manchester city

Guardiola-Klopp.png
Igli Nikolli17:46 | 08/11/2019

Liverpool-Manchester City është kryendeshja e kësaj jave në Premier League. Dueli i së dielës zhvillohet në “Anfield” dhe ekipi i Klopp kryeson me 6 pikë më shumë se “Cityzens”.

Pep Guardiola nuk i ka kursyer elozhet për kampionët e Evropës në konferencën për shtyp. Trajneri spanjoll dëshiron të kalojë presionin tek ekipi kundërshtar, teksa beson se djemtë e tij do të imponojnë futbollin e tyre në stadiumin mitik.

Jurgen Klopp ka në dispozicion skuadrën më të mirë në botë. Liverpooli i sezonit të kaluar ishte rivali më i fortë me të cilin jam përballur që kur trajnoj. Gjithsesi, do të tentojmë të fitojmë ndeshjen e së dielës dhe do përpiqemi të imponojmë lojën tonë“, thekson trajneri i Manchester City.

Ederson u dëmtua në ndeshjen kundër Atalantës në mesjavë dhe titullar do të zbresë Claudio Bravo. Braziliani është një mungesë e madhe, por Guardiola beson shumë te eksperienca e portierit nga Kili.

Ederson nuk do të jetë i gatshëm për këtë duel. Claudio Bravo është një djalë i shkëlqyer dhe do të zbresë si titullar. Ai ka fituar shumë dhe zotëron eksperiencën e duhur për një ndeshje të këtij niveli“, përfundon trajneri spanjoll. /abcnews.al

Walker.png
Igli Nikolli17:15 | 08/11/2019

Dëmtimi i Ederson dhe ndëshkimi i Claudio Bravos me të kuqe bënë të mundur që Manchester City të aktivizonte portierin e tretë në barazimin kundër Atalantës në Itali. Pep Guardiola zgjidhi Kyle Walker në portë dhe mbrojtësi 29-vjeçar veshi dorezat, e priti disa goditje të vendasve.

OptaJoe raporton se Walker bëhet në këtë mënyrë i pari “portier” anglez që pret një goditje pas tre vitesh në Champions League. I fundit ishte Ben Hamer  i Leicester City në ndeshjen e dhjetorit të vitit 2016 kundër Portos.

Kampionët e Anglisë rikthehen në fushë të dielën, në një finale të parakohshme për titullin kampion. City do të përballet me Liverpool në “Anfield”, duel që nis n♪ orën 17:30. /abcnews.al

Guardiola.png
Igli Nikolli15:54 | 08/11/2019

Manchester City dhe Pep Guardiola do të tentojnë fitimin e Champions League. Klubi anglez nuk e ka shijuar kurrë një sukses të tillë, ndërsa trajneri spanjoll nuk ia del prej vitit 2011.

Guardiola shpreson t’ia dalë këtë sezon dhe tjetrin të transferohet në… Serie A. Një opsion të tillë nuk e mohoi pas barazimit 1-1 në “San Siro” kundër Atalantës, teksa anglezja Times e përforcon si ide.

Kontrata me “Cityzens” përfundon në verën e vitit 2021, por largimi mund të ndodhë një vit përpara. 48-vjeçari është aktivizuar si lojtar me Brescian dhe Romën në fundin e karrierës dhe rikthimi si trajner në Itali e tundon.

Guardiola ka drejtuar Barcelonën, Bayern Munchen dhe Manchester City. E ardhmja pritet të jetë Serie A, që do të ishte gati ta mirëpriste një prej emrave më të mëdhenj të pankinës. Gjithçka është çështje kohe. /abcnews.al

Guardiola.png
Igli Nikolli23:50 | 06/11/2019

Manchester City bëri gjithçka në ndeshjen kundër Atalantës. Kampionët e Anglisë gjetën golin e avantazhit shumë shpejt në “San Siro”, gabuan penallti, humbën portierët Ederson e Bravo për shkak dëmtimi e kartoni të kuq dhe në fund siguruan një pikë.

Atalanta luajti një futboll të bukur si gjithmonë dhe tregoi forcën e saj. Pep Guardiola e vlerëson shumë ekipin italian dhe pranon rezultatin gjatë analizës së tij. Në të ardhmen mund të transferohet në Serie A, aty ku është aktivizuar si lojtar me Brescian dhe Romën. Spanjolli mund të rikthehet në rolin e trajnerit, por është ende herët…

Nuk më kishte ndodhur kurrë të aktivizoja tre portierë të ndryshëm gjatë një ndeshje. Mund të ndodhte më e keqja, por reaguam mirë. Ilicic bëri mirë që kërkoi kontaktin me Bravon. Ishte e kuqe e pastër. E dinim që Atalanta ka lojtarë të rrezikshëm në një kundër një. Bëmë pak gabime dhe rezultati ishte pozitiv duke njohur potencialin e Atalantës.

Ndonjëherë është më mirë të mos i fitosh të gjitha ndeshjet. Kam bërë shumë budallallëqe si trajner, por kurrë nuk kam zëvendësuar portierin. Champions ka shumë rivalitet, është e pamundur të nënvlerësosh kundërshtarët. Ishte sukses i madh marrja e 4 pikëve kundër Atalantës”.

E ARDHMJA – “Ndoshta do të kthehem në Itali. Do të ishte kënaqësi të stërvisja këtu në të ardhmen. Kam kaluar për mrekulli, kam luajtur për Capellon dhe Mazzonen, por ndihem shumë mirë në Angli“, përfundon trajneri spanjoll i Manchester City. /abcnews.al

Son-Tottenham.png
Igli Nikolli22:59 | 06/11/2019

Emocione por asnjë fitues në duelin Atalanta-Manchester City. Rahem Sterling zhbllokoi shifrat në ndeshjen e zhvilluar në “San Siro” që në minutën e shtatë. Goli i katërt kundër ekipit italian për sulmuesin anglez.

Gabriel Jesus mund të kishte mbyllur ndeshjen në fund të pjesës së parë, por gaboi nga pika e penalltisë. Gjimshitit (u aktivizua si titullar) me shokë i bëri mirë pushimi dhe barazuan menjëherë në fillimin e pjesës së dytë. Gomez krosoi bukur në zonë dhe Mario Pasalic nuk gaboi përballë Claudio Bravos (zëvendësoi Edersonin e dëmtuar në pushim).

“Cityzens” mbetën me një lojtar më pak në minutën e 81-të. Portieri Bravo gaboi dhe në portë u fut mbrojtësi Walker për minutat e mbetura. Pavarësisht insistimit të Atalantës, ndeshja nuk pati më gola dhe u mbyll në barazim 1-1.

Tottenhami ka arritur të sigurojë një fitore me aromë kualifikimi. 0-4 fituan djemtë e Pochettinos në Beograd përballë Crvena Zvezdës vendase, të cilën e mposhtën edhe në shtëpi 5-0. Lo Celso gjeti golin e parë me Spurs në pjesën e parë, teksa në të dytën mendoi Son Heung-Min për të mbyllur ndeshjen.

Lojtari aziatik tronditi tifozët e Crvenës me anë të një dygolëshi të shënuar brenda 4 minutave. Dedikimi ishte për Andre Gomes, të cilin e dëmtoi në ndeshjen e fundjavës në kampionat. Koreano-jugori nuk festoi dhe zgjodhi t’i kërkonte ndjesë portugezit të pafat.

Emocione, gola dhe dramë në Zagreb. Dinamo Zagreb ishte pranë fitores, por Shakhtar shënoi dy herë në minutat shtesë dhe përballja u mbyll 3-3. Ekipi ukrainas kaloi i pari në avantazh në minutën e 13-të, por kroatët përmbysën gjithçka me tre gola të shënuar. Goli i Tete nga pika e penalltisë në minutën e shtatë shtesë i dhuroi një pikë të artë miqve. /abcnews.al

Atalanta – Manchester City 1-1
(Pasalic 49′ / Sterling 7′)

Dinamo Zagreb – Shakhtar Donetsk 3-3
(Petkovic 25′, Ivanusec 83′, Ademi 89′ / Alan Patrick 13′, Moraes 90+3′, Tete (pen) 90+7′)

Crvena Zvezda – Tottenham 0-4
(Lo Celso 34′, Son Heung-Min 57′, 61′, Eriksen 85′)

Pasalic-Atalanta.png
Igli Nikolli22:10 | 06/11/2019

Pjesa e dytë ka nisur mirë për Atalantën. Ekipi italian ka barazuar ndeshjen në minutën e 49-të. Kapiteni Gomez lëvizi bukur në krahun e majtë të sulmit, krosim perfekt në zonë dhe Pasalic ndezi festën zikaltër në “San Siro”.

Ekipi i Guardiolës kaloi në avantazh shumë shpejt me anë të Sterling dhe humbi shansin për të mbyllur ndeshjen në fund të pjesës së parë. Gabriel Jesus gaboi nga pika e penalltisë, teksa portieri Ederson mbeti në dhomat e zhveshjes si pasojë e një dëmtimi. Ndeshja është barazuar dhe Gjimshiti me shokë po bëjnë maksimumin për të marrë pikët e para në grupin C. /abcnews.al

sTERL-cITY.png
Igli Nikolli21:09 | 06/11/2019

Vjen goli i parë në “San Siro”. Manchester City ka ndëshkuar Atalantën me anë të Rahem Sterling. Anglezi gjeti golin në minutën e shtatë pas një kombinimi të bukur me Gabriel Jesus.

Vendasit gabuan një pasim dhe ekipi i Guardiolës nuk fal në situata të tilla. Goli i katërt që Sterling i shënon Atalantës në dy ndeshje. Sulmuesi anglez ishte autori i një tregolëshi në fitoren 5-1 në “Etihad Stadium”, teksa tani vjen rrjeta e radhës në tempullin e “San Siros”. /abcnews.al

Leverkusen.png
Igli Nikolli20:38 | 06/11/2019

Pep Guardiola po mendon edhe për ndeshjen e fundjavës kundër Liverpoolit. Trajneri spanjoll ka bërë ndryshime në formacion për ndeshjen e sotme kundër Atalantës. Manchester City kërkon fitoren në “San Siro” për t’u kualifikuar dy ndeshje para fundit.

Ekipi italian kërkon pikët e para në Champions dhe Gasperini ka zgjedhur formacionin më të mirë. Berat Gjimshiti do të zbresë në fushë sërish si titullar, ndërsa golat priten nga dyshja Gomez-Ilicic. Interesante do të jetë edhe përballja taktike. Guardiola do të tentojë dominimin për 4-3-3 e tij klasik, ndërsa Gasperini i përgjigjet me skemën 3-4-2-1.

Atalanta – Manchester City

E fortë përballja në “BayArena” midis Bayer Leverkusen dhe Atletico Madrid, pavarësisht se “Aspirinat” renditen në vend të fundit të grupit D me zero pikë. Havertz dhe Volland do të përpiqen të çajnë “murin” spanjoll dhe të sigurojnë pikët e para.

Triumf kërkon edhe Atletico e Simeones. Ekipi spanjoll vjen nga dy barazime rresht në transferta në kampionat. Sot do të tentojë fitoren për të hedhur një hap drejt kualifikimit. Diego Costa dhe Morata do të formojnë repartin ofensiv në mungesë të Joao Felix, i cili është i dëmtuar. /abcnews.al

Leverkusen – Atletico Madrid
champions-1280x854.jpg
Vladimir Prenga08:27 | 06/11/2019

Magjia e Champions League do të mbajë të ngrirë edhe sonte tifozët para TV. Mbrëmja e djeshme ishte spektakolare dhe sërish ka ndeshja mjaft interesante, teksa zbresin në fushë klube të mëdha. Spektakli nis që prej orës 18:55, kur Juventus dhe Bayern Munich do kërkojnë të marrin pikët e plota.

Bardhezinjtë do të sfidojnë të ftohtin rus dhe Lokomotiv Moscoë, që për pak desh surprizoi në Torino. Ronaldo do të kërkojë golin e parë ndaj këtij kundërshtari. Fitorja e bardhezinjve do të vuloste kualifikimin dhe më pas do të mbetej në diskutim vendi i parë. Atletico Madrid, rivali në grup i Juventusit, luan në transfertë ndaj Bayer Leverkusen.

Për të mbetur në Gjermani, aty ku Bayern Munich do të kërkojë një tjetër goleadë ndaj Olympiacos. Bavarezët gjithashtu do të mbyllnin çështjen e kualifikimit në raundin tjetër. Sfidë e nxehtë për Tottenham, që do të duhet të përballojë “ferrin” serb që do të krijojnë tifozët e Crvena Zvezda.

Në grupin A PSG i ka dhënë drejtim çështjes së kualifikimit, teksa ka marrë pikët e plota në tre ndeshjet e para. Sonte do tentojnë të mposhtin sërish Club Brruge. Real Madrid është i detyruar të kalojë me sukses turqit e Galatasaray, në një ndeshje që do të zhvillohet në “Santiago Bernabeu”.

Atalanta e Champions League ka treguar dobësi të theksuara dhe sonte do i duhet të shmangë goleadën në shtëpi me Manchester City. “Qytetarët” kanë fituar çdo takim deri më tani dhe normalisht nuk do të ulin ndonjë marsh sonte. Gara në këtë grup, C, është për vendin e dytë dhe Dinamo Zagreb-Shakhtar Donetsk është e gjitha për t’u parë.

CHAMPIONS LEAGUE – FAZA E GRUPEVE

E mërkurë, më 6 nëntor, ora 18:55
Bayern Munich-Olympiacos
Lokomotiv Moscow-Juventus

E mërkurë, më 6 nëntor, ora 21:00
Atalanta-Manchester City
Bayer Leverkusen-Atl. Madrid
D. Zagreb-Shakhtar Donetsk
Crvena Zvezda-Tottenham
Paris SG-Club Brugge
Real Madrid-Galatasaray

/abcnews.al

Champions.png
Igli Nikolli19:33 | 05/11/2019

Manchester City do të tentojë kualifikimin kundër Atalantës në “San Siro”, edhe pse djemtë e Guardiolës e kanë mendjen te ndeshja e fundjavës kundër Liverpoolit në kampionat.

Trajneri spanjoll nuk e pranon diçka të tillë në konferencën për shtyp, aty ku flet për kundërshtarin dje javën e rëndësishme të ekipit. Në fund një koment për racizmin që është shtuar shumë në futbollin evropian.

SITUATA – “Shpresoj të fitojmë nesër dhe të kualifikohemi. Dëshirojmë të bëjmë një ndeshje të madhe në një stadium mitik si ‘San Siro’. Kjo është një javë e rëndësishme për ne. Duam kualifikimin kundër Atalantës, ndërsa të dielën kemi një ndeshje shumë të rëndësishme. Gjithsesi, ka kaluar vetëm çereku i kampionatit dhe na presin shumë ndeshje në vazhdim”.

ATALANTA – “Na vunë në vështirësi në pjesën e parë në fushën tonë. Deri në momentin që udhëhiqnim 3-1 ndeshja ishte e ekuilibruar. Në Evropë është gjithmonë e vështirë dhe Atalanta do të bëjë të pamundurën për të marrë pikët e para”.

RACIZMI – “Është një problem i madh për gjithë Evropën. Duhet të luftojmë çdo ditë  në shtëpi dhe në shkolla. Kjo çështje kërkon gjeste të rëndësishme, vetëm kështu mund të ndryshojë diçka.” /abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono