mandati

kurti-thaci-1280x853.jpg
R D11:37 | 10/01/2020

Presidenti Hashim Thaci ka kërkuar që lideri i Vetëvendosjes Albin Kurti ta njoftojë për kandidatin për kryeministër duke i kujtuar se një akt-gjykim të gjykatës kushtetuese që thotë se “nuk përjashtohet që partia ose koalicioni në fjalë do të refuzojë të marrë mandatin”.

“Si President i Republikës së Kosovës jam i obliguar që të ndërmarr veprime pa vonesa të mëtejme, duke ndjekur të gjithë hapat kushtetues që qytetarët e Republikës së Kosovës ta kenë sa më shpejtë qeverinë e tyre. Duke marrë parasysh parimet demokratike, transparencën dhe korrektësinë politike, ua kam dhënë mundësinë dhe kam kërkuar në vazhdimësi që ta propozoni kandidatin/en për Kryeministër”, i ka shkruar Thaçi-Kurtit, duke theksuar se ka parasysh edhe Pikën 87 të Aktgjykimit të Gjykatës Kushtetuese në rastin nr. K0103/14, e cila vëren “se nuk përjashtohet që partia ose koalicioni në fjalë do të refuzojë të marrë mandatin”.

Presidenti ka kërkuar nga Kurti që ta njoftojë në cilindo rast, të pranimit apo refuzimit të mandatit, në mënyrë që ai të ndërmarrë të gjithë hapat e përcaktuar në Kushtetutë dhe të dekretoj kandidatin/en për Kryeministër për të formuar Qeverinë e Republikës së Kosovës. /abcnews.al

VV-LDK “hapin kartat” dhe mbyllin gojën, gazetarja: Nëse shkojnë në zgjedhje partitë janë humbëse

lul-basha.jpg
ad min14:39 | 25/09/2019

Për Lulzim Bashën kupa është mbushur. Pas një “Po”-je me kushte që Gjermania i dha Shqipërinë, kryetari i opozitës e ftoi publikisht Edi Ramën të mbajë përgjegjësi dhe t’i kthejë mandatin shqiptarëve. Përmes zgjedhjeve të reja, Basha e sfidoi kreun e qeverisë në një përballje direkte përballë shqiptarëve.

“Ky është momenti t’u kthejë mandatin qytetarëve, që të vendosin qytetarët se kush do t’i qeverisë. Të vendosin qytetarët, nëse do t;I besojnë atij një mandat të tretë apo jo, apo do të mbështesin opozitën me alternativën e daljes nga kriza e thellë sociale, ekonomike dhe politike, alternativën e Shqipërisë si gjithë Europa, që është PD dhe opozita e bashkuar. është koha që një herë në jetën e tij Edi Rama të vendosë fatin e Shqipërisë të parin dhe jo fatin e tij personal me të cilin ka mbajtur peng Shqipërinë gjatë këtyre 6 viteve”.

Jashtë institucioneve, por i gatshëm për zgjidhjen e krizës, Basha kujtoi se s’ka qenë asnjëherë pengesë për zgjidhjen e krizës. Madje në bashkëbisedimin e mëngjesit që zhvilloi me gazetarët i ftoi ata të pyesnin Edi Ramën përse refuzoi ndërmjetësimin ndërkombëtar.

Përfaqësimi me ekspertët zgjedhor në tryezën e thirrur nga OSBE ishte sinjali i parë i uljes në tryezë me shumicën, ndërkohë që formula e re përfshinte thellësisht faktorin ndërkombëtar dhe bënte të pavlefshme opozitën parlamentare.

Basha nuk tha nëse një formulë e tillë është e dakordësuar më parë me ndërkombëtarët, por u shpreh i bindur se influenca e tyre do të bënte të ngrinin kartonin jeshil edhe opozitarët e rinj në Kuvend. Kushtet e vendosura nga grupet politike të CDU/CSU për çeljen e negociatave për Shqipërinë do të jenë edhe udhërrëfyesi i ri për opozitën përballë qeverisë dhe kushtit të saj për zgjedhje të parakohshme./ABC News Albania 24/7

KRONIKE-META-PAS-VENECIAS-ABCM5T2.mpg_snapshot_00.58-1280x720.jpg
ent ela20:51 | 11/09/2019

Pas takimeve të Komisionit të Venecias, Presidenti i Republikës doli përpara mediave duke thënë se do të qëndrojë në zyrë deri në ditën e fundit të mandatit. Ilir Meta komentoi me skepticizën deklaratat e PS-PD për shanse për të hapur negociatat në 18 tetor, dhe shtoi se nëse kjo do të ndodhë, ai do të dekorojë Edi Ramën.

Pas takimit me delegacionin e Venecias që erdhi në Tiranë për të mbledhur të dhëna mbi shkarkimin e tij, Ilir Meta është i bindur se do të qëndrojë në zyrë deri në ditën e fundit të mandatit. SINK

Debatin politik në vend, dëshiron ta spostojë diku tjetër.

Vetë distancohet nga sjelljet qeveritare.

Jo pak i habitur është Ilir Meta nga deklarimet optimiste jo vetëm të Ramës, por edhe të Bashës për hapjen e negociatave.

Kreu i shtetit nuk i kursen ironitë, kur thotë se në 30 qershor fituan të gjithë.

Dhe në këtë proces, është gati t’i japë Edi Ramës  gjithçka ka në dorë.

Sfida presidenciale ngel e hapur, deri në 18 tetor kur Kësghilli Evropian do të japë verdiktin e tij për çeljen e negociatave me Shqipërinë. /ABC news Albania 24/7

MBULIM-KQZ-3-DEPUTETE-ABC-M3-T1.mpg_snapshot_00.01-1280x720.jpg
ent ela12:45 | 08/05/2019

Krenar Rryçi dhe Kristaq Papa janë kandidatët e radhës të dalë nga lista shumëemërore e Partisë Demokratike, që pasi dorëzuan formularin e dekriminalizimit pranë Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, morën mandatin nga ky i fundit. Ndërkohë gjatë së mërkurës dorëzoi formularin e dekriminalizimit Suzana Topi nga radhët shumëemërore  të LSI në qarkun e Elbasanit.

Në mbledhjen e të mërkurës, KQZ miratoi edhe udhëzuesin e formatit të standartizuar për raportimin financiar të fushatës zgjedhore, si dhe caktimin e disa qendrave të votimit dhe vendit të numërimit të votave për qarkun Shkodër.

Suzana Topi, kandidate në Elbasan nga radhët e LSI ka dorëzuar formularin e dekriminalizimit pranë KQZ

/ABC News Albania 24/7

endrit-hoxha-1280x745.jpg
ad min10:41 | 08/05/2019

Një situatë e pazakontë ndodhi sot në Kuvend. Ndërsa kryeparlamentari Ruçi po drejtonte seancën për betimin e deputetëve të rinj, Indrit Hoxha nga listat e PD-së nuk pranoi që të merrte mandatin e deputetit. Ai e ka  refuzuar mandatin në sallën e Kuvendit.

Në momentin që kryetari i Kuvendit, Gramoz Ruçi thirri emrin e tij të betohej ai u ngrit dhe u shpreh: “Unë Indrit Hoxha, kandidat në listën vijuese të Partisë Demokratike të Shqipërisë ndërmarr sot  këtë akt politik në emër të babait tim të ndjerë Fatmir Hoxha, i burgosur politik i regjimit kriminal që nuk reshti deri në frymën e fundit luftën për liri dhe demokraci. E ndërmarr ketë akt politik në shenjë revolte dhe neverie kundër krimit të rilindur të këtij parlamenti ilegjitim dhe në respekt të vlerave të familjes time dhe sidomos ato që im atë me la trashëgimi. Refuzoj të marr mandatin e deputetit në një vend ku klika kriminale ne pushtet ka asgjësuar Gjykatën Kushtetuese dhe Gjykatën e Lartë dhe ka kapur drejtësinë. Refuzoj të marr mandatin në Parlamentin ilegjitim që e drejton urdhëruesi i vrasësve të Arben Brocit dhe shokëve të tij në masakrën e 2 Prillit. Refuzoj të bëhem pjesë e një Parlamenti ilegjitim ku ulen hetues dhe prokurore te diktaturës të cilët kanë torturuar dhe vrarë të rinj shqiptarë. Refuzoj të marr mandatin në një parlament ilegjitim ku në karrigen e kryeministrit ulet i biri i njeriut që firmosi për varjen e poetit Havzi Nela. Refuzoj të bëhem pjesë e një parlamenti ilegjitim ku ndodhen urdhëruesit e vrasjes se tribunit të demokracisë Azem Hajdari. Ky nuk është Parlament, por galeri e krimit. Fundi i kësaj farse kriminale është shume i afërt. Unë refuzoj të bëj betimin dhe të marr mandatin sepse ai mandat i takon popullit dhe jo kriminelëve, hajdutëve dhe delenxhinjve që ndodhen sot këtu. Rroftë Shqipëria! Rroftë Demokracia! Zoti i bekoftë shqiptarët”.

Gramoz Ruçi: Zoti Indrit këtë mund ta bëje deklaratë për shtyp  jashtë seancës dhe në sallë mund të mos vije. Ti me vullnetin tënd ke bërë kërkesën dhe kë kërkuar mandatin e deputetit. Është e drejta jote kushtetuese të mos bësh betimin. Rrugë të mbarë dhe suksese në jetë!/abcnews.al

Benjamin-netanjahu-933x445.jpg
ad min08:30 | 11/04/2019

Kryeministri izraelit Benjamin Netanjahu është pranë marrjes së një mandati të pestë në pushtet, pasi rivali i tij kryesor Benny Gantz pranoi se nuk do të ishte në gjendje të formonte një qeveri koalicioni pas rezultatit të ngiushtë në zgjedhjet parlamentare të së martës.

Rezultatet tregojnë se partia e tij Likud ka marrë po aq vota sa edhe Partia Bardhë e Blu e qendrës, drejtuar nga ish-udhëheqësi ushtarak, Benny Gantz.

Në kushtet kur asnjë parti nuk ka fituar shumicën për të qeverisur e vetme, formimi i një koalicioni do të jetë i nevojshëm. Likud dhe aleatët e saj mund të përfundojnë me rreth 65 vende në parlamentin prej 120 anëtarësh.

Zoti Netanyahu u tha mbështetësve të tij se Likud kishte arritur një “fitore të jashtëzakonshme”. Ai tha se koalicioni i tij i mundshëm do të ishte një qeveri e krahut të djathtë dhe premtoi se do të ishte “kryeministër për të gjithë”.

Komentet bien ndesh me thirrjen e tij drejtuar votuesve në ditët e fundit të fushatës kur ai tha se do të forconte bazën e tij konservatore, duke u zotuar të aneksojë vendbanime në Bregun Perëndimor. Një hap i tillë mund t’i jepte fund çdo shansi për të krijuar një shtet të pavarur palestinez krahas Izraelit.

Zoti Gantz e quajti zotimin e zotit Netanjahut “të papërgjegjshëm”. Ai tha se favorizon një “marrëveshje paqësore të mbështetur ndërkombëtarisht”.

Zoti Gantz tha se partia e tij është një forcë për bashkimin e Izraelit dhe tha se ishte koha për të rrëzuar zotin Netanyahu nga pushteti.

Presidenti Donald Trump tha të mërkurën në Shtëpinë e Bardhë se rizgjedhja e kryeministrit izraelit Netanjahu është një shenjë e mirë për paqen.

Nëse partia Likud do të formojë një koalicion qeverisës, zoti Netanjahu do të ketë shanse për t’u bërë udhëheqësi më jetëgjatë në pushtet, duke ia kaluar themeluesit të vendit, David Ben-Gurion.

Por Netanyahu përballet gjithashtu me një hetim penal në vazhdim.

Në pritje të seancës dëgjimore gjyqësore, Prokurori i Përgjithshëm i Izraelit ka thënë se ka në plan të padisë zotin Netanjahu për ryshfet, mashtrim dhe shkelje të besimit. Zoti Netanjahu e ka quajtur hetimin një “gjueti shtrigash”, duke i bërë jehonë shprehjes së mikut të tij të ngushtë, presidentit Trump, i cili e përdorte atë për të përshkruar hetimin që po kryhej lidhur me fushatën zgjedhore të vitit 2016./VOA

rudina.jpg
ent ela18:33 | 11/03/2019

Demokratja Rudina Hajdari do të vijojë të qëndroje në Parlament pavarësisht vendimit të opozitës për të djegur mandatet e deputetëve të saj. Hajdari e bëri të ditur këtë vendim në një interviste për “Zërin e Amerikës”, pak dite pas shfaqjes në krah të Ambasadorit të Bashkimit Evropian në Tiranë Luigi Soreca.

“Unë mendoj se parlamenti i jep oksigjen demokracisë në vend, u jep oksigjen partive politike, ai është vendi ku ne përfaqësojmë sovranin. Duke marrë parasysh këtë përgjegjshmëri të lartë që unë ndjej mbi shpatulla, mendoj se qëndrimi në parlament do të ishte vendimi më i duhur dhe shërbimi më i duhur që do t’i bëja të ardhmes së Shqipërisë… Ky vendim ka lidhje me Kushtetutën tonë. Unë nuk mund të ndjek dot një vendim kolegjial, që shkon kundër frymës së Kushtetutës së Shqipërisë, kundër interesit të Shqipërisë. Më vjen keq nëse unë zhgënjej partinë time në këtë mes, por unë do të zgjedh interesin e Shqipërisë mbi të gjitha.”

Hajdari tregon arsyet pse mori një vendim të tillë. Të njëjtat që thotë se do t’i parashtronte dhe në mbledhjen ku Partia Demokratike mori vendimin për të djegur mandatet dhe ku ajo nuk ishte e pranishme.

“Vendimi për të dorëzuar mandatet në mënyrë në bllok nga të gjithë deputetët e opozitës dëmton interesin e Shqipërisë në dy mënyra. Së pari ai dëmton proceset integruese në Bashkimin Evropian dhe së dyti dëmton marrëdhëniet bilaterale me partnerët tanë strategjikë si SHBA dhe BE. Mendoj se ky vendim është marrë në mënyrë rrufe. Përvoja e jetës na tregon që kur marrim vendime pa i menduar mirë mund a paguajmë shumë shtrenjtë”. 

Demokratja Rudina Hajdari  del kundër vendimit të  opozitës pasi mendon se ai mund të çojë vendin në destabilitet.

“Kjo na kujton një të shkuar që na rëndon mbi supe. Shqipëria e ka provuar destabilizimin. Me destabilizim ne zerojmë çdolloj zhvillimi dhe përparimi në procesin e demokracisë. Demokracia është fituar në Shqipëri. Destabilizimi është një kthim pas, ndaj unë do të doja që Shqipëria të mos e përjetojë kurrë më këtë gjë. Do të doja që të ishim të gjithë së bashku të një mendimi që Shqipëria të mos shkojë më drejt asaj rruge. Këtë lloj politike, këtë model politike, që e ka çuar Shqipërinë në destabilizim, shqiptarët e kanë paguar shtrenjtë. Prandaj mendoj se vendimi im është ai i duhuri.”

Sa i përket akuzave për tradhti që mund të vijnë pas vendimit te saj, Hajdari jep këtë përgjigje.

“Kjo gjë mua nuk më shqetëson absolutisht fare, sepse këto akuza vijnë nga njerëz me shpirt të ngordhur dhe që janë shpresë-shtypësit e këtij vendi. Unë nuk jam nga ata njerëz: Unë nuk e shes shpirtin tim. Në momentin që shpirti shitet nuk blihet më”. 

Ndërsa për mundësinë  për ta përjashtuar nga Partia Demokratike Rudina Hajdari kthehet në kohë dhe i kujton lidershipit të selisë blu  historinë e te atit, Azem Hajdarit.

 “Unë dua t’i kujtoj Partisë Demokratike se kjo nuk është hera e parë që ajo përjashton deputetë apo anëtarë të saj, madje kanë ndodhur edhe në familjen time, ka ndodhur me tim atë dy herë dhe në të dy rastet ato janë penduar për këto vendime. Gjatë jetës së tij Azem Hajdari është përjashtuar dy herë nga Partia Demokratike dhe për këto vendime besoj se Partia Demokratike është penduar. Duhet të jemi shumë të matur para se të marrim këto lloj vendimesh dhe të jemi të kujdesshëm se çfarë mesazhesh ne japim me këto vendime.”

Shqipëria është në një udhëkryq, ku nuk shihen zgjidhje as majtas as djathtas thotë Rudina Hajdari qe e thekson gjithashtu se në parlament do të luftojë për të përmirësuar sistemin.  Lidhur me reformën zgjedhore Rudina Hajdari  thotë se nuk mund të jetë krah Lëvizje Socialiste për Integrim.

“E kam shumë të vështirë të luftoj përkrah një partie si LSI. Nuk e bëj dot sepse është një çështje parimore për mua. Po të hapësh raportet e OSBE/ ODIHR, ajo është një nga partitë që ka patur shumë probleme kur vjen fjala për këtë fenomen”. /abcnews.al

kqz.jpg
ent ela12:50 | 11/03/2019

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka mandatuar sot 6 kandidatë të listave emërore të opozitës për vakancat e krijuara në parlament. Tre kandidatë nga PD e tre nga LSI morën mandatet e deputetit.

Rritet numri i opozitës së re në Parlament. 4 deputëtëve të Lëvizjes Socialiste për integrimin do t’i bashkohen edhe 6 kolegë të tjerë.

Ndonëse në parim janë dakort për të mbushur vakancat e krijuara, anëtarët e Komisionit qendror të zgjedhjeve kanë debatuar për renditjen. Përfaqsuesit e mazhorancës kërkojnë që zëvendësimi të bëhet nga i pari në listë i cili në rastin e e listës së Partisë Demokratike është Lulzim Basha.

Me shumicë u vendos që Majlinda Halilaj që duhet të zëvendësonte në listë deputetin e dorëhequr Gent Strazimiri, të merrte në Kuvend karrigen e kryedemokratit Lulzim Basha.

Dy deputëtë të tjerë të Partisë Demokratike që morën mandatin janë Lefter Maliqi në vend të Astrit Veliajt në Berat dhe Ligoraq Karamelo që merr mandatin e lënë nga Klevis Balliu në Korçë.

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve i dha mandatin këtë të hënë edhe 3 deputetëve nga listat e Lëvizjes Socialiste për Integrim.

Viktor Tushaj në Lezhë  zëvendësohet nga Elda Hoti e cila pasi dorëzoi dorëheqjen nga marrja e mandatit paraqiti në Komisionin Qendror të Zgjedhjeve formularin e dekriminalizimit.

Vendin e Nora Malajt në Durrës do ta marrë Edlira Hyseni, ndërsa në Gjirokastër në vend të Vangjel Tavos vjen Ediola Braha.

Përmendja e emrave konkretë e ka futur Komisionin Qendror të Zgjedhjeve në një debat të gjerë tha kryetari i komisionit Klement Zguri, i cili kërkoi që të mos përmenden emra, por të vendoset numri pasardhës në listën e kandidatëve për deputetë.

Me shumicë votash u rrëzua edhe ky propozim i kryetarit Zguri.

Përveç këtyre 10 deputëtëve, opozita e re që do të përballet me mazhorancën ka në përbërjen e saj edhe tre deputetët që nuk dorëzuan mandatet, Rudina Hajdarin e Myslim Murrizin nga Partia Demokratike e Lefter Kokën nga Lëvizja Socialiste për integrim.

Një tjetër kandidat që ka aplikuar për të marrë mandatin e deputetit është Alban Zeneli, i treti në listën e Partisë Demokratike për qarkun e Kukësit. Zeneli ka dorëzuar në Komisionin qendror të zgjedhjeve formularin e dekriminalizimit.

Të gjithë këta emra kanë thënë se do të kundërshtojnë vendimet e qeverisë që rëndojnë qytetarët. Nga ana tjetër kryeministri Edi Rama i ka parë si aleatët e rinj për të votuar të gjitha reformat.

Bazuar në Kodin Zgjedhor, Komisioni Qendror i Zgjedhjeve do të thërrasë të gjithë kandidatët në listat e partive që vendosën djegien e mandateve. Kandidatët kanë 10 ditë kohë nga momenti i thirrjes për të dorëzuar formularët e vetëdeklarimit. Më pas Komisioni Qendror i Zgjedhjeve u jep mandatin dhe deputetët bëjnë betimin në Parlament./abcnews.al

BASHA-PER-TEK-SELIA-E-PD.mpg_snapshot_00.28-1280x720.jpg
ent ela12:57 | 05/03/2019

Protestuesit janë zhvendosur nga Parlamenti para KQZ-së, ku do të dorëzojnë refuzimet e kandidatëve për deputet në listat e opozitës.

Protestuesit janë zhvendosur nga Parlamenti para KQZ-së, ku do të dorëzojnë refuzimet e kandidatëve për deputet në listat e opozitës. pjesa më me madhe e kandidatëve të opozitës në listat për deputet dorëzuan në KQZ refuzimet për marrjen e mandatit. /abcnews.al

YLLI-SHEHU-SINKRON.mpg_snapshot_00.06-1280x720.jpg
ent ela10:41 | 05/03/2019

Një nga deputetët më të rinj, i cili e mori mandatin ditën e djeshme, Ylli Shehu, para se të shkelte për herë të parë në Kuvend tha se nuk nuk mund t’i zhgënjente votuesit. “Vendimi nëse më shkarkojnë nga partia, – tha Shehu – i takon Lëvizjes Socialiste për Integrim”.

“Mendoj se ishte vendimi im personal dhe nuk mund t’i zhgënjeja votuesit e mi. Siç më votuan në 2013 ashtu dhe në 2017 dhe për këtë vendosa. Normal që jemi në opozitë. Unë nuk jam pjesë e struktrurave të LSI, nëse ato më përjashtojnë është punë e tyre. Po të ndjehesha tradhëtar nuk do isha këtu se nuk mund të tradhtoj qytetarët e Kamzës e Paskuqanit që më besuan në 2013 dhe 2017”.

/abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono