marredhenie

sali-berisha-arben-imami.jpg
ad min21:04 | 15/10/2019

Një urim për 75-vjetorin, Sali Berishës i ka ardhur edhe nga ish-deputeti Arben Imami. Gjatë një interviste me gazetaren Mirela Milori, ai zbuloi se e ka uruar ish-kryeministrin sot.

Gjithashtu Imami tregoi se si vazhdojnë marrëdhëniet mes tij dhe Sali Berishës sot.

Arben Imami: Po e kam uruar.

Mirela Milori: Keni të njëjtën marrëdhënie si më parë.

Arben Imami: Përpara kemi pasur marrëdhënie pune të vijueshme, tashmë kam një marrëdhënie të caktuar, por jo pune. Marrëdhëniet njerëzore i kam ruajtur me shumë njerëz, pavarësisht nga pikëpamjet politike.

Mirela Milori: Flisni për PD?

Arben Imami: Kjo është një çështje tjetër.

Mirela Milori: Domethënë flisni?

Arben Imami: Nuk thashë se flas, nuk flas, por kjo është një çështje tjetër./abcnews.al

4df16abe-4d5f-44a9-996d-473b60244e47-1280x853.jpg
ad min16:12 | 08/10/2019

Gjatë vizitës së tij në Estoni, kreu i shtetit, Ilir Meta ka zhvilluar edhe një intervistë për televizionin shtetëror. Për sa i përket integrimit të vendit në Bashkimin Europian, Meta tha se Franca dhe Holanda duhet të ndjekin shembullin e Gjermanisë.

“Do të sugjeroja që këto vende duhet të ndjekin shembullin e Gjermanisë, nëse ende do të kenë një dozë skepticizmi apo rezerva për çështje të caktuara. Mendoj se Bundestagu mori një vendim tepër të drejtë dhe të arsyeshëm për t’i thënë “Po!” hapjes së negociatave të anëtarësimit me Shqipërinë,por gjithashtu duke pasur një udhërrëfyes të qartë se si do të vazhdojë më tej ky proces”, tha Meta.

Pasi u pyet nga gazetari, Meta foli edhe për marrëdhëniet e tij me Ramën.

“Me të jam në rregull dhe nuk kam probleme. Nganjëherë ai ka vështirësi për të bashkëjetuar në harmoni me demokracinë, me pluralizimin politik dhe me zgjedhjet e lira e të ndershme, por këto janë themelet për një vend demokratik dhe evropian”, tha Meta.

Intervista e plotë:

Gazetari: Mirë se vini në programin tonë, Zoti President Meta!

Presidenti Meta: Ju faleminderit për ftesën!

Gazetari: Ju tani nuk keni një Gjykatë Kushtetuese funksionuese në vendin tuaj apo  jo?

Presidenti Meta: Ky është një tjetër problem, por shpresojmë që në muajt e ardhshëm do ta kemi Gjykatën Kushtetuese dhe që ajo do të marrë vendimet e duhura e të drejta.

Gazetari:Ka një ngërç mes Parlamentit të Shqipërisë dhe Institucionit të Presidentit. Ju duhet të emëroni gjyqtarët për në Gjykatën Kushtetuese dhe duket sikur kjo gjëështë tepër e vështirë. Si mendoni ta tejkaloni këtë ngërç?

Presidenti Meta: Ky është një ngërç i kanalizuar gjatë zbatimit të reformës në drejtësi, që u votua në mënyrë unanime tre vjet më parë, kur unë isha Kryetar i Parlamentit dhe kur ne ia dolëm mbanë të arrinim një konsensus me të gjitha partitë parlamentare. Por gjatë zbatimit të reformës në drejtësi përjetuam disa probleme, por shpresoj që së shpejti do t’ia dalim mbanëpër të pasur një Gjykatë Kushtetuese funksionuese.Gjithashtu, edhe për ta çuar reformën gjyqësore përpara në drejtimin e duhur.

Gazetari:Gjithsesi, kur shikoj zgjedhjet vendore, të cilat u sunduan nga një parti e vetme, ku votuesit nuk kishin ndonjë zgjedhje, kur kam parasysh faktin se ju nuk keni një Gjykatë Kushtetuese funksionuese, çfarë tregojnë të gjitha për shëndetin e demokracisë në Shqipëri?

Presidenti Meta:Nuk është se po kalojmë çastet më të shkëlqyera të demokracisë në Shqipëri.

Gazetari: Po me Kryeministrin e Shqipërisë, Edi Rama si po ia kaloni? A merreni vesh mirë me të?

Presidenti Meta: Me të jam në rregull dhenuk kam probleme. Nganjëherë ai ka vështirësi për të bashkëjetuar në harmoni me demokracinë, me pluralizimin politik dhe me zgjedhjet e lira e të ndershme, por këto janë themelet për një vend demokratik dhe europian.

Gazetari: Vetëm disa muaj më parë ai tha se Shqipëria nuk është gati të anëtarësohet në Bashkimin Europian, sepse institucionet e saj politike nuk janë edhe aq fort të zhvilluara në të tashmen?

Presidenti Meta: Kjo është arsyeja më e mirë që ai duhet të përpiqet edhe më shumë për të ndihmuar vendin, për të rivendosur rendin kushtetues dhe demokratik.

Gazetari: Javën e ardhshme ju shpresoni që të merrni një ftesë për të filluar bisedimet e anëtarësimit. Kam një ndjesi se Bashkimi Europian është paksa i lodhur nga krizat e veta të brendshme. E pse i duhet që të importojë një krizë si ajo që po përjeton vendi juaj me demokracinë?

Presidenti Meta: Edhe kriza jonë, ajo së cilës ju i referoheni, kjo e demokracisë në Shqipëri, po e pasqyron këtë krizë të brendshme të Bashkimit Europian, sepse ata mund të jenë më tepër ndihmues për ta shmangur këtë situatë krize. Ata mund të jenë më shumë të paanshëm dhe më të përkushtuar për të mundësuar dialogun politik mes të dyja palëve. Sidoqoftë, pse Bashkimi Europian duhet t’i mbajë dyert e saj hapur për zgjerimin përkundrejt Shqipërisë? Sepse Ballkani është shumë jetësor për qëndrueshmërinë, sigurinë dhe të ardhmen e Bashkimit Europian. Dhe mbajtja hapur e dyerve të zgjerimit për Shqipërinë, për Maqedoninë e Veriut, e cila e meriton plotësisht si dhe për vendet e tjera, që shpresojnë të vazhdojnë në këtë rrugëtim, mendoj se ky do të ishte një investim për qëndrueshmërinë dhe sigurinë e këtij rajoni, që ka qenë dhe do të jetë shumë jetësor për qëndrueshmërinë e mbarë kontinentit.

Gazetari: Ka disa vende tepër skeptike: Holanda, Francë, madje edhe Greqia, që nuk janë edhe aq shumë entuziaste për të nisur bisedimet e anëtarësimit me vendin tuaj. Si e mund t’i bindni këto vende?

Presidenti Meta: Do të sugjeroja që këto vende duhet të ndjekin shembullin e Gjermanisë, nëse ende do të kenë një dozë skepticizmi apo rezerva për çështje të caktuara. Mendoj se Bundestagu mori një vendim tepër të drejtë dhe të arsyeshëm për t’i thënë “Po!” hapjes së negociatave të anëtarësimit me Shqipërinë,por gjithashtu duke pasur një udhërrëfyes të qartë se si do të vazhdojë më tej ky proces.

/abcnews.al

marredheniet-pd-lsi.jpg
ad min21:00 | 17/09/2019

Ish-ministrja e Integrimit, Klajda Gjosha, ishte e ftuar këtë të martë në emisionin “Provokacija”. Ajo komentoi marrëdhëniet mes partisë ku ajo bën pjesë, LSI-së dhe Partisë Demokratike. Sipas Gjoshës, dy partitë i bashkojnë kazuat me të cilat përballet vendi pavarësisht se kanë ndasitë e tyre programore dhe ideologjike.

“Nuk shoh shkëputje të them të drejtën. Ne na bashkojnë kauzat e sotme. E gjithë rruga ku jemi bashkë, prioritetet me të cilat duhet të përballet vendi janë pjesë e kauzave të PD-së dhe LSI-së. Kemi ndasitë tona programore edhe ideologjike. Megjithatë jemi të bindur se sëbashku mund t’ia dalim që me zgjedhje të lira dhe të ndershme opozita të kthehet në mazhorancën e nesërme”, tha Gjosha.

Për ish-ministren zgjidhja e krizës aktuale janë zgjedhjet. Gjithashtu sipas saj, opozita nuk pengon proceset integruese të vendit, pasi është përgjegjësi e qeverisë së vendit.

Për sa i përket vendimit që pritet të merret me 18 Tetor për çeljen ose jo të negociatave, Klajda Gjosha tha se pret një “Po, por” nga vendet anëtare duke nënkuptuar çelje të negociatave me kushte./abcnews.al

bushka1.jpg
ad min20:13 | 04/09/2019

Të hënën, Kuvendi nisi sesionin e ri parlamentar, i cili ndryshe nga herët e tjera, gjeti jashtë saj një nga aktorët kryesorë politik në vend siç është PD-ja e. Nga ana tjetër, PS vjen pas zgjedhjeve të 30 Qershorit me 61 bashki të fituara.

Deputetja Klotilda Bushka, e ftuar në ABC News këtë të mërkurë, deklaroi se PS do të bashkëpunojë së pari me opozitën parlamentare për sa i përket reformave që duhen ndërmarrë në lidhje me axhendën e Shqipërisë për integrimin evropian.

Për sa i përket marrëdhënies me PD-në, Bushka deklaroi të njëjtin qëndrim si përpara zgjedhjeve të 30 Qershorit, PS nuk ka për të pranuar negociata për pushtet në tavolinë.

“Klima politike në vend? Kemi përgjegjësi shumë të madhe të bashkëpunojmë me opozitën parlamentare së pari në lidhje me disa reforma, përfshirë dhe reformën zgjedhore, por edhe për zbatimin e reformës në drejtësi sepse Kuvendi së shpejti duhet të zgjedhë anëtarët e Gjykatës Kushtetuese për të plotësuar të paktën dy vakanca. Ky është hap përpara në zbatimin e reformës në drejtësi. Sa i takon bashkëpunimit politik me aktorët që nuk janë në Kuvend e kemi dhe njëherë të hapur sa i takon reformës zgjedhore. E kemi shprehur disa herë që po të jetë çështja për të negociuar për çështje të ndryshme brenda kornizave kushtetuese jemi të gatshëm për gjithçka, por negociata siç kanë kërkuar për pushtet në tavolinë nuk kanë për t’u pranuar”, tha Bushka gjatë një interviste me Mirela Milorin./abcnews.al

6087C2F2-BC79-4CA0-8873-6B743B825B5A_w1023_r1_s.jpg
ad min09:25 | 29/08/2019

Presidenti francez Emmanuel Macron thotë se kontinenti evropian nuk do të jetë kurrë i qëndrueshëm dhe i sigurt nëse marrëdhëniet e tij me Rusinë nuk zgjidhen. Duke folur me diplomatët e huaj pas përfundimit të samitit të G-7-ës në Francë, zoti Macron e pranoi se disa aleatë do të refuzojnë çdo lloj bisedimesh me Rusinë për shkak të agresionit të saj në Ukrainë.

Gjatë samitit të G-7s, Presidenti amerikan Donald Trump bëri thirrje për rikthimin e Rusisë në grupin elitar nga i cili u përjashtua pas aneksimit të gadishullit ukrainas të Krimesë në vitin 2014. Korrespondentja e Zërit të Amerikës Zlatica Hoke sjellë hollësitë. Ndërhyrja e Moskës në Ukrainën Lindore ka rritur tensionet me Perëndimin. Por që nga ardhja në Shtëpinë e Bardhë, Presidenti Trump ka bërë përpjekje për të përmirësuar marrëdhëniet me Rusinë, dhe duket se ka gjetur mbështetje tek disa udhëheqës evropianë.

“Mendoj se duhet të ndërtojmë një model të ri për sigurinë dhe besimin në Evropë. Kontinenti evropian nuk do të jetë kurrë i qëndrueshëm dhe i sigurt nëse nuk gjen paqe dhe përmirësim të marrëdhënieve me Rusinë. Të jemi të qartë se kjo nuk është në interes të disa prej aleatëve tanë. Disa prej tyre gjithmonë do të bëjnë presion për të vendosur më shumë sanksione ndaj Moskës. Kjo është në interesin e tyre, edhe nëse ata janë miqtë tanë. Por nuk është në interesin tonë”, tha Presidenti francez Emmanuel Macron.

Presidenti i Këshillit të Bashkimit Evropian, Donald Tusk, politikan nga Polonia, kritikoi Presidentin Trump të shtunën për sugjerimin se Rusia duhet të ftohet në takimet e G-7-ës.

“Sot, unë do të përpiqem të bind bashkëbiseduesit e mi se do të ishte më mirë të ftohej Ukraina, si mysafire, natyrisht, në takimin e ardshëm të G-7-s për të dëgjuar mendimin e presidentit të tyre të ri (Volodymy Zelenskiy). Bisedova me të për këtë çështje dy ditë më parë, dhe e di se ai do të ishte shumë i interesuar”.

Britania gjithashtu kundërshton rikthimin e Rusisë në G-7. Marrëdhëniet e Londrës me Moskën u dëmtuan pas helmimit të një ish-spiuni rus në Angli në vitin 2018, një akt flagrant për të cilin Britania fajëson Kremlinin.

Zoti Macron tha se Rusia nuk mund të pranohet në grup si anëtare e plotë për shkak të veprimeve të saj në Britani dhe Ukrainë, por ai tha se largimi i saj nga Evropa është një gabim strategjik, i cili ka bërë që Moska të ndërtojë aleanca diku tjetër. Ai tha se Franca dëshiron ta ndryshojë këtë dhe është e gatshme të veprojë vetë nëse Rusia i plotëson kushtet kryesore në lidhje me konfliktin në Ukrainë.

“Ta themi thjesht, ne nuk jemi një fuqi që konsideron se armiqtë e miqve tanë janë domosdoshmërisht edhe armiqtë tanë apo se e kemi të ndaluar të bisedojmë me ta. Dhe unë mendoj se kjo është fuqia e Francës.”

Zoti Macron tha se përfaqësuesit e Rusisë, Ukrainës, Gjermanisë dhe Francës do të takohen muajin tjetër për të diskutuar rrugët drejt paqes në Ukrainë.

Këshilltari i Presidentit Trump për sigurinë kombëtare, John Bolton u tha ukrainasve të martën të mos prisnin ndonjë zgjidhje nga evropianët

në një kohë të afërt. Gjatë një vizite në kryeqytetin e Ukrainës, Kiev, John Bolton tha se presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskiy nuk duhet të nxitojë me ndonjë veprim në Ukrainën Lindore. Ai gjithashtu tha se Presidenti Trump mund të takohet me zotin Zelenskiy gjatë një vizite në Poloni në fund të javës./VOA

cisterna.jpg
ad min16:40 | 20/08/2019

Uashingtoni ka paralajmëruar Athinën që të mos lejojë ankorimin në portet greke të anijes cisternë iraniane, e cila u largua të dielën nga Gjibraltari ku ishte ndaluar nga autoritetet britanike.

Marrëdhëniet midis Athinës dhe Uashingtonit mund të vihen në provë, nëse Greqia pranon të ankorohet në ujërat e veta një anije cisternë iraniane. Bëhet fjalë për cisternën “Adrian Darya 1”, që u largua të dielën nga Gjibraltari, ku po mbahej prej autoriteteve britanike që prej disa javësh.

Në momentin e ndalimit, anija e kishte emrin “Grace 1”. Supercisterna u ndalua muajin e kaluar, pasi dyshohej se transportonte naftë për në Siri, duke thyer në këtë mënyrë embargon e vendosur nga Bashkimi Europian.

Anija është ngarkuar me 2,1 milionë fuçi naftë të papërpunuar, me një vlerë të përgjithshme 130 milionë dollarë. Sipas medias ndërkombëtare, supercisterna iraniane, me emrin tashmë të ndryshuar, po lundron drejt portit grek të Kalamatas, ku pritet të mbërrijë më 25 Gusht.

Një zëdhënës i ambasadës amerikane në Athinë, i ka deklaruar të përditshmes vendase, Kathimerini, se supercisterna transporton naftë e cila do të përdoret në aksione terroriste nga grupe iraniane dhe siriane.

Zëdhënësi ka theksuar se ofrimi i asistencës ndaj kësaj anijeje mund të konsiderohet si mbështetje materiale ndaj organizatave terroriste. Zëdhënësi shtoi se ky paralajmërim i është përcjellë qeverisë greke dhe gjithë porteve mesdhetare.

I ftuar për të komentuar deklaratat e ambasadës amerikane, ministri grek i Marinës tha të martën në mesditë se autoritetet po e ndjekin çështjen në bashkëpunim me ministrinë e jashtme. Ministri shtoi se deri tani nuk ka ndonjë kërkesë nga anija iraniane që të ankorohet në hapësirën detare greke./ABC News Albania 24/7

bushati.jpg
ad min19:53 | 07/05/2019

Ish-ministri i Jashtëm, Ditmir Bushati, i ftuar në rubrikën “Mbrëmje ABC” nga Mirela Milori ka deklaruar se nuk ka asnjë qejf mbetje me kryeministrin, që kur ky i fundit e shkarkoi nga posti.

Madje sipas tij ka vetëm një ridimensionim të marrëdhënieve duke qenë se nuk është më pjesë e kabinetit qeveritar.

“Nuk kam asnjë qejf mbetje. Nuk kam lindur ministër. Ministri është qiraxhi në zyrën e shtetit. Kam qenë dhe jam politikan. Kam rreth 10 vite që jam në parlament dhe që nga 2011 jam anëtar i Kryesisë së PS. Drejtoj një qark të rëndësishëm me të cilën më lidh edhe e kaluara ime.

Për mua nuk ka asnjë lloj qejf mbetje. Për mua është e rëndësishme që të luftoj për ca ide dhe ca pikëpamje. Jo në çdo rast idetë apo pikëpamjet që kam mbrojtur mund të kenë qenë idetë që janë përkthyer në politika shtetërore, por kjo është logjika e çdo qeverie. Kam qenë i respektuar nga kolegët dhe kryeministri në ushtrimin e detyrës që kam mbajtur. Nuk ka ftohje, por ridimensionim të marrëdhënieve.  Kjo vjen nga fakti që unë nuk jam më pjesë e kabinetit qeveritar. Ministri i Jashtëm dhe kryeministri kanë një marrëdhënie të ngushtë për shkak të intensitetit të punës. Për herë të parë na u dha besimi nga vendet anëtare e OSBE për të drejtuar këtë organizatë në 2020. Të gjitha këto procese nuk do ishin realizuar pa mbështetjen e kryeministrit apo kolegëve. Marrëdhëniet janë ridimensionuar sepse drejtoj një qark politik”, tha Bushati.

Për sa i përket idesë se Bushati mund të ishte kryeministër i qeverisë tranzitore të kërkuar nga opozita, ish-ministri i Jashtëm tha se janë spekulime mediatike. Ai theksoi se takohet me kryeministrin Rama sa herë që ka mbledhje kryesie, por nuk ka biseduar me të për politikën e jashtme.

“Janë spekulime mediatike. PS e ka qeverinë e saj. Nuk di në ndonjë vend të botës që qeveritë, as ndryshimi territoreve nuk mund të bëhet përmes rrjeteve sociale, as qeveritë nuk lindin e shuhen përmes rrjeteve sociale. Me Ramën takohemi në mbledhje që bëjmë, qoftë mbledhjet e përjavshme të Kryesisë. Nuk kemi bërë asnjë bisedë për politikë të jashtme që nga dita që unë nuk jam më ministër”, tha Bushati./abcnews.al

CIPTRAS-1280x707.jpg
ad min11:15 | 27/04/2019

Kryeministri grek Aleksis Tsipras deklaroi në Pekin se vendi i tij promovon një marrëdhënie strategjike me Kinën, por duke respektuar edhe angazhimet e Greqisë si vend anëtar i Bashkimit Evropian.

Aleksis Tsipras është një nga pak liderët prej vendeve anëtare të bashkimit Europian, që po merr pjesë aktivisht në samitin e Rrugës së mëndafshtë.

Gjatë ndërhyrjes së tij, Tsipras ka theksuar se Greqia shfrytëzon pozitën unikale, siç tha, gjeopolitike, në pikëtakimin e tre kontinenteve.

“Duam që rajoni ynë, Mesdheu Juglindor, por edhe Ballkani të mos jenë kufijtë, po urat ndërmjet Lindjes dhe perëndimit”.

Teksa afrohet fundi i mandatit katërvjeçar, Aleksis Tsipras po punon kohët e fundit që të përcjellë në opinionin vendas imazhin e Greqisë si një fuqi e butë rajonale.

Në këtë drejtim e kanë ndihmuar sinergjitë dy e trepalëshe, me vende të Ballkanit e të Mesdheut Lindor.

Përcjellja e këtij imazhi, natyrisht, lidhet edhe me zgjedhjet evropiane dhe lokale që do të mbahen muajin e ardhshëm, por edhe ato kombëtare që sipas të gjitha gjasave do të mbahen në vjeshtë.

Një nga kompanitë më të mëdha kineze, Cosco, ka marrë me koncension portin e Pireut, ku po kryen një investim gjigand, me vlerë të përgjithshme 600 milionë euro.

Tsipras tha në samitin e Pekinit se objektivi është që porti të lidhet me akset rrugore Bullgari – Deti i Zi – Rumani si dhe Maqedoni e veriut dhe Serbi.

“Rrjetet e interkonjeksionit do të forcohen me investimet e Kinës në vendin tonë, në fushën financiare dhe teknologjike gjatë viteve të ardhshëm”, tha kryeministri grek.

Më herët këtë muaj, kryeministri grek mori pjesë në takimin e Dubrovnikut, ku Greqia u bë pjesëtari më i ri i Iniciativës 16+1.

rama-ne-katar.jpg
ad min14:36 | 16/04/2019

Kryeministri Edi Rama ndodhet në Katar ku po zhvillon një vizitë zyrtare me ftesë të Emirit të Katarit Lartësisë së Tij Sheikut Tamim bin Hamad Al Thani. Gjatë këtij takimi u firmosën disa marrëveshje të rëndësishme.

U prit në një ceremoni të posaçme zyrtare kryeministri Edi Rama në Katar. Në takimin me Emirin e Katarit, Lartësia e Tij Sheiku Tamim bin Hamad Al Thani bashkëbiseduesit vlerësuan marrëdhëniet e mira mes dy vendeve, si dhe shprehën angazhimin e tyre për të thelluar bashkëpunimin në fusha me interes të ndërsjellë, kryesisht në turizëm dhe infrastrukturë. Gjithashtu, zhvillimi i turizmit dhe i tregtisë së ndërsjellë, u theksua si prioritet.

Homologët vlerësuan bashkëpunimin ekzistues mes vendeve, si dhe dakordësuan që potenciali bashkëpunues të zhvillohet edhe më tej në fusha si ajo e bujqësisë, agroindustrisë, energjisë dhe në mënyrë të veçantë, energjisë së rinovueshme. Me interes u mirëprit edhe bashkëpunimi në fushën e transportit ajror.

Kryeministri i Katarit, u shpreh se është ngritur një grup i posaçëm pune, në krye të të cilit është ai vetë, i cili do të realizojë së shpejti një vizitë në Shqipëri, me qëllim identifikimin e potencialeve dhe orientimin sa më të mirë të investimeve në bashkëpunimin Shqipëri – Katar. Gjithashtu, gjatë takimit u firmosën disa marrëveshje të rëndësishme për transportin detar dhe për bashkëpunim me disa prej ministrive të kabinetit qeveritar./abcnews.al

Brexit-bloodbath-Theresa-May-1002180.jpg
ent ela17:30 | 26/03/2019

Marrëdhënia mes Londrës dhe Brukselit ka qenë e tensionuar edhe përpara se të shqiptohej fjala “Brexit”. Laburistët i premtonin britanikëve që në vitin 1975, se do të ishin ata që do të vendosnin, nëse do qëndronin apo jo në Evropë.

Ata që mendojnë se krisjet mes Mbretërisë së Bashkuar dhe Bashkimit Evropian kanë nisur me Brexit, gabohen! Kanë qenë disa pikat kritike nëpër të cilat ka kaluar ndër vite marrëdhënia e Londrës me Brukselin. Që nga anëtarësimi i vendit në BE në 1973-shin e deri tek referendum i parë për Evropën në vitin 1975.

Anëtarësimi I Mbretërisë së bashkuar nuk ka qenë një sipërmarrje e lehtë: përpjekjet e para në vitin 1963 dhe 1967 u përplasën fillimisht me veton e presidentit të atëhershëm francez Sharl De Gol. Në vitin 1967 presidenti francez deklaronte se një seri karakteristikash të ekonomisë britanike, praktikat e punës dhe agrikultura nuk e bënin vendin të përputhshëm me Evropën.

Pas largimit të De Gol, Britania e Madhe arrin të anëtarësohet me sukses në komunitetin evropian në 1 janar të vitit 1973.

Pas fitores së laburistëve në zgjedhjet e përgjithshme në vitin 1974, britanikëve iu premtua se do u jepej mundësia të votonin nëse dëshironin të qëndronin në Evropë ose jo. Britanikët votuan në vitin 1975. Nëpërmjet një rinegocimi të drejtuar nga kryeministri britanik Harold Uillson, britanikët u pyetën nëse mendonin se Mbretëria e Bashkuar duhej  të qëndronte në Evropë ose jo. 67.2 për qind e britanikëve votuan pro qëndrimit.

Ish kryeministrja britanike Margaret Thecër në vitin 1984 arriti të rinegocionte me sukses një vendim për të reduktuar kontributin britanik në buxhetin e BE nga ana e Mbretërisë së bashkuar. Një llogaritje e komplikuar por që është e barabartë me një reduktim prej 66%

Me firmosjen e traktatit të Maastricht, krijohet dhe Bashkimi Evropian, nga një  union ekonomik u kalua në një project për një union politik. Traktati vendoste ndër të tjera dhe bashkëpunimin në fushën e politikës së jashtme dhe të sigurisë. Gjithashtu u hodhën bazat për monedhën e përbashkët

Partia e pavarësisë në Britaninë e Madhe, krijohet në vitin 1993. Kjo lëvizje promovon një linjë euro-skeptike por mbetet ende e vogël në numër deri në zgjedhjet evropiane të 2014-ës. E fortë pas këtij rezultati, promovon më pas fushatën “Largohu” pas referendumit për Brexit në vitin 2016.

Ish ministri britanik Dejvid Kamerun premtoi në prag të zgjedhjeve të përgjithshme të 2015-ës se nëse konservatorët do të merrnin mazhorancën parlamentare, qeveria mes të tjerash, do të lejonte mbajtjen e një referendum për daljen e vendit nga Bashkimi Evropian.

Konservatorët fituan dhe morën mazhorancën në parlament, si pasojë Kamerun mbajti premtimin. Në vitin 2016, 51.89 për qind e britanikëve votuan për daljen e vendit nga Bashkimi Evropian. Qeveria britanike aktivizoi artikullin 50 të traktatit për Bashkimin Evropian në mars të 2017-ës./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono