madrid

inter-dhe-milan-1280x722.jpg
Sej rie21:45 | 07/06/2019

Drejtuesit e skuadrës së Interit kanë zbarkuar në Madrid ku synojnë të nënshkruajnë me dy lojtarët e Realit. Asensio dhe Kovaçiç janë dy emrat e rinj që zikaltërit kërkojnë në merkato.

Drejtuesit e skuadrës së Interit i kanë idetë e qarta për të rikthyer skuadrën aty ku e meriton. Nënshkrimi me Antonio Konten është një tregues i qartë se shumë shpejt zikaltërit do të jenë skuadra anti- Juve që dominon futbollin Italian prej 8 vitesh radhazi. Presidenti Steven Zhang ka premtuar se do të shpenzojë shuma të majme në merkaton verore për të sjellë në San Siro emra të mëdhenj. Marota dhe Ausilio kanë udhëtuar drejt Madridid për të tentuar disa nga lojtarët e Real Madrid. Pista Modriç ka rënë dhe në skenë janë disa emra të rinj. Merkatoja e fuqishme që ka ndërmarre Reali do të pasohet me disa largime ku njeri prej tyre mund të jetë Marcos Asensio. Sulmuesi anësorë nuk ka patur hapësirat e duhura në sezonin e kaluar dhe nuk e ka fshehur dëshirën për t’u largua nga Santiago Bernabeu. Tek Interi do t’i garantohej roli i titullarit por për të arritur te sulmuesi Iberik, zikaltërit duhet të shkundin xhepat pasi madrilenët nuk preferojnë të heqin dorë lehtë. Një tjetër lojtar nën vëzhgimin e Interit është Kovaçiç, i cili ka luajtur më parë me zikaltërit. Aktualisht mesfushori kroat luan me skuadrën e Çhelseat por kartonin e lojtarit e zotëron Real Madrid. Kovaçiç mund të zëvendësoje Naingolanin, i cili nuk është në planet e trajnerit Konte.

liverpuli.jpg
nev ila12:30 | 02/06/2019

Festë e madhe në Madrid pas fitores së Championsit nga Liverpuli. Trajneri Jurgen Klop kërkon që ky të jetë vetëm fillimi, ndërsa mediat evropiane i bënë jehonë kampionëve të rinj të Evropës.

Kur hynë në fushë presioni mbi ta ishte i jashtëzakonshëm.

Futbollistët e Liverpulit e dinin se një tjetër dështim në Evropë, mund të ishte fatal, ndaj ishin të vendosur për ta shmangur.

Ata ia dolën të fitonin trofeun për vete dhe për trajnerin e tyre, dhe madhështia e këtij misioni ishte kaq e jashtëzakonshme saqë askush nuk dëshironte të kujtonte që finalja nuk doli vërtet një finale.

Liverpuli fitoi për atë që bëri sezonet e fundit, dhe që Jurgen Klopit t’i hiqej damka aspak e merituar e humbësit të përjetshëm.

Kjo ishte nata më e mirë e jetëve tona profesionale”, a keni parë ndonjëherë një skuadër të tillë që luftoi deri në fund, edhe pse nuk i kishte mbetur më karburant? Merita është e gjitha e futbollistëve. Na u desh pak kohë për të mbërritur deri këtu, por fitorja është e rëndësishme për zhvillimin tonë, për t’u përmirësuar edhe më shumë. Ne kemi një portier që i bën gjërat e vështira të duken shumë të lehta. Shpresoj që ky të jetë vetëm fillimi i sukseseve tona”, u shpreh Klop.

Klopi kishte humbur 6 finale radhazi, që nga viti 2012, ndër të cilat dy në Champions, dhe një në Ligën e Evropës, ndaj emocionet e tij ishin të thella.

Tashmë, ai ka 6 trofe në karrierë, të parin me Liverpulin, pasi fitoi jo pak në Gjermani me Dortmundin.

Kapiteni Henderson i dha merita të mëdha gjermanit.

Pa një trajner të tillë nuk do t’ia kishim dalë kurrë, kemi pasur edhe vështirësi, por ajo që ka bërë ai është e pabesueshme. Ka një unitet të madh në skuadër, një atmosferë vërtetë e veçantë. Jam krenar që jam pjesë e kësaj skuadre, ndërsa tani duhet të vazhdojmë kështu” , tha ai.

Krenaria ishte e plotë edhe në krahun tjetër.

Totenhemi dha një paraqitje vërtet të madhe, ndoshta më të mirë sesa kampionët e rinj.

Liverpuli ia njohu meritën dhe i dha përgëzimin duke bërë roje nderi për londinezët.

Trajneri Maurisio Poçetino, përtej mërzisë së madhe, u shpreh pozitiv.

Ne duam që ta provojmë sërish këtë gjë, ta përsërisim, është ndeshja më e madhe në rruzull pas finales së Kupës së Botës, ndaj shpresoj që të jemi këtu përsëri, sa më shpejt që të jetë e mundur. Jam shumë krenar për atë që bëri skuadra ime. Ne nuk patëm fat, por luftuam dhe ishim shumë mirë, sidomos në pjesën e dytë. Në ndeshje të tilla, përvoja luan rol të madh, dhe ne ishim në pozicionin që ishte vjet Liverpuli. Jam shumë i lumtur që jam trajneri i kësaj skuadre, por gjithsesi duhet të përgëzoj Liverpulin për fitoren”, tha Poçetino.

Gazetat angleze ishin në këmbë për kampionët.

“Star Sport” titullon “Të pabesueshmit”, duke luajtur me shkronjat e fjalës “të kuq”, si ngjyrat e Liverpulit. Në kopertinë, Salah pas golit, dhe Klop me trofeun!

“Sandi Telegraf” titullon “Liverpuli triumfon në Madrid” dhe vendos foton e kopertinës me festimin e Salahut pas golit të parë

“Sandi Ekspres”: Liverpuli kurorëzohet mbret i Evropës!

Gazeta “Herald” e së dielës shkruan për Liverpulin: Në Ligën e tyre të Kampionëve! Futbollistët e lumtur të Liverpulit festojnë fitoren në Champions!

Ja edhe disa nga gazetat kryesore sportive në Evropë:

“L’Ekip” në Francë: Zoti shpëtoftë të kuqtë! Falë një penalltie të dyshimtë, dhe një goli në fund, të kuqtë e Liverpulit fitojnë një finale zhgënjyese 100 për qind angleze!

“La Gazeta delo Sport” në Itali: LiverBUM! Champions, këtu është e gjashta! Klopi është në majë, fiton kupën në tentativën e tretë!

“AS” në Spanjë: Liverpuli i përjetshëm! Championsi i gjashtë për të kuqtë, dhe fundi i mallkimit për Klopin! Shënuan Salah dhe Origi!

Kështu u mbyll ky Champions, me një fitore që u duk logjike, dhe me një trajner që cilësohej si më i miri në botë, por që vetëm tani e fitoi trofeun e madh./ABC News Albania 24/7

finalja-1280x723.jpg
Sej rie18:45 | 01/06/2019

Histori nga më të ndryshmet në prag të ndeshjes së Ligës së Kampionëve në Spanjë. Fundjava solli ngjarje të padëgjuara nga tifozët, madje edhe nga një pilot i forcave ajrore amerikane.

Futbolli gjithnjë ka të veçantat e tij, sidomos finalet.

Histori të padëgjuara krijohen ndërsa afron pragu i një ndeshjeje të madhe në ligat e Evropës, apo në Ligën e Kampionëve.

Bujë ka bërë vendimi i një tifozi të Liverpulit që udhëtoi drejt Madridit me një makinë të vjetër, të blerë për rreth 45 euro, një çmim i çmendur edhe për Anglinë.

Sajmën Uilson nuk pranoi të shpenzonte 800 paundë stërlina për biletën e avionit, dhe bëri sakrificën e tij.

Me makinën e tij çeke, të markës Skoda, ai e dokumentoi udhëtimin e tij duke e filmuar rrugën e gjatë prej 22 orësh.

Një tjetër tifoz që ka tërhequr vëmendjen në Madrid, ishte gjithashtu i Liverpulit, dhe ishte një sozi e trajnerit Jurgen Klop.

Djaloshi anglez i paidentifikuar u bë një nga objektet më të mëdha të interesimit të tifozëve të tjerë, sidomos e atyre liverpulas, që kanë një admirim dhe respekt të thellë për trajnerin e tyre nga Gjermania.

Bisedat, fotot dhe videot në krah të tij ishin një mënyrë shumë interesante për të kaluar kohën deri në fillimin e ndeshjes.

Gjithsesi, një veçanti edhe më e madhe erdhi andej nga nuk pritej.

Normalisht, nuk mendohet që ushtarakët në detyrë, sidomos në shërbim e sipër, të mendojnë për ndjenjat e tyre të futbollit.

Nuk ndodhi kështu me një pilot të forcave ajrore të Flotës Detare të Shteteve të Bashkuara.

Gazetat angleze botuan foton e pilotit të avionit F/A 18 Super Hornets, me shallin e Liverpulit të shpalosur në kabinë.

Nuk dihet se cili ishte ky pilot dhe cilës aeroplanmbajtëse i përkiste avioni I tij, por veprimi bëri përshtypje në gjithë botën./ABC News Albania 24/7

jjlyr.jpg
ent ela23:09 | 27/03/2019

Bastisja e ambasadës së Koresë së Veriut në Madrid është marrë përsipër nga një grup kundër regjimit të Kim Jong Un. Në uebsajtin e tij, ky grup deklaroi se aktin e ka ndërmarrë pasi ka ndarë një sërë informacionesh me agjencitë amerikane të inteligjencës.

Një grup i fshehtë i angazhuar për të rrëzuar liderin e Koresë së Veriut, Kim Jong Un, ka marrë përsipër përgjegjësinë e një sulmi të ndodhur muajin e kaluar në ambasadën koreano-veriore në Spanjë. Grupi për mbrojtjen civile, i vetorganizuar si një shoqatë për mbrojtjen e të drejtave të njeriut, u largua nga selia diplomatike me disa kompjuter, një telefon dhe disa hard disqe. Bastisja e ambasadës ndodhi pak ditë përpara samitit të dytë mes presidentit Donald Trump dhe liderit koreano-verior Kim Jong Un në Hanoi të Vietnamit.

Një grup i fshehtë i angazhuar për të rrëzuar liderin e Koresë së Veriut, Kim Jong Un, ka marrë përsipër përgjegjësinë e një sulmi të ndodhur muajin e kaluar në ambasadën koreano-veriore në Spanjë. Grupi për mbrojtjen civile, i vetërganizuar si një shoqatë për mbrojtjen e të drejtave të njeriut, u largua nga selia diplomatike me disa kompjuter, një telefon dhe disa hard disqe.

Bastisja e ambasadës ndodhi pak ditë përpara samitit të dytë mes presidentit Donald Trump dhe liderit koreano-verior Kim Jong Un në Hanoi të Vietnamit. Nga ana e tij, grupi, për të cilin nuk ka shumë të dhëna, ka mohuar të ketë përdorur forcë dhe ka deklaruar se bastisja nuk ishte një sulm. Sidoqoftë, një gjyqtar i Gjykatës së Lartë të Spanjës ka deklaruar se 10 anëtarët që kryen agresionin ushtruan dhunë dhe morën në pyetje stafin e ambasadës.

Incidenti ka ndodhur më 22 shkurt, por mbetet e paqartë cilat kanë qenë motivet e tij. Grupi që ka marrë përsipër përgjegjësinë ka shkruar në një faqe online se iu desh të ndërhynte për shkak të një situate emergjence në ambasadën e me seli në Madrid. Gjithashtu, ai ka bërë me dije se ka ndarë informacion shumë të rëndësishëm me FBI-në dhe agjencitë amerikane të inteligjencës në bazë të një marrëveshjeje dypalëshe./abcnews.al

madrid-atentati-1280x672.jpg
ent ela13:58 | 11/03/2019

14 vjet më parë në Madrid u shënua atentati terrorist që shkaktoi 192 viktima dhe më shumë se 2 mijë ta plagosur. Ai ishte atentati i parë i kësaj natyre në nëj vend europian.

Kujtimi i sulmeve të 11 shtatorit në kullat binjake në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, ishte ende i freskët 15 vjet më parë, kur në 11 mars të 2004-ës, Madridi u kthye në skenën e atentatit më të madh terrorist në zonë europiane. Ai gjithashtu ishte atentati i parë i një serie të gjatë që pasoi. 192 persona humbën jetën, mbetën të vrarë nga 10 çanta shpine të mbushura plot me eksploziv dhe të ngarkuar në katër trenë rajonalë që drejtoheshin të gjithë në stacionin e Atokas në kryeqytetin spanjoll. Ishte ora 07.40 e mëngjesit, kur stacioni hekurudhor ishte i mbipopulluar, kur vagonët u hodhën në erë, pothuajse në të njëjtën kohë. Dy në stacionin e Shën Euxhenias dhe El Poso, dhe dy të tjerë në stacionin e Atoka-s. Më shumë se dy mijë persona mbetën të plagosur në tragjedinë që goditi në zemër të Spanjës dhe Europës. /abcnews.al

MADRID-GJYQI-1280x646.jpg
ent ela18:15 | 12/02/2019

Ka nisur në Madrid procesi gjyqësor ndaj 12 liderëve katalanas pro pavarësisë, të cilët do të përgjgijen për organizimin e paligjshëm të referendumit në tetor të 2017-ës për varaësinë e rajonit nga Madridi.

Gjykata e lartë në Madrid, ka nisur procesin gjyqësor ndaj 12 liderëve katalanas në atë që është konsideruar në të vërtetë si një përballje mes vetëvendosjes së popullit kundër shtetit të së drejtës. Një betejë juridike ku ajo që do të thuhet do të vendosë dhe protagonistët e ardhshëm në skenën politike të separatizmit përballë bashkimit.

Liderët e revoltës separatist janë përballë gjykatësit ndërsa mungojnë ata që janë shpallur të arratisur. Të gjithë rrezikojnë dënime nga shtatë deri në 25 vjet burg me akuzën e rebelizmit.

Çështja ka lidhje me atë që ndodhi në 1 tetor 2017, data e referendumit për pavarësinë, i organizuar nga qeveria autonome katakanase në atë kohë e drejtuar nga Çarls Puidxhemon, e që u refuzua nga Madridi.

Mediat spanjolle japin një përshkrim të situatës ku vetëm Puidxhemon dhe pak liderë të tjerë janë të sigurtë ndërsa vendi mbetet gjithnjë e më i përçarë. /abcnews.al

MADRID-PROTESTA.mpg_snapshot_00.04-1280x720.jpg
ent ela14:09 | 11/02/2019

Dorëheqjen e kryeministrit Sanchez dhe zgjedhje të reja. Me mijëra spanjollë protestuan në Madrid duke akuzuar kryeministrin socialist se ka tradhtuar çështjen e Katalonjës duke emëruar një ndërmjetësues për Madridin dhe Barcelonën.

Mijëra persona protestuan në Madrid kundër kryeministrit socialist Pedro Sánchez dhe vendimit të tij për të emëruar një ndrmjetësues mes qeverisë së tij dhe asaj katalanase. Me parulla si “Për një Spanjë  të Bashkuar, zgjedhje tani”, protestuesit kërkuan dorëheqjen e qeverisë së Sánchez dhe zgjedhje të parakohshme. Në protesta mori pjesë ish kryeministro francez, dhe kandidati aktual për bashkinë e Barcelonës, Manuel Vals. Në Tuiter, ish kryeministri shpjegoi se dëshironte të ishte në Madrid për të mbrojtur kushtetutën dhe bashkimin e Spanjës. Ai shtoi se pa asnjë dilemë apo komplekse ky ishte një moment historic për vendin. Protestuesit kundërshtojnë atë qe e cilësojnë si një tradhti të lartë të Sánchez, i cili pranoi emërimin e një ndërmjetësuesi për negociatat mes partive për krizën katalanase. Ata që mbështesin pavarësinë e Katalonjës prej shumë kohësh kërkonin një ndërmjetësin ndërkombëtar që do të vendoste Katalonjën në të njëjtin plan si Spanja në nivel formal.

Kryeministri socialist reagoi duke thënë se qeveria spanjolle punon për bashkimin e Spanjës dhe ajo që ai bën në krye të qeverisë, respekton kushtetutën dhe korrigjon një krizë shteti. Sanchez akuzon opozitën se prezanton vendin vetëm bardhë e zi. /abcnews.al

rives.jpg
G. P.15:43 | 30/11/2018

Do të zhvillohet në stadiumin e Realit të Madridit, finalja e Kupës Libertadores. River Plate dhe Boca Juniors përcaktojnë titullin në datën 9 Dhjetor.

Nuk mund të kishte vend më të mirë për ta luajtur. Një stadium kampionësh për të përcaktuar titullin kampion të Amerikës së Jugut, pra në finalen e kupës “Libertadores”. River Plate dhe Boca Juniors do të ndeshen në “Santiago Bernabeu”, në 9 Dhjetor, për sfidën fundore që do të vendosë fituesin e trofeut më të madh amerikanolatin. Kështu bëri me dijë përfaqësuesi i Federatës së Futbollit të Amerikës së Jugut, CONMEBOL, pas marrëveshjes që u arrit me Realin e Madridit.

“Madridi është një nga qytetet më të sigurt në botë dhe ka komunitetin më të madh argjentinas në Europë, – tha presidenti Alehandro Domingez, – Kupa Libertadores nuk e humb identitetin e saj po u luajt në Spanjë”.

Finalja e dytë ishte parashikuar të luhej në stadiumin “Monumental” të River Plate në Buenos Aires, por u shty e pastaj u anulua, pas sulmit që tifozët vendas i bënë autobusit me lojtarët e Boca-s, ku u lënduan disa futbollistë. Boca kërkoi ta fitonte trofeun në tavolinë, por kjo u hodh poshtë, ndërsa Riveri mori gjobë me vlerë 400/000 USD.

U diskutua që finalja të luhej në Paraguaj ose në Katar, por përfundimisht u vendos në Madrid. Ndeshja e parë, Boca-River përfundoi 2-2, ndërsa fituesi i kupës “Libertadores” do të marrë pjesë në Kupën e Botës për klubet, që do të zhvillohet në Emiratet e Bashkuara Arabe, nga 12 deri në 22 Dhjetor./abcnews.al

RICARD-GERE-BABA-1280x720.jpg
ent ela13:56 | 09/08/2018

Aktori hollivudian Riçard Gere dhe bashkëshortja e tij e tretë janë në pritje të fëmijës së tyre të parë. Ata lidhën martesë në prill të këtij viti, ndërsa kanë një diferencë moshe 34 vjet.

U martua në prill për herë të tretë, dhe tashmë aktori i shquar i Hollivudit Riçard Gere, do të bëhet baba për herë të dytë në moshën 69 vjeçare.

Mediat në Spanjë shkruajnë se ylli i ekranit dhe gruaja e tij 34 vjet më e re, Alehandra Silva, janë në pritje të ëmbël. Për këtë lajm nuk është dhënë asnjë konfirmim, por nuk është bërë as përgënjeshtrim nga çifti.

Aktori ka një djalë 18 vjeçar nga martesa e tij e dytë me aktoren Keri Louell. Ndërsa 35 vjeçarja Alehandra Silva, një sipërmarrëse e re dhe e suksesshme në Spanjë, ka një djalë 6 vjeçar nga martesa e saj e parë.

Bashkëshortja spanjolle e Ricard Gere është një grua e angazhuar në mbrojtjen e të drejtave të njeriut, një fushë që e ka forcuar edhe më shumë lidhjen me aktorin hollivudian.

Pas martesës me të në prill të këtij viti në Madrid, Riçard Gere u shpreh se ishte martuar me një grua inteligjente, të ndjeshme, të impenjuar në çështjet sociale, të duruar dhe të aftë për të falur. Tashmë ai ndan jetën mes Spanjës dhe SHBA. /abcnews.al

vlcsnap-2018-08-08-14h59m39s463-1280x720.png
G. P.15:00 | 08/08/2018

Negociatat mes Gjermanisë dhe Spanjës për dëbimin e menjëhershëm të refugjatëve në kufi, sidomos të atyre që kanë kërkuar azil në Spanjë, kanë përfunduar. Lajmi është konfirmuar për mediat nga zëdhënësja e Ministrisë së Brendshme gjermane, gjatë një konference për shtyp në Berlin. Emigrantët do të mund të dëbohen nga Spanja brenda 48 orësh, dhe vendimi do të hyjë në fuqi duke filluar që nga 11 gushti./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono