maqedonia e veriut

bdi-1280x737.jpg
Sej rie19:00 | 12/08/2019

Partia shqiptare BDI ka deklaruar se rasti “Zhvatja” duhet të hetohet deri në fund dhe për këtë arsye mbështet projektligjin e qeverisë për prokurorinë publike. Ndërkohë, presidenti Pendarovski i ka bërë thirrje klasës politike që të bëjë kujdes me akuzat, pasi ato mund të nxisin euro-skeptikët.

Partneri shqiptar i koalicionit po bën gjithçka që sa më shpejt të votohet ligji për Prokurorinë Publike, me qëllim që ti jepet shans vendit për hapjen e negociatave në tetor, tha zëvendëskryeministri, Bujar Osmani. Edhe pse për ligjin po negociojnë vetëm dy partitë maqedonase, Osmani thotë se kjo nuk do të thotë që shqiptarët janë të përjashtuar nga procesi, por dallime kryesore janë mes tyre. E BDI i ka vijat e veta të kuqe.

Bujar Osmani, zëvendës kryeministër:  “Hetim i plotë i të gjitha rasteve që dalin nga përgjimet dhe hetim të rastit të fundit që e njohim si ‘Zhvatja’”.

BDI përkrah propozim-ligjin e qeverisë që është në procedurë parlamentare, por nëse ka ankesa do ti parashtrojnë në formë të amendamenteve. Ndërkohë, presidenti i bëri thirrje politikës që të ketë kujdes, për shkak se çdo skandal mund të përdoret si argument i euro-skeptikëve për ta kundërshtuar procesin e zgjerimit.

Pendarvoski, president i RMV:  “Deri në këtë moment, nga informatat që unë i kam nga Unioni Evropian, Komisioni evropian, nuk ka ndryshim tek asnjë anëtarë, në drejtim të asaj që ta rishqyrtojnë qëndrimin e tyre, kurse e dini se anulimi i qershorit, korrikut ka qenë për shkak arsyeve teknike. Por e përsëris, ne duhet ti frymë edhe kosit… Edhe afera më të vogla se kjo do të jenë arsye për disa vende që nuk e duan projektin e zgjerimit, të thotë se nuk na duhet Ballkani Perëndimor”.

Edhe Osmani, por edhe Pendarovski janë të mendimit se zgjedhje të parakohshme nuk është mirë të ketë në një periudhë kur duhet të përmbyllen çështje të rëndësishme për procesin integrues të vendit. Por për BDI-në, tetori i 2020 është datë e pranueshme./ABC News Albania 24/7

 

hahn.png
nev ila17:43 | 11/08/2019

Brukseli ka reaguar për herë të parë lidhur me rastin “Zhvatja” në Maqedoninë e Veriut. Komisioneri për Zgjerimin, Johanes Hahn ka kërkuar nga Shkupi zyrtar që të luftojë korrupsionin. Ndërkohë, autori i publikimit të përgjimeve ka sulmuar shefen në ikje të Politikës së Jashtme, Federika Mogerini, për heshtje ndaj rastit.

Tre ditë pas zbulimit të videove për aferën ‘Zhvatja”, eurokomisionari për zgjerim të BE-së, Johannes Hahn komentoi ndodhitë në vend. Ai dje u thirr nga politikania gjermane, Doric Pack që të ndërmerr diçka lidhur me rastin që ka tronditur Maqedoninë e Veriut e ku pretendohet edhe implikimi i Prokurores Speciale Katica Janeva dhe Kryeministrit Zaev.

Komisioneri Han dha mesazhin se lufta kundër korrupsionit të nivelit të lartë duhet të vazhdojë.

“Lidhur me zbulimet më të reja, me rëndësi është të vërtetohet përgjegjësia juridike për të gjitha veprat penale, duke llogaritur edhe ato që dalin nga përgjimet e jashtëligjshme. Të gjitha veprat penale duhet të shqyrtohen nga organet kompetente, kurse kryerësit të dalin para drejtësisë”, shkruan Hahn në Twitter.

Ndërkohë, gazetari Italian me prejardhje sllovene Laris Gajser, i cili për opinionin në Maqedoninë e Veriut u bë i njohur me publikimin e bisedave të xhiruara në rastin “Zhvatja”, ka publikuar një video-kolumnë në edicionin elektronik të gazetës “La Verita”, ku sulmon Bashkimin Evropian dhe Përfaqësuesen e Lartë në largim të BE-së për Politikë të Jashtme Federika Mogherini.

Gajser në këtë kolumnë shtron pyetjen përse Brukseli po hesht për këtë rast në Maqedoninë e Veriut, duke potencuar se është e çuditshme mungesa e reagimeve nga Mogerini dhe Presidenti aktual i Komisionit Evropian Zhan Klod Junker, të cilët sipas tij, fuqimisht kanë insistuar për Prokurorinë Speciale.

Duke shfaqur bindjen se ende ka mundësi të ketë një demokraci të vërtetë të bazuar në opinion public të informuar dhe kontroll të politikanëve, Gajser pyet se si ka mundësi që Federika Mogherini të hesht para realitetit criminal në Maqedoninë e Veriut.

Ndryshe, Mogherini është anëtare e Partisë Demokratike të qendrës së majtë italiane, që është rivale kryesore e partisë së Djathtë Nacionaliste të Zv/Kryeministrit Italian Mateo Salvini, përkrahës i të cilit është vetë gazetari Gajser. Gazetari Laris Gajser është i njohur për qëndrimet e tij të skajshme ekstreme-djathtiste dhe i afërt me personalitete të së djathtës, por edhe me përfaqësues të VMRO-DPMNE-së, partisë opozitare në Maqedoninë e Veriut.

Madje për këtë të fundit socialdemokratët në pushtet i kanë drejtuar pyetje publike liderit të opozitës Mickoski nëse gjatë vizitës së tij në Hungari, para daljes së kësaj afere, është takuar me Gajserin në Budapest.

Gazetari Laris Gajser në këtë kolumnë ka theksuar se gazeta ‘La Verita” do të bëjë vlerësime nëse juridikisht është e realizueshme publikimi i xhirimeve të reja potenciale./ABC News Albania 24/7

bujar-osmani.jpg
G. P.16:40 | 30/07/2019

Autoritetet serbe kanë dërguar kërkesë në Ministrinë e Drejtësisë në Shkup, për ekstradimin e ish-pjesëtarit të UÇK-së Tomor Morinës, të arrestuar në Maqedoninë e Veriut sipas një urdhri të Interpolit. Ndërkohë ne vend vijojnë debatet për arrestimin e tij.

Ministria serbe e Drejtësisë i ka dorëzuar kërkesë Maqedonisë së Veriut për ekstradimin e ish-pjesëtarit të UÇK-së Tomor Morinës-kanë njoftuar mediat serbe. Morina ishte arrestuar javën e kaluar në një vendkalim kufitar të Maqedonisë, sipas një urdhri të Interpolit.

Ai nga Serbia kërkohet nën dyshimin  se ka kryer krime lufte kundër civilëve serbë. Kryeministri Zaev duke komentuar këtë rast ka lënë të kuptohet se duhet të respektohet e drejta ndërkombëtare dhe vendore dhe se Morina i ka të gjitha të drejtat.

Por, nga ana tjetër Zv/Kryeministri Bujar Osmani ka theksuar se personalisht është i angazhuar për lirimin e Morinës dhe se në cilësinë e mikut të Kosovës do ta vizitojë ish-ushtarin e UÇK-së që gjendet në arrest në Shkup.

Bujar Osmani: Për momentin unë pres një përgjigje, kam një kërkesë zyrtare deri tek gjykatësja që ka lëndën që më lejon të vizitoj zotin Morina dhe unë besoj se gjatë ditës do të shkoj deri te institucioni për të vizituar atë për shkak se kemi një mos koordinim të avokatit të tij, kërkesës për ekstradim e kështu me radhë.

Vendimin përfundimtar sipas kërkesës së Serbisë duhet ta merr Ministria e Drejtësisë. Ndryshe, arrestimi i Morinës ishte diskutuar edhe në Kuvendin e Maqedonisë së Veriut, ku koordinatori i grupit parlamentar të BDI-së Ejup Alimi e krahasoi Kryeministrin Zaev me Milosheviçin./ABC News Albania 24/7

hahn.jpg
G. P.12:42 | 30/07/2019

Në një intervistë për austriaken “Der Standard”, komisioneri për zgjerim në Bashkimin Europian, Johanes Hahn është shprehur qartë se vendi ynë është ende prapa për sa i përket hapjes së negociatave. Kjo pasi sipas tij qeveria e kryeministrit Rama ka problem me dialogun.

Komisioneri për Zgjerim në BE, Johannes Hahn, në një intervistë për gazetën austriake”Der Standard”, flet për situatën në rajonin e Ballkanit Perëndimor. Ai ka lavdëruar qeverinë në Shkup, e për sa I përket hapjes së negociatave për anëtarësimin në Bashkimin Europian, Hahn shprehet qartë se Shqipëria është pas Maqedonisë së Veriut.

Ai theksoi se dhe pse po punohet ende që të dyja vendet të nisin negociatat, nuk është sekret se vlerësimi për Maqedoninë e Veriut mes vendeve anëtare është më i mirë.

“Të dy vendet kanë përmbushur kriteret e kërkuara nga shtetet anëtare të BE si një kusht”, vijon ai. “Kjo është arsyeja se përse kemi bërë një rekomandim pozitiv. Por Maqedonia e Veriut jo vetëm ka arritur reformat e kërkuara, por ka nënshkruar edhe marrëveshjen historike të Prespës dhe gjithashtu një traktat miqësie me Bullgarinë”.

Për sa i përket vendit tonë Hahn vë në dukje se në plan të parë janë problemet, kjo pasi opozita nuk është në parlament, qeveria ka vështirësi për të udhëhequr dialogun dhe aktualisht ka një procedurë për shkarkimin e Presidentit. Hahn tha se reforma në drejtësi ishte një nga kriteret kryesore për vlerësimin e progresit të Shqipërisë.

Në intervistë, Hahn thotë se një ndër kundërshtarët e zgjerimit, Franca, ka nisur të ndryshojë retorikën e saj. Megjithatë ai thotë se shpreson që Franca të ndryshojë edhe qëndrimin, përveç retorikës./ABC News Albania 24/7

RIKER-NE-SHKUP-ABCM5T1.mpg_snapshot_00.18-1280x720.jpg
ent ela15:30 | 26/07/2019

Nuk ka më kohë për të luajtur me të ardhmen e qytetarëve – ky është mesazhi i shkurtër të cilin Filip Riker, ndihmëssekretari amerikan i shtetit, i drejtoi opozitës në Maqedoninë e Veriut, duke theksuar se duhet të ndërpritet bllokimi rreth propozim-ligjit për Prokurorinë Speciale Publike.

Në moment kur aktorët kryesorë politikë në vend sërish ngecën rreth të ardhmes së Prokurorisë Speciale Publike, ndërsa udhëheqësja e saj dyshohet për përfshirje në marrëveshje të dyshimta, në Shkup do të qëndrojë për vizitë ish-ambasadori amerikan në Shkup, i afërt me rajonin dhe njohës i mirë i çështjeve ballkanike, që të ndihmojë në mënjanimin e pengesave në rrugën euro-atlantike të Maqedonisë. Filip Riker, tash u. d. ndihmëssekretar amerikan i shtetit për Evropën dhe Euro-azinë, opozitës në vend, e cila në mënyra të ndryshme me muaj e bllokon miratimin e ligjit i cili do të vazhdojë punën e PSP-së, i apeloi së është koha që të jetë konstruktive, në emër të së ardhmes të qytetarëve.

“Koha për lojëra politike, tërheqjen e vëmendjes dhe lojë me perspektivën e qytetarëve është punë e kryer. Porosia ime është e thjeshtë – është koha që të kyçeni në proces dhe çështjet të ecin më tej për të mirën e vendit. Maqedonia e Veriut shkon më tej në përmbushjen e qëllimeve të saj, integrimi në BE dhe në NATO, të fillojë procesin për anëtraësim në BE. Ky ligj është krucial jo vetëm për procesin, por edhe për qytetarët.”

I pyetur për deklaratën e djeshme se në qoftë se nuk gjendet bazë e përbashkët për ligjin për Prokurori Publike, nuk përjashtohet zgjidhje e padëshirueshme, kryeministri Zoran Zaev sqaroi se kjo do të nënkuptonte kërkimin e zgjidhjeve alternative për punën e PSP-së, pasiqë në shtator përfundon mandati i udhëheqëses Katica Janeva.

“Nuk e di, e di se do të jenë më të pakëndshme, më të padëshirueshme. Duhet të ulemi në takime me liderët, të mendojmë, të vijnë ekspertë, të gjejmë zgjidhje. E di se shteti gjithmonë duhet të gjejë zgjidhje, sepse duhet të vazhdojë, duhet të punojë.”

Riker u takua edhe me kreun e BDI-së Ali Ahmeti, pas takimit Ahmeti njoftoi se është dikutuar për problemet aktuale në vend, ai shtoi se nga komuniteti ndërkombëtarë kërkohet që ligji për prokurorinë  të miratohet  sa më shpejtë.

Dje Komiteti për Marrëdhënie të jashtme në Senatin Amerikan e kaloi ratifikimin e protokollit për anëtarësim të Maqedonisë së Veriut në NATO, ndërsa sipas Riker pritet që së shpejti edhe Senati ta mbështesë me shumicë e votave. Ai shtoi se SHBA-të edhe më tej do ta ndihmojnë Maqedoninë në ndërtimin e plotë të të gjitha vlerave demokratike perëndimore, duke theksuar se kjo është periudhë e rëndësishme kur të gjitha vendet duhet të bashkëpunojnë për vende, rajone dhe lidhje të përparuara, stabile dhe të sigurta. Ky është kapitull i ri, Maqedonia e Veriut dhe SHBA-të të bashkëpunojnë si partnerë, theksoi Riker edhe në takimin me ministrin e Punëve të Jashtme Nikolla Dimitrov mëngjesin e sotëm. /ABC News Albania 24/7

 

HAHN-NE-BEOGRAD-ABCM5T1.mpg_snapshot_00.24-1280x720.jpg
ent ela15:20 | 26/07/2019

Gjatë vizitës në Serbi, komisioneri i Bashkimit Europian Johanes Hahn u shpreh optimist për faktin se Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut mund të hapin negociatat për anëtarësimin në BE në shtator.

Komisari i Bashkimit Evropian, Johanes Hahn, është në fund të mandatit. Por, ka arritur në Serbi për të diskutuar edhe një herë për politikën në Ballkan. Ai ka theksuar se është shumë e rëndësishme që Kosova dhe Serbia të ulen në tavolinën e bisedimeve për një zgjidhje të qëndrueshme dhe afatgjatë. Ai ka theksuar se kjo pritet të ndodh pasi të jetë qartësuar situata politike në Kosovë me zgjedhje. Progresi do të vlerësohet ashtu siç shpreson çeljen e negociatave për Maqedoninë Veriore dhe Shqipërinë.

Johannes Hahn, Komisioner i BE: “Nuk ka arsye për të humbur kohë dhe shpresoj të ndodhë brenda shtatorit si është paralajmëruar. Pa progress dhe një zgjidhje të qëndrueshme nuk mund të bëjmë asgjë. Progresi duhet vlerësuar sic është rasti i Maqedonisë së veriut dhe shpresoj që jepet një dritë jeshile edhe për Shqipërinë, që të hapë negociatat ashtu si kemi bërë me Serbinë dhe Malin e Zi”.

Serbia, ka thënë kryeministrja serbe, Ana Brnabiç, shpreson që Kosova do të rishqyrtoj disa vendime të sajat dhe se do të mund të kthehen sërish bisedimet. Sipas saj, pasojat e mungesës së tij vërehen dhe bashkëpunimi rajonal është e vetmja mënyrë për progres për qytetarët.

Ana Brnabic, Kryeministre e Serbisë: “Ne do t’i përgjigjemi cdo nisme në të cilën jemi të ftuar do të jemi aty dhe do të japim mesazhe pozitive për bashkëpunim të mëtejshëm dhe ripajtimin e popullit shqiptar dhe serb”.

Hahn ka takuar edhe presidentin Vuçiç në një takim jashtë publikut, kurse pavarësisht pozitave të reja që mund të ketë, ai do të angazhohet për Ballkanin sikurse edhe strukturat e ardhshme të BE-së. /ABC News Albania 24/7

 

RMV-FAKE-NEWS.mpg_snapshot_00.02-1280x720.jpg
ent ela16:10 | 24/07/2019

Kryeministri i Maqedonisë së veriut Zoran Zaev ka prezantuar një sërë masash që qeveria e tij do të ndërmarrë për të zgjidhur problemin me lajmet false dhe shpërndarjen e informacioneve të rreme, të cilat, siç tha ai, ndikojnë seriozisht në interesin publik.

Qeveria e Maqedonisë së Veriut ka përgatitur Plan Aksionar për luftë kundër dezinformatave, të cilat ashtu siç deklaroi kryeministri Zoran Zaev, po bëhen sulm serioz në institucionet demokratike dhe proceset zgjedhore dhe ndikojnë në besimin e qytetarëve në institucionet dhe mediat.

“Dezinformatat janë njëra prej sfidave të demokracisë në vitin 2019-të dhe mjet për manipulim me qytetarët. Keqpërdorimi i teknologjisë për krijim të etniteteve të rrejshme dhe shpikja e ndodhive jo ekzistuese është bërë sulm serioz në zgjedhjet demokratike dhe seriozisht kërcënojnë të ndikojnë në besimin e qytetarëve në institucionet dhe mediat”, deklaroi kryeministri Zaev.

Ai theksoi se në dy vitet e fundit, vendi disa herë është përballur me shpërndarje masive të lajmeve të rrejshme në rrjetet sociale, madje edhe në mediat tradicionale, ndërkaq ashtu siç tha, një pjesë e informatave janë ndarë edhe në territorin e vendeve të huaja.

“Si përgjigje ndaj këtyre kërcënimeve dhe në pajtueshmëri me kërcënimet për transparencë dhe llogaridhënie, Qeveria ka përgatitur Plan Aksionar për luftë kundër dezinformatave në nivel sistematik. Qëllimi është që ta përforcojmë sigurinë nacionale dhe sigurinë e qytetarëve të vendit tonë dhe ta mbrojnë dhe avancojmë demokracinë”, tha Zaev.

Ai sqaroi se plani do të jepet në diskutim publik dhe se deri në hartimin e versionit final do të dëgjohen mendimet e të gjithë aktorëve në shoqëri. Plani është i përbërë prej dy pjesëve, në pjesën e parë janë të përfshira masat e sigurisë, ndërkaq në të dytin janë masat proaktive. / ABC News Albania 24/7

KRYEPROKURORJA-RMV_ABC-1280x720.jpg
ent ela15:50 | 23/07/2019

Kryeprokurorja e Maqedonisë së Veriut, Katica Janeva, foli para gazetarëve duke mohuar se është e përfshirë në rastin “Reket”, duke kërkuar që organet të hetojnë rastin. Ajo nuk iu përgjigj pyetjeve të gazetarëve në lidhje me atë se si e ka humbur telefonin, pasi Prokuroria doli me njoftim se telefoni nuk është humbur, por është gjetur te një person, të cilit i është dhënë dhuratë.

Pasi kaloi më shumë se një javë që nuk dihej gjë për Katica Janevën, ajo sot vendosi të paraqitet në Prokurorinë Speciale dhe të prononcohet për media.

Erdhi, e shpalli vetën viktimë të politikës dhe mediave.

“Që nga momenti kur u zgjodha si Prokurore Speciale, biografia ime profesionale, jeta private, familja, janë qëllim i shumë thashethemeve,  sulme dhe tentime që të më përfshijnë në luftën politike ditore të partive”.

U shfajësua për rastin “Zhvatja”.

“Me përgjegjësi të plotë e them se as me vetëdije, as pa vetëdije, as që kam bërë diçka që ta keqpërdor detyrën që momentalisht po e kryej. Publikisht u bëj thirrje organeve të drejtësisë që deri në fund ti pastrojnë të gjitha rrethanat për rastin konkret. Po, është e vërtetë, se unë, njësoj si shumë persona tjerë që janë në funksione shtetërore, njihemi me personin Bojan Jovanovskin. Asnjëherë nuk e kam fshehur se djali im punon në 1TV, dhe se për shkak të punës që e bën, në bazë ditore komunikon me personin. Por kjo nuk do të thotë se dikush ka të drejtë ta keqpërdor detyrën time zyrtare, që eventualisht të fiton privilegje të caktuara, ose të bëj vepra joligjore”.

Dhe u largua pa u përgjigjur në asnjë pyetje.

Janeva do të vazhdoj ta udhëheq Specialen, deri sa të votohet ligji i ri për Prokurorinë Publike, i cili parasheh që Specialja të integrohet në Prokurorinë për krim të organizuar dhe korrupsion të lartë.

E sa do të zgjasë procedura për sjelljen e ligjit, varet nga Qeveria dhe vullneti politik i partive, tha kryetari i Kuvendit, Talat Xhaferi.

E Qeveria ende nuk e ka dorëzuar propozim-ligjin në Kuvend. Xhaferi do të presët sot edhe nesër që propozim-ligji të dorëzohen, e nëse kjo nuk ndodh. /ABC News Albania 24/7

PENDAROVSKI-PER-NEGOCIATAT.mpg_snapshot_00.15-1280x720.jpg
ent ela14:41 | 21/07/2019

Në një intervistë për Radion “Evropa e Lirë”,  presidenti i Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski ka deklaruar se është optimist për çeljen e negociatave me BE. Megjithatë, ai shprehet se deri tani nuk ka arritur të takohet me liderin e opozitës, Hristijan Mickoski i cili është vetëshpallur si organizator i takimeve të liderëve.

Presidenti Stevo Pendarovski njoftoi se gjatë vizitave të realizuara në vendet evropiane pasi është emëruar president i vendit, nuk ka hasur në ndonjë shtet evropian që është kundër fillimit të bisedimeve të Maqedonisë së Veriut në fund të vitit.

Nga vendet më të rëndësishme, kam marrë garanci se vonesa në Gjermani është për arsye thjesht teknike dhe se në prapavijë nuk ka arsye politike. Gjithashtu, informacioni që kam deri më tani është se aktualisht nuk ka shtet europian, asnjë shtet anëtar të BE-së, asnjë qeveri evropiane që thotë se Republika e Maqedonisë së Veriut nuk duhet të fillojë bisedimet deri në fund të vitit.

Sa i takon dukurisë devijuese shumë aktuale për ndërtimet e egra në Ohër, Pendarovski njoftoi se është duke grumbulluar informacione për të krijuar një pasqyrë të plotë. Siç tha ai, për perlën ballkanike e pyesin edhe në takimet ndërkombëtare dhe ajo mund të jetë bllokadë në integrimin euroatlantik.

“Ohri si problem që paraqitet gjatë kohës së fundit, mund të jetë gur i madh në bllokimin e integrimet euroatlantike tona, gjithashtu se atje ekziston një fushë e rëndësishme që quhet mbrojtje e ambientit njerëzor, dhe ajo bëhet edhe më e rëndësishme dhe kapitull i rëndësishëm në negociatat me çdo shtet kandidat e cila dëshiron të jetë anëtare. Unë jam parë me përgjegjësit në Qeveri dhe njerëzit që ishin në Kuvendin e UNESKO-s. mendoj se shumë shpejtë do ta kem pasqyrën e plotë për atë, sepse edhe në takimet e mija ndërkombëtare jashtë, bashkëfolësit e mi më pyesin çfarë po ndodh me perlën ballkanike, sepse Ohri është i pranuar dhe i njohur shumë më larg se kufijtë tanë”, tha Pendarovski.

Pendarovski ka njoftuar se është takuar dhe ka biseduar me të gjithë liderët e partive më të mëdha politike në vend, por jo me linderin e VMRO-DPMNE-së Hristijan Mickoskin.

“Jam parë edhe me opozitën shqiptare dhe me partitë shqiptare në pushtet. Jam parë edhe me partitë politike në pushtet, jam parë edhe me partitë e entitete pakicë, respektivisht komunitetet etnike të tjera të cilat nuk janë shumicë, edhe atë edhe me partitë që nuk kanë votuar për mua në zgjedhje presidenciale, megjithatë deri tash nuk kam arritur të realizoj takim me zotëri Mickoski, me arsyetimin se tash nuk është momenti”, tha Pendarovski.

Pendarovski duke folur edhe për shumë çështje aktuale foli edhe për faljen që u paraqit si një nga çështjet kryesore në fjalimin e tij inaugurues, ai njoftoi se po përpiqet për pajtim, ndërsa për vërejtjet e VMRO-DPMNE-së se pajtimin e shohin si një amnisti për kryeministrin Zaev dhe bashkëpunëtorët e tij, Pendarovski tha se nuk ka ndërmend të amnistojë Zaevin ose miqtë e tij të ngushtë nëse ata kanë kryer krim. / ABC News Albania 24/7

 

 

SELA-PER-PSP.mpg_snapshot_00.01-1280x720.jpg
ent ela16:30 | 18/07/2019

Ziadin Sela, lideri i partisë opozitare shqiptare në Maqedoninë e Veriut, ka kërkuar që në krye të prokurorisë special të vendoset një prokuror nga një nga vendet e Bashkimit Europian. Kjo pasi sipas tij shqiptarët e kanë humbur besimin tek sistemi i drejtësisë.

Lideri i partisë opozitare shqiptare Aleanca për Shqiptarët Ziadin Sela pas një takimi partiak ka kërkuar që në krye të Prokurorisë Speciale Publike në Maqedoninë e Veriut, të vijë një prokuror nga vendet e BE-së, pas sipas tij, shqiptarët kanë humbur besimin tek sisitemi i drejtësisë.

“Është urgjente që në kuadër të sistemit gjyqësor të bëhen ndryshimet e nevojshme që në krye të PSP-së të vijë kuadër nga vendet e BE, përmes ndryshimeve të ligjit. Kjo të bëhet edhe në instanca të tjera duke u kyçur ekspertë të jashtëm që do të merren me zbulimin e rasteve kriminale dhe korruptive, sidomos kur shqiptarët kanë humbur besimin tek sistemi i drejtësisë”.

Skandali i fundit i zhvatjeve ku përmendet edhe emri i Kryeprokurores së posacme Katica Janeva, ka rezultuar që opozita maqedonase ende të mbetet në qëndrimin për mospjesëmarrje në takimin e nesërm të liderëve. VMRO-ja insiston në zgjedhje të jashtëzakonshme parlamentare.

“Ashtu siç paralajmëroi para disa ditëve, Kryetari Mickoski nuk do të paraqitet në takimin e liderëve. Nëse duhet të ketë kësi takimesh, do të duhet të bisedohet vetëm për zgjedhje të parakohshme parlamentare”.

Për nesër Kryeministri Zaev ka thirrur një takim liderësh ku mes tjerash do të diskutohej edhe Ligji për Prokurorinë Publike me të cilin do të zgjidhej statusi i ardhshëm i Prokurorisë Speciale Publike. /ABC News Albania 24/7


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono