markata e rusit

shkodra.png
G. P.16:29 | 06/10/2018

Në Shkodër, bashkia ka investuar rikonstruktimin e Merkatës së Rusit. Por tregtarët që prej gjashtë muajsh tregojnë në rrugë, duket se nuk i ka kënaqur ajo çfarë është bërë në tregun e fruta-perimeve në Shkodër.

Për pak ditë çdo gjë është gati. Tregtarët ambulantë do të rikthehen në ambientin e rikonstruktuar të Merkatës së Rusit. Ose siç njihet ndryshe tregu i fruta-perimeve në Shkodër. Por ky investim duket se nuk i ka kënaqur tregtarët. Ata thonë se banakët janë shumë të vegjël dhe e gjithë zona është e ekspozuar pasi nuk ka mbulesë.

“S’ka kushte aspak. Kabinat janë të vogla, të papërshtatshme, pa kushte brenda standardeve”, tha një shitës tjetër.

“Nuk është për ne, nuk i ka kushtet tamam”, u shpreh një tjetër.

“Ka bërë pothuajse një kaçorre pëllumbash. S’ka bërë banaqe. Dy arka domate s’kemi ku i vendosim, njëkohë që banaku ka qenë superbanak”, tha një tjetër shitës.

Në tregun e lagjes Rus në Shkodër, Bashkia ka rreth 6 muaj që ka nisur rikonstruksionin me një fond prej 30 milionë lekësh, ku janë përfshirë edhe sistemimi i kanalizimeve si dhe vendosja e banakëve.

“Në rrugë kemi qenë gjithë kohës, por tani kemi dalë midis rrugës. Kushtet janë pothuajse hiç të rregullta për ne”, u shppreh shitësi.

Në këtë treg kanë qenë rreth 60 tregtarë që zhvillonin aktivitetin e tyre. Kurse tani këtu janë vendosur 116 banakë. Prej 6 muajsh, ata shisnin produktet në mes të rrugës, që nga peshku e deri te fruta-perimet./abcnews.al

fundjava.jpg
G. P.14:36 | 13/06/2018

Qytetarët shkodranë po bëjnë pazar në rrugë, pa asnjë garanci për konsumatorin. Kjo për shkak se tregu kryesor i fruta-perimeve është duke u rikonstruktuar.  

Pak metra larg koshave të plehrave shitet bylmeti. Trotuari është pushtuar nga tregtarët. Kurse në anën tjetër, Bashkia e Shkodrës ka nisur rikonstrukcionin e tregut kryesor të fruta-perimeve, siç njihet Markata e Rusit.

Dalja nga tregu për ta ka ndikuar negativisht. Shitjet kanë rënë. Ka nga ata që nuk guxojnë të blejnë në rrugë për shkak se nuk ka siguri për cilësinë e produktit. Megjithatë të shumtët janë të detyruar të bëjnë pazar në të tilla kushte.

Temperaturat janë të larta dhe nuk ka asnjë kusht higjenik. Konsumatorët janë të rrezikuar, por deri kur të përfundojë tregu nuk kanë zgjidhje tjetër. Thuhet se Markata e Rusit do te hapet në fund të Qershorit.

Në temperatura të larta, në mes pluhurit të rrugës, pa asnjë kusht higjenik dhe pa as më të voglen siguri për konsumatorin, tregu kryesor i Shkodrës i produkteve ushqimore tashmë pret përfundimin e investimit, i cili duhet të përfundojë në fund të Qershorit./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono