makina

WhatsApp-Video-2019-09-15-at-11.25.50.mp4_snapshot_00.01-1280x720.jpg
ent ela12:04 | 15/09/2019

Një 47 vjeçar ka rënë në prangat e Policisë pasi drejtonte automjetin në gjendje të dehur dhe kryente manovra të rrezikshme në rrugë.

47-vjeçari me iniciale A. H. u raportua nga qytetarët pasi kryente manovra të rrezikshme në rrugë duke rrezikur jetën e këmbësorëve dhe të drejtuesve të auomjeteve. Ai drejtonte mjetin në gjendje të dehur nga Mjull Bathore për në autostradë në Unazë të Madhe, ku edhe u arrestua.

Në tentativë për t’u larguar ai goditi edhe makinën e Policisë Rrugore duke rrezikur jetën e punonjësve të policisë, por u arrestua në flagrancë.

Gjatë testit të alkoolit, shoferi rezultoi në gjendje të dehur në masën 1.31 mg/l. /abcnews/al

 

makina-1.jpg
G. P.14:17 | 13/09/2019

Në pak minuta secili prej nesh mund të verifikojë online të dhënat e automjetit që duam të blejmë jashtë vendit, ose edhe të atyre të blera tashmë. Drejtoria e Përgjithshme e Shërbimeve të Transportit Rrugor ofron një faqe të dedikuar, ku me targën apo numrin e shasisë, mund të mësojmë historinë e automjetit.

Të gjithë ata që duan të blejnë një automjet të përdorur jashtë vendit, tashmë kanë mundësinë që të bëjnë vetë verifikimin paraprak mbi prejardhjen e tij, si dhe disa detaje të tjera të rëndësishme.

Falë opsionit që ofron Drejtoria e Përgjithshme e Shërbimeve të Transportit Rrugor në faqen e saj ne internet, çdokush mund të bëje verifikimin online në seksionin përkatës, vetëm me anë të targës ose numrit të shasisë së automjetit.

“Në drejtoritë tona rajonale paraqiteshin me dokumentacion mjete që pas një verifikimi tonë të thjeshtë në këto website që ne kemi hapur konstatonim mospërputhje të dokumentacionit. Me anë të numrit të shasisë kishte mospërputhje në kategoritë mjedisore. Kishte mospërputhje në kubikët e mjetit. Këtë e vërtetojmë me anë të këtyre akseseve që kemi te këto ligje. Çdokush ka të drejtë të bëjë atë që bënim ne. Futet në linqe dhe ka të drejtën që të kontrollojë për një mjet. Më pas, të dhëna të tjera më të detajuara, si kilometrazhi, pronësia, sa aksidente ka pësuar ky mjet janë të dhëna që gjenden në një fazë të dytë, po në këto website. Po të shihni strukturën që kemi ruajtur ka qenë ndarja sipas shteteve. Sepse secili kur importohet në Shqipëri ka dokumentacion të ndryshëm”, tha Ema Koçi, Drejtuese e Njësisë së Projekteve Speciale.

Por a pritet që në këtë faqe të dedikuar të ketë edhe shërbime të tjera, të cilat do e lehtësojnë edhe më shumë tregtinë e automjeteve të importuara?

“Hapi i radhës, të hapësh sistemin tonë të DPSHTRR, por edhe ndërlidhja me institucione të tjera. Të krijosh një dritare të vetme ku çdo qytetar të futet dhe të kërkojë të dhëna për mjetin që do blejë”, tha Ema Koçi.

Sipas Drejtorisë së Përgjithshme të Shërbimeve të Transportit Rrugor, sapo ky shërbim i ri është bërë funksional, ka qenë i shumtë numri i shqiptarëve, të cilët kanë kontrolluar historikun e automjetit të tyre online./ABC News Albania 24/7

arberii.jpg
G. P.09:12 | 12/09/2019

Ende nuk ka të dhëna për autoret dhe motivet pse iu vu flaka mjetit të oficerit të krimeve në Shkodër. 34-vjeçari ka mohuar në polici që të ketë konflikte me persona të tjerë. Ngjarja dyshohet të ketë ndodhur për shkak të detyrës që mban prej 10 vitesh në Policinë e Shkodrës.

Oficeri i krimeve Arbër Duli ka deklaruar në Policinë e Shkodrës se nuk ka konflikte me askënd dhe nuk ka dijeni se kush mund të jenë personat që i vunë flakën makinës së tij.

Policia dyshon për zjarrvënie të qëllimshme, për shkak të detyrës që mban efektivi. Mjeti tip “Volkswagen” u përfshi nga flakët teksa ndodhej e parkuar.

Ngjarja ndodhi mëngjesin e së enjtes në lagjen “Fahri Ramadani”. Automjeti tip “Volksgawen” është djegur pjesërisht dhe nga zjarri nuk pati të lënduar. Mësohet se 34-vjeçari Arbër Duli ja kishte dhënë në përdorim mjetin një kolegu të tij.

Por shënjestra sipas burimeve ishte oficeri dhe policia po vazhdon hetimet për rastin. Duli ka ushtruar detyrën e oficerit të krimeve për 10 vite në Policinë e Shkodrës./ABC News Albania 24/7

akisdenti.jpg
ent ela22:57 | 11/09/2019

Një makinë e blinduar me targa ruse është aksidentuar mbrëmjen e sotme tek ish-sheshi “Shqiponja” në kryeqytet. Si pasojë e daljes nga rruga është dëmtuar jashtë rrezikut për jetën vetë drejtuesi i mjetit i cili po merr mjekim në spital. Mësohet se gjatë kontrollit në makinë nuk janë gjetur armë, ose mjete të palejuara.

Informacioni paraprak i policisë:

Rreth orës 22:00, në afërsi të sheshit “Shqiponja”  një automjet me targa  të huaja me  drejtues shtetasin E. D., 34 vjeç, banues në Shkodër në rrethana ende të paqarta ka dalë nga rruga.

Si pasojë e daljes nga rruga është dëmtuar jashtë rrezikut për jetën vetë drejtuesi i mjetit i cili po merr mjekim në spital.

Grupi hetimor ndodhet  në vendngjarje dhe po punon për sqarimin e pronësisë së mjetit si dhe të shkakut të daljes nga rruga.

/abcnews.al

digjen-makinat-1280x720.jpg
G. P.12:03 | 09/09/2019

Tre automjete janë djegur në Tiranë në orët e para të së hënës. Një prej mjeteve ishte në pronësi te ish-kryetarit të degës së PD-së në Vlorë. Automjeti ka qenë i parkuar, kur persona të paidentifikuar sipas policisë i kanë vendosur flakën.

Tre automjete u dogjën gjatë orëve të para të mëngjesit në kryeqytet. Ngjarja ka ndodhur në rrugën “Haredin Shtino”. Siç shihet edhe nga pamjet, makinat kanë qenë të parkuara në momentin kur kanë marrë flakë.

Sipas njoftimit të policisë, fillimisht është përfshirë nga flakët automjeti tip “Mercedes-Benz”, në pronësi të Gramoz Nazërajt. Si pasojë e zjarrit në mjetin e parë kanë pësuar dëmtime të vogla edhe dy makina të tjera që kanë qenë të parkuara aty pranë.

Nazëraj ka qenë ish-kreu i Partisë Demokratike në Vlorë, ndërsa tani mban postin e anëtarit të Këshillit Kombëtar të PD-së. I kontaktuar nga ABC News, vetë i dëmtuar u shpreh se automjetin tip “Mecedes-Benz” e kishte shitur disa kohë më parë në Tiranë mikut të tij por, nuk kishte bërë çregjistrimin e mjetit.

Paraprakisht policia po heton për zjarrvënie të qëllimshme, duke marr edhe dëshminë e personit që përdor makinën e djegur. Gjithashtu janë sekuestruar edhe pamjet e kamerave të sigurisë së zonës së “Don Boskos” për të bërë të mundur identifikimin e autorit të mundshëm të ngjarjes./ABC News Albania 24/7

hyrja-10.00_00_16_03.Still001-1280x720.jpg
G. P.12:45 | 08/09/2019

Katër persona kanë mbetur të plagosur si pasojë e përplasjes së tre mjeteve të ndodhur në rrugën Transballkanike në Vlorë. Nuk dihen ende shkaqet që kanë sjellë këto aksidente ndërkohë që në vendngjarje shkuan dy ekipe policore për të bërë të mundur zbardhjen e plotë të saj. Sipas informacionit nga spitali personat janë jashtë rrezikut për jetën./ABC News Albania 24/7

santiago-malko.jpg
G. P.15:22 | 03/09/2019

ABC News siguron të tjera detaje lidhur me vrasjen e ish-efektivit Santiako Malko, 10 ditë më parë në Tiranë. Sikurse ka dalë nga këqyrja e kamerave të sigurisë, në momentin e ekzekutimit, 26-vjeçari po fliste në telefon dhe nuk ka vërejtur se po ndiqej nga atentatorët. Para vrasjes, sipas burimeve nga grupi hetimor, Malko vëzhgohej nga dy automjete.

Grupi hetimor ka siguruar pamje të rëndësishme nga kamerat e sigurisë të rrugës “Xhanfize Keko”, duke ndërtuar kronologjinë për mënyrën se si u ekzekutua në mënyrë mafioze ish-polici Santiago Malko.

Nga këqyrja e pamjeve ka rezultuar se pas automjetit të viktimës “BMW X5” qëndronte një makinë tip “Volkswagen Golf 6”. Pas tyre në një distancë të afërt ishte edhe makina e autorëve të dyshuar të atentatit tip “Mercedes-Benz CLS” ngjyrë e zezë.

Në momentin kur qëllohet me breshëri automatiku në drejtim të 26-vjeçarit ky i fundit ishte duke folur në telefon dhe kishte ulur shpejtësinë e makinës së tij, duke mos vënë re asgjë nga ndjekja që po i bëhej nga dy automjete.

Ndërkohë, është përjashtuar nga ekspertët se, një furgon i bardhë i ka prerë rrugën makinës së viktimës Malko. Nga kamerat e sigurisë nuk duket se furgoni i bardhë të ketë pasur rol në atë atentat.

Automjeti tip “Volkswagen” dhe targat e tij rezultojnë të vjedhura, ashtu si edhe ato të makinës tjetër “Mecedes-Benz”. Përfshirja e një automjeti të dytë dhe largimi pa lënë gjurmë të autorëve të vrasjes kanë krijuar bindjen se autorët që e kanë kryer atë kanë qenë profesionistë.

Edhe mënyra e largimit të dy makinave nga rruga “Xhenfize Keko” në drejtim të rrugës “Aleksandër Moisiu” është bërë tepër shpejt. Një person që ishte brenda automjetit “Mecedes-Benz” hipën në makin “Volkswagen Golf 6”.

Më tej humbin gjurmët e ndjekjes nëpërmjet kamerave të sigurisë se dy automjeteve. Vetëm pak çaste pas krimit, mjeti “Mercedes Benz CLS” pikaset nga një kamera sigurie në rrugën e Tufinës.

Ai më pas gjendet i shkrumbuar bashkë me armët e krimit në fshatin Ferraj, vetëm 20 minuta larg vendit të ngjarjes. Dy gomat e pasme të mjetit ishin të çara dhe kjo gjë dyshohet të ketë ndodhur për shkak të rrugës jo të asfaltuar dhe shpejtësisë së mjetit.

Gjithashtu në makinë e djegur u gjetën doreza, atlete dhe rroba, të cilat dyshohet se u përdorën nga autorët për të ekzekutuar Santiago Malkon. Për ngjarjen policia nuk ka asnjë person të ndaluar ndërsa u pyetur më shumë se 30 persona që mund të hedhin dritë mbi ngjarjen.

Lidhja me eksponentë të botës së krimit dyshohet të jetë edhe pista kryesore që po hetohet nga policia e Tiranës për ekzekutimin e ish-policit Santiago Malko./ABC News Albania 24/7

perplasja-me-makine-ne-fushe-kruje.jpg
G. P.15:19 | 02/09/2019

Katër persona janë plagosur në një aksident të rëndë në rrugën Fushë Krujë-Laç, tek rrethrrotullimi i Thumanës. Sipas policisë, një automjet tip “Ford” është përplasur me një makinë tip “Wolksvagen”.

Për pasojë u plagosën drejtuesit e dy mjeteve dhe dy pasagjerë. Të katër të lënduarit u dërguan me Urgjencë në Spitalin e Traumës në Tiranë. Policia nuk ka përcaktuar akoma shkakun e këtij aksidenti./ABC News Albania 24/7

RREZOHET-PEMA-SHKODER-MBULIM_ABC-M2-T1.mpg_snapshot_00.02-1280x720.jpg
G. P.16:50 | 26/08/2019

Rrëzimi i një peme të tharë në lagjen “Rus” të Shkodrës mund të kishte përfunduar në tragjedi. Ajo ka rënë në një rrugë kryesore dhe ku kalojnë mjaft këmbësorë, por fatmirësisht është rrëzuar sipër disa makinave, duke mos shkaktuar dëme në njerëz.

Raportohet se tre makina qe ishin te parkuara ne kete lagje, kane pesuar deme te medha.

Pema kishte vite qe ndodhej ne ate gjendje por është rrëzuar për shkak të stuhisë së një nate më parë në qytetin e Shkodrës.

/ABC News Albania 24/7

AKSIDENT-1280x718.jpg
G. P.17:19 | 18/08/2019

Një 60-vjeçar ka humbur jetën këtë të dielë pas një aksidenti tragjik në aksin rrugor Kotë-Vlorë. Siç njoftojnë uniformat blu, një automjet tip “Mitsubishi” që drejtohej nga një 55-vjeçar ka dalë nga rruga.

Për pasojë u dëmtua rëndë Z.L. 60 vjeç. Ky i fundit u transportua rëndë në spitalin e Vlorës. Fatkeqësisht plagët ishin të rënda për 60-vjeçarin, i cili ndërroi jetë në spital.

Policia ka shoqëruar në Komisariatin e Vlorës drejtuesin e mjetit për kryerjen e veprimeve të mëtejshme në lidhje me arrestimin e tij. Grupi hetimor po punon për sqarimin e rrethanave të ngjarjes./ABC News Albania 24/7

 


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono