maqedoni

aksidenti-1-1280x676.jpg
ent ela17:52 | 15/02/2019

Ministri i Shëndetësisë së Maqedonisë së veriut Venko Filipçe deklaroi se janë gjashtë personat që ndodhen në gjendje kritike për jetën si pasojë e aksidentit tragji. Ndërkohë, vijojnë hetimet rreth shkakut të aksidentit.

Dhjetë nga të lënduarit e aksidentit të tmershëm në autostradën Shkup-Tetovë janë në gjendje të vështirë shëndetësore. Për jetë janë duke luftuar dy pacientë me Qendrën e Urgjencës në Shkup, ka njoftuar Ministri i Shëndetësisë Venko Filipçe i cili ka zhvilluar një vizitë në repartet ku trajtohen të lënduarit.

“Nga numri i përgjithshëm i pacientëve gjashtë gjenden në repartin për mjekim intensiv. Tek dy pacientë gjatë ditës së djeshme është kryer ndërhyrje kirurgjikale. Për momentin gjendja e tyre është stabile. Tek një paciente e moshës 20-vjecare do të bëhet edhe një intervenim kirurgjikal. Konziliumi i mjekëve do të vendos  se si do të vazhdojë trajtimi i këmbës së saj dhe ka mundësi që t`i amputohet”.

Siç informoi Prokuroria Publike, intensivisht po punohet për konfirmimin e të gjitha detajeve për shkaqet e aksidentit. Janë tubuar dhe kontrolluar dokumentet e udhëtimit, celularët e udhëtarëve të cilët gjithashtu do të dërgohen për ekspertizë. Ekipe të Fakultetit të Makinerisë i kanë bërë edhe kontrollet e para të autobusit. Ai ka qenë i vjetër 18 vite dhe i regjistruar në janar të këtij viti. Prokuroria ka kërkuar edhe dokumentacionin e plotë të kompanisë “Durmo Turs” rreth lejeve për transport public, mirëmbajtjen, numrin e udhëtarëve dhe  relacionet në ditën kritike. Në mënyrë plotësuese do të kontrollohet nëse gjatë vozitjes ka shfrytëzuar celularin. Ndryshe, në qytetin e Gostivarit sot është zhvilluar ceremonia mortore e nëntë viktimave./abcnews.al

aksidentiii.jpg
ent ela17:05 | 14/02/2019

Numri i viktimave në aksidentin tragjik të ndodhur në Maqedoninë e Veriut pasditen e të mërkurës ka shkuar në 15. Ndërsa në një intervistë për mediat vendase komandanti i zjarrfikësëve në Tetovë rrëfen momentet e para pas mbërritjes në vendngjarje.

Në orët e vona të pasdites së të mërkurës një autobus doli nga rruga në Autostradën Shkup- Tetovë. Ai u rrokullis nga autostrada duke rënë poshtë, afër fshatit Llaskarcë në komunën e Sarait. Policia konfirmoi se numri i viktimave ka shkuar në 15 ndërsa të plagosurit 30.

Komandanti i Njësitit të Zjarrfikësve në Tetovë Uka Aliti deklaroi se kanë arritur në kohë në vendin e ngjarjes duke u përpjekur që të shpëtojnë sa më shumë jetë. Ndërkohë të enjten në vendngjarje kanë dalë sërish ekspertë të ministrisë së Brendshme për të konstatuar shkaqet e kësaj tragjedie të rëndë. Qeveria e Maqedonisë së veritu pas një mbledhjeje të jashtëzakonshme mbrëmjen e së mërkurës vendsoi që e enjtja dhe e premtja të shpallen ditë zie. /abcnews.al

KRONIKE-MAQEDONI-AKSIDENTI.mpg_snapshot_00.14-1280x720.jpg
ent ela08:26 | 14/02/2019

Shkon në 14 numri i viktimave si pasojë e aksidentit tragjik në Maqedoni. Shtatë persona humbën jetën në vendngjarje, 37 u dërguan menjëherë në spital ku 7 prej tyre ndërruan jetë si pasojë e plagëve të marra.

Aksidenti ndodhi pasditen e së mërkurës në autostradën Tetove-Shkup, pranë fshatit Llaskarcë. Autobusi me pasagjerë humbi kontrollin duke dalë nga rruga dhe është përmbysur. Bilanci i viktimave u konfirmua nga ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe në një konferencë për shtyp, ndërsa zëvendës ministri i Brendshëm, Agim Nuhiu deklaroi se ekipet e policisë, shëndetit publik dhe zjarrfikësit koordinuan operacionet për t’u ardhur në ndihmë të mbijetuarve. Nga goditja e fortë rreth 40 persona të tjerë mbetën të plagosur dhe u dërguan nga ekipet e emergjencave në spitalet e Shkupit.Ndërkohë raportohet se mes pasagjerëve është edhe një grua shtatëzënë, e cila ndodhet po ashtu në gjendje të rëndë në Qendrën e Urgjencës në Shkup. Për zbardhjen e shkaqeve të aksidentit është hapur një hetim nga Prokuroria Themelore, e cila ka dërguar ekspertët e saj në vendin e ngjarjes. Burime nga ky institucion kanë deklaruar se prokurorët e çështjes do të urdhërojnë autopsinë e viktimave, si dhe analizat e gjakut të shoferit të autobusit. Qeveria maqedonase vendosi që e enjtja 14 shkurt dhe e premtja 15 shkurt, të shpallen ditë zie. /abcnews.al

zaev.jpg
G. P.23:59 | 13/02/2019

Liderët politikë në Ballkan kanë reaguar lidhur me aksidentin e së mërkurës në Maqedoni. Kryeministri Zaev ka deklaruar se do të bëjë gjithçka për familjet e viktimave dhe të mbijetuarit, ndërsa Ali Ahmeti, Ramush Haradinaj dhe Edi Rama kanë shprehur pikëllimin e tyre.

Kryeministri i Maqedonisë, Zoran Zaev ka shprehur dhimbjen dhe pikëllimin e tij në lidhje me aksidentin e ndodhur në aksin Shkup-Tetovë, ku humbën jetën 13 persona. Ndërsa u ka bërë ngushëllimet e tij familjarëve të viktimave, Zaev ka theksuar se, qeveria po mobilizon të gjitha forcat dhe kapacitetet për të ndihmuar të mbijetuarit që janë në rrezik për jetën, në mënyrë që të kthehen sa më shpejt tek të dashurit e tyre. Kryetari i BDI-së, Ali Ahmeti, përmes një mesazhi në profilin e tij në Facebook , ka ndarë dhimbjen e tij me familjarët e viktimave.

“Do të jemi pranë tyre dhe të lënduarve, duke vijuar me mobilizimin maksimal të zjarrfikësve, policëve dhe mjekëve për t’iu ardhur në ndihmë të gjithëve”, ka thënë Ahmeti.

Përmes Twitterit, kryeministri shqiptar Edi Rama ka shprehur pikëllimin e tij për tragjedinë e autobusit në vendin fqinj.

“Numri i viktimave e të plagosurve ka tronditur e shqetësuar aq shumë familje. U jemi pranë shpirtërisht të gjitha familjeve dhe të gjithë vendit mik”, ka thënë Rama.

Nga Kosova, kryeministri Ramush Haradinaj është shprehur i tronditur nga ngjarja, të cilën e ka konsideruar një tragjedi të rëndë.

“Një tragjedi që po prek shumë familje, me dhjetëra të lënduar e për fat të keq shumë të vdekur. Ngushëllime të sinqerta për familjet që humbën të dashurit e tyre dhe shërim sa më të shpejtë për të lënduarit”, ka thënë Haradinaj në Facebook.

Edhe presidenti Hashim Thaçi, po përmes rrjeteve sociale, u ka shprehur ngushëllimet më të thella familjeve dhe u ka uruar shërim të shpejtë të lënduarve./abcnews.al

tabelat-maqedoni.jpg
G. P.23:40 | 13/02/2019

Në pikat kufitare të Maqedonisë janë vendosur tabelat e reja me emërtimin e ri të vendit, Maqedonia Veriore. Në gjuhën shqipe janë vetëm tabelat në Tabanoc, Bllacë dhe Qafëthanë, ndërsa në pikat e tjera shqipja mungon.

Fillimisht u mbuluan tabelat ku shkruante emri tanimë i vjetër i shtetit. E më vonë arritën edhe tabelat e reja. Në shqip është tabela me emrin e ri që u vendos në kufirin me Serbinë, e doganat e Maqedonisë së Veriut kanë afat 3 ditor që t’i ndryshojnë të gjitha.

Por kjo nuk është ajo që populli grek e ka kërkuar, thotë gazetari, Hristos Nikolaidis, për shkak se edhe tek emri i ri, përdoret termi “Maqedoni”.

Hristos Nikolaidis, gazetar: “Shumica e opinionit grek beson se termi “Maqedoni” është grek, dhe nuk guxon askush ta përdor pa lejen greke. Ky është mendimi i opinionit grek dhe mediat në Maqedoni nuk e kanë të qartë se çfarë ndodh në Greqi. Mendoj që shumica e votuesve do të duan që ta ndëshkojnë qeverinë greke dhe Sirizën për këtë marrëveshje”.

Edhe tabela pas zëdhënësit të qeverisë ishte me emrin e ri dhe në dy gjuhë, e do të ndërrohen edhe në institucionet tjera, por kanë afat 4 mujor./abcnews.al

aksidenti.jpg
G. P.19:49 | 13/02/2019

13 persona kanë humbur jetën dhe dhjetëra të tjerë kanë mbetur të plagosur si pasojë e një aksidenti rrugor të ndodhur në Maqedoni, ku një autobus humbi kontrollin dhe doli nga korsia e qarkullimit, në aksin Tetovë-Shkup.

 

Një aksident tragjik me 13 viktima ndodhi pasditen e së mërkurës në Maqedoni, në autostradën Tetovë-Shkup, pranë fshatit Llaskarcë. Një autobus me pasagjerë ka humbur kontrollin, ka dalë nga rruga dhe është përmbysur. Bilanci i viktimave u konfirmua nga ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe në një konferencë për shtyp, ndërsa zëvendësministri i Brendshëm, Agim Nuhiu deklaroi se ekipet e policisë, shëndetit publik dhe zjarrfikësit koordinuan operacionet për t’u ardhur në ndihmë të mbijetuarve.

Nga goditja e fortë, rreth 40 persona të tjerë mbetën të plagosur dhe u dërguan nga ekipet e emergjencave në spitalet e Shkupit. Një  pjesë e mirë e tyre janë nga Gostivari. Lajmin e bëri të ditur kryetari i kësaj komune, i cili saktësoi se disa prej të lënduarve janë në gjendje kritike për jetën. Ndërkohë raportohet se mes pasagjerëve është edhe një grua shtatzënë, e cila ndodhet po ashtu në gjendje të rëndë në Qendrën e Urgjencës në Shkup. Për zbardhjen e shkaqeve të aksidentit është hapur një hetim nga Prokuroria Themelore, e cila ka dërguar ekspertët e saj në vendin e ngjarjes. Burime nga ky institucion kanë deklaruar se prokurorët e çështjes do të urdhërojnë autopsinë e viktimave, si dhe analizat e gjakut të shoferit të autobusit./abcnews.al

 

Talat-Xhaferi-750x430.jpg
G. P.21:45 | 08/02/2019

Zgjedhjet presidenciale në Maqedoni do të mbahen në gjysmën e dytë të muajit prill. Duke njoftuar datën, kryetari i Kuvendit Talat Xhaferi ka ftuar palët, në mazhorancë dhe opozitë, që të kontribuojnë për një proces demokratik.

Kryetari i Parlamentit të Maqedonisë, Talat Xhaferi ka deklaruar se 21 prilli është data e caktuar për zgjedhjet presidenciale. “Jam i bindur se të gjithë faktorët e përfshirë në procesin elektoral do të kontribuojnë që zgjedhjet të mbahen në një atmosferë të rregullt dhe demokratike”, deklaroi Xhaferi mbrëmjen e së premtes. Roli i presidentit në Maqedoni është kryesisht ceremonial, por ai nënshkruan ligjet që miraton Parlamenti dhe është komandant i përgjithshëm i ushtrisë. Qeveria e kryeministrit Zoran Zaev me vështirësi siguroi një shumicë të ngushtë në Parlamentin me 120 vende për të miratuar ndryshimin e emrit të vendit në Maqedonia Veriore, duke i dhënë fund kontestit me Greqinë dhe hapur rrugën për anëtarësimin e vendit në BE dhe NATO. Por nacionalistët, përfshirë presidentin aktual Gjorgje Ivanov dhe VMRO-DPMNE, e kundërshtojnë ndryshimin. Partia opozitare në fjalë do të dalë me kandidatin e vetë në zgjedhje, ndërkohë që kryetari i partisë më të madhe shqiptare Ali Ahmeti, pak ditë më parë deklaroi se BDI është në negociata me parti të tjera shqiptare, për të dalë me një kandidat unik nga radhët e komunitetit shqiptar./abcnews.al

 

aaa-1280x720.jpg
G. P.08:40 | 06/02/2019

Të mërkurën në Bruksel, Maqedonia do ta nënshkruajë Protokollin për anëtarësim në NATO, që do t’i hapë dyert këtij shteti ballkanik për t’u bërë vendi i 30 i Aleancës. Por, para anëtarësimit të plotë, secili vend anëtar i NATO-s duhet ta ratifikojë protokollin, duke filluar nga Greqia si vendi i parë që pritet ta bëjë këtë. 

Këtë e ka bërë të ditur qysh para pak ditësh Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg përmes një postimi në Twitter: “Më gjashtë shkurt do ta shkruajmë historinë. Aleatët e NATO-s do ta nënshkruajnë Protokollin me Maqedoninë e ardhshme të Veriut”, shkruante Sekretari i Natos. Në ceremoninë e nënshkrimit do të jetë i pranishëm Ministri maqedonas i Punëve të Jashtme, Nikolla Dimitrov.

Protokollin për anëtarësimin e Maqedonisë në NATO do ta shqyrtojë të enjten Komisioni për mbrojtje kombëtare dhe politikë të jashmtme i parlamentit grek, ndërsa të premten do të vihet në seancë plenare për t’u votuar, siç ka njoftuar Kryetari i Parlamentit të Greqisë, Nikos Voutsis. Duke patur parasysh se Greqia e ratifikoi me 153 vota Marrëveshjen e Prespës për ndryshimin e emrit të fqinjit të saj verior, edhe protokolli për anëtarësim në NATO pritet të ketë shumicën e nevojshme të votave të ligjvënësve grekë.

Greqia pritet të jetë vendi i parë që do t’i japë dritën jeshile fqinjit të saj për anëtarësim në Aleancën e NATO-s, pasi kishte bllokuar rrugët e integrimit të Maqedonisë për gati tre dekada, për shkak të problemit të emrit Maqedoni, me që një rajon në Greqinë veriore e mban të njejtin emër dhe për shkak të pretendimeve të mundshme të Shkupit ndaj territorit dhe historisë greke.

Marrëveshja e Prespës e 17 qershorit të vitit të kaluar u dha fund këtyre dilemave.

Kundër anëtarësimit të Maqedonisë në NATO u angazhua Rusia, shpesh përmes deklaratave kërcënuese të diplomacisë së saj, dhe përmes ndikimit në protestat e grupeve nacionaliste brenda partive të djathta maqedonase. Por, mbështetja e fuqishme amerikane dhe e shumë vendeve të Aleancës së NATO-s bëri që pushteti i ri në Maqedoni të mos ndryshonte kursin e synuar drejt Brukselit.

Pasi secili nga 29 vendet anëtare të Aleancës Veriatlantike ta ratifikojnë protokollin për Maqedoninë e Veriut, ky vend do të bëhet anëtar fuqiplotë i NATO-s. Një numër vendesh anëtare tashmë kanë shprehur gatishmërinë për ta mirëpritur Maqedoninë në NATO, përfshirë Kroacinë./Zëri i Amerikës

GRUEVSKI-PER-SITEL-1280x720.jpg
ent ela20:23 | 02/02/2019

Ish-Kryeministri i Maqedonisë, Nikola Gruevski, i arratisur nga vendi, pas tre muajve heshtje, vendosi që nga Budapesti t`i drejtohet opinionit në Maqedoni, përmes Televizionit Sitel. Ai nuk ka zbuluar detaje se si është larguar nga Maqedonia, duke i vënë, siç thotë, në sprovë autoritetet e Maqedonisë, të punojnë në këtë drejtim.

Ish-Kryeministri i Maqedonisë Nikola Gruevski, i cili gjendet në Budapest, në intervistën e parë pas arratisjes nga Maqedonia,ka zbuluar rrugën e tij të lëvzijes duke i përsëritur detajet tashmë të njohura për opinionin.

Nikolla Gruevski – Ish-Kryeministër i Maqedonisë: “Nga Maqedonia u largova shumë thjesht, shkova në Shqipëri, u paraqita në ambasadën hungareze në Tiranë ku kërkova azil politik dhe nga atje shkova në Hungari, me mënyrën që e vendosën ata pas konsultimeve, për shkak se gjatë kohë kam qenë kryeministër, për shkaqe sigurie, të transportohem nga ata deri në Hungari”.

Ai në këtë intervistë thotë se ka shfrytëzuar letërnjoftimin e tij, por duke mos zbuluar nëse e ka përdorur gjatë daljes nga Maqedonia, apo nëse ka patur ndihmë gjatë arratisjes.

Nikolla Gruevski – Ish-Kryeministër i Maqedonisë: “Për këtë nuk mund t`ju jap përgjigje. Do t`ia lë autoriteteve të punojnë në këtë drejtim, për shkak se paralajmërojnë se do të zbulojnë gjithçka. Pasi arrita në Shqipëri, lëvizja ime e mëtutjeshme ka qenë me letërnjoftim”.

Për opinionin në Maqedoni, nuk është ndonjë befasi që TV SITEL të jetë media e parë që realizon një intervistë me ish-Kryeministrin e arratisur. Bisedat e përgjuara zbuluan se ky medium ishte plotësisht në shërbim të Gruevskit, ku Prokuroria Speciale Publike tashmë ka ngritur akuza për redaktorët dhe Kryeredaktorin për shkak të “fshehjes së tatimeve”. Në opinionin në Maqedoni gjithashtu përmendet intervista e ish-Kryeministrit Gruevski, pikërisht në këtë media më 26 Shkurt të vitit 2017, gjatë kohës së krizës për formimin e shumicës parlamentare, kur ai ftoi popullin të dalë në rrugë, gjë që siç dihet kulmoi me ngjarjet e dhunshme të 27 Prillit në Kuvendin e Maqedonisë. /abcnews.al

Parlamenti-maqedonise-663x376.jpg
ent ela19:37 | 02/02/2019

Në kuadër të zgjedhjeve presidenciale në Maqedoni, partitë shqiptare po përgatiten për të prezantuar kandidatët e tyre ndërsa opozita nuk përjashton mundësinë për të zgjedhur një kandidat të përbashkët.

Partitë shqiptare në Maqedoni në zgjedhjet presidenciale do garojnë me kandidatët e tyre për president, megjithatë, ende ngelet e hapur çështja për kandidat të përbashkët opozitar. Aleanca për Shqiptarët bëri të ditur se do të dal me kandidat të saj, duke lënë të hapur opsionin për një kandidat të përbashkët shqiptar me partitë e bllokut opozitar shqiptar.

Siç, bëhet e ditur nga paralajmërimet, partitë politike shqiptare, forcat e tyre para elektoratit shqiptar do t’i matin me kandidatët e tyre për president. Aleanca për Shqiptarët pas mbledhjes së Kryesisë qendrore, bëri të ditur se do të dal me kandidat të saj, duke lënë të hapur opsionin për një kandidat të përbashkët shqiptar me partitë e bllokut opozitar shqiptar dhe shoqërinë civile. Nga kjo parti u rikonfirmua qëndrimi i deritanishëm që krahas zgjedhjeve Presidenciale të mbahen edhe zgjedhjet e parakohshme parlamentare.

“Po i shqyrtojmë të gjitha opsionet. Ne nuk kemi nevojë të bëjmë garë që të dalim menjëherë me emra, në shqyrtim kemi disa emra të cilat do të diskutohen në Kryesinë Qendrore”, theksoi mbrëmë kreu i ASH-së, Ziadin Sela.

Ndërkaq, BDI ditë më parë paralajmëroi se do të dal me kandidatin e saj për President, por duke lënë të hapur opsionin për kandidat koncensual me LSDM-në apo edhe një kandidat të përbashkët me partitë shqiptare. Kreu i Lëvizjes Besa, Bilall Kasami në emisionin Klan Debat ka theksuar se nga kjo parti kanë një emër kandidati dhe mbështetjen për të do ta kërkojnë edhe nga partitë tjera. Partia e opozitare, VMRO-DPMNE, deri tani ka numrin më të madh të kandidaturave për zgjedhjet presidenciale. Këshilli Ekzekutiv i LSDM-së, nesër do të merr vendimin nëse janë për kërkesën e opozitës që bashkë me zgjedhjet presidenciale të mbahen edhe ato të jashtëzakonshmet parlamentare./abcnews.al

 


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono