Të rrallë janë ata që refuzojnë Real Madrid, por David Silva e ka bërë më shumë se një herë. Një ndër mesfushorët më të mirë të dekadës së fundit ka zbuluar detajin interesant në një prononcim për spanjollen AS. 34-vjeçari po luan sezonin e fundit me Manchester City, aty ku luan prej vitit 2010.

Spanjolli ishte një talent që në moshën të vogël. Silva bëri një provë të Reali dhe e kaloi me sukses, por babai i tij refuzoi me shkakun që djali i tij ishte shumë i vogël për t’u larguar nga shtëpia.

“Los Blancos” nuk hoqën dorë, por David Silva nuk ndryshoi mendje. “Real Madrid më telefononte çdo ditë, por unë i refuzoja gjithmonë. Kam luajtur me San Fernandon, ekipin e qytetit tim, deri në moshën 14-vjeçare dhe më pas kalova te Valencia“, thekson mesfushori ofensiv spanjoll. /abcnews.al

Igli Nikolli15:19 | 22/01/2020

Manchester City hasi jo pak vështirësi mbrëmjen e kaluar kundër Sheffield United. Gabriel Jesus humbi një penallti në pjesën e parë, por në fund mendoi dyshja Aguero-De Bruyne. Belgu dhuroi një asist për bomberin argjentinas në minutën e 73-të dhe “El Kun” shënoi golin e fitores për ekipin e Pep Guardiolës.

Asist shumë i bukur i belgut dhe i 15-ti në kampionat këtë sezon. De Bruyne ka vendosur një rekord unik në Premier League me “dhuratat” fantastike për shokët e skuadrës. Është sezoni i tretë që ylli i “Cityzens” arrin shifrën e 15 asisteve në kampionat.

Sezonin 2016-2017 ai e mbylli me 18 asiste, ndërsa një vit më pas regjistroi 16 pasime për gol. 28-vjeçari e arriti shifrën 15 edhe këtë sezon, teksa deri në fund mund të përmirësoje edhe më tepër rekordin e tij. Askush më parë nuk ia kishte dalë të regjistronte tre sezone me +15 asiste në ishull dhe De Bruyne është futur në histori me këtë rekord fantastik. /abcnews.al

View this post on Instagram

This guyyyyyy 🔥⚡️🔥⚡️ ⠀ ⠀ #ManCity

A post shared by Manchester City (@mancity) on

Klejdi Kaimi14:33 | 22/01/2020

Në Angli është momenti i Liverpool, por mbrojtësi i Manchester City, Kylian Walker, ende beson tek titulli kampion. Kampionët në fuqi të Premier League arritën një fitore të rëndësishme mbrëmbjen e djeshme, në transfetën e Sheffield United. Golin e vetëm të takimit e shënoi Aguero, i cili erdhi nga stoli për ti dhënë fitoren Cityt.

“Unë nuk e pranoj se gara për titullin kampion ka përfunduar. Jemi profesionistë, kjo është puna që ne bëjmë dhe do të luftojmë deri sa matematika të na e lejojë. Sigurisht që nuk do të jetë e lehtë, ne e dimë shumë mirë këtë gjë. Jemi ende në të gjitha kompeticionet në lojë dhe shpresoj që në fundin e sezonit të marrim disa medalje,” deklaron Walker pas ndeshjes kundër ish-ekipit të tij.

Të besuarit e Jurgen Klopp renditen në vendin e parë, plot 13 pikë përpara “Qytetarëve”. Liverpool ka gjithashtu dhe dy ndeshje të prapambetura për të luajtur, ku mund ta thellojë dhe më shumë diferencën me vendin e dytë. /abcnews.al

Igli Nikolli08:04 | 22/01/2020

Sergio Aguero është golashënuesi më i mirë në historinë e Manchester City. Sulmuesi argjentinas ka një kontratë deri në vitin 2021 me ekipin anglez, teksa mosha 31-vjeçare nuk i premton shumë sezone në nivele të larta.

“Cityzens” janë gati të plotësojnë dëshirën e “El Kun” për t’u larguar dhe nuk kanë ndërmend ta pengojnë. The Sun raporton se bomberi mund t’i japë fund aventurës me ekipin e Guardiolës në verë, teksa mund të vijojë karrierën në SHBA.

Inter Miami është gati t’i dhurojë një kontratë afatgjatë dhe shumë të mirë në aspektin financiar, opsion që e tundon shumë Sergio Agueron, edhe pse ndonjë ofertë e ndonjë klubi të madh europian mund të merret në konsideratë. /abcnews.al

Veronik Istrefaj22:23 | 21/01/2020

Janë mbyllur 5 nga 6 sfidat e sotme në Premier League. Manchester City ka marrë një fitore minimale 0-1 në transfertë, me golin e vetëm që u shënua nga Sergio Aguero. Bomberi argjentinas erdhi nga stoli në pjesën e dytë për të shënuar, pas një krosimi fantatik nga De Bruyne.

Everton ka barazuar me rezultatin 2-2 përballë Newcastle. Moise Kean shënoi golin e parë në Premier League duke kaluar në avantazh Evertonin, ndërsa Calvert-Lewin u duk vulosi fitoren për Blutë në pjesën e dytë. Megjithatë, Newcastle barazoi gjithçka në dy minutat e fundit, me anë të Lejuene, i cili shënoi dy gola.

Southampton fitoi 0-2 në transfertë përballë Crystal Palace, Bournemouth u rikthye te fitoret duke mposhtur 3-1 Brightonin, ndërsa Aston Villa mposhti në fund Watfordin me rezultatin 2-1./abcnews.al

Igli Nikolli21:17 | 21/01/2020

Everton ka gjetur golin e avantazhit në ndeshjen shtëpiake kundër Newcastle, ndërsa Manchester City ka humbur një mundësi të artë për të zhbllokuar ndeshjen kundër Southampton. Moise Kean është zgjedhur si titullar sonte nga Carlo Ancelotti dhe ish-sulmuesi i Juventusit ka shfrytëzuar shansin e tij. 19-vjeçari ka marrë një pasim nga braziliani Bernard në minutën e 30-të dhe ka dërguar topin në rrjetë.

Nuk është hera e parë që Gabriel Jesus humbet një penallti. “Cityzens” po luajnë jashtë fushe kundër Southampton dhe pak minuta më parë (36′) kishin mundësinë për të kaluar në avantazh. Ekipi i Guardiolës fitoi një penallti dhe përsipër e mori sulmuesi brazilian. Goditja e Gabriel Jesus është pritur nga Henderson dhe në stadium nisi festa. /abcnews.al

Veronik Istrefaj19:17 | 20/01/2020

Trajneri i Manchester Cityt, Pep Guardiola, vazhdon të pyetet për titullin kampion në Premier League. Liverpool është plot 16 pikë larg “Qytetarëve” dhe kanë edhe një ndeshje më pak, por kjo gjë nuk e huton trajnerin Guardiola. Spanjolli tha se Liverpool bën futboll special, por ai është i fokusuar vetëm te skuadra e tij.

“Nuk mund ta mohojmë, skuadra e Liverpoolit është fantastike brenda fushës së lojës dhe po dhuron një futboll special. Gjithashtu, po merr edhe rezultate të mira.

Megjithatë, unë nuk mendoj për ata, çdo ditë mendoj për skuadrën time dhe çfarë ne jemi, çfarë po bëjmë dhe çfarë mund të bëjmë më shumë. Nuk hutohem nga skuadrat e tjera, ose në këtë rast, nga Liverpool”, përfundoi Guardiola./abcnews.al

Igli Nikolli10:17 | 20/01/2020

Lautaro Martinez po zhvillon një sezon fantastik. Sulmuesi argjentinas po merret vesh shumë mirë me Romelu Lukakun dhe të dy po shënojnë gola të rëndësishëm për Interin. 15 herë e ka dërguar topin në rrjetë këtë sezon 22-vjeçari.

Për shërbimet e tij interesohen disa klube europiane. Barcelona është tërhequr nga gara, por dy klubet e Manchesterit ende jo. City dhe United e duan, teksa The Sun zbulon dëshirën e madhe të lojtarit.

Sipas anglezes së njohur, goleadori zikaltër preferon të mos ndryshojë dhe të vijojë aventurën e tij me Interin. Ai ndihet mirë në Milano dhe shpreson që të fitojë titullin kampion këtë sezon. /abcnews.al

Veronik Istrefaj19:04 | 18/01/2020

Trajneri i Manchester Cityt, Pep Guardiola, foli për mediet britanike pas barazimit 2-2 kundër Crystal Palace. Strategu spanjoll nuk e fshehu zhgënjimin e tij, por pranoi se ky është futbolli dhe të tre rezultatet janë të pranishme.

“Ne u përpoqëm të bënim gjithçka për të fituar. Fryma ishte aty. Ne u përpoqëm dhe u përpoqëm. E përmbysëm rezultatin, por prapë kemi lënë pikë. Ky është futbolli.

Ne kemi luajtur me të njëjtën mënyrë si kemi bërë në “VillaPark” kundër Aston Villas, me Benjamin Mendy duke sulmuar nga e majta dhe lojtarët e tjerë në qendër.

Vuajtëm pak në 10 minutat e para të pjesës së dytë, por pastaj mendoj se bëmë gjithçka siç duhet. Crystal Palace nuk bëri shumë, por arritën të merrnin një pikë”, tha mes të tjerash strategu spanjoll./abcnews.al

Igli Nikolli16:44 | 18/01/2020

Teksa pritej goli i Manchester City, në “Etihad Stadium” ka shënuar Crystal Palace. Cenk Tosun ka ndëshkuar ekipin e Guardiolës në minutën e 39-të dhe ka vendosur heshtjen në shkallë.

Miqtë shfrytëzuan një goditje këndi dhe Cahill pasi me kokë drejt sulmuesit turk, i cili po me kokë mposhti brazilianin Ederson. Ekipi i Hodgson ia doli të mposhtë jashtë fushe kampionët e Anglisë edhe sezonin e kaluar (2-3) dhe po bën të njëjtën gjë sot, edhe pse do të jetë shumë e vështirë për të ruajtur avantazhin e artë deri në fund të ndeshjes. /abcnews.al