manchester united

INTER-MANCESTER-JUNAJTID.mpg_snapshot_00.18-1280x720.jpg
ent ela14:20 | 21/07/2019

Mançester Junajtidi mundi 1-0 Interin në ndeshjen e luajtur në Singapor, ndërsa të dy klubet janë aktivë në tregun e futbollit. Italianët duan sulmuesin Lukaku, por anglezët i kanë refuzuar ofertat.

Dueli ishte thuajse tërësisht i njëanshëm. Mançester Junajtidi nuk e pati shumë të vështirë fitoren ndaj Interit në Kupën Ndërkombëtare të Kampionëve, duke përfituar edhe nga fakti se Premier Liga nis plot 2 javë më shpejt se Seria A.

Diferenca në rezultat ishte vetëm një gol shënuar nga i riu Mejzën Grinud, ndërsa në fushë dizniveli ishte shumë më i lartë.

“Djajtë e kuq” patën epërsi dërrmuese në gjuajtjet drejt portës e në kuadrat, në zotërimin e topit, në pasime dhe në dyluftime, ndërsa të dyja skuadrat kërkojnë të ndryshojnë në krahasim me sezonin e kaluar”.

Interi dëshiron të jetë pretendent për titull në Itali, ndonëse nuk dihet sesa mund të sfidohet Juventusi.

“Jam i lumtur me përpjekjet e lojtarëve, – tha trajneri Konte pas ndeshjes – kjo është shumë e rëndësishme, ndërsa nuk ishte e lehtë të luaje përballë Junajtidit. Ne jemi pak më prapa me përgatitjen, me vetëm 9 ditë stërvitje, dhe jemi më të lodhur. Gjithsesi, duhet të bëjmë më shumë, pasi gabojmë në qarkullimin e topit, dhe në presionin ndaj kundërshtarit. Për Lukakun kam shpresë, ndonëse nuk dua të flas shumë”.

Interi do të ndeshet me Juventusin në 24 korrik, ndërsa Konte shpreson të marrë sa më shpejt sulmuesin Romelu Lukaku, pikërisht nga Mançester Junajtid.

Nuk është e lehtë gjithsesi, pasi klubi anglez refuzoi 65 milionë euro, duke kërkuar plot 85 milionë.

Junajtid ka planet e tij, dhe trajneri Ole Gunar Solskjer kërkon në të ndërtojë një skuadër të madhe.

Anglezët dëshirojnë të marrin sa më shumë të ardhura nga kartoni i Lukakut, për të marrë yje të tjerë, si mbrojtësin Megajer apo sulmuesin e Lilës, Pepe.

Solskjer thotë se Junajtidi duhet të mbështetet tek të rinjtë, por edhe të ketë lojtarë të mëdhenj, ashtu si në kohën e Sër Aleks Fergusonit, ndërsa konkurrenca është shtuar.

Ai po bën të pamundurën që të mbajë në skuadër Pol Pogbanë, duke qenë i gatshëm për t’i dhënë kampionit të botës edhe shiritin e kapitenit.

Lajm i mirë për tifozët e Junajtidit është rinovimi i kontratës nga portieri David De Gea.

Ylli 28-vjeçar i Spanjës pranoi të vazhdonte karrierën në “Old Traford”, veçse u bind edhe nga një ofertë e jashtëzakoshme, që do t’i japë 110 milionë paundë stërlina, apo mbi 120 milionë euro në 6 vjet, duke u bërë portieri më i paguar në botë, dhe një nga lojtarët me rrogën më të madhe në rruzull. /ABC News Albania 24/7

skysports-paul-pogba-manchester-united_4625974-1280x720.jpg
G. P.15:45 | 17/07/2019

Manchester United e ka rritur edhe më shumë çmimin për kartonin e Paul Pogba. Kampioni i botës vlerësohet tani plot 200 milionë euro.

Shpresa ishte për ta marrë më lirë, por duket se po ndodh e kundërta. Manchester United kërkon plot 200 milionë euro për Paul Pogba, që do të thotë një rritje e mëtejshme nga shifra e menduar më parë.

Në Premier Ligë nuk ka klauzola transferimi në kontrata, por gjithnjë mendohej se në “Old Traford” do të kërkonin deri në 170 milionë euro për kampionin e botës. Synimi ishte për ta mbajtur në skuadër, madje trajneri Solskjaer i ofron edhe shiritin e kapitenit.

Duket se mesfushori cilësohet si tepër i rëndësishëm për United, ndërsa Solskjer vazhdon rindërtimin e skuadrës, në mënyrë që të mos përsëritet sezoni i kaluar, tërësisht i dështuar.

Pogba është i kërkuar fuqimisht nga presidenti i Realit të Madridit, Florentino Perez, në bazë edhe të dëshirës së trajnerit Zidane, veçse edhe për klubin më të madh të botës, 200 milionë euro janë shumë, sidomos në këtë moment.

Juventusi po ashtu e synon, diçka për të cilën trajneri Sarri ka diskutuar me drejtuesit e lartë. Vetë agjenti i Pogbasë, Mino Raiola, i shtoi dyshimet duke folur në Torino.

“Paul është sot për sot në Manchester, – u shpreh Raiola, – nuk e di se çfarë mund të ndodhë në të ardhmen, nëse do të vazhdojë aty, do të shkojë tek Reali apo tek Juventusi. Unë jetën time e marr ditë pas dite”.

Pogba cilësohet si lojtari më i mirë në botë në pozicionin e tij, edhe pse tek Manchester United ka pasur shumë kritika dy sezonet e fundit./ABC News Albania 24/7

manchester.jpg
G. P.14:59 | 16/07/2019

David De Gea pritet të vazhdojë karrierën tek Manchester United. Numri 1 i Spanjës do të rinovojë kontratën me një rrogë që është rekord botëror për një portier.

Beteja po luftohej në tjetër “front”, por tek Manchester United duhet të mësohesh edhe me “frontin e dytë”. Trajneri ende jo shumë i vlerësuar Ole Gunar Solskjer regjistroi një sukses të parë të madh, pasi bindi (sipas mediave) portierin David De Gea që të mos largohej.

Nuk është gjë e vogël për titullarin e Spanjës, që kërkohet nga gjithë Europa (me Paris SG në krye), dhe të cilit i përfundon kontrata verën e ardhshme. Fare lehtë, 28-vjeçari mund të priste dhe të largohej pa asnjë pengesë në 2020, por ai vendosi ndryshe.

Nuk dihet me siguri të plotë se çfarë e bindi, por e qartë është se për momentin, “Old Trafordi” iu duk vendi më I mundshëm për të pasur sukses. Paris SG nuk është aq shumë tërheqës me problemet që po kalon me Nejmarin e Mbapenë, klubet e mëdhenj në Europë i kanë portierët e tyre.

Manchester United vendosi të shpenzonte shumë, pasi i premtoi spanjollit një rrogë prej 375 000 paundë stërlina në javë (420 000 euro), që do të thotë rreth 20 milionë euro në vit.

Asnjë portier në botë nuk ka rrogë të tillë, ndërsa kjo mrekulli për De Gean do të ndodhë kur skuadra të kthehet nga turneu i verës.Objektiv tjetër i madh i Solskjerit është mbrojtësi i qendrës, Harri Megajer.

Lojtari i kombëtares së Anglisë pëlqehej që vjet në “Old Traford”, ndërsa sipas mediave, ai ia ka bërë të qartë klubit të tij, Leisterit, se dëshiron të shkojë tek United ose tek City.

Gjithsesi, Leisteri kërkon plot 85 milionë paundë stërlina për kartonin e tij, baraz me 94 milionë euro, ose një rekord botëror për një portier./ABC News Albania 24/7

lukaku.jpg
G. P.20:54 | 11/07/2019

Skuadra e Interit është gati të ofrojë 70 milionë euro për shërbimet e sulmuesit të Manchester United, Lukaku. Futbollisti belg ka kërkuar largimin nga skuadra angleze.

Inter është në rrugën e duhur për të konkretizuar transferimin e sulmuesit të Manchester United, Romelu Lukaku. Piero Ausilio ka mbërritur në Londër për t’u takuar me drejtuesit e skuadrës angleze ku do të bëjë edhe ofertën zyrtare. Dëshira e trajnerit Antonio Conte për të nënshkruar me Lukakun është e madhe.

Inter vazhdon përgatitjet në Lugano dhe tekniku italian këmbëngul për të mbyllur marrëveshjen me djajtë e kuq para nisjes në turin aziatik fundjavën e ardhshme.

Manchester United nuk heq dorë nga klauzola e lojtarit e cila është 85 milionë euro. Inter ndalet në 70 milionë, të cilat do të ndahen në këste. Zikaltërit ofrojnë 10 milionë euro për huazim një vjeçar dhe më pas blerjen e belgut do ta paguajnë me dy këste nga 30 milionë euro.

Tashme fjalën e ka skuadra e Manchester United për të pranuar ose jo ofertën e skuadrës italiane. E vërteta është se klubi dhe lojtari kanë prishur raportet pasi futbollisti shtatlartë nuk dëshiron të vijojë të qëndrojë ende në “Old Traford” ku në dy sezone nuk ka plotësuar pritshmëritë.

Manchester United po zhvillon fazën përgatitore në Australi dhe mediat zbulojnë se Lukaku nuk ka pranuar të stërvitet me pjesën tjetër të skuadrës, por ka preferuar të punojë në palestër.

Një sinjal i qartë për drejtuesit e skuadrës së Manchesterit për të pranuar ofertën e Interit pasi dëshira e lojtarit është të luajë sezonin e ardhshëm nën urdhrat e trajnerit Antonio Conte. Tekniku italian e ka vendosur në qendër të projektit 26-vjeçarin./ABC News Albania 24/7

hysaj.jpg
nev ila18:30 | 19/06/2019

Elseid Hysaj është në prag të largimit nga Napoli. Kapiteni i kombëtares shqiptare pëlqehet në Itali, Angli dhe Spanjë. Këtë herë lamtumira duket fare pranë.

Elseid Hysaj mund t’i japë fund etapës së tij napolitane dhe të largohet fare nga Italia. Mbrojtësi i djathtë besohet se pëlqehet nga shumë klube në Itali, Spanjë dhe Angli.

Tabloidi britanik “The Sun” komenton se Mançester United ka kontaktuar Napolin dhe agjentin e Hysajt, Xhufredi, por ka konkurrencë nga Atletikoja e Madridit për mbrojtësin e djathtë.

Po sipas të përditshmes angleze, trajneri Ole Gunar Solskjer e pëlqen shqiptarin për të zëvendësuar veteranin Eshli Jang.

Solskjer ka kërkuar nga drejtuesit e klubit që marrëveshja për Hysajn të përfundojë deri në 1 korrik, ashtu siç duhet bërë edhe për përforcimet e tjera, në mënyrë që ta ketë skuadrën të plotë për fazën përgatitore.

Në Spanjë, për Hysajn ka vlerësim trajneri i Atletikos, Diego Pablo Simeone, i cili ka nisur rindërtimin e skuadrës. Po ashtu, ekziston mundësia që Juventusi të kërkojë, tani pas ardhjes së trajnerit Sarri, që e ka pasur shqiptarin tek Empoli dhe Napoli. Vetë Hysaj e ka pohuar synimin për t’u larguar.

Nuk jam ai lloj njeriu që mund të rrijë gjatë në një klub, për mua, koha ime tek Napoli ka përfunduar, dhe shpresoj që të gjej një skuadër që të më japë atë për të cilën kam nevojë”, tha ai, ndërsa ka folur për Supersportin.

Në këtë linjë edhe agjenti i kapitenit të kombëtares shqiptare, Mario Xhufredi.

Për Hysajn është e sigurt që këtë verë do të largohet nga Napoli”, u shpreh ai.

Mbrojtësi 25-vjeçar luajti rol të rëndësishëm në skuadrën napolitane të Sarrit për dy sezone me radhë, duke u vlerësuar si një nga më të mirët në Serinë A në rolin e tij.

Gjithsesi, nën drejtimin e trajnerit të ardhur vjet, Karlo Ançeloti, ai pati më pak hapësirë. Hysaj ka një klauzolë transferimi prej 55 milionë eurosh, ndonëse oferta e United, për momentin, mund të jetë deri në 25 milionë./ABC News Albania 24/7

griezmann-a-1280x956.jpg
nev ila21:12 | 13/06/2019

Manchester United hyn në garë për Griezman dhe i ofron francezit 26 mln euro në sezon. De Ligt pranë transferimit të Paris Saint Germain.

Antoine Griezman është një hap larg skuadrës së Barcelonës, por në Angli zërat flasin për një interes të skuadrës së Manchester United. Sipas mediave britanike, djajtë e kuq janë të gatshëm të ofrojnë mbi 100 mln euro për shërbimet e francezit dhe një pagë prej 26 mln euro në sezon. Shifrat të çmendura për xhevahirin francez, i cili shihet si përforcimi i Barcelonës, por ende nuk ka një konfirmim zyrtar nga zërat brenda klubit spanjoll.

Mbrojtësi i Ajaksit, De Ligt është gjithnjë e më larg skuadrës së Barcelonës. Sipas së përditshmes holandeze De Telegraf, nëna dhe e dashura e futbollistit kanë vizituar disa rezidenca në Paris ku mund të vendosen në rast se 19 vjeçari do të luaj për PSG sezonin e ardhshëm. Pak ditë më parë De Ligt theksoi se nuk është ende gati për një aventurë te Barcelona, zëra këta që e dërgojnë tek kampionët në fuqi francezët.

Sezoni i kaluar me fanellën e Milanit mund të konsiderohet si pozitiv për Bakajoko kartonin e të cilit e zotëron skuadra e Chelsea. Milani nuk e ushtroi të drejtën e blerjes përfundimtare ndërkohë që kërkesat në drejtim të futbollistit të bluve të Londrës nuk mungojnë. Skuadra e Paris Saint Germain pritet të jetë destinacioni i ri për Bakajoko i cili kërkon të bashkohet me Leonardon, i cili u rikthye tek kampionet në fuqi të Francës.

“Do të doja të luaja me PSG, i jam mirënjohës Leonardos pasi është ai i cili më dha mundësinë të rikthehem në nivele të larta”, tha lojtari i Chelseat për Lequipe.

E ardhmja e talentit të kaljarit Nikolo Barela është në pikëpyetje. Klubi që militon në Serinë A ka pasur një akord me skuadrën e Interit për shifrën e 35 mln euro ndërkohë që lojtari do të nënshkruante kontratën 5 vjeçare me dy mln euro në sezon por në skenë ka dale skuadra e Milanit.

Presidenti i Cagliari thekson se oferta e zi-kaltërve nuk i kënaq kërkesat e skuadrës dhe është në pritje të ofertave të tjera. Kaljari kërkon rreth 50 mln euro për kartonin e barelës ndërkohë që Milani është i gatshëm të shpenzojë një shumë të tillë për një ndër talentet e futbollit Italian./ ABC News Albania 24/7

jose-mourinho.jpg
G. P.22:45 | 15/05/2019

Trajneri portugez Jose Muorinho ko folur sërish rreth të kalurës së tij tek Manchester United. Luzitani tha se Pogba nuk ishte problemi i vetëm tek ishullorët.

Një ndër trajnerët më të suksesshëm në Europë Jose Mourinho rikthehet të flasë për të kalaurën e tij tek Manchester United dhe problemet në klubin anglez. Luzitani nuk fajëson vetëm Pogba për sezonin e dobët të Manchester por të gjithë lojtarët.

“Tek Manchester United problemet janë të shumta. Nuk mund të them se Pogba ishte i vetmi përgjegjës kur unë isha në stolin e kësaj skuadre. Para se të largohesha nga United deklarova se nëse do ta dërgoja këtë skuadër në vendin e dytë do të ishte arritja më e madhe në karrierën time. Tani tifozët e kuptojnë mesazhin tim. Nuk dua të analizoj atë që ndodhi tek kjo skuadër pasi koha më ka dhënë të drejtë. Unë e them me plot bindje se koha e ka vërtetuar gjithçka dhe se problemet nuk janë zhdukur ende edhe nën drejtimin e trajnerit Solskjaer”, përfundon Jose Mourinho.

Pas largimit të tij, Manchester United iu besua ish-lojtarit të kësaj skuadre Solskjaer, i cili arriti rezultate fantastike, por më pas ekipi pësoi një rënie të pa besueshme./ABC News Albania 24/7

manchester.jpg
G. P.23:29 | 24/04/2019

Skuadra e Manchester City mundi Manchester United në derbi me rezultatine pastër 2-0 në takimin e prapambetur. Të besuarit e trajnerit Pep Guardiola morën sërish kreun  e renditjes dhe tashme kanë një pikë më shumë se Liverpool i vendit të dytë.

Bernardo Silva realizoi golin e parë për Manchester City, ndërkohë që Sane vulosi fitoren 2-0. Në kampionatin anglez kanë mbetur për t’u zhvilluar edhe tre takime. Manchester City është favorit kundrejt Liverpool-it të trajnerit Jurgen Klop pasi ka një pikë më tepër ndërkohë që ka një kalendar të favorshëm./abcnews.al

barce.jpg
G. P.16:15 | 16/04/2019

Manchester United do të kërkojë një përmbysje historike ndaj Barcelonës në “Camp Nou”, në ndeshjen e dytë çerekfinale të Championsit. Gjithsesi, skuadra katalanase jepet favorite

Nëse duhet një frymëzim, nuk mund të ketë më të mirë se ky. Manchester United arriti përmbysjen më të madhe në historinë e tij, dhe një nga më të mëdhenjtë në të gjitha kohët në Champions, në finalen e luajtur ndaj Bajernit pikërisht në stadiumin ku do të luajnë sonte, në “Camp Nou”.

Fitore 2-1 me njërin nga golat shënuar nga trajneri i tanishëm, Ole Gunnar Solskjaer. Skuadra e madhe angleze do të përpiqet të arrijë kualifikimin për në gjysmëfinale, edhe pse ndeshjen e parë në fushën e saj e humbi 0-1.

Frymëzim po kaq I madh sa finalja e vitit 1999, ndoshta edhe më shumë, janë dy përmbysjet e këtij sezoni, fillimisht fitorja 2-1 në stadiumin e Juventusit në fazën e grupeve, dhe më pas, kulmi, kualifikimi në fushën e Paris SG, me fitoren 3-1, pas humbjes së rëndë 0-2 në “Old Traford”.

Anglezët udhëtuan drejt Barcelonës, duke pasur edhe lajme të mira. Nemanja Matiç dhe Aleksis Sançez janë pjesë e skuadrës pasi lanë pas dëmtimet, por ashtu edhe Mateo Darmian. Mungesat janë Luke Shaë i pezulluar dhe Ander Herrera i dëmtuar.

“Jam i bindur se mund të fitojmë, – tha Solskjaer, – veçse, nuk duhet ta lemë veten në dorë të fatit. Duhet të luajmë më mirë sesa në ndeshjen e parë, ndryshe nuk ia dalim dot. Kur përmbysëm finalen e Championsit ndaj Bayern në këtë stadium unë isha lojtar, dhe është një kujtim i paharruar, veçse nuk është se e mendoj shumë atë fitore. Mendoj se përmbysja që realizuam në fushën e Paris SG mund të na ndihmojë të kemi besim”.

Barcelona, ndërkaq, duket se nuk ka asnjë problem. Trajneri Valverde la pushim gjithë skuadrën në ndeshjen e fundjavës në ligën spanjolle, pra lojtarët patën kohë të linin pas dëmtimet dhe sidomos lodhjen.

Lionel Messi pritet në fushë, edhe pse u dëmtua në fytyrë në “Old Traford”. Dilema e vetme e trajnerit është nëse duhet të ketë titullar Kutinjon apo Dembelenë, pasi sulmuesi francez është i aftësuar, dhe në gjendje për të luajtur edhe pse jo 90 minuta. Ai paralajmëroi për diçka tjetër.

“Ne e kemi shumë të qartë se çfarë karakteri kanë lojtarët e United, – tha Valverde, – kualifikimi ende nuk është vendosur. Manchester United ka diçka speciale në minutat e fundit dhe e ka treguar disa herë. Anglezët fituan një Champions në këtë mënyrë (në 1999). Po ashtu, po e bëjnë këtë sezon duke fituar 3 nga 4 ndeshjet jashtë fushe. Ne do të bëjmë lojën tonë, do të sulmojmë, por edhe do të kemi kujdes. Fitorja e parë nuk është garanci”.

Pavarësisht nga fitorja ndaj Bayern, United dhe skuadrat angleze nuk kanë histori të mirë në “Camp Nou”. Fitoret e vetme janë të Liverpool, një herë në Champions dhe një herë në Kupën UEFA, ndërsa në 22 ndeshjet e tjera në Ligën e Kampionëve, janë arritur 9 barazime dhe janë pësuar 13 humbje. Barcelona është favorite për fitore, sipas parashikimeve, me kuotë tepër të ulët 1.35, pra jepet thuajse e sigurt për kualifikimin./abcnews.al

smalling.jpg
G. P.15:15 | 03/04/2019

Manchester United rrezikon seriozisht kualifikimin për në Champions pas humbjes në Premier Ligën angleze, por trajneri Solskjaer ishte i kënaqur me skuadrën. Norvegjezi u shpreh se ndeshja duhej të ishte fituar.

Fillimi i mirë është vërtet gjysma e punës, por gjysmës tjetër sërish nuk i dihet. Ole Gunnar Solskjaer, kjo pjesë po i qëllon e vështirë, paradoksalisht sapo iu dha ajo që kërkonte, kontratën si trajner me kohë të plotë i Manchester United.

Në vetëm 17 ditë, skuadra e tij ka pësuar tashmë dy disfata në të njëjtin stadium, atë të Uolvesit, së pari duke u eleminuar nga Kupa, dhe së dyti duke u mposhtur në kampionat. Kjo do të thotë se shpresat e United për të qenë në një nga 4 vendet e para, pra për të shkuar në Champions sezonin e ardhshëm, janë shumë te rrezikuara.

“Djajtë e kuq” kanë 61 pikë dhe rrezikohen shumë në një garë të ashpër me Tottenham-in, Arsenalin dhe Chelsea.

“Ne duhej të kishim fituar, – deklaroi Solskjaer më pas, – patëm mundësi të shënonim 3 apo 4 gola, por portieri vendas bëri pritje të shkëlqyera. Kundërshtari shënoi me rastin e parë që pati. Gjithsesi, ne bëmë gabime në mbrojtje, ndaj edhe humbëm. Nuk na lejohet më asnjë gabim”.

United nuk pati problem vetëm humbjen, por edhe polemikat pas saj. Dy futbollistë, Sergio Romero e Marcos Rojo, u kapën nga kamerat ndërsa bisedonin e qeshnin, në minutat e fundit kur skuadra po humbiste.

Kjo nuk u prit aspak mirë nga tifozët që i sulmuan ashpër, duke e quajtur sjelljen e tyre një turp dhe një fatkeqësi, sidomos për rrogat që marrin, dhe kërkuan nga klubi që t’i largojë.

Në të vërtetë, në në stadiumin “Molino”, gjithçka nisi mirë për skuadrën e Solskjaerit që kaloi në epërsi në minutën e 13-të me anë të skocezit Skot Mektominej.  Diogo Joto barazoi në të 25-ën, ndërsa dalja me të kuqe e Eshli Jangut i prishi shumë punë miqve. Autogoli i Chris Smalling “i vuri kapakun”, në minutën e 77-të./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono