Mançester Siti

vlcsnap-2018-08-21-14h42m51s153-1280x720.png
ent ela14:43 | 21/08/2018

Liverpuli vazhdoi me fitoret në Premier Ligën angleze, por trajneri Klop nuk është i sigurt nëse ekipi i tij është pretendent për titull. Tekniku gjerman kërkon t’i marrë ndeshjet njërën pas tjetrës.

I respektoi parashikimet, apo jo?

Liverpuli nuk mbeti prapa Mançester Sitit, duke arritur fitoren e dytë në dy ndeshje në Premier Ligën angleze, por a do të thotë suksesi ndaj Kristël Palasit, se mund të luftohet për titull?

Nuk është e lehtë t’i përgjigjesh kësaj pyetjeje, aq më tepër kur sezonin e kaluar, të kuqtë dolën në vend të katërt, me 25 pikë më pak sesa skuadra kampione e Pep Guardiolës.

Kjo ishte një arsye që trajneri Jurgen Klop, edhe pse mbeti i kënaqur me tri pikët e marra, nuk deshi të tregohej shumë euforik.

Klop: “Është shumë herët për të bërë parashikime, dhe unë aktualisht nuk mendoj fare për këtë. Ne nuk mund të jemi në garë me ekipet e tjerë të Premier Ligës, çdo fundjavë. Nuk është se ishim të sigurt për fitoren, madje unë nuk isha I sigurt nëse do të kishim shënuar në pjesën e parë, por kështu janë ndeshjet e kampionatit dhe ne duhet të përshtatemi. Nuk dua të flas për titullin, ju si gazetarë mund të diskutoni sa të doni, por pa ne”.

Fitorja në Londër nuk ishte aspak e lehtë, dhe u arrit pas një penalltie të dyshimtë fituar nga Mohamed Salah, në minutën e fundit të pjesës së parë, dhe u sigurua nga një gol i shënuar në minutën e fundit të ndeshjes.

Vendasit, madje, mund të kishin kaluar të parët në epërsi, kur goditën traun.

Klop tregon se çfarë u tha lojtarëve.

Klop: “Në ato momente, karburanti është drejt përfundimit dhe ndoshta lojtarët kanë nevojë për pak ndihmë nga një trajner i zemëruar, që u thotë “vraponi, ndryshe do t’iu vras”. Ata, më pas, realizuan një kundërsulm të shkëlqyer”.

Liverpuli ka 6 pikë pas dy ndeshjeve të para, po aq sa Siti, Totenhemi, Çelsi, Uatfordi e Bornmuthi, duke qenë në vend të dytë, me golaverazhin 6 gola të shënuar e asnjë të pësuar. /abcnews.al

 

guardiola-1280x592.jpg
ent ela13:56 | 08/03/2018

Mançester Siti nuk e kënaqi aspak trajnerin e tij, Pep Guardiola. Tekniku katalanas kritikoi futbollistët pas humbjes së papritur me Bazelin, pavarësisht kualifikimit në Champions.

Ishte e qartë se nuk do të luanin shkëlqyeshëm.

Fitorja 4-0 në ndeshjen e parë dhe sezoni tepër i ngarkuar, do të bënin të vetën për Mançester Sitin, veçse nuk pritej të arrihej deri këtu.

Pavarësisht 6 ndryshimeve në formacion nga trajneri Pep Guardiola, sërish la shije të hidhur paraqitja e atij që mund të quhet Ekipi B, nëse Siti mund të ketë një ekip B.

Bazeli fitoi 2-1 në stadiumin “Etihad” të Mançesterit, një rezultat që as nuk e shpresonte, por që e mori për meritën e tij dhe prej ndihmës që i dha kundërshtari.

Doli i gënjeshtërt goli i avantazhit për vendasit, shënuar nga Gabriel Zhezus, i pari që nga nëntori për brazilianin e penguar nga dëmtimet.

Bazeli zviceran, këtë herë pa Taulant Xhakën e kombëtares shqiptare të pezulluar, dalë nga dalë kuptoi se mund të bënte diçka të madhe, duke arritur në fund edhe që të fitonte.

Pep Guardiola normalisht që nuk mund të ndihej 100 për qind mirë pas ndeshjes.

Guardiola: “Jam i lumtur që arritëm në çerekfinale, pasi kjo është diçka jo shumë e zakonshme për skuadrën tonë. Sa për shortin le të shohim, por jemi të kënaqur për kualifikimin. Përsa i përket lojës, nuk u kënaqa aspak sepse ne harruam të sulmonim. Ne duhet ta pasojmë topin që të sulmojmë, jo ta pasojmë topin që thjesht të bëjmë pasime. Gjithsesi, përgëzime Bazelit, por ne jemi në çerekfinale”.

Çfarë do të thotë kjo humbje për Sitin?

Skuadra e cilësuar si më e mira në Europë, ajo me futbollin më sulmues, e njollosi jo pak veten, sidomos duke u krahasuar me Realin, Barcelonën, Bajernin apo Juventusin.

Rivalët nuk ia kanë lejuar vetes deri tani të luajnë kaq keq.

Vetë Guardiola e ndjen se mungesa e përvojës mund të ndikojë në çerekfinale, ndryshe nga skuadrat e tjera që ai ka drejtuar si Barcelona apo Bajerni.

Gjithsesi, me rikthimin në formacion të Agueros, De Brujnit dhe yjeve të tjerë, Mançester Siti pritet të jetë krejt ndryshe. /abcnews.al

 

 

city.jpg
G. P.15:20 | 26/02/2018

Pep Guardiola ia doli më në fund të fitonte një trofe të Angli. Trajneri katalanas mori Kupën e Ligës, pas fitores së thellë të Mançester Sitit ndaj Arsenalit.

Nuk ishte hera e parë për këtë klub, por ishte për trajnerin e tij.

Pep Guardiola, edhe pse ka fituar gjithçka me Barcelonën, dhe thuajse çdo gjë me Bajernin, sërish ishte rishtar në Angli.

Katalanasi e mori një kupë angleze, pikërisht atë të Ligës, ndërsa shpreson që trofetë e tjerë të vijnë dhe të jenë edhe më të rëndësishëm.

Mançester Siti triumfoi 3-0 në finalen e luajtur në “Uembli” të Londrës ndaj Arsenalit, rezultat që tregon një epërsi të thellë, edhe pse nuk ishte aspak e lehtë në pjesën e parë.

Kun Aguero kaloi Sitin në epërsi përpara pushimit, ndërsa kapiteni Vinsent Kompani dhe spanjolli David Silva realizuan në pjesën e dytë.

Pep Guardiola: “Padyshim që jam i lumtur sepse ne fituam titullin. Pjesa e parë nuk ishte e mirë, nuk luajtëm siç duhet pasi ndjemë presionin pas asaj që ndodhi vjet, por unë fola me lojtarët në pushim. U kërkova të tregonin veten se çfarë mund të bënin dhe ata patën një reagim të madh. Dua të falenderoj këdo tek Mançester Siti, që nga presidenti, e deri tek tifozi më i thjeshtë, dhe shpresoj që ky sukses të na ndihmojë edhe më shumë për të fituar Premier Ligën”.

Guardiola u ngacmua për kordelen e verdhë të vendosur për pavarësinë e Katalonjës dhe për lirimin e politikanëve katalanas të burgosur në Spanjë, diçka që Federata Angleze mund ta ndëshkojë.

Pep Guardiola: “E pranoj që nëse kam shkelur rregullat, duhet të gjobitem. Pranoj gjithçka, por unë jam qenie njerëzore dhe kjo ka të bëjë me çështje njerëzore. Në Katalonjë janë katër njerëz në burg, është edhe një tjetër që mund të burgoset nëse kthehet, pasi akuzohet për rebelim. Që ta bësh këtë duhen armë, ndërsa ne nuk kemi armë”.

Një nga lojtarët më të mirë të skuadrës, Kevin De Brujn, e vlerëson kështu suksesin.

Kevin De Brujn: “Kur fiton titullin e parë të sezonit mund të jesht thjesht i lumtur. Kjo pritet të na japë moral për vazhdimin e edicionit. Jemi paraqitur shumë mirë deri tani, ndërsa ia dolëm të fitonim trofeun e parë. Nuk ishte një nga ndeshjet tona më të mira të vitit, sidomos në pjesën e parë, por pas pushimit luajtëm krejt ndryshe dhe mendoj se e merituam”.

Mançester Siti ka provuar vetëm një dështim këtë sezon, pikërisht eleminimin e papritur në Kupën e Anglisë, nga Uigani i kategorisë së tretë, por mbetet në pretendime për të fituar gjithçka tjetër.

Titulli kampion është shumë pranë me kryesimin me shkëputje në Premier, ndërsa kalimi në çerekfinalen e Championsit është praktikisht i siguruar./abcnews.al

vlcsnap-error338-1-1280x720.jpg
ent ela12:27 | 20/02/2018

Kupa e Anglisë pati një tjetër të papritur të madhe. Mançester Siti u eleminua nga një ekip i kategorisë së tretë, ndërsa trajneri Pep Guardiola u përfshi në sherr me trajnerin kundërshtar

Edhe gjyqtari e humbi në një ndeshje të tillë.

Një karton i verdhë doli nga xhepi i tij dhe u shënua emri i Fabian Delfit, lojtarit të Mançester Sitit.

Gjithsesi, ndonjë sinjalizim nga ndihmësit apo një mendim i dytë personal bëri që arbitri ta vlerësonte drejt ndërhyrjen e Delfit, dhe t’i jepte atij kartonin e kuq, duke prishur ekuilibrat në ndeshjen e Kupës së Anglisë në fushën e Uiganit.

Ky ishte preteksti për të shpërthyer një sherr ku mori pjesë trajneri ndoshta më i mrekullueshëm i futbollit në botë, Pep Guardiola.

Ai u përplas me trajnerin venda, Pol Kuk, diçka që nuk i ndodh shpesh.

Padyshim, katalanasi ishte i tronditur nga fakti se ekipi i tij madhështor po humbiste përballë një kundërshtari të kategorisë së tretë.

Guardiola u pyet për konfliktin, por nuk e pati me shumë qejf që të përgjigjej.

Guardiola: “Djem, ju mund të më pyesni për futbollin apo edhe për çdo gjë tjetër. Asgjë nuk ndodhi në tunel, asgjë nuk ndodhi me kolegun tim. Asgjë! Thjesht, unë i thashë atij që të qendronte në vendin e tij. Me kaq përfundon gjithçka”.

Sidoqoftë, Pepi, e mblodhi veten shpejt dhe pranoi realitetin.

E vërteta e pandryshueshme ishte që Mançester Siti u eleminua nga Uigani, një e papritur e madhe edhe për një Kupë që është mësuar me surprizat.

Skuadra për të cilën janë shpenzuar 800 milionë euro u mposht nga një rival i kategorisë së tretë, që vlen ndoshta 40 herë më pak.

Eleminimi do të thotë se Siti i Guardiolës nuk mundet tani të fitojë çdo trofe sezonal.

I mbetet Premier Liga, Championsi dhe Kupa e Ligës angleze ku ka dalë në finale.

Guardiola: “Po, ne donim ta fitonim këtë kupë, por jemi jashtë, prandaj duhet të përgëzojmë Uiganin për fitoren. Natyrisht, kartoni I kuq ndikoi, ndonëse luajtëm mirë në pjesën e dytë, por na pengoi që ta kishim më të plotë dominimin tonë. Kundërshtari gjuajti vetëm një herë në portë në 90 minuta, por mund të humbasësh edhe kështu

Kolegut të tij, trajnerit të Uiganit, Pol Kuk, nuk i kishte mbetur zë kur doli në konferencë.

Kuk: “Le të fillojmë djema, ju lutem! Natyrisht që jam i lumtur pas kësaj fitoreje të madhe. Ne kishim përballë një skuadër me nivel kaq të lartë, me lojtarë që janë në gjendje të bëjnë gjithçka me topin. Ia dolëm sepse luajtëm me zemër dhe të bashkuar, por në pjesën e dytë e patëm shumë të vështirë edhe pse në epërsi numerike. Kjo, për meritë të Sitit. Nuk dua të flas për përplasjen time me Guardiolën, pasi janë gjëra që ndodhin kur ekzistojnë mendime të kundërta”.

Fitorja ndaj Sitit ishte një histori që përsëritej për Uiganin.

Në vitin 2013, atëherë kur ishte në Premier Ligë, shkaktoi një tjetër tronditje të madhe duke mundur Sitin në finalen e Uemblit e duke fituar Kupën e Anglisë./abcnews.al

 

manchester-city.jpg
G. P.15:54 | 13/02/2018

Mançester Siti ka skuadrën më të shtrenjë të futbollit në botë. Anglezët shpresojnë që këtë dominim ta kenë edhe në fushën e lojës dhe ta fitojnë më në fund Ligën e Kampionëve

Forma është e mrekullueshme.

Mançester Siti po fluturon me të gjithë kuptimin e kësaj fjale në Premier Ligën, ndërsa skuadra angleze shpreson shumë që ky nivel ta ndihmojë në turneun që deri tani ka qenë i mallkuar për të.

A do të arrijë kryesuesja e kampionatit anglez të shkëlqejë po kaq në Europë, me pengesën e parë që është Bazeli zviceran? Besimi i tifozëve është i madh që me yje të tillë si Aguero, De Brujn, Sane, Fernandinjo apo Bernardo Silva, si dhe me trajnerin ekspert në stol, Pep Guardiola, do të mbërrijë dita e madhe.

Kapiteni me shumë përvojë, Vinsent Kompani, ka provuar zhgënjime për vite me radhë, dhe mos ndoshta është krijuar një kompleks inferioriteti?

Vinsent Kompani: “Nuk do ta quaja kompleks inferioriteti, por padyshim mungesë përvoje. Ky ka qenë faktori kryesor që na ka penguar për disa vjet me radhë, kur mund të kishim dalë më mirë. Veçse, tani kohët kanë ndryshuar. Kohët e fundit, skuadra është forcuar shumë, ka më shumë lojtarë dhe më shumë përvojë, ndaj ndihemi si në shtëpinë tonë në Champions. Ne duam të shkatërrojmë hegjemoninë e Barcelonës, Bajernit apo Realit. Kemi besim se do ta fitojmë këtë trofe, në mos këtë vit, vitin e ardhshëm apo një herë tjetër”.

Guardiola e ka fituar Championsin dy herë me Barcelonën. Trajnerin katalanas e pyetën nëse Mançester Siti mund ta fitojë gjithashtu, këtë sezon?

Pep Guardiola: “Unë nuk e di, me të vërtetë që nuk e di. Nuk mund ta dish nëse je gati apo jo. Padyshim që unë kam besim të plotë tek futbollistët e mi, por ky kompeticion është i veçantë. Mendoj se objektivi ynë është të paraqitemi më mirë sesa vjet, pra të dalim në çerekfinale. Në çdo ndeshje ne duam që të imponojmë lojën tonë dhe këtë do të përpiqemi të bëjmë sërish, por Championsi është krejtësisht i veçantë në krahasim me Premier Ligën, pasi disa nga kundërshtarët janë më të fortë. Po ashtu, janë vetëm dy ndeshje me eleminim, pra çdo gabim ndëshkohet”.

Siti u paraqit shkëlqyeshëm në fazën e grupeve, ndërsa rekordmeni i golave, Kun Aguero, e ka zëvendësuar më së miri sulmuesin e dëmtuar brazilian, Gabriel Zhezus.

Anglezët kanë skuadrën më të shtrenjtë në botë, me vlerë afërsisht 900 milionë euro dhe duan që këtë dominim financiar, ta kenë edhe në fushë.

Përballë tyre do të jetë Bazeli, në radhët e të cilit luan lojtari i kombëtares shqiptare, Taulant Xhaka, por edhe sulmuesi shqiptar, Albian Ajeti./abcnews.al

skysports-football-bristol-city-manchester-leroy-sane-goal-celeb_4213181.jpg
ent ela12:09 | 24/01/2018

Pep Guardiola arriti finalen e tij të parë në Angli. Trajneri i Mançester Sitit u shpreh i lumtur për suksesin në Kupën e Ligës, por paralajmëroi futbollistët e tij që të nxjerrin mësime nga sfidat me Bristol Sitin.

Epërsia nuk kishte se e kujt të ishte tjetër.

Sado heroik të ishte Bristol Siti, dominimin edhe jashtë fushe do ta kishte Mançester Siti, që në fund arriti edhe kualifikimin.

Pep Guardiola siguroi finalen e tij të parë në Angli, veçse gjithkush do të flasë me të drejtë për kundërshtarin modest, por të guximshëm.

Edhe pse kryesuesit e Premier Ligës patën epërsi në përballjen e dytë të Kupës së Ligës, edhe pse ata e kthyen sundimin e tyre në gola, për të kryesuar 2-0, sërish asgjë nuk përfundoi lehtë.

Ashtu si në ndeshjen e parë, kur Sitit iu desh goli në minutat shtesë për të fituar, edhe këtë herë Bristol nuk u dorëzua.

Reagoi furishëm në ato momente të pakta që u lejua të kishte zotërimin e topit, dhe shfrytëzoi zotësinë më të madhe në lojën ne ajër për të barazuar rezultatin.

Ndërsa Leroi Sane e Kun Aguero realizuan për miqtë, Marlon Pak e Adin Flint lumturuan pa fund tifozët vendas.

Stadiumi “Eshton Gejt” pati shansin, pra të ndiqte një ndeshje të madhe futbolli dhe një paraqitje po të madhe të ekipit të vet.

Xhonson: “Është fakt që Sitit iu deshën golat në minutat shtesë që të na mundte në të dyja ndeshjet. Më vjen mirë që ne luajtëm futboll ndaj skuadrës më të mirë të Anglisë dhe shpresoj që këto paraqitje të na japin energji dhe besim për të ardhmen. Ne duam të jemi në Premier Ligë, por e dimë se diferenca mbetet e madhe. Diferenca jonë me Mançester Sitin është të paktën 300 milionë euro blerje”.

Mançester Siti ka mundësi të fitojë trofeun e parë me Guardiolën, ndërsa mbetet me ambicie në çdo garë.

Kryeson me diferencë Premier Ligën, është në turin e dytë të Championsit, ndërsa të dielën luan në Kupën e Ligës në fushën e Kardifit.

Trajneri katalanas ka një vërejtje për të vetët.

Guardiola: “Nuk është çështja tek unë, por tek Mançester Siti, që duhet të arrijë një tjetër nivel. Në të kaluarën, ekipi e arriti këtë nivel me trajnerët Mançini e Pelegrini, dhe duhet të jemi sërish atje. Duhet të ruajmë këtë nivel në çdo ndeshje, që nga e diela kur luajmë në Kardif për Kupën e Anglisë, por po ashtu në Premier Ligë. Jemi të lumtur me finale, ndonëse lejuam të na ikte ndeshja nga dora kur ishim 2-0 në avantazh. Gjithsesi, ky do të jetë një leksion shumë I mirë për ne, sidomos në Champions ku luhet me sistem eleminimi”./abcnews.al

 

vlcsnap-error243-1280x720.jpg
us er16:11 | 03/01/2018

Mançester Siti u rikthye tek fitorja në Premier Ligë, menjëherë pas një barazimi të papritur. Në Angli, ndërkaq, vazhdon dueli mes Pep Guardiolës dhe Zhoze Murinjos.

Ky ekip mund të bëjë gjithçka.
Kjo ishte deklarata me besim të patundur e shkruar në reklamat elektronike në tribunat e stadiumit “Etihad” dhe Mançester Siti, bëri vërtet gjithçka edhe këtë herë.
Skuadra më e mirë e Premier Ligës dhe për momentin edhe e Europës, triumfoi 3-1 ndaj Uatfordit, duke pasur sërish në radhët e veta Kevin De Brujnin, që la pas dëmtimin, dhe David Silvën, që u kthye nga Spanja.

Pep Guardiola mund të vazhdojë të jetë krenar.
Deklarata u tha që në minutën e parë kur Rahim Stërling kaloi vendasit në epërsi, ndërsa dominimi vazhdoi gjatë.
Pa kaluar shumë kohë, Siti dyfishoi epërsinë falë një autogoli, por së pari falë lojës së tij të rrjedhshme kolektive.
Guardiola, gjithsesi, nuk mbeti shumë i kënaqur me pjesën e parë, por nuk mund të thoshte veçse fjalë lavdëruese për të dytën.
Kun Aguero shënoi golin e tretë, ndërsa shkëlqyeshëm luajtën Sane, Silva, Stërling, Fernandinjo, Otamendi apo Stouns.
Reagimi i Sitit ishte i menjëhershëm pasi humbi dy pikë në fushën e Kristël Palasit, të parat në vazhdim të 18 fitoreve radhazi.

“Ne folëm për këtë. Ishte hera e parë që humbisnim pikë pas 18 fitoreve dhe reagimin ju e patë që të gjithë. Sidomos ishim shumë mirë në pjesën e dytë, kur luajtëm një futboll fantastik. Gjithsesi, unë jam i shqetësuar për numrin e madh të ndeshjeve që po luajmë në këtë periudhë. Ne po i vrasim lojtarët, thjesht mendoni sesa shumë prej tyre janë dëmtuar në javët e fundit. E di se spektakli duhet të vazhdojë, por kjo nuk është normale. Ky është një gabim i madh në Angli, pasi ju duhet të synoni cilësinë, jo vetëm sasinë”.

Siti është i shkëputur, por jo pa asnjë rival.
Siç mund të pritej, një nga kundërshtarët kryesorë është Mançester Junajtid.
Skuadra tjetër e qytetit mbetet shumë prapa, por suksesi në fushën e Evertonit tregoi se të besuarit e Zhoze Murinjos nuk do të heqin dorë asnjëherë nga pretendimi për titull.
Jo vetëm kaq, por fitorja me golat e Marsialit dhe Lingardit, i dha mundësi Murinjos që të kalonte menjëherë në kundërsulm, pas kritikave të Pol Skoulsit për Pol Pogbanë.

“Mendoj se Skouls di vetëm të kritikojë. Ai nuk bën komente, por vetëm kritikon. Skouls ka qenë një lojtar fenomenal, një nga më të mirët që unë kam parë ndonjëherë në mesfushë, por do të mbahet mend edhe si një analist i keq. Pol Pogba nuk meriton të kritikohet kaq shumë. Shpesh ai luan shumë mirë, ndonjëherë nuk luan edhe aq mirë, diçka normale. Nuk është faji i Pogbasë që fiton më shumë para sesa ka fituar Skoulsi, por kështu e ka futbolli. Përsa i përket rezultateve, unë mendoj se skuadra ime ka një kalendar të keq. Mesa duket unë nuk kaq aq miq sa klubet e tjerë për një kalendar më të mirë”./abcnews.al

99385844_sterling_getty.jpg
us er10:29 | 28/12/2017

Mançester Siti nuk e ndaloi ecurinë e tij triumfale në Angli. Skuadra e trajnerit Pep Guardiola ia doli edhe në fushën e Njukasëllit, edhe pse vetëm me shifra minimale.

Tashmë janë 18 fitore radhazi, start edhe më i mirë i Premier Ligës dhe 15 pikë larg vendit të dytë.

Nuk mund të mbyllej më mirë viti 2017 nga Mançester Siti i Pep Guardiolës.

Skuadra kryesuese e ligës angleze triumfoi 1-0 në fushën e Njukasëllit, në një stadium jo edhe aq të lehtë për t’u “pushtuar” si “Sent Xhejmsis Park”, falë golit të Rahim Stërlingut në minutën e 31-të.

Dëmtimi i kapitenit Vinsent Kompani ishte një lajm i keq për trajnerin katalans, por jo aq sa për t’i prishur festën.

Pep zgjodhi Kun Agueron sërish si sulmues titullar, ndoshta në përpjekje për ta bindur që të mos largohej, ndërsa talenti brazilian, Gabriel Zhezus mund të presë disi.

Nuk qe, sidoqoftë, edhe aq e lehtë, pasi sa më shumë shtohen fitoret, aq më shumë rritet rreziku i vetëkënaqësisë dhe mundësisë për të gabuar.

Në pjesën e dytë në Njukasëll, mbrojtja e Sitit ishte disi nervoze dhe skuadra e Rafa Benitezit nuk ishte larg marrjes së barazimit.

Kjo nuk ndodhi dhe Siti ka tani 58 pikë në 20 ndeshje, me vetëm një takim që nuk e ka fituar.

Diferenca është e frikshme me 61 gola të shënuar e vetëm 12 të pësuar dhe me 15 pikë diferencë me ndjekësin më të afërt, Mançester Junajtidin./abcnews.al

pep_guardiola_mancity2012.jpg
us er15:36 | 25/12/2017

Disa skuadra të mëdha po dominojnë futbollin e kontinentit të vjetër. Mbi të gjithë është Mançester Siti që po vendos rekorde të reja nën drejtimin e trajnerit Pep Guardiola.

Absolutizmi është rikthyer në Europë, por jo me mbretër e perandorë.

Janë disa superskuadra futbolli që po dominojnë ligat kryesore të kontinentit, dhe më absolutisti është padyshim Mançester Siti.

Formacioni i drejtuar nga trajneri Pep Guardiola, jo vetëm ka vënë përfund Premier Ligën legjendare, kampionatin më të vjetër në botë, por duket i pakapshëm edhe jashtë ishullit.

Me 55 pikë në 19 ndeshje, Siti është 13 pikë larg Mançester Junajtidit të vendit të dytë.

Me 18 fitore e 1 barazim e 0 humbje, ka bërë fillimin më të mirë në historinë e kampionatit anglez që nga themelimi i tij në 1888.

Falë lojës sulmuuese të Guardiolës ka shënuar 60 gola, më shumë se çdo skuadër në ligat e mëdha të Europës.

Guardiola tani mban rekordin e fitoreve radhazi në Spanjë me Barcelonën, në Gjermani me Bajernin dhe tani në Angli me Sitin.

“Askush nuk besonte se ne mund ta bënim këtë, – thotë trajneri, – por, unë kam qenë gjithnjë i bindur. Ky stil nuk vlen vetëm për Spanjën, por edhe për Anglinë. Gjithsesi, unë dhe lojtarët e mi jemi gjithnjë ambiciozë dhe duam të përsosemi edhe më shumë”.

Në ekip është Sergio Aguero, rekordmeni i golave në historinë e klubit me 184 gola, nga të cilët 101 i ka shënuar në stadiumin “Etihad”.

E tillë është konkurrenca saqë as argjentinasi nuk e ka vendin të sigurt në formacion, dhe mund të largohet.

Ylli I ri nuk mund të jetë tjetër përveçse Kevin De Brujn, mesfushori belg, që di të shënojë, por sidomos di të pasojë.

Mesfushori 26-vjeçar është modeli i futbollistit modern.

Talenti është me shumicë tek Siti, me dy portierë si Ederson e Klaudio Bravo, me mbrojtës të shkëlqyer si Uolker, Kompani e Stouns, dhe lojtarë ofensivë si Rahim Stërling, Gabriel Zhezus e Leroi Sane.

Guardiola thuhet se nuk është ende i kënaqur dhe se pritet të shpenzojë 180 milionë euro të tjera në janar.

Në shënjestër mbrojtësi Van Dajk, sulmuesi Aleksis Sançez dhe Buskets I Barcelonës.

Pas Sitit, në Europë dominojnë Barcelona, Paris SG dhe Bajerni.

Në Spanjë, Barcelona ka 45 pikë në La Liga ku është ende e pathyer në 17 ndeshje.

Katalanasit kanë 9 pikë më shumë se vendi I dytë dhe 14 pikë më shumë sesa Reali, ndërsa kanë shënuar 45 gola.

Në Francë, Paris SG ka grumbulluar 50 pikë në 19 ndeshje, me vetëm 1 humbje, dhe me 58 gola të shënuar, vetëm dy më pak se Siti.

Nejmar, Mbape e Kavani janë 9 pikë larg vendit të dytë.

Në Gjermani si gjithnjë dominon Bajerni, që ka 41 pikë në 17 ndeshje, 11 më shumë sesa vendi i dytë.

Rikthimi i Hajnkesit solli ndryshimin dhe e vetmja pikë e dobët mund të quhet shënimi i vetëm 37 golave./abcnews.al

vlcsnap-error156-1-1280x719.jpg
us er19:18 | 18/12/2017

Mançester Siti është gati t’i ofrojë rinovimin e kontratës trajnerit Pep Guardiola. Katalanasi pritet të ketë rrogën më të lartë nga të gjithë trajnerët e futbollit në botë.
Ka krijuar sërish skuadrën që cilësohet më spektakolarja në Europë.

Pep Guardiola po e tregon sërish veten, këtë herë në Angli me Mançester Sitin, pasi fitoi gjithçka me Barcelonën, ndaj edhe klubi anglez nuk dëshiron ta humbasë.
Mediat zbulojnë se drejtuesit e Sitit janë gati t’i ofrojnë rinovimit trajnerit katalanas, ndërsa shifrat financiare pritet të jenë tepër të mëdha.
Rroga vjetore e Guardiolës besohet se do të jetë 25 milionë euro në sezon, gjë që do ta bënte trajnerin më të paguar të botës edhe më shumë se Murinjo, Konte apo Zidan.

Akordi i tanishëm i 46-vjeçarit vlen deri në 2019-n, ndërsa mediat britanike shkruajnë se bisedimet mes palëve mund të zhvillohen verën e ardhshme.
Kontrata e re mendohet se do të jetë 4-vjeçare, pra do të zgjatet deri në 2023, ndërsa shifra totale që do të marrë Guardiola, do të jetë 100 milionë euro.

Mançester Siti ndodhte në krye të Premier Ligës angleze me 52 pikë pas 18 javësh, duke pasur vetëm një barazim dhe duke mos pësuar asnjë humbje.
Skuadra e Guardiolës ka bërë fillimin më të mirë në historinë e Premier Ligës, dhe ka 11 pikë më shumë sesa Mançester Junajtid i vendit të dytë./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono