marijuane

drogaaa.png
G. P.10:58 | 11/10/2018

Një tjetër ngarkesë me marijuanë është kapur nga autoritetet italiane në Kanalin e Otrantos. Këtë herë në pranga ka rënë një 41-vjeçar italian nga qyteti i Leçes ndërsa mediat shkruajnë se ngarkesa po i drejtohej brigjeve të Italisë.

Droga ishte fshehur në një fund të dyfishtë në skaf që u zbulua pas kontrollit të imtësishëm të Guardia Di Finanzia. Në total u gjetën 222 pako, të cilat peshonin 352 kilogramë. Në treg droga do të kishte një vlerë prej 3 milionë eurosh.

Gjithashtu autoritetet sekuestruan edhe skafin e përdorur për trafikun e jashtëligjshëm.

Mediat italiane shkruajnë se ky aksion tregon bashkëpunimin e konsoliduar operacional dhe informativ mes autoriteteve shqiptare dhe Guardia Di Finanzias italiane. Që nga fillimi i vitit në vijën bregdetare italiane janë sekuestruar më shumë se 17 tonë marijuanë, janë arrestuar rreth 40 skafistë dhe janë bllokuar 17 mjete lundruese./abcnews.al

droga.jpg
G. P.10:50 | 30/08/2018

Policia e Shtetit në bashkëpunim me Guardia di Finanza finalizuan një operacion dhe bënë të mundur sekuestrimin e një skafi që autoritetet shqiptare i ishin vënë në ndjekje që të mërkurën.

Mjeti lundrues u gjend në afërsi të lokalitetit Sant Andrea të Otrantos dhe drejtohej nga dy shqiptarë, A.R, 30 vjeç dhe D.G, 22 vjeç.

Të mërkurën e 29 Gushtit, Policia Kufitare e Vlorës mbi bazën e informacioneve të marra në rrugë operative u vu në ndjekje të skafit. Por pasi humbën kontaktet dhe mjeti hyri në ujërat ndërkombëtare, policia njoftoi autoritetet italiane dhe nisi koordinimi i veprimeve.

Operacioni mes dy palëve u finalizua mëngjesin e kësaj të enjteje, ku u sekuestruan 700 kilogramë marijuanë. Ndërkohë po vijojnë hetimet në dy anët e Adriatikut për kapjen e personave të tjerë të përfshirë në këtë tentativë trafiku.

Për rastin është njoftuar edhe Prokuroria e Krimeve të Rënda./abcnews.al

platancion.jpeg
G. P.08:44 | 20/08/2018

Dy shqiptarë janë arrestuar nga policia italiane për kultivim, prodhim dhe posedim të lëndëve narkotike. Artur Kurti dhe Masimo Vlashi, të dy 28-vjeçarë u kapën më 17 Gusht në një zonë të pyllëzuar përgjatë lumit Po.

Ata kishin ngritur një plantacion të gjerë ku kultivonin marijuanë. Shqiptarët shërbenin në rritjen dhe ruajtjen e lëndës narkotike. Sipas mediave, rrënjët e drogës kishin arritur deri në dy metra gjatësi.

Autoritetet bllokuan në total 391 rrënjë marijuanë, 4 kilogramë marijuanë në proces tharjeje dhe 3 kilogramë marijuanë e përpunuar dhe gati për të dalë në treg. Gjithashtu ata sekuestruan disa materiale të ndryshme që shërbenin për prodhimin e marijuanës.

Autoritetet besojnë se Kurti dhe Vlashi janë dy punëtorë të thjeshtë dhe se prapa tyre qëndron një grup i fuqishëm kriminal. Mediat italiane shkruajnë se po hetohet për të zbuluar anëtarët e tjerë të këtij grupi./abcnews.al

isola_della_marijuana_3
isola_della_marijuana_4
isola_della_marijuana_2
i_f7a90bdf65
kapen.jpg
G. P.10:28 | 24/07/2018

Një operacion i koduar “Summer Storm” (Stuhi vere) i policisë së Lezhës ka vënë në pranga katër persona.

https://youtu.be/10NI5E9eTOI

Tofik Koleci, 54 vjeç, Miri ( Ardit)  Koleci, 32 vjeç, Mirand Qira, 42 vjeç, Ndriçim Doku, 39 vjeç të gjithë banues në Krujë u kapën në flagrancë në aksin rrugor Fushë Krujë-Mamurras.

Atyre iu sekuestruan 200 kilogramë lëndë narkotike marijuanë, 4 litër vaj hashahshi, 1 pistoletë me 7 fishekë, 2 automjete dhe 4 celularë.

Policia kishte ndjekur të arrestuarit prej disa javësh me metoda proaktive dhe gjithashtu vazhdojnë punën për evidentimin e personave të tjerë, të përfshirë në këtë veprimtari kriminale./abcnews.al

 

ittalia-dhe-shqiperia.jpg
G. P.14:27 | 12/07/2018

Shqipëria është vendi i origjinës së shumicës së sasive të marijuanës që kanë si destinacion tregjet italiane dhe evropiane. Pohimi vjen nga Drejtoria Qendrore për Shërbimet e Antidrogës në Itali, e cila sapo ka nxjerrë “Raportin Vjetor” në lidhje me vitin 2017 të publikuar nga Zëri i Amerikës.

Shqetësimi më i madh i qeverisë italiane janë klanet në rritje të trafikantëve shqiptarë kultivojnë dhe trafikojnë kanabis.

Raporti vjetor për 2017-n të Drejtorisë Qendrore për Shërbimet e Antidrogës i cituar nga zëri i amerikës tregon se “Importet e marijuanës në Itali janë rritur ndjeshëm duke arritur në vitin 2017 në një rekord të konfiskimeve, mbi 90 ton nga rreth 41 tonë që ishin në vitin 2016”.

Nisur nga përmasat e trafikut, sipas raportit grupet e krimit shqiptar konkurrojnë me organizata të tjera kriminale për kontrollin e pjesëve të rrugëve të trafikimit që arrijnë në Itali, si dhe për menaxhimin e rrjeteve të shpërndarjes së drogës. Nga të dhënat e raportit shqiptarët zinin vendin e parë në rrjetet kriminale të huaja të narkotrafikut të përfshirë në trafikun e drogës me 25 nga 94 gjithsej. Pas tyre vijnë rrjetet nga Gambia dhe Maroku.

Raporti vlerëson se 94 rastet e raportuara në vitin 2017 të trafikimit të drogës janë më të lartat në dekadën e fundit ndërkohë, që vlera më e ulët shënohej në vitin 2011 me 49 raste. Të menjëhershme kanë qenë akuzat e opozitës për qeverinë shqiptare pas publikimit të këtij raporti.

Raporti i Antidrogës italiane i çjerr maskën qeverisë shqiptare dhe nxjerr në dritë të diellit situatën dramatike në lidhje me kultivimin dhe trafikimin e drogës, shkruan kryetari i grupit parlamentar të Partisë Demokratike, Edmond Spaho në rrjetet sociale.

Ndërsa sipas deputetit Edi Paloka propagandës shterpë të “Rilindjes” tashmë i ka dalë boja dhe paratë e drogës, mund të blejnë heshtje ambasadorësh, por nuk mund të shërbejnë për të mashtruar gjithë Perëndimin./abcnews.al

droga.jpg
G. P.09:45 | 07/07/2018

 

Policia italiane ka sekuestruar një ton marijuanë të ndarë në 49 pako dhe ka vënë në pranga tre skafistë, dy prej të cilëve shtetas shqiptarë. Operacioni u zhvillua në zonën e Leukas në Leçe. Vlera e drogës në treg shkon deri në 10 milion euro.

Një skaf që transportonte më shumë se një ton marijuanë është sekuestruar nga Guardia di Finanza në bregun e Salentos. Gomonia u sinjalizua nga një njësi e “Fiamme gialle” në Santa Maria të Leukas teksa lundronte drejt tokës. Agjentët kanë dyshuar për shkak të peshës së rëndë të gomones dhe ka urdhëruar tre personat në bord të ndalonin. Por këta të fundit i kanë dhënë më shumë gaz në përpjekje për t’u arratisur.

Por pas një ndjekjeje të shkurtër në det, tre skafistët janë vënë në pranga. Në bordin e skafit, në kabinën e tij, karabinierët kanë gjetur 49 pako me marijuanë, ndërsa mjeti lundrues i gjatë 10 metra është sekuestruar. Skafistët janë A.M 34 vjeç dhe E.A 30 vjeç, të dy nga Vlora si dhe M.G, 65 vjeç nga La Specia, Itali.

Sipas të dhënave të policisë, nëse do të ishte hedhur në treg, marijuana do të kishte sjellë një fitim prej 10 milion eurosh  Që nga fillimi i këtij viti janë sekuestruar 9 mjete lundruese, rreth 13 ton marijuanë si dhe janë arrestuar 28 skafistë vetëm në zonën e Pulias./abcnews.al

 

makinaaaaaaaaaaa.jpg
G. P.14:47 | 18/05/2018

Hetuesit italianë janë të bindur pas disa operacioneve të suksesshme ditëve të fundit, se rruga më e shkelur aktualisht për trafikun ndërkombëtar të drogës është Barcelonë-Milano. Sipas tyre droga ku pjesa më e madhe vjen nga Marko, menaxhohet nga grupe kriminale shqiptare,  të cilët shkëmbejnë marijuanën me kokainë me klanet mafioze italiane

Mediat italiane raportojnë se rruga më e shkelur për trafikun ndërkombëtar të drogës aktualisht është ajo Barcelonë-Milano, ku një kamion u ndalua mbrëmjen e së enjtes me 70 kilogramë drogë të fshehur në një kuti lëpirësesh. Guardia di Financa ndaloi kamionin në kufi me Francën, ku agjentët e policisë nisën të dyshonin pas një pasaktësie në dokumentet e transportit, dhe për këtë arsye vendosën të kontrollojnë ngarkesën. Qentë anti-drogë nuhatën diçka dhe në fakt brenda kamionit u gjetën 32 kilogramë hashash dhe 37 kilogramë marijuanë.

Shoferi i kamionit me origjinë kroate u ndalua menjëherë dhe u shoqërua në rajonin e policisë. Në fillim të muajit Maj, karabinierët italianë ndaluan një tjetër kamion në autostradën e Milanos, ku në ngarkesën melesh të papërnuar u gjetën 206 kilogramë marijuanë. Në pranga përfundoi 50-vjeçari italian Enzo Di Mauro, dhe bashkëpunëtori i tij shqiptar 52-vjeçari Eduard Mecani. Në shtëpinë e këtij të fundit agjentët e policisë gjetën 62 mijë euro cash. Sipas hetuesve italianë, këto transferime, ku pjesa më e madhe e drogës mendohet se vjen nga Maroku, menaxhohen nga grupe kriminale shqiptare, të cilët më pas shkëmbejnë marijuanën me kokainë me klanet mafioze italiane.

Ditët e fundit, një tjetër aksion i suksesshëm i policisë italiane bëri të mundur sekuestrimin e rreth 20 kilogramë marijuanë në një automjet Audi, që drejtohej nga një shqiptar rezident në Milano. Pas kontrollit në banesën e tij policia pyeti djalin e tij nëse kishin apartamente të tjera në pronësi, por ai e mohoi këtë fakt. Por më pas agjentët e policisë zbuluan se djali banonte në një apartament të vogël 300 metra larg babait të tij, dhe pikërisht atje u gjetën rreth 8 kilogramë të tjera marijuanë dhe më shumë se 186 mijë euro cash./abcnews.al

avioni-me-droge.jpg
G. P.09:42 | 04/05/2018

Mediat italiane raportojnë për një operacion policie ku u vunë në pranga 7 shtetas shqiptarë qe transportonin drogë nga shqipëria në Itali me një avion të vogël. Por policia jone thote se bëhet fjalë për një operacion të vitit 2015, të zhvilluar në bashkëpunim me Policinë shqiptare.

Mediat italiane raportuan se në orët e para të mëngjesit të së premtes është kryer një operacion policie nga agjentët e Riminit në bashkëpunim me ata të Bolonjës, kundër një grupi kriminelësh shqiptarë të cilët veprojnë në rivierën romanjole me një trafik ndërkombëtar droge të importuar nga Shqipëria dhe që shpërndahej në Itali. Sipas raportimit në pranga kanë përfunduar shtatë persona, si dhe është sekuestruar një avion i vogël që përdorej për transportin e drogës nga brigjet shqiptare për në Itali. Gjatë operacionit është sekuestruar dhe sasi e konsiderueshme kokaine, marijuana dhe hashashi.

Por menjëherë gjatë ditës ka reaguar dhe policia shqiptare me anë të një deklarate për media ku thuhet se në fakt bëhet fjalë për një operacion të vitit 2015, i koduar “Free-Flight”, operacion ky i zhvilluar ne bashkëpunim me Policinë shqiptare. Po sipas njoftimit të policisë aktualisht po zbatohen fletë arrestet e Prokurorit të DDA së Bolonjës pas apelimit që kishin bërë 7 prej personave të akuzuar në 2015-ën.shqiptarët e arrestuar janë dy vëllezërit e Vilson Lamaj, kreut të kësaj organziate trafikantësh, Artjon e Kleo Lamaj si dhe tre kushërinjt e tyre Elizer Ahmetaj, Xhesian Ahmetaj e Arshi Ahmetaj./abcnews.al

marijuana-brindisi.jpg
G. P.11:11 | 02/05/2018

Mediat italiane kanë publikuar detaje nga operacioni i mbrëmjes së 30 Prillit, ku në brigjet e Brindisit u sekuestrua një gomone me 2.5 ton marijuanë dhe u arrestuan katër shqiptarë. Vlera e drogës së sekuestruar llogaritet më shumë se 20 milionë euro.

Pas një ndekjeje në det mbrëmjen e 30 Prillit, Guardia di Finanza arriti të bllokojë një gomone të ngarkuar me 2.5 ton marijuanë në brigjet e Brindizit. Skafistët, me shtetësi shqiptare, kur panë motoskafët e Guardia di Finanza, u përpoqën të hidhnin ngarkesën në det. Në bordin e gomones u gjet dhe një kallashnikov dhe 30 fishekë. Gomonia 10 metra e gjatë me dy motorë  të fuqishëm ishte nisur Shqipëria.

Në pranga përfunduan 4 shqiptarë me inicialet B. M., 40 vjeç; H. X., 30-vjeç, R. B., 30 vjeç dhe C. S., 37 vjeç. Ata janë nga Vlora dhe nga Kavaja. Të arrestuarit akuzohen për trafik ndërkombëtar droge, por dhe për armëmbajtje pa leje të armëve të luftës. Dy prej tyre rezultojnë me precedent penalë po për trafik ndërkombëtar droge.

Ka qenë patrulla ajrore e agjencisë “Frontex”, e cila ka sinjalizuar e para gomonen e ngarkuar me drogë dhe e drejtuar për në brigjet pulieze në orën 2 të natës. Në përfundim të operacionit janë nxjerrë nga deti 10 pako të mëdha me marijuanë ndërkohë që 105 të tjera ndodheshin në bordin e gomones. Vlera e drogës së sekuestruar llogaritet më shumë se 20 milionë euro./abcnews.al

policia-1280x854.jpg
G. P.14:18 | 06/04/2018

Policia italiane ka goditur një rrjet kriminal në Romë që merrej me magazinimin dhe shitjen e lëndëve narkotike. Mësohet se në një operacion të gjerë është bërë e mundur zbulimi dhe sekuestrimi i 1.3 ton marjuanë në një vilë në kryeqytetin italian.

Agjentët kanë arrestuar në flagrancë një 18-vjeçar shqiptar. Idenditeti i tij nuk bëhet i ditur. Gjithashtu, policia ka arrestuar edhe një shtetas italian. Mediat përtej adriatikut shkruajnë se në një hetim modest, është zbuluar se shqiptari merrej me aktivitete të paligjshme.

18-vjeçari është ndjekur me kujdes nga policia deri në banesën e tij, të cilën e kishte shndërruar në një magazinë për marijuanën. Mësohet se lënda narkotike ishte ndarë në 75 thasë të mëdhenj dhe do të shitej e gjitha në qytetin e Romës./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono