Mali i Zi

muriqan-1280x713.jpg
G. P.15:18 | 14/07/2019

Shumë të huaj, kosovarë e shqiptarë u janë dashur orë për të kaluar pikën e kalimit kufitar të Muriqanit. Ata thonë se pritje të tilla nuk kanë parë në dogana të vendeve të Evropës. Por megjithatë në Muriqan punohet me kapacatitet të plotë dhe radhët krijohen nga fluksi.

Për të hyrë në Shqipëri nga Muriqani në kufi me Malin e Zi, do duhen më tepër se dy orë. Radhë kilometrike të automjeteve dhe pritje e gjatë. Ishte kjo panorama në fundjavë.

“Jemi nga Serbia dhe po udhëtojmë nga Budva drejtë Kosovës, kemi një orë që presim. Shumë stresuese”.

“Gjatë gjithë kohës udhëtojmë nëpër vendet e BE-së dhe asnjëherë nuk kemi pritur. Në këtë pikë kemi rreth një orë, është e pa zakontë për ne. Do qëndrojmë rreth një javë në Shqipëri kemi udhëtuar nga Austria”.

Ka nga ata që pavarësisht vështirësive në doganën midis Shqipërisë dhe Malit të Zi, rikthehen për plazhet dhe pikat arkeologjike.

“Është hera e dytë që vijmë në Shqipëri. Unë jam arkitekte. Pastaj do udhëtojmë drejt Greqisë dhe do kthehemi në Venecia”.

Fluksi është shumë i lartë dhe po punohet me kapacitet të plotë.  Gjatë katër ditëve të fundit në këtë pikë doganore janë regjistruar në hyrje dhe në dalje afro 41 mijë persona.

Pika e përbashkët e kalimit kufitar Muriqan-Sukobinë vazhdon të funksionojë me dy pika kontrolli si nga pala shqiptare ashtu edhe nga pala malazeze, ndërsa e përbashkët është vetëm godina.

Sipas statistikave të vitit të kaluar vetëm në muajt Korrik dhe Gusht u regjistruan rreth 600 mijë shtetas që hynë në vendin tonë. E ndërtuar me fondet e Bashkimit Europian e planifikuar të përballoj një fluks prej 500.000 shtetasve në vit, sot duket sikur ka nevojë për zgjerim dhe ndërhyrje./ABC News Albania 24/7

ligji.jpg
G. P.16:53 | 25/06/2019

Përshkallëzohen tensionet mes Serbisë dhe Malit të Zi, pasi ky i fundit miratoi ligjin për fenë. Ligji kundërshton kishën ortodokse serbe e cila përfaqëson shumicën e besimtarëve në këtë vend.

Tensionet në mes të Podgoricës dhe Beogradit u ngritën pasi Mali i Zi miratoi ligjin për religjonet, i cili konteston kishës ortodokse serbe, e cila kryesisht ka shumicën e përfaqësimit religjioz në këtë shtet.

Por, ky nuk është fillimi i tensioneve në mes të dyja vendeve. Arrestime, ndalime në kufi, brohoritje në ndeshje futbolli, dëbim e konsultime ambasadorësh, e deri tek fyerjet kanë qenë të pranishme që prej shpalljes së pavarësisë në Podgoricë. Në Serbi jetojnë shumë me prejardhje nga ky vend, diku rreth 200 mijë. Një pjesë deklarohen si serb dhe një pjesë si malazez.

Një nga lagjet e kryeqytetit të Serbisë. Në Beograd është legjendë urbane që malazezëve u pëlqen të jetojnë këtu. Besohet se rreth gati 200 mijë malazez jetojnë në tërë Serbinë. Në rrugën që mban emrin e mbretëreshës Zorka, të bijës së mbretit Nikolla të Malit të Zi.

Strahinja Brajuskoviç, është i lindur në Nikshiç. Nga Podgorica 30 vjet më parë ka arritur këtu si student i ri. Ka punuar për qeverinë e përbashkët dhe ka luftuar kundër regjimit të dikurshëm në protesta. Thotë se e ka të rënd ti ndjek marrëdhëniet. Serbë e malazezë janë si vëllezër.

Strahinja Brajuskoviç, ekspert për integrime evropiane: Sigurisht që nuk do t’ia mohoja të drejtën askujt të jetë një gjë apo një gjë tjetër. Në njezët e më shumë vite këtu në Serbi, por edhe Mal të Zi e tërë Ballkanin kanë ndodhur shumë ngjarje të shëmtuara dhe kjo ka prodhuar situata të pakëndshme dhe ka ndikuar marrëdhëniet. Është normale.

Por kodi i vëllazërisë në mes të dy shteteve nuk funksionon. Presidenti Millo Gjukanoviç, rrallë qëndron kështu si në Tiranë, pranë presidentit, Aleksandër Vuçiç. Marrëdhëniet ndërshtetërore janë acaruar. Gjukanoviç ka pritur e përcjellë burrështetas, por në kryeqytetin serb nuk ka qenë.

Ideja e tij për të forcuar kishën malazeze dhe për ta zvogëluar ndikimin e asaj serbe ka nxitur tensione. Kisha duhet ta dëshmoj pronën pasi Podgorica pretendon se manastiret i takojnë shtetit.  Këtu në një intervistë Gjukanoviç përsërit qëndrimin e tij.

Millo Gjukanoviç, president i Malit të Zi: Kisha Ortodokse serbe sot ruan infrastrukturën e Serbisë së madhe me rrjetin e saj dhe në këtë formë përkufizon atë që është mision i saj.

Nga Serbia shpesh është kontestuar shtetësia e malazezëve. Deklarimet e fundit bën që Podgorica të ftoj ambasadorin serb për konsultime si protestë. Serbët shkojnë në bregdet dhe kanë marrëdhënie familjare. Por çështja e kishës ka thelluar edhe më shumë hendekun e krijuar prej kohësh.

Incidente të vogla kanë ndodhur në vazhdimësi dhe nga të vetmit ambasadorë të dëbuar nga Serbia dikur ka qenë ai malazez. Podgorica ndaloi një numër serbësh, pavarësisht se disa të lindur në Mal të Zi, të futen më në këtë shtet të shpallur si të rrezikshëm.

Kjo është pritja për vëllezërit klubit e basketbollit Buducnost të Podgoricës në Beograd. Ata quhen në mënyrë pezhorative si shqiptar.

Aleksandër Vuçiç, president i Serbisë: Ne do të reagojmë kur të ketë diçka më serioze dhe e vërtetë të reagojmë dhe jo për shkak të deklaratave politike pasi do të mund të bëjmë 15 nota proteste në ditë. Duhet të ulim tensionet pasi kështu ndihmojmë edhe serbët në Mal të Zi.

Në Beograd, Strahinja Brajuskoviç, thotë se mes njerëzish marrëdhëniet janë të mira edhe pse shpesh vëllezërit janë ndarë në dy kombe. Problemet politike thotë nuk lejojnë që ballkanasit të flasin për gjërat thelbësore për jetën e qytetarëve.

Strahinja Brajuskoviç: Duke zbatuar politikën e integrimit evropian në fakt politikanët janë duke bërë dezintegrimi si të Serbisë dhe Malit të Zi, kështu edhe në tërë rajonin. E dimë që politikat integruese nënkuptojnë krijimin e urave dhe lidhjeve, por ne dy dekadat e fundit këtë nuk e shohim.

Serbia dhe Mali i Zi u ndanë pas një referendumi në maj të vitit 2006. Qytetarët janë më të bashkuar se politika, e cila në shumicën e pikave ndanë ide të kundërta, përveç të ardhmes së përbashkët evropiane. Dora e pajtimit nuk duket e lehtë as në mesin e vëllezërve./ABC News Albania 24/7

dacic.jpg
G. P.16:38 | 14/06/2019

Qëllimi i Qeverisë së Malit të Zi për të rregulluar me ligj pronat e komuniteteve fetare, ka alarmuar kishën ortodokse serbe, por edhe qeverinë në Beograd. Shefi i diplomacisë serbe, Ivica Daçiç ka akuzuar Podgoricën se po vepron kundër interesave serbe.

Qeveria malazeze ka përgatitur një propozim-ligj sipas të cilit të gjitha komunitetet fetare, midis të cilave është edhe kisha ortodokse serbe, duhet të dëshmojnë se para vitit 1918 kanë zotëruar pronat kishtare, në të kundërtën ato do t’u merren nga ana e shtetit.

Menjëherë pas njoftimit, presidenti serb, Aleksandër Vuçiç u lut që të hiqet dorë nga kjo për shkak se, tha ai, kisha serbe ekziston me shekuj në Mal të Zi dhe është mbrojtje dhe strehë jo vetëm e popullit serb, por edhe e shumë prej atyre të cilët ndjehen si malazezë’.

Qeveria malazeze ndërkaq reagoi duke rikujtuar kreun e shtetit serb se ‘Mali i Zi është shtet sovran që harton vet kuadrin ligjor, nuk ka ambicie të ndikojë në aktivitetin ligjvënës të shtetit të Serbisë dhe nuk do t’i lejojë askujt, pra as Serbisë, që të ndikojë në vendimet tona’.

Pas kësaj, ministri i Jashtëm serb, Ivica Daçiç, tërhoqi vërejtjen se miratimi i këtij ligji do të ketë pasoja të rënda për marrëdhëniet mes dy shteteve.

“Është kjo një rrjedhë e logjikshme e asaj që Mali i Zi po bën tashmë vite me radhë që me qëndrime antiserbe të ndërtojë një gjoja identitet të vetin politik, shtetëror e ndërkombëtar”, transmeton TV Klan Macedonia deklaratën e së premtes të kryediplomati serb për televizionin shtetëror duke akuzuar Malin e Zi se mbi 30 për qind të serbeve që jetojnë në këtë shtet i trajton si element antishtetëror. Podgoricës ai ia ka zënë për të madhe edhe njohjen e Kosovës.

“Ata po e interpretojnë këtë si ndërhyrje në punët e brendshme. Dëgjoni, për shembull, në Serbi të gjithë janë përzier në punët tona të brendshme. Ai që e ka njohur Kosovën është përzier drejtpërsëdrejti në punët e brendshme të Serbisë”, tha Daçiç, duke lënë të kuptohet se miratimi i Ligjit për komunitetet fetare do të ketë pasoja të rënda për marrëdhëniet mes dy vendeve./ABC News Albania 24/7

mal-i-zi-ukraina-1280x581.jpg
nev ila09:30 | 09/06/2019

Tradita dhe nacionalizmi arriti dy fitore ndaj futbollit mbrëmjen e fundit. Trajneri i Malit të Zi u shkarkua pasi bojkotoi ndeshjen me Kosovën, ndërsa tifozët ukrainas ofenduan Serbinë në ndeshjen eleminatore të Europianit.

Fundi i kësaj ndeshjeje, shënoi dhe fundin e tij, por edhe diçka më tepër.

Dueli Mali I Zi-Kosovë dhe shkarkimi i trajnerit Ljubisha Tumbakoviç tregoi edhe një herë tjetër sesa i dobët është futbolli përballë traditës apo historisë.

Pas vendimit të Federatës Malazeze për Tumbakoviçin, gazeta “Vijesti” e quajti largimin e trajnerit si fitore të çmendurisë mbi futbollin.

Analisti Aleksandar Radoviç komentoi se Tumbakoviçi është një trajner shumë i mirë dhe një njeri i shkëlqyer, por edhe ai ra viktimë e çmendurisë në të cilën jetojmë prej 30 vjetësh, nuk mundi të ishte më i fortë se presionet dhe kërcënimet nacionaliste-politike.

Radoviç e vlerësoi lart Tumbakoviçin që përballoi presionin deri ditën e ndeshjes, duke e stërvitur skuadrën për duelin me Kosovën.

“Vijesti” njoftoi përpara ndeshjes se mbi trajnerin dhe dy lojtarët pati presion të madh nga Serbia, trysni që erdhi nga media, por edhe nga strukturat serbe të futbollit, nga klube, trajnerë dhe tifozë.

Në të vërtetë, atmosfera në Mal të Zi ishte e qetë para ndeshjes, dhe tifozët malazezë prisnin thjesht që skuadra e tyre të fitonte, nuk mendonin se do të kishte provokime, ndërsa e kuptonin ndonjë lojtar shqiptar nga Mali i Zi që kishte zgjedhur të luante për Kosovën.

Në deklaratën e shkarkimit, Federata Malazeze e drejtuar nga legjenda Dejan Saviçeviç u shpreh se mbeti e habitur, por edhe e zhgënjyer, pasi sipas saj trajneri shkeli kushtet e parashikuara në kontratë.

Gjithsesi, tradita fitoi jo pak mbi futbollin edhe në Ukrainë.

Në stadiumin e Lvovit, kombëtarja vendase e trajnerit Andrij Shevçenko shkatërroi 5-0 Serbinë, por edhe këtu më shumë vëmendja u zhvendos tek ngjarjet jashtë sportit.

Një pjesë e madhe e tifozëve në stadium vërshëlleu fuqishëm himnin serb përpara fillimit të duelit, u shpalosën edhe flamuj kroatë, ndërsa u ofendua shteti serb.

Media në internet, “B92” titulloi: Mikpritja ukrainase! Himni serb u prit me vërshëllima, me ofendime dhe me shpalosjen e flamurit të Kroacisë.

Skandal e quajti edhe tabloidi “Kurir”, duke theksuar se këtë që na bënë ukrainasit, na e kishin bërë më parë vetëm kroatët dhe shqiptarët.

Përpara ndeshjes, një grup tifozësh ultras ukrainas dhe kroatë marshuan me flamuj të të dy vendeve, duke lëshuar thirrje anti-serbe.

Cila është arsyeja e kësaj urrejtjeje.

Shkaku kryesor mesa duket është miqësia e Serbisë me Rusinë dhe fakti se rreth 300 luftëtarë serbë luftojnë në radhët e kryengritësve antiukrainas në rajonet e Donjeckut dhe Luhanskut./ABC News Albania 24/7

radha-ne-muriqan.jpg
G. P.15:17 | 08/06/2019

Në pikën e përbashkët kufitare me Malin e Zi Muriqan – Sukobinë, ka fluks udhëtarësh jo vetëm në fundjavë, por edhe ditëve të javës. Policia po punon me 9 sportele dhe me procedura të përshpejtuara, për të shmangur vonesat.

Muriqani po përballet me fluks të lartë të hyrje daljeve. Fundjavat janë të mbingarkuara. Të huajt, por edhe shqiptarët nga Kosova hyjnë e dalin nga kjo pikë e kalimit kufitar me Malin e Zi.

“Ne jemi nga Maqedonia dhe po udhëtojmë drejt Kroacisë, do kalojmë pushimet atje. Kemi rreth 20 minuta që jemi, është krejtësisht normale”.

“Jemi nga Tetova, kemi udhëtuar nëpër autostradën e re Shkup-Prishtinë. Në Morinë nuk ka fluks, ndërsa këtu kemi rreth 40 minuta që presim”.

“Jemi nga Holanda, kemi dy muaj që ndodhemi në udhëtim, Ballkani na pëlqen shumë, sidomos natyra. Nuk e dimë edhe sa do rrimë. Kemi qëndruar 4 ditë në Shqipëri duke filluar nga Liqeni i Ohrit dhe tani po udhëtojmë drejt Kroacisë”.

Këtu në Muriqan po punohet me kapacitet të plotë. Janë 9 sportele në funksion dhe me raste punohet me procedure të përshpejtuar. Sezoni turistik nuk ka filluar ende, por në pikën e përbashkët kufitare Muriqan-Sukobinë numri i udhëtarëve është i lartë./ABC News Albania 24/7

trajner.jpg
G. P.14:10 | 08/06/2019

Mali i Zi shkarkon nga detyra trajnerin serb të kombëtares së futbollit. Ljubisha Tumbakoviç së bashku me dy lojtarë me origjinë serbe të kombëtares malazeze nuk pranuan të ishin në fushë përballë Kosovës, në kuadër të eliminatoreve për kampionatin europian.

Ljubisha Tumbakoviç nuk do të jetë më trajner i Malit të Zi! Lajmi vjen nga gazeta malazeze “Vijesti” e Podgoricës, pas mbledhjes-rrufe që mbajti kryesia e Federatës vendase e Futbollit. Presidenti Dejan Stankoviç dhe drejtuesit e tjerë, e quajtën jo të ndershme që 68-vjeçari të vazhdojë detyrën pasi refuzoi të drejtonte kombëtaren në ndeshjen ndaj Kosovës për eleminatoret e Europianit.

Tumbakoviç, trajner serb, ishte nën presion të madh nga Beogradi, për shkak të marrëdhënieve tepër të tensionuara mes Serbisë dhe Kosovës, madje sipas “Vijestit”, presioni ishte edhe mbi familjen e tij. Po për këtë shkak, ndeshjen e braktisën edhe dy futbollistët që luajnë me Crvena Zvezdën e Beogradit, Mirko Ivaniç dhe Filip Stojkoviç. Këta të dy janë malazezë, por me origjinë serbe, ndaj edhe trysnia mbi ta ishte tepër e madhe, aq më shumë që luajnë në Superligën e Serbisë.

Ndeshja në stadiumin e Buduçnostit përfundoi 1-1, pasi Milot Rashica kaloi në avantazh Kosovën në minutën e 25-të dhe Stefan Mugosha barazoi në të 69-ën. Përballja ishte shumë e fortë dhe e bukur, me raste për të dyja skuadrat, sidomos për shqiptarët e Kosovës, që mund të kishin shënuar gola të tjerë, ndërsa malazezët rrezikuan më shumë pas pushimit. Pas dy ndeshjeve, Kosova ka 2 pikë, po aq sa Bullgaria e Mali i Zi, ndërsa kryeson grupin A Anglia me 6 pikë, ndaj 3 të Çekisë./ABC News Albania 24/7

kosova-mali-i-zi.jpg
G. P.10:40 | 08/06/2019

Ndeshja e futbollit ndërmjet Kosovës dhe Malit të Zi, që përfundoi më rezultat të barabartë 1 me 1, u parapri me trysni politike. Ndeshja e vlefshme për eliminatorët për Kampionatin Evropian, u bojkotua nga përfaqësuesit e Malit të Zi me prejardhje serbe.

Mediet në Mal të Zi thanë se se trajneri i Malit të Zi, Lubisha Tumbakoviç, nuk do ta udhëheqë përfaqësuesen kundër Kosovës, pas trysnisë më të cilën është përballur nga Serbia për të mos luajtur kundër Kosovës. Në ekip nuk janë paraqitur as dy futbollistë tjerë që luajnë në ekipe të Serbisë.

Ministri i Jashtëm i Kosovës, Behgjet Pacolli, shkroi në rrjetet sociale se “Mali i Zi është mik dhe partner i Kosovës. Serbia nuk do ta pengojë këtë miqësi. Trysnia ndaj trajnerit dhe ndaj disa lojtarëve nga Beogradi dhe mediet serbe, e tregon fytyrën e vërtetë të Serbisë për të ndërhyrë në vendet fqinje. Kosova dhe Mali i Zi do t’i kapërcejnë këto pengesa nga Beogradi dhe të dyja vendet tona njohin taktikat e Serbisë”, shkroi zoti Pacolli.

Ndeshjet e futbollit në Ballkanin Perëndimor shpeshherë marrin ngjyrime politike, për shkak të marrëdhënieve të brishta ndërmjet vendeve të rajonit./VOA

ksmnt.jpg
G. P.09:30 | 08/06/2019

Përfaqësuesja e Kosovës nuk shkoi më shumë se barazimi me rezultatin 1-1 ndaj Malit të Zi. Milot Rashica realizoi golin e vetëm për dardanët.

Përfaqësuesja e Kosovës e nis mbarë, por në fund nuk ia doli të dalë me pikë të plota në transfertën e Malit të Zi. Dardanët zhvilluan një takim me ritëm ku spikati si gjithmonë Milot Rashica.

Takimi nisi me një episod të shëmtuar dhe aspak sportive pasi dy orë para ndeshjes, trajneri, zv/trajneri dhe dy futbollistë, të cilët ishin me origjinë serbe bojkotuan takimin për shkak të presionit të tifozëve ultras serbë.

Kosova kontrollon lojën që në minutat e para dhe shfaqet rrezikshëm me Vedat Muriqin. Sfida u zhbllokua në minutën e 24 ku Milot Rashica përfiton nga një rrëmujë në zonë, godet fort dhe përshëndet rrjetën.

Pjesa e parë përfundoi me avantazhin e Kosovës. Në fraksionin dytë, vendasit barazuan me sulmuesin Stefan në të 69 minutë. Kosova shpërdoron shumë dhe nuk ia del të marrë tre pikët e plota në një takim mjaft të rëndësishëm.

Me këtë barazim, përfaqësuesja e Kosovës ngjitet në kuotën e 2 pikëve në po kaq ndeshje. Edhe në sfidën e parë ndaj Bullgarisë, dardanët barazuan me të njëjtin rezultat. Takimi i radhës për Kosovën do të jetë në transfertë ndaj Bullgarisë tre ditë më vonë./ABC News Albania 24/7

kosoco.jpg
G. P.13:31 | 07/06/2019

Përfaqësuesja e Kosovës do të luajë sonte përballë Malit të Zi për eliminatoret e Kampionatit Europian. Tre pikët janë jetike për dardanët, të cilët kanë si objektiv kryesor vendin e dytë në grupin A.

Përfaqësuesja e futbollit të Kosovës do të luajë sonte në mbrëmje në fushën e Malit të Zi. Kosova ka objektivn e qartë, vendin e dytë në grupin A. Tre pikët ndaj Malit të Zi janë jetike për Kosovën në rrugëtimin e këtyre eleminatoreve. Ndeshja do të luhet në Podgoricë dhe pa tifozë pasi vendasit janë dënuar për koret raciste në ndeshjen ndaj Anglisë.

Në grupin e lojtarëve të Kosovës ka mungesa të shumta si Valon Berisha, Herolind Shala dhe Hekuran Kryeziu.  Kapiten i përfaqësueses konfirmohet sulmuesi Vedat Muriqi.

Sa i përket Ibrahimajt dhe Dresheviç, FIFA nuk ka dhënë ende konfirmimin për të mbajtur veshur fanellën e Kosovës dhe nuk do të jenë gati për ndeshjet e radhës.

Sfida do të jetë tepër e veçantë për portierin Muriç, i cili ka luajtur më parë për grupmoshat e Malit të Zi ndërkohë që sonte do të mbajë veshur fanellën e dardanëve. Në fushë nga minuta e pare konfirmohet Floren Hadergjonaj, i cili pritet të rrisë cilësinë në përfaqësuesen e Kosovës./ABC News Albania 24/7

maqedoni-3-1280x709.jpg
nev ila21:30 | 24/05/2019

Maqedonia e Veriut dhe Mali i Zi nënshkruan 4 marrëveshje në fusha të ndryshme në mbledhjen e parë të përbashkët të dy qeverive. Të pranishëm, kryeministrat Zoran Zaev dhe Dushko Markoviç shprehen gatishmërinë për të bashkëpunuar edhe me vende të tjera të Ballkanit.

Autoritetet malazeze si mjaft të suksesshme e kanë vlerësuar seancën e përbashkët qeveritare Mali i Zi–Maqedonia e Veriut. Janë nënshkruar katër marrëveshje në fushat e mbrojtjes së Ambientit jetësor, shëndetësisë, Punëve të brendshme dhe mbrojtjes dhe këmbimit të të dhënave secrete. Kryeministri malazez Markoviq është zotuar se vendi I tij do të jep përkrahje në rrugëtimin e Maqedonisë së Veriut drejt strukturave euro-atlantike.

Dushko Markoviç, kryeministër i Malit të Zi: “Mali i Zi angazhohet dhe shpreson se Maqedonia e Veriut së shpejti do t’i fillojë negociatat me BE-në dhe jemi të gatshëm të japim kontributin dhe përvojat tona, ashtu sic jemi duke bërë në planin e integrimeve euroatlantike. Gjithashtu rreth aderimit të Maqedonisë në NATO, Mali i Zi do të bëjë gjithcka që të lehtësojë këtë process dhe ta presë vendin si anëtare e 30-të të Aleancës”.

Mali i Zi është një ndër miqtë tanë të parë në procesin e anëtarësimit në NATO dhe BE-theksoi Kryeministri Zaev në konferencën e përbashkët të shtypit duke potencuar se këtë verë përfundimisht Maqedonia e Veriut pret datë të negociatave, sic tha, pas dhjetë rekomandimeve positive nga Komisioni Evropian.

Zoran Zaev, kryeministër i RMV-së: “Padyshim se nuk do të ndalemi këtu, do të vazhdojmë mëtej, kemi perspektiva të mëdha dhe dërgoj mesazhe miqësie tek vendet fqinje që kjo miqësi mes Malit të Zi dhe Maqedonisë së Veriut të jetë një model dhe shembull edhe për vendet tjera, për shkak se, nëse vendet e Ballkanit bashkëpunojnë mes tyre, Perëndimi do të ketë respekt më të madh për ne”.

Kryeministrat Markoviq dhe Zaev kanë përshëndetur edhe punën e afaristëve në Biznes Forumin e organizuar nga Odat Ekonomike të dy vendeve dhe kanë inkurajuar biznesmenët dhe afaristët të përparojnë bashkëpunimin ekonomik mes kompanive./ABC News Albania 24/7


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono