Mangkhut

BILANCI-FILIPINE-1280x720.jpg
ent ela17:24 | 19/09/2018

Ka shkuar në 127 persona të vdekur, bilanci i viktimave si pasojë e rrëshqitjes së tokës dhe tajfunit në pjesët veriore të Filipineve. Sipas mediave lokale, për shkak të tajfunit “Mangkhut” janë shpallur të zhdukur 70 persona, ndërsa 71 të tjerë janë plagosur. Autoritetet njoftuan se shumica e viktimave erdhën si shkak i rrëshqitjeve të tokës. Rreth 250 mijë njerëz janë prekur nga tajfuni, ndërsa 100 mijë janë evakuuar në vende të sigurta. Ndërkohë, tajfuni i fuqishëm shkaktoi disa viktima dhe shumë të plagosur në Hong Kong dhe Kinë. Në të dy vendet, dëmet materiale janë të pallogaritshme. /abcnews.al

425197_capture_ff.jpg
ent ela16:43 | 15/09/2018

Në Filipine të paktën 12 persona kanë humbur jetën si pasojë e tajfunit Mangkhut. Lajmi është konfirmuar nga autoritetet zyrtare. Mes viktimave janë dhe dy anëtarë të forcave të ndërhyrjes së shpejtë të cilët po përpiqeshin të shpëtonin një grup personash që i kishte marrë përpara rrjedha e ujit. Ndërkohë mediat vendase bëjnë të ditur se ka dhe një numër të pacaktuar viktimash në bregun e Aparit, në provincën Kagaian. /abcnews.al

FILIPINE-TAJFUNI-1280x720.jpg
ent ela11:34 | 14/09/2018

Një tajfun i fuqishëm pritet të godasë Filipinet në më pak se 24 orë. Banorët po marrin masa për tu strehuar në zona të sigurta ndërsa ekspertët parashikojnë erëra deri në 255 kilometra në orë dhe dallgë të larta deri në dy metra.

Filipinet po përgatiten të përballen me pasojat e tajfunit Mangkhut që do të godasë vendin në më pak se 24 orë me erëra që arrijnë shpejtësi deri në 255 kilometra në orë dhe reshje të dendura. Me mijëra persona kanë braktisur shtëpitë e tyre në very të bregut ku pritet të mbërrijë stuhia ndërsa banorë të tjerë po përpiqen të mbrojnë sa më shumë banesat e tyre para se të largohen

Zëdhënësi i mbrojtjes civile u shpreh për mediat se parashikohen dallgë të larta sa një pallat katër katësh. Por ato që shqetësojnë më shumë janë përmbytjet dhe rrëshqitjet e dheut në zonat kodrinore. Fermerët në rajon po mbledhin sa më shpejt grurin dhe misrin para ardhjes së tajfunit.

Janë të paktën 4 milion banorët që ndodhen në zonën që pritet të preket nga tajfuni i cili më pas pritet të zhvendoset në Kinë, sidomos në Hoong Kong. Tajfuni më vdekjeprurës në historinë e Filipineve është ai i vitit 2013 kur Haian vrau më shumë se 7350 persona. /abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono