë dakord për shtyrjen e negociatave për Brexit deri në 31 Tetor. Kjo është dhe data kur përfundon mandate i komisionit aktual evropian, ndërkohë që mediat e kanë pagëzuar marrëveshjen me emrin “Hallouin-Brexit”. Gjithashtu parashikohet dhe një rishikim i situatës dhe hapave të bëra nga Kryeministrja britanike Mej në negociatat e saj me opozitën laburiste, në këshillin e BE-së në Qershor.

Presidenti i Këshillit Evropian Donald Tusk u shpreh se zgjatja e negociatave ishte pak më e shkurtër se ajo që kishte parashikuar, por sërish mjaftueshëm për të gjetur zgjidhjen më të mirë. Ai i bëri apel Londrës që të mos e shpërdoronte këtë kohë.

Por kushti i vendosur nga Bashkimi Evropian për të marrë këtë shtyrje, është pjesëmarrja e Britanisë së Madhe në zgjedhjet europiane, në rast të kundërt vendi do e gjejë veten jashtë Bashkimit Evropian pa një marrëveshje, Brenda datës 1 qershor. Presidenti i Komisionit evropian, Zhan klod Junker u shpreh se samiti i Këshillit Evropian në Qershor do të shërbejë për analizimin e situatës.

Kryeministrja britanike Mej nga ana e saj u shpreh se kërkesa e saj kryesore ishte pranuar. Kërkesa kishte të bënte me shtimin e një klauzole në marrëveshjen aktuale, sipas të cilës Britania e Madhe duhet të dalë nga BE sa më shpejt. Kështu nëse marrëveshja për Brexit do të miratohet nga Parlamenti Europian, Londra do të mund të dalë nga BE para datës 30 qershor.

Marrëveshja e arritur mes liderëve të 27 vendeve anëtare është një kompromis në të cilin peshoi shumë qëndrimi i Francës, e cila kundërshton fort zgjatjen e negociatave.

Presidenti i Parlamentit Evropian Antonio Tajani paralajmëroi Londrën se dhoma evropiane e deputetëve nuk është një hotel me orë nga I cili hyhet dhe dilet sipas dëshirës

Një nga mbrojtëset më të forta të shtyrjes së negociatave ishte kancelaria gjermane Merkel e cila deri në fund këmbënguli duke thënë se duhej ruajtur uniteti i BE si dhe duhej shmangur një Brexit pa marrëveshje./abcnews.al

MBULIM-MAY-SHTYN-VOTIMIN.mpg_snapshot_00.10-1280x705.jpg
ent ela19:56 | 29/03/2019

Parlamenti britanik rrëzoi për herë të tretë marrëveshjen e kryeministres Theresa Mej për Breksit. Mbretëria e Bashkuar në këtë mënyrë humbur shansin për të shtyrë deri më 22 maj daljen nga Unioni, me një marrëveshje.

Ligjvënësit britanikë kanë hedhur poshtë marrëveshjen e tërheqjes nga BE-ja të negociuar nga kryeministrja Theresa Mej. Akordi, që ka kaluar për herë të tretë në votim, ka marrë 344 vota kundër dhe 286 pro, me një diferencë prej 58 votash. Kjo do të thotë se Mbretëria e Bashkuar ka humbur shansin e ofruar nga BE-ja për të shtyrë daljen deri më 22 maj dhe të dalë nga Unioni me një marrëveshje. Kryeministrja Mej shprehu keqardhje të thellë për rezultatin e votimit dhe deklaroi se, në këtë mënyrë Parlamenti po arrin limitet e këtij procesi. Ajo tha se Britanisë i duhet të gjejë një alternativë të re për të ecur përpara, në të cilën duhet të përfshihet edhe çështja e zgjedhjeve euro-parlamentare. Tani, Mej ka kohë deri më 12 prill për të kërkuar një shtyrje në procesin e negociatave me Brukselin, në mënyrë që të shmangë një dalje pa marrëveshje në këtë datë. Por duke reaguar ndaj rezultatit të votimit, sekretari i përgjithshëm i Komisionit Europian Martin Selmair, krahu i djathtë i presidentit Zhan Klod Junker, deklaroi se 12 prilli është 29 marsi i ri për Breksit. Ndërsa presidenti i Këshillit Europian, Donald Tusk ka bërë me dije se ka ndërmend të mbledhë Këshillin më 10 prill. /abcnews.al

katrougalos.jpg
G. P.12:59 | 14/03/2019

Në një intervistë për mediat vendase, ministri i Jashtëm grek Katrougalos u shpreh se negociatat me Tiranën janë zhbllokuar pasi nga pala shqiptare janë marrë më në fund përgjigjet që priteshin.

Ministri i Jashtëm grek, Jorgos Katrougalos deklaroi se negociatat me Shqipërinë janë zhbllokuar “në një farë mënyre”. Gjatë një interviste në radion “Real FM”, kreu i diplomacisë greke është pyetur nëse negociatat Athinë-Tiranë, për zgjidhjen paketë të çështjeve dypalëshe, janë ende të bllokuara. Katrougalos pohoi se negociatat kanë pasur një “vonesë relative”.

Ai e shpjegoi këtë vonesë me situatën e trazuar politike në vendin fqinj. Por edhe me faktin se duheshin marrë disa përgjigje nga pala tjetër, për çështje që kanë të bëjnë me minoritetin grek; dy ligjet që i referohen mbrojtjes së pronave të tyre në lidhje me bregdetin në Himarë, por edhe në lidhje me të drejtën e vetëpërcaktimit, domethënë me mundësinë e deklarimit që janë pjesëtarë të minoritetit.

Ai theksoi se janë marrë disa përgjigje nga pala shqiptare dhe në një farë mënyre negociatat janë zhbllokuar, por është e parakohshme të thuhet nëse do të kenë përfundim pozitiv.

Gjithsesi, ministri i Jashtëm grek tha se vullneti i Athinës është që të avancojnë dhe të përmirësohen marrëdhëniet dypalëshe, dhe përmes zhbllokimit të këtyre çështjeve të hapet edhe rruga europiane e Shqipërisë.

Shefi i diplomacisë greke përsëriti se zgjerimi në 12 milje i detit territorial, është një vendim politik, për të cilin kryeministri Tsipras ka thënë se do të zbatohet me një ligj të posaçëm. Sipas Katrougalos, shtrirja në 12 milje, “inkuadrohet në përpjekjet për delimitimin e zonës ekskluzive ekonomike me Shqipërinë dhe Italinë”.

Katrougalos tha se koha e realizimit nuk është përcaktuar ende, pasi kjo do të varet nga negociatat për zonat detare. “Mirëpo nuk kemi për ta çuar në kalendarët greke”, theksoi duke nënkuptuar se zgjerimi i detit territorial nuk do të shtyhet pafundësisht./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono