Mali i Zi

nikola-gaon.jpg
G. P.18:18 | 06/04/2019

Këshilli i bashkëpunimit rajonal ka nisur projektin për të krijuar zhvillimin e turizmit në 8 vende te rajonit. Menaxheri i projektit, Nikola Gaon, i cili ka nisur zhvillimin e projektit edhe në Tiranë thotë se synimi kryesor është lidhja e këtyre vendeve përmes trashëgimisë kulturore.

Sllovenia, Kroacia, Bosnje Hercegovina, Shqipëria, Maqedonia, Kosova, Mali i Zi dhe Serbia janë 8 vendet që përfshinë projekti i Këshillit Rajonal për promovimin e turizmit përmes trashëgimisë kulturore. Menaxheri i projektit, Nikola Gaon, sapo ka nisur turin e prezantimit të këtij projekti pas Prishtinës edhe në Tiranë.

Por përtej trashëgimisë, në këtë projekt janë përfshirë edhe lidhja e këtyre vendeve në ture përmes malit, lumenjve apo në udhëtimet me biçikleta. Ky projekt sapo ka nisur të zhvillohet dhe pritet të përmbyllet brenda 3 viteve.  Fondi i vënë në dispozicion është 5 milionë euro./abcnews.al

shkoderrrr.jpg
G. P.09:07 | 02/04/2019

Tre persona janë vënë në pranga dhe 151 kilogramë kanabis u sekuestruan gjatë operacionit “Bardhaj” në Shkodër. Sipas policisë, dy nga të arrestuarit janë malazezë, kurse personi i tretë nga Shkodra.

Kapja e tyre u bë nga kontrolli në brendësi të mjetit tip fugon “Volkswagen” me targa malazeze, i cili ishte futur në Shqipëri nëpërmjet doganës së  Hanit të Hotit.

Policia zbuloi  25 paketime polisteroli, 13 nga të cilat kishin brenda tyre lëndë narkotike të dyshuar “marijuanë” me peshë totale 151 kilogramë, e cila u sekuestrua në cilësinë e provës materiale.

Malazezët kishin blerë drogën në Shkodër dhe po e dërgonin për tregun e narkotikëve në Malin e Zi. Gjithashtu u sekuestruan 2 automjete, 5 telefona celularë, 1 palë dylbi dhe një sasi eurosh. Policia njofton se në këtë linjë janë të implikuar dhe persona të tjerë, të cilët janë në kërkim./abcnews.al

serbian-second.jpg
G. P.19:40 | 25/03/2019

Më fund të muajit Tetor të vitit 1912 ushtria e Mbretërisë së Malit të Zi, e ndihmuar nga trupat aleate serbe, rrethoi qytetin e Shkodrës. Ishte momenti më i artë për të përfituar nga situata e krijuar; Liga Ballkanike, e përbërë nga Serbia, Mali i Zi, Greqia dhe Bullgaria i kishin shpallur luftë Perandorisë Osmane. Pikërisht, në emër të luftës kundër osmanëve, Mbreti i Malit të Zi, i njohur si Krajl Nikolla, mund të bënte realitet një ëndërr të vjetër, të zgjeronte territoret e mbretërisë duke pushtuar qytetin e Shkodrës bashkë me rrethinat.

Por, nga ana tjetër, osmanët nuk kishte asnjë mendje të lëshonin nga duart qendrën historike të vilajetit shqiptar, ku grumbullojnë forca të shumta si dhe logjistikë e rezerva për rezistencë të gjatë. Predhat e para në Shkodrën e rrethuar gjuhen nga topat malazezë më 12 nëntor. Pas kësaj përleshjet mes ushtrive sulmuese malazeze dhe serbe, nga njëra anë, dhe mbrojtësve turq e shqiptarë, nga ana tjetër, do të vazhdonin për më shumë se 5 muaj.

Por ndërsa luftimet në terren janë të njohura, Gino Berri, një nëpunës i konsullatës italiane, ka dokumentuar në ditarin e vet edhe një tjetër betejë, betejën e panjohur të banorëve për të mbijetuar, betejën e përditshme për t’u siguruar një kore buke apo një grusht miell fëmijëve, që nisën të vdisnin nga uria. Pikërisht episodet e kalvarit ekstrem të vuajtjeve të banorëve myslimanë e të krishterë të Shkodrës, sipas librit të korrespondentit italian të luftës, Gino Berri, ka në qendër ky dokumentar./abcnews.al

MBULIM-CAKAJ-NE-PODGORICE.mpg_snapshot_00.07-1280x720.jpg
ent ela15:04 | 08/03/2019

Gjatë vizitës së tij në Malin e Zi, ministri në Detyrë për Evropën dhe Punët e Jashtme, Gent Cakaj zhvilloi një takim me Kryenegociatorin e Malit të Zi me Bashkimin Evropian, Aleksandar Drljeviç.

Kryediplomati shqiptar diskutoi mbi projektet dypalëshe apo rajonale në kuadër të integrimit, si mënyra më e mirë për të përshpejtuar perspektivën e përbashkët evropiane.

Gjatë vizitës së tij në Malin e Zi, ministri në Detyrë për Evropën dhe Punët e Jashtme, zhvilloi gjithashtu një takim me Zv.Kryetarin e Parlamentit, Genc Nimanbegu. Gjatë takimit bashkëbiseduesit ndanë të njëjtat vlerësime për diplomacinë parlamentare e cila merr një rol të rëndësishëm në kuadër të proceseve integruese rajonale, por edhe atë në kuadër të NATO-s dhe integrimit në Bashkimin Evropian. /abcnews.al

 

ZGJEDHJET-NE-TUZ-1280x720.jpg
ent ela10:13 | 03/03/2019

Sot në komunën e Tuzit në Mal të Zi mbahen zgjedhjet vendore. Tre partitë kryesore shqiptare, Alternativa Shqiptare, Lidhja Demokratike Shqiptare dhe Unioni Demokratik Shqiptar, janë bashkuar në një listë të vetme nën moton “Malësia na bashkon”. Përveç koalicionit “Alternativa Shqiptare”, në garë për 32 vendet e këshillit komunual të Tuzit, nga ku do dalë edhe kryetari i komunës, janë edhe 5 subjekte të tjera politike vendase.

Gara më e fortë sipas sondazheve do zhvillohet mes koalicionit të partive shqiptare dhe Partisë Demokratike Socialiste të presidentit malazez Milo Gjukanovic.

Votimi ka nisur prej orës 07.00 të mëngjesit në 30 qendra votimi, e do mbyllet në orën 20.00.  Në lista votimi janë 11.904 zgjedhës.

Treva e Malësisë së Madhe me shumicë shqiptare, Tuzi, u shpall komunë shtatorin e kaluar, pas përpjekjeve prej mbi 3 dekadash të partive shqiptare, për t’u shkëputur nga administrimi si pjesë e Podgoricës dhe ka 40 fshatra./abcnews.al

xhaferi.png
G. P.11:36 | 02/03/2019

Është shoqëruar me tensione dhe me përleshje fizike, miratimi i protokollit për anëtarësimin e Maqedonisë së Veriut në NATO në parlamentin e Malit të Zi. Deputetët serbë u munduan të sulmojnë kreun e parlamentit të Maqedonisë së Veriut, Xhaferi.

Deputetët malazezë të premten miratuan protokollin për pranimin e Maqedonisë veriore në NATO, por gjatë seancës situata ishte shumë e tensionuar. Deputetët serbë votuan kundër dhe u treguan shumë agresivë për shkak të pranisë në sallën e Kuvendit, të kryetarit të parlamentit të Maqedonisë Veriore, Talat Xhaferi.

Një nga deputet serbë u shpreh se ai ishte një oficer shqiptar, i cili ka luftuar kundër serbëve. Pak moment më vonë situata degjeneroi në përleshje fizike pasi një deputet i partisë serbe, Milan Knezeviç, u ngrit nga vendi për të sulmuar fizikisht deputetin malazez Miodrag Vukoviç nga DPS.

Pas qetësimit të situatës dhe miratimit të protokollit, Xhaferi është ngritur duke duartrokitur dhe falenderoi deputetët që votuan pro./abcnews.al

lumi-buna.jpg
G. P.21:20 | 18/02/2019

Qeveria malazeze ka nisur ndërhyrjet për pastrimin e grykëderdhjes së lumit Buna në zonën malazeze. Investimi po kryhet për të shmangur përmbytjet për shkak të reshjeve si në anën e Malit të Zi, ashtu edhe në zonën e Nënshkodrës.

Dalja nga shtrati e lumit Buna gjatë reshjeve bëhet shkak për përmbytjet në zonën e Nënshkodrës. Por nga vendi fqinj vjen një lajm i mirë. Mali i Zi ka nisur pastrimin e grykëderdhjes së lumit. Kjo lehtëson qarkullimin e ujit dhe shmang përmbytjet në sezonin vjeshtë-dimër.

Prej këtu hiqet një sasi e madhe e rërës që më pas shpërndahet në breg të detit, i cili edhe dëmtuar nga erozioni.

“Nuk jemi ne të vetmit në botë që bregdeti dëmtohet nga erozioni. Kushtet klimatike janë të tilla që e bënë të domosdoshme ndërhyrjen ne Bune. Faktori njeri duhet të ndikoje që të mbrojë bregun e detit”.

Thellimi i lumit Buna në grykëderdhjen e saj është investim i qeverisë së Malit të Zi.

“Nuk mund të lundrohet, ka më pak se 50 centimetra ujë. Me këtë ndërhyrje, rrjedha e lumit duhet të përmirësohet dhe të jetë i lundrueshëm”.

Ky projekt kap shifrën e 800 mijë eurove dhe duhet të përfundoj deri në fillimin e sezonit turistik./abcnews.al

LOPET-SULMOJNE-BANORET_ABC-1280x720.jpg
ent ela17:30 | 14/02/2019

Një rrëfim i pazakontë vjen nga fshatrat në kufi me vendin fqinj, Malin e Zi. Mediat malazeze kanë raportuar për sulme nga lopët e egra, që janë pronë e një shqiptari në Anën e Malit.

Banorët e fshatit Kravar të Ulqinit i cili ndodhet në kufi me Shqipërinë po sulmohen nga lopët. Ato janë pronë e një shtetasi shqiptar me emrin Shaip. Për këtë shkak 90 fëmijë prej tri ditësh nuk shkojnë në shkollë.

Prindërit thonë se kjo është një formë bojkoti pasi askush nuk po zgjidh problemin e madh me kafshët që lëvizin nga Shqipëria në pjesën e Malit të Zi nëpër fshatin e tyre dhe sulmojnë njerëzit dhe shkatërrojnë të mbjellat.

Qazim Aloshi, Kryetar i Bashkësisë Lokale Kravar, Mal i Zi: “ Dëm i madh që shkaktojnë. Shkollën nuk e kemi hapur për shkak të fëmijëve dhe frikës se mund të sulmohen nga lopet që dalin në rrugë”.

Ilmi Ceni banor i fshatit Kravar ka shkuar edhe në shtëpi të zotit të lopëve në zonën e Anës së Malit në territorin e Shqipërisë.

Ilmi Ceni, banor i fshatit Kravar, Mali i Zi: Më kanë shkatërruar resadin, jonxhen, çdo gjë kanë shkatërruar, barin e thatë , dy herë kam shkuar në shtëpi te zotërisë, ai nuk dëgjon, sikur të ishte pa kokë. Ai kërcënon, është trim i madh. Dikush duhet të marrë masa, jo ne, por dikush kompetent”.

Që Shaipi kërcënon konfirmohet edhe nga Ndërmarrja Komunale e Ulqinit, e cila është munduar të largoi kafshët shetitëse. Vitin e kaluar ia bllokuan tek streha por ia kthyen sërish pronarit.

Skënder Kaleziqi, Drejtor i Ndërmarrjes Komunale Ulqin: “Deri në ditën e sotme nuk kemi arritur sukses që këto kafshë t’i mbledhim e grumbullojmë, por aksioni vazhdon dhe ne nuk do ndalemi derisa të arrjmë sukses”.

Janë rreth 50 -60 krerë lopë të cilat lëvizin në zonën mes kufirit Shqipëri-Mali i Zi e për pasojë dëmtojnë edhe të mbjellat. Por fshatarët thonë se ato janë rrezik, pasi janë lopë të egra. /abcnews.al

 

SHKODER-SIRIANET-1280x720.jpg
ent ela10:59 | 25/01/2019

10 emigrantë sirianë janë ndaluar këtë të premte në Shkodër dhe Malësi të Madhe. 7 sirianë janë ndaluar pranë lulishtes në qendër të qytetit të Shkodrës, në afërsi të xhamisë Ebu Beker, Ndërkohë tre të tjerë si edhe drejtuesi i mjetit që po i mundësonte transportin janë ndaluar në Malësi të Madhe. Sirianët mendohet se kanë hyrë në mënyrë ilegale në Shqipëri përmes kufirit të gjelbër nga Greqia, me destinacion vendet e Bashkimit Evropian. /abcnews.al

MALI-I-ZI-EKONOMIA-INFORMALE-DEFICITI-KRYESOR-1280x720.jpg
ent ela23:02 | 28/12/2018

Autoritetet malazeze kanë paralajmëruar një betejë të ashpër ndaj ekonomisë informale. Kryeministri Dushko Markoviç bëri të ditur se 9000  ndërmarrje në vend kanë të regjistruar vetëm nga një punonjës.

Ekonomia informale është defiçiti kryesor në Mal të Zi dhe ata që punojnë në mënyrë të jashtëligjshme duhet ta dinë se po ua grabisin ardhmërinë fëmijëve tanë. Kështu ka deklaruar këto ditë kryeministri malazez, Dushko Markoviç, në një takim me ekonomistët e vendit ku kryesisht u diskutua për bërjen zap të ekonomisë ‘gri’, përkatësisht për masat që duhet të ndërmerren me qëllim të vendosjes së rregullit. Luftimi i ekonomisë informale, sipas Markoviçit do të sillte përfitime për të gjithë.

“Nuk është e logjikshme që në Mal të Zi të keni nëntë mijë kompani me nga një të punësuar! Çka është kjo? Mashtrim! Mashtrim, se ne i konsiderojmë subjekt afarizmi. Kush mundet në Mal të Zi dhe në botë të mund të realizojë profit me një të punësuar? Nuk mundet!”- bëri të ditur kryeministri malazez duke drejtuar gishtin nga ato firma për të cilat u shpreh se, sikurse tha në këtë mënyrë vjedhin paratë shtetërore:

“A është e logjikshme që në Ulqin tri ndërmarrje në fushën e industrisë dhe të pylltarisë të kenë tre të zënë me punë? Nuk është e logjikshme! Jo që nuk është e logjikshme, por nuk është e arsyeshme. Kjo është vjedhje e parasë shtetërore. Kjo është shkatërrim i resursit tonë. Përgjigjen për këtë duhet ta japim ne, ne që jemi këtu, por për këtë na duhet mbështetja juaj”, iu drejtua Markoviç këtë fillim javë ndërmarrësve nga Oda Ekonomike e Malit të Zi.

Ai bëri të ditur se fillim-vitin e ardhshëm të ndërmerren masa të vendosua për luftimin e ekonomisë informale, por edhe se për bizneset do të ketë benefite konkrete në bazë të taksave komunale. /abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono